'Oudeschilci moet zélf "zijn toekomst bepalen' j Restaurant Binnenhof tijdelijk weer open I TEXELSE J couRANT B en w dagen dorpscommissie uit It mqqr spnrde^uoezoTl IK WÖüN gewoon ophetj Een roet-mop lees grap) Uitbreiding busvervoer Texel op lasershow in Monster VRIJDAG 9 DECEMBER 2005 Niemand beter dan de bewoners zelf weten wat er 'leeft' de dorpen. De dorpscommissie is het uitgelezen orgaan om de wensen te inventariseren en op basis daarvan met ilannen en ideeën naar het gemeentebestuur te stappen. Jaarbij kan het om heel wat meer gaan dan klachten en wensen ten aanzien parkeren, straatlantaarns, groenon derhoud, wateroverlast en andere kleine zaken. Ook als het gaat om grote (toekomstplannen, zoals de uitwerking van nieuwe bouwlocaties, moeten de ideeën daarvoor uit ;t dorp zelf worden aangedragen. n en n alle eden van het college hamerden ij herhaling op het bovenstaande jdens de woensdag in dorpshuis Skiltje gehouden openbare verga- lering met de Oudeschilder dorps- ommissie, waarmee de jaarlijkse onde van b en w langs de dorpen /erd afgesloten. en voorbeeld van 'grote' planning de woningbouw die de komende ien jaar in Oudeschild mogelijk is n waarbij geput kan worden uit et quotum van 460 huizen dat aan is toegewezen. De dorps- ommissie zal zich uitspreken over Ie gewenste aantallen en soorten oningen, de bouwlocatie en de naatregelen die nodig zijn om tot en goede landschappelijke inpas- ig te komen. Daarbij zal ook stichting Wonen Texel worden igeschakeld en in elk geval zullen inwoners door middel van een nquête in de dorpskrant worden eraadpleegd. fethouder Nel Eelman liet blijken at het college ook een visie ver acht over hoe het dorp zich de omende 15 jaar in meer algemene n moet ontwikkelen, met inachtne- ling van knelpunten en mogelijkhe- en. 'Maak plannen en dien ze in', ndere voorbeelden van vraagstuk- ;n waarover een standpunt van st dorp wordt verwacht, zijn de efbaarheid van het dorp in de toe- amst, de bestemming en inrichting an het terrein dat vrijkomt als over ikele jaren de rioolzuivering is ver venen en de welstandelijke kwali- it van dorp en omgeving. Wat het atste betreft kan de dorpscom- issie met de welstandscommissie overleg gaan via Maarten Roeper, e als Texels 'lekenlid' aan de com- issie is verbonden. te zijn vervuld, maar er bleef nog veel te wensen over. Ook in Oudeschild is hondenpoep een probleem, zodat er vraag is naar hondentoiletten, dus speci ale terreintjes waar honden kun nen worden uitgelaten. Wethouder Corry Heijne voelde er weinig voor, omdat volgens haar is gebleken dat het tegen de natuur van honden is om juist daar hun behoefte te doen. Beter is dat de eigenaars de stront zelf opruimen en het idee om op diverse plaatsen speciale opraap- zakjes aan te bieden was daarom nog niet zo gek. Een andere grief betrof de slechte staat van de bestrating op een stuk van de De Ruyterstraat, zodat zich daar struikelpartijen voordoen. De burgemeester vroeg zich verbaasd af waarom die klacht niet al lang is gedeponeerd bij de servicebalie (telefoon 362111) van het raadhuis. Ook de klachten over lawaai van vlak bij het dorp passerende heli kopters hadden direct ingediend moeten worden, omdat alleen dan effectief ingrijpen mogelijk is. Bondje De omstreden woonbestemming van het bondsgebouw bij de RK kerk houdt de gemoederen in Oudeschild bezig. Het werd 'knullig' genoemd dat het gemeentelijke beroep bij de weg bij de haven uitkomt) sprake van een gevaarlijke situatie voor mensen die willen oversteken. Heijne zei dat lijnen op het wegdek op korte termijn verbetering moeten brengen. Het idee om hier - samenhangend met de nieuwbouw