Krediet helpt Pharos uit financiële zorgen Nieuwe schapenboet aan oude Kogerweg Zo zou ik er nog tien willen bouwen' ~ruk werk aan herinrichting bibliotheek www.speurders-plazaml Verschijnt dinsdag en vrijdag Losse haros verkeert niet meer in tanciële problemen. De Brede ëlzijnsstichting heeft, vooruit- pend op de besluitvorming over Bt toekennen van een lening van i0.600,- door de gemeente, zelf en tijdelijk krediet opgenomen, lerdoor is voldoende tijd en lanciële ruimte aanwezig om de rmele besluitvorming over de ibsidie af te wachten. taros had bij de gemeente een bsidieverzoek ingediend. Doordat Bt de behandeling van de aan- aag de nodige tijd was gemoeid, eigde de stichting in december liquiditeitsproblemen te komen, erop kreeg de raad vorige week it verzoek om een voorschot van tO.OOO,- op de gevraagde lening verstrekken. Het college stuurde •rover een brandbrief, met het :oek er nog deze week over besluiten. Dit stuitte op weer- and van meerdere fracties. Marian irkelbach (CDA): 'Ik ben altijd n voorstander geweest van de richting van Pharos. Een profes- mele manager die de budgetten de gaten houdt, zodat de vrijwil- e bestuurders zich daar niet mee zig hoeven te houden. En nu kre gen we zomaar een e-mail waarin wordt verzocht om een voorschot op de lening omdat Pharos zelf de salarissen niet in de gaten kan houden. Maar dat was nou juist hun taak.' Ook GroenLinks ging bij mon de van Henny Festen niet akkoord. 'Wij willen eerst goeie informatie, ook financieel. Dit was te kort door de bocht. We willen het openbaar behandelen en niet op een holletje. Er is toegezegd dat we in januari een presentatie krijgen, van Pharos zelf én van de gemeente. Ik hoop dat we dan betere antwoorden krij gen dan tijdens de vorige commis sievergadering. Daarnaast is het wat GL betreft zo dat wie zich ook wel of niet aansluit bij Pharos, dit alleen op vrijwillige basis gebeurt.' Wat betreft Merkelbach moet Pharos 'een goed verhaal' op tafel leggen. 'Ze moeten laten zien wat ze hebben gedaan en wat ze van plan zijn. Als er meer geld nodig is, dan wil ik eerst een jaarrekening en een begroting zien.' Met uitzondering van D66 zagen ook de overige fracties niets in het voorstel van het college om snel over het voorschot te besluiten, Lees verder op pagina 5 Artsen Utrecht vechten voor behoud voet it is onzeker of Bonne Klein Bolthuis uit Oudeschild zijn voet n behouden. Deze raakte maan- JJgavond bekneld onder een jjregaat, toen de wagen waar hij en zijn vrienden Ouwe inderklaas hadden gevierd kan- Ide. De 26-jarige Texelaar heeft het ziekenhuis in Utrecht enke operaties ondergaan. Bin Woolthuis zat met zeven leef- Igenoten op een aanhangwagen larop een bouwkeet was gemon- ird, met voorop een aggregaat, stemming zat er goed in en na Dop kreeg de bestuurder van de kker van mensen op de aanhan- het verzoek een extra rondje rijden op de rotonde Bernhard- i-Schilderend-Emmaiaan. De stuurder voldeed aan dit ver- ik, waarbij volgens de politie ver- oedelijk een opstaande rand is raakt, de aanhanger kantelde en voet van Klein Woolthuis bekneld ikte. De andere personen op de nhanger bleven ongedeerd. Aan- ikelijk was het de bedoeling dat naar het ziekenhuis in Alkmaar zou worden overgebracht, maar vol gens zijn vader was daar geen plek. 