Cjrocn ^warLv Jexeh in het hart. Stralende regen bij eerste steen StayOkay Rekenkamer kraakt monumentenbeleid Koopplein.nl rnmiB: Status mm f\{\STEm^ Bestuur NIOZ weg na conflict over sollicitatie Te weinig geld en deskundigheid' Stoplichten en ventweg bi] hulpverleningspost Binnenbrand veroorzaakt veel schade 1 COMBI VRIJDAG 11 NOVEMBER 2005 OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12029 Verschijnt dinsdag en vrijdag De vijf leden van het bestuur van het NIOZ hebben hun functie neergelegd. Aanleiding vormt een ernstig conflict met de Neder landse Organisatie voor Weten schappelijk Onderzoek (NWO) over de aanstelling van een nieu- directeur. Dat heeft de directie de medewerkers van het instituut maandag medegedeeld. Directeur prof. dr. Johan Meulen- tamp wil over de problemen niet ■eer kwijt dan dat het bestuur sen 'ernstig conflict' heeft met het xofdbestuur van NWO, de belang- rijKste subsidiegever van het NIOZ, en z'n functie heeft neergelegd. Het «rsoneel kreeg maandag te horen dat het conflict betrekking heeft op de profielschets van de nieuwe directeur. Vorig jaar zomer werd de gepensioneerde geoloog Meulen- <amp samen met financieel deskun- >ge ir. Jan Smit aangetrokken om jdelijk de directie te vormen. Bin- "en twee jaar moest een definitieve lossing worden gevonden, blgens ingewijden ontstond het snflict nadat het NWO-bestuur sen volgens het NlOZ-bestuur zeer geschikte kandidaat had afgewezen. Het zou gaan om een Nederlander Telefonisch opgelicht Geen mooie reis, maar een geplunderde bankrekening. De politie krijgt de laatste weken geregeld melding van Texelaars lie telefonisch zijn opgelicht. De zwendel vindt steeds op dezelf- 'e manier plaats. De slachtoffers worden benaderd door iemand i vertelt dat ze een reis naar Amerika hebben gewonnen. Na een inleidend gesprekje, waarin wordt verteld waar de 'winnaars' naar toe gaan, moeten nog een paar details worden geregeld. Zo moet een nummer worden inge toetst en wordt gevraagd naar het nummer van de credit-card. Dat is nodig voor de reisdocu menten, wordt verteld. Vaak nog dezelfde dag blijkt dat er geld van de rekening van het slachtoffer is afgeboekt. De gesprekken wor den gevoerd in het Engels, met een Amerikaans accent. De politie adviseert voorzichtig te zijn met het bekendmaken van bank- en pasnummers, zeker aan onbekenden en via de telefoon. 'et monumentenbeleid van de iemeente Texel laat veel te wen sen over. Zo bezit de monumen- Sncommissie te weinig deskun digheid, is de inventarisatie van monumenten verouderd, ont breekt het aan een programma •oor de lange termijn, is er geen beleid voor de onderwaterarche- otogie, is er structureel te weinig »eld om het beleid uit te voeren sn vormt het achterstallig onder- 'oud van schapenboeten een bedreiging voor de instandhou- •ng- lat concludeert de lokale reken- ömer, die in opdracht van de imeenteraad onderzoek heeft £daan naar het monumentenbe- W, inclusief de schapenboeten. raad wilde graag weten of de beschikbare gelden doelmatig wor sen besteed en of het beleid wordt bgevoerd volgens de vastgestelde figangspunten. Ook is gevraagd te 'ten naar het functioneren van de ïumentencommissie. De bevin- |en van de rekenkamer staan in rapport, dat onlangs werd afge- lijf HET TOTML JMNW /tëFNTPN IN AftfTEKM M. AAN7AL 1 Op TEXEL^ VEELMEER MOEIEN Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg die in de directie van verschillende Duitse wetenschappelijke institu ten heeft gewerkt en die bovendien goed bekend is met het NIOZ en het onderzoek dat er wordt verricht. Volgens