1 Kritiek op delegatie nieuwbouwproject Je verandert je eetgewoonten' Wethouder: niet overdreven TEXELSE J COURANT Cadeau Sint en Piet voor Verpleeghuis Subsidie voor dorpshuis tennisclub en golf 'Raad heeft niets meer te zeggen over jeugdwerk' L J^edrijvig/ieL/ "k len big; DINSDAG 6 DECEMBER 2005 omvang van de delegatie die ilangs naar Alkmaar afreisde jm bouwmaterialen te bekijken het nieuwbouwproject De Dlmolen, heeft vragen opgeroe- ien. Naar verluidt zo'n vijftien etrokkenen brachten een bezoek an Steencenter Noord-Holland im naar stenen en dakpannen kijken voor de nieuwe wijk bij len Burg. jens insiders is het ongebruike- en onpraktisch dat zo'n grote roep mensen zich bezighoudt met materiaalkeuze van een nieuw- ouwproject Normaliter is het de chitect die zich oriënteert en een Dorstel aan de opdrachtgever doet. ivendien zou het waarschijnlijk goedkoper zijn geweest om ir de betrokkenen op Texel een resentatie te houden, fgelopen zomer ging de gemeente zee met BUPS, de gelegenheids- Icmbinatie van Bouwgroep Texel eertien samenwerkende Texelse ouwbedrijven), USP Vastgoed uit oom, Projectontwikkelingsmaat- chappij Ue Peyler uit Scharwoude n de Stichting Wonen Texel voor de ouw van 96 sociale huur- en koop- iiizen in de eerste fase van het roject Volmolen. De resterende 24 avels zijn bestemd voor verkoop in vrije sector. De nieuwe wijk wordt stekend door de samenwerkende ixelse architecten Ronno Honingh, duis Uriot en Architectenburo Jan >ser. gecoördineerd door previsor aert van Haaren. Ter voorberei- ig op de materiaalkeuze voor de i molen werd recent een bezoek ibracht aan Steencenter Noord- onderdeel van Bouwcenter iland de Wild in Alkmaar. De archi- len tecten kregen gezelschap van een flinke (Texelse) delegatie, bestaande uit onder andere de stuurgroep en leden van de projectgroep. Volgens wethouder Nel Eelman, voorzitter van de stuurgroep Volmolen, waarin alle partijen zijn vertegenwoordigd, was het niet opmerkelijk of over dreven dat de delegatie zo groot was. 'Nee, het waren niet teveel mensen. We hebben voorlichting gekregen over de mogelijke materi alen en inzicht in het gebruik daar van, gerelateerd aan de mogelijke ontwerpen van de architecten. Wij hebben gemeend dat dat essentieel was om een goede keuze te kunnen maken voor een Texelse uitstraling.' Volgens de wethouder was het niet meer dan een werkbespreking die deze keer in Alkmaar werd gehou den, omdat enkele stuurgroepleden aan de overkant wonen, en werd daaraan een informatieve bijeen komst gekoppeld in het Steencen ter. Of het oriënterende bezoek leidt tot meer 'missies' naar het Alk- maarse bouwcentrum, is volgens Eelman niet gezegd. 'Er worden nu proefbordjes gemaakt en die gaan we bekijken in de stuurgroep.' 'Ik vond het eerst ook overdreven en gebruikelijk is het zeker niet om met zoveel mensen naar materialen te gaan kijken, maar bij dit project is het best goed om de hele bups eens bij elkaar te hebben. Het is een complex project waaraan veel men sen meewerken. Je kunt het zien als een soort brainstormmiddag', aldus een van de deelnemende architec ten Louis Uriot. Aanvankelijk zou de bouw eind van dit jaar starten. Zeer waarschijnlijk gebeurt dat echter pas na de jaarwisseling. ir de DVD-speler die ze zojuist heeft uitgepakt. De Stichting Sint en Piet gaf de DVD-speler e kookplaten gisteren cadeau aan het Verpleeghuis. tfoio Jeroen van Hattum) De bewoners van het Verpleeghuis zijn sinds gisteren een DVD-speler en een home-cinemaset rijker. De bewoners kregen de apparatuur van de Stichting Sint en Piet. Sinterklaas en een paar Pieten kwa men gistermiddag persoonlijk naar het Verpleeghuis in Den Burg om de cadeaus te overhandigen. Mevrouw G. van Santen kreeg de eer de DVD- speler uit te pakken en mevrouw G. Schotanus mocht de home-cine maset uit de verpakking halen. 