■t Zeehondenstand groeit sterk door Vakslager begint voor zichzelf - Werelderfgoeddiscussie gaat nog een tijdje door Ongeluk door laagstaande zon Bedrijvig/ie/W TEXELSE j COURANT Onderzoeker Alterra optimistisch eilanden bijeen op Texel Burgemeester terecht in actie tegen gokkast Raadsleden blij ik I lang ia 8421 )e discussie over de Werelderf- loedstatus voor de Waddenzee ilijft ook de komende jaren op agenda staan. Voorzitter Paul irhoeven van het Eilander Col- sge liet vrijdag tijdens een bij eenkomst met de Eilander Raad weten dat het ministerie van Land- Kiuw, Natuur en Voedselkwaliteit opnieuw naar het Waddengebied vil komen om te praten over de logelijke nominatie. la afloop van de trilaterale Wad ienconferentie die begin november op Schiermonnikoog werd gehou den, ging het verhaal de wereld dat de betrokken bewindslieden rouden hebben ingestemd met de jominatie van het Nederlandse en luitse deel van de Waddenzee bij de Unesco. Volgens het Eilander uilege ligt dat echter anders. Vol lens Verhoeven heeft het ministerie /el het nominatiedossier geopend, naar is het nog te vroeg voor aan melding. 'Het is te vroeg om 'ja' te eggen omdat er nog teveel men sen in de bevolking zijn die het liet omarmen. En het is ook te iroeg om 'nee' te zeggen, omdat nog onduidelijkheid bij instanties Verhoeven wees erop dat onder leer de Kamer van Koophandel en et Midden- en Klein. Bedrijf 'nee' leiden, maar eigenlijk toch voor- Jander waren. 'Het MKB zei 'nee', odat ze wat wisselgeld voor onder- landelingen hadden.' Je Waddeneilanden reageerden fgelopen jaar verdeeld op de lominatie. Terschelling, Vlieland en ichiermonnikoog waren vóór, Ame- and en Texel tegen. De laatste twee rezen dat de status tot beperkende maatregelen leidt. Verhoeven her- merde de leden van de Eilander laad aan het convenant dat minis- =r Veerman van LNV de eilanden leeft aangeboden. Daarin doet Veerman onder meer de toezegging dat de Werelderfgoedstatus geen beperkende maatregelen met zich meebrengt. Verhoeven wees erop dat er nog geen handtekening van de minister onder het convenant staat en dat de gemeenteraden van de eilanden nog de gelegenheid hebben om extra punten in het con venant te laten nemen. Hij raadde de raadsleden aan daarover na te denken, omdat zij op die manier iets concreets met hun zorgen over de mogelijke nominatie kunnen doen. Naar verwachting staat het onder werp over drie jaar opnieuw op de agenda van de volgende trilaterale Waddenconferentie die in Duitsland wordt gehouden. In 2001, toen de conferentie in het Deense Esbjerg was, stond het punt ook op de agenda. Burgemeester Jurrit Vis ser van Terschelling verbaasde zich over de aandacht en de emoties die de Werelderfgoeddiscussie blijft oproepen. 'Terwijl het beter zou zijn de energie te steken in de discussies over de PKB Waddenzee, de Euro pese Vogel- en Habitatrichtlijnen en de nieuwe Europese Kaderrichtlijn Water. Die maatregelen hebben wel veel effect op de Waddenzee.' Bij de PKB is de discussie over het derde deel nog steeds bezig, op grond van 'hodemberoerende acti viteiten' in de Habitatrichtlijn ver bood het Europese Hof vorig jaar de mechanische kokkelvisserij in de Waddenzee (gevolgd door de beëindiging van de kokkelvisserij) en binnen de Kaderrichtlijn Water woedt de discussie of de Wadden zee de status van natuurlijk water of sterk veranderend water moet krijgen. Het soort status bepaalt over een paar jaar onder meer in welke mate de Waddenzee nog met verontreinigende stoffen mag wor den belast. .v laagstaande zon heeft zondag- chtend tot een verkeersongeluk Jleid op de kruising van de Pont- eg met de Pijpersdijk. Een 45-jari- i taxichauffeur uit De Koog schep- een 62-jarige plaatsgenote op i snorfiets toen zij vanaf de Pont- - ?g de Pijpersdijk opreed. Door de m had zij de man, die in tegen gestelde richting naar De Koog reed, niet gezien. De vrouw had volgens een woordvoerder van de politie eerst voorrang aan een paar tegemoetkomende auto's verleend, voordat zij afsloeg naar de Pijpers dijk. De