Gesaneerde TX2 naar Letland TEXELSE g COURANT Rechtbank bekritiseert politie Werkstraf voor ontucht met 13-jarig meisje Gemeente vraagt ROB advies over 'vervuilde grond' Om te onthouden Provinciale subsidie voor energiezuinig bouwen VRIJDAG 13 JANUARI 2006 De rechtbank in Alkmaar heeft een 23-jarige inwoner van De Cocks- dorp woensdag veroordeeld tot een werkstraf van 240 uur en zes maanden cel voorwaardelijk. Het Openbaar Ministerie (OM) had een jaar onvoorwaardelijke gevangenisstraf geëist. De recht bank acht de man schuldig aan ontucht met een 13-jarig meisje. Het zedendelict had plaats in het voorjaar van 2003. De rechtbank kwam tot een mil dere straf dan geëist, omdat zij van mening is dat politie en justitie de zaak te lang hebben laten liggen. Na de eerste aangifte van de moeder van het slachtoffer, in januari 2004, en de aangifte van het slachtoffer zelf, in januari 2005, duurde het nog tot eind 2005 voor de zaak voor de rechtbank kwam. 'Indien de zaak door het OM eerder op zit ting was gebracht, had een deels onvoorwaardelijke celstraf terecht geweest', verklaarde rechtbankpre sident R. van Zutphen. De recht bank vindt het kwalijk dat politie en justitie na de aangifte van de moeder niets hebben ondernomen. Dit gebeurde pas na de aangifte van het slachtoffer. 'Deze lange tijdsli miet moet werken in het voordeel van de verdachte', zo stelde de rechtbank in het vonnis. De Cocksdorper, zelf niet bij de uitspraak aanwezig, was begin 2003 de veroorzaker van een ern stig ongeval. Zijn vriendin van des tijds, ook 13 jaar oud, raakte daar bij zwaar gewond. De man zelf is door het ongeval psychisch in de war geraakt. De ontucht, met een vriendin van het gewond geraakte kind, vond niet veel later plaats. De man had 's nachts GSM-contact met het meisje gehad en was ver volgens naar haar woning gegaan. Volgens het meisje stond hij plots in haar slaapkamer en kwam het tot de, volgens het kind ongewenste, gemeenschap. Dat laatste heeft de toen 20-jarige Texelaar altijd ont kend. De rechtbank neemt het de man, zo blijkt uit het vonnis, kwalijk dat hij ongevraagd de slaapkamer van het meisje is binnengegaan. 'Hij heeft zijn eigen seksuele gevoelens boven het belang van het meisje gesteld. Hij heeft ernstig inbreuk gemaakt op haar veiligheidsgevoe lens. Dat kan leiden tot emotionele schade op korte of langere termijn.' De TX2 nog in bedrijf, eind vorig jaar. (Foto Bert Koning) Met oud-schipper Willem Vonk aan het roer is de gesaneerde TX2 'Wil lem' woensdagavond vertrokken naar de havenstad Riga in Letland. De kotter wordt er door de nieuwe eigenaar omgebouwd tot plezier jacht. Wie de persoon in kwestie is, weet ook de familie Vonk niet. De onderhandelingen zijn gevoerd door makelaars. 'Maar het geld staat op onze rekening en daar gaat het ons om. Het moet wel een rijk iemand zijn, want het schip mag volgens de bepalingen in de saneringsre geling alleen voor privé-gebruik en niet voor commerciële doelein den worden gebruikt', vertelt Ineke Vonk. De opvarenden werden op de Oudeschilder haven uitgezwaaid door een klein clubje familieleden en andere belangstellenden. Naast de broers Adrie en Willem Vonk en machinist Thijs Westerlaken bestond de bemanning uit vijf Letten. Ze ver wachtten zo'n drieëneenhalve dag over hun reis te doen. De TX2 is één van de drie Texelse kotters die eind vorig jaar werden gesaneerd. Voor de andere schepen, de TX33 van Maarten Drijver en TX21 van Pieter van der Vis, hebben zich wel