Marinier loopt voor verjaardag Korps TEXELSE y coURANT Crossloop GVT krijgt geen geld voor stoppen terugloop (e&è Jt ■ivJi jiitenant Hermy Heymann Korps Mariniers (midden) werd woensdag begeleid door Rob Beurden uit Oudeschild then- vorm Hij vertrok 's ochtend iets na negenen bij het NIOZ en rond half twee was hij weer binnen bij Joost Dourleinkazerne. In de tussentijd liep luitenant Hermy Heymann van het Korps Mariniers in Doorn een rondje van 45 kilo meter over het eiland. De etappe was onderdeel van een /jfdaagse tocht van 340 kilometer ran kazerne naar kazerne die Hey mann afgelopen week aflegde. Hij ,'ep de tocht ter gelegenheid van et 340-jarig bestaan van het Korps Mariniers. Tegelijkertijd haalde hij er |eld mee op voor de slachtoffers van de aardbeving in Pakistan. 'Ik wilde dit eigenlijk vijf jaar geleden al doen, maar toen is het blijven liggen', aldus Heymann. 'Nu heb ben we weer een grote viering van de verjaardag en het was nu of nooit voor mij. Een maand geleden kreeg ik toestemming deze tocht te lopen.' Texel was voor de marinier uit Vee- nendaal geen onbekend terrein. In maart deed hij nog mee aan de Zestig van Texel. Drie jaar geleden was hij één van de deelnemers aan de 120 kilometer van de Zestig. 'En afgelopen jaar heb ik ook de Spar- tathlon gelopen. Dat is een afstand van 246 kilometer van Athene naar Sparta. Daar liep ik 33 uur non stop over.' De 340 km lange tocht van Heymann eindigde vandaag bij de Van Ghentkazerne in Rotter dam. Zaterdag, tijdens de officiële viering van het 340-jarig bestaan, maakt Heymann in de havenstad bekend hoeveel hij voor Pakistan heeft opgehaald. Commandant Bas van Rijswijk van het Amfibisch Ondersteuningsbataljon op de Mok overhandigde Heymann woensdag middag na binnenkomst een bedrag dat de mariniers op de Mok hadden opgehaald. In de Dennen wordt zondag de vierde Bos en Duincross van dit seizoen gehouden. De jeugd tot en met 12 jaar gaat om 11.00 uur van start en loopt een parcours van 1200 meter. Een kwartier later beginnen de oudere jeugd en de volwassenen aan hun wedstrijd. Zij kunnen kiezen of ze 2950, 5900 of 8850 meter willen lopen. Het groot ste deel van het rondje gaat over onverhard pad, met een enkele heu vel. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur in appartementenhotel Bos en Duin aan de Bakkenweg, dat op korte afstand van de startplaats ligt. Deel name kost €1,25 voor de jeugd en €2,- voor volwassenen. Leden van de organiserende Atletiekvereniging Texel hebben korting en betalen €1,- respectievelijk €1,50. De ande re crosslopen worden gehouden op 22 januari en 5 en 26 februari. Meer informatie is verkrijgbaar bij Rita Dogger, tel. 313387. Limieten voor zwemmers Zwemmer Simone de Wit is er afgelopen weekend in geslaagd de limiet op de 100 meter schoolslag te halen, waardoor zij mag meedoen aan de Noordhollandse winterkam pioenschappen die in januari worden gehouden. De Wit, absoluut geen schoolzwemster, dook onder de limiet in een persoonlijk record van 1.27.72 minuten (limiet is 1.30.00). Hiermee behaalde zij een zesde plaats. Op de 400 meter vrije slag eindigde zij als derde in 4.51.10 en bij de 100 meter vrije slag als eerste (1.02.20). Jolanda van Strien moet haar limiet voor de 100 meter wissel slag nog halen, maar deze afstand werd niet in Alkmaar gezwommen. Zij behaalde een derde plaats op de 200 meter schoolslag (3.06.23) en een vierde plaats op de 100 meter schoolslag (1.26.70). VRIJDAG 9 DECEMBER 2005 Wijzigingen bij is bowlingcompetitie )mdat donderdag alle koplopers de bowlingcompetitie hun wed- trijden verloren, zijn er wisse- ngen in