T Karen Haasdijk wil muziek koesteren exelaars EN DE muze Expositie Texels werk in Klif ART E Agenda teso Excursies Griezelverhaal als werkelijkheid Film Mi TEXELSE 2 COURANT Veel muziek op kerstmarkt 'Mijn eerste stapjes waren richting piano' Vrijdag 2 december: In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een optreden van het folkge- zelschap Magna Carta. Toegang €12.-. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 16.00 uur), Chicken Little (16.15 uur), de ondertitelde versie n Harry Potter and the Goblet of Fire (19.00 uur en 22.00 uur) en Flightplan (19.15 en 21.45 uur). Zaterdag 3 december: Van 11.00 tot 12.00 uur wordt op de Texelse golfbaan op De Krim nabi) De Cocksdorp een introductieles golf gege- Om 20.00 uur begint in de Burgemeester De Koninghal in Den Burg een competi tieavond van Model Racing Texel. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 13.00 en 16.00 uur). Chicken Little (13.15 en 15.00 uur), The Legend of Zorro (16.45 uur), de onder titelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (19.00 uur en 22.00 uur) en Flightplan (19.15 en 21.45 uur). Zondag 4 december In manege Akenburg wordt van 11.00 tot 15.00 een zwarte markt gehouden. Toegang €0,50. Cinema Texel vertoont de Nederlands gesproken versie van Harry Potter en de Vuurbeker (aanvang 13.00 en 16.00 uur). Chicken Little (13.15 en 15.00 uur), The Legend of Zorro (16.45 uur), de onder titelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (20.00 uur) en Flightplan (20.30 uur). Maandag 5 december: Cinema Texel vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Goblet of Fire (aanvang 19.00 en 22.00 uur), Flightplan (19.15 uur) en een sneak pre view (21.45 uur). Dinsdag 6 december: Bij de Texelse Ambachtelijke Choco latier Looyer (Spinbaan 1a, Den Burg) wordt bij voldoende belangstelling 14.00 tot 17.30 uur een cursus bonbons maken gehouden. Kosten €15,-. Opgave viatel. 313179. Antropoloog Rob van Ginkel van de Universiteit van Amsterdam houdt vanaf 20.00 uur in het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild een lezing over Ouwe Sunderklaas. De entree bedraagl €2.-. In De Witte Burcht in de Molenstraat Den Burg begint om 20.00 uur een open klaverjasdrive. Deelname kost €3,50 per koppel. Cinema Texel vertoont de ondertitelde versie van Harry Potter and the Gobls of Fire (aanvang 20.00 uur) en Flightplan (20.30 uur). TESO zet maandag van 9.30 tot 16.0C uur de tweede boot in en verzorgt da- ieder half uur een afvaart, zowel vanu? Den Helder als vanaf Texel. Er worderi geen wachttijden verwacht. De afvaar ten van 10.00 uur vanuit Den Helde en 13.30 uur vanaf Texel zijn uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaar lijke stoffen. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. Zaterdag 3 december: Om 11.00 uur begint een rondleiding door het ambachtencentrum op het Wezenland in Den Burg. Deelname kost €4,-. Voor aanmelden en inlichtingen: tel. 314180. Hoogwater te Oudeschild Vr. 02 08.40 en 21.10 u. Za. 03 09.25 en 21.56 u. Zo. 04 09.55 en 22.26 u. Ma. 05 10.46 en 22.54 u. Di. 06 11.20 en 23.35 u. Wo. 07 12.00 en - u. Do. 08 00.35 en 13.00 u. Vr. 09 01,25 en 14 00 u. Aan het strand isTiét ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 4 december op om 08.34 uur en'gaat onder om 16.26 uur, zaterdag 3 december springtij; donderdag 8 december eerstse kwartier. Om 14.00,15.00 en 16.00 uur begint esi rondleiding door de bierbrouwerij aan c Schilderweg. Deelname kost €6,-. Zondag 4 december: Om 11.00 uur begint een excursie dm de Slufter. Deelname kost €6.