'Elitaire sport' steeds populairder op Texel 'Jongerenhuisvesting voor kiezers belangrijk thema' a™ III TEXELSE J COURANT Zaalvoetbaltoernooi pupillen Onderzoek VU naar politieke opvattingen VRIJDAG 13 JANUARI 2006 'Zaalhockey is een leuke en flitsende achtergrond). Menigeen associeert de sport met de elite, populair in 't Gooi en de poenige villadorpen rond de Randstad, maar nu heeft hockey ook op Texel z'n intrede gedaan. Zestien jongens en meiden tus sen de veertien en zeventien jaar oud meldden zich woensdagmid dag in sporthal Ons Genoegen voor de vervolgcursus, georga niseerd door Connie Joling van bureau Sportservice Texel. Geen slechte oogst, wanneer je bedenkt dat het project pas na de herfstvakantie vorm kreeg en dat zich in de komende weken waar schijnlijk nog meer cursisten aan sluiten. Het initiatief kwam van een groepje vrouwelijke leerlingen van de OSG, die tijdens de gymles sen van docent Ruud Verstraten enthousiast waren geraakt voor de sport. Toen ze Sportservice bena derden met de vraag of ze geen training konden krijgen, kregen ze van Joling te horen dat ze daarvoor minimaal vijftien gegadigden moes ten hebben. Dat was niet tegen dovemansoren gezegd. 'Ze heb ben flink lobby gevoerd en kwamen terug met een lijst met achttien namen', vertelt Joling, die daarop sport', vindt trainer Jeroen Plag (op de (Foto Joop Rommets) sportleraar Jeroen Plag bereid vond twee kennismakingslessen te ver zorgen. Beide bijeenkomsten trok ken nog meer belangstellenden dan verwacht: tweeëndertig, zowel mei den als jongens. Om de proef op de som te nemen, besloot Joling in overleg met Plag daarna een cursus van acht bij eenkomsten te organiseren, waar voor de deelnemers een onkosten vergoeding moesten betalen, om zodoende de zaalhuur en een ver goeding voor de trainer te kunnen opbrengen. 'Ik had uitgerekend dat het met twaalf deelnemers uitkon. Er kwamen er drieëntwintig. Ze heb ben verschillende achtergronden. De één zit ook op gym, een ander tennist, doet aan atletiek, basket bal, voetbal. Maar er zijn er ook die niets meer doen. Sommigen hadden niet eens zaalschoenen. Dat vind ik meegenomen, dat je hen weer aan het sporten krijgt.' Met het materiaël is het een beetje behelpen voor de hockeyers in spé. In het 'echte' zaalhockey liggen balken op de zij- en achterlijnen, zodat de bal steeds in het spel blijft. De van de OSG geleende sticks zijn eigenlijk voor de hockey- variant die in de buitenlucht wordt gespeeld. En aan de aanschaf van een peperdure keepersuitrusting, die bescherming moet bieden tegen keihard ingeschoten ballen, heeft Joling nog niet durven denken. 'Aan het afsluitende toernooitje van de eerste cursus deden vierentwintig jongens en meiden mee. Maar een stuk of vijf, zes zitten in hun eind examenjaar en vertrekken volgend jaar naar de overkant. Als er nog meer stoppen, kom je misschien in problemen.' Voorlopig hebben de cursisten er duidelijk lol in, zoals te zien is op de training. Er wordt hard gewerkt. Veel opzetjes smoren in goede bedoelin gen en af en toe slaakt iemand een kreet van onmacht, maar steeds vaker zijn ook heel aardige staal tjes balbeheersing en samenspel te zien. Aan de trainer zal het niet liggen. Plag begon op zijn tiende al met hockey, doorliep bij zijn ver eniging in Amsterdam-Osdorp alle leeftijdsklassen en behaalde een hoog niveau. 