de stand opgetreden. Jutter staat nu met 27 punten ovenaan, gevolgd door Vïsvo- {26V2) en De Koogel (26). elemaal onderaan staat Som- leltjes met 11 punten. kern cwes- imers Veten it we sxelse ikenis irkan- En dit pisch sn- 'UCtlt- onne- heb- /lede doordat algemeen reser- e Ingrid Witte donderdag een |ame van 229 en een serie van 33 gooide voor Team 12, won dit neiden)team toch van TZN. Visvo- els bleek niet bij machte zich de ntketende dames van Schouwstra ■ansport van het lijf te houden en ok De Koogel moest eraan gelo- Ondanks een serie van 744 an Jan Plaatsman werd zijn team verslagen door De Stumpers, waar Dimitri Verseput een game van 207 liet noteren. Hier profiteerde De Jut ter van, dat op een vierde plaats stond, maar dat door een game van 212 van Will Rovers van Sommeltjes wist te winnen. Met een half puntje voorsprong staat dit team nu op de eerste plaats. Bij Santa Fe gooide Rinse Dijt een game van 202 en een serie van 736. Trijn Stiggelbout wist dit zelfs nog te overtreffen met een game van 204 en een serie van 789 (een gemiddelde van 198). Hierdoor won Santé Fe van Badweg Sportief. Café 't Dorp won dankzij een game van 204 van Bart Witte op het nip pertje van Paal 19. Uitslagen: Ochtendleague: T-Forts-de Rins 0-4; Flair-Jut- terties 3-1Klaver 4-WBZ 3-1 Avondleague: Badweg Sportief-Sante Fe 0- 5; TZN-Team 12 1-4; De Jutter-Sommeltjes 5-0; Paal 19-Cafè 't Dorp 2-3; De Koogel-De Stumpers 1 -4; Schouwstra Transport-Visvo- gels 4'/2-V?. Af* B en w voelen er niets voor Gym nastiekvereniging Texel (GVT) door het geven van extra subsidie de mogelijkheid te geven de con tributie voor een bepaalde cate gorie leden te verlagen. Argument van het college is dat dit vol gens de regels niet kan en omdat tegenover de extra subsidie geen uitbreiding van activiteiten staat. GVT zal dus wat anders moeten verzinnen om de terugloop van leden te stoppen. Thans is de contributie voor alle leden gelijk. Van de totaal binnenko mende contributie wordt een naar verhouding groot bedrag besteed aan de training van de selectie. Recreanten betalen dus mee aan deze training en het contributiebe drag is daardoor zo hoog dat zij weglopen. Het aantal leden is daar door gezakt van ongeveer 300 naar 265, wat een van de oorzaken is van de verliesgevende situatie waarin de vereniging verkeert. Het bestuur wil die negatieve ontwikkeling stop pen en het ledental op het oude peil brengen door de recreanten niet langer te laten meebetalen aan de selectietraining. Dat betekent een aanmerkelijke verlaging van hun contributie, want thans dragen de recreanten jaarlijks zo'n €13.000, - bij aan deze training. De gemeente zou de verminderde contributie inkomsten moeten compenseren met extra subsidie. Verhoging van de contnbutie voor de leden die meedoen aan de selectietraining zou ook denkbaar zijn, maar dat betekent voor die beperkte groep een zo sterke verhoging dat het bestuur dat geen haalbare kaart acht. Wel blijft men zoeken naar sponsors. Het college redeneert dat het hier gaat om een zogeheten waarde ringssubsidie, die in het algemeen bedoeld is om activiteiten op het gebied van sport, jeugd- en jonge renwerk, muziek en andere welzijns- activiteiten te stimuleren. In vergelij king met andere verenigingen is GVT nu al een grote 'afnemer' van deze subsidiesoort: dit jaar meer dan €20.000, -. Als daar nog €13.000, - bijkomt, betekent dat een verhoging met ruim 63 procent. Daarnaast wil het college geen precent scheppen. Er zijn meer verenigingen waarbij de ene groep leden mede opdraait voor de kosten die door andere groepen leden worden veroorzaakt. Bovendien