man liep door de botsing inwendig letsel en een hoofdwond op. Hij werd met de ambulance naar het Gemini Ziekenhuis in Den Helder gebracht. (Foto Jwoen van Hattum) VERVOLG VAN PAGINA 1 gelf- TESO te discussie is nog volop bezig, «neens voor de al jaren lopende Bcussies over het nieuwe conve nt dat Verkeer en Waterstaat met Waddenveren wil sluiten. Visser liet Sen dat er nog steeds geen door- eken zijn bereikt. Wat de huurprijzen Jtreft, zijn Verkeer en Waterstaat en dienst Domeinen momenteel met kaar in discussie over de vraag hoe oog de huurprijs voor de walvoorzie- igen zou moeten worden. Op basis n Europese jurisprudentie kan het ide veerdiensten met compensatie jemoet komen, maar het is volgens de vraagof het rijk daartoe genegen is. Een voorwaarde voor compensatie van de marktconforme huurprijzen is dat de rederijen een transparante boekhouding voeren. TESO doet dat, Wagenborg en Doek- sen houden de boeken gesloten. Vis ser waarschuwde dat daardoor een situatie kan ontstaan waarbij het rijk de vraagprijs dusdanig verhoogt dat ze geen compensatie aan de rede rijen hoeft te geven. 'Ze kunnen de verhoging dus zo laag houden dat de compensatie niet nodig is, maar laag kan in dat geval toch nog zo hoog zijn dat het tot tariefsverhogingen leidt.' Het Eilander College is daar vierkant tegen. Het college ziet wel veel in de mogelijkheid dat het rijk de Wad denveren met compensatie tegemoet komt. VERVOLG VAN PAGINA 1 BSU in eerste instantie het leeu- Bndeel van de aandelen overne- waarna die worden herver- eld over de vennoten. Mogelijk fdt er nog een vierde investeerder het bedrijf betrokken. Volgens vel en zijn onbekende compag- i. die zelfs niet wil aangeven of van Texel afkomstig is, gaat er n andere wind waaien op het sgveld. 'Met Alexander Beetz zat zeer rond de persoon Bob Tiaar dat behoort straks het verleden. Er zitten straks e bedrijven bijna naast elkaar, het kan niet anders dan dat 9aan samenwerken. Niet allebei procent, maar samen meer dan procent.' Beetz is eveneens Irokken uit het vliegveldrestau- I- Wie dat nu gaat pachten, is onduidelijk. Voorlopig zijn de •eerders van het bovengelegen hotel, Walter en Ria Schrijn, aan gesteld als tijdelijke uitbaters. Naar verluidt inventariseert pandeigenaar Aad Ruijgrok momenteel de diverse belangstellenden. Gemeente wil innovatief bouwen Namens de gemeente Texel teken de wethouder Heijne onlangs de Verklaring Innovatief Bouwen om te komen tot de bouw van woningen met een lage uitstoot van kooldioxi de (C02) en een hoog comfort. De verklaring werd ook ondertekend door de provincie Noord-Holland, de gemeenten Alkmaar en Hoorn, de bouwondernemingen Ballast Nedam, Vos, Ooms, USP en de woningcorporatie Wooncompag- nie. De ondertekenaars vinden het huidige wettelijke energielabel EPC ongeschikt om afspraken te maken over nog energiezuinigere woningen en willen een nieuw kwaliteitslabel ontwikkelen. Raadsleden Frans Visman, Alfred Schaatsenberg, Jan Koolhof en Arjen Boerhorst (naast elkaar Texelse afvaardiging in de Eilander Raad die vrijdag bijeen kwam op Texel. Slager Peter Haker in zijn bedrijf aan de Stoompoort. (Foto Gerard Timmerman) Vakslager Peter Haker begint voor zichzelf. Donderdag opent hij in het bedrijfsverzamelgebouw aan de Stoompoort een eigen slagerij. 'Een ouderwetse ambachtelijke slagerij in een modern jasje.' Hij gaat er prat op dat al het rund- en lamsvlees dat hij verwerkt van het eiland komt. Zaterdag is er open dag. Toen de nu 41 -jarige Texelaar in zijn jonge jaren zijn opleiding aan de Slagersvakschool volgde, kreeg hij het advies om bij zoveel mogelijk bedrijven ervaring op te doen. Die raad was niet aan dovemansoren gericht. Achtereenvolgens werkte hij in de slagerijen van Nico Ran, de firma Maas, Siep de Boer en Aad van Heenwaarden. Bij elkaar 25 jaar ervaring, een periode waarin hij elk facet van het slagersvak leerde kennen. Nu hij de veertig is gepas seerd, vindt hij het tijd om voor zich zelf te beginnen. Ogenschijnlijk een gewaagde stap, maar zelf heeft hij er het volste vertrouwen in dat het lukt. 