Texelse zonder rijbewijs wint auti TEXELSE 2 COURANT Langevelds 'verbeterde' Karseboom Vakantie hoofdprijs van kerstverhalenwedstrijd oPIENie Agenda oud Papier teso !kg DINSDAG 29 NOVEMBER 2005 »NNC 2005 e Karseooom Iat ik zeggen wou.. Zeevogels Pharos Het ontwerp dat Frits Langeveld eerder dit jaar presenteerde voor de nieuwe Karseboom is uitgebreid met een pakhuis voor de winkel van Zegel op de hoek Weverstraat-Vis markt. De tekening is gemaakt door architect Louis Uriot, die de uit breiding tekende nadat Langeveld van de familie Zegel had vernomen dat ze op de grond tussen hun winkel en de Karseboom op termijn een magazijn willen bouwen. 'Een magazijn is eigenlijk een pakhuis, dat mooi aansluit op de nostalgi sche uitstraling van de Karseboom', redeneert Langeveld. De tekening van wat Langeveld de 'verbeterde Karseboom' noemt ligt al een tijdje bij de familie Zegel, die er volgens Langeveld nog geen goedkeuring aan heeft verleend. 'Pas als dat is gebeurd, stap ik met het ontwerp naar de gemeente.' Beste Wim, Ik heb jouw bijdrage aan het Pha ros verhaal in de Texelse Courant gelezen. Daarin praat jij, niet gehin derd door kennis van zaken, over de Stichting Welzijn Ouderen Texel. Da's niet slim, Wim (dat rijmt, maar het is ook sinterklaastijd). Het lijkt mij van belang dat de voorzitter van Texel Vitaal goed op de hoogte moet zijn over wat instellingen doen. Om kennis van de SWOT te verkrij gen nodig ik je uit een week met mij mee te draaien om te ontdek ken welke werkzaamheden er door onze stichting ten behoeve van de Texelse senioren worden verricht en welk beleid daar achter steekt. Mocht een week teveel zijn (druk, druk, druk), dan is het ook mogelijk een paar dagen 'in de keuken van de SWOT' te kijken. Ik zorg voor een lekkere lunch. Ten slotte: wij bedenken diensten die passen in het beleid om oude ren zo lang mogelijk zelfstandig te houden. Een aantal diensten doen we samen met andere instellingen. Daar is gelukkig geen bureaucratie voor nodig. Rosa Harbers, SWOT. Op uitnodiging van Vogelwerkgroep Texel spreekt Gerhard Jongeneel donderdagavond in Hotel Den Burg aan de Emmalaan. Ouweneel, publi cist en vogelbeschermer, maakte vogelreizen over de gehele wereld. Hij vertelt aan de hand van dia's over zijn bezoek aan Sint Helena, Tristan da Cunha en andere eilan den en de vogels die hij onderweg tegenkwam. De lezing begint om 20.00 uur, de toegang is gratis en staat ook open voor mensen die geen lid van de Vogelwerkgroep zijn. Ouderraad over internet Tijdens de jaarvergadering van de ouderraad van OSG De Hogeberg wordt woensdag gesproken over hoe kinderen te begeleiden bij het gebruik van internet. Aan de orde komen chatten, MSN, pesten en vuistregels voor ouders. De heer R. Teeuwen van de Stichting ICT op School geeft voorlichting en gaat in op vragen. De avond begint om 20.00 uur met het zakelijk gedeelte en het kiezen van nieuwe bestuurs leden. Niet alleen ouders van leer lingen, maar ook andere belangstel lenden zijn welkom. De vergadering wordt gehouden in de aula van het schoolgebouw aan de Haffelder- weg. Kerstbijlage De redactie van de Kerstbijlage die op vrijdag 23 december verschijnt vraagt bedrijven en instanties die in de kerstpe riode activiteiten organiseren deze tijdig door te geven, zodat deze in de Agenda kunnen worden opgenomen. Ook foto's van Texelaars op wintersport vakantie zijn nog welkom. Ze kunnen worden ingeleverd op Warmoesstraat 45 in Den Burg, worden gefaxt (323000) of per e-mail worden aangeleverd (redactie@texelsecourant.nl). \Yat ik zeggen - Optimisme over nieuw dorpshuis in Den Hoorn De dorpscommissie van Den Hoorn is optimistisch over de plannen voor een nieuw dorps huis. Voorzitter Herman Ridder- inkhof vertelde donderdag in de openbare vergadering met bur gemeester en wethouders dat het bureau Primo van de provin cie hem had verzekerd dat Den Hoorn in aanmerking komt voor een subsidie van vijftig procent van de kosten. Voorwaarde is wel dat de gemeente de subsidieaanvraag doet en dat er voor ten hoogste één dorpshuis financiële steun van de provincie wordt gevraagd. Ridderinkhof zei te verwachten daarna meer subsi diegevers te kunnen strikken. 