't Horntje klaagt over roetuitstoot veerboten Cjrocn ^warL- Jexels in het hart ^veilige, ntstbaqan... Motoren Wagemaker staan ter discussie Kerstverhaal rassewmi wsnsL TEXELSE^COURANT Rein Stam vertrekt als voorzitter Horecabelangen maakt einde betaalde functies )rganisaties zoeken elkaar op voor één arbobeleid Winterse kramenmarkt in manege Akenburg OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12037 VRIJDAG 09 DECEMBER 2005 Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den BurgLosse nummers 1,00 PvdA boos over onbeantwoorde vragen college De PvdA is boos op burgemees ter en wethouders, die geen ant woord geven op vragen over het inhuren van externe krachten door de gemeente. 'Behalve dat blijkbaar niet duidelijk is wat de gemeente uitgeeft aan tijdelijk personeel en adviseurs, belem mert het college de controlerende taak van de raad', stelt de PvdA in een persbericht. Het is volgens de PvdA meer dan een maand geleden dat ze infor meerde naar de bedragen die de gemeente uitgeeft aan projectme dewerkers of tijdelijk personeel, dat onder meer wordt ingehuurd door adviesbureaus. De PvdA stelde voor om 'externe inhuur op elk moment inzichtelijk te maken' en vroeg per jaar, vanaf 2004, om een overzicht. 'De raad heeft de taak te controle ren en het recht om feitelijke infor matie op te vragen. Nu, een week na het verstrijken van de beant- woordingstermijn, heeft het college nog geen enkel antwoord gegeven op de vragen', aldus de PvdA. die concludeert dat het college 'dom weg niet weet' hoeveel geld er naar externe inhuur en bureaus gaat. De sociaal-democraten zeggen te blijven aandringen op het antwoord en willen nu bovendien weten 'welk traject de vragen hebben doorlopen en waar eventueel de bottleneck ligt'. De PvdA wil de externe inhuur op de agenda van de komende raadsvergadering laten plaatsen. De kassa's deden het niet. Tegelijk met de storing gaf de telefooncentra le de geest, waardoor gasten naar de receptie moesten lopen om te horen wat er aan de hand was. 'De centrale hebben we 's middags hersteld en in een aantal bungalows hebben we de centrale verwarming moeten reset- ten': aldus Westdorp 'Maar ik sprak laatst collega's van Landalparken op de Veluwe en als ik hoor wat zij alle maal hebben meegemaakt tijdens de hevige sneeuwval, dan stelt dit eigenlijk helemaal niks voor.' Deelnemers aan de kerstver halenwedstrijd van de Texelse Courant kunnen hun verhaal nog tot maandag 19 decem ber inleveren. Het verhaal moet gaan over Kerst op Texel en mag niet langer zijn dan 350 woorden. De verhalen worden gepubliceerd in de krant van vrijdag 23 december. Het beste verhaal wordt beloond met een weekendverblijf ter waarde van €350,- in een luxe bungalow op recreatiepark Het Kuierpad in Wezuperbrug. Verhalen kunnen worden inge leverd bij de redactie van de Texelse Courant, Warmoes straat 45 in Den Burg, of per e-mail worden gestuurd aan redactie@texelsecourant.nl. (Advertentie) TEXEI SI. COl.RAVI k (/ie» Ik ha hart. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant 1 S3SM' folders van: TM Super deBoer 4 Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. van 23 december wordt een I sfeervolle en gezellige Kerstkrant. 'I Uw Kerst- en/of Nieuwjaarswens irl III kunt u t/m vrijdag 16 december a.s. inleveren I bij onze advertentieafdeling, Spinbaan 6 - Den Burg. II T: 36 26 00, F: 31 4111, E: info@lenr.nl Kees Jan Krijnen heeft, mede namens een aantal andere bewo ners van 't Horntje, een klacht igediend tegen de uitstoot van roet door schepen van TESO. Bij zuidwestenwind worden volgens lem minimaal een kwartier per uur uitlaatgassen over het buurt- chap 'uitgebraakt'. Tevens heeft lij kritiek op de bouw van de Jokter Wagemaker, die overigens door TESO-directeur Rob Wortel mordt tegengesproken. [rijnen vergelijk de uitstoot met de oeveelheid van 800 dieselauto's onder roetfilter die op vol vermo- fen draaien en is er niet gerust op at de overlast na de plaatsing van jetfilters op de Dokter Wagemaker al verminderen. 