belangstellenden gemeld, maar een koper zat er nog niet tussen. Buren in geweer tegen houtkachel Tuincentrum Eureka aan de Schor- renweg krijgt ondanks bezwa ren van de buren toch milieuver gunning. Het college meent dat door de voorwaarden die aan de vergunning zijn verbonden vol doende aan de bezwaren wordt tegemoetgekomen. Het tuincentrum had tot dusver geen milieuvergunning nodig, maar dat veranderde toen het bedrijf in oktober 2004 een grote houtkachel De gemeente gaat de Rijksdienst voor Oudheidkundig Bodemonder zoek (ROB) om advies vragen over het verzoek van amateur-historicus Gelein Jansen om grond die vol gens bodemmonsters is vervuild eerst op archeologische resten te controleren voordat ze wordt afge voerd. Volgens Jansen is er enige tijd geleden grond uit een tuin aan de De Ruyterstraat in Oudeschild afgevoerd, waarbij vermoedelijk een schat aan oude scherven en ander belangwekkend materiaal verloren is gegaan. Om te voorkomen dat dat opnieuw gebeurt, zou dergelijke grond eerst goed moeten worden onderzocht, schreef hij de gemeen teraad. Tijdens de vergadering van de raad van dinsdag stelde Arthur Oosterbaan (GroenLinks) voor de kwestie voor te leggen aan de ROB. Zijn voorstel kreeg steun van de andere partijen, inclusief het col lege. Onderzoek Vaak heb ik het niet zo op externe onderzoeken, maar als uit een studie van zo'n onafhankelijk instituut als de Vrije Universiteit van Amsterdam, waartoe we niet eens zelf opdracht hebben gege ven, blijkt dat de leesdichtheid van de Texelse Courant 96,9 pro cent is, staat mijn koren natuurlijk te bloeien. Al hadden we zelf het idee dat het nog ietsje hoger zou liggen. Maar we gaan niet mug- geziften over een procentje. Het goede nieuws is verder dat 63,2 procent van de ondervraag den aangeeft voldoende te wor den geïnformeerd over de lokale politiek. Het slechte nieuws is dat de studenten stellen - al doen ze dat voorzichtig - dat de Texelse Courant die andere 34,6 procent kennelijk niet goed informeert over de gemeentepolitiek of dat de partijen in hun communicatie met de redactie tekort schieten. Ik waag me af hoe je als krant de ene groep wel goed kunt infor meren en de andere met. En als er iets is waarover wij regelmatig verslag doen, dan is het wel de plaatselijke politiek. Er gaat geen krant voorbij of onze kolommen worden ermee gevuld en het zou me niet verbazen dat het van heel wat lezers best wat minder zou mogen met dat gemeentelijk nieuws. 'Het kan natuurlijk zijn dat jul lie het nieuws niet goed oppik ken', durfde de onderzoekster onze manier van berichtgeving te bekritiseren. Mijn tenen trokken krom. 'Het is natuurlijk maar een gevoel', probeerde ze mij weer tot bedaren te brengen. Ik had er inderdaad geen goed gevoel bij. Je kunt je afvragen in hoeverre die 34,6 procent de krant wel goed leest. Zelf ben ik, en dan heb ik het natuurlijk niet over de TC, een enthousiast koppensneller en lees alleen hetgeen me interes seert. We worden tegenwoordig overvoerd met informatie, stel je voor dat je elk bericht moet gaan lezen. Daar komt geen eind aan. Achter de schermen Illustratief voor het huidige lees gedrag vind ik de herrie over het nieuwe gemeentehuis. Maan denlang berichtten wij met enige regelmaat over de besluitvorming over de nieuwbouw. Je hoorde incidenteel wel eens wat gemop per, maar van massaal onge noegen onder de bevolking was geen sprake. Totdat de gemeente besloot een referendum te hou den over waar dat nieuwe raad huis moest