NWO voldeed de profiel schets echter niet en moest de sollicitatieprocedure worden over gedaan. De NlOZ-bestuurders rea geerden verbolgen, ook al omdat de zoektocht naar de directeur al vele maanden duurde en NWO op de hoogte was gehouden, reden om hun conclusie te trekken en hun functie neer te leggen. Volgens Meulenkamp gebeurde dat zater dag en had NWO gisteren nog niet Fotoboek 'Je weet niet waar je aan begint. Nu het erop zit, hebben we allemaal even geen energie meer', verzuch ten Trinet Hin, Loes Timmer en Willie van Heerwaarden als uit één mond. Na vele maanden van volhardend speurwerk is het dan bijna zover en wordt zaterdag 19 november hun boek De school van De Waal gepre senteerd. Pagina 2 i Woningmarkt Op het NIOZ gonst het ondertus sen van de geruchten. Er bestaat onvrede over het functioneren van de directie. Sommige medewerkers vrezen bovendien dat NWO plan nen heeft het NIOZ drastisch te reorganiseren en daarom geen prijs stelt op de diensten van de door het NlOZ-bestuur voorgedragen kan didaat, die geldt als een krachtige persoonlijkheid. Het lukte gisteren niet meer om een vertegenwoordiger van NWO te spreken te krijgen. Vanaf de eerste voorbereidingen in 2001 heeft het even geduurd, maar gisteren kon dan eindelijk de eerste steen worden gelegd van het nieuwe hostel van StayOkay aan de Haffelderweg. Een fees telijke gebeurtenis, waarbij werd teruggekeken op de geschiedenis van de in 1931 geopende jeugd herberg op de Hogeberg en de voorgenomen opening van het nieuwe complex, precies 75 jaar later. Ondanks de regen een stralende dag, omschreef bedrijfsleider Anne van de Velde, die aangaf een peri ode af te sluiten 'waarin we ons overgeleverd voelden aan tot het gaatje procederende tegenstan ders'. Wethouder Nel Eelman deed nog een duit in het zakje door te stellen dat het doorprocederen tot de Raad van State weliswaar ieders goed recht is, maar dat bezwaar makers die tevoren weten dat ze geen gelijk krijgen beter hun verant woordelijkheid kunnen nemen en stoppen met procederen. 'Want wat kost dit de gemeenschap wel niet?' In ieder geval een paar jaar ver traging, waardoor de medewerkers van Panorama zich als er weer eens iet? stuk ging menigmaal de vraag stelden of dit wel moest worden vervangen. Desondanks zei Van de Velde de Hogeberg met pijn in het hart te verlaten. 'Want zo'n uitzicht krijgen we nooit meer terug.' Toch vond hij het allerminst een achter uitgang, want deze 'oase van rust op loopafstand van het winkel- en uitgaanscentrum van Den Burg, de sportfaciliteiten, het landschapsre servaat in de achtertuin, de goede bereikbaareid en de nieuwe accom modatie zullen er ongetwijfeld voor zorgen dat gezinnen, scholen, toe ristische en recreatieve groepen en andere bezoekers de 240 slaap plaatsen van het hostel goed weten te vinden. De bedden komen te staan in twee-, vier- en zesper- soonskamers en de gasten kunnen vertoeven in een bar-brasserie. een restaurant, op een speeldveld en in andere voorzieningen Wethou der Eelman deed een beroep op StayOkay om samen met de sport clubs en de VW de veronderstelde (economische) meerwaarde van de combinatie aan de zuidkant van de Texelse residentie waar te maken 'De Texelse woningmarkt. Een eigen huis, een plek onder de zon', het afstudeeronderzoek van Gaby Beijert, dat ze maakte in opdracht van TM Makelaars. Pagina 6 m 7 jaar cel De rechtbank in Alkmaar heeft een 49-jarige Armeense man dinsdag veroordeeld tot zeven jaar onvoor waardelijke celstraf voor de poging tot moord op een 48-jarige man in Den Burg. Volgens de rechtbank is