Slapen op karig gevulde strozakken in jeugdherberg Panorama Echtpaar Veldwisch stond op het punt te emigreren Nieuwe tarieven voor inning OZB in 2006 ;;;wV:vr j TEXELSE 6 COURANT - Aan- gespoeld Gebruikersdeel woning vervallen 1 ET DINSDAG 3 JANUARI 2006 Wanneer Freek Veldwisch en Pien van Houwelingen elkaar voor het eerst ontmoeten, valt de wat vreemd uitziende jon geman behoorlijk uit de toon. Het is oorlog en Veldwisch heeft besloten dat zijn baard er pas weer afgaat als koningin Wil- helmina terug is. Naast ergernis roept hij ook bewondering op bij Pien en haar vriendinnen. Zozeer dat er een weddenschap wordt afgesloten wie hem het eerst weet te strikken. 'Moet je die knul eens zien, hij heeft zich niet eens geschoren. Get verderrie, geen gezicht', fluisteren de vriendinnen tegen elkaar. Het is oorlog en ze zijn bij elkaar voor hun belijdeniscatechisatie. Hun mikpunt van spot stoort zich in het geheel niet aan de veelbetekende blikken. De in Pijnacker wonende Freek Veldwisch (nu 86) heeft de afspraak gemaakt dat als Mussert aan het bewind komt. hij zijn baard laat staan en dat die er pas afgaat als hij Wilhelmina weer heeft gezien. En daar houdt hij zich aan. 'Hij begon er met die lange vlasharen steeds gekker uit te zien', vertelt de nu 83-jarige Pien, die destijds in Delft woonde. 'Toch vonden we het een leuke knul. Zullen we eens proberen wie van ons het eerst met hem mee mag...' Buiten de catechisatie en de kerk dienst op zondag is er weinig gele genheid elkaar te ontmoeten. Over dag werkt Freek in de bakkerij. In een zak meel heeft hij de radio van zijn baas verstopt, zodat hij naar de berichten Radio Oranje kan luiste ren. Na zijn werk is hij actief voor de Binnenlandse Strijdkrachten. Een spannende, soms ook gevaarlijke tijd. Zoals die ene keer blijkt, wan neer hij nog laat op pad is voor een karweitje. 'Ik had een revolver op zak, vreselijk griezelig. Komt er ineens, uit het donker, iemand om me aflopen. Nu zal je het heb ben, dacht ik, een Duitser. Nu moét het gebeuren, anders schiet hij mij straks voor m'n raap. Ik haalde de veiligheidspal over... Vraagt die knul ineens: weef u ook waar Nolet woont? Pas na de oorlog sprak ik de jongen aan en zei: jij bent echt aan de dood ontsnapt!' Of die keer in Delft, als ze een dienst bijwonen in de kerk waar de Oranjes begraven liggen. Halverwege waar schuwt de koster voor een razzia. Alle mannen van achttien jaar en ouder worden via de achterdeur de kerk uitgeloodst. Pien leent' een fiets en fietst van hoek tot hoek om te zien of de kust veilig is, zodat hij de stad uit komt. Er volgen nog vele razzia's, soms wel drie op een dag. Steeds weet hij de dans te ontspringen. Ze spreken af zich te verloven op de dag van de bevrijding. Eindelijk, na een lange, zware winter, breekt dat historische moment aan. 5 mei, een datum om nooit te vergeten. Voor altijd gegraveerd in de ver lovingsringen die Veldwisch voor een zak meel bij de goudsmid wist te bemachtigen. Een maand later stapt hij achterop de motor van een oude schoolvriend en rijden ze naar Rijswijk, waar koningin Wilhel mina wordt binnengehaald. Daarna spoedt Freek zich naar zijn ver loofde. 'Bekijk me nog maar eens goed, want ik ga nü naar de kapper.' 'Ach', zegt Pien, 'doe het maar niet.' Ze was inmiddels al zo gewend aan dat baardje. 'Nee, afspraak is afspraak.' Vastbesloten fietst hij naar de kapper. Als hij gedacht had dat Pien er blij mee zou zijn, heeft hij het goed mis. 