Sinterklaas houdt pepernoten in de gaten vakantiekrant HEMA Cjrocn Zwarts-Jexels in het hart. <8) j Suggestie lid Eilander College 'TESO kan overname veerhaven overwegen' LlCHÏÏ ST'JOINÖ feW UlTWOHm BSU verder met derde partij Auto's in sloot na botsing op kruising Verschijnt 23 december 2005 SS3GE1 1 Eilanden in actie voor Ibehoud koopprijsgrens ^oordeelland Super deBoer v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v< Ie Waddenéilanden hebben de anden ineengeslagen om in de ikomst een koopprijsgrens oor woningen te kunnen blijven anteren. Ook willen ze de bin- ingseisen in stand houden. Bei en zijn gebaseerd op de Huis- istingswet, maar het ministerie in Volkshuisvesting is bezig die veranderen. leden van de Eilander Raad. het imenwerkingsverband van raads- den van de vijf Waddeneilanden, aeft vrijdag tijdens een bijeenkomst Texel ingestemd met een geza- inlijke startnotitie Volkshuisves- ng. Bedoeling is dat bestuurders an de eilanden mede aan de hand in die notitie voor het behoud van koopprijsgrens en bindingseisen inen strijden. 'Daarmee kunnen ^gezamenlijk optrekken bij de Ver- iging van Nederlandse Gemeen- m, het ministerie van VROM en de ravincies', aldus Jurrit Visser (burge- eester Terschelling) van het Eilan- Bf College. De koopprijsgrens op axel ligt momenteel op €272.000,-. Inder dat bedrag mogen woningen leen worden verkocht aan mensen e sociaal of economisch aan het land gebonden zijn. De notitie moet ook voor zorgen dat de eilanden de toekomst bindingseisen kun- _len blijven stellen. Naar verwachting "1 ift dat onder de nieuwe Huisves- ïgswet ook mogelijk, maar moeten ■neenten hun bindingseisen dan in ionaal verband op elkaar afstem- n. Dat levert volgens de noti- voor de eilanden een probleem vanwege hun 'unieke gesloten oningmarkten'. Ook hebben de ilkshuisvestingsproblemen op de "tonden weinig raakvlakken met de problematieken op de vastewal. In het stuk wordt een pleidooi gehou den om de Waddeneilanden voor volkshuisvesting als een aparte regio te beschouwen, zodat de bindings eisen met met de vastewal hoeven te worden kortgesloten. Met behulp van de eisen willen de Eilander Raad en het Eilander College woningen op de eilanden voor de lokale bevolking beschikbaar houden. Een ander toekomstig probleem waar de eilanden met behulp van de notitie volkshuisvesting iets aan willen doen, zijn dc huurliberalisatie- plannen van het ministerie van Volk huisvesting. VROM wil de komende jaren landelijk voor een deel van de huurwoningen de vaste huurprijzen loslaten, zodat er meer marktconfor me prijzen kunnen-worden gevraagd. De Waddeneilanden vrezen dat een ongenuanceerde toepassing van de huurliberalisering op de eilanden tot aanzienlijke huurverhogingen kun nen leiden. 'Met als mogelijk gevolg dat bepaalde doelgroepen de huur- som niet meer kunnen opbrengen.' De eilanden verwachten dat veel huurwoningen in aanmerking komen voor de liberalisering vanwege de hoge WOZ-waarden op de eilanden. De vrees bestaat dat de liberalise ring vooral problemen oplevert bij huisvesting van jongeren. Binnen de nieuwe wetgeving voor huisvesting moeten volgens de notitie ook vol doende mogelijkheden blijven om het recreatief verhuren van perma nente woningen en het permanent bewonen van vakantiehuizen aan te pakken. Het is nog onduidelijk wan neer de nieuwe Huisvestingswet van kracht moet worden. De nieuwe wet bevindt zich nog in een voorberei dende fase. ESO kan overwegen of het zinvol de aanleginrichtlngen en veer- avens van Rijkswaterstaat over nemen. Dat advies gaf Jurrit isser van het Eilander College ag tijdens een bijeenkomst raadsleden van de vijf Wad- sneilanden op Texel. Isser, in het dagelijks leven burge- teester van Terschelling, heeft in 5? Eilander College de problema- sken rond de Waddenveren in zijn ortefeuille. Tot die problematieken oren onder meer de plannen van fit rijk om de drie Waddenveren joev ESO. Doeksen en Wagenborg) sa 'marktconforme' huurprijs voor gebruik van veerhavens en aan- ginrichtingen in rekening te bren- De veerdiensten betalen nu igeen symbolisch bedrag van een euro per jaar, maar dat is in '!