Hobbyfokker stopt er na wee nestjes alweer mee Nationale eer voor Texelse puppy's afgesloten Pontweg TEXELSE y COURANT TexelTours koopt bus voor minder-validen Politieke Wrevel Over 3edrijvig/7c;J Duo Caspers wint periodetitel 1 Marcel Slikker en in de rolstoel Manan Slikker demonstreren de rolstoellift touringcar. VRIJDAG 2 DECEMBER 2005 een seconde hadden ze aan n prijs gedacht, toen ze zich inmeldden voor de Nederlandse mpioenschappen voor het hon- mras schapendoes, die zondag Asperen werden gehouden. Het as vooral een leuke gelegenheid Ie puppy's uit hetzelfde nest eer eens bij elkaar te zien. En de auwe eigenaren beschouwden !t als een leuk gebaar naar de xselse fokker, Resi Kompier, zoveel moeite had gedaan de eren groot te brengen. Groot as dan ook hun verbazing toen hondjes in de prijzen vielen één ervan zelfs twee nationale veroverde. et is gewoon hobby en ik ben ker geen beroepsfokker. Ik heb twee nestjes gehad, omdat ik wel eens wilde meemaken. Om ontdekken wat het met zich mee- jt. Maar daar blijft het ook bij. wordt nu weer tijd voor iets De op Oost wonende Resi ipier is met naast haar schoe- gaan lopen van de nationale Wel is ze helemaal 'weg' van ipendoeshonden. 'Ze zijn altijd lijk, heel leergierig, een beetje Wijs en willen graag dingen irnemen. Op vakantie naar 4 brwegen nemen we Polle mee, 4 een rugzakje op. de bergen Dat vindt ze prachtig. En als mijn schoenen aandoe om met er naar de behendigheidstraining de Hondenclub in Den Burg te en, staat zij al bij de deur. Het is ook dat het helemaal geen honden zijn. Ik vind het vreselijk ik mensen met hun hond bezig alsof het hun kind is. Bij andere Kistrijden is iedereen altijd uren ig met haartjes kammen. Dat eft bij de schapendoes niet. Het it niet om de schoonheid, die üt er gewoon rommelig uit te heeft Polle nu vijf jaar. Twee jaar eden werd de teef voor het eerst eder. Daar ging heel wat tijd en lite aan vooraf, als gevolg van strenge eisen die aan dö.fökkerij De schapendOSSr" oud NedeHands-ras, was^mét maar vier levende exemplaren vlak na de Tweede Wereldoorlog vrijwel uitgestorven. 'Het ras werd door Drenthse schaapsherders gebruikt om de kudde bij elkaar te houden. Maar toen de herders verdwenen, verdween ook het hon denras.' Pogingen om de schapen does terug te fokken, werden op een bijna wetenschappelijke manier aangepakt. Zo mag een hond pas worden ingezet voor de fokkerij als tenminste twee keuringen hebben uitgewezen dat het dier voldoende ras-typisch is. Een derde keuring moet uitsluiten of het dier bevatte lijk is voor een bekende oogziekte. Pakt het onderzoek goed uit, dan gaat de fokker in een database op zoek naar een geschikte reu. Een belangrijke rol speelt daarbij de stamboom van beide honden. 'Je wilt geen overlap in familie. Of een reu met in het voorgeslacht een hond die aan die oogziekte leed. Daarna leg je je keuze voor aan de fokbegeleidingscommissie van de schapendoesvereniging, die bekijkt of het de goede match is. Zij bestuderen de stamboom nog veel verder, tot de negende lijn terug.' Ook na het fiat van de commissie zat het voorbereidende werk er nog niet op. 'Ik ben ook bij de eigenaar van de reu langs geweest. Om te kijken of het dier niet te groot was. Polle zit aan de bovengrens van wat wenselijk is. Als je haar laat dek ken door een grote reu. dan krijg je helemaal van die enorme nakome lingen. Bovendien let je op de kop en de bouw. En het karakter, niet te vergeten. Polle is erg rustig. Ik wilde graag een reu die dat ook was.' Daarna was het wachten op het moment dat de teef loops werd. Dat gebeurt twee keer per jaar en duurt steeds drie tot vier weken. Tussen de tiende en zeventiende dag is het dier dekrijp, maar die weten schap was Kompier onvoldoende. Om het moment van de eisprong, en daarmee de kans op succes, zo nauwkeurig mogelijk te bepalen, liet ze testosterononderzoek uitvoeren. 