c|Bfor,~ Paracommercie of clubgebonden activiteiten? TVO heeft zestig procent van bijdragen VVV binnen 'Adem vanuit je buik en sta stevig' ©©- L T (toe mrrr wü dskkbn t, pEWELHOORlr DB 9 I fc# DP no'tï Wie staat er voor schut? "Van TEXELSE j COURANT FVKTOON Cots (£)oz-il- zoos- Met nog een kleine maand te gaan heeft TVO 60 procent van de bijdragen voor de VW bin nen. Leden die nog niet hebben betaald, worden binnenkort bena derd door vertegenwoordigers van de verschillende secties bin nen de ondernemersorganisaties. Er blijken met nogal wat onder nemers uit de horeca die wel een bijdrage aan de VW willen betalen, maar aanhikken tegen het lidmaatschap van TVO. Er staan 105 leden op de lijst van Horeca Nederland afdeling Texel, waarvan er tot de ledenvergade- ITO Noord afdeling Texel houdt Mestwetgeving dinsdag een voorlichtingsavond over de nieuwe mestwetgeving. Oda Kruijf van LTO Noord uit Drachten geeft een toelichting op de veranderingen die vanaf janu ari van kracht worden. mestwetgeving wordt veran derd, omdat Brussel geen genoe gen meer nam met het Nederlandse Mineralen Administratie Systeem ofwel de MINAS-wetgeving) Kruijf cht de veranderingen toe aan de and van enkele Texelse praktijk voorbeelden. Ze gaat in op de vraag wanneer er gebruik kan worden gemaakt van derogatie, aan welke roorwaarden moet worden voldaan bij het uitscharen van schapen en ze «handelt de vraag hoe de gronden ian Staatsbosbeheer en Natuurmo- umenten in de nieuwe wetgeving linnen worden meegenomen. De raag of de aanvoer van compost ji organische mest naar het eiland nogelijk blijft, komt eveneens aan Ie orde. De voorlichtingsavond lordt gehouden in De Pelikaan bij )e Koog en begint om 20.00 uur. )e avond is vanwege Sinterklaas oor de verandering een keer van Ie gebruikelijke maandag naar de insdag verschoven. Pand Spanjer in andere handen aul Krugers en William Witte heb- en het pand waarin voorheen de roothandel van Spanjer was geves- jd, gekocht. Over wat ze .met het and gaan doen, bestaat nog geen lelijkheid, maar volgens Krugers' i/jn er wel gesprekken gaande over te invulling. Berichten over een op anden zijnde verhuizing van de iamma naar het terrein van de oormalige vestiging van VTB wor- an door Krugers tegengesproken, iet huurcontract voor het huidige abouw aan de Abbewael loopt nog medio 2007. Het VTB-terrein is lenige tijd in handen van Marico astgoed, waarin RAB en Bouwbe- njf Duin participeren. ring van Horeca Nederland, afdeling Texel dinsdagavond 17 hun hand tekening hadden gezet. Tot dusver werd de bijdrage apart geïnd, vanaf 1 januari is dit gekoppeld aan het lidmaatschap van TVO. Maar menig horecaondernemer die toch al aan veel instanties bijdragen moet beta len, zit niet te wachten op nog een contributiepost. Van het basisbe drag van €200,- gaat tweederde naar de VW, de rest is contributie aan TVO. Een ondernemer vertelde te hebben geïnformeerd wat TVO daar voor doet. Toen de betreffende medewerkster hem dat niet kon vertellen, werd zijn toch al geringe enthousiasme om lid te worden er met groter op. Ook anderen konden zich voorstellen dat horecamensen weerstand hebben tegen het lid maatschap. Maar horecavoorzitter Rein Stam wees de leden er op dat ze, ondanks het lidmaatschap, in verhouding tot de vorige contri butieperiode, minder geld hoeven te betalen. 