'Nu hoeven er geen CD's meer over te slaan', liet de goedgeïnformeerde Sint weten. Het Verpleeghuis kreeg van de stichting ook kookplaten voor in de huiskamers. 'Daarmee willen we de bewoners stimuleren woonde eind jaren zestig een sar jaar op het eiland toen ze als bij Jan Prins in de Wil- ilminalaan in Den Burg werkte. a woonde ze jarenlang in it buitenland, totdat ze een paar geleden weer terugkeerde sar Texel. Sinds kort runt Ingrid ijlstra in haar woning aan Wil- ilminalaan 13 een dépendance an het gezondheidsprogramma teet hoe je eet'. dépendance is een initiatief van er- en fysiotherapeute Renée i oer Meer uit Drachten. Zij kwam het idee doordat ze ook een lar Texelse klanten heeft. 'Weet eet' is een manier van afval- i, waarbij mensen wordt geleerd Iers en bewuster met voedsel te gaan. Dat moet er ook tot Iden dat mensen zich vitaler voe- 'Het is geen dieet, maar je idert je eetgewoonten', aldus itra. Voor haar is het begeleiden mensen bij hun voeding niet In het verleden werkte ze jnlang bij Landhotel Jammertal in unsterland waar ze de wellness- iling leidde en een eigen well- studio had. Toen gaven we voedingadviezen aan mensen gezonder te leven.' Wellness is verzamelnaam voor voorzienin- (bijvoorbeeld sauna en fitness) mensen die mogelijkheid bie- in een vertroetelende sfeer tot spanning te komen en aan de idheid te werken, programma 'Weet hoe je eet' staat kortgezegd uit twee fasen, de eerste fase, die zes weken zijn koolhydraten de eerste dagen taboe. Daarna mogen ze slechts in beperkte mate in het voedsel zitten. Zijlstra: 'De tekorten aan vitaminen en mineralen die je daardoor oploopt, worden gecom penseerd met supplementen van natuurlijke producten. Je krijgt ver der uitgebreide lijsten mee met pro ducten die je in die fase allemaal gewoon kunt eten.' De nadruk ligt op het verbranden van de eigen lichaamsvetten. Belangrijk daar bij is volgens Zijlstra dat mensen regelmatig blijven eten. 'Maar dan in aangepaste hoeveelheden ver spreid over de dag. Je kunt het vergelijken met het verbranden van hout in een kachel. Je kunt daar een hoop hout in één keer ingooien, dan brandt het even goed, maar daarna blijven de restanten achter. Je kunt ook telkens een klein stukje hout in die haard gooien, zodat het mooi schoon opbrandt.' Regelmatig eten zorgt er volgens Zijlstra ook voor dat de bloedsuikerspiegel op een gelijk niveau blijft, waardoor minder snel hongergevoelens de kop op kunnen steken. 'Belangrijk is ook dat mensen voldoende bewegen. Daarvoor krijgen ze een stappentel ler mee.' Volgens de website van het gezond heidsprogramma moet het mogelijk zijn in de eerste fase vijf tot acht kilo kwijt te raken. Bedoeling is dat Zijl stra mensen daarbij begeleidt. 'Ze kunnen me tijdens het programma bellen voor tips en adviezen en ze kunnen ook terecht op de website.' In de tweede fase, die ongeveer vier tot zes weken duurt, gaan mensen volgens Zijlstra weer koolhydraten tot zich nemen. 