'Gevolg was dat terwijl Nederland afgelopen winter onder de sneeuw lag ik met Polle op weg was naar Amhemr We-konden-het- momentJ 'gewoon met laten Ippen.' 0.vér 'de daad' zelf valt'rhinder te melden. 'De eerste keer, twee jaar geleden, was erg leuk. Toen sloofde die reu zich verschrikkelijk uit om Polle het hof te maken. Hij rende en huppelde om maar te laten zien hoe leuk hij was. Dit keer had ik een fles wijn meege nomen voor de eigenaren. Toen ik die op tafel zette en me omdraaide, was het al gebeurd...' Twee dagen later werden de twee opnieuw bij elkaar gebracht. 'Zo vergroot je de kans op een groot nest.' Op 30 april, negen weken nadat Polle was gedekt, werd ze voor de tweede keer moeder. Haar eerste nest telde drie pups, ditmaal wierp ze er acht: vijf reus en drie teven. Daarmee brak opnieuw een drukke tijd aan voor Kompier. 'Je bent van 's ochtends vroeg tot 's avonds laat met ze bezig. De eerste drie weken regelt de moeder alles. Ze ruimt ook hun ontlasting op. door het op te eten. Maar vanaf het moment dat je ze voor het eerst bijvoert, is dat voorbij en gaan ze de wereld ontdekken. Dan blijf je bezig hun poep en plas op te ruimen. De zin delijkheid begint pas bij de nieuwe baas. Die moet daarop gaan trai nen. Gelukkig was het mooi weer, zodat we ze veel naar buiten kon den doen. Anders stinkt je hele huis. Maar het is vreselijk leuk om te zien. Dat geworstel om te kunnen staan, dat spelen. Bovendien, het duurt maar acht weken, dan moeten ze weg. De moeder is er tegen die tijd echt aan toe. Polle had zo hard gewerkt dat haar vacht losliet. Dat betekent dus wel dat je voor al die pups een adres moet zien te vinden. Dat viel in ons geval niet mee, want de wachtlijst was verdwenen. De meeste mensen willen pas na de zomer een nieuwe hond. Eerst wil len ze op vakantie De drukte na de bevalling is een belangrijke reden voor Kompier om haar hond niet opnieuw te laten dekken. 'Ik heb een slechte rug. Bovendien ben ik hondengek, maar mijn vriendin niet. Ze vindt Polle een leuke hond, maar met al die jonkies heeft ze niets Aan de nationale keuring deden vijf van de^&cht-kinderewvan Polle: mee: vier reutjes en een teefje. Het mee doen was een initiatief van Kompier. Resi Kompier en Polle, moeder van twee prijspuppy's. 'Helemaal niet om de prijzen op te halen. Maar het leek me leuk om de andere pups nog eens te zien. Van de nieuwe eigenaren begreep ik dat ze het voor mij deden, na al die moeite om die jonkies groot te brengen. Na de eerste selectie waren twee van de acht reutjes die nog over waren van Polle. Daarna vielen er nog eens vier af en toen zat er nog één bij, Gozer, die nu bij een familie in Alkmaar woont. Eerst maakte het me niets uit, maar nu moest hij maar winnen ook, vond ik. En dat gebeurde.' Nadat het enige teefje, Gabber (eigendom van Frans en Yvonne van Westenbrugge van de dieren winkel in Den Burg) de derde prijs had gekregen, werden de beste reutjes en teefjes nogmaals in de ring gebracht en werd Gozer uitge roepen tot overall-winnaar. Ondanks haar onverschilligheid ten aanzien van wedstrijden, kijkt Kom pier inmiddels met enige spanning uit naar het nationaal kampioen schap waar alle hondenrassen bij elkaar worden gebracht 'De laatste keer won een schapendoes. Dat was vroeger onbestaanbaar, want veel mensen vinden