komen. Toen vroegen velen zich af waarom hen niet werd gevraagd óf het er über haupt wel moest komen drong het door dat het al een voldon gen feit was. De enquête van de TC wees uit dat de meerderheid van de Texelaars helemaal geen nieuwbouw wilde, het referendum werd een mislukking. Het maakte pijnlijk duidelijk dat er een flinke afstand is tussen burgers en bestuur. Die afstand zou er wel eens mee te maken kunnen hebben dat de politici dicht op het raadhuis zitten, zich verantwoordelijk voelen voor de ambtenaren, open staan voor hun klachten en daarom vinden dat er een nieuw raadhuis moet komen. Terwijl veel Texelaars op grotere afstand staan, minder betrok ken zijn bij het welzijn van de gemeentelijke medewerkers en zo'n nieuwe behuizing overbodig vinden. In politieke kringen werd de kloof geweten aan een gebrek aan communicatie tussen bestuur en bevolking en uit de enquête van de VU blijkt dat ook veel ondervraagden dit een belangrijk probleem vinden. We zullen er dus mee aan de slag moeten, als dat maar niet betekent dat er we nóg meer over de gemeente moeten schrijven. Want we willen die 96,9 procent wel vasthouden. Gerard Timmerman Onderzoek rekenkamer Onderzoek door de rekenkamer moet antwoord geven op de vraag of de reinigingsrechten die de gemeente heft kostendekkend zijn en of er efficiënt en effectief wordt gewerkt. Daarnaast wil de raad als opdrachtgever weten of de veror dening wordt nageleefd en wat de gevolgen zijn van het zogeheten 'kwartje van Poster' op de reini gingsrechten. In het onderzoek zal ook worden gekeken of de afvalver werking op een andere manier dan de huidige kan gebeuren, of Texel zich kan aansluiten bij het gewest en of samenwerking met de andere waddeneilanden mogelijk is. Riool Ruijslaan kost €119.000,- Kennemer Wegen- en Waterbouw- mij uit Schagen mag het nieuwe riool van de Ruyslaan in De Koog aanleggen. Het bedrijf was met een offerte van €119.000, - (exclu sief BTW) de laagste bij de op 20 december gehouden aanbeste ding., waaraan door zes bedrijven werd meegedaan. De offertes liepen opvallend sterk uiteen. Het bedrijf dat als hoogste uit de bus kwam schreef in voor €207.775,-. Ook de gemeente zelf had een hoger bedrag geraamd en gereserveerd dan waarvoor het werk nu wordt uitgevoerd. Wat overblijft, gaat in de algemene middelen en kan dus aan wat anders worden besteed. Curator onderzoekt faillissement TEBO Curator J. van der Heiden uit Den Helder buigt zich momenteel over de afhandeling van het over bouwbedrijf TEBO uitgespro ken faillissement. Hij onderzoekt onder meer of alle handelingen en transacties die zijn verricht rechtsgeldig zijn en of er al dan niet moedwillig crediteuren zijn benadeeld. De verkoop van bepaalde onder delen van TEBO. zoals machines en inventaris, delen van de order portefeuille en. de overname van personeel aan Bouwbedrijf Duin, zonder dat daarbij het in financiële problemen verkerende bedrijf als zodanig is overgenomen, heeft bij menigeen verbazing gewekt. Maar zo'n activa transactie is niet onge bruikelijk in het bedrijfsleven, mits dit op rechtsgeldige wijze heeft plaatsgevonden, vertelt de curator. 