'Hij kwam terug... wat een melkmuiltje, afschuwelijk gewoon. Maar', relativeert Pien, 'ik had ondertussen wel geleerd dat de binnenkant belangrijker is dan de buitenkant.' Hoewel de oorlog voorbij is, heeft Freek geen rust in zijn lijf. 'De men sen hier waren bevrijd, maar in Nederlands-lndië, het huidige Indo nesië, moesten ze ook nog bevrijd worden.' Het merendeel van de Bin nenlandse Strijdkrachten vertrekt, op vrijwillige basis, naar de Oost. Ook Freek meldt zich aan. Niet voor militaire activiteiten, maar als Rode Kruis-soldaat, waarvoor hij eerst een spoedcursus volgt. Het loopt al tegen november en ieder moment kan hij een oproep verwachten. Wat moeten ze, wel of niet trouwen? Niemand kon voorspellen hoe lang hij zou wegblijven en in het ergste geval zou hij niet meer terugke ren. Ze besluiten dispensatie aan te vragen om versneld te mogen trouwen. Drie dagen na de huwelijksvoltrek king zit Freek op zee, zijn echtgeno te onder de hoede van haar ouders achterlatend. 'We waren via Ant werpen ingescheept en verbleven vervolgens zes weken in Engeland, in Aldershot. We waren verbaasd over wat er daar nog aan artikelen te krijgen was. Sinaasappelen, cho colade en echte zeep! Dat hadden we in jaren niet meer gezien.' Hij stuurt direct een flink stuk zeep naar Pien toe. Vlak voor vertrek, als zij al ingescheept zijn, brengt Prins Bern- hard een bezoek aan boord, om de manschappen een hart onder de riem te steken. Een buitenkans voor Freek. 'Ik had een boek meegeno men, waarin ik de jongens wel eens een stukje liet schrijven. Zodra de mogelijkheid zich voordeed, drukte ik hem het boek onder zijn neus en vroeg: Koninklijke Hoogheid, mag ik uw handtekening? En hij deed het! Beste wensen, Bernhard, schreef hij. Ik heb dat boek nog steeds, dat doe ik nooit weg.' 'Met de Nieuw Amsterdam voeren wij naar Malakka, waar ik de jon gens uit mijn Pijnacker-groep weer tegenkwam. Het was een korte ont moeting, want wij moesten door naar Surabaya. Daar aangekomen was er niets voor ons geregeld. In afwachting van orders, bivakkeer den we in een villa, waar we zes weken lang op een marmeren vloer sliepen. Overdag gingen we de kampongs in om zieken te verzor gen. Liet iemand een keer een voet zien waar, aan nog maar één spier tje, een teen bungelde. Wat moet je dan? Zoveel ervaring had ik niet. Heb ik die teen er maar afgesneden. Met een scheermesje. De bewoners hadden graag gezien dat we nog bleven, maar we kregen opdracht naar Domas af te reizen. Zo'n 150 kilometer verderop, midden in de rimboe, 's Nachts hielden we er de wacht, dan patrouilleerden we in het stikdonker over kleine, smalle dijk jes. Het was onze taak de mensen te beschermen tegen de guerrilla's, Javanen die de macht over wilden nemen. Ploppers noemden we ze, die als dieven in de nacht de kam pongs binnenvielen.' Er is heel wat gebeurd, daar in Domas. In de brieven die hij weke lijks aan Pien schrijft, staan echter alleen de goede dingen vermeld. Tot op de dag van vandaag zijn er gebeurtenissen waarover niet gesproken wordt. Goede herinne ringen bewaart hij aan de bewoners van de kampong. 