'Maak heldere afspraken tussen raad en college' TEXELSE J COURANT Hilariteit om motie CDA over brandkranen Joke d'Arc Appartementen in stolpen nog niet vanzelfsprekend Rikus Kieft kandidaat voor GroenLinks WZ?Nieuw bloed VRIJDAG 13 JANUARI 2006 Bulderend gelach, een lesje loka le staatsinrichting door de bur gemeester, twee schorsingen en een verdeeld stemmende fractie van GroenLinks waren dinsdag in de raadsvergadering het gevolg van een motie van het CDA over de aanleg van brandkranen. Tot hilariteit van zijn collega's kwam het initiatief van fractievoorzit- _J ter en nestor Jan Koolhof, die verklaarde aan het einde van zijn raadsperiode, na bijna twaalf jaar, 'toch ook eens een motie' te wil len indienen. Koolhof had zich gestoord aan een bepaling in de in 1992 vastgestel- de Bouwverordening dat wie iets bouwt of verbouwt moet zorgen voor 'doeltreffende niet-openbare bluswatervoorziening'. Is er geen brandkraan, dan moet die alsnog op kosten van de opdrachtgever worden aangelegd. 'Een zeer rare manier van zaken doen. Dat doen we toch ook niet met openbare ver lichting of riolering', schreef Koolhof aan zijn collega-raadsleden, in een poging hen voor zijn standpunt te i winnen. Navraag had hem geleerd dat het plaatsen van een brand kraan ongeveer €2500,- kost. Texels Belang en de WD beloofden hun steun, waarna het CDA de motie indiende. Daarin werd het college verzocht bij het verstrekken van een bouwvergunning niet meer het aan leggen van een brandkraan te eisen. 'De gemeente is verantwoordelijk voor de aanleg van brandkranen en de kosten moeten ten laste worden gebracht van de algemene midde len', aldus het CDA. Ondanks de ernst van het onder werp, veroorzaakte de motie veel consternatie. Dat had alles te maken met de persoon Koolhof, die niet bepaald bekend staat om een scherpe manier van debatteren en meer ziet in een rustige manier van politiek bedrijven, waarin hij veel respect toont voor burgemeester j en wethouders en een belangrijke rol toedicht aan overleg. Koolhof begon de verdediging van 'zijn' motie met de opmerking dat hij de opschudding bij zijn collega's I wel kon begrijpen, maar dat hij niet anders kon, omdat hij tot zijn eigen verbazing had vernomen dat de raad zelf verantwoordelijk was voor de bedoelde Bouwverordening. Zijn humoristische betoog werd herhaal delijk onderbroken door bulderend gelach van leden van de raad, het college en de toeschouwers. De WD en Texels Belang beves- tigden hun steun aan de motie van het CDA. Piet Standaart (TB) sprak over 'voorschrijdend inzicht', terwijl 1 Maria van der Spek (WD) opmerkte dat ze over de bepaling had heen gelezen en dat deze zaak opnieuw bewezen 'dat je alles tot in detail Voor het eerst in zijn politieke loopbaan diende Jan Koolhof moet lezen'. De oppositie toonde sympathie, maar stelde zich voor zichtiger op. 'Steun aan de motie betekent dat je je verordening moet aanpassen. Dat moeten we eerst goed regelen', verwoordde Frans Visman (D66) de mening van de anderen. Eric Hercules (PvdA) kreeg de zaal opnieuw aan het lachen, toen hij een schorsing aanvroeg 'om dit unieke moment voor Jan Koolhof te vervolmaken'. Ook Henny Festen (GroenLinks) wilde de vergadering voor overleg onderbreken. Burge meester Joke Geldorp bleef echter serieus en gaf de raad een lesje lokale staatsinrichting. Ze wees erop dat het aanpassen van een door de raad zelf vastgestelde ver ordening niet met een motie maar met een zogenoemd initiatiefvoor stel moet gebeuren. Geldorp zei coulant het voorstel van Koolhof wel als zodanig te willen opvat ten, maar weigerde zomaar akkoord te gaan. Volgens haar zijn er in het verleden te weinig brandkranen aangelegd en is de gemeente bezig met een 'inhaalslag'. Ze stelde voor eerst informatie in te winnen bij de brandweercommandant en er in een commissievergadering nader op terug te komen. Vervolgens werd de vergadering geschorst, hervat en opnieuw geschorst. Koolhof hield vast aan zijn motie en werd daarbij gesteund door de andere CDA'ers, Texels Belang en WD, maar Geldorp hield voet bij stuk. Ze toonde begrip voor de opvatting dat de gemeente en niet de individuele burger voor de kosten moet opdraaien, maar weigerde de eis van de aanleg van brandkranen te laten vallen. 