-. Opgaw en inlichtingen bij EcoMare. tel. 3177411 Woensdag 7 december: Om 11.00 uur begint een rondleiding door het ambachtencentrum op Wezenland in Den Burg. Deelname €4,-. Voor aanmelden en inlichtingen tel. 314180. Om 14.00 uur begint een excursie don de Geul. Deelname kost €6,-. Opgave en inlichtingen bij EcoMare, tel. 317741 Donderdag 8 december: Om 11.00 uur begint een rondleid» door het ambachtencentrum op hs Wezenland in Den Burg. Deelname hos €4,-. Voor aanmelden en inlichting tel. 314180. Cinema Texel beleeft woensdag de landelijke première van De Griezelbus, een avontuurlijke film die niet geschikt wordt geacht voor kinderen onder de zes jaar De Griezelbus is gebaseerd op de gelijknamige boeken van Paul van Loon en vertelt het verhaal over de elfjarige Onnoval, een buiten beentje op school. Hij wordt niet alleen gepest met zijn uiterlijk, maar ook met zijn gedrag. De andere kinderen vinden het maar merkwaardig dat hij griezelver halen en romantische gedichten schrijft. Dan dreigt een verzonnen griezelschoolreisje werkelijkheid te worden. De vraag is of het Onnoval lukt de deur naar 'de andere werkelijkheid' te sluiten en zijn klasgenoten te redden. De meeste andere films zijn gepro longeerd. Chicken Little is een Nederlands gesproken animatie film voor het hele gezin, de thriller Flightplan vertelt het verhaal van een moeder die tijdens een vlucht van Berlijn naar New York plotse ling haar zes jaar oude dochter mist en The Legend of Zorro gaat over de legendarische held die zijn vrouw heeft moeten beloven een normaal leven te gaan leiden maar dan toch weer in de verlei ding komt de wereld te redden De nieuwste Harry Potter draait in de originele ondertitelde en een Nederlands gesproken versie. Maandag draait in Cinema Texel een sneak preview, een voor proefje van een film die offici eel nog niet uit is. Een volledig overzicht van de vertoonde films staat in de agenda elders in deze krant en op de website www. texelsecourant.nl. Bioscoop De Kiekendief op De Krim is tot de kerstvakantie gesloten. Daarnaast trad ze veel op met het salonorkest De Vier Rozen, waarvoor ze ook muziek arrangeerde. 'We speelden licht klassieke muziek, van bijvoorbeeld Gershwin. Die moes ten allemaal getoonzet worden voor fluit, .cello, viool, piano, slagwerkin strumenten. Dat was een hele klus, maar wel erg leuk en leerzaam.' Een baan als begeleidster vinden was niet gemakkelijk. 'Daarvoor moest je kunnen lobbyen, recla me maken, jezelf verkopen.' Geen eigenschappen van de bescheiden Karen Haasdijk, zodat toch een baan als secretaresse werd. Aan vankelijk bij de Vrije Universiteit en later - toen de gelegenheid zich voordeed - bij NBC Eelman op Texel, waar haar broer zich enkele jaren eerder als arts had gevestigd. Hoewel ze bepaald niet aan de weg timmert, worden haar talenten toch ontdekt. Zo is ze inmiddels de (min Smartlappenkoor op kerstmarkt Op de kerstmarkt die zaterdag 17 december in Den Burg wordt gehouden, vindt een optreden plaats van een vijftig leden tellend smartlappenkoor uit Venhuizen. Dit verzorgt samen met andere musici en artiesten de muzikale omlijsting van het evenement dat - dit jaar op zaterdag - op de Groeneplaats wordt gehouden. Bezoekers van de kerstmarkt wor den getrakteerd op Glühwein en mandarijntjes en ook de horeca zal er voor zorgen dat het de inwendige mens aan niets ontbreekt. Kinde ren kunnen deelnemen aan Oudhol landse kinderspelen en natuurlijk ontbreekt ook de kerstman met zijn arrenslee niet. De markt begint om 13.00 uur en duurt tot ongeveer 17.00 uur. Dat de markt dit jaar op zaterdag wordt gehouden, heeft volgens de organisatie meerdere redenen. 