zou het strijdig zijn met de subsidieregels. Extra subsidie is mogelijk als er meer activiteiten worden georganiseerd, maar in dit geval wordt slechts contributiever laging en daardoor stijging van het ledental beoogd. GVT kan alleen haar zin krijgen als de subsidie- systematiek voor alle verenigingen wordt aangepast, gebaseerd op onderscheid tussen recreanten en selectie, maar dat geeft veel kost bare rompslomp Bovendien leidt de gewijzigde verdeling van het thans beschikbare geld tot hogere contributie voor recreatiesporters, met als gevolg minder sporters, wat precies tegengesteld is aan wat de gemeente wil. Een mogelijke oplossing voor het probleem van GVT is de instelling van een gemeentelijk fonds ter sti mulering van de topsport, dus extra geld om de toppers binnen een club te trainen. Dit idee is geopperd door leden van de raadscommis sie voor Welzijn en wordt door het college overwogen, maar er zitten veel haken en ogen aan. Vooral de beoordeling van de aanvragen lijkt een probleem, Wat moet worden verstaan onder topsport? Beslissin gen zouden wel eens kunnen leiden tot een grote stroom van bezwaar- en beroepsschnften. Enquête Op visite bij mijn oude vader in De Gollards, wil ik nog wel eens door de Telegraaf bladeren. Deze week viel mijn oog op de column van Rob Hoogland, die uithaalde naar het tot in het absurde doorge slagen handhavingsbeleid op het eiland. En hij overdreef niet eens. Met mij vragen veel Texelaars - en nu dus ook veel Telegraaf-lezers zich af welk maatschappelijk en politiek belang daarmee is gediend. Al lezend moest ik denken aan de enquêtrice die ik onlangs aan de telefoon had. Meestal veront schuldig ik mij als een onbekende meneer of mevrouw mij, meestal onder etenstijd, vraag of ik 'even tijd heb'. Ik wilde net de verbinding verbreken, toen ze zei dat het om een enquête over de Texelse poli tiek ging. Inderdaad had ik in de teant gelezen over zo'n onderzoek door de Vrije Universiteit. 'Steek van wal', liet ik de piepers afkoe len. De eerste vraag was meteen een heftige. Waf zijn volgens u de belangrijkste problemen waarmee Texel op dit moment te kampen beeft? De mevrouw noemde in rap tempo een hele serie problemen, t. Werkgelegenheid, 2. Jongeren huisvesting, 3. Verkeersveiligheid, 4. Communicatie tussen burgers en bestuur, iets met milieu, de Waddenzee, economie. Toen ze h'j 10 (Openbaar vervoer TESO) "as, was ik de eerste alweer kwijt. Het beantwoorden van meerkeu zevragen is nooit mijn sterkste tent geweest en ook nu werd ik door twijfel verscheurd. Gelukkig mocht ik ook zelf een probleem noemen. Het eerste wat mij te binnen schoot was het nieuwe raadhuis. Hoe moest dat verder? En nu ik er aan terugdenk, zou ik nok de handhavingsproblematiek hebben genoemd. De mevrouw verder: Welke partij zou dit bleem volgens u het beste men aanpakken? Dat ze zelf |de partijen noemde, maakte het mij niet makkelijker. Ik denk j/jchter de schermen eerder in politici dan in partijen, want die hebben geen gezicht. Ik reageer zelden impulsief en ook deze vraag vergde een diepgaan de analyse. Maar zoveel tijd had de vragenstelster niet. Sorry, vol gende vraag. Nu wilde ze weten welke partij ik zou stemmen als er vandaag verkiezingen waren. Weer zo'n gewetensvraag en voor mij wat aan de voorbarige kant. Ik heb nog geen programma gezien, alle kandidaten zijn nog niet bekend en als kiezer ben ik nog zwevende. Weef niet, dus. Ook met de volgende kon ik niet goed uit de voeten. Hoeveel dagen per week leest u doorgaans de krant? Mevrouw, ik schrijf voor de krant, thuis hoef ik hem echt niet meer te lezen. Daarmee was meteen de volgende vraag beantwoord: Hoe komt u aan het Texelse nieuws? Via tipgevers, persberichten, op straat, in de supermarkt en noem maar op. 