Eilanden willen eigen vertegenwoordiger VNG Continuon TEXELSE g COURANT 'Te weinig zeggenschap in nieuw Waddenfonds' Botten noordse vinvis in EcoMare Piet als 'huisdierenfluisteraar' Aansluit-en transporttarieven gas en elektriciteit DINSDAG 29 NOVEMBER 2005 Waddenregio bezorgd over Den Haag let Waddengebied dreigt te reinig inspraak te krijgen in de lesteding van de honderden triljoenen euro's uit het nieuwe (addenfonds. Dat bleek tijdens «n vergadering van de Eilander laad en het Eilander College die jijdag op Texel werd gehouden, laadsleden van de vijf Wadden- Üanden drongen er unaniem op Dn dat het noorden meer zeg- pnschap krijgt. blgens voorzitter Paul Verhoeven ui het Eilander College dreigt een tenario waarin bestuurders in het jaddengebied alleen mogen aan- feven welke prioriteit zij geven aan fcsidieaanvragen voor het Wad- kfonds. In het selecteren van die pnvragen of het aandragen van [ojecten krijgen zij geen stem. Dat [in strijd met eerdere plannen die Ijuni werden gepresenteerd. Toen er sprake van dat gemeen- en provincies die aan de Wad- ee grenzen via het zogehe- Regionaal Coördinatie College dengebied (RCW) rechtstreeks es konden geven aan minister er van Volkshuisvesting, Ruim- e Ordening en Milieu, de eind- ntwoordelijke over het Wad- onds. Verhoeven: 'In Den Haag ze ambtelijk nu echter met een er traject bezig. Hans Alders mmissaris van de koningin in ningen) heeft ook al aangegeven het niet goed gaat.'De Eilander d nam vrijdag éénsgezindheid n motie aan waarin zij erop aan- ingt dat bestuurders in het Wad- ngebied toch meer zeggenschap het fonds krijgen. Volgens de Dties moeten zij 'directe invloed bben op de begeleiding, selectie prioritering van subsidieaanvra- n.' Die invloed moet gelden op organisatie die de uitvoering van I Waddenfonds voor zijn rekening lemt. VROM is bereid die orgam- tie in het noorden van het land te stigen. i het Waddenfonds wordt voor n periode van twintig jaar 800 Ijoen euro extra voor het Wad- ngebied beschikbaar gesteld, t kabinet wilde in eerste instantie niet verder gaan dan 500 miljoen euro, maar ging onder druk van de Tweede Kamer alsnog overstag. Voorwaarde voor het kabinet was wel dat 85 miljoen euro uit het fonds wordt gebruikt om kokkelvissers deels schadeloos te stellen voor het verbod op mechanische kokkelvis serij in de Waddenzee. Volgens bur gemeester Joke Geldorp is het de verwachting dat vanaf 2007 de eer ste projecten uit het fonds worden gefinancierd. Bedoeling is dat in de tweede helft van 2006 de Wet op het Waddenfonds in de Tweede Kamer wordt behandeld. Er is inmiddels al een waslijst aan projecten en sug gesties die volgens de bedenkers in aanmerking zouden moeten komen voor subsidie uit het fonds. Het Waddenfonds is voortgekomen uit het rapport Ruimte voor de Wad den dat de commissie-Meijer april vorig jaar presenteerde. Dat rapport maakte de weg vrij voor het starten van gasboringen onder de Wadden zee. De commissie adviseerde toen een deel van de opbrengsten van het gas via het Waddenfonds in de Waddenregio te investeren. Over de koppeling tussen de gasboringen en het Waddenfonds wordt nog steeds gediscussieerd. Het kabinet is voor stander van die koppeling, de Wad denregio denkt er anders over. Ook het Eilander College is tegen. Risico van de koppeling is dat er voortijdig een einde aan het fonds kan komen, als de gaswinning plotseling zou worden gestaakt. Volgens de Wad dengemeenten en - provincies is er zonder de gaswinning echter ook voldoende noodzaak om de extra miljoenen in het Waddengebied te investeren. Dan gaat het om inves teringen in economische projecten, natuur en kennis. Verhoeven, in het dagelijks leven burgemeester van Ameland, liet weten dat minister Dekker in januari naar het noor den komt om met bestuurders uit de Waddenregio te praten over het Waddenfonds. Burgemeester Geldorp liet gisteravond tijdens de raadscommissie Grondgebied weten dat zij vanavond (dinsdag) al de gelegenheid heeft de motie van de Eilander Raad aan minister Dek ker te overhandigen. Conservator Arthur Oosterbaan bij de botten van de noordse vinvis, (foto Gerard Timmerman) De botten van de linker flipper en een wervel van de noordse vinvis die op 1 augustus bij paal 24 is aangespoeld zijn terug op het eiland. Nadat ze zijn schoonge maakt en bestudeerd door Natu- ralis in Leiden zijn ze tentoonge steld in de gratis toegankelijke hal van Ecomare. Het kadaver van de noordse vinvis (Balaenoptera borealis) verkeerde bij het aanspoelen al in verregaande staat van ontbinding. De kop en de staart