'Op het veld speelden we tweede klasse, in de zaal eer ste klasse. Ik had een heel goede conditie, was nogal fanatiek en had als linkshandige een aardige back hand, waarmee ik flink wat druk kon zetten op de tegenstander. In de zaal speelde ik met een jongen waarmee ik prima samenspeelde. Als we in de aanval gingen, wist ik blindelings dat hij met me meeliep, zodat we een combinatie konden opzetten. Zo heb ik heel wat doel punten gemaakt', aldus Plag, die sinds hij een volledige baan op Texel heeft, nauwelijks meer hoc key speelt. 'Jammer, want vooral zaalhockey is een leuke en flitsende sport. Ik vind het daarom leuk zo'n project te doen.' Hoe de sport zich op Texel gaat ontwikkelen, durft Joling niet te zeg gen. 'Ik ben al gebeld door basis scholen of we ook voor die leerlin gen iets willen organiseren. En de hockeyclub in Den Helder, die van ons project had gehoord, wil graag samenwerken en heeft aangeboden dat we eens op hun velden kun nen oefenen. Sommige jongens en meiden vragen al wanneer we onze eerste wedstrijd spelen. Maar dat is nog wel even te vroeg. Ze moeten eerst nog meer technieken leren. En de regels. We zien wel hoe het loopt. Maar voorlopig is het erg leuk.' Informatie is verkrijgbaar bij Sport service Texel, tel. 322815. De Texelse voetbalpupillen spe len zaterdag 14 en 21 januari een zaalvoetbaltoernooi in sporthal Ons Genoegen. Het spits wordt morgen afgebeten door de E- pupillen, die verdeeld over twee groepen in actie komen. Volgen de week zijn de F-pupillen aan de beurt. De teams zijn op beide toernooien ingedeeld naar sterkte. Morgenoch tend spelen eerst de teams die in de bovenste helft van de ranglijst van de lopende veldcompetitie staan: SVC E1Manchester, Arsenal, Chel sea en ZDH E1. 's Middags geven het lager geklasseerde SVO E1, Blackburn, Liverpool. De Koog E1 en SVO E2 acte de présence, aan gevuld met een jong G-team van Texel'94. leder team treft elke tegen stander eenmaal. De wedstrijden duren 18 respectievelijk 12 minuten. Om zeker te zijn van een vlot ver loop, wordt de klok direct na afloop van de vorige wedstrijd aangezet. Teams bestaan uit zes spelers. De Het initiatief voor het hockey kwam (Foto Joop Rommots} groepje vrouwelijke OSG-scholieren. Bandstoten DVO Competitieleider Jaap Schoen van het badstoten van biljartvereniging DVO uit Den Burg heeft per 2 januari het programma weer wat kunnen bijwerken. Omdat er maar één tafel beschikbaar is, kunnen per avond maximaal zes van de negen deel nemers een partij spelen. Koploper is nog steeds Henk Roeper, met 14 punten uit negen partijen (gemid deld 0,83). Tweede is Arie de Vey (13 uit 10, 0,93). De Vey speelde met een serie van tien ook de hoog ste serie uit de competitie. Ook Jan Bakker en Cor Huisman doen het goed. Huisman heeft met 1,32 nog steeds het hoogste gemiddelde. De stand wordt weer duidelijker na de volgende competitiewedstrijd op 30 januari. organisatie is 's ochtends in handen van SVC en 's middags van SVO. Programma: SVC E1-Manchester 9.00 Arsenal-Chelsea 9.18 ZDH E1-SVC E1 9.36 Manchester-Arsenal 9.54 Chelsea-ZDH E1 10.14 Arsenal-SVC E1 10.32 Chelsea-Manchester 10.50 Arsenal-ZDH E1 11.08 SVC E1-Chelsea 11.26 Manchester-ZDH E1 11.44 Prijsuitreiking Liverpool-De Koog E1 12.30 SVO E1-Blackburn 