'O ja, de Texelse Cou rant', concludeerde ze. De vraag of ik politiek geïnteresseerd ben, antwoordde ik bevestigend. Ja, ja, hoorde ik haar denken. Alsof ze me niet geloofde, vroeg ze of ik één of meerdere wethouders wist te noemen. Moeiteloos ratelde ik de namen van onze drie gezagdra gers op, evenals de partijen in het college. Toen ze was uitgevraagd, was het mijn beurt. Hoeveel van de Texelaars die u belt, doen mee aan de enquête? 'Iets minder dan de helft', kreeg ik te horen, waarna ze beleefd de verbinding verbrak. Ik hoopte dat de enquêtrices van die andere vijftig procent wijzer geworden zijn dan van mij en bleef zitten met de vraag welke problemen als belangrijk worden ervaren. Wedden dat het gemeen tehuis en de handhaving hoog zullen scoren. Gerard Timmerman Harry kweekt pompoen van 125 kilo Het kweken van zo groot moge lijke pompoenen is een hobby die Harry Bakker uit Den Hoorn sinds jaren beoefent. Het resultaat van dit seizoen is volgens hem op zijn minst een Texels record, want de pompoen die hij de afgelopen week oogstte woog ruim 125 kilo bij een doorsnede van 80 centimeter. Zon der hulp van de fotograaf lukte het niet om de vrucht op de weegschaal te krijgen. Bakker slaagt erin elk jaar zwaardere pompoenen te kweken dank zij een door natuurlijke bemes ting steeds vruchtbaarder bodem, onbeperkte ruimte om de plant te laten uitgroeien en een beschutte warme omgeving. Ook aan (regen water) had de plant deze zomer geen gebrek, wat mogelijk doorslag gevend is geweest voor het resul taat, evenals de abnormaal zachte herfst. De plant besloeg uiteindelijk een oppervlakte van meer dan 25 vierkante meter en vormde bladste len van armdikte. De omvang van de enige in stand gehouden vrucht was daarmee in verhouding. Vonge week was duidelijk dat de groei was gestopt en kon het nieuwe record door meten en wegen worden vast gesteld. IFoto Harry de Greof) Rode Kruis zoekt vrijwilligers De Texelse afdeling van het Neder landse Rode Kruis is op zoek naar vrijwilligers voor de uitbreiding van het team Opvang en Verzorging. Dit team heeft tot taak om in een crisis situatie mensen op te vangen en te begeleiden in een opvangcentrum. De vrijwilligers worden opgeleid om slachtoffers op een zo goed moge lijke wijze te kunnen helpen. Het al enige jaren bestaande team telt acht leden. Nieuwe vrijwilligers zijn nodig om optimaal paraat te kun nen zijn. Het team kan ook worden opgeroepen voor inzet elders in Noord-Holland. Meer informatie is te verkrijgen bij teamleider Albert Meyer (tel. 313100) en bij Nel Ver meulen (tel. 318656). Tevoko speelt tegen koploper Het eerste damesteam van volley balvereniging Tevoko treft zaterdag koploper Haarlem. Dit team, dat al jaren in de regiodivisie meedraait, doet het dit jaar erg goed en heeft nog maar twee keer verloren, waar onder verrassend van Forza. Tevoko won thuis van Forza, zodat stiekem gehoopt wordt op een goede pres tatie van de Texelse dames. Dan zal wel hoofdaanvalster Ilse Bak stevig moeten worden aangepakt, om zo de angel uit de aanval van de Haarlemmers te halen. Tevoko heeft de punten hard nodig om de degradatiezone te kunnen verla ten. De wedstrijd wordt gespeeld in sporthal Ons Genoegen en begint om 13.30 uur. Schaker Richter bedwingt De Wijk Jaap de Wijk is dit seizoen goed op dreef in de interne competitie van schaakclub En Passant. In de vorige ronde liet hij zijn kracht zien in een zinderende partij tegen Dick van Barneveld en zelfs tegen