TEXELSE j COURANT Verzoek Gelein Jansen aan gemeenteraad P(r)et met de plettenclub Nieuwe appartementen bijna klaar Plan natuurontwikkeling Dorpzicht in eindfase 'Voorkom vernietiging scherven bij sanering' rntoow Goes Eelerwoude VERVOLG VAN PAGINA 1 uit meerdere opties. De eerste is niet akkoord gaan met de lening en de extra subsidie, met als waar schijnlijk gevolg dat Pharos failliet gaat. met verstrekkende gevolgen voor de activiteiten. Andere moge lijkheid is om de totale aanvraag als subsidie te beschouwen en te dek ken uit het fonds WMO/WVG (Wet Voorziening Gehandicapten), met als gevolg dat dit fonds grotendeels wordt geleegd, terwijl het waar schijnlijk nog hard nodig is voor de uitvoering van de WMO. Derde optie is een combinatie van een lening en alleen de subsidie voor de kosten van de dorpssteunpunten te dekken uit het fonds WVG. Handhaving op De Krim afgerond De handhavingactie die het afgelo pen jaar Werd ondernomen tegen illegale bouw in Vakantiecentrum De Krim is uitgeraasd. Tegen de gecon stateerde overtredingen is met dwangsommen opgetreden, voor zover de overtreders de bouw niet zelf ongedaan maakten of alsnog vergunning regelden. Hekkensluiter was een bungaloweigenaar die een overkapping van 3,40 bij 3.50 meter had gemaakt. Hij kreeg gelegenheid de boel te slopen, alsnog bouwver gunning aan te vragen of bezwaar te maken tegen het voorgenomen optreden. Hij greep geen van deze mogelijkheden aan. zodat hij nu te horen heeft gekregen dat hij €100, - per dag moet betalen als de over kapping over drie maanden niet is verwijderd. Dit bedrag kan oplopen tot maximaal €3.000. -. De handhavmgactiviteit zal nu naar een volgend 'speerpunt' worden verlegd, mogelijk ook een recreatie terrein. B en w willen daarover nog niets bekend maken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Gollards 'We moeten er nu wel goed over nadenken welke richting we in de toekomst op willen', luidde de nieuwjaarsboodschap van Zorgcen trum Texel, die nadrukkelijk ook was gericht aan medewerkers, cliënten raad en andere betrokkenen. Zonder teveel op het onderzoek vooruit te willen lopen, is de verwachting dat het gebouw van Verpleeghuis Texel in de wat verdere toekomst niet voor permanente bewoning door hulpbehoevende ouderen meer zal worden gebruikt, maar dat het een centrale zorgfunctie krijgt, waarin allerlei voorzieningen zijn gehuisvest. Gedacht wordt onder meer aan de al bestaande revalidatiebehandelingen, ^sap^rjwerkjqa jnet de polikliniek,, een zorghotel waarin mensen die uit het ziekenhuis komen tijdelijk inten sieve zorg knjgen en andere voorzie ningen. Daarmee is nadrukkelijk niet gezegd dat de intensievere oude renzorg van het eiland verdwijnt. De Gollards behoudt zeer waarschijn lijk de woonzorgfunctie, waarbij het accent meer komt te liggen op de zorg en de huidige indeling zal wor den aangepast. In die visie zal het zorgcentrum ook een centrale functie krijgen, waarbij zelfstandig wonende ouderen er bijvoorbeeld een maaltijd kunnen gebruiken. Van Lingen geeft aan dat het voor alsnog 'denkrichtingen' betreft en er wat betreft de aanpassingen voor de verdere toekomst nog niets con creets op papier staat. Nagedacht wordt ook over de samenwerking tussen het zorgcentrum en de Thuis zorg, waaraan Van Lingen sinds 1 november leiding geeft. De samen werking zal wat haar betreft worden geïntensiveerd, waarbij het streven is de Thuiszorg te huisvesten bij Zorg centrum Texel. Lepelaar blijft over op eiland Waarom hij is gebleven, iï. een vraag, maar een lepelaar die afgelopen zomer op het eiland verbleef, heeft er ook de winter doorgebracht. Het dier is waarge nomen nabij het Licht van Troost en het nabijgelegen natuurgebied De Petten. De achtergebleven lepelaar wek*' enige verwarring. De gedachte was dat het een al teruggekeerde lepe laar was, maar dat zou zeer opmer kelijk zijn geweest. Lepelaars keren pas op zijn vroegst in februari van de West-Afrikaanse kust terug naar Texel. Volgens vogelkenner Adriaan Dijk- sen is het .echter, een achtergeble ven exemplaar. 