'Dan kunnen pro- Zijlstra is aan de Wilhelminalaan 13 gestart Texelse dependance voor het gezondheidsprogramma Weef hoe je eet om weer zelf te gaan koken', aldus locatiedirecteur Geertje van Lingen van het Zorgcentrum. Door bewo ners aan het eten te laten mee helpen, wil het Verpleeghuis hun zintuigen meer prikkelen. In een van de drie huiskamers wordt op worden gefinancierd. Er wordt wel op gerekend dat de resterende sub sidie volgend jaar alsnog door de gemeente wordt uitbetaald zodat daarmee het reservepotje weer kan worden aangevuld. Twee andere organisaties waren er wel op tijd bij om voor investerings subsidies in aanmerking te komen. Als de gemeenteraad akkoord gaat krijgt tennisvereniging Ooste rend €1.534, - als bijdrage voor het plaatsen en inrichten van containers ter vervanging van het bestaande kleedhok. Ook dit werk is inmiddels uitgevoerd, zij het met toestemming omdat het voor het functioneren van de vereniging van groot belang is. De totale kosten (inclusief de waarde aan eigen werkuren) bedra gen €4.600, -. De Texelse Golfclub krijgt €286. - (een kwart van de totale kosten) voor de aanschaf van lesmateriaal voor de jeugd. De vereniging had tegelijk ook subsidie gevraagd voor de aanschaf van een €995, - kos tende beamer voor het verzorgen van presentaties, maar dat verzoek is van de hand gewezen omdat maar één aanvraag binnen een jaar wordt gehonoreerd. die manier al gewerkt. Dat gebeurt onder begeleiding en de bewoners hoeven niet meer te doen dan ze kunnen. De Stichting Sint en Piet doneert haar opbrengsten (minus de kosten voor onderhoud aan de pakken) elk jaar aan een goed doel. De gemeente komt slechts gedeeltelijk tegemoet aan het verzoek van Dorpshuis 't Skiltje om subsidie voor het opnieuw in de verf zetten van de buitenkant van het gebouw. Volgens de ver ordening zou het dorpshuis voor deze vorm van groot onderhoud recht hebben op €3.411, - maar omdat dan het nog beschikbare budget voor dit jaar wordt over schreden, wordt niet meer dan €783, - uitgekeerd. Van ambtelijke zijde was nog wel voorgesteld om het ontbrekende bedrag aan te vullen uit het aparte fonds van €10.000, - dat bestemd is voor projectsubsidies, maar het college is daar niet op ingegaan. Het schilderwerk was al uitgevoerd toen de subsidievraag werd inge diend, maar het college maakt daar geen punt van. ('De nieuwe pen ningmeester is blijkbaar nog niet op de hoogte van alle spelregels') en maakt gebruik van de hard heidsclausule in de betreffende verordening. Het dorpshuis komt door de beperkte subsidiëring niet in moeilijkheden. Volgens voorzitter Koos Zegers van de dorpscommis sie kan het tekort uit eigen reserves ducten als aardappels, rijst en pasta weer worden gegeten. Ook wordt het gebruik van de supplementen deels afgebouwd.' Daarna is het de bedoeling dat mensen bewuster op hun voeding blijven letten om op gewicht te blijven. Zijlstra: 'Je kunt jezelf best een keer verwennen door een glas wijn of wat lekkers te pak ken, als je jezelf daarna maar weer in acht neemt. Ik was laatst bij een verjaardagsfeest waar ik als enige niet aan de taart zat en dat vond ik te gek worden, dus toen heb ik ook maar gewoon een stuk gepakt.' 'Weet hoe je eet' is ontwikkeld door een vrouw uit Drenthe die door rug klachten en voedselallergieën al op jonge leeftijd heel bewust op haar voeding moest letten. De 59-jarige Zijlstra wil de dépen dance begin volgend jaar uitbreiden met een eigen wellness-adviesbu- reau. Ze stopte een paar jaar gele den met haar wellness-werk bij het Duitse hotel omdat het teveel tijd en tol begon te eisen. Onder haar leiding was het uitgegroeid tot één van de gerenommeerde wellness- afdelingen in Duitsland. Ze besloot terug te keren naar Texel, nadat een Texelse ondernemer plannen had om op het eiland meer aan wellness te gaan doen. Die plannen sneu velden echter voortijdig. Naast