Ambulancedienst heeft druk jaar achter de rug Pharos wil lening én extra subsidie Cjrotn "Zwartsjexeh in het harL Stijging van 679 naar 877 ritten 'Er gaat geen schop de grond in' Pachter verzet zich tegen herinrichting Dorpzicht Directiekosten aanslag op budget fe; ,.JËP Nadenken over toekomst Verpleeghuis en Gollards 2006 voor zorgcentrum jaar van onderzoek Texel en Den Helder in actie Nieuwe PKB hindert verplaatsen veerhaven texelseScourant Kantoorvakhandel OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12044 VRIJDAG 6 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Cor Westdorp, pachter van Dorp- zicht, laat weten dat het plan voor de herinrichting van het gebied naast de Roggesloot en de pre sentatieavond die is gepland op dinsdag 11 januari wat hem betreft voorbarig is. Hij is verwik keld in een juridische procedure met Staatsbosbeheer. 'Zolang hier geen uitspraak over is, gaat er geen schop in de grond.' Westdorp heeft de grond al sinds 1994 in erfpacht. Het conflict met SBB komt er volgens hem op neer dat SBB voorbij gaat aan de bepa lingen in een principeovereenkomst die hij in het verleden heeft geslo ten, waardoor hij op basis van de bestaande pachtovereenkomst met m staat is een goed inkomen te ver dienen De huidige voorstellen zijn verre van toereikend.' Het menings verschil is dermate hoog opgelopen, dat er sinds 1998 alleen nog via advocaten wordt gecommuniceerd. Het geschil is uitgemond in een juridische procedure die volgens Westdorp door SBB is aangespan nen en die volgens de Cockdorper ten doel heeft Westdorp van Dorp- zicht te krijgen. De zaak is nog niet voor de rechter verschenen. 'Zolang de procedure loopt, mogen ze niets doen. Het vervelende is ook dat ik pas twee weken geleden in kennis ben gesteld over de plannen en er niet in ben betrokken. En dat terwijl ik als gebruiker het gebied het beste ken. Ik zie in het plan bepaalde dingen die niet goed zijn. Dat ze mij hebben gepasseerd is voor mij de druppel die de emmer deed overlo pen. Zolang ik daar zit en we niet tot een normaal gesprek zijn gekomen, gaat dit verhaal niet door.' Een woordvoerder van de Dienst Landelijk Gebied zegt op de hoogte te zijn van de juridische procedure tussen Westdorp en SBB. 'Of SBB dat tegen hem heeft aangespan nen, of hij tegen SBB, laat ik in het midden. Westdorp stelt, hangende deze procedure, de mogelijkheid van uitvoering van dit project ter discussie. Hoe dat uiteindelijk zal aflopen, is aan het oordeel van de rechtbank.' Meer over het herinrich tingsplan elders in deze krant. •-.V inrichting verzorgingshuis Gollards is eigenlijk onvoldoende berekend op de huidige categorie bewoners. Naast de lening van €50.600,- heeft Pharos in 2006 van de gemeente een extra bijdrage van €61.100,-, bovenop het beschikbare budget. Deze subsidie is nodig voor de voorbereiding op de Wet Maat schappelijke ondersteuning en de ontwikkeling van de dorps steunpunten. De commissie Wel zijn buigt zich op woensdag 18 januari over beide aanvragen. Eind vorig jaar kwam Pharos in het nieuws .omdat de aanschaf van inventaris en de aanpassing van peuterspeelzalen, de aanpassing van het kantoor en de oprichtings kosten dermate veel hadden gekost, dat een tekort dreigde. Er werd gevraagd om een voorschot op de lening, maar toen dit op verzet van de raad stuitte, kon Pharos via een krediet bij de bank het tekort zelf dekken. Gesteld wordt nu dat door de versnelling van de oprichting van de brede welzijnsstichting, die nodig was om het peuterspeelzaalwerk voort te zetten, de aanloopkosten onderbelicht zijn gebleven. Wel is er regelmatig overleg geweest tus sen interim-directeur Mart Spreeuw en de gemeente, waarbij bleek dat door uitstel van de