'Anders brengt u mij in verlegenheid, want ik ben nu eenmaal verantwoordelijk voor de veiligheid.' Koolhof kwam haar tegemoet door alleen nog maar te willen vastleggen dat de kosten motie in. (Foto Gerard Timmerman) voor rekening van de gemeente moeten komen. Toen het ten slotte tot een stemming kwam, bleek de fractie van GroenLinks verdeeld. Arthur Oosterbaan zag nog te veel haken en ogen en drong samen met zijn collega's van PvdA en D66 aan op nader overleg in commissiever band, maar Henny Festen stemde met CDA, WD en Texels_ Belang mee, zodat de motie mét ruime meerderheid was aangenomen. Wat dat voor de Bouwverordening bete kent, bleef onduidelijk. Zeker is wel dat de individuele burger niet meer voor de aanleg van een brandkraan hoeft te betalen. PWTOON göBS Q 13-ÖI-o6 Herbouw bungalow niet op andere plek De gemeente staat niet toe dat een van de bungalows van het park Eldorado aan de Bosrandweg wordt gesloopt om een eind verderop te worden her bouwd. Reden is dat de nieuwbouw zou plaatsvinden op terrein dat een agrarische bestemming heeft. Tegen nieuwbouw binnen het bestemmings- vlak bestaat geen bezwaar. Eldorado wil ook twee bestaande bungalows uitbreiden tot 70 vierkante meter. Dat kan volgens het bestemmingsplan wel en wordt daarom toegestaan. Exploitant Marcel Schuyl betreurt het dat hij de eerstgenoemde bungalow niet op een andere plek mag her bouwen en ziet niet in welk belang daarmee is gediend. 'Er komt geen verandering in het aantal bedden. Het is alleen maar kwaliteitsverbetering.' Het gebeurt vaker dat plannen voor vergroting van bestaande zomerhui zen afstuiten op erf- of bestemmings- grenzen. Er gaan dan ook stemmen op voor andere regelgeving in het nieuwe bestemmingsplan voor het buitengebied. Nu handhaving aan Zanddijk Na het grootschalige optreden tegen illegale bouw in vakantiecentrum De Krim heeft de gemeente de handha ving nu verlegd naar andere recreatie terreinen. De eigenaar van een bun galow aan de Zanddijk heeft bericht gehad dat hij een inpandige berging binnen drie maanden gesloopt moet hebben, anders is hij een dwang som van €500,- per dag verschul digd, wat kan oplopene tot €15.000,- De betreffende bungalow is met gemeentelijke vergunning verbouwd. Daarbij zou de inpandige berging worden verwijderd, zodat er meer woonoppervlakte zou ontstaan. Bij controle bleek echter dat de berging niet is afgebroken. Dat moet dus als nog gebeuren. De eigenaar heeft niet van de gelegenheid gebruik gemaakt om een zienswijze in te dienen of alsnog vergunning voor de gewijzigde verbouw aan te vragen. Dirk Roeper heeft bij de gemeen te een principeverzoek ingediend om de stolpboerderij aan de Akeh- buurt te slopen en bij voorkeur 50 meter verderop een nieuwe stolp te bouwen met daarin drie recreatieappartementen. Omdat de huidige regelgeving niet voor ziet in deze aanvraag, legt het college van b en w deze voor aan de raad. Het bouwen van recreatieapparte menten in stolpen mag, maar niet als het een nieuwe stolp betreft. Maar gezien de bouwkundige staat waarin de karakteristieke stolp ver keert, zit er voor Roeper weinig anders op dan te slopen en nieuw te bouwen. Hij doet dat liefst niet op de huidige plek, omdat de weg naar de kartingbaan er pal tegen aan ligt. En dat staat op gespannen voet met de voorwaarde dat een woning op zekere afstand van de weg moet liggen. In dit geval betreft het officieel geen openbare weg. al wordt het gezien de ontsluiting van de kartingbaan wel als een verleng stuk daarvan gezien. Dat in de wens van Roeper om