het opzetten van het wellness-advies- bureau werkt Zijlstra momenteel parttime bij hotel Koogerend. Ze heeft inmiddels ook de eerste deel nemers voor het gezondheidspro gramma. Voor meer informatie over het gezondheidsprogramma is zij bereikbaar op tel. 320643. Ook is er de website www.weethoejeeet.nl. Pharos is zich op het terrein van de gemeenteraad aan het begeven. Die kritiek had GroenLinks tijdens de raadscommissie Welzijn op de nieuwe brede welzijnsorganisatie. Henny Festen (GL) had er grote moei te mee dat Pharos het beleid voor het jeugd- en jongerenwerk aan het bepalen is. 'De raad heeft daar straks niets meer over te zeggen, terwijl wij wel het budget voor het jeugd- en jongerenwerk beschikbaar stellen. Dat klopt niet.' Piet Standaart (Texels Belang) plaatste kritische kantteke ningen bij de financiële ontwikkeling rond de stichting. Hij vond dat Pharos voor gemeentelijke subsidies project begrotingen moet jrjpienen, zodat de raad kan volgen wat er met de .sub sidies gebeurt. Hij sprak de hoop uit dat de stichting in januari inzicht geeft in haar financiën. Bedoeling is dat de brede welzijnsorganisatie dan een presentatie voor de politieke par tijen geeft. Pharos ontvangt naast het budget voor het jeugd- en jongeren werk ook gemeentelijke subsidie voor de uitvoering van het peuterspeel- zaalwerk. Daarnaast is de organisatie ook betrokken bij de ontwikkeling van de Vitale Kerk in Oosterend. Een woordvoerster van de gemeen te nam het tijdens de vergadering op voor de bekritiseerde stichting die begin dit jaar werd opgericht. Zij wees erop dat de stichting zich nog in de oprichtingsfase bevindt en dat dankzij de oprichting van Pharos de peuterspeelzalen en het jonge renwerk zijn blijven bestaan. Pha ros werd versneld opgericht, zodat de peuterspeelzalen er meteen bij konden worden ondergebracht toen Catalpa eind maart van het eiland vertrok. Aanvankelijk had de werk groep Peuterspeelzalen aangeboden de speelzalen bij een Texelse centrale onder te brengen, maar het college gaf er de voorkeur aan de speelzalen direct bij de nieuwe organisatie te laten aansluiten. De woordvoerster pareerde de stelling dat het jeugd- en jongerenwerk op zijn gat zou liggen. Ze wees erop dat er namens Pha ros momenteel een jongerenwerkster actief is en dat binnenkort het Jonge ren Informatie Punt (JIP) weer open gaat. Volgens haar is het jeugd- en jongerenwerk verder nog aan discus sie onderhevig. 'De vraag is of het op de juiste manier was ingevuld.' Die uitspraken waren voor Festen aanlei ding aan te kaarten dat de raad niets meer over het jeugd- en jongeren werk te zeggen heeft. In een reactie op Standaart liet de woordvoerster weten dat Pharos aan een projectbe groting gaat werken, omdat dat moet volgens de beleidsgestuurde con tractfinanciering waar de gemeente mee werkt. VERVOLG VAN PAGINA 1 Concertvleugel Een kwartier later was het 800 kg wegende instrument gedemonteerd, met het bijbehorende wagentje in een auto gezet en in de nacht ver dwenen. Schrik... Toen Eshuys en zijn vrouw thuis kwamen vonden ze een e-mail van Stiekema: 'Het zal misschien even schnkken zijn, maar blijf alsjeblieft rustig', gevolgd door een rechtvaar diging van zijn drieste daad. Daarbij maakte de afzender duidelijk dat hij zich als voormalig beheerder van 'dit stuk Texels erfgoed' niet schuldig voelde en hij plaatste als motivatie een reeks kritische kanttekeningen rond de wijze waarop de vleugel door de WST was verworven. De schen- kingsacte die in februari 2000 met enig vertoon en een foto in de krant in het notariskantoor werd ondertekend, zou - omdat het roerend goed betrof - zelfs overbodig en niet rechtsgeldig zijn geweest.Mede omdat aan de voorwaarden bij de schenking niet is voldaan zou de vleugel door de WST oneigenlijk zijn verkregen. Ook vindt Stiekema dat de 88 mensen die het geld voor de vleugel bijeen hebben gebracht de feitelijke eigenaars zijn. 