'Dat komt doordat de horeca tot dusver hoog werd aan geslagen, maar dat nu ook andere bedrijven, zoals boekhoud kantoren en bijvoorbeeld RAB, meer gaan betalen.' TVO-voorzitter Ries Swanink legde uit dat TVO al sinds jaar en dag op allerlei manieren ook de belangen van de horeca behartigt en dat juist TVO zich ervoor heeft inge zet dat de horeca nu minder hoeft bij te dragen aan de VW. Stam wees er ook op dat TVO nu ook de inning verzorgt, wat de horeca een besparing oplevert. Bovendien krijgt Horeca Texel een vertegen woordiging binnen TVO, dat op zijn beurt weer een zetel heeft bin nen het bestuur van de VW. Voor het eerst mag Horeca Texel op bestuurlijk niveau dus meepraten over de VW. De weerstand kwam volgens Swanink vooral Doordat veel horecamensen niet volledig op de hoogte waren. Na afloop van de uitleg was het aantal handtekenin gen al flink gegroeid. Desondanks heeft TVO veertig procent van het afgesproken bedrag van €107.000,- nog niet binnen. Door de horeca, maar ook doordat een groot bedrijf als de RST dat voorheen een bij drage leverde onder de vlag van TVO, nu bij TVL wordt geschaard. Dat scheelt €12.500,-. 'Een ontzet tende aderlating voor TVO', vertelde Swanink. Hij gaf aan dat er geen sancties bestaan op het niet betalen van de volledige bijdrage, maar daar uiteraard wel naar te streven. Ook vertelde hij met de andere partners in gesprek te zijn over de ontstane situatie. Hij deed een beroep op het bewustzijn van de horeca en andere ondernemers om het gezamenlijk belang van Texel voor ogen te hou den en dus lid te worden van TVO. MQFIRIN Stevig op je benen staan, bewust zijn van jezelf en even nadenken wat je gaat doen. In het kort enkele ingrediënten van het fysie ke weerbaarheidsprogramma Rots en Water dat dit schooljaar algemeen op de OSG is inge voerd. Het project kreeg deze week €2475,- van de Raboton voor de aanschaf van 45 stoot kussens. Tot alleen een demonstratie blijft het niet beperkt als leden van de Rabotoncommissie zich melden in de Burgemeester De Koninghal om symbolisch een cheque te overhan digen. Leraar lichamelijke oefening Martin Janssen nodigt ze uit hun schoenen uit te doen en plaats te nemen tussen de leerlingen van klas IF. Deelnemers en vertegenwoor digers van het GALM-project van Sportservice Texel (aanwezig voor een andere bijdrage uit de Raboton) worden ook de vloer opgestuurd. Janssen wil eens laten zien wat het project Rots en Water in de praktijk betekent. De naam lijkt in eerste instantie weinig met het weerbaar heidsprogramma te maken te heb ben, maar dat ligt anders. Rots is de metafoor voor onverzettelijkheid en vasthouden aan je eigen mening. Water is de metafoor voor de mee gaandheid om je in een ander te verplaatsen. De trainingen en oefe ningen die aan het programma ver bonden zijn, moeten leerlingen de mogelijkheid bieden zich zeker en bewust op te stellen in bedreigende situaties. Een van de basisoefeningen is een ademhalingsoefening. 'Haal een paar keer goed adem', zegt Jans sen, terwijl hij de kring rondkijkt. Een deelnemer van het GALM-pro ject meldt dat het ontspannend is, maar dat is niet het antwoord waar Janssen op dat moment op zit te wachten. Een van de leerlingen zegt dat hij iets voelt in zijn buik. Daar gaat het om, reageert Janssen. Een goede ademhaling komt vanuit de buik. En een goede ademhaling leidt er toe dat iemand zekerder op zijn benen staat. Dat 'gegrond zijn', zoals het in Rots en'Water staat is omschreven, is een eerste stap op weg naar een betere weerbaarheid. Volgens lerares lichamelijk oefening Lidy Medema biedt het even de tijd nemen met name jongens in de puberteit de gelegenheid om bij ruzie niet meteen uit te halen naar een ander. Medema: 'Jongens zijn vaak onzeker. Door stevig te staan en te ontspannen door een juiste ademhaling, leren ze na te denken hoe ze met een situatie kunnen omgaan.' Ze kunnen er volgens Medema voor kiezen zich als een rots op te stellen als dat nodig is, maar ze kunnen zich ook als water opstellen en met meteen beginnen te meppen. Meisjes in de puberteit leren onder meer hoe ze beter van zich af kunnen bijten. 