'Het is onder meer mijn taak om na te gaan in hoeverre er paulianeus is gehandeld.' In gewone mensentaal betekent dit dat de curator onder zoekt of het faillissement is uitgelokt en of de opbrengst van deze door juristen aangeduide onverplichte verkoop al dan niet is gebruikt om één of meerdere schuldeisers of iemand anders te bevoordelen, ten koste van andere schuldeisers. Als dit het geval is, dan moet de trans actie worden teruggedraaid. Maar vooralsnog heeft de curator, die pas sinds woensdag over de stukken beschikt, hier nog geen enkele aan wijzingen voor. Hij wil het precieze bedrag aan openstaande rekenin gen niet noemen, maar het betreft in ieder geval vele tonnen. Wat wel aan de orde is, is dat de jaarrekening over 2004 niet tijdig bij de Kamer van Koophandel is gedeponeerd, waardoor bedrijven waarmee TEBO zaken heeft gedaan deze niet hebben kunnen inzien. 'In zulke gevallen bestaat het vermoe den dat dit de oorzaak is van het faillissement.' Adrie van der Vliet van TEBO laat weten dat hij de jaarrekening door omstandigheden nog niet heeft kunnen inleveren. 'Maar hij is in concept klaar. Het faillissement heb ik aangevraagd op basis van de mij bekende cijfers. Ik ben ruim 25 jaar ondernemer geweest en heb gewoon pech gehad. Van fraude weet ik niets af, maar natuurlijk is het aan de curator om dit faillis sement te onderzoeken. Hij moet immers opkomen voor de belangen van de schuldeisers.' Inmiddels heeft stukadoorsbedrijf Falconi, één van de schuldeisers, een nieuwe rechtszaak tegen TEBO aangespannen. in gebruik nam. Deze vijf meter lan ge en drie meter brede kachel en de kleinere kachel die er voordien was, hebben rook- en stankoverlast ver oorzaakt. In het bezwaarschrift van de buren werd daarover geklaagd en werd aangegeven dat in de kachel massa's sloop- en bouwafval wor den verbrand. In hetzelfde bezwaar werd ook gewezen op de parkeer- drukte die het tuincentrum oproept als daar bijzondere evenementen worden gehouden. De tien parkeer plaatsen op eigen terrein zijn bij speciale evenementen lang niet toe reikend. Verder werden vraagtekens gezet bij het ketelhuis waarin de houtkachel staat omdat die zonder bouwvergunning is neergezet en brandgevaarlijk is geconstrueerd. De opslag van brandhout vlakbij maakt de situatie nog gevaarlijker. B en w hebben bij het beoorde len van de bezwaren aangegeven dat onjuist stookgedrag en het ver branden van 'vuil' afval juist door de voorwaarden van de milieuver gunning moeten worden tegenge gaan. Het college denkt dat er geen onaanvaardbare rook- en stank overlast optreedt bij juist stookge drag en stoken van schoon hout. Als de daarop betrekking hebbende voorwaarden niet worden nage leefd, wordt strafrechtelijk opgetre den. De tien parkeerplaatsen op het terrein zijn bij normale bedrijfsvoe ring toereikend. Bij evenementen die meer auto's trekken zijn vergun ningen nodig (zoals een evenemen tenvergunning) waarin wat betreft het parkeren regels en voorwaarden kunnen worden gesteld. Dat het gebouw waarin de kachel staat ille gaal is kan geen reden zijn om de nu aan de orde zijnde vergunning te weigeren omdat weigering slechts mogeiijk is als hel milieu wordt bedreigd. Milieuvergunning De firma Overmaat heeft van het college milieuvergunning gekregen voor het oprichten en in werking houden van een hoefsmederij annex lasbedrijf op het adres Slotskolk 40 in Oosterend. De vergunning heeft betrekking op lassen, boren, schuren, zagen, metaaldraaien en het beslaan van paarden. Tegen het voornemen om de vergunning te verlenen zijn geen bezwaren inge bracht. Dirk Slik uit Oudeschild heeft een gewijzigde milieuvergunning gekre gen voor zijn opslagloods en werk plaats aan de Schilderweg 271Aan passing van de in november 2004 afgegeven vergunning was nodig in verband met nieuwe onderdelen en activiteiten, zoals