'De hulpverleners hebben heel goed ingeschat dat dit geen simpele zaak zou zijn', vertelt A. Klein Woolthuis. In Utrecht beschikken ze over de benodigde faciliteiten en werd een team van drie specialisten opge trommeld, bestaande uit een trau ma-, plastisch en neurochirurg, die om 4.00 uur 's nachts een spoed operatie hebben uitgevoerd, waarna hij dinsdag opnieuw is geopereerd. Zijn vader: 'De wond zag er dra matisch uit. Er is weefsel op aan gebracht en huid getransplanteerd. Maar over het behoud van zijn voet verkeren we in onzekerheid.' Tot woensdag was het de artsen nog niet gelukt om de pijn onder con trole te krijgen, wat inmiddels wel het geval is. A. Klein Woolthuis heeft naar aan leiding van het ongeluk een bood schap aan jonge Texelaars. 'De jeugd is hier nogal enthousiast. Er zijn hechte vnendengroepen en er gebeuren op het eiland doldwa ze dingen. Maar soms gaat het te enthousiast. Zaterdag heeft mijn zoon een ongeluk gehad, morgen kan het iemand anders gebeuren, ik hoop dat de jeugd hier iets van leert, dan is het tenminste niet voor niets geweest.' Kunst in flessen Kunst als flessenpost voor de Stich ting Orgelfront. Om geld in te zamelen voor de aanschaf van het orgel uit de gereformeerde kerk van Oosterend en de verhuizing ervan naar het ate lier van Charles Janko in Den Hoorn stoppen vier Texelse kunstenaars eigen werk in flessen. Pagina 2 m Werkhaven Een deel van de werkhaven in Oude schild zou in de toekomst kunnen worden gebruikt als ligplaats voor passanten. Dat voorstel staat in een startnotitie over de recreatievaart op de Waddenzee dat de Eilander Raad. Pagina 5 m Onderscheiding Pietertje-Neeltje Zegers-Uitgeest en Floris Bijvoet zijn door de Stichting NederlandSchoon voor hun inzet onderscheiden met een zogeheten ZAP-speldje. Pagina 9 Zes arrestaties voor vandalisme in schoolgebouw De politie heeft zes jonge Texe laars aangehouden, die ervan worden verdacht een ravage te hebben aangericht in de tech niek- en handvaardigheidsafde ling van OSG De Hogeberg. Vier van hen werden maandag gepakt, dinsdag kwamen daar nog twee bij. Een deel van hen heeft inmid dels bekend. Tijdens hun verhoor gaven zij toe ook schuldig te zijn aan andere vernielingen, waaronder het spuiten van grafitti elders op het eiland. De Texelaars zijn allemaal tussen de 14 en 18 jaar oud. Drie andere verdachten werden na verhoor weer vrij gelaten. Dat bekent volgens een politiewoordvoerder met dat ze er niets mee van doen hadden, maar hun aandeel was met groot genoeg om hen in hechtenis te houden. In een brief aan de ouders en verzor gers van de leerlingen, schrijft rector Henk pe Vries over de verdachten dat het 'helaas voor een deel leerlin gen van onze school betreft'. Han gende het onderzoek door de politie zijn de leerlingen die er vermoedelijk bij betrokken zijn, geschorst. Als ze daadwerkelijk dader blijken te zijn, worden ze definitief van school verwijderd. Formeel betekent dit dat ze worden voorgedragen voor defi nitieve verwijdering, wat voor de schoolleiding de plicht inhoudt dat ze bij een andere onderwijsinstelling worden ondergebracht. Het is voor zover De Vries dat kan overzien voor het eerst zijn dat leerlingen wegens dergelijk 'buitensporig gedrag' van school worden gestuurd. (Advertentie) Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: slagerij 0 iepe de boer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Peter den Braven aan het werk op de nieuwe schapenPoot van Nico van Heerwaarden aan de oude Kogerweg. (Foto nnmermin; Timmerman en metselaar Peter den Braven geniet zichtbaar van de schapenboet die onder zijn handen in een weiland aan de oude Kogerweg verrijst. Eén voor één monteert hij de sparren voor het dak, net zoals hij daarvoor de muur steen voor steen heeft gemetseld. Nog even en dan kan de rietdekker aan de slag. 