'De Kersthow Eureka In tuincentrum Eureka aan de Schorrenweg bij Oosterend wordt zaterdag 10 en zondag 11 decem ber een uitgebreide kerstshow gehouden, die geheel in het teken staat van gezondheid, bewegen en beauty. Een tiental Texelse bedrij ven is aanwezig met producten en demonstraties en Eureka zelf zorgt meeste vrijwilligers, dankzij wie wij dit jaarlijks kunnen organiseren, en deelnemers houden liever de zon dag vrij. Omdat de kerstvakantie een week naar achteren is ver schoven hoeven wij dit jaar geen rekening te houden met gasten die op zaterdag(middag) aankomen. Als je dan bedenkt dat hetzelfde evene ment organiseren op zondag meer geld en moeite kost zonder dat je er meer mensen een plezier mee doet, moet je je afvragen of je op de goede weg bent', aldus Gerard van der Kooi, voorzitter van de Stichting Folklore Texel. Deelnemers aan de kerstmarkt kunnen zich nog tot 10 december opgeven bij Marrigje Barnard (tel. 315034). Voor commerciële exploi tanten wordt een bedrag van €30,- (inclusief BTW) berekend. Voor hobbyisten en verenigingen is een speciale regeling getroffen. Van deelnemers wordt verwacht dat zij vanaf 11.30 uur hun kraam inrich ten. Tevens wordt hen verzocht zich te kleden in de stijl van Charles Dic kens en Anton Pieck. voor een ruim assortiment kerstbo men. Tussen alle bezigheden door kunnen bezoekers even bijkomen op het kerstterras. En naast de kerstshow zijn ook de vogel- en orchideeëntuin op deze dagen gra tis toegankelijk. De manifestatie is zaterdag geopend van 12.00 tot 18.00 uur en zondag van 12.00 tot 17.00 uur. of meer) vaste begeleidster van de Singers of the Lord, treedt ze op als soliste en begeleidster in concerten van Amici Cantus, geeft ze regelma tig lezingen op de Muziek- en Dans school over beroemde componisten en maakt .ze deel uit van Big Band Texel. De bescheidenheid die ze bij haar optredens aan de dag legt, is volgens velen volkomen misplaatst: Haasdijk wekt met haar spel zon der uitzondering grote bewonde ring bij haar toehoorders. Ze speelt bezield, fijnzinnig, uitbundig waar nodig, altijd bewogen en expres sief. 'Als ik speel voel ik me beter, ik word er vrolijk van, het raakt me diep. Muziek is iets dat je wilt koesteren, vasthouden', verwoordt ze zelf. 'Ik ben dol op orkestmuziek, dat fascineert me enorm. Toen ik zo'n 13 jaar was hoorde ik voor het eerst een live-concert, van het Frysk Orkest. Dat speelde de Sd derijententoonstelling van M« sorgski. Het sloeg in als een ba ik ben het nooit meer verges Eigenlijk heb ik een voorkeur w muziek uit de Romantiek, van co ponisten als Brahms, Beethoven Mahler. Maar ook componisten de 20ste eeuw, zoals Strawinsl Bartök, Ravel en Debussy, sprei me aan. En natuurlijk de grote Ba dat spreekt voor zich. Maar spreekt een andere muzikale fe die voor mij als pianist niet dm is weggelegd. De piano besta in de tijd van Bach nog helenï met. Muziek maken is voor mij N zinvol. Elk mens heeft in zijn behoefte aan iets moois. Voor ni dat muziek.' LidaVtë Op een schilderij uit 1945 van C. van der Heijden is te zien hoe Klif nog weinig bebouwd was. Het schilderij maakt deel uit van de expositie' Texel in galerie Klif ART van Herman en Ina Bakker in Den Hoorn. (Feta Jeroen ven Hattumj Texel staat centraal op een nieuwe expositie die tot en met zondag 8 januari in Klif ART van Herman en Ina Bakker