het gebruik van een grote koelcel, LPG hef truck, mobiele straalcabine en een container voor opslag van verf en olie. Bovendien is de grens van het bedrijf veranderd. Mensenrechten Werkgroep Amnesty International, afd. Texel, W. Witte, Oesterstraat 17, 1794 AR Oosterend, tel. (0222) 318870. Opvang bij huiselijk geweld Slachtoffers van huiselijk geweld kunnen tijdelijk onderdak vinden in Safehouse Texel, tel. 08-71901775. Opvang gevonden huisdieren Dierenpension Texel, Slufterweg 216, Eierland, tel. 311477. Van gemeentewege aangewezen als opvangadres van onbeheerd aan getroffen katten en honden. Mensen die hun huisdier kwijt zijn, kunnen hier informeren. Politie Den Burg: Keesomlaan 4a. Het bureau is dagelijks open van 9.00 tot 17.00 uur. Telefoon 0900-8844 (24 uur per dag). Voor spoedeisen de gevallen: 1-1-2. Bij nachtelijke overlast, opstootjes etc. die NIET- spoedeisend zijn: 072-5122222. Postkantoor Postagenschap Den Burg: Park straat 7, tel. 312010; (Doorgaand open van 9.00-17.15 uur; zaterdags van 9.00-13.00 uur.) TPG Servicepunten: Den Hoorn, Diek 1tel. 319252 (Spar supermarkt); De Koog, Brink 6, tel. 317210; Oos terend, Kerkstraat 3. tel. 318283 (Spar supermarkt); Oudeschild, De Ruyterstraat 27, tel. 314515 (Spar supermarkt); De Cocksdorp, Kik- kert-straat 11-13, tel. 316426 (Plus supermarkt). De tijden van bus lichting staan op de brievenbussen vermeld. Radio Texel Stichting Lokale Omroep Texel, Postbus 178, 1790 AD Den Burg. Studio: Molenstraat 4 (onder De Buureton). Dagelijks te beluiste ren via FM 106.1 en 98.5 op de kabel. Met muziek, achtergronden en actuele informatie over Texel. Studiotelefoon 312199; fax 313430. Programmering elke vrijdag in de Texelse Courant. De gemeente heeft €92.150,- van de provincie gekregen voor het stimuleren van energiebespa rende technieken en voorzienin gen in nieuwbouw en renovatie van particuliere woningen. Aan vragers komen voor subsidie in aanmerking als de betreffende technieken leiden tot een ener giebesparing die tenminste 5 pro cent meer is dan het effect van de Energie Prestatie Norm waaraan nieuwbouw tegenwoordig wette lijk moet voldoen. De aanschaf van een zonneboiler in de nieuwbouw wordt gesteund met €300,-, een zonneboiler in bestaan de bouw met €550,-. Voor een warmtepomp is €1.600, - beschik baar en voor een warmtepomp boiler €400,-. Hetzelfde geldt voor laagtemperatuurverwarming. Verder is er subsidie beschikbaar voor dak- vloer-, spouw- en paneelisolatie evenals voor het isoleren van mas sieve muren, doe het zelf-isolatie, extra isolerend glas en elektrische zonnepanelen De gemeente verwerkt de aanvra gen en zorgt na goedkeuring door de provincie voor de uitbetaling, maar is niet verantwoordelijk als een aanvraag wordt afgewezen. Als het beschikbare bedrag van €92.150,- is uitgeput, worden nieuwe aanvragen geweigerd. Wie het eerst komt, het eerst maalt. B en w streven ernaar dat in 20 procent van de nieuw te bouwen woningen van deze regeling gebruik wordt gemaakt. Tevens zal het nodige gebeuren op het gebied van voorlichting door het uitvoeren van een 'communicatieplan duur zaam en energiezuinig bouwen'. De bedoeling is opdrachtgevers, archi tecten en andere betrokkenen er nog meer van te doordringen dat besparende maatregelen profijtelijk zijn in de vorm van blijvend lagere energiekosten. Na week varen 'goed gevoel' over Wagemaker Na ruim een week varen met de Dokter Wagemakers meldt TESO- woordvoerder Alex Cofino 'een goed gevoel te hebben' over het nieuwe schip. 