12.42 SVO E2-Texel'94 G-mini 12.54 SVO E1 -Liverpool 13.06 De Koog E1-SVO E2 13.18 Blackbum-Texel'94 G-mmi 13.30 De Koog E1-SVO E1 13.42 Texel'94 G-mini-Liverpool 13.54 SVO E2-Blackburn 14.06 SVO E1 -Texel'94 G-mini 14.18 Blackburn-De Koog E1 14.30 Liverpool-SVO E2 14.42 Texel'94 G-mini-De Koog E1 14.54 SVO E2-SVO E1 15.06 Blackburn-Liverpool 15.18 Prijsuitreiking Dames Tevoko Het eerste damesteam van volleybal vereniging Tevoko begint de tweede helft van de competitie in de regi odivisie met een uitwedstrijd tegen Croonenburg. De tegenstander uit Castricum heeft de voorgaande drie ontmoetingen gewonnen. Vooral de servicedruk van dit team stelt Tevo ko voor grote problemen, waardoor de aanval van de Texelaars minder goed uit de verf komt. Tevoko is ech ter gebrand op een goed resultaat, om de degradatiezone te ontlopen. Met een goede blokkering liggen er goede kansen om tegen de mix van jeugd en ervaring in Castricum winstpunten weg te halen. Jongerenhuisvesting, communi catie tussen bestuur en burger, werkgelegenheid, stimulering van de brede Texelse economie en sociale zorg zijn onderwerpen waarmee de partijen in de ver kiezingscampagne kunnen sco ren. Dat valt te concluderen uit het rapport Kanjerprojecten en begrotingstekort van Ester Floor en Hetty van Kampen van de Vrije Universiteit Amsterdam. Andere conclusie is dat Texels Belang de grootste partij blijft, gevolgd door GroenLinks, de PvdA en de WD. Maar de categorie zwevende kie zers is het grootst. Tussen 15 en 30 november zijn in opdracht van de onderzoekers 1008 kiesgerechtigde Texelaars gebeld, van wie 228 bereid waren mee te werken aan de telefonische enquê te. Een respons van 30 procent, wat als de onderzoekers al een goede score beschouwen. Tevens 2,2 pro cent van de kiesgerechtigden, een percentage dat volgens Floor en Van Kampen ruim voldoende is om representatief te zijn. De verhouding mannen en vrouwen was 50:50, de gemiddelde leeftijd van de onder vraagden bedroeg 60 jaar, een leef tijdscategorie die wellicht meer tijd heeft voor een telefoongesprek. In hoeverre het hoge percentage (92,1 [Ml procent) dat aangaf te gaan stem men als er op het moment van het telefoontje verkiezingen zouden zijn representatief is, is onuidelijk, omdat niet mag worden uitgesloten dat degene die zich lieten ondervra gen wellicht een grotere interesse hebben voor de lokale politiek dan de Texelaars die de telefoon op de haak gooiden. Uit het onderzoek komt naar voren dat de Texelse bevolking behoorlijk geïnteresseerd is in de politiek, wat op een cijfer- schaal in 6,7 wordt uitgedrukt. Politieke agenda Belangrijke vraag was welke onder werpen de bewoners van Texel hoog op de politieke agenda geplaatst willen zien. Jongerenhuisvesting wordt door 89,9 procent als prio riteit genoemd. Communicatie of gebrek daaraan, tussen bestuur en burger wordt door 71,5 procent als belangrijk probleem genoemd, werkgelegenheid scoort bij 66,2 procent en stimulering van de bre dere Texelse economie is voor 52,2 procent belangrijk, waarbij wordt aangetekend dat dit met ten koste mag gaan van het toerisme. 