'Dat geen van hen toestemming heeft gegeven voor overdracht aan de WST zou op zichzelf al reden moeten zijn om de zaak terug te draaien' Overmacht Woensdag mailde de familie Eshuys aan de curator dat de vleugel weg was. Mr. Sweens reageerde tele fonisch boos en verbitterd. Hij zei dat met de familie Eshuys in goed vertrouwen was afgesproken dat de vleugel gedurende de afhandeling van het faillissement in hotel Den Burg mocht blijven en dat er goed op zou worden gepast. De familie beriep zich op overmacht. Het ontvoeren van de vleugel tijdens hun afwezig heid was niet door hen gewild, laat staan gepland. Bijstand Los van Stiekema bemoeit zich sinds vorige week ook mr. Bart Goemans van het accountantskantoor B&B Accountants met de kwestie. Wegens het culturele belang voor Texel heeft hij de diensten van zijn kantoor gra tis aangeboden bij pogingen om de vleugel op het eiland te houden. Hij ondersteunt de opvatting dat de vleu gel niet tot de boedel van de WST behoort, maar gaat ook andere spo ren bewandelen. Hij wil de gemeente Texel aanspreken omdat die de WST failliet heeft laten gaan met als gevolg tiet mogelijke verlies van de voor de gemeenschap bedoelde vleugel. Wat in dit verband mogelijk ter zake doet is dat andere onderdelen van de boe del van de WST wel op Texel blijven omdat ze tegen gemeentelijke beta ling zijn overgenomen door de nieu we organisatie Pharos. Het betreft spullen die thuishoren in de oefenkel der en in het skatepark. Dit had ook met de vleugel kunnen gebeuren en misschien kan dat alsnog. Crediteuren Verder wordt overwogen te onder zoeken of de crediteuren van de WST bezwaar hebben tegen het uit de boedel houden van de vleugel. Als dat geen probleem is, zou het voor de curator (die in pnncipe de taak heeft om er voor de crediteuren uit te slepen wat mogelijk is) makkelijker zijn om zich soepel op te stellen. Goemans heeft de curator gisteren schriftelijk voorgesteld de overdracht van de vleugel aan de WST niet te beschouwen als schenking onder voorwaarden (omdat dit volgens hem juridisch niet kan) maar als uitgifte in bruikleen. De vleugel zou dan buiten de boedel vallen en vrijgegeven kun nen worden. Curator Sweens heeft direct gerea geerd: hij wil pas praten als de vleugel terug is op zijn oude plek. Nieuwe container Vonk voor trainen omgaan met brand Jan Vonk uit Den Burg beschikt sinds kort over een mobiele container voor brand- en ont ruimingsoefeningen. De contai ner staat in Oudeschild en wordt gebruikt voor cursussen bedrijfs hulpverlening. 'Houdt de deksel goed voor je hand zodat die beschermd is, zet hem in één keer op de pan en doe daarna het gas uit.' Stapsgewijs legt brand weerman Roel Struick een groep cursisten uit wat ze moeten doen bij vlam in de pan. De betreffende pan staat op een gasfornuis in de hoek van de container. In een aparte ruimte van de container draait Vonk een gastoevoer open en even later sjaan de vlammen uit de pan. Een voor een mogen de cursisten de deksel op de pan doen. Struick attendeert erop dat ze er goed op moeten letten of het vuur werkelijk uit is. Ook moeten ze eraan denken de afzuigkap uit te zetten. Naast het gasfornuis beschikt de ruimte in de container