koploper Thomas Richter had De Wijk kansen. Maar een sterke ver dediging van Richter weerhield hem van de winst. Jaap de Wijk schaakt momen teel sterk en zonder vrees, zowel extern als intern. In zijn partij tegen Dick van Barneveld pareerde hij bekwaam een felle aanval op zijn koning, om daarna in het eindspel toe te slaan. Tegen Thomas Richter creëerde hij kansen door een kwali teitsoffer, maar Richter verdedigde zich zeer bekwaam en kon uiteinde lijk zijn koppositie, voorlopig, veilig stellen. Jaap Dros en Willem Otten gin gen gelijk op in hun partij, maar in het eindspel, dat technisch remise was, bleef Dros zoeken naar een zwakke zet van zijn tegenstander. Het geduld van Dros werd beloond: Otten maakte een foutje en Dros won alsnog. Gerard van Es deed wat hij als titelkandidaat moest doen en won van Taeke van Lin- gen. Dros en Van Es blijven door hun overwinning in het spoor van koploper Thomas Richter. Ook Abe Zijm doet het prima. Hij verloor tot nog toe alleen van Van Es en Dros. Deze week speelde hij remise tegen Dirk Rijneker. Workshop Shiatsu op Eagles Ranch Paarden shiatsu-therapeute Irene Ouwehand komt geeft komend weekend workshops shiatsumas- sage op de Eagles Ranch aan de Westerboersweg. Deelnemers leren een ontspanningsmassage, die als doel heeft beter met het paard te leren omgaan en vertrouwen te kweken tussen paard en verzorger. De cursisten leren hun paard beter kennen en klachten met spieren en andere gezondheidsproblemen voor te zijn. Shiatsu is een drukpuntmas- sage die met de handen wordt uit gevoerd. Met deze massage wordt de bloedsomloop geactiveerd. In Nederland is deze techniek voor al bekend als behandelwijze voor mensen. Irene Ouwehand leerde in Engeland de techniek toe te pas sen op paarden. Zij is de enige shiatsutherapeute in Nederland met bevoegdheid voor het behandelen van paarden. De workshops starten om 10.15 uur en duren tot uiterlijk 15.00 uur. Deelname kost €85,-. het behandelen van een paard €37,50. Meer informatie is te vinden op de websites www.eaglesranch.com en op www.horsepartner.nl. Chi Neng op Texel In de Vrije School aan de Gasthuis straat in Den Burg wordt donderdag 15 december een Volle Maan-bijeen- komst gehouden. De bijeenkomst Is georganiseerd door. Chi Neng op Texel van Esther Schilling. De bij eenkomst begint om 20.00 uur. Vol gens Schilling is het streven dat op dat moment wereldwijd elf miljoen mensen tegelijk dezelfde oefening doen. Voor meer informatie of aan melden, tel. 319417. Wilde Vaart Noud Ellen uit Den Burg is op Radio Texel begonnen met een nieuw pro gramma over shanty-liederen. Ellen, die zelf bij het Oudeschilder Vissers koor zingt, draait shanty-liederen uit diverse landen en geeft er tekst en uitleg bij. 'Onder shanty-liederen vallen diverse soorten zeemans liederen. Op schepen zongen ze vroeger bij allerlei werkzaamheden liederen als het werk eentonig was.' Het programma heet Wilde Vaart en wordt elke vrijdagavond tussen 19.00 en 20.00 uur uitgezonden op de 106.1 FM in de ether en 98,5 op de kabel. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 13 december: Veld A: 18.30 L&R Ecotiem TESO 19.15 Randstad-TESO Prinsen 20.00 Autocentr.