'Met weinig wind llnkt het in het dorp naar onver- irande diesel en zet zich overal een warte, vettige laag roet op af. Bij ns hoef je de lakens niet voor tien ur 's morgens op te hangen, want zijn ze zwart', doelt hij op het in de vaart brengen van het tweede schip. 'Als de veerdienst met twee boten wordt onderhouden, verdub belt de overlast.' Hij verhaalt over een logé met astma, die door de stank voortijdig moest vertrekken. Tevens is Krijnen er niet gerust op of hij de groente uit zijn tuin nog wel veilig kan eten. Hij deponeerde zijn klacht eerder dit jaar bij de pro vincie, die deze doorstuurde naar de gemeente, die de klacht weer in Haarlem deponeerde. Het laatste dat Krijnen erover heeft gehoord, is dat toch de gemeente volgens de provincie toch verantwoorde lijk is. Hij is niet van plan zich met een kluitje in het riet te laten stu ren. Een willekeurig telefoontje naar mevrouw Huitema-Vos, eveneens woonachtig aan de Dageraad, leert dat Krijnen niet alleen staat in zijn klacht. 'Ik slaap graag met mijn slaapkamerraam open. Het is meer dere keren gebeurd dat ik 's nachts, als de boot werd gestart voor een ziekenreis, wakker werd omdat er een vervelende olie of diesellucht naar binnen drong. Heel vervelend. Of mijn lakens vuil Wbrden? Nee, ik heb een wasdroger.' Blowers Belangrijke factor in de beoorde ling van de klacht van Krijnen is ongetwijfeld of het in de vaart bren- liter gasolie per uur. Dat is volgens Krijnen ongeveer 300 liter meer dan nodig is. Oorzaak is volgens hem dat de motoren bij een bepaalde belasting te weinig lucht knjgen, waardoor het mengsel van brand stof en lucht te rijk is. Dit komt volgens hem doordat de zogeheten blowers bij deze belastingen niet gen van de Dokter Wagemaker tot verbetering zal leiden. Vooralsnog is Krijnen, in het dagelijks leven werkzaam in de revisie van diesel motoren, daar niet van overtuigd. De twee Caterpillar motoren die voor de aandrijving van de Dokter Wagemaker zorgen, gebruiken bij vol vermogen samen ongeveer 800 efficiënt kunnen werken. 'Dit geeft een slechte verbranding, met als gevolg een overdadige roetuitstoot.' Ander probleem is volgens hem de temperatuur van de uitlaatgassen. Bij een onbelaste motor dalen die naar rond de 300 graden, waar door in de filters klontering van roet plaatsvindt, het filter meer onder houd vergt en de roetfilters volgens Krijnen met naar behoren werken. Volgens Krijnen zouden de proble men zijn voorkomen, als TESO voor langzamer lopende motoren had gekozen. Slijtage Wat volgens Krijnen ook speelt, is dat software voor de besturing van het schip te wensen over laat. 'Om het schip in de fuik op z'n plek te houden, heeft het een vermogen nodig van 500 tot 1000 pk, terwijl 200 tot 300 zou moeten volstaan. Dit vergt een hoog brandstofver bruik. wat tot extra roetuitstoot leidt Neem daarbij het in- en uitva ren, wat ook niet op vol vermogen gebeurt, dan betekent dat dat het schip ongeveer de helft van de tijd niet onder maximale belasting vaart en gedurende deze vaartijd overma tige roetuitstoot geeft.' De onvol ledige verbranding heeft volgens Krijnen als neveneffect dat er roet neerslaat op de olie en de zuiger- wanden, wat tot extra slijtage leidt. 'Daardoor lopen de onderhouds kosten op en daalt de levensduur van de motoren.' Hij verwacht niet dat de roetfilters het probleem van de roetuitstoot helemaal zullen weg nemen. 