voldoende bewezen dat de Arme niër op 29 maart dit jaar op de Bern- hardlaan drie keer op de man heeft geschoten. De opgelegde straf is conform de eis van de officier van justitie. Pagina 7 a Mishandeling De ouders van een 14-jarig meisje uit Den Burg hebben aangifte gedaan van mishandeling en discriminatie. Hun dochter is op maandagavond 31 oktober bedreigd en mishandeld door twee leeftijdsgenootjes. Vrijdag 4 november werd ze opnieuw aan gevallen, waarna ze met een ambu lance naar een huisarts is overge bracht. Pagina 7 m Marcel Ris Ruim tien jaar nadat de mannen van zaalvoetbalteam Gamma weer in de eilandcompetitie gingen spelen, reist dit seizoen weer een Texelse ploeg eens in de twee weken naar de overkant. Initiatiefnemer en aan voerder Marcel Ris (30) heeft geen zin in het eerste seizoen te degra deren 'Met de gezelligheid van het zaalvoetbalteam zit het wel goed. Maar plezier haal je ook uit resulta ten en die zijn minder.'. Pagina 8 rond en dat de fractievoorzitters van de gemeenteraad en burgemeester Joke Geldorp deze week in ont vangst namen. In het rapport staan flink wat aan bevelingen om het monumentenbe leid te verbeteren. De rekenkamer vindt dat een nieuwe monumen tencommissie moet worden inge steld. Ook moet een nieuwe inven tarisatie van monumenten worden gemaakt en moet overleg met de Stichting Dorpsherstel plaatsvinden over de besteding van het budget en de uitvoering. Om het verval van schapenboeten te voorkomen moet subsidie worden gegeven en zijn voor de restauratie van boeten en gemeentelijke monumenten plan nen voor de lange termijn noodza kelijk. Ten slotte moet 'slagvaardig beleid' worden ontwikkeld voor de onderwaterarcheologie. De rekenkamer is een onafhanke lijke commissie, ingesteld door de gemeenteraad, bedoeld om de raad inzicht te geven of het beleid wel doelmatig genoeg is. De afgelopen jaren werden onder meer de hoogte van de leges, het jeugdbeleid en de Wet Voorzieningen Gehandicapten onderzocht. De rekenkamer staat onder voorzitterschap van oud accountant C. Hogervorst uit Den Helder. De overkantse leden zijn T. oud-wethouder Schermerhorn- Snooy uit Hippolytushoef en oud gemeentesecretaris F. van der Lee uit Nieuwe Niedorp. Texelse leden zijn ondernemers Marijke Eelman- van der Vegt uit Oudeschild en Aaf van der Kooi-Tjalsma. Vandalisme Langs de Pijpersdijk hebben onbe kenden in de nacht van zaterdag op zondag vijf verkeersborden vernield. De palen waren kromgetrokken, de borden nog heel. De gemeente heeft er melding van gemaakt bij de politie. De schade beloopt €500,-. Gemeentewerken heeft de palen inmiddels vervangen. Veel rookontwikkeling bij de binnenbrand dinsdagavond in een woning aan de Vlamkast in Oudeschild. Flinke schade in een woning aan de Vlamkast in Oudeschild, waar kortsluiting in een zonne bank dinsdagavond brand op de bovenverdieping veroorzaakte. De vrouw des huizes werd gealar meerd door het geluid van de rook melder. Toen ze rook uit de kamer zag komen, waarschuwde ze haar man, die op dat moment in de Texelse Wolfabriek was. Thuis ging hij de vlammen met de brandblusser van zijn crosswagen te lijf, maar hij slaagde er niet in het toen al hoog opgelaaide vuur te blussen. Na aankomst betraden brandweerlie den de woning die op dat moment vol zwarte rook stond met perslucht maskers. Hoewel er een brandkraan in de buurt was, gingen ze naar bin nen met schuimblussers en hadden ze het vuur vrij snel onder controle. Door blussen met water achterwege te laten, voorkwamen ze dat op de beneden verdieping waterschade ontstond. Door direct afzuigers te plaatsen en een raam te openen, werd de schade zoveel mogelijk beperkt. Desondanks hadden vuur en rook in de woning die twee jaar geleden werd gebouwd voor aan zienlijke schade gezorgd. Buurtbewoners zijn er nog wat sceptisch over, maar voor Rob Piet van de Regionale Ambu lancedienst (RAD) staat het als een paal boven water: zodra het nieuwe hulpverleningsgebouw aan de Pontweg gereed is, kan de ambulance aanzienlijk eerder ter plaatse zijn. 