het net een vuil- nisbakkenhond. Maar wie weet...' lelTours heeft sinds kort de :hikking over een touringcar armee negentien minder-vali- kunnen worden vervoerd. De is daarnaast geschikt voor 'normale' busvervoer en biedt plaats aan vijftig personen. ingenieuze aan de touringcar fat stoelen eruit kunnen wor- gehaald, waarna een speciale verschijnt waarin de rolstoel scootmobiel wordt vergrendeld, ïdoor deze tijdens het rijden zijn plek blijft. De minder-valide isagiers en hun stoel worden met lift aan de achterzijde de bus en uitgereden. Als extra comfort mensen die moeilijk ter been kan de bus knielen tot enkele Jimeters boven het wegdek. 'Je i daardoor erg flexibel. Soms ije één of twee minder-validen in 'gezelschap waarin verder ieder- nog mobiel is. Maar we kunnen een hele groep mensen in een loei vervoeren, bijvoorbeeld van het Tesselhuus of van de Zonne bloem. Het zal niet snel gebeuren dat de hele bus vol rolstoelen staat, ook al omdat je dan geen ruimte hebt voor de begeleiders, maar het kan eventueel wel', vertelt Marcel Slikker, die samen met zijn vader Jos het vervoersbedrijf runt. Vader en zoon Slikker deden al eer der ervaring op met het vervoer van minder-validen, vooral in de zomer maanden voor het Tesselhuus. Daarbij werd gebruik gemaakt van een soortgelijke bus van Peereboom Touringcars uit Winkel, waarvan TexelTours tot afgelopen voorjaar onderdeel was. Nadat TexelTours zelfstandig was geworden, gingen de Slikkers op zoek naar een eigen bus. 'We konden hun bus nog wel huren, maar dat vroeg een hoop planning.' De zoektocht nam gerui me tijd in beslag, maar een paar weken geleden lukte het toch er eén op de kop te tikken 'Hij is tien jaar oud en heeft zeshonderdduizend kilometer gereden. Dat is niet veel voor zo'n bus. Hij moet er gemak kelijk een miljoen kunnen maken.' Sinds de jongste uitbreiding van het wagenpark heeft TexelTours de beschikking over twee touringcars, een wat luxere uitvoering van een lijnbus, de bekende Borrelbus en een taxibusje voor acht personen. Er is aardig wat vraag naar. 'In deze tijd van het jaar staan de meeste bus sen in de garage in de Heemskerck- straat, maar in het seizoen hebben we er te kort. Het seizoen begint voor ons in mei, wanneer we veel voor schoolreisjes rijden, en duurt tot juli. Ook voor het schoolzwem men worden we veel gevraagd. En we rijden dagelijks mariniers van en naar De Mok.' Marcel en Jos Slikker rijden de bussen zelf en kun nen daarnaast een beroep doen op diverse oproepkrachten De afsluiting van de Pontweg in de herfstvakantie heeft ook bij de politieke partijen de nodige wrevel opgeroepen. Diverse com missieleden deden er maandag avond hun beklag over tijdens de raadscommissie Middelen. Wethouder Corry Heijne liet weten dat de werkzaamheden vrij plotse ling tussendoor waren gekomen. 'Het stond niet op de normale lijst, maar de provincie kon het mee nemen bij andere werken die zij ook liet uitvoeren. Maar het was een ongelukkige periode.' De weg was van half oktober tot eind okto ber tussen de Hoornderweg en de Amaliaweg afgesloten. Verkeer van en naar de boot moest daardoor omrijden via de smalle Watermo lenweg en de Hoornderweg. De afsluiting leidde op het eiland tot veel ergernis. Volgens Heijne is er nog wel gekeken of de werkzaam heden konden worden verschoven, maar was dat niet het geval. Het werk vanwege de vakantie niet door laten gaan, was evenmin een optie, omdat het niet duidelijk was wan neer de provincie dan onderhoud aan de Pontweg zou plegen. Volgens Alfred Schaatsenberg (PvdA), die in oktober ook al vra gen stelde over de afsluiting, ont stond er onder de bevolking vooral irritatie omdat er anderhalve week lang niets gebeurde op het afgeslo ten weggedeelte. Dat leidde ertoe dat diverse Texelaars zich op een gegeven moment niets van de hek ken aantrokken en gewoon via de Pontweg reden. Dat leverde echter tientallen boetes op. Op vrijdag 21 oktober werd de weg tijdelijk voor alle verkeer geopend. Heijne wees erop dat het vanwege de veiligheid niet mogelijk was geweest de Pont weg deels open te houden. 