'In de bedrijven waar ik heb gewerkt, heb ik veel gezien en opgestoken. Met die ervaring en kennis kan ik mijn voordeel doen. Veel van de hui dige slagers op het eiland raken wat op leeftijd, dus komt er op termijn ruimte. Bovendien is er voor een ambachtelijke slager die kwaliteit levert en zich weet te onderscheiden altijd een markt. Ik ga bijvoorbeeld geen goedkope stukken vlees uit het buitenland verwerken, maar verkoop alleen een goed stuk vlees. Rund- en lamsvlees koop ik zelf in en komt allemaal van eigen bodem. Want mijn motto is: weet wat je eet. Ik maak alles, van verse vleeswaren tot diverse schalen voor barbecue, gour met, fondu en roerbak. Slachten doe ik op verzoek, ik lever aan de horeca en tegen wie een feestje heeft zeg ik: Bel ons even.' De bedrijfsruimte die hij aan de Stoompoort heeft gehuurd is ingericht als een slagerij, maar niet als winkel. 'Want ik vind het niets om achter een toonbank te staan. Laat mij maar lekker met dat vlees in de weer.' Elke maandag verkoopt Haker zijn specialiteiten op de markt, bestellingen kunnen via de telefoon worden doorgege ven, maar klanten die een bestel ling met hem willen doorspreken zijn ook welkom aan de Stoompoort. Haker nodigt iedereen uit om zater dag van 10.00 tot 16.00 uur een kijkje te nemen in zijn bedrijf op Stoompoort 7c. DINSDAG 29 NOVEMBER 2005 Bezwaren tegen plan Utopia afgewezen De Raad van State heeft bezwa ren tegen natuurontwikkeling bij Utopia in polder Het Noorden ongegrond verklaard. Eigenaren van enkele omliggende agrari sche bedrijven hadden beroep aangetekend tegen het bestem mingsplan Buitengebied, omdat zij vreesden voor vraatschade door ganzen en verzilting. Volgens de Raad van State is het 'aannemelijk' dat het gebied door zijn inrichting aantrekkelijk wordt voor 'andere vogels dan ganzen' en dat de gemeente daarom 'in rede lijkheid' kan verwachten dat zich geen grote vraatschade zal voor doen. Wat betreft de vrees voor ver zilting acht de Raad van State het net als de gemeente aannemelijk genoeg dat de scheiding tussen het brakke water in het natuurgebied en het watersysteem in de omlig gende landbouwgebieden afdoende zal zijn. Het hoogste rechtsorgaan hecht daarbij de nodige betekenis aan de belofte dat de waterkwaliteit wordt 'gemonitord'. Het gaat goed met de zeehonden in de Waddenzee. Dat geldt voor beide soorten die er voorkomen: de gewone en de grijze zeehond. Uit de jaarlijkse tellingen die Alterra in opdracht van het minis terie van LNV houdt, blijkt dat de groei zich sterk doorzet. Onder zoeker Peter Reijnders zegt 'zon der reserve positief te zijn over de conditie en de toekomst van de kolonies in (het Nederlandse deel van) de Waddenzee'. De gewone zeehond doet zijn naam weer eer aan. Ondanks de virus epidemie die in 2002 uitbrak en waarbij ongeveer vijftig procent van alle dieren stierven, komt de gewone zeehond weer zeer algemeen voor. Bij de tellingen die in augustus vanuit een vliegtuig werden gehouden, wer den maximaal 3443 dieren geteld. Omdat ongeveer dertig procent van de dieren bij eb niet op de zandban ken ligt, wordt de totale populatie op circa 5000 dieren geschat. Tijdens de geboorteperiode, in juni en juli, was het maximumaantal getelde jon gen 891Daarmee komt het geboor tepercentage (het maximumaantal getelde jongen gedeeld door het totaal aantal) op 25,9 procent. Dat is erg hoog, want meestal is het per centage voor deze soort ongeveer 20. Gemiddeld is de populatie sinds de virusepidemie gegroeid met 22,8 procent. Ook dat is hoog, in verge lijking met de al sterke groei van 16 procent in de jaren ervoor. Deze getallen tonen volgens Alterra aan dat de overlevende dieren in de populatie de virusziekte in het algemeen goed hebben doorstaan en beschikken over een uitstekend vermogen te herstellen. De conditie van de dieren is kennelijk uitstekend en er worden veel jongen geboren. Met het huidige tempo van de groei bedraagt het aantal zeehonden in de Nederlandse Waddenzee binnen twee jaar ruim 6000 dieren, evenveel