'Het wordt echt wat moois', zegt initi atiefnemer en eigenaar Nico van Heerwaarden. Zo'n boet was al een tijdje een wens van Van Heerwaarden, die naast zijn bouwbedrijf een verwoed schapen fokker is. Dat kwam goed uit, want het houden van schapen is één van de voorwaarden die de gemeente stelt aan het bouwen van een boet. Andere criteria zijn dat hij moet passen in het landschap en op vol doende afstand van de bestaande bebouwing moet staan. Dat laatste is zeker het geval en om te zorgen dat de boet een authentieke uit straling krijgt, diende de boet op de hoek Pontweg-Rozendijk van Marius Bakker als voorbeeld. Gro tere boeten vind je nauwelijks. Het bouwsel heeft een vloeroppervlak van zo'n tachtig meter en staat, zoals dat hoort, met de kont naar het zuidwesten, de overheersende windrichting. De steentjes waar van Den Braven de muur metsel de, zijn afkomstig van het onlangs gesloopte Mariahoeve in de Prins Hendrikpolder. Keurig afgebikt eri als ze straks met de ijsmachine zijn schoongespoten, moet het zo in het weiland een kleurig gezicht zijn. De boet mag van buiten dan een sieraad in het land worden, ambachtelijk gebouwd is het voor de liefhebbers ook een genot om binnen te kijken. Een ingenieuze houten constructie met allerlei inte ressante details. In het oog sprin gen de verticale ankerstijlen, die de muur ondersteunen. Zonder riet ook van buitenaf te zien is het vierkant. De vierkante stijlen van 28 centi meter dik grenenhout met daarbo venop de vierkantsleggers zijn naar oud gebruik met houten pennen aan elkaar gemonteerd. Daartussen driehoekige swingen, waardoor de constructie volgens Den Braven zo vast zit als een hond in zijn moer. Om verrotten te voorkomen staat de stijl op een stuk peluwhout dat is gemaakt van eiken. Volgens tra ditie heeft de bouwer onder één van de vierkanten een stuiver ver stopt, maar onder welke wil hij niet zeggen. Zelfs zijn werkgever heeft hem het geheim niet weten te ont futselen. Ook het beslag is authen tiek. Woensdag had Den Brave de meeste sparren op het dak gemon teerd. De voorkant van gepotdek- seld hout moet bij zuidwesten wind beschutting geven aan de schapen. De boet wordt voorzien van onder en bovendeuren, waarbij alleen het bovenste deel naar believen open en dicht kan, zodat er frisse lucht naar binnen kan stromen. De deu ren worden afgewerkt met handge- smede klinken. In het vierkant zitten echte draadnagels, die nu al bedekt zijn met een laagje roest. 'Dat moet ook, want een verroeste spieker zit vaster', verzekert Den Braven. Wat afwijkend van de traditie is de hooi zolder die Van Heerwaarden er in heeft laten maken. 'Dan kan ik mooi het hooi omhoog martelen en kun nen de schapen er lekker onderdoor lopen.' In de muur kleine raampjes, vierkant en met kleine kozijnen, zodat een kapot raampje makkelijk is te vervangen. Onderaan het dak komen volgens goed gebruik een aantal lagen met gebruikte dakpan nen met daaronder tussen de spar ren riet voor isolatie. De rest van het dak wordt met riet gedekt. Een stukje traditionele bouw, tevens een soloproject van Den Braven, de ambachtsman die al menig nieuws gierige kijker te woord heeft gestaan en van tenminste één Texelaar de vraag kreeg of hij er voor hem ook zo eentje kon bouwen. 'Zo zou ik er nog wel tien willen bouwen.' Geen SP bij verkiezingen De Socialistische Partij op Texel doet niet mee aan de gemeenteraadsver kiezingen. Dat hebben leden van de SP deze week besloten. Volgens Jesse Hoven is het door persoonlij ke omstandigheden bij enkele leden nog niet gelukt een aparte afdeling voor Texel te vormen. 