'Als er één schaap over de dam is, volgen er hopelijk meer.' B en w hadden eerder al laten weten pla nologisch te willen meewerken aan verbouw van De Waldhoorn. Wet houder Annie Hin sprak niet tegen dat daarbij ook een fikse subsidie tot de mogelijkheden behoort. Bij de inrichting van het dorpshuis wordt mogelijk rekening gehouden met het stichten van een dorps steunpunt, waar dorpsbewoners - net als in Oosterend - terecht kun nen met uiteenlopende vragen. De bedoeling daarvan is dat ouderen zo lang mogelijk in het dorp kunnen blijven wonen. Om de animo te pei len, wil de Hoornder dorpscommis sie binnenkort als proef op beschei den schaal met het steunpunt van start gaan. Ouwe Sunderklaas (Open brief aan Frits Langeveld) Geachte heer Langeveld, Als antwoord op uw schrijven in Wat ik zeggen wou in de Texelse Courant van dinsdag 15 november het volgende: als organisatie in Den Burg hadden wij op uw brief over Ouwe Sunderklaas van 2004 moe ten reageren. Wij bieden u alsnog onze verontschuldigingen aan voor het feit dat dit niet is gebeurd. Als organisatie hebben wij de deel name van grote wagens niet aange moedigd. De redenen zijn divers: 1.De wagens frustreerden het ver loop in de straten. 2.De grote wagens hadden regel matig problemen met het nemen van de bocht tussen Weverstraat en Binnenburg. De wagens liepen vast en ook daardoor stagneerde de boel. 3. De op de wagens gespeelde voor stellingen waren nogal eens van discutabele aard (overmatig drank gebruik). 4.Er kwamen klachten van stank overlast van de tractoren. Deze klachten kwamen van het publiek en van andere speulers. Door uw brief in de Texelse Courant zijn wij genoodzaakt ons beleid aan te passen. Ons voornemen is nu om de wagens gedoseerd toe te laten in Den Burg. Wij laten de eer ste wagen die zich aanbiedt gelijk doorrijden. Daarna houden wij tus sen de wagens, afhankelijk van het aanbod, een periode van circa tien minuten aan. Eten voor heemtuin In Oosterend wordt zaterdag 17 december een maaltijd gehouden ten bate van de heemtuin. Hoewel de winter inmiddels heeft toegesla gen en de paden in de tuin hier en daar zacht zijn door het vele water, ligt het geheel er nog mooi bij. Het riet in de Aliestocht is gemaaid en zal binnenkort worden afgevoerd en braam- en rozenstruiken zul len de komende maanden dras tisch worden teruggesnoeid. Ook overhangende takken zullen worden Bij dezen doen wij een dringend beroep op u, uw prijs zelf te komen uitreiken tijdens de prijsuitreiking in De Lindeboom. Wij zouden graag zien dat u de prijzen van de Stich ting Folklore dan ook uitreikt. De Stichting Folklore wil er wel op wij zen dat dit voor ons een eenmalige actie is. In het vervolg zullen er geen geldprijzen meer worden uitgereikt op particulier initiatief. Met vriendelijke groet, namens de Stichting Folklore Texel, G.C. van der Kooi. Verdronken Texel in toekomstroman Boston, Chicago, New York, Washington en Miami bestaan niet meer, de Amerikaanse oost kust ligt bij Denver, West-Euro pa is een eilandengroep in de Noordzee en boven het door het water verzwolgen Texel drijft nu het kunstmatige Bomeneiland. Dat opmerkelijke toekomstbeeld schetst Els Launspach in haar nieuwe jeugdroman Het Groene Gen, waarin de oude wereld is verwoest door een mega-tsuna- Het Groene Gen begint op 3 juni 2180 en gaat over het meisje June. Verzot op verhalen schrijven of gek op reizen? Doe dan mee met de kerstverhalenwedstrijd van de Texelse Courant en win een vakan tie! De leukste en mooiste verha len worden in de krant van vrijdag 23 december geplaatst. Het beste verhaal over Kerst op Texel wordt beloond met een weekendverblijf in een luxe bungalow op 5-sterren recreatiepark 't Kuierpadtien in Wezuperbrug (Drenthe) ter waar de van €350,-. Dit park is onder meer voorzien van kinderthea ter, skatebaan, kunstskibaan en overdekt