'Meisjes zijn in enge situaties eerder geneigd juist niets te doen en zich terug te trekken. We leren ze om fysiek en mentaal sterker te staan.' Grenzen aangeven is een ander onderdeel van het programma. Een van de leden van de Raboton wordt uitgenodigd een opzettelijk lastige Janssen van het lijf te houden. In een reflex keert ze hem de rug toe en roept halfwas iets tegen hem. Niet goed, aldus de gymleraar. De rollen worden omgedraaid. Janssen reageert beduidend anders. 'Stop', zegt hij luid en duidelijk, zijn ogen op zijn belaagster gericht en beide benen stevig op de grond. Ze stopt automatisch. De grens is meteen gelegd. Met behulp van stootkus sens leren de leerlingen zich verwe ren. De jongens krijgen het advies de kussens niet al te dicht in de buurt van de edele delen te houden. De OSG experimenteerde vorig Leerlingen van de OSG worden sinds dit jaar getraind in fysieke mentale weerbaarheid met het programma Rots en Water. De Raboton schonk de school deze week €2475,- voor de aanschaf van 45 stootkussens. r0,0 jew Hutum) schooljaar al op kleine schaal met hebben een cursus gevolgd om Rots en Water, maar dit schooljaar het weerbaarheidsprogramma te is het in de hele school doorge- geven. Het programma kan op leef- voerd. Het wordt door de leraren tijd worden aangepast. In de derde lichamelijke opvoeding gegeven, klassen leren de kinderen ook meer Medema: 'We doen het een paar seksualiteit en het stellen van gren- keer per jaar, maar dat is afhanke- zen bij intimiteiten. Rots en Water lijk van de situatie.' De docenten werd een paar jaar geleden door Freerk Ykema, een leraar van een scholengemeenschap in Schagen. in Nederland geïntroduceerd. Het programma draait ook in diverse andere landen. Jook Nauta, jarenlang voorzitter van Horeca Texel en lid van de sol licitatiecommissie voor het Eierlandsche Huis (EH): 'De algemene regel is dat er in een dorpshuis wel bruiloften en partijen mogen worden gehouden, maar alleen als er in het betreffende dorp geen alternatief is. En er mag niet voor worden geadverteerd. Bij het EH is jarenlang een conflict over paracommercie geweest. In samenspraak met de horeca en de gemeente zijn de afspraken destijds verruimd. Voor het EH is bepaald dat er binnen het dorpshuis een geprivatiseerde horecaonderneming zou komen. Maar dat was niet conform de bestemming. De gemeente is daar toen overheen gestapt. De hoofdfunctie blijft wel dorpshuis, die niet mag ondersneeuwen onder de horecafunctie. Afspraak is dat dit zich beperkt feestjes voor boven de Ruigendijk. Ik ben niet betrokken geweest bij de privatisering van De Waal, maar wat betreft singlesparty heb ik mijn twijfels of dit binnen de overeenkomst met de horeca kan. Het komt dichtbij, volgens mij een grensgeval. Het gevaar voor concurrentiever- valsing ligt op de loer. Maar men verwisselt de begrippen oneerlijke en ongewenste concurrentie nog wel eens. Bij paracommercie worjjt ook gekeken in hoeverre de ondernemer in een gelijkwaardige positie met de horeca verkeert. Ik denk dat de uitbaters van het Eierlandsche Huis eer der in een ongunstige positie zitten, wat heeft te maken met de vele extra taken die de beheerders op grond van de overeenkomst hebben. Die ver antwoording gaat een stuk verder dan in een gangbaar horecabedrijf.' Nico Graaf van de Stichting Exploitatie van het Eierlandsche Huis. 