in de directe omgeving - een rotonde te maken is verre toekomstmuziek. Naast klachten waren er ook uitingen van tevredenheid. Het bruggetje bij de Commandeursingel is eindelijk aangelegd en iedereen is er blij mee. Ook lijkt een definitief eind te zijn gemaakt aan de wateroverlast die zich bij zware regenval voordeed. De onlangs aangelegde hemelwa- terafvoer werkt goed, mede omdat toch nog veel bewoners gehoor heb ben gegeven aan de oproep van de dorpscommissie om hun wateraf voeren op de nieuwe leiding aan te sluiten. Parkeren Van de tweede fase van de havenin richting wordt de laatste tijd weinig vernomen, maar volgens wethou der Eelman wordt er gestaag aan gewerkt. De dorpscommissie krijgt gelegenheid om commentaar op de plannen te geven. Zoals in alle dorpen is er in Oude schild veel te doen over parkeer(on (mogelijkheden. Bij het proeflokaal van de brouwerij aan de Schilderweg zou parkeerruimte te kort zijn en bij de school doen zich regelmatig parkeerophopingen voor omdat veel ouders hun kinderen per auto halen en brengen. De vraag rees of het met beter is om kinderen die betrekkelijk dichtbij wonen, te voet naar school te laten gaan. Op een dergelijke manier is ook de overlast van fietsen rond de school terugdrongen. Kinde ren die binnen een bepaalde afstand van de school wonen, moeten hun fiets thuislaten. Verder waren klach- ZWRRTE PIET MO&i 3D NIET TERUG NflRR\ SPTTNDE? HORNTÖE OP TESO UocfT VER ÜODEJS -RöHÉN NO 5 M £>K ÖH TfcStty O ÖtVrOON GOEjÊ) 09>- Raad van State niet ontvankelijk ten te beluisteren over de 'deplora- is verklaard omdat was vergeten het griffierecht te betalen. De bur gemeester en wethouder Eelman erkenden de fout, maar voegden er met stelligheid aan toe dat de zaak daardoor niet is verloren. De gemeente lift mee met het beroep van dezelfde inhoud dat door de provincie; ingediend en dat is wel ontvankelijk. Of het ook gegrond wordt verklaard moet worden afge wacht. In elk geval is er geen sprake van dat de woonbestemming van 'het Bondje' al een voldongen feit is, zoals de geruchten willen doen geloven. ïlanglijstje dat bij eerdere gele- Volgens veel Oudeschilders is bij de mheden aan de orde kwam, bleek 'Overtoom' (waar de Laagwaalder- bele' staat waarin zich de omgeving van de Commandeursingel bevindt na de overdracht door de projectont wikkelaar aan de gemeente. Ambte naar Warner Schreurs van Gemeen tewerken erkende dat er steken zijn gevallen, maar beloofde dat er wat aan wordt gedaan. Het opslagterrein van bestratingbe- tende exploitatie mogelijk is. Het is venterrein hel blauw is geschilderd, wat geen fraai gezicht is. Als die blauwe kleur strijdig is met de bouw vergunning kan er tegen opgetreden worden. Wethouder Eelman beloof de het te zullen nakijken. Brakestein In de uitvoering van de plannen met hoeve Brakestein lijkt niet veel schot te zitten. Het is nog niet gelukt om met particuliere grondeigenaars tot overeenstemming te komen, maar volgens wethouder Eelman worden evengoed constructieve gesprekken gevoerd. 'Brakestein blijft speer punt'. De overname van de haven blijft ook onderwerp van onderhan deling. Maandag wordt opnieuw met Rijkswaterstaat gesproken. Wat de gemeente betreft is overname alleen verantwoord als vast staat dat slui- samenspraak met provincie, gemeentes en consumentenorga nisaties heeft vervoersonderneming Op Texel gaat lijn 28 - van De Koog naar Den Burg - vaker rijden. Op zaterdag- en zondagavond ver- Connexxion enkele wijzigingen trekt om 22.14 uur een extra bus doorgevoerd in het buslijnennet in Noord-Holland Noord. Met ingang van zondag 11 december gaan op veel lijnen vaker bussen rijden. De