WMO de ambitie van Pharos te hoog bleek en moest worden bijgesteld. Hierdoor heeft het indienen en behandelen van de begroting vertraging opgelopen. Lees verder op pagina 5 Zorgcentrum Texel hoopt dit jaar een onderzoek te kunnen afron den naar de toekomstige oude renzorg op Texel. De gebouwen van Gollards en Verpleeghuis Texel zijn nog relatief jong, maar gezien de veranderende vraag in de ouderenzorg voldoen de gebouwen, zeker op termijn, niet meer aan de eisen. Uit landelijk onderzoek naar de kwa liteit van de behuizing in verpleeg- en verzorgingshuizen (intramurale zorg) kwam Verpleeghuis Texel redelijk goed uit de bus. De aanwe zigheid van éénpersoonskamers is een positief punt, zeker omdat die in veel andere verpleeghuizen niet aan wezig zijn en vierpersoonskamers geen uitzondering zijn. Nadeel is dat de éénpersoonskamers op Texel wat aan de kleine kant zijn en dat er in het verpleeghuis ook tweeper soonskamers zijn, waardoor de pri vacy van de bewoners wat beperkt is. Dat er ook éénpersoonskamers in het vérpleeghuis zijn was in de tijd dat de bouwplannen werden gemaakt overigens geen vanzelf sprekende zaak. De éénpersoons kamers werden mogelijk doordat de steunstichting van het zorgcentrum extca middelen beschikbaar stelde. Ondanks dat het verpleeghuis nu een voldoende scoort, voldoet de indeling naar verwachting op ter mijn niet meer aan de vraag vanuit de ouderenzorg. De Gollards kwam minder goed uit het onderzoek naar de behuizing. De kamers en appartementen zijn wat aan de kleine kant, de sani taire ruimtes niet helemaal meer van deze tijd en het zorgcentrum is teveel ingericht op bewoners die nog redelijk ter been zijn, terwijl veel bewoners inmiddels slecht ter been zijn of een booster gebruiken. Daar door zijn bijvoorbeeld de gangen te smal. 'Eigenlijk is de inrichting niet vol doende berekend op de huidige categorie bewoners', doelt regiodi recteur van Corbis Plus Texel Geer tje van Lirigen met name op de gemiddelde leeftijd van de bewo ners. De mensen die er nu wonen zijn gemiddeld een stuk ouder en daardoor minder zelfstandig dan vroeger en hebben meer behoefte aan zorg. Toekomstvisie binnen Corbis Plus, waarvan Zorgcentrum Texel deel uitmaakt, is het zogeheten klein schalig wonen. Daarbij vormen Het ambulancevervoer op Texel heeft het afgelopen jaar een forse groei doorgemaakt. Uit tellingen blijkt dat het aantal ritten met bijna 200 is gestegen van 679 in 2004 naar 877 in 2005. De stijging is procentueel gezien veel groter dan de regionale en landelijke tendens (circa 7 procent), maar past in de oplopende tendens waarvan al sprake is sinds de familie Smidt in 1966 de eerste tellingen heeft bijgehouden. In 2005 rukte de ambulance 494 keer uit voor spoedeisend ver voer, zoals een verkeers- of ander ongeval. In 208 gevallen betrof het besteld vervoer, bijvoorbeeld door het zorgcentrum. 104 keer was sprake van zogeheten EHBO-ver- voer, waarbij assistentie wordt ver leend bij gering letsel. Assistentie bij reanimatie was 21 keer de reden dat I Staafdiagram van het aantal ambulanceritten vanaf 1966 tot en met 2005. de ziekenwagen werd gealarmeerd en in 31 gevallen betrof het loos alarm. 