'Aan Doel, een jochie dat in ruil voor eten allerlei kleine klusjes voor ons deed. Zodra we hem zagen, riepen we altijd: ha, kom in. Hij kreeg al snel de naam Doel Hakomin. Toen wij daar ver trokken, lieten we hem huilend ach ter. Hij was in die tweeëneenhalf jaar zo met ons vergroeid. Net als Kalil. Twee jonge knapen van een jaar of veertien. Ik hoopte ze ooit een keer terug te zien.' Op 8 augustus 1948 keert Freek terug in Nederland. Pien staat op de kade en wacht hem op met een groot spandoek. Maar wie er ook komt, geen Freek. Freek zit Ze zijn niet op het eiland geboren en getogen, maar wonen hier al zó lang dat ze nauwelijks meer van een ech te Texelaar zijn te onderschei den. Waar komen ze vandaan en wat bracht hen er toe zich blijvend op ons eiland te ves tigen? In de rubriek Aange spoeld dit keer: Freek en Pien Veldwisch. nog in het ruim van het schip. Hij heeft geen zin meer in Nederland. De gedachte aan Pien doet hem echter weer tot zinnen komen en na lange tijd sluiten ze elkaar in de armen. Desondanks ziet Freek na de vrijheid van leven in Indonesië het hokjesgedoe in Nederland niet meer zitten. 'We waren bezig met emigreren naar Australië toen er een oproep van de Nederlandse Jeugdherberg Centrale kwam. Of we op een sollicitatie wilden ingaan. Hoewel we zaten te wachten op ons visum, besloten we het gesprek dat in Amsterdam zou plaatsvinden aan te gaan. De reiskosten werden toch vergoed, konden we meteen afscheid nemen van Amsterdam. Zodoende gingen we heel onbevan gen het gesprek in. Wat kon het ons verder schelen, we gingen toch naar Australië.' Iedere dag kijken ze met spanning uit naar de post. Wat zou het eerst worden bezorgd: het visum of de benoeming...? Na een kleine week worden ze persoonlijk op de hoogte gesteld. 'Jullie zijn benoemd en of jullie zo snel mogelijk naar Texel wil len gaan. We hakten de knoop door en vertrokken. Wat waren de ouders blij. Texel is ver, maar Australië uit zicht.' In 1950 betrekken Freek en Pien met hun eerste kindje de jeugdher berg op de Hogeberg. Een mooie oude boerderij met een rieten dak, Freek en Pien Veldwisch verloofden zich op de dag van de Bevrijding, 5 op bedden, maar op karig gevulde strozakken. Er is echter één bij zondere luxe. In de oorlogsjaren diende de boerderij als ziekenboeg voor de Wehrmacht. Om die reden was er door de hele boerderij cen trale verwarming aangelegd. Wat een weelde! De maaltijden worden op een groot kolenfornuis gekookt, wat voor Pien wel even wennen is. 'Het was een heerlijk vuur hoor, maar als je te lang met het bijvul len van de cokes wachtte, moest je weer opnieuw beginnen. En ik had van die heel grote pannen. De eerste keer moest ik voor vijftig man koken. Het bovenste werd maar niet er op Texel nog vijf bij, gingen eerst op de step en later met de fiets naar school. De enige keer dat we de jeugdherberg aan een assistent overlieten, was op zondag als we naar de kerkdienst gingen.' In 1960 wordt de nieuwe Jeugd herberg, het huidige Panorama gebouwd. Een flink stuk groter dan de oude boerderij. Even is er een aarzeling of ze deze stap wel aan durven. Ze hebben echter al zoveel ervaring opgedaan en zijn zo goed op elkaar ingespeeld, dat ze de uitdaging aangaan. Uiteindelijk is het van alles gewoon een beetje meer. Hoewel het leeuwendeel van dat eerder door de TESO was aan gekocht en later overgenomen door de Nederlandse Jeugdherberg Cen trale. 'Kind, kind, kun je het hier wel uithouden', verzucht haar moeder nadat ze alles in ogenschouw heeft genomen, 'wat een ruimte hier.' Ze hebben er nooit spijt van gekre gen, hoewel het in het begin zeker niet gemakkelijk was. 'We hadden een huiskamer die tegelijkertijd als receptie diende. Dan stond mijn dochtertje in de box en kwamen er trekkers binnen met van die grote rugzakken. Ik vroeg dan altijd: als het mogelijk is, wilt u dan uw rug zak op de grond zetten, dan kan mijn kind ook nog iets zien.' Met de komst van de tweede, wordt het gebrek aan privacy hinderlijk. 