'De filters in de schoorste nen vormen een extra weerstand, waardoor nog meer brandstof nodig is om het gevraagde vermogen te leveren, waardoor weer extra roet- vorming optreedt.' Volgens Krijnen had TESO het schip nooit hadden mogen accepteren. Ter onderbouwing van zijn kritiek wijst Krijnen er op dat de vaarploe- gen van TESO de motoren van het reserveschip met mogen starten als het andere schip op dat moment in de fuik ligt, vanwege overlast voor de passagiers. Certificaten TESO-directeur Rob Wortel weer spreekt de kritiek op het nieuwe vlaggenschip. Lees verder op pagina 5 Binnenhof open Na bijna een jaar te hebben leegge- staan, gaat restaurant Het Binnen hof in De Koog vrijdag 23 decem ber weer open. Tijdelijk, want in afwachting van een koper of huur der hebben eigenaren Gerard en Ria Zoetelief collega-strandexploitanten Mark en Conna Röpke gevraagd het pand in de kerstvakantie in gebruik te nemen. Pagina 5 Ouwe sunderklaas Dat Ouwe Sunderklaas een eeu wenoud feest is, dat stamt uit verre voor-christelijke tijden, is hoogst waarschijnlijk een mythe, in de jaren twintig van de vonge eeuw bewust gecreeerd door Dirk Jan van der Ven, een 'folklorist' die het met de waar heid niet zo nauw nam. Pagina 6 m Gladde wegen Een bromfietster is vanmorgen door de plotselinge gladheid ten val geko men op de kruising van de Gasthuis straat met de Pontweg in Den Burg. Op de Akenbuurt gleed een auto tegen een boom. Pagina 9 Ie Stichting Horecabelangen De oog gaat het Tropical Sea Fes- nal voortaan op vrijwillige basis rganiseren. Bestuursleden krij- en er niet meer voor betaald en ok wordt er geen gebruik meer smaakt van een betaald secre- riaat. i& hebben de Koger horeca ondernemers die bij de stichting ijn betrokken besloten. Het besluit seft geleid tot het vertrek van Rein lam als voorzitter. Stam, die 22 ar actief is geweest in het bestuur ïi de Stichting Horecabelangen, eeg een vergoeding voor de orga- satie van het festival en de verdere astuursondersteuning die hij lever- Het was voor hem geen optie n op vrijwillige basis door te gaan. aul van Dijk van De Toekomst en amSam is als nieuwe voorzitter ikozen. a Koger horeca-ondernemers ipen met het schrappen van staalde functies op een juiste anier op de organisatie van het apical Sea Festival te bezuinigen, fgelopen jaar is er bijvoorbeeld zuinigd door de parasols weg laten, maar dat is achteraf een rkeerde bezuiniging geweest', dus Van Dijk. 'Volgend jaar zijn de irasols er dus weer.' Commentaar n bezoekers op het 'door bezui- gingen uitgeklede Tropical' gaf volgens de ondernemers eveneens de doorslag het festival op vrijwil lige basis te gaan organiseren. Het Tropical Sea Festival is de grootste activiteit van de stichting. Naast Van Dijk zijn Bianca Schraag van 't Dorp en Arnold 'Kets' Kaercher van Sjans als respectievelijk secretaris en pen ningmeester aangewezen. Stam zei gisteravond desgevraagd niet op de bestuurswisseling te kun nen reageren, omdat hij nog niet goed op de hoogte was van de ver anderingen. Van de 22 jaar dat hij in het bestuur zat, was hij grotendeels voorzitter. Het nieuwe bestuur wil volgens Van Dijk onder meer de contacten met de RST aanhalen om al in een vroeg stadium reclame te kunnen maken voor arrangementen tijdens het Tropical Sea Festival. Ook wil het bestuur de contacten met gemeente, politie en De Koog Badplaats voortzetten. Van Dijk: 'Na jaren achterover leunen omdat toch alles geregeld werd, moeten nu de handen uit de mouwen. Iets waar iedereen de noodzaak van inziet, maar waar iedereen verschrikkelijk veel zin in heeft.' Defect licht De politie heeft donderdagmorgen bij een controle op de Schilderweg nabij Den Burg acht fietsers een bekeuring gegeven omdat zij met een defecte verlichting reden. SO, de OSG, het Konink- NIOZ en de Stichting Texels Jseum hebben de handen ineen tslagen om werknemers te geleiden die arbeidsongeschikt leigen te worden. De vier onder gingen bekijken vanaf volgend ir onder meer in hoeverre zij erknemers 'die vast dreigen te lopen' aangepast werk kunnen aanbieden. Het Texels Museum, het NIOZ, de OSG en TESO, bij elkaar goed voor ruim vierhonderd werknemers, zijn deze week een samenwerkingsver band aangegaan met arbodienst Maetis uit Houten. Vanaf volgend jaar voeren ze gezamenlijk één beleid op het gebied van personeel en arbeidsomstandigheden. Tot nu toe deden ze dat alle vier nog afzon derlijk. In de praktijk trokken de organisaties de afgelopen jaren