'De exploitatie is een ingewikkeld verhaal. We wisten dat Jook Nauta ff veel kennis over had en zich er destijs mee had bemoeid. Daarom nebben we hem gevraagd in de sollicitatiecommissie plaats te nemen. Toen we een nieuwe exploitant zochten, hebben we in de advertentie letterlijk om een ondernemer gevraagd. Want zaaltjes verhuren gaat niet vanzelf. Het moest iemand zijn die kundig is in de horeca, Bruiloften en Partijen zijn ook toegestaan, want anders is er natuurlijk geen brood in te verdienen. Als de gemeente er allerlei beperkende voorwaarden aan zou stellen, dan vindt je geen pachter. En alles op vrijwillige basis laten doen, is geen optie. Daar krijg je geen mensen voor. Deze constructie levert ons een goede pacht op, waardoor de exploitatie van het dorpshuis uit l®n. Als de gemeente zegt dat het anders moet, dan zitten wij met een probleem en dus de gemeente.' Ondernemer Kees den Ouden: 'De gemeente verstrekt subsidie voor de houw van een dorpshuis of sportaccommodatie, maar geeft vervolgens geen of onvoldoende exploitatiesubsidie. De gemeente neemt dus niet he consequenties van het beleid, maar wentelt de gevolgen af op de Mmmercie, de horeca-ondernemers.' Wethouder Nel Eelman: 'Met die stelling ben ik het niet eens. De 9emeente schept de voorwaarden voor het realiseren van een accomo- hatie, die uiteindelijk moet worden geëxploiteerd. Er moet altijd een dikke fcrtie vrijwilligerswerk in worden gestoken. We helpen met het opstarten, karna moet het te exploiteren zijn. Je kunt van de gemeente niet ver dachten dat we al die verenigingen daarbij helpen, hoewel we wel mee betalen aan de exploitatie van velden en subsidiemogelijkheden geven. Ik begrijp dat de horeca er met argusogen naar kijkt, daarom moeten het activiteiten zijn die passen bij de vereniging. Maar het is moeilijk. Waar houden clubactiviteiten op en begint de horeca?' Rein Stam, voorzitter van Horeca Texel. 'Het is heel simpel. In een kan tine wordt tegen een andere kostprijs gewerkt en is een biertje goedko per. Daarom willen de mensen daar graag heen. Afspraak is dat een bier- Paracommercie in dorpshuizen en verenigingsge bouwen. Volgens de horeca loopt het met houden van horeca-activiteiten in gesubsidieerde gebouwen de spuigaten uit. Dit alles ten koste van de commer ciële sector. Wat is wel en niet toegestaan en belandt Texel op dat gebied, zoals de horeca vreest, in een glijdende schaal. Diverse betrokkenen geven hun mening. tje niet goedkoper mag zijn dan de laagste commerciële prijs die in het dorp wordt gevraagd.' Stam wierp tijdens de jaarvergadering van Horeca Texel, de stelling op dat privatisering (verpachten), mits op de juiste wijze uitgevoerd, een belangrijke bijdrage kan leveren tegen paracommercie. Vóór de discussie die hierover werd gehouden, was ruim eenderde van de aanwezigen het nog eens met deze stelling. Toen er uitgebreid over was gedebatteerd, vond het overgrote deel van de ondernemers dat het verpachten van dorpshuizen en andere gesubsidieerde accommodaties geen goeie optie is. Jook Nauta: 'Wat betreft de sportschutters heb ik het gevoel dat die de boel aardig aan het oprekken zijn. Het gebruik van de accommodatie, in dit geval een schietsporthal, moet binnen de doelstelling liggen en in het verlengde van de activiteiten van de betreffende vereniging liggen. De MAB heeft volgens mij geen enkel raakvlak met de schutters. En ook een beurs voor isolatiemateriaal past niet. Als de gemeente hiervoor in de Burg. De Koninghal een uitzondering maakt, past dit wel binnen de bestemming. Maar een commerciële beurs in de verenigingsaccommo datie van de schiethal, dan kun je op je klompen aanvoelen dat dit niet klopt.' Henk Witte van de schietsportvereniging: 'Vorig jaar hebben we een gesprek gehad met Rein Stam en de gemeente over het gebruik. Toen is afgesproken dat als we een feest hebben waarbij wordt geschoten, dan kan dat. Bij het jubileum van De MAB is vanaf zaterdagmiddag 14,30 tot 24.00 uur geschoten, aan één stuk