19 keer vertrok de ambu lance uit de garage omdat er op dat moment in Den Helder onvoldoende auto's beschikbaar waren. Anders om gebeurt dat in voorkomende gevallen ook, bijvoorbeeld als beide Texelse ambulances in actie zijn. De tweede ambulance kwam vorig jaar 105 keer in actie. Waar het totaal aantal ritten steeg, daalde het aantal keren dat een extra boot tocht moest worden gemaakt tot 51. Zeven keer kon na 22.00 uur worden volstaan met een ziekenreis die aansloot op de laatste boot. Ondanks al deze getallen is voor de ambulancemedewerkers niet pre cies te achterhalen wat de oorzaak is van de toename van het aan tal ritten. Het zou een eenmalige uitschieter kunnen zijn, maar ook een ontwikkeling die past in een trend. Sluiting van de medische post wordt niet als waarschijnlijk geacht. Wat wel opvalt is dat heel wat vakantiegangers die op zoek zijn naar eerste hulp, bij de garage aan de Wilhelminalaan aankloppen. In de periode van april tot oktober zijn dat er naar schatting zo'n dertig geweest. Waar mogelijk werd ter plekke eerste hulp verleend. Het zal menigeen niet zijn ontgaan dat er al enige tijd een Chevrolet ambu lancebus over het eiland rijdt Deze vervangt tijdelijk een van de Mer- cedessen, maar het is naar verluidt in de nabije toekomst de bedoeling dat er twee nieuwe auto's op het eiland worden gestationeerd. De aanwezigheid van twee ambu lances op het eiland is een verwor venheid die is vastgelegd in het Provinciale Ambulance Spreidings plan. Daarin is gegarandeerd dat Texel twee ambulances heeft. Dat plan blijft vooralsnog geldig, maar in hoeverre dat ook in de toekomst van kracht zal blijven, is niet bekend. Lees verder op pagina 7 De nieuwe PKB Waddenzee maakt een eventuele verplaatsing van de veerhaven in Den Helder opnieuw zeer lastig. In de herzie ne plannen van het kabinet met de Waddenzee is geen rekening gehouden met verplaatsing. Texel en Den Helder gaan samen actie ondernemen. Volgens de concept-plannen, die binnenkort ter inzage liggen, mogen 'in of direct grenzend aan de Wad denzee geen nieuwe havens en bedrijventerreinen worden aange legd'. Alleen landinwaarts wordt uitbreiding van havens en bedrij venterrein toegestaan. Zeewaartse aanleg of aanpassing van haven- en veerdammen wordt in beginsel niet toegestaan, tenzij dat nodig is voor de veiligheid of de bereikbaarheid. Specifieke uitzonderingen worden verder niet gemaakt. Dat is een tegenvaller voor Texel en Den Helder. Vier jaar geleden, toen de concept-plannen eveneens ter inzage lagen maar de behande ling van de PKB uiteindelijk werd gestaakt, stuurden zij al gezamen lijk een brief aan Den Haag waar in onder meer werd gevraagd de mogelijkheden open te houden voor een eventuele verplaatsing van de haven. Dat verzoek is niet opgeno men in de aangepaste plannen die donderdag 22 december door het kabinet werden vastgesteld. De gemeenten willen het rijk verzoe ken de grens tussen de Noordzee en de Waddenzee een stukje te verschuiven, zodat een eventuele nieuwe veerhaven niet grenst aan zo'n acht ouderen een leefgemeen schap, waarbij ze onder meer de beschikking hebben over een geza menlijke ruimte en ze elk ook een eigen kamer of appartement hebben waarin ze zich kunnen terugtrekken. Bij deze woonvorm kan intensieve zorg optimaal worden verleend. De gebouwen van Verpleeghuis Texel en Gollards zijn momenteel niet geschikt voor deze woonvorm omdat de kamers aan een lange gang liggen. Een zorgcentrum waarvan de nieuw ste delen nog niet lang staan en dat nu toch al wat verouderd is, lijkt merkwaardig. Van Lingen: 'Bouwen in de zorg is een langdurig proces, waarbij allerlei vertragende pro cedures moeten worden gevolgd. Toen de plannen eindelijk ten uivoer konden worden gebracht, waren die alweer deels ingehaald door nieuwe inzichten.' Lees verder op pagina 5 de Waddenzee. 