Curator wil afgifte vleugel afdwingen Cjrocn c2wartsjexels in het hart. Grootte kampeerboer verdeelt politiek Oud-wethouder kandidaat gesteld Peter Bakker opnieuw in beeld als wethouder LEZING OVER GELDBESPARING Jeugd steelt show op winterse schapenkeuring Stiekema maandag voor de rechter texelse3courant <S> OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12047 DINSDAG 17 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Hoe groot moet een boerenbedrijf precies zijn om voor kamperen bij de boer in aanmerking te komen? De politiek kwam er gisteravond in de raadscommissie Grondge bied ook na bijna een uur gesteg gel niet uit. Met als gevolg dat de discussie in de raadsvergadering volgende maand nog eens moet worden overgedaan. Duidelijk is dat de huidige norm |van tien Standaardbedrijfseenhe- den (SBE) niet meer voldoet, omdat teveel hobbyboeren over een ont heffing beschikken. De nieuwe cri teria die wethouder Nel Eelman had geformuleerd zijn onder meer dat het bedrijf een reële grootte moet hebben, dat agrariër het hoofdbe roep moet zijn en dat het bedrijf werk moet bieden aan een halve tot ,een hele arbeidskracht. In grens gevallen wilde ze het per geval bekijken. Op deze wijze blijft het kampeerboeren volgens de wethou der voorbehouden aan de beroeps groep waarvoor het werkelijk is bedoeld. 'Veel te vaag', vond Arthur Oosterbaan (GL), die 'spijkerharde criteria' wilde. 'Dat is ook beter voor de betrokkenen.' Koos Tjepkema, voorzitter van de Vereniging van Kampeerboeren vond echter dat zijn sector niet gebaat was bij al te strakke normen. Het begrip SBE heeft inmiddels plaatsgemaakt voor NGE (Nederlandse Grootte Eenheid, een economische norm waarbij één NGE staat voor €1400,-) Daarbij werd gisteren 40 NGE als norm genoemd. Daarin schuilt volgens Tjepkema een oneerlijke rekenme thode. 'Het betekent bijvoorbeeld dat je wel 500 schapen moet hou den, maar ook dat een paar bunder bollen toereikend zijn.' Tjepkema vond dat als duidelijk is dat iemand een reëel boerenbedrijf voert en een aanzienlijk stuk landschap beheert, hij of zij wel in aanmerking moet komen. Jan Koolhof (CDA) ging er met een aantal van 24 NGE's tus senin zitten, waarmee hij de steun had van Frans Visman (D66). Joop Groeskamp (TB) pleitte er juist voor om bij de normstelling ook te kijken welke producten of vee de boer verbouwt of houdt. Maar met zoveel meningen kon commissievoorzitter Marian Merkelbach niet uit de voe ten. 'We kunnen er nóg wel een uur over praten, maar komen er ook dan niet uit.' Er restte haar niets anders dan het vraagstuk door te schuiven naar de eerstkomende raad. andere onderwerpen waar de partij op inzet. Bakker heeft geen voor keur voor een bepaalde portefeuille. Hij verwacht door zijn opgedane politieke ervaring op elke positie in het college inzetbaar te zijn. Bakker zat sinds 1982 in de gemeente raad. Eerst voor de PSP, later voor GroenLinks (waar de PSP in opging). Tijdens zijn wethouderschap had hij financiën, milieu, gemeentewerken, verkeer, de haven en strandbeheer in zijn pakket zitten. Volgens Groen Links kan Bakker door zijn huidi ge werkzaamheden als wethouder goed de weg vinden naar provincie en ministeries. 