in Den Hoorn is te bezichtigen. In de galerie aan Klif 27 hangen 75 Texelse werken van zowel Texelse als niet-Texelse kunstenaars. Voor menig Texelaar moet de exposi tie, die vandaag van start is gegaan, een blik van herkenning zijn. En ook een blik in het verleden, omdat diverse werken tientallen jaren oud zijn. Een van die werken is een schilderij dat oud-Torenhuisbewo- ner C. van der Heijden in 1945 van de zuidzijde van Klif maakte. Te zien is hoe Klif nog dun bebouwd is. Een vergelijking kan worden gemaakt met een schilderij van Henk Noor- lander, dat eveneens een deel van de zuidzijde toont. Vergelijkingen zijn er op meerdere fronten te maken. Zo kunnen de visies van de diverse kunstenaren op het Texels landschap met elkaar worden vergeleken, maar ook wer ken van Noorlander, Ad Blok van der Velden en H. van Benoist. Van deze drie kunstenaars worden wer ken uit diverse perioden geëxpo seerd, zodat er een beeld van hun ontwikkelingen ontstaat. Bakker: 'Van Noorlander hebben we schil derijen waarop hij nog heel veel met reliëf werkt, werken waarin hij met streepjes werkt en we laten ook hun zien hij zich nu op een pointilistische stijl toelegt.' Die laatste stijl, waarbij Noorlander met puntjes werkt, komt tot uiting in een levendig schilderij van een vrouw die de branding inloopt. Van Blok van der Velden is onder meer een opmerkelijk schilderij uit 1943 te zien. Het toont een jacht tafereel van een geweer en een paar geschoten dieren. 'Het verhaal gaat dat hij dat heeft gemaakt in opdracht van een man uit Katwijk die toen vaak op het eiland kwam jagen.' Op andere Blok van der Veldens zijn Texelse landschappen te zien. Een werk, uit 1953, toont een Frans landschap. Bakker: 'Mensen vinden dat vaak minder, maar voor ons is dat een speciaal schilderij. Het was het eerste schilderij dat we koch ten toen we net getrouwd waren. We vroegen ons af wat we elkaar voor Sinterklaas zouden geven en dat werd dit schilderij.' De wer ken van Van Benoist, een man die geregeld op Loodsmanduin verblijft, zijn aquarellen van diverse Texelse boerderijen en dorpsgezichten. De expositie toont ook Texelse wer ken van Jan Bruin, Otilli van Dap peren-Ballot, Eric Hercules, Toon de Haas, Harry Tielemans, Wouter Weerman, Peter Riteco, Jan Wol kers, Els Kingma, Corry Gotschall, Henny Elzinga, Coby Bremer, Ray mond Huisman en JaapKees Drijver. Ook een paar schilderijen van Pieter Brouwer, de opa van Herman Bak ker, hangen in de galerie. Klif ART heeft onregelmatige openingstijden. In de regel is de galerie geopend als er een bord buiten staat. De groot ste kans dat Klif ART geopend is, is op donderdag-, vrijdag-, zaterdag en zondagmiddag tussen 13.30 en 17.30 uur. Op Eerste Kerstdag is de galerie gesloten. Muziek speelt een hoofdrol tij dens de kerstmarkt in Oosterend, die zaterdag 10 december in het centrum van het dorp wordt gehouden en duurt van 16.00 tot 21.00 uur. Daarnaast zijn er tal van kramen, worden lekkernijen verkocht en is er een overdekte plaats waar kinderen zich onder leiding van Annemarie Reiding creatief te buiten kunnen gaan. Dankzij de inzet van Jantien Brou wer is het gelukt vier concerten te plannen, die allemaal ongeveer een uur duren. Excelsior en organist Jan Tuinema bijten om 16.30 uur het spits af. Daarna zingt het Texels Christelijk Mannenkoor, onder bege leiding van organist Hans de Goede. De Maartenscantorij en organist Jan van der Vis geven acte de présence vanaf 18.30 uur. Tijdens het vierde en laatste concert treden afwisse lend de