'Voor Den Helder is het met alle activiteiten in de off shore ook wel prettig als de haven onder de Noordzee valt en niet onder de Waddenzee', aldus bur gemeester Joke Geldorp. Zij had deze week contact met wethouder Evert Vermeer van Den Helder over de Planologische Kernbeslissing. In de PKB staat beschreven welke doelstelling het rijk de komende tien jaar op ruimtelijk gebied met de Waddenzee heeft. Een mogelijke verplaatsing van de Helderse veerhaven is al jaren onderwerp van gesprek. Op die manier zou de verkeersoverlast in het centrum van de marinestad teruggedrongen moeten worden. Sinds afgelopen zomer buigt onder de regie van Den Helder een werk groep van de gemeenten Texel en Den Helder, de provincie Noord- Holland, rijkswaterstaat, hoog heemraadschap Hollands Noorder kwartier, TESO en de Koninklijke Marine zich over de toekomst van de veerhaven. De groep bekijkt de financiële en technische haalbaar heid van verplaatsing of handhaving op de huidige locatie. Het jaar 2015 is al meermalen als belangrijk jaar tal voor een eventuele verplaatsing genoemd, omdat dan het zuster schip van de Dokter Wagemaker in de vaart moet komen. De nieuwe PKB is overigens nog allerminst definitief. Het aangepaste deel ligt van 12 januari tot en met 22 febru ari ter inzage op het raadhuis en bij de bibliotheek en op maandag 16 januari wordt er een hoorzitting over gehouden op het gemeentehuis. Jeugdcamping Het jongerengedeelte van camping Kogerstrand moet verplaatst worden naar de gemeentelijke noodcamping aan de Westerweg bij Den Burg. Dat is een idee van noodcampingbeheer- der Nico Erwich. Pagina 6 a Kist eert G-team Spelers van het G-team kregen vori ge week van niemand minder dan oud-AZ'67-speler en international Kees Kist een lintje met medaille. Dat gebeurde na afloop van het Futsalgala. Pagina 6 m Pleidooi aannemer De bouw van de negen apparte menten aan de Witte Kruislaan leverde hem meermalen kopzorgen en hoofdbrekens op. Volgens mede directeur Paul Buijsman van Duin bouwbedrijf is het tijd dat er wordt nagedacht over andere manieren van omgaan met elkaar. Pagina 7 Veer gestremd De veerdienst is de komende dagen naar verwachting meerma len gestremd door de combinatie van laag water en oostenwind. Gis termiddag kon de Schulpengat na vertrek om 17.00 uur van 't Horntje pas tegen 18.30 uur afmeren in de veerhaven van Den Helder Vandaag wordt een stremming verwacht tus sen 17.30 en 19.30 uur Zaterdag is dat het geval tussen 6.00 en 8.00 uur en 18.00 en 20.00 uur. Zon dag zijn er naar verwachting tussen 8.00 en 9.00 uur en 19.00 en 21.00 uur geen overtochten. TESO kan geen gebruik meer maken van de bruggen in de fuiken als het water lager van 1.50 meter beneden NAP komt. Festen voert lijst GroenLinks aan Raadslid Henny Festen wordt de nieuwe lijsttrekker van Groen Links bij de raadsverkiezingen die op dinsdag 7 maart wor den gehouden. Fractievoorzitter Arthur Oosterbaan staat op de tweede plaats. Bedoeling is dat Festen het fractievoorzitterschap na de verkiezingen van hem over neemt. Oosterbaan, die acht jaar geleden in de raad kwam, wil de komende vier jaar vooral veel energie steken in de commissievergaderingen. Festen, die in 2002 raadslid werd, meent het politieke vak na vier jaar voldoende onder de knie te hebben om het voorzitterschap over te nemen. GroenLinks gaat de verkiezingen in met tien kandidaat-raadsleden. Rikus Kieft en Rob Heijman zijn nummer drie en vier op de lijst. Kieft is secretaris van de Stichting Texels Museum en voorzitter van de Wereldwinkel op het eiland. Heij man is bioloog en bestuurslid van de Stichting Behoud Loodsvaartuig Texelstroom. Op de vijfde plaats staat oud-lijsttrekker en oud-wet houder Peter Bakker. Daarna volgen Rob Teisman (hotel Molenbos en voorzitter van Hotel vereniging Texel), Tonnie Bruining (eigenaar/beheerder van De Triaan aan de Muyweg, een accommo datie voor mensen in een rolstoel), Ingrid Groen (verpleegkundige in het Gemini Ziekenhuis), Ineke Hin Lees verder op pagina 5 Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: natuur! WINKEL LenR Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1