'Dat zal voor allerlei Texelse belangen een voordeel zijn', aldus GroenLinks. Bakker is sinds zijn vertrek coördinator van het Pro vinciaal Duurzaam Energieteam van Noord-Holland. In die functie is hij verantwoordelijk voor het opzetten van energiebesparende projecten. GroenLinks heeft oud-wethouder Peter Bakker naar voren gescho ven als kandidaat-wethouder bij de raadsverkiezingen van dinsdag 7 maart. De partij omschrijft hem als een kandidaat die 'opnieuw veel goede dingen voor de Texel se gemeenschap tot stand kan brengen.' Bakker was wethouder van 1998 tot 2002. Hij verloor zijn positie in het college nadat GroenLinks bij de verkiezingen in 2002 een zetel moest inleveren en haar plaats in het colle ge door de WD werd overgenomen. Bakker besloot niet verder te gaan als raadslid. Wel bleef hij politiek actief als lid van de raadscommis sie Middelen, in de steunfractie van GroenLinks en sinds kort is hij ook lid van een werkgroep die zich over de kerntakendiscussie buigt. Met Bakker terug in het college van burgemeester en wethouders zegt GroenLinks 'vier verloren jaren' te wil len inhalen. De partij wil met hem als wethouder onder m.eer het Energie plan 2030 nieuw leven inblazen, de mobiliteit op Texel verbeteren en de herziening van het bestemmingsplan Buitengebied afronden. 'Dat moet hoognodig en met vaart gebeuren', aldus GroenLinks. De uitvoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning, jongerenhuisvesting, doorstroming van ouderen naar seni orenwoningen, een betere communi catie tussen bevolking en politiek en een 'sprankelend' cultuurbeleid zijn Zes bekeuringen Bij een snelheidscontrole op de Pontweg nabij Den Burg heeft de politie zes bekeuringen uitgeschre ven voor het overschrijden van de maximumsnelheid. De hoogst gemeten snelheid was 100 kilome ter per uur, waar 60 is toegestaan. /Tip i; sTof ntt nrr\ S0ALCN VMN EWRëEÊEÜïN NUTTÖOZE lESMCN, Jong geleerd, oud gedaan was het afloop een grote trofee in ontvangst honderd rammen en ooien aan het bovenaan werd gezet. Maar volgens motto bij de jeugdrubriek op de win- mocht nemen. Zijn vader Herman kritische oog van de jury voorbij de jury zei dit niets over gemiddelde terkeuring die de Texelse schapen- en zeventien collega's hadden hun gingen. Spraakmakend was dat een kwaliteit van de Texelse schapen, fokkers zaterdag hielden in mange beste materiaal ingezonden op de ram die op een keuring in Abdelde Meer hierover elders in deze krant. Akenburg, waarbij Jens Barhorst na kwaliteitskeuring, waar meer dan nog onderaan eindigde, op Texel (Fotooarvavmmaman a Kleinkunstfestival Negen solisten en groepen stonden afgelopen donderdag, vrijdag en zaterdag op het podium van Klif 12 in Den Hoorn voor de traditionele voorselectie van het Amsterdams Kleinkunst Festival. Elk kreeg een half uur de tijd om jury en publiek te overtuigen. Pagina 2 a Honderd jaar In totaal vijfenvijftig familieleden, onder wie haar zussen van 91 en 96 jaar, waren zaterdag in De Gollards bijeen om de honderdste verjaardag van Antoinette Gieles-Ten Bosch te vieren. Pagina 2 a Fotograaf geëerd Een foto van een ernstig gewonde zeehond, gemaakt door dierverzor- ger Salko de Wolf van Ecomare, is door een kinderjury bijna gekozen tot de beste krantenfoto van 2005. Pagina 5 Remmingwerk niet bestand SS tegen veerboot De onlangs vernieuwde aanleg steiger van de veerhaven blijkt niet bestand tegen de kracht van de veerdienst. Zaterdag liep het remmingwerk aan de noord kant schade op toen de Dokter Wagemaker het houtwerk raakte. Enkele palen werden gekraakt en ook enkele geleiders moesten het ontgelden. Bakker staat op de verkiezingslijst op de vijfde plaats. Hij is niet van plan opnieuw in de raad plaats te nemen. 