nieuwe dienstregeling voorziet in betere aansluiting op de treinen van en naar Amsterdam en een betere bereikbaarheid van de stadscentra. uit De Koog. Alle wijzigingen zijn te vinden op de website www.con- nexxion.nl. Meer informatie is ook te verkrijgen via Connexxion Klantenservice, tel. 0900-8878 (€0.10 per minuut) RST en TVO De RST is nog steeds lid van TVO. Ze betaalt haar bijdrage aan het promotiebudget van de VW voort aan weliswaar via TVL, maar heeft 'uit solidariteit' haar lidmaatschap bij TVO aangehouden. Dat laatTVO- voorzitter Ries Swanink weten, naar aanleiding van het bericht in deze krant (afgelopen vrijdag) dat de RST haar bijdrage voor de komende vijf jaar via TVL betaalt. Daaruit werd door bepaalde lezers vervolgens de conclusie getrokken dat de RST geen lid van TVO meer zou zijn. Klein leed fat tijdens de bijeenkomst van oensdag ter tafel kwam, betrof rerigens merendeels kleine zaken, aaronder bronnen van kleine of ote ergernis. Een flink deel van het drijf Schraag aan de Schilderweg draagt niet bij aan het landschaps- schoon. Het zou eigenlijk naar het bedrijventerrein moeten verhuizen. Iemand meende te weten dat de eigenaar dat wel wil, zodat het goed is contact met hem op te nemen. Verder werd geklaagd dat het nieuwe gebouw van Amsing op het bedrij- wel de bedoeling de dorpscommis- sie te betrekken bij het toekomstige havenbedrijf. De jaarlijkse vergadering van dorps- cornmissie en college wordt in Oude schild altijd druk bezocht, maar deze keer waren nog geen 25 mensen opgekomen. Iemand had er een ver klaring voor: 'Ajax is op de televisie' VERVOLG VAN PAGINA 1 loetuitstoot TESO )e Dokter Wagemaker is goedge- ■urd door allerlei instanties, onder eer de scheepvaartinspectie, en e hebben er niet voor niets allerlei ertificaten voor gekregen', houdt een dikke map met certifica- ffomhoog. Over de motoren: 'We ebben sinds de komst van de blengat ervaring met medium- peedlopers van Caterpillar. Ze zijn Jstekend geschikt om het schip in te drijven, niet te klein en ze ebben voldoende output.' Over het andstofgebruik van 800 liter per r 'Dat klopt, maar dat is het ver- iuik van twee draaiende motoren dat is normaal voor zo'n schip, rookpluim is alleen zichtbaar de motoren niet belast zijn. Dat de verbranding inderdaad niet itimaal. Dat is alleen te verhelpen et electronische inspuiting. Dat een ontwikkeling waar we op en te wachten, maar die is nog et goedgekeurd. Maar het is nu al dat als de motoren wél worden öst, ze een goede verbranding bben. Die motoren voldoen aan wetgeving, daar is geen twijfel er. Ze zijn doorgemeten door de örikant, door een bedrijf dat wij tertoe opdracht hebben gegeven door Lloyds. Langzaam draai- le motoren zijn voor ons geen •tie. Ze zijn veel zwaarder, waar- •or het schip te zwaar wordt en Wendien zijn ze te hoog, waardoor niet onder het autodek passen.' te discussie over de roetuitstoot b ik zelf in het leven geroepen, ant ondanks dat de roetuitstoot, k zonder roet, binnen de normen n de wetgeving valt, vind ik die okpluim geen mooi gezicht. We 'ten passagiers het idee geven dat naar een schoon eiland gaan en ör past een schoorsteen met roet at bij. Vandaar dat we aan de werf abben gevraagd een oplossing bedenken. De werk kwam toen sl de oplossing van roetfilters. De neepswerf betaalt die, als com- •nsatie voor het te laat leveren van 'schip. Metingen moeten straks «rijzen of de filters inderdaad het «renste effect hebben. De tempe- kur van de uitlaatgassen is alleen bij een onbelast draaiende motor zodanig laag, dat de filters onvol doende werken, maar in de praktijk komt het nauwelijks voor dat de motoren