|d met Europese regelgeving, thankelijk van de huur die het rijk vragen, kan het volgens Visser eer TESO een optie worden na te snken over het zelf in bezit nemen de voorzieningen. Volgens hem het interessant als het rijk hoge prijs vraagt. Visser hield een paar slagen om de arm. moet wel voldoende vertrouwen dat de lokale gemeenschap de lelijkheden heeft om TESO op juiste koers te houden.' Voor is het in bezit nemen van veerhavens en aanleginrichtin- Sinterklaas keek zaterdag toe hoe Denise Barhorst en Gina Sijmons pepernoten maakten in het Ambachtscentrum tijdens de Sinterklaasmarkt. Een beetje creativiteit en je komt tot wonderlijke combinaties. Neem bijvoorbeeld de pepernoten die Denise Barhorst (10) zaterdag middag maakte tijdens de Sinter klaasmarkt in het Ambachtscen trum in Den Burg. Ze staat in de bakkerij van bakker Albert Vermeulen weliswaar samen met Gina Sijmons (12) in deeg voor pepernoten te kneden, maar eigenlijk maakt ze iets heel anders. 'Kijk, dit wordt taai-taai', zegt Denise lachend als ze met behulp van een vormpje een poppetje van het deeg maakt. De vorm lijkt er inderdaad een beetje op. Het poppetje verdwijnt samen met de andere zelfgeknede pepernoten op een genummerde bakplaat in de oven. Twintig minuten wachten en dan kunnen de dames de versgebak ken pepernoten ophalen. Het maken van pepernoten was één van de diverse activiteiten waar kinderen zich zaterdag in het Ambachtscentrum in konden uitleven. Maar het belangrijk ste was natuurlijk de aanwezigheid van Sinterklaas en een paar Zwarte Pieten. Belangstellend en goedkeu rend maakte de goedheiligman gere geld zijn ommetje door het gebouw om met kinderen te praten en te zien wat ze aan het maken waren. De 6- jarige Sunny Halsema heeft ook met de Sint gesproken, vertelt ze terwijl ze een kleurplaat tekent. Ze heeft hem verteld waar ze woont en dat ze graag een televisie voor op haar kamer zou willen hebben. Sinter klaas heeft het aangehoord, maar tot toezeggingen is het toch niet geko men. Fee van Arkel heeft zich ook vermaakt. 'Ik heb zeepjes gemaakt, kaarsjes en een pepernotenbakje', vertelt ze. De Sinterklaasmarkt, die voor het eerst werd gehouden, werd goed bezocht. gen geen optie. 'Als wij dat zou den doen, moeten we die kosten doorbereken aan de gebruikers en dat willen we niet', aldus TESO- directeur Rob Wortel. De veerdienst heeft er nu al moeite mee dat zij mogelijk de tarieven moet verho gen als de marktconforme huurprijs definitief doorgaat. Een kaartje kan dan tientallen procenten duurder worden. De veerdienst staat op het standpunt dat de veerhavens en de inrichtingen een openbaar karak ter hebben, omdat de bootverbin ding als 'ontbrekende schakel in de openbare weg' wordt beschouwd. Het openbaar karakter houdt in dat het rijk eigenaar is van de voorzie ningen. Visser gaf aan met zijn sug gestie de discussie over de huurprij zen te willen prikkelen. Lees verder op pagina 5 College houdt herziening plan Oost even aan Het college heeft de herziening van het bestemmingsplan Oost drie weken opgeschort. Dat liet wethouder Nel Eelman (grondge bied) gisteravond weten tijdens de raadscommissie Grondgebied. Het college wil wachten op de uitkomst van onderhandelingen over de plannen van Pieter Jan Kooger en Danny Westerlaken. Volgens Eelman ziet het er naar uit dat er vooruitgang komt in alterna tieve plannen die Kooger en Wes terlaken hebben ontwikkeld voor de vervanging van de verouderde vakantiehuizen en woningen op het terrein Oost 48-62 dat van de erven van de familie G.P. Plaatsman was. De twee ondernemers presenteer den vorig jaar plannen om de nieuwe woningen aan de overzijde van de weg op een stukje groen aan de rand van het middenterrein van Oost te bouwen, maar dat stuitte op teveel bezwaren in het dorp. Deze week worden opnieuw gesprek ken gevoerd over aangepaste plan nen van Westerlaken en Kooger. De gemeente speelt daarbij een bemid delende rol. Wethouder Eelman sprak de verwachting uit dat er als nog een oplossing wordt gevonden. 'Dan kunnen we beter even wachten met het bestemmingsplan, zodat we het nieuwe jaar niet meteen hoeven te beginnen met het voeren van een artikel 19 procedure op de Wet Ruimtelijke Ordening.' Streven is dat de plannen van Kooger en Westerla ken straks tegelijk met het ontwerp van het nieuwe bestemmingsplan ter inzage kunnen worden gelegd. Gisteravond sprak de commissie Grondgebied over het voorontwerp van het nieuwe bestemmingsplan. Lees verder op pagina 3 Parabedrijf Blue Side Up (BSU) gaat hoogstwaarschijnlijk door met een nieuwe geldschieter. Deze week worden onderhande lingen gevoerd over de overname van de aandelen van Alexander Beetz, die eerder te kennen gaf niet door te willen met BSU in verband met bedreigingen aan zijn gezin en hemzelf. Mogelijk komt er nog een vierde partner bij, die eveneens een deel van de aandelen in bezit krijgt. Volgens Arie Drevel, een van de vennoten van de BV Blue Side Up, hebben de onderhandelingen ver traging opgelopen door het faillis sement van Beetz Beheer, de beslo ten vennootschap waann Alexander Beetz zijn aandelen in BSU had ondergebracht. Het bedrijf van Beetz verkeerde al enkele weken in surséance van betaling, maar op 9 november jl. werd het faillissement uitgesproken. 