de stolp op enige afstand van de weg te herbouwen logica schuilt, bleek vorig jaar, toen een automobilist de controle over zijn voertuig kwijtraakte en de boer derij ramde. Het bleef bij schade, maar toonde wel aan dat er sprake is van een onveilige situatie. Vandaar het verzoek van Roeper om een stukje verderop een soort gelijke stolp te bouwen. Maar met zo'n verzoek had de gemeente bij vaststelling van de regelgeving voor recreatieappartementen in stolpen geen rekening gehouden. Volgens de huidige regelgeving mag slopen en herbouwen op dezelfde plek, waarbij zelfs twintig procent groter mag worden gebouwd. Probleem vormen de appartementen, die nodig zijn voor de financiering. Op grond van het huidige beleid mag dat volgens de gemeente alleen als de stolp op de monumenten lijst staat, wat niet het geval is. De stolp kan wel op de monumenten lijst worden geplaatst, maar niet als deze wordt gesloopt en herbouwd. In het advies aan de gemeente raad geven b en w aan te willen meewerken aan sloop en herbouw, maar dat de stolp daardoor niet op de monumentenlijst kan worden geplaatst en er dus geen apparte menten in mogen. Met dergelijke regelgeving is Roeper niet gehol pen. Van de stolp die hij wil bouwen zal de authentieke uitstraling niet onderdoen voor recent gebouwde stolpen, die door de verplaatsing beter tot z'n recht zal komen. Daar bij geeft hij aan dat hij duurzaam en milieuvriendelijk wil bouwen, voor de verwarming gebruik wil maken van aardwarmte en - hoewel dat met verplicht is - in een aansluiting op het riool wil investeren. De aanvraag wordt maandag 16 januari behandeld door de raads commissie Grondgebied. In het dagelijks leven adviseert hij particulieren en overheden over vraagstukken op het gebied van water, ruimte en milieu. Moge lijk buigt hij zich binnenkort als raadslid over vraagstukken die de Texelse overheid bezighou den. Met een derde plaats op de lijst van GroenLinks staat Rikus Kieft op een verkiesbare plek bij de gemeenteraadsverkiezingen die op dinsdag 7 maart worden gehouden. i Hij dacht begin jaren negentig op i een onverkiesbare plaats te staan j bij de gemeenteraadsverkiezingen in Amersfoort. Een lokale kwestie domineerde de verkiezingen, Groen Links schoot omhoog van 2 naar 6 zetels en Rikus Kieft deed tot zijn eigen verrassing meteen zijn intrede in de Amersfoortse gemeenteraad. Te snel bleek achteraf. 'Langer dan een jaar heb ik dat toen niet gedaan. Op een gegeven moment begon ik thuis ontwikkelingen van mijn doch ter te missen en dat wilde ik niet. Dat maak je maar één keer mee, dus ik heb een keuze gemaakt. Ik houd er ook niet van half werk te leveren. Als je in een gemeenteraad 1 zit, moet je het goed doen.' De politiek bleef zijn belangstelling houden en na zijn vestiging op Texel in september 2003 besloot Kieft aansluiting te zoeken bij de plaatse lijke afdeling van GroenLinks. Sinds I driekwart jaar draait hij mee in de I steunfractie. Van de kandidaat- I raadsleden die op een verkiesbare plaats staan, is Kieft waarschijnlijk eén van de minst bekende op het I eiland. Hij stond even in de schijn werpers toen hij in 2003 tijdelijk als directeur van de nieuwe Texel Aca demie werd aangesteld. Daarnaast is hij echter ook al jaren secretaris van de Stichting Texels Museum. 'We kwamen al regelmatig op het eiland. In 2003 zag mijn vrouw dat er een huis aan de Noorderhaaks te koop stond en toen zijn we hier komen wonen.' In 2004 kwam aan zijn baan bij de Texel Academie een einde en sindsdien richt Kieft zich volledig op zijn adviesbureau Kieft Noord. Als afgestudeerd specialist waterzuivering aan de toenmalige Landbouwuniversiteit Wageningen adviseert hij overheden, samenwer kingsverbanden en particulieren bij vraagstukken op het gebied van water, ruimte en milieu. 