wel vaker met elkaar op, omdat ze alle vier al bij Maetis Arbo waren aan gesloten. Directe aanleiding voor >r Henk de Vries van de OSG, adviseur Wieger Laurey van Maetis Arbo. hoofd personeelszaken Peter Vooijs van het NIOZ, ia-directeur Anton Hurkens van het Texels Museum en hoofd administratie Peter Smit van TESO tekenden woensdag op het <or van TESO hun samenwerkingsverband. lTc:o Han de samenwerking is de nieuwe Wet Werk en Inkomen (WIA) die volgend jaar de WAO vervangt. De nieuwe wet kent strengere eisen dan de WAO. De WIA verplicht werkgevers onder meer verzuim onder perso neel bijtijds te voorkomen door pre ventie en om aangepast werk voor zieke werknemers te creëren, zodat die toch zo snel mogelijk weer aan de slag kunnen. Dat kan op de eigen werkvloer zijn. maar eventueel ook bij andere ondernemingen. De samenwerking moet ervoor zor gen dat het NIOZ, de OSG, het Texels Museum en TESO goed op de nieuwe eisen kunnen inspelen. Het moet er ook tot leiden dat hun verzuimbegeleiding structureel wordt verbeterd. De vier hebben onder meer met Maetis afgespro ken dat ze gebruik gaan maken van één bedrijfsarts (Hans de Groot) die één dag per week spreekuur houdt op het eiland. Tot nu toe hadden de vier ondernemingen wisselende artsen die per week gemiddeld twee keer een halve dag op het eiland waren. De bedrijfsarts gaat de lei dinggevenden van de vier trainen hoe zij arbeidsongeschiktheid onder hun personeel kunnen voorkomen. De samenwerking moet het ook mogelijk maken dat de OSG. het Texels Museum, TESO en het NIOZ bij kunnen elkaar kunnen aanklop pen als er voor een werknemer bij wie problemen ontstaan aangepast werk moet worden gecreëerd. Lees verder op pagina 5 Stroomstoring in De Cocksdorp Zo'n veertienhonderd huishou dens in De Cocksdorp en omge ving hebben woensdagochtend anderhalf uur zonder stroom gezeten. Oorzaak was volgens een woordvoerder van NUON een storing in een middenspannings- geleidingskabel tussen Midden- Eierland en De Cocksdorp. De energieleverancier ontving vol gens de woordvoerder om 8.28 uur de eerste melding. Om 9.44 uur had den alle huishoudens weer stroom. NUON bracht de stroomvoorziening weer op gang door het stroomnet- werk anders te schakelen. Daarna werd onderzocht waar de storing zich bevond. Vakantieparken De Krim en De Sluftervallei zaten even eens tijdelijk zonder stroom. Tot veel overlast leidde dat met. 'We kregen wat vragen van gasten', aldus park beheerder André van der Vliet van de Krim. 'Het lastige is dat je dan niet meteen kunt zeggen hoe lang het gaat duren.' Op basis van het draaiboek voor stroomstoringen wer den op verschillende plekje affiches opgehangen waarop stond dat er storing was. 'Die hadden we klaarlig gen.' De supermarkt en het zwem bad waren tijdelijk gesloten. De supermarkt van De Sluftervallei bleef wel open. 'De broodjes waren net in de oven gebakken', aldus parkmanager Wlm Westdorp. Gasten konden contant betalen of hun bood schappen op rekening meenemen. Liefhebbers van curiosa, gebruikte kleding, boeken en andere spul letjes konden hun hart ophalen in manege Akenburg, waar een bonte schare particuliere standhouders hun waren in de bak had uitgestald. Het aanbod varieerde van gebruikte stereoapparatuur tot schilderijen en van truien en ansichtkaarten tot een knalgele VW kever. Het regen achtige weer droeg er ongetwijfeld aan bij dat de markt een kleine 900 bezoekers trok en dat alle oliebollen uitverkocht raakten, waarbij alleen het laatste uurtje de animo terugliep en het geduld van menig stand houder die tot circa 15.00 uur op hun post moest blijven op de proef werd gesteld. Over de bestedingen liepen de meningen uiteen, maar menig koopman of -vrouw kon van de opbrengst wel een avondje uit eten. Deurprijzen zijn gevallen op lotnummers 04 (telefoon) en 811 (MP 3 speler). Prijzen zijn af te halen bij Joke Dros, tel. 315739. I'Foto Gemrti Timmorman)

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1