'Daardoor moesten we ons tot de curator richten en niet meer tot Beetz', aldus Drevel. Net als de andere vennoot Wim van Gilst bezit Drevel 10 procent van de aandelen, de rest is in handen van Beetz. Toen die aangaf te willen stoppen, had hij de plicht om zijn aandelen eerst aan te bieden aan de andere vennoten. Die verplich ting is nu overgegaan op de curator. De gesprekken gaan vooral over de waardebepaling. Tijdens het telefo nische interview met Drevel wordt ook de nieuwe geldschieter bij het gesprek betrokken. Volgens deze man, die zijn identiteit nog niet aan de krant bekend wil maken om de onderhandelingen niet te frustreren, staat het nagenoeg vast dat de onderhandelingen met de curator tot een goed einde gebracht zul len worden. 'BSU is een solvabel bedrijf en de toekomstverwachting is goed', aldus de investeerder. Lees verder op pagina 5 licm STJCIK- D4T) h'jN COHCtoSlU *\W6EMEEAnUi/K£ &H/)STiWS£W WEL \nEe6EtmtiPs Twee auto's belandden in de sloot nadat zij tegen elkaar waren gebotst. Een 69-jarige vrouw uit Oosterend is gistermiddag gewond geraakt bij een verkeersongeval op de kruising van de Kadijksweg met de Laag- waalderweg. De vrouw, die over de Kadijksweg in de richting van Oosterend reed, kwam in botsing met een 43-jarige man uit De Cocksdorp die over de Laagwaalderweg reed. De vrouw raakte daarbij gewond en moest met de ambulance naar het zie kenhuis worden gebracht. De man liep lichte verwondingen op. Beide wagens, twee Renaults, raakten beschadigd. Ze kwamen allebei in de sloot naast de Kadijksweg tot stilstand. Volgens een woordvoerder van de politie had de bestuurster de andere wagen niet in de gaten toen ze overstak. De Laagwaalderweg is een voorrangsweg. Voorbijgangers verleenden na het ongeluk meteen hulp aan de vrouw. Advertenties kunnen worden ingeleverd t/m woensdag 7 december 12.00 uur bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. JPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12034 T Texelse wint auto Een snelle sportcabnolet winnen ter wijl je niet in het bezit van een rijbe wijs bent. Dat overkwam Finka van der Kraan uit De Koog, prijswinnaar in de zondag bij Talpa uitgezonden aflevering van de Sponsorloterij. Pagina 2 Gokkasten Burgemeester Joke Geldorp heeft eetcafé Parkstraat in Den Burg terecht gesommeerd twee kansspel automaten te verwijderen. Dat stelt de bezwarencommissie die vorige maand bezwaren van eigenaar Jan Stolk behandelde. De dwangsom van €15.000,- die de burgemeester oplegde, was volgens de bezwaren commissie redelijk. Pagina 5 m Te weinig inspraak Het Waddengebied dreigt te weinig inspraak te krijgen in de besteding van de honderden miljoenen euro's uit het nieuwe Waddenfonds. Dat bleek tijdens een vergadering van de Eilander Raad en het Eilander College die vrijdag op Texel werd gehouden. Raadsleden van de vijf Waddeneilanden drongen er una niem op aan dat het noorden meer zeggenschap krijgt. Pagina 9 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. DINSDAG 29 NOVEMBER 2005 €250,- boete voor heler Een 36-jarige Texelaar die op 24 en 25 januari van dit jaar een paar vrienden had geholpen bij het opslaan en inleveren van enkele gestolen bierkratten, is maandag bij verstek veroordeeld tot een boete van €250,-. Het bier was gestolen door drie Texelaars, die bij elkaar zeven inbra ken op hun geweten hebben en die hiervoor zijn veroordeeld. De mandie maandag wegens heling met opzet voor de rechter moest verschijnen maar verstek liet gaan, behoorde niet tot de inbrekers, maar had eerder wel verklaard dat de kratten bier die door enkele vrienden naar zijn woning waren gebracht en die hij als leeg fust inleverde, gestolen waren. Hiermee achtte politierech ter B. Franke van de rechtbank in Den Helder voldoende bewezen dat sprake was van heling en veroor deelde hij de man conform de eis van de officier van justitie tot een geldboete of vijf dagen hechtenis. (Advertentie) TEXELSE^COURANT (jnn QMrL-'Jrith k hé hert. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van:

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1