'Op het eiland adviseer ik momenteel Mare van Rijsselberghe bij een project met zilte landbouw. We zijn aan het bekijken welke gewassen er het beste in de zoute kwel nabij de Petten kunnen worden gekweekt. Dan kun je bijvoorbeeld denken aan zeekool. Met de wortelstokken daarvan kun je heerlijke gerechten maken.' Daarnaast werkt hij onder meer ook aan adviezen voor Land schap Noord-Holland en een advies voor vijf overheidsinstanties hoe zij het best hun handhavingsacties op de Waddenzee gezamenlijk kun nen aanpakken. Eerder werkte hij als adviseur en leidinggevende bij adviesbureau NovioConsult in Nij megen en was communicatieadvi seur en woordvoerder van Gede puteerde Staten in Utrecht. Eind jaren negentig begeleidde hij een reorganisatie van de VROM-Raad, het belangrijkste adviesorgaan van het ministerie van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu. In zijn jongere jaren was Kieft alge meen secretaris van de Vereniging Kerk en Vrede en hoofd voorlich ting van de Stichting Oecumeni sche Hulp. Hij was toen onder meer betrokken bij de landelijke campag nes Afrika Nu en Een voor Afrika. De betrokkenheid met de Derde Wereld is er overigens nog steeds. Kieft is sinds enige tijd voorzitter van de Wereldwinkel op Texel. Als raadslid wil hij zich onder meer inzetten om het vertrouwen tussen bestuur en bevolking goed te hou- den. De wijze waarop Texelaars in een vroeg stadium inspraak kregen bij het nieuwe beleid voor vrijkomen de agrarische bebouwing verdient volgens hem navolging. 'Dat werkt beter dan eerst een plan bedenken en vervolgens draagvlak onder de bevolking te gaan zoeken. Je moet bij het maken van nieuwe plannen eerst inventariseren wat mensen willen, daarna ga je dat toetsen aan bestaande regel- en wetgeving en vervolgens kom je met plannen. Als je mensen hebt gehoord en hun opvattingen hebt gewogen, valt het later ook beter uit te leggen als een idee niet wordt meegenomen in de uiteindelijke plannen. Andersom vind ik dat bewoners ook moeten weten hoe bestuurlijke processen verlopen. Projecten bij de overheid duren nu eenmaal lang omdat ze zorgvuldig moeten worden voor bereid. Je kunt niet zomaar even veranderingen doorvoeren. En je moet er ook rekening mee hou den dat achter bestaande situaties altijd een logica zit waarom de situ atie is zoals die is. Je kunt dus niet altijd suggereren dat er eenvoudige oplossingen zijn. Maar als je een maal een besluit hebt genomen, moet je daar pal voor staan. Bijvoor beeld zoals de huidige raadsleden van GroenLinks hebben gedaan bij het nieuwe raadhuis.' Biomassa De verdere ontwikkeling van het Energieplan 2020 dat onder aan voering van oud-wethouder Peter Bakker werd opgesteld, is een ander punt waar Kieft zich op wil richten. 'Dat plan heeft nu vier jaar in de kast gelegen. We willen daar net zo mee aan de slag gaan als op Samso Rikus Kieft: 'Je kunt niet altijd suggereren dat er eenvoudige oplossingen zijn. Op dat Deense eiland zijn de afgelopen jaren in samenspraak en overleg met de bevolking diverse duurzame maatregelen (onder meer biomassacentrales en windmolens) van de grond gekomen. Vorig jaar was de coördinator van die projec ten op Sams nog te gast op Texel. Volgens Kieft zou voor uitvoering van duurzame energieprojecten op het eiland gedacht kunnen worden aan een soort Texels Eigen Energie Onderneming. Sober Het nieuwe raadhuis zou wat hem betreft sober uitgevoerd moeten worden. Overschrijding van het bud get wordt niet getolereerd. 'Wat niet kan, kan niet.' De realisatie van het PHH-gebouw en de nieuwe OSG, twee andere kanjerprojecten waar over de huidige raad de afgelopen raadsperiode besluiten nam, kun nen wat hem betreft worden afge rond. 'Het PHH is belangrijk voor de vitale functies en de nieuwe OSG is van belang voor de Texelse jeugd en daarmee ook voor Texel in het algemeen.' Overname van de haven is volgens hem een onderwerp om voorzichtig mee om te gaan. 