zwembad. De verhalen, fictie of non-fictie, mogen niet langer zijn dan 350 woorden en moeten gaan over kerst op Texel. Inzendingen, voorzien van naam, adres, telefoonnummer en leeftijd, moeten vóór maandag 19 decem ber binnen zijn bij de redactie, Warmoesstraat 45 in Den Burg. Aanleveren per e-mail mag ook: redactie@texelsecourant.nl. Sint 'Sint zat te denken, wat hij jou dit jaar zou schenken' Kennen jullie 'm? Geweldig ongineel begin; hoe kom ik erop. Even tegen de vrou wen onder de lezers: is die man van jullie ook zo vreselijk beschei den in zijn wensen? Hoeft-ie weer niks? Net als vorig jaar en het jaar daarvoor? Hebben veel mannen last van, hoor ik. En dan zijn ze ook nog in de overtuiging dat ze daarmee zo gemakkelijk zijn. Mooi niet dus. Sint piekert zich suf, want ja, hij wil hem in de feest vreugde niet als enige overslaan. Dus shopt hij zich een bult, pakt dit eens op, pakt dat eens op, denkt zwaar na en komt met lege handen thuis, om het later nog eens te proberen. Manlief wordt intussen geïrriteerd, want hij hééft toch al gezegd dat-ie niks hoeft! Erger nog: van hem kan die hele Sinterklaas gestolen worden, laat die vent in Spanje blijven. En weer loopt Sint langs de winkels, denkende en zoekende. Wat een armoed eigenlijk. Een blik naar binnen leert dat Sint het zichzelf aan doet. Weliswaar omdat hij niet anders kan; het geven zit zo in zijn karakter ingebakken dat hij zichzelf geweld moet aandoen om met lege handen te komen, maar toch. Misschien moet Sint veran deren. Tevreden mensen tevreden laten en ze niet dwingen iets te willen wat ze niet willen. Bekertje choco en een stuk specu (afk. van sms-Piet) en een welgemeend 'Dank u Sinterklaasje'. Pien Verberg verwijderd, om de paden ook in de winter zo begaanbaar mogelijk te laten zijn. Het bestuur laat weten op zoek te zijn naar een winterstalling voor de grasmaaier en beraadt zich op een manier om het windorgel van nieuwe pijpen te voorzien. In verband met het beschikbare aantal plaatsen dienen deelnemers aan de maaltijd zich van tevoren op te geven. Dat kan via tel. 318617. Personen Alarmering Na vele jaren kantoor te hebben gehouden in gebouw de Koploper aan de Prins Hendriklaan in Den Helder, verhuist het team van Per sonen Alarmering binnenkort naar verpleeghuis Den Koogh aan de Drs. F. Bijlweg. Het nieuwe tele foonnummer is 0223-536565, het nieuwe faxnummer 0223-536559. Het postadres van Personen Alar mering blijft postbus 175, 1780 AD Den Helder. Personen Alarmering heeft ook een eigen website: www. personen-alarmering.nl. Personen Alarmering biedt uitkomst als iemand die alleen is, valt of onwel wordt en niet meer bij de telefoon kan komen om hulp in te schakelen. Via een zender - die men altijd bij zich draagt - kan dan een alarmsignaal worden afgegeven. Zonnebloemloterij Onder toeziend oog van notaris Mannaerts werden onlangs de prij zen getrokken van de Zonnebloem loterij. In totaal werden 1.227.663 loten verkocht, wat het bedrag van €2.455.326,- opleverde. Dit komt ten goede aan mensen die door ziekte, handicap of leeftijd licha melijke beperkingen hebben. De hoofdprijs van €15.000 is gevallen in de regio Dommel en Aa in Noord Brabant. In totaal zijn er 5020 prij zen beschikbaar met een waarde van €164.500,-. Ook op Texel wer den veel loten verkocht. De win nende nummers zijn te vinden op de website van de Zonnebloem (www. zonnebloem.nl). Mensen met loten kunnen ook bellen naar tel. 0900- 0633. Zij leeft niet alleen in een nieuwe wereld, maar ook in een nieuwe orde, in een gemeenschap met andere leefregels en waarden dan vóór de overstroming. Omdat oor logen, racisme, onderdrukking en milieuproblemen volgens de nieuwe ideeën zijn te wijten aan de familie, waarvan de leden elkaar alle slech- tigheden steeds weer doorgeven, worden kinderen in de nieuwe orde kunstmatig verwekt en grootge bracht in tehuizen, ledereen lijkt dit vanzelfsprekend te vinden, behalve June. Met meer dan gewone inte resse stort ze zich op de geschiede nis. Ze ontdekt dat de wereld