werkelijk onbelast draaien, want ook in de haven draaien ze onder belasting om het schip in de fuik le drukken. Afspraak is dat de roetuitstoot die we voor de plaat sing van de filters hebben gemeten, in ieder geval met de helft naar beneden moet. Metingen moeten dat uitwijzen. Mochten blijken dat ze niet goed werken, dan zullen we alsnog een claim indienen voor de te late levering van het schip. Tevens zullen we dan naar andere oplossingen zoeken Dat de twee de boot niet mag worden gestart als het andere schip in de haven ligt, is volgens Wortel een oude afspraak, die niets van doen heeft met de Dokter Wagemaker, maar vooral is bedoeld voor de Molengat. Over de software van de besturing van het schip zegt Wortel: 'Het is nieuwe apparatuur waarmee voor het eerst wordt gewerkt, Het is spannend en we zoeken naar hoe het schip in de praktijk reageert.' Hij geeft aan dat de software, naar aanleiding van het gebruik van het schip, in een aantal fasen wordt aangepast tot ze voldoet aan de verwachting van de bemanning. Wortel spreekt het gerucht tegen dat het varen van het schip van de bemanning een onmenselijke inspanning vergt, 'Voor het eerst varen met zo'n schip is natuurlijk geen sinecure. Het is voor ons natuurlijk zaak om te zor gen dat het voor iedereen, ook de bemanning, veilig en prettig varen is.' Wortel kent de klacht van Krijnen betreffende overlast. 'Ik heb gere ageerd met de opmerking dat we voldoen aan de wettelijke eisen en dat we de overlast door het plaat sen roetfilters tot een minimum pro beren te beperken.' Te hard gereden Bij een twee uur durende snelheids controle op de Postweg in Eierland heeft de politie woensdagmorgen drie automobilisten bekeurd. Zij reden sneller dan de toegestane 60 kilometer per uur. De hoogst geme ten snelheid was 96. Piet en Monique van Galen, echte Texelfans, gaven onlangs een Texels feest in hun woonplaats Monster. Op de uitnodiging stond een kaart van Texel afgedrukt, de gasten wer den onthaald op een glas Juttertje, er waren Texelse koekjes, bonbons van Looyer en de zaal stond vol groenzwarte vlaggetjes. Hoogtepunt van de avond was een lasershow waarin de bijna honderd aanwezige gasten, waaronder ook enkele Texe laars, en indrukwekkend beeld van Texel kregen. (Foto Simon Smit) Na bijna een jaar te hebben leeg- gestaan, gaat restaurant Het Bin nenhof in De Koog vrijdag 23 december weer open. Tijdelijk, want in afwachting van een koper of huurder hebben eigenaren Gerard en Ria Zoetelief collega- strandexploitanten Mark en Cori- na Röpke gevraagd het pand in de kerstvakantie in gebruik te nemen. De voorbereidingstijd is kort. Nadat het echtpaar Zoetelief collega Mark Röpke. eigenaar van de twee strand paviljoens bij paal 17, al eens had gepolst of hij er niet voor voelde mee te helpen de Dorpsstraat 's win ters 'wat levendiger' te maken, ging vorige week woensdag de kogel door de kerk. Röpke en zijn echt genoot maakten een rondje door Het Binnenhof, vroegen bedenktijd en meldden zich een paar uur later alweer voor de sleutel, om ook het personeel van hun strandpaviljoens een kijkje te laten nemen. 