'Het aantal over schrijdingen gaat keihard omlaag van 23 naar 13 procent.' Stoplich ten, een verkeersgeleider, over steekplaatsen en een ventweg moeten ervoor zorgen dat in- en uitrukkende hulpverleners en het overige verkeer op de Pontweg eikaar niet hinderen. Als er geen bezwaren binnenkomen, moet het Project Huisvesting Hulp verlening (PHH) er in juli 2007 staan. De welstandscommissie heeft het ontwerp van BBHD Architectenbu reau goedgekeurd, het bestek is naar verwachting in januari geschre ven, waarna de aanbesteding in maart zijn beslag krijgt en de bouw in juni volgend jaar kan aanvangen. Dat het een gecompliceerd project is, blijkt onder meer uit de drie jaar die er zit tussen de eerste tekening en het eindontwerp. In het oude ontwerp zetelde de politie nog aan de zuidzijde van het gebouw, nu is die naar de noordkant verhuisd. De huisartsen, verloskundigenpraktijk en andere welzijnsdiensten komen aan de oostkant van het gebouw en zijn wandelend en per fiets vanaf (Advertentie) die kant goed bereikbaar via een fiets- en wandelpad van twee meter breed, dat niet door automobilis ten kan worden gebruikt. Bezoekers die per auto komen, komen vanaf de Pontweg, waar speciale in- en uitvoegstroken komen voor het komende en gaande verkeer. In het midden van de Pontweg komt een verkeersgeleider, die wordt onder broken op plekken waar fietsers kunnen oversteken Voetgangers kunnen de drukke verkeersweg via de geleider in twee keer overste ken. Lees verder op pagina 6 (Advertentie) Politie staakt onderzoek De politie zegt op dit moment geen reden te zien nog meer werk te maken van de mishandeling van de man die vorige week donderdag in het vliegveldrestaurant is afgetuigd. 'Hij weet niet meer wat er gebeurd is', verklaart politiewoordvoerder Hielke Vogelzang, die zegt dat de politie geen enkele aanwijzing heeft dat Bob Rienks bij de mishandeling is betrokken. 'De geruchten hierover waren uitsluitend gebaseerd over het feit dat de twee kemphanen (Rienks en Beetz, red.) beiden op het vlieg veld werkzaam zijn.' Over de aangifte dat Rienks Beetz en zijn gezin heeft bedreigd: 'Dat dossier is nagenoeg rond en gaat naar de officier van jus titie, die zal bepalen of er strafrechter lijke vervolging zal worden ingesteld. Gratis adverteren met max. 3 foto's. De gratis marktplaats van je eigen eiland TEXELSE'^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: 1 1 i k 1 1 l.'.IMM.'lfchllj Leesland Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Bedrijfsleider Anne van de Velde kijkt toe hoe StayOkay-directeur Karina Schilte met de kraan van Piet Kager een vloerplaat van het nieuwe hostel laat zakken. Op de inzet is te zien hoe twee sommeltjes kort daarvoor een zwerfsteen met inscriptie versjouwen, die onder het gebouw is gelegd. De steen symboliseert de verbinding met de Hogeberg. De theatrale omlijsting van de eerste steenlegging, een initiatief van Frisse Winds Events Texel, werd uitgevoerd door Droomservice van Rob Valkenburg, naar een idee van het Openluchttheaterstuk Doolland. IFoto Geien) Timmerman)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1