percussiegroep van Excel sior en Nel Koorn op. Alle optredens worden gegeven in de Maartens kerk. De toegang is gratis. Ouwe Sunderklaas Antropoloog Rob van Ginkel van de Universiteit van Amsterdam houdt dinsdag 6 december een lezing over Ouwe Sunderklaas. Hij doet dat bij het Maritiem en Jutters Museum in Oudeschild. Van Ginkel gaat onder meer in op de historie en de gebrui ken van het volksfeest. Ook trekt hij een vergelijking met soortgelijke volksfeesten elders in den lande en hij gaat in de verschillen tussen het Ouwe Sunderklaas van nu en vroeger. Van Ginkel heeft meerdere boeken over Texel gepubliceerd. Momenteel doet hij onderzoek naar Texels vissersvolk tussen 1932 en 2005. De lezing, georganiseerd door het Maritiem en Jutters Museum en de Oudheidkamer, begint om 20.00 uur. De entree bedraagt €2,-. Nattevlakweg afgesloten In verband met asfalteringswerk- zaamheden is de Nattevlakweg in de Dennen vanaf maandag 5 december enige dagen afgesloten. Staatsbosbeheer laat de weg door Ooms Constructions van een nieu we asfaltlaag voorzien. Dè kramen worden voor een groot deel bemand door non-commerci- ele instellingen, waaronder Amnesty International, de hervormde vrou wenbeweging. de wereldwinkel en scholen die wat willen bijverdienen voor hun schoolreisjes. Op diverse plaatsen is er de mogelijkheid om bij te praten onder het genot van oliebollen, glühwein, warme wafels, chocolademelk, erwtensoep, boe renkool, broodjes en andere lekker nijen. 'U hoeft voor de maaltijd niet haar huis, er is voor elk wat wils', laat de organisatie weten. Er worden vuurkorven en bankjes geplaatst. Er is nog plaats voor enkele kraam- houders. Ook doet de organisatie een beroep op mannen, vrouwen en kinderen die alleen of met een groepje kerstmuziek ten gehore wil len brengen. Voor informatie of aan meldingen kan men terecht bij de familie Hurkmans (Kerkstraat 11, tel. 318341), Ankie de Klerk (Oes terstraat 8, tel. 318582) en Wilma Rentenaar (Peperstraat 44, tel. 318000). Rommelmarkt De wekelijkse rommelmarkten in Den Hoorn gaan op maandag 12 december (Ouwe Sunderklaas) en 26 december (tweede kerstdag) niet door. Talpa op zoek naar muzikale families Televisiezender Talpa is voor het programma Buurt op Stelten op zoek naar geschikte kandidaten. In het programma gaan twee gezin nen, die elkaar goed kennen, een muzikale strijd aan. In twee dagen moet een zang- en dansnummer worden ingestudeerd dat wordt uit gekozen door de andere familie. De deelnemers krijgen professione le begeleiding. De confrontatie vindt plaats in een lokatie in de buurt (bij voorbeeld het dorpshuis, de sport kantine of de school). Het optreden is live en het is van belang dat het publiek onder de indruk is van het optreden. Welke van beide families de buurt het meest op stelten zet, wint de hoofdprijs van €5.000.-. Opgeven voor het programma kan met het aanmeldingsformulier dat te vinden is op website www.talpa.tv. Buurt op stelten wordt vanaf januari uitgezonden. Al op heel jonge leeftijd kroop Karen Haasdijk in haar ouderlijk huis in Joure achter de piano. 'Ik had toen al iets met dat instru ment. Mijn moeder vertelde dat ik begon te huilen als ik niet wist hoe het verder moest of als het niet goed klonk.' De piano was een erfstuk van een oudoom, die pianist was in Kaapstad. Tegen woordig staat het instrument in haar huis in Den Burg, naast de piano die zij al had. 