'Het kon niet meer zoals vroeger dat je op de ene rijbaan kon blijven rijden, terwijl er aan de andere werd gewerkt.' Gerard Weijers (CDA) vond dat er onvoldoende over de genomen verkeersmaatregelen was gepubli ceerd. Hij had zich eraan gestoord dat tegelijk met de werkzaamheden ookZuidhaffel was afgesloten, terwijl dat niet bekend was. Roelie Bakker (Texels Belang) stelde dat er tijdens de omleiding levensgevaarlijke situ aties op de Hoornderweg waren ontstaan. Volgens Heijne moet de oorzaak daarvan worden gezocht in het gedrag van weggebruikers. Er werd onder meer een kat doodgere den. In de laatste week van oktober liet het college op de Watermolen weg eenrichtingsverkeer instellen om de verkeerssituatie veiliger te laten worden. Volgens Heijne heeft het college ook overwogen eenrich tingsverkeer op de Hoornderweg in te stellen, maar dat is uiteindelijk niet gebeurd. Schaatsenberg liet weten dat de vernieuwde Pontweg er wel weer prima uitziet. Het Proeflokaal 'prachtcafeetje' Het Proeflokaal van Texel is door Misset Horeca op de lijst Extra Aanbevelingen geplaatst. Het Koger café staat daarmee op het randje van de Café Top 100, waarin De Twaalf Balcken - dat de afgelopen twee jaar één van de Extra Aanbevelingen was - dit jaar voor het eerst is opgeno men. In totaal staan 46 cafés in heel Nederland op de lijst van de lan delijke horecaorganisatie. De jury, die in de nazomer op Texel was, oordeelt in haar rapport over het Proeflokaal: 'Een prachtcafeetje in de door toeristen gedomineerde Dorpsstraat van De Koog. Dit jaar pas geopend en dat is te kort voor een "Fop 100-notering. Hans en Tru dy Glandorf verkochten de Bonte Koe in Purmerend, maar raakten door de zeelucht zo geïnspireerd dat ze op het eiland weer een café begonnen. Mooie bieren, dito distil laten. Een aanrader!' Hans Glandorf is verguld met de nominering en noemt deze in een reactie 'een extra stimulans om vol gend jaar twee Texelse bedrijven in de Top 100 te krijgen.' Sinterklaaspuzzel In verband met werkzaamheden aan de riolering mogen oplossin gen voor de Sinterklaaspuzzel in de Texelse Courant ook bij de redac tie aan de Warmoesstraat worden ingeleverd Rob en Fenny Caspers hebben de eerste periodetitel bij Klaver- jasclub Den Burg gewonnen. In de negende ronde scoorden ze niet buitengewoon, maar dankzij hun sterke spel in de voorgaande ronden waren ze niet meer in te halen door de concurrentie. De rondewinst ging naar clubkam pioenen Erik Boogaard en Rob Stapersma. De verschillen waren klein in de negende speelronde. Eén uitschieter boven de 2000 was voor Enk Boog aard en Rob Stapersma voldoende om de rondewinst veilig te stellen. Zij scoorden 7097 punten. Dankzij dit resultaat liggen de kampioenen van vorig seizoen uitstekend op schema. Zij stegen naar een tweede plaats met een achterstand van een kleine 600 punten. Femmy Schuring en Frans Bos spelen dit seizoen opvallend sterk. Het koppel, dat vorig jaar nog flink moest vechten om de laatste plaats te ontlopen, scoorde deze week al voor de vierde keer boven de 7000 punten, al was dat deze keer maar net. De teller