'Zij waren direct enthousiast. Dat moest ook, want anders hadden we het niet gedaan', vertelt Röpke. Het Binnenhof was bijna een heel jaar gesloten. Nadat was gebleken dat de huurders de zaak niet langer draaiende konden houden, gingen de deuren op 1 januari dicht. Pogin- JJedrijvig/ie/VZ vlotte, niet al te uitgebreide' menu kaart. Met de kerst zelf is het ook mogelijk te kiezen voor een speci aal kerstgerecht. Daarnaast wordt onder meer 'wintergebak' geser veerd. Winterproeverij Om de heropening te vieren, wordt zaterdag 24 december van 13.00 tot 17.00 uur een 'culinaire winter proeverij' gehouden. Daaraan wordt meegewerkt door onder anderen brouwer Maurice Diks van de Texel se Bierbouwerij. Hans Glandorf van biercafé Het Proeflokaal. Anton Witte van kaasboerderij Wezenspyk. een vertegenwoordiger van Neerlands Wijnhuis (met een collectie wijnen die in het kader van de 400ste verjaardag van Rembrandt worden verkocht) en Kees Klaassen met een oud-Hollandse snoepkraam. Er zijn diverse activiteiten voor kinde ren. waaronder een optreden van een goochelaar Gitarist en zan ger Jaap Dros omlijst het geheel met ballades en Christmas carols. De entree is gratis. Voor sommige gen van de eigenaren om nieuwe huurders of eventueels kopers te vinden, liepen op niets uit. 'Dat is niet zo vreemd', vindt Gerard Zoe telief. 'Een café runnen kan ieder een, maar dit is een bedrijf en dat is veel moeilijker. Je kunt hier 290 gasten ontvangen.' Het echtpaar Röpke was onder de indruk van de omvang van het pand, maar raakte er niet van in de war. 'Met het ter ras erbij hebben we op het strand plaats voor ongeveer 350 mensen. We hebben tien jaar horeca-erva- ring en houden wel van een uitda ging. Als we Rondje Texel kunnen overleven, dan moeten we dit ook redden. Bovendien zijn we allemaal uitgerust', zegt Corina Röpke, doe lend op de sluiting van de strand paviljoens na de herfstvakantie. De afgelopen dagen werden benut om schoon te maken en het restaurant opnieuw aan te kleden. 'We zijn nu hard bezig om de kerstversiering op te hangen, inkopen te doen en reclame te maken, natuurlijk Want activiteiten wordt een vergoeding we stoppen er niet al dat werk in om een handjevol mensen te ont vangen.' Het Binnenhof voert in de twee weken dat het open is een 'leuke en gevraagd. Meer informatie kan wor den ingewonnen via tel. 317614 of 06-24589522. VERVOLG VAN PAGINA 1 ARBO- beleid 'Een organisatie kan iemand niet altijd het juiste aangepaste werk aanbieden, waardoor het verstan dig kan zijn om verder om je heen te kijken', aldus Wieger Laurey van Maetis Arbo. Dat betekent dat een werknemer van bijvoorbeeld de OSG die 'vast dreigt te lopen' tij delijk aangepast werk bij TESO, het NIOZ of het Texels Museum kan krijgen. Volgens adjunct-directeur Anton Hurkens van de Stichting Texels Museum kunnen zieke werk nemers door een uitwisseling ook eenvoudiger op het eiland blijven werken. 'In het verleden hebben we tussen EcoMare en het NIOZ al soortgelijke uitwisselingen.' De WIA pakt voor zowel werkge vers als werknemers ongunstiger uit dan de WAO Langdurig zieke werknemers komen bijvoorbeeld pas (deels) in aanmerking voor een arbeidsongeschiktheidsuitkering als hun werkgever kan aantonen dat hij er twee jaar lang voldoende aan heeft gedaan om aangepast werk te creëren. Als hij dat niet kan aan tonen, moet hij zelf het loon blijven doorbetalen en komt hij niet in aan merking voor een vergoeding van uitkeringsinstantie UWV. De over heid streeft er met de WIA naar dat mensen zoveel mogelijk aan het werk blijven. Alleen mensen die echt niets meer kunnen, komen voor een volledige arbeidsongeschiktheids uitkering in aanmerking. De OSG, NIOZ, TESO en Texels Museum opereren voorlopig met zijn vieren binnen het samenwerkingsverband. In de toekomst kan dat mogelijk worden uitgebreid. De vier hebben momenteel wisselende ziektever zuimpercentages. Op de OSG is dat 6,5 procent, bij TESO 3,6. bij het NIOZ 3.4 en bij het Texels Museum 2,5 procent. Op verzoek van eigenaren Gerard ei tijdelijk in gebruik. Ria Zoetelief (rechts) fopke restaurant Het Binnenhof de komende weken

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 5