'Dat kan de gemeente in de toekomst veel kosten opleveren Het dualisme, dat in 2002 in de lokale politiek werd ingevoerd, kan zich volgens Kieft ontwikkelen tot een goed systeem. 'Ik hoop wel dat de huidige raad nog laat weten wat de bevindingen tot nu toe zijn, zodat de nieuwe raad daar verder gebruik van kan maken. En we moeten ook elke verdere fase in het dualisme goed evalueren.' Naar verwachting moet het nieuwe systeem in 2008 goed in de praktijk zijn ingevoerd. De huidige mate van kaderstelling, de grenzen die de raad aan het col lege stelt, kan volgens Kieft verder worden verbeterd. 'De situatie rond Pharos is daar een mooi voorbeeld van. Daar moeten heldere werkaf spraken over worden gemaakt waar later op afgerekend kan worden. Maar als je de stukken nu ziet, zijn er nog veel open einden. Zulke afspraken moet je veel helderder formuleren.' De lokale rekenkamer commissie is in zijn ogen een goed instrument voor de gemeenteraad om te controleren of het college zich aan de met de raad gemaakte (Foto Jeroen ven Hertum) afspraken heeft gehouden. De kerntakendiscussie is zijn ogen de geëigende weg om het tekort van eén miljoen euro per jaar weg te werken. Hij verwacht niet dat dat de huidige raad nog lukt. 'Zulke beslissingen kun je niet nog even snel nemen. Als je dat doet, biedt je schijnhelderheid waar je later mis schien helemaal niets aan hebt. Dat kun je beter aan de volgende raad overlaten.' De huidige raad zei eind vorig jaar nog deze raadsperiode plannen voor de bezuinigingen te willen presenteren om de nieuwe raad met een schone lei te laten beginnen. Zorg, de toekomstige Wet Maatschappelijke Ondersteu ning en cultuur zijn onderwerpen waarop volgens Kieft niet moet wor den bezuinigd. 'Dan raak je mensen in hun dagelijkse welzijn.' Hij schat het opkomstpercentage met de verkiezingen desgevraagd op 75 procent. 'Al vind ik dat het 100 procent zou moeten zijn. Je hebt hier het recht om te kunnen kiezen.' Hij schat dat de PvdA en GroenLinks er elk een zetel bij krij gen. 'Dat gaat dan waarschijnlijk ten koste van Texels Belang en de Caravans te laat weg De veertien caravans die Ivonne Boom op haar terrein aan de Krim- weg in gebruik heeft als verblijf voor seizoenmedewerkers moeten volgens de vrijstelling die zij'daar voor van de gemeente voor de jaren 2004 tot en met 2007 heeft gehad, tussen 31 oktober en 15 maart ergens anders worden opgeslagen. Maar vorige week stonden ze er nog. Voor de gemeente was dat aanleiding om met een dwangsom te dreigen. Boom kreeg te horen dat ze €250,- per dag moet beta len als de caravans er over drie weken nog staan, wat kan oplopen tot €15.000,-. Boom heeft dit niet afgewacht en de caravans direct afgevoerd. Brandstichting niet bewezen Een 27-jarige seizoenswerker die in de nacht van 6 op 7 maart in De Cocksdorp een personen auto stal en ervan verdacht werd een schuurtje in brand te heb ben gestoken, is veroordeeld tot 67 dagen celstraf met aftrek van voorarrest. De man had in beschonken toe stand een café in De Cocksdorp verlaten, waarna hij uren later een stuk verderop in een schuur werd aangetroffen, waar hij door de eige naar was weggestuurd. Later in de nacht keerde hij terug en stal uit een schuur een auto. De diefstal werd ontdekt door de eigenaar, die een auto hoorde wegrijden en merkte dat er brand in het schuurtje woed de. 's Morgens rond 9.00 uur werd de dief aangehouden bij paal 33, nadat hij de gestolen auto op het strand had achtergelaten. Hij bleek zich niets meer van de afgelopen nacht te kunnen herinneren. Naast de diefstal en de brandstichting, werd hij er ook van beschuldigd zijn (ex-)vriendin telefonisch te hebben bedreigd. De officier van justitie eiste negen maanden cel, waarvan zeven maanden voorwaardelijk en een werkstraf van 180 uur. De poli tierechter sprak hem wegens onvol doende bewijs vrij van brandstich ting, maar achtte hem wel schuldig aan de overige feiten.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5