ook een beeldscherm van een computer waar de vlam- men uit kunnen slaan en, om een hoekje, een bak waarin vuur wordt gemaakt dat met een koolzuurblus- ser moet worden geblust. De komst van de container is gepaard gegaan met de verhuizing die Vonk een tijdje geleden naar het voormalige kantoor van Hebrotex (boven Effe Kieke) aan de Schilderweg heeft gemaakt. De container, gebouwd door Werner Dros. staat achter het bedrijfsgebouw. Vonk geeft er ook cursussen mee aan de overkant. De container moet cursisten onder meer de gelegenheid bieden met echt vuur om te gaan en te voelen hoe warm een ruimte bij brand kan worden. Ze leren eveneens aan de eigen veiligheid te denken. Voordat de cursisten met de brandblusser naar binnen gaan. moeten ze eerst de toegangsdeur aftasten. Struick 'Voel met de achterkant van je hand of hij heet is en voel daarna voor zichtig of je klink kunt vastpakken. Als dat met zo is, is het niet veilig om naar binnen te gaan.' De con tainer beschikt ook over een pop die in brand gestoken wordt, zodat cursisten kunnen oefenen in het omgaan met een branddeken. GVT moet kosten zelf dragen Het college wil de Gymnastiek Ver eniging Texel (GVT) geen subsidie geven als tegemoetkoming in extra personeelskosten. Die extra kos ten, ongeveer €6.000, -, ontstonden omdat de vereniging twee salaris sen uitbetaalde toen de vertrek kende trainer bezig was de nieuwe in te werken. Mede daardoor had GVT in 2003 een exploitatietekort van €12.003,-. Dat gaat de draagkracht van de vereniging te boven. In beginsel is het in zo'n situatie mogelijk een incidentele gemeentelijke subsidie te krijgen. Het GVT-bestuur vond de dubbele loonkosten onvermijdelijk omdat alleen dan de wisseling van trainers goed zou kunnen verlopen. B en w denken daar anders over. Het besluit om de nieuwe trainer gedurende geruime tijd door zijn voorganger te laten inwerken is een vrije keus geweest en de financiële gevolgen daarvan waren dus wél te vermijden geweest, zo luidt de redenering. Spinbaan wel bereikbaar In tegenstelling tot wat sommige Texelaars schijnen te denken, zijn de bedrijven aan de Spinbaan in Den Burg wél bereikbaar. Dat laat de gemeente in een persbericht weten. Wegens rioleringswerkzaamheden is de weg er opgebroken, maar ver keer kan het bedrijventerrein via de Georgiëweg bereiken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Huilers EcoMare De zeehond is Joury genoemd en heeft een kleine ontsteking, waar voor hij wordt behandeld. De twee de, ook een mannetje, werd zondag bij paal 16 gevonden en is Wouter genoemd. Ook dit dier is vijf a zes weken oud en weegt 18,5 kilo. Wou ter heeft ontstekingen bij de navel en de bek. Wanneer de twee weer gezond en op gewicht zijn, worden ze over drie maanden uitgezet in de Waddenzee In de wateren bij Schot land brengen de grijze zeehonden hun jongen in oktober en november ter wereld. In Nederland gebeurt dat pas eind november en december. In de eerste weken na hun geboorte hebben grijze zeehonden nog een vacht met lange witte haren. Ze kunnen dan nauwelijks zwemmen. Na drie tot vier weken is de zoog- tijd voorbij en moeten ze zelf vis vangen. Wanneer dit onvoldoende lukt, verzwakt de zeehond en spoelt soms aan op het strand. In het eerste levensjaar overlijdt ongeveer veertig proceht van de jongen. De zeehonden die worden opgevan gen. overleven vrijwel allemaal. Het aantal grijze zeehonden in de Wad denzee neemt overigens al jaren toe. In het Nederlandse gedeelte zwemmen er ongeveer 1500.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5