ontbraken, waardoor de determinatie aanvankelijk onzeker was. De botten van de rechter flip per en de overige wervels van het dier zijn aan de collectie van Natu- ralis toegevoegd. De dode walvis was voor hij aan spoelde al enkele dagen gesigna leerd in de Noordzee ten noorden van Texel. Het kadaver was ruim Politie treedt op tegen vuurwerk De politie kondigt aan de komende maand streng te zullen toezien op het naleven van de regels betref fende de handel in en het gebruik van vuurwerk, om op die manier onveilige situaties te voorkomen. Ze roept de burgers bovendien op zelf verantwoordelijkheid te dragen voor hun veiligheid. Vuurwerk mag alleen bij een erkend verkoopadres wor den gekocht, het moet op een veili ge en droge plaats worden bewaard zes meter lang. Dit is de vijfde keer dat deze soort in Nederland aanspoelde. De laatste keer was in 1986 op de Maasvlakte. De noordse vinvis is een dier van tropische en gematigde zeeën. Ze mijden de poolgebieden en ondiepe zeeën aan de kust. In de Atlantische Oce aan ten noorden van de Noordzee komen ze voor. Daar worden ze tot 14 meter, in zuidelijke oceanen worden ze tot 18,5 meter lang. Ze wegen tot 30 ton. Het zijn snelle zwemmers (tot 55 km/u), die leven van kleine kreeftachtigen (krill), vis en inktvis. Ze jagen in kleine fami liegroepen, tot 50 dieren. Noordse vinvissen hebben zwaar te lijden gehad van de walvisvaart. In 1979 is de soort beschermd. Omdat ze zich zelden aan de kust laten zien, is het onduidelijk in hoeverre de populatie zich heeft hersteld. Men schat dat er 57.000-65.000 dieren zijn. en alleen worden aangestoken met een speciale lont of een sigaret. Het afsteken mag alleen op 31 decem ber van 10.00 uur 's ochtends tot (1 januari) 2.00 uur 's nachts. Op het te vroeg afsteken staat een boete van 52 euro of meer of een HALT-straf (alternatieve taakstraf). Wie illegaal vuurwerk in bezit heeft, riskeert een boete van minstens 80 euro of een HALT-straf. De politie doet ten slotte een beroep op burgers om vuur- werkafval zo snel mogelijk op te rui men, om te voorkomen dat kinderen vuurwerk proberen aan te steken dat nog niet is afgegaan. De Waddeneilanden streven naar een eigen vertegenwoordiger voor de Wadden bij de Vereniging van Nederlandse Gemeenten. Ze willen op manier al in een vroeg stadium de mening van de eilan den laten horen in politiek Den Haag. Dat liet burgemeester Joke Geldorp weten tijdens de bijeenkomst van de Eilander Raad en het Eilander College op Texel. Bedoeling is dat de eilanden na de gemeenteraads verkiezingen met de VNG over een eigen vertegenwoordiging uit het Waddengebied gaan praten. 'Na de verkiezingen is het goed gebruik dat de VNG bij alle gemeenten langs komt en dat is dan een mooie gelegenheid.' De VNG behartigt de belangen van alle gemeenten bij onder meer de Tweede Kamer, het den nu feitelijk bij overleg tussen het CCW en bewindslieden verte genwoordigd. De commissie-Meijer adviseerde vorig jaar apnl in haar rapport Ruimte voor de Wadden de overlegstructuur over Waddenzee beleid te wijzigen vanwege de com plexiteit. Voorzitter Paul Verhoeven van het Eilander College: 'Minister Remkes en minister Dekker hadden daar wel oren naar, maar het rijk wil toch geen zaken naar de regio dele geren. Ze willen geen status aparte voor de Wadden, omdat andere gebieden dat dan ook zouden wil len. We zullen nu vanuit het RCW zwaarder op zaken inzetten, maar we zijn teleurgesteld dat er van de aanbevelingen van Meijer niets terecht is gekomen. Den Haag heeft weinig oren naar de inbreng van het noorden.' Burgemeester Jurrit Visser van Ter schelling benadrukte dat het voor de Waddeneilanden van belang is al in een vroeg stadium op nieuwe wet- en regelgeving te reageren als dat vanwege de eilandpositie nodig is. 'Ontwikkelingen in Den Haag of Brussel lijken eerst een ver-van- mijn-bed-show, totdat ze bij je zijn en je voor je het weet met grote effecten te maken hebt.' Volgens Geldorp kan in een vroeg stadium nog het beste iets voor de eilanden worden bereikt. 