33,3 procent noemt sociale zorg als belangrijk probleem, waarna milieu behoud. cultuurbeleid, toerisme en verkeersveiligheid lager scoren. De onderzoekers signaleren dat boven- ...4,9 genoemde prioriteiten geen verband houden met de politieke voorkeur van de ondervraagden Blijkbaar vinden inwoners van Texel dezelfde onderwerpen belangrijk. Overigens blijken sommige onderwerpen bij de ene partij wel wat hoger te sco ren dan bij de andere. Aanhangers van PvdA, D66 en GroenLinks vin den cultuur relatief belangrijk en aanhangers van de PvdA, CDA en GroenLinks milieu. Veelgehoorde klacht Op de vraag of de enqueteurs nog onderwerpen vergeten waren, kwamen het begrotingstekort en de kanjerprojecten naar voren. Dit hangt volgens de onderzoekers samen met het gebrek aan commu nicatie tussen bestuur en burgers. 'Men vindt dat het bestuur te veel geld uitgeeft achter de ruggen van de mensen om. Dit is een veelge hoorde klacht.' De onderzoekers geven aan dat de hiervoor genoemde onderwerpen op het moment van de enquête de acualiteit haalden. 'Hierdoor waren de reacties vrij extreem.' Vragenstel lers rapporteerden dat mensen vaak cynisch reageerden op de vraag om mee te doen en dat het wantrouwen in het bestuur voor velen reden was niet mee te doen. Toch staat in de eindconclusie dat de Texelse kies- TB PvdA PARTIJ Gevraagd of men ooit op een bepaalde partij zal stemmen, kwam TB als populairste partij uit de bus. gerechtigden niet 'politiek cynisch' zijn. 'Minder dan de gemiddelde Nederlander en bovengemiddeld geïnteresseerd.' Gevraagd of men ooit op een bepaal de partij zal stemmen scoort Texels Belang (5,4) het hoogst, gevolgd door de PvdA (5,3), GL (4,9), WD (4,6), D66 (4,'4), CDA 4.2) en SP (3,8). De score is een gemiddelde van een cijfer tussen één en tien, waarbij wordt aangegeven dat TB de partij is met de meeste uitersten, wat betekent dat de meningen over deze partij het meest extreem zijn, waarbij de meningen over D66 het dichtst bij elkaar liggen. De nieuwe partij BEZEM kon niet meer in het onderzoek worden opgenomen. De gebondenheid aan de partijen blijkt niet hoog. 56,1 procent voelt zich niet verbonden met een par tij. De PvdA blijkt de partij met de hoogste verbondenheid, gevolgd door CDA, GroenLinks, Texels Belang en WD. Alle cijfers ten spijt, blijkt het aantal zwevende kiezers het grootst. 'Er valt dus nog veel te winnen of te verliezen gedurende de campagne', concluderen de onder zoekers. Gedoogd Met de stelling dat er op Texel teveel wordt gedoogd blijkt 11,4 procent van de ondervraagden het 'zeer eens", 39,6 procent is het er 'mee eens' en 42,1 procent is het er 'niet mee eens', 4,8 procent is het er 'zeer mee oneens'. Met de stel ling of de Texelse politieke partijen en politici er meer op uit zijn elkaar te beconcurreren dan het algemeen belang te bevorderen is 43,4 pro cent het eens en 47,8 procent het oneens. De stelling dat de meeste politieke partijen op Texel zoveel op elkaar lijken dat het weinig uitmaakt welke partijen in het bestuur zitten en welke niet, is 34,2 procent het eens en 60,5 procent het oneens. Opdrachtgever Het onderzoek is uitgevoerd in opdracht van GroenLinks en de PvdA. Eric Hercules: 'We waren aan vankelijk van plan ons programma interactief samen te stellen en wilden daarvoor onderzoek doen en peilin gen laten verrichten. Uitvoering door commerciële bureaus kost handen vol geld en zo zijn we via-via bij de Universiteit van Amsterdam terecht gekomen. We hadden vooraf minder van het onderzoek