twee eeuwen geleden niet alleen maar slecht was en begint te verlangen naar een broer. Gevolg is dat ze door haar omgeving wordt gezien als een bedreiging voor de nieuwe verworvenheden. Ze raakt geïso leerd en begint zich af te vragen of ze zo'n hoge prijs wil betalen om zichzelf te kunnen zijn. In het verhaal speelt Texel maar een kleine rol. Het eiland wordt een paar keer genoemd. Onder meer op pagina 127, waar staat: 'Op de plek waar ooit een waddeneiland was, wijd en zanderig, is nu een ongelooflijke collectie bomen. Alles wat Deburcht niet heeft: acacia, hulst, contineer, taxus, zilverbeuk, berk, appelboom en twee grote kastanjes. Vroeger lag daar een betonnen onderzoekscentrum, dat tijdens de grote verwoesting intact is gebleven. Bomeneiland is daaraan vastgeklonken. Toen het eiland klaar was hebben ze eerst de bomen geplant, stuk voor stuk, allerlei soorten. Het is prachtig!' Het Groene Gen is het zevende jeugdboek van Els Launspach, die kunstgeschiedenis, archeologie en theaterwetenschappen studeerde. Ze was in de theaterwereld actief als dramaturg en recensent, schreef toneelstukken, richtte een scenario tijdschrift op en geeft les op de The aterschool. Voor kinderen schreef ze vooral historische romans. Haar nieuwste roman, voor kinderen van 13 tot 15 jaar, is een uitgave van Uit geverij Lannoo NV en kost €12,95. Dinsdag 29 november: Om 20.00 uur begint in het raadhuis in Den Burg een vergadering van de raadscommissie Werkwijze Raad. De afdeling Texel van Koninklijk Hore ca Nederland houdt vanaf 20.30 uur de algemene ledenvergadering in hotel De Lindeboom in Den Burg. Cinema Texel vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (aanvang 20.00 uur) en in de serie De Volkskrant-filmavonden The Machinist (20.30 uur). Woensdag 30 november: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabij De Cocksdorp een introductieles golf gegeven. In Question Plaza begint om 13.50 uur een optreden van de bekende hiphopband Relax uit Haarlem. Toe gang €5,-. In De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt om 18.00 uur het SWOT-diner geserveerd. In de aula van OSG De Hogeberg begint om 20.00 uur de jaarvergade ring van de ouderraad. Gesproken wordt over het begeleiden van kinde ren bij het gebruik van internet. Cinema Texel vertoont Chicken Lit tle (aanvang 14.15 en 16.15 uur), de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (14.30 uur), de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur) en in de serie De Volkskrant-film avonden The Machinist (20.30 uur). javond haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 19.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat. De papierwa gen komt in de volgende straten: 3. Emmalaan, Pieter van Cuijkstraat, Elemert, Haffelderweg, Schilderend in de richting van Oudeschild vanaf de rotonde, Ada van Hollandstraat. Donderdag 1 december: Op uitnodiging van Vogelwerkgr Texel spreekt Gerhard Jongeneel af 20.00 uur in Hotel Den Burg aa Emmalaan over zeevogels. De gang is gratis. Cinema Texel vertoont de ondertiti versie van Harry Potter and the Go of Fire (aanvang 20.00 uur) en Rij plan (20.30 uur). Vrijdag 2 december: In Klif 12 in Den Hoorn begint 20.30 uur een optreden van het I gezelschap Magna Carta. Toeg €12,-. Cinema Texel vertoont de Nederfc gesproken versie van Harry Pottt de Vuurbeker (aanvang 16.00 i Chicken Little (16.15 uur), de o telde versie van Harry Potter anO Goblet of Fire (19.00 uur en 22.00 en Flightplan (19.15 en 21.45 u TESO zet vrijdag en maandag 9.30 tot 16.00 uur de tweede b in en verzorgt dan ieder half u afvaart, zowel vanuit Den Helde vanaf Texel. Er worden geen wad aC den verwacht. Op maandag 5 dec ber zijn de afvaarten van 10.0 vanuit Den Helder en 13.30 uurvt Texel uitsluitend bestemd voor vervoer van gevaarlijke stoffen. M ons informatie over de veerdienst s ,e^£ verkrijgen via tel. 369600 of wet aan www.teso.nl. artf TEXELSE^COURA'f :;kf ude Hoogwater te Oudeschild Di. 29 06.04 en 18.45 u. Wo. 30 07.05 en 19.56 u. Do. 01 07.44 en 20.24 u. Vr. 02 08.40 en 21.10 u. Za. 03 09.25 en 21.56 u. Zo. 04 09.55 en 22.26 u. Ma. 05 10.46 en 22.54 u. Di. 06 11.20 en 23.35 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 4 december op om 08.34 uur en gaat onder om 16.26 uur: donderdag 1 december nieuwe maan; zaterdag 3 december springtij. Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Buij Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Gerard Timmerman Telefoon 31 46 87 of 06 - 22 14 0! Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222-31 41 11 E-mail mfo@lenr.nl kosteloos loegeionden. lurg Abonnementsprijzen 2005: Per half |aar €34,65 33,05 j.-o.-s^ra Per jaar €67,50 65.35 Bi) verzending naar het buitenland zijni tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schriftelijk en 4 weken vo afloop van de abonnementsperiode. Actie Motherhood zeer succesvol De Stichting Motherhood uit Andijk laat 'weten dat de inzamelingsactie ten bate van de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan zeer suc cesvol is verlopen. Meer dan twee duizend dozen werden ingebracht op de inzamelpunten, waarvan de meeste met de benodigde twintig euro transportkosten. Naar verhou ding werd op Texel veel ingezameld. De pakketten worden niet perw wagen, maar per vliegtuig vav waardoor ze bijna drie weken e ter plaatse zijn. De dozen zaterdag aan in Islamabad. Docr deze vorm van transport te l« vallen de transportkosten wej hoger uit, maar gezien de or digheden ter plaatse leek sn geboden. Motherhood bezin! nog op een manier om het gd begroting te dichten. Het tran is te volgen via de website vai stichting: www.motherhood.nl. Een snelle sportcabriolet winnen terwijl je niet in het bezit van een rijbewijs bent. Dat overkwam Finka van der Kraan uit De Koog, prijswin naar in de zondag bij Talpa uitge zonden aflevering van de Sponsor loterij. Ze werd twee weken geleden gebeld met de vraag of ze de dag erop thuis zou zijn om een prijs in ontvangst te nemen. Ze had op dat moment geen idee wat haar te wachten stond. 'Vroeger kocht ik al loten bij de Bingoloterij en toen die een andere naam kreeg, ben ik er gewoon mee doorgegaan. Als je iets won, werd dat automatisch bijgeschreven op je rekening. Ik heb een paar keer een afschnft gehad met de mededeling: Gefeliciteerd, u hebt 5 euro gewonnen! Maar het programma had ik nog nooit gezien. Het wórdt op zondagavond vóór de sport uitgezonden, maar wij zijn ook niet zo sportief. Dus toen ze hadden gebeld, zei ik tegen Gerard, mijn man, dat we moesten thuisblij ven omdat we een slagroomtaart kregen.' Ook nadat presentator Rick Brand- steder en zijn cameraploeg waren gearriveerd, had Van der Kraan niets in de gaten. 'Nu ik het programma een keer heb gezien, begrijp ik dat iedereen bij wie ze met die rode Opel aan de deur komen meteen doorheeft wat er aan de hand is. Maar ik dus niet. Ze vonden het wel vreemd en hebben een paar keer gevraagd of ik echt geen idee had wat er te gebeuren stond. Ik begreep wel dat ik geen slagroom taart zou krijgen, maar zat eerder aan een geldcheque of een reisje te denken.' Pas toen Brandsteder haar na een ritje naar EcoMare de sleutel van de Opel Tigra Cabrio in handen stopte, werd Van der Kraan alles duidelijk. Ook voor Brandsteder waren alle verrassingen nog niet op, want al snel bekende de prijswinnares dat ze geen rijbewijs had. 'Ik heb al jaren een brommobiel. Daar zal ik wat duizenden kilometers mee over het eiland hebben gereden. Ik voelde niet de behoefte dat anderen en daarom heb ik a gekozen de auto in te ruilen geld. Daar gaat dan nog wf kansspelbelasting vanaf, ma blijft een leuk bedrag.' De opnamen werden zond? Talpa uitgezonden. Normaal wo drie minuten uitgetrokken vo» prijswinnaars, maar omdat twes hen niet thuis waren, kreeg de J king rond Van der Kraan wat aandacht. Er werden beelden onder meer de TESO-boot weg naar EcoMare getoond. laks enli nede fe Kt ir presentator Rick Brandsteder in de door de Texelse

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2