'Ik kon me nergens afzonderen, want er hingen geen gordijnen, je werd van alle kanten bekeken.' Freek besluit een luikje in de gang te maken, zodat er een soort loket ontstaat. Een loket met een gordijn ervoor. 'Toen de leiding daar achter kwam, kreeg ik geweldig op mijn salamander. Daar had ik geen geld aan mogen uitgeven. Ho, ho, dat heb ik toevallig wel uit eigen zak betaald. Het geeft wel aan hoe wei nig we te besteden hadden.' De inrichting van de jeugdherberg is uiterst sober. De gasten slapen niet gaar, terwijl het onderste tot prut gekookt was. Heb ik uiteindelijk onze voorgangster, móéder Guurtje Bakker, die in De Koog woonde, om raad gevraagd. Tot de rand vullen met water, gaat het altijd goed, was haar advies.' Wat ze wel erg vonden, was het ser viesgoed dat door de Duitsers was achtergelaten. Een degelijk servies, waar niets mis mee was, behalve dat er onder de groenteschalen hakenkruizen stonden. 'Je walgde er van. Had je zelf bij de onder grondse gezeten, moest je zulke schalen gebruiken. We hadden niets anders en moesten het er noodge dwongen mee doen. leder jaar had den we een bijeenkomst van alle Vaders en Moeders. Naar één van die bijeenkomsten heb ik toen zo'n schaal meegenomen en op zijn kop op de tafel gezet Kijk, dat zijn onze spullen, hier moeten wij nu uit eten. Toen hebben we toch wel vrij snel nieuwe spullen gekregen.' In het begin hebben ze weinig tot geen contact met de Texelaars. 'Daar hadden we het domweg te druk voor. Bovendien, we hadden geen auto. Als we al een keer weg moesten, pakten we de fiets. Maar nooit tegelijkertijd, want er moest altijd één van ons op de jeugdher berg blijven. De kinderen, we kregen de kokerij op de schouders van Pien rust, zorgt Freek in de vroege ochtend voor de pudding, vla of pap. Niet een litertje, enorme scha len vol! 'Ik heb zo veel vla gekookt, daar kun je deze kamer gemakkelijk mee vullen'. Pien ging gewoonlijk niet eerder dan vier uur de keuken in. 'Als de kinderen thuis kwamen uit school, dronk ik eerst nog een kopje thee met ze. Daarna ging ik de keuken in, tot het moment dat het eten opgediend kon worden en Freek het overnam. Maar niet eerder voordat ik de schalen had volgeschept.' Als alles klaar staat, trekt Pien zich terug in de huiska mer om met haar kinderen te eten. 'Freek die bij de gasten bleef, zei dan altijd: doe je niet te haastig, dan kan ik ook nog een stukje horen. Ik las altijd voor aan de kinderen, mits ze netjes gegeten hadden, uit de Soete Suikerbol. Freek genoot hier net zo van als de kinderen.' In 1980 gaat Veldwisch met de VUT en wordt de Herheberg verruild voor een vrijstaand huisje, Rustdal, op Zuid-Haffel. 'Ik was zestig en ja, je laat wat achter. Wat ik vooral miste, was het contact met de jongelui, ik had daar altijd veel plezier in. Die wandeltochten, soms wel twee op een avond, langs de Wezenputten, de Georgische begraafplaats en niet te vergeten het Galgenlandje, waar vroeger een onschuldige is gehangen en wiens geest nog altijd rondwaart. Wat schrokken ze dan als die geest in het donker te voor schijn kwam. En het volksdansen, iedere dinsdag werd er bij ons op de binnenplaats geoefend. Het houdt je jong en levendig. We hadden met de jeugdherberg een heel vol leven. We hebben er van genoten, maar bedenk wel dat ons enige vrije moment onder de middag was en dat we in al die jaren geen dag vakantie hadden. Dat kwam pas na de jeugdherberg.' Het leven in huize Rustdal is er beslist niet saaier op geworden. Wel wat rustiger, maar nog steeds vol