-Tevoko j. Randstad 20.45 Nioz 1-Kobeko Autocentrale 21.30 Bremakker-Paal 28 Cocky 22.15 Marrco Bouw-Cocky Paal 28 Veld B: 18.30 NIOZ 3-NIOZ 2 Beverdam 19.15 Beverdam-L&R NIOZ 2 20.00 Rabobank-lnterieurbouw L&R 20.45 Albert Heijn-Rab Rabobank 21.30 Wessels-OSG De Pilaar 22.15 De Pilaar-De Wit OSG Veld C: 19.15 Durper Drup-Jozefschool NBC Wedstrijdleiding: Langeveld de Rooy en Gertha (tel. 322434). Uitslagen 6 december: Wessels Ontwerptl-Ecotiem 3-0; Café de Kuip-Tatenhove 1 2-1; CVI-Het Koetshuis 0-3; Timmer's Bakkerij-Bar Sportief 1-2: Slagerij Beverdam 2-Sportshop Texel 2-1; De Krim-Kllf 23 0-3; NIOZ 3-Rabobank 0-3; Albert Heijn-Slagerij Beverdam 2-1; Wessels Ontwerpt'-NIOZ 2 2-1, De Pllaar-Langeveld de Rooy uitgesteld; De Wit Installatietechmek- Interieurbouw Texel 2-1; OSG-Bouwcenter Rab 0-3; Paracentrum Texel-Salon Martine/De Oorzaak 0-3, Schouwstra Transport-Smash'60 Piet Kooger 3-0: Remco Oostra Schilder-Foto de Waal 0-3; Zeilmakenj Texel-Durper Drup 0-3: B&B van der Vis en Den Boer-Smash'68 2-1 Jozefschool-NBC Eelman Partners 2-1. Sportcursus Mensen die gymnastiekles willen geven aan ouderen, kunnen hiervoor sinds kort een cursus volgen die via Sportservice Noord-Holland wordt aangeboden. Onder de noemer van Meer Bewegen voorOuderen (MBvO) wordt al vele jaren een scala aan bewegingsactiviteiten georganiseerd voor fitte en minder fitte senioren MBvO staat voor actieve ontspan ning, samen met leeftijdsgenoten, gericht op behoud van gezondheid en conditie. In Noord-Holland nemen wekelijks duizenden enthousiaste bewegers van 60 tot ver over de 90 jaar deel aan lessen MBvO-Gymnas- tiek. Gesteld dat het aantal senioren toeneemt en dat ouderen er steeds vaker van overtuigd zijn dat licha melijke activiteit bijdraagt aan hun algeheel welzijn, stijgt de vraag naar gediplomeerde lesgevers. Zaterdag 10 december wordt in Haarlem een informatieavond gehouden. Daar zijn geen kosten aan verbonden, wel is vooraf aanmelden noodzakelijk. Een informatiefolder en aanmeldingsfor mulier is te verkrijgen bij Sportser vice Noord-Holland, Tineke Kegel, Postbus 338, 2000 AH Haarlem, Tel: 023-5319475. e-mail tkegel@sportse rvicenoordholland.nl. Toeslagrechten in de praktijk Cees Slooten van WEA Accountants Adviseurs bezoekt dinsdag 20 september het eiland om antwoord te geven op bedrijfsspecifieke vra gen betreffende de nieuwe mest wetgeving. Van Slooten verzorgde enkele weken geleden een lezing voor de Vereniging voor Bedrijfs voorlichting, waarbij ongeveer zes tig leden aanwezig waren, maar toen al bleek dat er nog veel vragen te stellen zijn over deze Ingewik kelde problematiek. Agrariërs die van het bezoek van Van Slooten gebruik willen maken, kunnen con tact opnemen met het WEA Alk maar (tel. 072-5037200) of het WEA Middenmeer (tel. 0227-513333). Wereldfietsers in Bos en Duin Wereldfietsers Dick Verschuur en Els Schaap vertellen vrijdag 16 december in hotel Bos en Duin aan de Bakkenweg over hun ervaringen. Het duo fietste vie reneenhalf jaar door de wereld en is momenteel bezig aan een toernee door eigen land om geld in te zamelen voor de Stichting Klein Verzet, die zich inzet voor kinderen in Zuid-Amerika. Op hun jarenlange fietstocht werden Verschuur en Schaap getroffen door de geringe mogelijkheden die kinde ren in achterstandslanden hebben. Maar zij troffen ook mensen die zich het lot van deze kinderen aantrok ken en zich inzetten voor een betere toekomst. Zij besloten hun fiets tocht te onderbreken en tenminste een jaar lang door Nederland te trekken om fondsen te werven om deze projecten te ondersteunen. Zij verkochten hun huis en hun bezit tingen en trokken er in september 2004 op uit. Sindsdien fietsen ze door Nederland en zamelen geld in door het geven van lezingen Zij vertellen hoe het is om als nomade door Nederland te reizen en over het waarom van hun beslissing. De lezing begint om 20.15 uur. de toe gang bedraagt €3,-. Leden van Wie lervereniging Texel en Toerclub Taxi 312000 hebben gratis toegang.

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 7