als voor de epidemie. Dit voorspoe dige herstel is met alleen te zien in het Nederlandse deel, maar ook in de gehele Waddenzee, van Den Helder tot Esbjerg in Denemarken. De totale populatie groeide sinds de laatste virusepidemie met ruim vijftien procent en bedraagt circa 21.000 dieren. Kegelrob De andere soort die in de Wadden zee voorkomt is de grijze zeehond. Deze is vooral herkenbaar aan zijn lange snuit en wordt daarom ook wel kegelrob genoemd. De grijze zeehond was aan het begin van onze jaartelling een algemene verschij ning in de Waddenzee. Gedurende de Middeleeuwen is hij echter door overbejaging vrijwel geheel verdwe nen. Sinds ongeveer 1980 werden weer kleine aantallen gezien. Aan het eind van de jaren tachtig werden een paar kolonies duidelijk groter en werden de eerste jongen geboren. De toename in de laatste decennia is vooral te danken aan de sterke immigratie van vooral jonge dieren uit de wateren bij Schotland en de Engelse oostkust. De grootste kolo nies grijze zeehonden worden in het westelijk deel van de Nederlandse Waddenzee geteld. In het voorjaar van 2005 waren dat er 1500. In het geboorteseizoen tussen december vorig jaar en januari werden min stens 200 jongen geboren. Verder worden grotere kolonies grijze zee honden gezien bij Amrum in Slees- wijk-Holstem (150 tot 200 dieren) en bij Helgoland (circa 200). Het Nederlandse deel herbergt dus ruim driekwart van alle grijze zeehonden in de Waddenzee. De kolonies bij Texel, Vlieland en Terschelling groeien zeer snel. De toename in het seizoen 2004/2005 bedraagt 35 procent. Dit is uit zonderlijk hoog vergeleken met de gemiddelde jaarlijkse aanwas sinds 1980, die 19 procent bedraagt. De recente aanwas kan niet worden verklaard door het aantal geboor tes van minstens tweehonderd in 2004/2005. Immigratie vanuit de wateren bij Schotland en de Engelse oostkust is de belangrijkste factor in deze voorspoedige ontwikkeling. Conclusies zijn dat het goed gaat met de grijze zeehond en dat één op de drie getelde zeehonden in de Nederlandse Waddenzee een grijze zeehond is. 'Dat houdt in dat de grijze zeehond weer een volwaardig en volwassen onderdeel van onze wilde fauna is. Om een verantwoord natuurbeleid en natuurbeheer te kunnen voeren, is een goede eco logische kennis van deze voor ons nog vrij onbekende soort nodig', aldus Reijnders. Op verzoek van LNV is Alterra begonnen met een langjarig onderzoek naar de groei en verspreiding van de grijze zee honden en hoe zij hun leefgebied gebruiken Kampeerboeren in de fout De gemeente treedt op tegen twee agrariërs die de afgelopen jaren bij herhaling de regels voor het erfkamperen hebben overtreden. Meer dan eens constateerden de controlerende ambtenaren dat zij meer tenten of caravans op hun erf toelieten dan het in de vrijstel ling vermelde maximum. Ze zul len met een dwangsom tot inkeer worden gebracht. Die dwangsom hangt hen vanaf 1 maart gedu rende minstens twee jaar boven het hoofd. Als ze in die tijd opnieuw in de fout gaan moeten ze €100, t per overtreding betalen, wat tot maxi maal €2.000, - kan oplopen. Als dat laatste gebeurt, wordt bovendien de vrijstelling ingetrokken en mag er op het betreffende erf dus helemaal niet meer worden gekampeerd. vertegenwoordigd. De raad werd in maart van dit jaar opgericht in Dokkum. Ze telt in totaal leden, van wie vijf raadsleden van Texels. De bijeenkomst in Opduin was de derde sinds de oprichting. Bedoeling is dat de groep dne keer per jaar bijeen komt om over geza menlijke belangen van de eilanden te praten en mogelijk op elkaar af te stemmen. De eilanden moeten op die manier een sterkere vuist naar de provinciale en landelijke overhe den kunnen maken. De samenwer king moet er ook toe leiden dat de gemeentelijke zelfstandigheid van de eilanden overeind blijft. De Eilan der Raad en het Eilander College zijn voortgekomen uit het inmiddels ontbonden Overlegorgaan Wad deneilanden. Het OOW. waarin de vijf colleges van burgemeester en wethouders zaten, is opgegaan in het Eilander College waarin