activiteiten. Freek: 'Sinds we hier wonen, ben ik gaan jutten.' Oh wee, als hij onderweg aan de praat raakt, dan moet Pien maar zien' wanneer hij weer boven water komt. Ook mag hij nog graag een rondje zwemmen in de Waddenzee en de moestuin achter het huis geeft hem genoeg te doen.' Maar op zondag is hij in ruste. Hij heeft dertig jaar iedere zondag moeten werken, nu vertikt hij het om ook maar iets te doen. Met het verstrijken van de jaren, denkt hij met regelmaat terug aan Indonesië. Dat prachtige land, ver weggestopt in zijn geheugen. Uit eindelijk worden er twee reizen naar Indonesië gemaakt. De eerste keer in 1989 met Harry de Graaf. Een reis waarvan hij diep onder de indruk raakt. Vooral het kërkhof in Surabaya, waar hij veel bekende namen tegenkomt. Het roept enorm veel herinneringen op en hij is er danig van slag van. Het doet hem besluiten, als de gelegenheid zich voordoet, de reis nog één keer te ondernemen. Want, hoe zou het zijn dienstmaten zijn vergaan? Zouden die twee jochies, Doel en Kalil, nog in leven zijn? Hij zou ze zo graag nog een keer terug willen zien. De tweede keer, in 1991, geven ze gehoor aan de oproep van een groep oud-militairen. Het wordt een zware, emotionele, maar nooit te vergeten reis. 'We hadden twee dagen de tijd om te zoeken. We kregen een auto met chauffeur mee, maar konden in eerste instantie de plek niet terugvinden. We waren erg teleurgesteld. We hadden de hoop al bijna opgegeven toen we ineens bekend terrein zagen. Binnen de kortste keren stonden we in Domas. Ik had foto's meegenomen en overal vroeg ik naar Doel Hakomin. Stom, want zijn echte achternaam was Haddie. Laten die foto's nu herkend worden! Eerst vonden we Kalil. Hij komt aanlopen en zegt in onver valst Nederlands: goedemorgen, hoe gaat het met u? En daar was ook Doel Hakomin, die officier van de politie was geworden. Hij kende zelfs mijn naam nog, 43 jaar later!' Meer reizen zijn er niet gemaakt. Ze woonden zo fijn op Zuid Haffel dat ze geen enkele behoefte meer hadden op vakantie te gaan. Maar aan alles komt een einde. Rustdal werd verlaten voor een huisje fn Den Burg. 'Ik ging hier met tranen in mijn ogen weg, want ik wist dat ik die ruimte en dat uitzicht zou gaan missen. En het is me inderdaad niet meegevallen. Als het even kan, ga ik er regelmatig met de fiets op uit, maar ik ben bang dat het nog lang duurt voordat ik helemaal gewend ben.' Pien heeft minder moeite met de verandering, 'Als ik mijn eigen stoeltje maar heb, dan gaat het best.' Ingrid de Raad 'Koverskooi' De tekst Investeert in Duinrellen Texel Koverskooi op een groot bord dat hoogheemraadschap Hollands Noorderkwartier op de hoek Oude- weg-Rommelpot bij Den Hoorn heeft neergezet, roept vragen op. Waarschijnlijk wordt Korverskooi bedoeld, maar dat ligt aan de Rui- gendijk bij De Koog, niet bij Den Hoorn. De plank is er volgens een zegsman per abuis opgezet. Zoals er langs de Rommelpot duinrellen zijn aangelegd, is dat ook in de duinen bij Korverskooi gebeurd en zal ook plaatsvinden in het Krimbos. Het voorwerk is daar al verricht, het graafwerk begint half januari. Texelaars hoeven dit jaar het gebruikersdeel van de Onroerend Zaakbelasting (OZB) niet meer te betalen. De raad buigt zich vol gende week over een aangepaste verordening voor de inning van de OZB. De aanpassing is het gevolg van een recent besluit van de Tweede Kamer om het gebruikersdeel af te schaf fen. Tot nu toe was het onduidelijk geweest of de afschaffing wel of niet zou doorgaan Voor een woning hoeft dit jaar alleen nog het eige- naarsdeel te worden betaald. Voor niet-woningen worden nog steeds zowel het eigenaars- als het gebrui kersdeel in rekening gebracht. In de aangepaste verordening werkt de gemeente zowel met aangepas te tarieven als aangepaste waarde- eenheden. De OZB wordt berekend door het aantal waarde-eenheden met de tarieven te vermenigvuldi gen. De eenheden zijn aangepast van €2268,- naar €2500,-. 