stopte nu op 7033. Zij speelden daarbij maar liefst 5 marsen. Het was jammer dat het in het laatste spel een beetje tegenzat, anders had er een veel hogere score en rondewinst ingezeten. Bos en Schuring handhaven zich door dit resultaat moeiteloos in de top tien. Ze stegen van de zevende naar de zesde plaats, met uitzicht op méér. Door met 7011 punten derde te worden, deden ook John Vlaming en Eric Jan Geus goede zaken. Het was voor hen al de tweede achter eenvolgende avond met meer dan 7000 punten. Ook zij lijken zich weer te mengen in de dans om het kam pioenschap. Peter van Heerwaar den en Huug Snoek (die de afwe zige Steef de Wit verving) behaalden met 6801 punten de vierde plaats. Zij handhaafden zich op de tiende plaats in het klassement. Bart Weijdt en Willem Koomen pakten met 6796 punten de vijfde plaats en bleven ook in het klassement vijfde. Het gemiddelde was met 6351 punten goed. Het aantal marsen echter was met 26 het laagst van het seizoen. De eerste penode werd gewon nen door Fenny en Rob Caspers. Cees Vinke en Carlo Bos eindig den als tweede. Erik Boogaard en Rob Stapersma pakten de derde plaats. In het algemeen klassement veranderde er niet veel. Fenny en Rob Caspers behielden de leiding, op kleine achterstand gevolgd door Stapersma en Boogaard. Cees Vin ke en Carlo Bos handhaafden zich uitstekend in de top en staan nu derde met een kleine duizend pun ten achterstand. Eindstand eerste periode: 1 .Fenny en Rob Caspers. 57.790: 2.Carlo Bos en Cees Vinke, 56.914; 3 Erik Boog aard en Rob Stapersma. 56.719; 4.John Vlaming en Eric Jan Geus, 56.163: 5.Bart Weijdt en Willem Koomen. 55.594. Zwemmers naar toptijden De Texelse zwemmers zijn op dreef. Bij wedstrijden in Alkmaar, meetel lend voor de B-competitie, slaagde Sverre Eschweiler erin op alle drie afstanden waaraan hij meedeed een persoonlijk record te vestigen. Op de 200 meter rugslag haalde de 13-jari- ge Texelaar maar liefst 14 seconden van zijn snelste tijd af. Deze staat nu op 2.44.22 minuten. Op de 200 meter schoolslag liet hij een tijd van 3.16.14 klokken, op de 100 meter vlinderslag finishte hij in 1.17.90. De tijd op de vlinderslag was goed voor een eerste plaats in de categorie jongens juni oren 2 en jonger. Op-de schoolslag werd hij vijfde in deze categorie. Op de rugslag kwam hij uit in een oudere categorie, jongens junioren 4 en jon ger. Hij legde daann beslag op de negende plaats. Op de 4 x 50 meter vrije slag was hij startend zwemmer voor zijn vereniging Hoorn-Aurik.Ook de andere Texelse zwemmers, die eveneens voor Hoorn-Aurik uitkwa men, deden van zich spreken. De 19-jarige Simone de Wit behaalde op de 200 meter vrije slag de tweede plaats. Met een tijd van 2.15.55 was zij wel haar grootste concurrente te snel af. Op de 100 meter rugcrawl eindigde ze in 1.13.01 als derde. De 16-jarige Jolanda van Strien kwam net als De Wit uit op de 200 meter vrije slag. Zij tikte aan in een per soonlijk record van 2.33.02, goed voor de achtste plaats. Ook op de 100 meter vnje slag eindigde ze als achtste, in een tijd van 1.09.95. Mede dankzij de prestaties van de Texelaars behaalde Hoorn-Aurik de vijftiende plaats in het landelijk klassement. Wel moeten sommige verenigingen nog een (wegens de gladheid op de wegen) afgelaste wedstrijd inhalen. Tevoko ontmoet oude bekende Het eerste damesteam van Tevo ko ontmoet zaterdag in sporthal Ons Genoegen een oude bekende. Tegenstander is StamSovoco 3, waarvan in mei in de regiobekerfinale in Alkmaar nog verrassend met 3-1 werd gewonnen. De ploeg uit Soest, die goed meedraait in de top van de regiodivisie, zal ongetwijfeld belust zijn op revanche. Tevoko treedt aan zonder de geblesseerden Monique Leijstra en Aglaia Westra, maar kan misschien toch weer voor een ver rassing zorgen. De ploeg rekent voor extra motivatie en concentratie op de supporters, om zo de broodno dige punten te kunnen verzamelen. De wedstrijd begint om 13.00 uur. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 6 december: Veld A: 18.30 Wessels-Ecotiem De Kuip 19.15 De Kuip-Tatenhove 1 Koetshuis 20.00 CVI-Koetshuis Tatenhove 1 20.45 Timmer-Bar Sportief Beverdam 2 21.30 Beverdam 2-Sportshop Bar Sp. 22.15 De Knm-Klif 23 Sportshop Veld B: 18.30 NIOZ 3-Rabobank Albert Heijn 19 15 Albert Heijn-Beverdam Wessels 20.00 Wessels-NIOZ 2 Beverdam 20.45 De Pilaar-L&R De Wit 21.30 De Wit-lnterieurbouw L&R 22.15 OSG-Rab Interieurbouw Veld C: 18.30 Paracentr.-Salon M. Schouwstra 19.15 Schouwstra-Smash PK Paracentr 20.00 Oostra-Foto de Waal Zeilmakenj 20.45 Zeilmakerij-Durper Drup De Waal 21.30 B&B-Smash'68 Durper Drup 22.15 Jozefschool-NBC B&B Wedstnjdleiding: Smash'68 Piet Kooger en Evelien, (tel. 310096). Uitslagen 29 november: Café De Kulp-Het Koetshuis 2-1; Tatenho ve 1-CVI 2-1; TESO-Prinsen van Texel 2-1; Albert Heijn-Ecotiem 3-0; Timmer's Bakkenj- Klif 23 2-1; Bremakker 1-Foto de Waal 0-3: Slagenj Beverdam-NIOZ 3 1 -2. NIOZ 2-Rabo- bank 0-3. Langeveld de Rooij-Albert Heijn 0-3; Interieurbouw Texel-Wessels Ontwerp;: 0-3; Bouwcenter Rab-De Pilaar 3-0; OSG-De Wit Installatietechniek 0-3, Zeilmakenj Texel- Natuurwinkel 0-3; Smash'68-Jozefschocl 1- 2: Durper Drup-BSB van der Vis en Den Boer 3-0; Foto de Waal-Smash'68 PK. 2-1; Salon Martine/De Oorzaak-Bremakker 1 2-1Para centrum Texel-Remco Oostra Schilder 0-3 Hoge scores bij bowling Pietje Kager gooide dinsdag in de bowlingleague voor bedrijventeams een sterke serie van 761met een game van 234. Samen met teamge noot Rutger Oosterhuis jr. speelde hij tegen Taxi Grootjen, dat dankzij games van 171 en 162 van Anne- miek Grootjen en Anneke van der Star toch nog twee punten behaal de. Doordat De Kolonist tegen Loonbedrijf Plaatsman maar één punt wist te behalen staat Tegelbe- drijf Huysman nu aan kop. Op een gedeelde tweede plaats, met Vh punt achterstand, staan Kraanver huur Kager en De Kolonist Uitslagen: Tegelbedrijf Huysman-App verh Land en Zeezicht 4-1; Hotel Tatenhove-Klif 12 4-1; L'Avenir-Op de Steenenplaats 1-4, Taxi Grootjen-Kraanverhuur Kager 2-3; Sam Sam-'t Pruttelhuus 5-0; Loonbedrijf Plaats man-De Kolonist 4-1. Monique Booy wint darttoernooi Monique Booy was zondag de sterkste darter op het snert-toer- nooi in café De Kroonprins in Oos terend. Nadat Booy in de halve finale Patricia Keijser had verslagen, moest ze in de finale aantreden tegen Jacobien Zijm. Zijm had in de halve finale met 3-0 afgerekend met Mariska Wesdorp, maar had in de finale weinig in te brengen tegen Monique Booy. die met 4-1 winna res werd. Bij de heren haalden Gerrit Jan Booy, Mare Oosterhuis, Berry Ortze en Mare Prins de halve finales. Er werden mooie scores gegooid Er vielen enkele 180-ers, maar de 161- finish van Gerrit Jan Booy en de 160- finish van Mare Oosterhuis mogen niet onvermeld blijven. Halverwege de middag werden alle deelnemers getrakteerd op een dampende kom snert, waarna gestreden werd om de ereplaatsen. Mare Oosterhuis versloeg Gerrit Jan Booy met 3-0 en Mare Prins zegevierde met 3-1 over Berry Ortze. De finale was spannend, maar werd uiteindelijk met 4-3 gewonnen door Mare Oosterhuis. Het volgende toernooi is het kerst toernooi op vrijdag 23 december

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7