nu de burgemeesters van de eilanden zit ten Voor de gemeenteraden van de eilanden is het nieuw dat zij een eigen overlegorgaan hebben. Burgemeester Joke Geldorp heeft eetcafé Parkstraat in Den Burg terecht gesommeerd twee kans spelautomaten te verwijderen. Dat stelt de bezwarencommissie die vorige maand bezwaren van eigenaar Jan Stolk behandelde. De dwangsom van €15.000,- die de burgemeester oplegde, was volgens de bezwarencommissie redelijk. De burgemeester wilde het eetcafé geen vergunning verlenen, omdat het een zogeheten laagdrempelige lokaliteit is. Alleen hoogdrempelige lokaliteiten komen volgens de Wet op de Kansspelen voor de aanwe zigheid van gokkasten in aanmer king. In juli kreeg Stolk een dwang som van €15.000.- opgelegd, nadat controle had geleerd dat er toch twee kansspelautomaten in de zaak stonden. Begin augustus begon het verbeuren van die dwangsom nadat een nieuwe controle had geleerd dat beide gokkasten in gebruik waren. Ook eind augustus hadden er twee controles plaats. Stolk en zijn advocaat dienden een bezwaar in. Zij vonden het onrede lijk dat er meteen een dwangsom werd opgelegd. Met een paar kleine aanpassingen zou het achterste gedeelte volgens hen bovendien wel hoogdrempelig kunnen worden gemaakt. Volgens de Bezwaren commissie heeft het eetcafé bij de gemeente echter geen concrete plannen voor die aanpassingen ingediend. 'En het voornemen om een inrichting te wijzigen is voor de burgemeester geen grond op basis waarvan zij een aanwezigheidsver gunning kan verlenen.' Er is even min concreet zicht op legalisatie. Volgens de commissie heeft de burgemeester terecht meteen een dwangsom opgelegd. 'Stolk was op de hoogte van het feit dat er geen kansspelautomaten aanwezig mochten zijn en dat de feiten en omstandigheden ten opzichte van vorige procedures niet zijn gewij zigd.' Het College van Beroep voor het bedrijfsleven wees in mei ook al een verzoek voor een aanwezig heidsvergunning voor de gokkasten van de hand vanwege het feit dat het eetcafé in zijn geheel laagdrem pelig is. Die uitspraak is onherroe pelijk, omdat er verder geen bezwa ren tegen werden ingediend. Volgens de Bezwarencommissie kan het eetcafé in de toekomst een nieuwe vergunning voor gok kasten aanvragen, maar dan moet wel eerst de inrichting zijn aan gepast. Ideeën van Stolk en zijn advocaat om het achterste deel van de zaak hoogdrempelig te maken door voortaan vanuit het snackbar gedeelte aan de voorkant op het terras te gaan serveren, zegt de commissie niet te kunnen volgen. Een lokaliteit kan als hoogdrem pelig worden aangemerkt als de betreffende ruimte onder meer voor alleen café- en restaurantbezoek wordt gebruikt en gericht is op per sonen van achttien jaar en ouder. Om zowel hoog- als laagdrempe lig te zijn. moet een horecabedrijf aan diverse strenge criteria voldoen. Volgens een woordvoerder van de gemeente zijn de twee omstreden gokkasten inmiddels weggehaald. Bij een controle die eind oktober werd gehouden, vlak voor de zit ting van de Bezwarencommissie, constateerde de gemeente dat de kasten er nog steeds stonden, zij het met de stekker eruit. Dat leverde toen een nieuwe dwangsom van €30.000,- op bovenop de al ver beurd verklaarde €15.000,-. De dwangsom van €30.000,- hoeft door het weghalen volgens de woordvoerder met te worden betaald. Een bezwaarschrift van het bedrijf Van der Weerd Worlds of Fun, de leverancier van de kasten, tegen de dwangsom van €15.000,- werd door de Bezwarencommissie niet-ontvankelijk verklaard, omdat de leverancier geen direct-belang- hebbende partij is. Vuurwerk viel er niet te beleven en ook tegenstellingen waren niet echt te bespeuren. Gezamenlijk heid en eensgezindheid voerden de boventoon bij de vergadering die de Eilander Raad en het Eilan der College vrijdag in Grandhotel Opduin in De Koog hielden. En om de begrippen gezamenlijk heid en eensgezindheid draait het in de Eilander Raad, een samen werkingsverband waarin raadsle den van de vijf Waddeneilanden zijn

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5