door, In de schiettunnel en de zaal. Er zijn spelletjes gedaan en touwtrekken met wel 60 kinderen, Op 1000 vierkante meter, niemand anders had dat kunnen doen. Ik heb niet het gevoel dat we ons niet aan de afspraken houden. Van persoonsge bonden activiteiten, zoals een verjaardag of familiefeest, is gezegd: dat doen we niet. Als iemand een bedrijfsfeest houdt, dan kan dat alleen als erbij wordt geschoten. We gooien niet aiieen de bar open. Wij zien dat als promotieactiviteiten voor de schietsport. Voorbeeld daarvan is die beurs. Een groothandel die z'n personeel in een ontspannen ambiance iets leuks wil laten doen. Zij houden die beurs om het personeel te inte resseren voor nieuwe ontwikkelingen in hun vakgebied. Wij zien het als een mooie promotie voor de schietsport. We doen het echt niet om de horeca dwars te zitten. Je moet wel bedenken dat er bij zulke activiteiten een stuk of twintig vrijwilligers van de boogschietveremging op de been zijn voor de begeleiding.' Nel Eelman: 'Het geven van club- en andere feesten in schuren lijkt een tendens aan het worden. Dat vinden we een verkeerde ontwikkeling en daarom hebben we bijvoorbeeld toestemming voor het houden van het singlesfeest in een schuur geweigerd. Dat daarna wél toestemming is verleend om het in De Wielewaal te houden is gebaseerd op een prag matisch afweging, omdat het een noodsituatie betrof. Bij het feest van de MAB zijn we van oordeel dat de ene club, die maar beperkte ruimte heeft, in dit geval de andere mocht helpen. Maar als ik hoor over een beurs, waar ik overigens niet alle informatie over heb, dan zet ik daar toch vraagtekens bij. Ik constateer dat er een opleving is in het zogehe ten grijze gebied en daarom moeten we met elkaar om de tafel om de afspraken aan te scherpen.' Gerard Timmerman Geld voor project sporten ouderen Sportservice Texel heeft van de Raboton €2250,- gekregen voor haar project om mensen van 55 jaar en ouder te laten sporten. Het geld wordt gebruikt voor de aanschaf van speciale materia len als zachte volleyballen, kleine basketballen en ander aangepast spelmateriaal. De materialen zijn bedoeld voor de sportlessen die Sportservice Texel volgend jaar in de buitendorpen gaat houden. Dit jaar werd het spor ten voor mensen boven de 55 nog alleen in Den Burg gegeven. De lessen zijn een onderdeel van het zogeheten Groninger Actief Leef- model dat ouderen wat meer in beweging wil knjgen. Sportservice Texel werkt met aan gepaste materialen, zodat Texelaars met een lichamelijke beperking makkelijk kunnen meedoen. 'Ook mensen met bijvoorbeeld reuma kunnen dan met een bal aan de slag', aldus leidster Betsie Verhoe ven. 'We denken er verder ook aan om easy-tenmssets aan te schap pen en een set nordic-walkingstok- ken Sportservice gaat volgend jaar in alle buitendorpen aan de slag met het sportprogramma. Dat start met een fitheidstest waarvoor bewoners van 55 tot 65 jaar in de buiten dorpen binnenkort een uitnodiging krijgen. De fitheidstest wordt op 28 januari in sporthal Ons Genoegen in Den Burg gehouden. Verhoeven: 'Mensen uit Den Burg van 56 tot 65 jaar oud kunnen daar ook aan meedoen, maar dan moeten ze zich wel zelf opgeven.' De sportlessen die Sportservice afgelopen jaar in Den Burg verzorgde, sloegen goed aan. Alle deelnemers hebben zich opgegeven voor een vervolg en ook anderen hebben zich volgens Verhoeven inmiddels aangemeld. 'Vanuit de buitendorpen is er ook belangstelling voor.' Sportservice kreeg de bijdrage van de Raboton dinsdag in de Burgemeester De Koninghal overhandigd, tegelijk met de uitreiking van een geldbedrag aan een project van de OSG. VRIJDAG 2 DECEMBER 2005

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5