'We hebben een grote weersvariëteit gehad, met dichte mist, sterke oostenwind en zuidwestenwind met uitschieters naar windkracht negen. Deson danks is er gewoon gevaren.' Regelmatige bootpassagiers weten te melden dat de stuurlui vooruit gang boeken bij het afmeren van de Dokter Wagemaker, wat aanvanke lijk meer tijd in beslag nam. Cofino: 'We zijn nu een week in bedrijf en de medewerkers hebben er een goed gevoel over.' Het afmeren kost wel wat meer tijd, vooral bij hard wind, wanneer er volgens Cofino bij het manoeuvreren geen enkel risico wordt genomen. 'Je moet bedenken dat vijftien man het schip moe ten leren besturen, wat de nodige inspanning en tijd vergt. Op zee lijkt het nieuwe schip zich, behoudens een enkel slingertje, hetzelfde te gedragen als de voorgangers.' Wel ervaart menig passagiers dat het schip wat beweeglijker is dan de voorgangers en dat het bij harde wind wat meer trilt. Volgens Cofino is dag geen probleem: 'De beweeg lijkheid heeft geen gevolgen voor de inzetbaarheid, want we varen in bin nenwater. Dat de veerboot vorige week donderdag wegens te lage waterstand niet kon varen, zou ook met de Schulpengat en Molengat zijn gebeurd, omdat die dezelfde diepgang hebben waardoor ook die bij een waterstand van anderhalve meter beneden NAP niet kunnen varen.' Jeugd verzamelt meer kerstbomen De kerstboominzameling is opnieuw een succes geworden. Verdeeld over negen locaties werden deze keer 1281 bomen ingeleverd bij de medewerkers van gemeentewerken. Dat zijn er veel meer dan vorig jaar en iets meer dan in 2004. Veel kin deren genoten zichtbaar en waren bijzonder actief. Sommige groepen hadden zelfs meer dan honderd bomen ingezameld. Met auto's, fiet sen, skelters, kruiwagens of gewoon lopend werden ze afgeleverd. Voor elke ingeleverde boom ontvingen de kinderen 20 cent en een lootje waarmee ze kans maakten op een bioscoopbon. De prijzen zijn geval len op de lotnummers oranje 32, 188 en 230, geel 75, 114 en 699 en wit 129, 207, 645 en 650. De prijzen zijn vanaf woensdag 18 januari af te halen bij de balie van gemeen tewerken, Reijer Keijserstraat 7 in Den Burg. Budget iepziekte Het budget van €100.000,- dat de gemeente tot dusver elk jaar voor de bestrijding van iepziekte beschikbaar heeft, wordt voort aan ook gebruikt om andere boomsoorten te kappen of te ver vangen. Aanleiding tot het besluit dat het college vorige week heeft genomen is dat de raad geruime tijd geleden al heeft besloten de bestrijding van iepziekte te staken en dat nu is gebleken dat ook andere boomsoor ten worden aangetast door ouder dom, ziekte en vermindering van de vitaliteit. Overlast in de vorm van opdrukkende wortels, gevaar voor vallende takken, beschadiging, etc. zijn reden voor b en w het gebruik van het budget te verruimen. Noodopstelterrein Het geringe gebruik van het nood opstelterrein bij de veerhaven op 't Horntje heeft de verbazing gewekt van Texels Belang. Fractievoorzitter Piet Standaart wil dat de gemeente nog eens kijkt naar het programma van eisen voor de aanleg en even tueel de aannemer op de matige kwaliteit aanspreekt. Dat zei hij in de rondvraag van de raadsvergade ring van dinsdag. Het opstelterrein is aangelegd in opdracht van de gemeente en moet ervoor zorgen dat de rij wachtende auto's op en langs de Pontweg niet te lang wordt. Bij regenval is het terrein vaak ech ter te nat om te gebruiken. WWW. beeldbaiiktexel.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8