verwacht dan de veelheid aan gegevens die het nu heeft opgeleverd. Dat de kanjerpro jecten, met name het gemeente huis, zo vaak worden genoemd, ook in relatie tot het begrotingstekort, geeft aan dat er op het gebied van communcatie nog het nodige moet gebeuren. Het is één van de din gen waarvan de PvdA wil dat de gemeentelijke organisatie daar meer aandacht aan besteed.' Veegers winnen bij klaverjassen Gerda en Freek Veeger hebben de twaalfde speelronde van Kla- verjasclub D$n Burg gewonnen. Fenny en Rob Caspers deden goede zaken voor het algemeen klassement en staan nu afgete kend op de eerste plaats. Gerda en Freek Veeger waren de hele speelronde al goed op dreef. Tot nu toe speelden zij deze competitie een beetje anoniem mee. maar deze week zorgden zij voor het nodige vuurwerk. Vooral het slot was met een kleine 2300 punten uitstekend. Zij behaalden 7890 punten, wat hen twee plaatsen winst in het klasse ment opleverde. Zij staan nu zesde. Fenny en Rob Caspers deden prima zaken door 7439 punten te scoren. Zij leken op weg naar een nog hoge re score, maar in het derde ronde kwam de klad erin met een partij van minder dan 1300. In het laatste spel wisten zij zich te herpakken. Zij ein digden met 7439 punten alsnog ruim boven de 7000. Het duo speelde niet minder dan zes marsen. Omdat de concurrentie deze week maar matig op dreef was, nemen zij afstand in het klassement en hebben nu inmid dels een voorsprong van ruim 2500 punten op de nummer twee. De top pers zullen flink aan de bak moeten om dit gat te overbruggen Jean Zeeman en George Eelman deden afstand van de rode lantaarn door de derde plaats voor zich op te eisen. Dankzij een score van 7234 punten stijgt dit debuterende koppel van de achttiende naar de zeven tiende plaats. Ook Marja en Martien Bakelaar waren met 7028 punten goed op dreef. Zij staan nu twaalfde in het klassement en komen weer in de buurt van de top tien. John Vlaming en Eric Jan Geus lij ken hun inzinking eindelijk overwon nen te hebben en behaalden met 6846 punten net een plaats in de top vijf. Winst in het klassement leverde dit niet op, maar de neer gaande lijn is,weer omgebogen. Met een gemiddelde van 6407 werd op Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 17 januari: Veld A: 18.30 Tatenhove 1-Prinsen Koetshuis 19.15 Koetshuis-TESO Prinsen 20.00 CVI-Kobeko TESO 20.45 Tevoko-Café de Kuip CVI 21.30 Maarco B.-Bremakker 2 Kuip 22.15 NIOZ 1 -Paal 28 Maarco B. Veld B: 18.30 Ecotiem-De Wit NIOZ 3 19.15 NIOZ 3-Rab Ecotiem 20.00 L&R Rabobank Rab 20.45 Albert Heijn-Beverdam Rabobank 21.30 Wessels-NIOZ 2 Albert Heijn 22.15 Cocky-Autocentrale Wessels Veld C: 18.30 Zeilmakerij-B&B Timmer 19.15 Timmer-Smash'68 B&B 20.00 Klif 23-Jozefschool Smash'68 20.45 B&B-NBC Klif 23 21.30 Bar Sportief-De Krim NBC 22.15 Beverdam 2-Durper Drup Bar S. Wedstrijdleiding: TESO en Daan (tel. 320370). Uitslagen 10 januari: Natuurwinkel-NBC Eelman Partners 1-2, Ecotiem-NIOZ 3 1-2; NIOZ 3-lnterieur- bouw Texel 1-2; Langeveld de Rooij- Bouwcenter Rab 2-1, Albert Heijn-Wes- sels Ontwerpt! 