'Er staan op plaats één tot en vier mensen die dat heel goed kunnen. Een stem op de vijfde plaats is een stem op de wethouderskandidaat.' De lijst van GroenLinks wordt aange voerd door Henny Festen, gevolgd door Arthur Oosterbaan, Rikus Kieft en Rob Heijman. De kans dat Bakker terugkeert in het college is afhanke lijk van de vraag of GroenLinks na de verkiezingen weer plaatsneemt in de coalitie. Als Ed Stiekema er uiterlijk donderdagavond niet voor zorgt dat de verdwenen concertvleugel opduikt of €4.500,- 'voorschot' betaalt, moet hij maandagochtend voor de Alkmaarse rechter verschijnen. Mr. Arthur Sweens, die als curator is belast met de afhandeling van het faillissement van de Welzijnsstichting, heeft een kort geding aangespan nen met als eis dat Stiekema een dwangsom van €500,- per dag moet betalen zolang de vleugel niet boven water is. Dirk Roeper mag stolp verplaatsen Dirk Roeper van Akenbuurt krijgt toestemming om zijn stolp 50 meter te verplaatsen en er recre atieappartementen in onder te brengen. Dat was de uitkomst van de raadscommissie Grondge bied gisteravond. Roeper kreeg unaniem de steun voor zijn plan om de oude, bescha digde stolp een stukje verderop te herbouwen. Dat zou op grond van de huidige regelgeving geen probleem zijn geweest, ware het niet dat hij er dan geen recreatieap partementen in zou mogen bouwen. Maar dat is juist nodig om de nieuw bouw te kunnen bekostigen. 'We begrijpen de noodzaak, er is geen andere keuze', verwoordde Alfred Schaatsenberg (PvdA) de keuze van Roeper, die aangaf dat de nieuwe stolp in authentieke stijl zal herrij zen. Bijkomend voordeel is dat de huidige opslag in de nieuwe situ atie aan de achterzijde van de stolp komt, zodat al dat fraais niet aan het oog wordt onttrokken. Arthur Oos terbaan (GL) vond wel dat de wel- Probleem is dat Stiekema niet in staat is aan die eis te voldoen. Sinds de vleugel buiten zijn mede weten voor de tweede keer door anderen is weggehaald, heeft hij geen idee waar het ding zich nu bevindt. Wel is hij ervan overtuigd dat Frits Langeveld en enkele anderen bij de tweede 'ontvoe ring' zijn betrokken. Een beroep op hem om zijn verantwoording te nemen was echter vergeefs. Feit is dat Stiekema de vleugel uit hotel Den Burg heeft laten wegha len toen het er naar uitzag dat het instrument zou worden verkocht in het kader van de afhandeling van het WST-faillissement. Hij vond dat het instrument geen deel uitmaakt van de boedel van de WST en zelfs door de WST onrechtmatig was verkregen. In elk geval moest het ter beschikking blijven van het muziek leven op Texel. Hij stalde de vleugel in de schuur van Langeveld aan de Schilderweg, in afwachting van de afhandeling van het faillissement. Hij rekende er daarbij op - gead viseerd door juridisch geschoolde vrienden - dat dit faillissement uit eindelijk bij gebrek aan baten zou worden afgesloten en dat de vleugel dan niet langer gevaar zou lopen en op zijn oude plek kon worden teruggezet. Schikking Intussen was door mr. Bart Goe- mans van accountantskantoor B&B Accountants een poging tot standscommissie tevoren wel moet oordelen of de stolp werkelijk de 'monumentwaardig' is. Want dat is namelijk noodzakelijk om er appar tementen in te mogen bouwen. bemiddeling gedaan. Die leverde snel succes op, want de curator en vervolgens de rechter-commissaris stemden erin toe dat de vleugel tegen een schikking van €4.500, - op Texel zou blijven en in het bezit zou worden gebracht van een nieuwe rechtspersoon. Genoemd bedrag zou op tafel worden gebracht door het Texelfonds. Na aanvanke lijk tegenstribbelen, omdat hij vond dat er helemaal geen geld betaald behoorde te worden, vond Stie kema dat dit inderdaad de beste manier was om het probleem snel uit de wereld te helpen: het doel was immers bereikt. Maar toen hij de vleugel uit de schuur van Lan geveld wilde laten ophalen, was hij opnieuw verdwenen, zodat de overdracht niet doorging. De hoop dat het veelbesproken instrument alsnog zou opduiken, bleek ijdel. Consequentie Curator Sweens pakt dus Stiekema aan en niet de 'onbekende' dader(s) van de tweede ontvreemding, hoe wel deze door hun eigen openhar tigheid makkelijk traceerbaar zijn. 