'Tja, wat is leuker dan één piano? Twee pia no's natuurlijk'. De kleine Karen mocht toen zij vier jaar was 'eindelijk' op pianoles, maar dat liep niet zo geweldig, vond zij zelf. Ze moest noten leren lezen (de didactische aanpak was heel anders dan nu), terwijl ze als vier jarige op school nog niet eens aan 'gewoon' lezen toe was. 'Na twee jaar kreeg ik een andere lerares en dat ging veel beter. Ik speelde van alles, behalve mijn lesjes. Met mijn broertje Frank zat ik vaak te improviseren: hij mocht dan de bas partij spelen en ik improviseerde de rechterhand erbij. We speelden veel samen. Later koos hij voor de dwarsfluit, maar ik was eigenlijk te ongeduldig om hem te begeleiden.' Daar is inmiddels verandering in gekomen. Broer Frank is enkele jaren geleden - na zich met gitaar en accordeon te hebben bezigge houden - gaan zingen. 'We zijn vorig jaar begonnen met een pro gramma van een liederencyclus van Vaughan Williams. Dat is heel leuk', vertelt de pianiste. 'Omdat ik een conservatoriumopleiding heb, is het logisch dat ik qua techniek, ritme en noten lezen verder ben dan Frank, maar qua muzikale intentie ontlopen we elkaar met. We voelen elkaar erg goed aan. Het is heel bijzonder om met je broer te musiceren.' Terug naar Joure. Toen haar piano leraar vroeg wat zijn leerlinge na de middelbare school ging doen en zij antwoordde dat het de opleiding Schoevers (voor secretaresse) zou worden, riep hij beslist: 'Nee, daar komt niets van in, jij gaat naar het conservatorium.' 'Mijn moeder keek bedenkelijk, maar toen ik met suc ces voorspeelde bij de bekende pianist en conservatoriumleraar Jan Wijn, mocht ik naar het Sweelinck in Amsterdam. Dat Jan Wijn bij mijn voorspelen op de vleugel in zijn chique tuinhuis in Laren door zijn stoel zakte, heeft kennelijk geen negatieve invloed gehad op zijn oordeel.' Haasdijk had het naar haar zin in Amsterdam. 'Avontuurlijk. Ik stu deerde met mensen als Ronald Brautigam, inmiddels een van de grootheden op het internationale podium, en vond mijzelf eigenlijk helemaal niet goed genoeg tussen al die talentvolle pianisten. Ik had ook geen solistenambitie. En les geven? Dat zag ik niet zo zitten. Na drie jaar ben ik een tijdje gestopt, heb toen toch Schoevers gedaan en het papiertje gehaald. Een toen kon ik - nu ik wist dat ik een vak achter de hand had - eindelijk piano gaan studeren voor m'n plezier. Ik kreeg les van Willem Brons, dat was geweldig!' Na het behalen van het solisten diploma volgde Haasdijk lessen begeleiding op het conservatori um in Utrecht bij Sumiko Naga- oka. 'Begeleiden is een vak apart. Prima vista spel (van blad lezen) is belangrijk, je moet je pijlsnel inwerken in hoe je akkoorden moet lezen, in welke toonsoort een stuk staat, je moet als het ware vooruit lezen, handig met noten kunnen omgaan. Ik heb heel veel begeleid, veel gedaan met zang, dwarsfluit, cello, musicals. Je maakt vaak rare dingen mee. Als liedbegeleider heb je meestal iemand naast je zitten die de blaadjes omslaat. Ik heb wel eens iemand gehad die helemaal geen noten kon lezen, maar alleen op de tekst van de zangeres lette. Dat kwam natuurlijk lang niet altijd goed uit. Een drama was dat. Ook heb ik meegemaakt dat een meneer bij het omslaan met z'n pink in de mouw van mijn robe bleef hangen. Of een omslaander die ik steeds in z'n buik prikte bij het spelen, omdat de ruimte waar hij moest staan veel te klein en hij te dik was. De vleu gel kon niet ergens anders gezet, omdat de pootjes niet goed waren en hij dus tegen de muur moest balanceren.' Karen Haasdijk: 'Wat is leuker dan één piano? Twee piano's natuurlijk'.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 2