'Het oude bedrag was nog gebaseerd op een waarde-eenheid van vijfduizend gul den', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'Het nieuwe bedrag rekent makkelijker.' De nieuwe tarie ven bedragen €1,08 per waarde- eenheid voor het eigenaarsdeel van een woning, €1,86 voor het eige naarsdeel van een niet-woning en €1,50 voor het gebruikersdeel van een met-woning. In de verordening die in oktober 2005 was vastgesteld, was de gemeente nog uitgegaan van tarieven van achtereenvolgens €0,93, €1,78 en €1,43 per waarde- eenheid. Voor het gebruikersdeel van woningen werd toen €0,73 per eenheid berekend. In haar voorstel aan de raad schrijft het college dat de tarieven moes ten worden aangepast zodat wordt voldaan aan een trendmatige stij ging 1 procent waartoe de raad in oktober besloot. Burgemeester en wethouders wijzen er op dat de nieuwe tarieven 'sterker lijken te stij gen dan de vastgestelde verhoging van 1 procent', maar dat dat niet het geval is. De afwijking is het gevolg van de nieuwe waarde-eenheid. De nieuwe tarieven zijn ook gebaseerd op de werkelijke WOZ-waarde. Bij het vaststellen van de verordening in oktober was het bestand met nieu we WOZ-waarden (in 2005 vond een hertaxatie plaats) volgens het col lege nog niet up-to-date'Volgens een woordvoerder van de gemeente int de gemeente drt jaar in totaal 1 procent meer dan in 2005. De aanslagen worden in maart verzon den. Het bedrag dat de gemeente niet meer via het gebruikersdeel kan innen, wordt door het rijk uit het Gemeentefonds gecompenseerd. Het wegvallen van het gebruikers deel is één van de oorzaken van het tekort op de begroting voor 2006 dat raad en college in oktober moesten wegwerken. De gemeente had berekend door het wegval len van het gebruikersdeel in 2006 €347.000,- extra aan compensa tie te ontvangen, maar dat werd €65.000,-. Dat is het gevolg van een gewenningstermijn van ongeveer twintig jaar die het rijk wil hanteren om gemeenten aan de verandering te laten wennen. Voor Texel pakte dat nadelig uit, omdat de gemeente door de lage OZB-tarieven als voor deelgemeente te boek staat. Dat betekent dat de gemeente uit het Gemeentefonds meer krijgt dan via de OZB werd opgehaald (door de lage OZB-tarieven op Texel), maar dat gaat nu veel minder snel dan aanvankelijk berekend. Bedoeling is dat het wegvallen van het gebrui kersdeel de gemeente uiteindelijk toch zes ton meer oplevert dan via de OZB zou zijn geïnd. Het wegvallen van het gebruikersdeel is overigens nog discutabel. Vier gemeenten en de Vereniging voor Nederlandse Gemeenten (VNG) wil len het besluit van de Kamer bij de rechter aanvechten. Voor gemeen ten betekent het wegvallen dat zij voor de financiële huishouding afhankelijker van het rijk worden. l hootjliBe"!'Jj-»dschoD cT 1 - Hollands s A Noorderkwartier iüÈ'. ij Met medewerking van: staatsbosbeheer I Datum gereed: December 2005 'J'J Adviesbureau: ProCoilSUS I Civiele aannemers combinatie' DEKKER KWW ^'KRABBENDAM I Project met financiële steun van Europees Oriëntatie en Garantiefonds voor de Landbouw

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6