'Je kunt twee rou tes lopen. De eerste gaat via amb tenaren en ministers als er nog aan plannen wordt gewerkt. De tweede weg bewandel je als nieuwe wet- en regelgeving al op papier staat. Maar dan moet je voor veranderingen bij de Tweede Kamer zijn en die weg is een stuk lastiger.' kabinet en diverse maatschappelijke organisaties. Vertegenwoordigers van de organisatie zitten regelmatig met onder meer vertegenwoordi gers van ministeries om tafel om 'in een vroeg stadium wet- en regel geving voor gemeenten in gunstige zin te beïnvloeden Een eigen verte genwoordiger zou het bij dergelijke overleggen voor de specifieke posi tie van de Waddeneilanden moeten opnemen. Een actueel voorbeeld daarvan is de aanstaande veran dering van de Huisvestingswet. Dat heeft voor de eilanden specifieke ongunstige gevolgen. Een andere poging die het Eilander College heeft ondernomen om een duidelijker stem in Den Haag te krij gen, is op niets uitgelopen. De eilan den kregen in de Hofstad de handen niet op elkaar om verandering in de huidige overlegstructuur tussen de Waddenregio en bewindslieden aan te brengen. Dat overleg verloopt nu via het zogeheten Regionaal Coördinatie College Waddengebied (een samenwerkingsorgaan waarin diverse overheden (waaronder de eilandgemeenten) over Waddenzee beleid praten) en het Coördinatie College Waddengebied (CCW) dat een paar keer per jaar met bewinds lieden om tafel zit. Het RCW heeft een vertegenwoordiger in het CCW zitten en op die manier zijn de eilan- De familie Bakker van het Pael- werck in Den Burg kreeg afgelopen week de schrik van haar leven toen ze bezoek kreeg van vijf Zwarte Pie ten en één van hen plotseling de kip van de jarige zoon Ward uit zijn hok haalde. De andere Pieten dachten dat dat op verzoek van Sinterklaas gebeurde, die een groot liefhebber van gebraden kip schijnt te zijn. De betreffende Piet bleek echter over een speciale gave te bezitten en als huisdierenfluisteraar met de kip te kunnen praten. Het dier kon veel over Ward vertellen en toen iedereen stil was, hoorde Piet de kip 'playmobile' zeggen. De kip was goed geïnformeerd, want de jarige had dat cadeau inderdaad op zijn verlanglijstje staan... Er is een kans dat u Continuon niet kent. Holland en een deel van Zuid-Holland. Via Enktlufltf twet richtingen 2.1.8 2*. .68 DuDbelUritf Iweirichtlnien 3,77 25.98 Productie eigen opwek 1.8k 29.05 OVERIGE TARIEVEN Aan- en afsluittarief Wanneer wij genoodzaakt zijn uw elektriciteit*- en/of ganansluiting af te sluiten of op nieuw aan te sluiten, brengen wij u biervoor een tarief in reke-ning. Afhankelijk of wij deze werkzaamheden binnenshuis of buitenshuis moeten verrichten gelden de volgende tarieven. Af- of aansluiten binnens- huis- 85.68. Af- of aansluiten buitenshuis 404.60. Deze tarieven zijn inclusief voorrijkosten. Incassotarief Wanneer u niet binnen de gestelde termijn betaalt, brengen wij u een incassotarief van 15.00 in rekening per periodieke betaling. Daarnaast is wettelijke rente verschuldigd. Storingstarief De binncninstallatie is uw eigen verantwoordelijkheid. Wij verrichten hieraan geen werkzaamheden II dient zich hiervoor te wenden tot uw installateur. Wanneer u voor een storing in de btnneninstallatie Continuon een monteur laat sturen verricht deze geen werkzaamheden aan uw binneninstallatie. maar bent u toch een vergoeding verschuldigd. Van maandag tot en met vrijdag van 8.00 tot 20.00 uur beualt u C 55.00. Buiten deze uren. in het weekend en op zon en feestdagen, beualt u 110.00. Meterswitch tarief Als u besluit van meetbedrijf te wisselen waardoor onze meterfs) vervangen moeten worden, kunnen wij u hiervoor de werkelijk door ons gemaakte kosten in rekening brengen. Meer informatie Meer over onze tarieven vindt u op onze website www.continuon.nl. Ook kunt u contact opnemen met onze klantenservice 0900 263 26 30 0.10 p/min) steekt energie in uw netwerk omdat u ons niet snel ziet. Toch heeft u dagelijks met ons te maken. Wij brengen de energie van uw leverancier bij u thuis en op uw werk. Welke energieleverancier u ook kiest, de bezorging van gas en elektriciteit is daardoor altijd verzekerd. Continuon is een netbeheerder en bezorgt elektriciteit bij ruim 2,8 miljoen huishoudens, bedrijven en instel lingen. Gas bezorgen wij op 2.1 miljoen adres sen. Om u continu te voorzien van energie, werken wij voortdurend aan onderhoud, ver betering en uitbreiding van onze netwerken in Gelderland, Flevoland, Friesland, Noord- uw energierekening betaalt u ons een tarief voor de aansluiting en het transport van gas en elektriciteit. Daarmee kunnen wij het netwerk boven- en ondergronds onderhouden en uit breiden, uw verbruik zorgvuldig meten en de veiligheid en betrouwbaarheid van gas en elek triciteit garanderen. De aansluit- en trans porttarieven voor gas en elektriciteit worden jaarlijks door de overheid vastgesteld en bekendgemaakt. Hiernaast treft u de nieuwe tarieven aan die per 1 januari 2006 gaan gelden. Volgend jaar zijn we u, net als altijd, weer graag van dienst. www.continuon.nl

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 9