'Een paar weken geleden waren ze ook nog met z'n tweeën.' Het is gissen waarom ze zijn achtergebleven. 'Maar meestal zijn het lepelaars die iets manke ren of geen trekdwang voelen. Het komt geregeld voor. Je zag het zelfs decennia geleden al.' De over levingskansen zijn afhankelijk van de strengheid van de winter. Bij een zachte winter maken ze meer kans te overleven. De twee lepe laars moeten de afgelopen maan den hebben overleefd op garnalen in het brakke water van de Petten. Als de andere lepelaars terugkeren uit Afrika sluiten de achterblijvers zich naar verwachting weer aan bij de groep. De lepelaar die dinsdag werd waargenomen, was het in het gezelschap van een kleine zilver reiger. Volgens Dijksen was dat ooit een dwaalgast die inmiddels zijn broedgrens steeds meer naar het noorden heeft verlegd. Hotel Molenbos. Het gebied blijft begraasd in de toekomst. Agrariërs blijven ingeschakeld bij het beheer. SBB blijft de eindbeheerder en er zal in plaats van de huidige (Cor Westdorp) geen nieuwe beheerder worden aangetrokken. Hooglanders worden niet ingezet. Begraasd zal worden met het soort vee dat er nu loopt. Het plan is ontwikkeld in opdracht van de Provincie Noord-Holland, in samenwerking met onder meer Staatsbosbeheer op Texel en is geënt op het concept dat in 1998 is opgesteld. Staatsbosbeheer orga niseerde in juni van dat jaar een bijeenkomst met Texelse sleutelper sonen. Ook zijn de reacties hierop, ontvangen tijdens een publieksbij- eenkomst in november 1998, in het ontwerp verwerkt. Tijdens de informatieavond kunnen vragen worden gesteld over het plan en de gevolgen ervan. Hoewel de grote lijnen vaststaan, kunnen de reacties leiden tot bijstelling van sommige aspecten van het plan. Het gebied is door Rijk en pro vincie aangewezen voor natuuront wikkeling en indertijd aangekocht door DLG en wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Bij de opstelling van het plan zijn ook de provincie Noord-Holland, de gemeente Texel en het hoogheemraadschap Hol lands Noorderkwartier betrokken. VERVOLG VAN PAGINA 1 Groen Links (De Lieuw, LTO en Texels Muse um) en Joke Vlaming (leerkracht De Fontein). Lijsttrekker Festen is in het dagelijks leven verpleegkundige in het Gemini Ziekenhuis en cursuslei der van het SIGMA-team. Ooster- baan werkt als bioloog bij EcoMare. De partij wil later deze maand het verkiezingsprogramma presenteren. Wie wethouderskandidaat wordt, is nog niet bekend. Een deel van de scherven die een werkgroep onder leiding van Gelein Jansen aantrof in een tuin aan de Ruyterstraat in Oudeschild. (Foto's Hons de Ruiter) Pharos Het ontbreken van een begroting was voor veel raadslid in decem ber reden de hand op de knip te houden. Alle commotie ten spijt wil het colle ge Pharos in stand houden en advi seert het de raad akkoord te gaan met de lening. Daarnaast adviseren b en w de politici akkoord te gaan met een extra bijdrage. Uit cijfers blijkt dat de door de gemeente beschikbaar gestelde budgetten voor 2005 (€235.058,-) achterblij ven bij de voor 2006 begrote kos ten (€317.900,-), een verschil van €82.842,-. Een deel van dit pro bleem is ontstaan omdat Pharos is opgezet om voor de gemeente de uitvoering van de WMO ter hand te nemen. Nu de invoering van die wet is uitgesteld, kunnen de kos ten van de directeur niet aan deze uitvoeringstaak worden toegere kend. Met de werkzaamheden van Spreeuw was volgens de gemeente tot dusver €48.642 gemoeid. Deze last drukte door het uitstel van de WMO onevenredig zwaar op de overige 'producten' (peuterspeel zaal, jeugd- en jongerenwerk en dorpssteunpunten), reden waarom het college de raad heeft gevraagd het budget te verhogen. Het college geeft de raad de keuze De negen nieuwe appartementen aan de Witte Kruislaan in Den Burg worden eind deze maand door nieu we bewoners betrokken. De hui zen worden door eigenaar Stichting Wonen Texel verhuurd als starters- woningen Duin Bouwbedrijf en enkele andere Texelse bedrijven leggen de komen de twee weken de laatste hand aan de huizen en de inrichting. Zowel op de begane grond als de eerste verdieping zijn één- en tweeper soonsappartementen gerealiseerd. De bouw van de huizen begon vorig jaar na ruim tweeënhalf jaar vertra ging. Omwonenden vreesden een toename van parkeeroverlast in de straat en stapten naar de rech ter Ook was niet iedereen er blij mee dat een stukje groen voor de woningen moest wijken. De nieuwe huizen zijn aan de voorzijde voor zien van pastelkleuren, waarover de meningen zijn verdeeld. De huizen zijn gebouwd op een zogeheten inbreidlocatie (open plek tussen bestaande bebouwing). De werkzaamheden begonnen in juni 2003 met de sloop van vier wonin gen die toen nog op de toekomstige bouwlocatie stonden. De nieuwe woningen zijn ontworpen door Architektenburo Jan Visser. (Foto Jeroen ven Hattum) Met lede ogen zag hij enige tijd geleden een lading grond, die als ernstig vervuild was aangemerkt, uit een tuin aan de De Ruyter straat in Oudeschild worden afge voerd. Weg was een hele lading scherven en andere spullen uit voorgaande eeuwen die volgens amateur-historicus Gelein Jan sen vermoedelijk nog in de grond zaten. In een brief doet Jansen de gemeen teraad het verzoek om grond die volgens bodemmonsters is vervuild ook eerst te controleren op archeo logische restanten voordat ze wordt afgevoerd. Dan gaat het vooral om grond die in tuinen wordt afgegra ven. Volgens Jansen is nu het risico te groot dat door een verkeerde interpretatie van grondmonsters historische bodemschatten onge zien worden vernietigd. Jansen wijst erop dat het tot enkele tientallen jaren geleden gebruike lijk was dat achter huizen op het eiland putten lagen waarin afval weid gestort dat niet verbrand kon worden. Speciale aandacht verdie nen volgens hem drinkwaterput ten waarin eveneens vaak onver- brandbaar afval werd gedumpt. 'Als daar bijvoorbeeld aardewerk in werd gegooid, zonk het langzaam naar de bodem waardoor het heel bleef.' Volgens Jansen worden bij het nemen van grondboringen gere- geld van die oude afvalputten aan geboord, maar worden ze boven gronds niet herkend. Wel volgt vaak de conclusie dat de grond zwaar vervuild is, met als gevolg dat een tuin moet worden afgegraven. Het specifieke probleem in de De Ruyterstraat is volgens Jansen dat in diverse tuinen voorwerpen uit de VOC-tijd liggen die door zo'n sane ring ongezien verdwijnen. Dat er bodemschatten liggen, bleek onder meer in september 2004 toen Gerd Jan Roos in zijn achtertuin een scala aan historische voorwerpen uit het VOC-tijdperk