'We hebben ook nog geen verkiezingsprogram ma kunnen opstellen.' Hoven nam een paar jaar geleden met Ferry Zegel het initiatief een Texelse afdeling van de SP op te zetten. Idee was toen ook aan de verkiezingen in 2006 mee te doen. De Texelse SP is op het moment nog een onderafdeling van de SP in Alkmaar, maar er wordt volgens Hoven aan gewerkt alsnog een eigen afdeling te worden. 'We zijn nu een afdeling in oprichting en er is een kernwerkgroep van vijf leden die al een soort tijdelijk bestuur vormen.' De SP heeft op het eiland 68 leden. Volgens Hoven is het de bedoeling dat de partij de komende vier jaar wel van zich laat horen. 'We hebben bijvoorbeeld de actie noodrem tegen het nieuwe zorgstel sel. We hebben daarvoor posterma teriaal en we hebben ook naar de huisartsen geschreven.' vinden en gevonden worden op Texel Geef uw lokale speurder vóór donderdag 22 december (24.00 uur) op en maak kans op deze fantastische prijzen!!! dinerbon voor 2 pers. pre-paid telefoon chat pack messensets beertender etc. etc. iliotheek jelopen dat de kasten een stukje lager zijn en jeugdromans die populair zijn bij leerlingen van de middelbare scho lieren staan in een aparte kast. Vóór de verhuizing zijn ruim vijfduizend oude boeken opgeruimd. Deels zijn ze verkocht, het andere deel is naar de rommeltjesmarkt gegaan, niet één is er in de papiercontainer beland. Daarmee is een achterstand ingelopen, want doordat er elke week wel zo'n vijftig nieuwe boeken bij komen, puilde de bibliotheek zo langzamerhand uit. Wie binnen stapt, loopt niet meer tegen het zogeheten computerei land aan. De PC's waarop men kan internetten, staan nu in de lager gelegen leeszaal, waarvoor één leestafel is opgeofferd, maar nog altijd voldoende ruimte overblijft om rustig te kunnen lezen. Ook de pc waarmee de catalogus kan wor den geraadpleegd, is hier te vinden. Gevolg is dat de bibliotheek vanuit de entree een ruimere aanblik biedt, een effect dat door de neutrale kleurstelling wordt versterkt. Slech te plekken in de vloerbedekking zijn vervangen, zodat de bibliotheek weer een frisse aanblik biedt. De nieuwe boeken die er elke week bij komen, staan in een apart rek, net zoals de verzameling DVD's. Vrees dat de kosten van de herin richting op de 3.000 leden worden verhaald is onterecht. Het leenta- rief blijft gelijk. De openingstijden blijven hetzelfde, wat betekent dat men er maandag vanaf 10.30 uur weer terecht kan. erkers en vrijwilligers van de Openbare Bibliotheek plaatsen kinderboeken in de nieuwe stellingen. (Foto gwwo Vmmvman) is vernieuwd, er is geschilderd en stellingen zijn vernieuwd. Maan dag is de bieb weer toegankelijk. De operatie begon vorige week vrij dag, toen alle boeken in dozen werden opgeslagen en de oude stellingen werden weggehaald. Ze voldeden niet meer aan de eisen van de arbo en hebben een plek je gevonden in het Agrarisch en Wagenmuseum, dorpshuizen, in strandpaviljoens en bij zorginstel lingen. De nieuwe zijn weer uniform en om een boek van de onderste plank te pakken, hoef je niet meer al te diep te bukken. De afdeling voor de jeugdboeken valt op door- dagen voor medewerkers van de Openbare in Den Burg, die de week een complete heeft ondergaan, indrukwekkend karwei waar onder meer ruim wintigdui- boeken van hun plek zijn de vloerbedekking deels

Texelsche Courant | 2005 | | pagina 1