0-3; Randstad-TESO 2-1 Pnnsen van Texel-Randstad 0-3; TESO- Prinsen van Texel 2-1; Slagerij Beverdam- De Wit Installatietechniek 2-1Rabobank- De Pilaar 2-1; NIOZ 2-OSG 0-3; B&B van der Vis en Den Boer-NBC Eelman Partners niet gespeeld; Remco Oostra Schilder-Smash'68 Piet Koog er 1-2. Bre makker 1-Schouwstra Transport 1-2, Foto De Waal-Salon Martine/De Oorzaak 3-0; Salon Martine/De Oorzaak-Schouwstra Transport 0-3: Sportshop Texel-Slagerij lepe de Boer 1-2. Coopertest Op de atletiekbaan aan de Haf- felderweg in Den Burg wordt dins dag 17 januari weer een coopertest gehouden, ledereen wordt uitgeno digd om door middel van deze test te kijken hoe het met de conditie is gesteld. Bij een coopertest wordt twaalfminuten hardgelopen, waarna het aantal afgelegde meters een goed beeld geeft van de conditie. Deelnemers worden om 19.00 uur verwacht. De test begint na een uitgebreide - gezamenlijke - war- ming-up. De test wordt begeleid door trainers van Atletiekvereniging Texel, deelname is gratis. De vol gende coopertest wordt gehouden op dinsdag 21 maart Voor meer informatie: Sportservice Texel (tel. 322815) en Jan Zijm (te. 314205). Bridgecursus In dorpshuis De Bijenkorf in Oos terend gaat dinsdag 24 januari een bridgecursus voor beginners van start. Opgeven kan bij Anja Koot (tel. 318705) en Frida Timmer (tel. 329601). De cursus begint iedere week om 19.30 uur. Bridgedrive Bridgeclub Alert uit Oosterend houdt woensdag 18 januari de jaar lijkse snertdrive in dorpshuis De Bijenkorf. Deelname kost €5,- per persoon. De avond begint om 18.00 uur met een gezamenlijke maaltijd, waarna om 19.30 uur het bridgen begint. Dit staat ook. open voor mensen die niet aan de maaltijd hebben deelgenomen. Gros biljarters in kampioenschap Aan de Texelse biljartkampioen schappen, die van 4 tot en met 12 februari in dorpshuis De Hof in De Koog worden gehouden, neemt het recordaantal van 144 spelers deel, verdeeld over de verschillende categorieën goed voor 248 inschrij vingen. De groei zit vooral in het aantal deelnemers bij het bandsto ten. Daaraan wordt dit jaar door maar liefst 49 spelers deelgeno men. Het aantal inschrijvingen bij de categorieën libre (87). driebanden (66) en libre 55+ (46) verschilt niet zoveel van andere jaren. Naast de bekende gezichten hebben zich ook enkele nieuwe deelnemers aange meld en de organisatie is verheugd met de deelname van spelers van biljartclub De Zwaan, die tot nu toe verstek liet gaan. Ook hebben zich weer enkele dames aangemeld, hoofdzakelijk voor het libre. Het eerst weekend wordt de compe titie bandstoten afgewerkt, waarna de hele week partijen libre worden gespeeld. Het driebanden begint later in de week, met de finale op zondag. Heersend kampioen Ab- Jan Witte zal daarbij niet aanwezig zijn om zijn titel te verdedigen. De programmaboekjes met het wed strijdschema zijn waarschijnlijk vol gende week gereed. deze avond het ronderecord gebro ken. Het marsenrecord werd geëve naard: er werden er voor de derde keer dit seizoen 37 gespeeld. In het algemeen klassement leiden Fenny en Rob Caspers. Erik Boogaard en Rob Stapersma staan weer tweede en Bart Weijdt en Willem Koomen bezetten de derde plaats. Ook de tweede penode wordt aangevoerd door Caspers en Caspers. Hier staan Weijdt en Koomen met een kleine achterstand tweede. Gerda en Freek Veeger bezetten de derde plaats. Onderzoeksters Ester Floor en Hetty van Kampen van de Vrije Universiteit bieden het rapport PvdA en GroenLinks, die opdracht gaven tot het onderzoek.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7