uit de grond haalde bij de aanleg van een vijver tje. Volgens Jansen zijn op diverse plekken langs de De Ruyterstraat soortgelijke vondsten te vinden. Een werkgroep onder leiding van Jansen haalde recent uit een andere tuin aan de De Ruyterstraat scherven naar boven waarmee diverse bor- gegevens over de bewoners en hun gebruiken in het verleden opleveren domweg afgevoerd en in verband met vermeende ernstige vervui ling radicaal vernietigd.' In zijn brief doet hij het verzoek de resultaten van bodemmonsters vqortaan ook anders te interpreteren. 'Ik heb ver nomen dat er nu een gemiddelde Een uit de scherven gereconstrueerd bord vertoont een Bijbelse afbeelding uit Genesis van Rebecca bij de put. den deels konden worden geres taureerd. 'Het is zonde als zulke restanten door een grondsanering ongezien verdwijnen.' Jansen hoopt dat bij dat nieuwe grondsaneringen die in tuinen achter de historische straat op stapel staan wel eerst archeologisch onderzoek plaatsvindt. 'Anders worden vele scherven die na lijmen interessante van alle boringen wordt genomen en dat ze niet stuk voor stuk wor den genoteerd. Volgens mij is dat een zeer oppervlakkige benadering en een foute handelwijze.' Volgens Jansen bestaat daardoor het risico dat het aanprikken van één oude afvalput meteen het beeld oproept dat alle grond in een tuin ernstig vervuild is. De Dienst Landelijk Gebied (DLG) heeft de laatste hand gelegd aan het ontwerp inrichtingsplan voor het gebied Dorpzicht bij De Cock- sdorp. dat grenst aan het natuur reservaat Roggesloot. Bedoeling is onder meer dat het oude kre kenpatroon wordt hersteld. Op 11 januari vanaf 20.00 uur wordt dit plan gepresenteerd in het Eier- landse Huis in De Cocksdorp. Het gebied wordt begrensd door het Eierlands Kanaal, de sloten langs de Hoofdweg en Hollandse Weg en de Roggesloot. Binnen dat gebied worden de kreken voorzien van glooiende oevers. Parallel aan de Hollandseweg worden deze kreken aan elkaar gekoppeld. Oorspronke lijk kwamen deze kreken ten zuiden van de Hollandseweg bij elkaar. De nu aanwezige sloten worden gedempt. Via de kreken komt het water in de Roggesloot. Door stu wen en drempels stroomt het water dan minder snel weg dan nu het geval. Dit moet het gebied aantrek kelijker maken voor weidevogels en overwinterende ganzen. Bij extreme neerslag kan het boezemwater van uit de Roggesloot het gebied instro men. Daarmee wordt de bergings capaciteit van het gebied vergroot. Dit past binnen de uitgangspun ten van het Masterplan Water voor Texel. De waterhuishouding buiten het plangebied verandert niet door dit plan. Op plaatsen waar het zilte grondwa ter dicht aan de oppervlakte komt, wordt het grasland geplagd. Daar kan graslandvegetatie ontstaan die aan het zout in dit grondwater is aangepast. Dit is nu al het geval met het orchideeënrijke hooiland aan de zuidkant van de Hollandse Weg, naast de Roggesloot. In hoeverre het tracé van het wan delpad langs Dorpzicht zal veran- deren, staat nog ter discussie, net als het voorstel van Staatsbosbe heer om het wandelpad ten westen van de Roggesloot door te trek ken naar de Molenlaan, met een aftakking naar de Roggeslootweg. Ook wordt nagedacht of het zinvol is een vogelkijkpunt te realiseren. Mogelijke locaties liggen langs één van de kreken bij Dorpzicht of langs de Roggesloot, ter hoogte van Presentatieavond herinrichtingsplan De kaart geeft een beeld van het gebied Dorpzicht, zoals dat er na de herinrichting uit gaat zien.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5