'Door de concertvleugel te plaatsen in de schuur van Langeveld, heeft gedaagde willens en wetens de kans van een volgende ontvreem ding door derden aanvaard. Dat dit risico zich nu daadwerkelijk heeft geopenbaard, komt derhalve voor rekening en risico van gedaagde. Het is de schuld van de gedaagde dat de situatie uit de hand is gelo pen en hij behoort de consequen ties ervan te dragen'. Stiekema is ervan overtuigd dat Langeveld en enkele anderen de aanzet hebben gegeven voor de tweede verdwijning. Lees verder op pagina 5 Hans de Breij lijsttrekker voor BEZEM Hans de Breij wordt definitief de lijsttrekker van BEZEM. Dat heb ben betrokkenen van de nieuwe politieke partij bepaald. De partij doet op dinsdag 7 maart met zeven kandidaten mee aan de verkiezingen. Op de tweede plaats van de kieslijst staat Ries de Winter, eigenaar van pension Erica in De Koog en samen met de Breij oprichter van Beter, Economisch, Zakelijk En Maat schappelijk zoals de officiële naam van de partij luidt. Op de derde en vierde plaats staan twee nieuwe namen: Linda Witte en Mourad Touzi. De laatste werkt bij steakhouse en pizzeria Hatim in De Koog. Op de vijfde tot en met de zevende plaats staan Ger Drijver, Ger Bongers en André Verseput. De laatste werkt bij Kustpark Texel. Bongers is horeca-ondernemer in ruste (had café De Jutter) en Drijver werkt bij de NUON. BEZEM verwacht met meerdere zetels in de raad te komen. De nieu we partij richt zich onder meer op lagere gemeentelijke lasten, minder ambtenaren en een transparantere politiek. Ook wil ze dat toeristen zich 'weer een welkome gast op Texel' voelen en dat er meer aan dacht voor jonge toeristen komt. De partij pleit ook voor de komst van een wethouder van toerisme. Het remmingwerk, het deel van de haveninstallatie dat de veerboot naar de afmeerinrichting geleidt, moet tegen een stootje kunnen. Dat blijkt onvoldoende het geval. Vol gens Alex Cofmo van TESO wordt de schade die is opgetreden niet veroorzaakt door problemen met de besturing van de Dokter Wage maker. 'Soortelijke schade is ook al in november opgetreden, maar toen met de Schulpengat. Het wil nog wel eens gebeuren dat het achterschip bij het wegvaren het remmingwerk aantikt, waardoor er schade optreedt.' In theone moet de constructie daar tegen bestand zijn. maar in de praktijk blijkt dat niet het geval. Wat betreft Rijkswaterstaat, in wiens opdracht de inrichting is vernieuwd, is het nog maar de vraag of er wat valt aan te merken op het remmingwerk. 'We zijn het aan het onderzoeken. Daarbij kijken we ook of de nieuwe boot sneller de haven invaart dan de voorgaande. Tevens zullen we kijken of het remmingwerk aan de voorwaarden voldoet. Pas dan kunnen we beoordelen of we het al dan niet moeten aanpassen', vertelt woordvoerder Marian Nijssen van Rijkswaterstaat. Drankrijder Een 57-jarige drankrijder uit Oude- schild werd zondag in de vroege ochtend in de Kogerstraat m Den Burg aangehouden omdat hij werd verdacht van rijden onder invloed. De blaastest wees uit dat hij 665 ug/l alcohol in zijn adem had, ruim drie keer zoveel als toegestaan. Hij moest zijn rijbewijs inleveren en kan een dagvaarding voor de rechter tegemoet zien. (Advertentie) De vleugel is al tijden onderwerp van gesprek en werd ook veel gespeuld met Ouwe Sunderklaas. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Super deBoer Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1