Volwassen gerecht uit relatief jonge keuken Bakker geen man die op winkel past Gastvrijheid vanzelfsprekendheid in Durper café De Rog 1 TEXELSE j COURANT 1-1-2 F amilieberichten ks? S lIJ Hout- en Bouwcentrum Van der Vis www.beeldbanktexel.nl Ruilbeurs Hij wilde geen wethouder zijn 'die op de winkel paste' meldde hij in 1998 bij zijn aantreden. Het waren geen loze woorden van Peter Bak ker. Met werkweken van gemid deld vijftig uur (bijna het dubbele van wat er op papier stond) legde hij zich toe op het opzetten van diverse projecten. Het masterplan Water, de oprichting en ontwikkeling van de Stichting j Duurzaam Texel, het Energieplan 2030 en een verkeersveiligheidsplan voor het eiland zijn enkele resulta ten waarvoor hij als wethouder ver- I antwoordelijk was. Daarnaast hield hij zich bezig met de eerste fase van de uitbreiding en revitalisering van de haven in Oudeschild, de komst van de Boerenroute en het fietspad langs de Westerweg. Hij zorgde er als wethouder ook voor dat bij diverse woningen, bedrijven, verenigingsgebouwen en scholen zonnepanelen werden geplaatst. Het was echter niet allemaal, rozen geur en maneschijn. Een plan van Bakker om de toeristenbelasting te verhogen naar één euro voor de kanjerprojecten haalde het niet in 2000. Een jaar later sneuvel den zijn plannen om de OZB met twee keer acht procenten voor de grote projecten te verhogen. De raad wilde niet verder gaan dan vijf procent. De gemeente had echter financieel het tij mee en het lukte Bakker ook om met de OZB-ver- hoging van vijf procent aan de slag te gaan met de nieuwbouw van de buitendienst voor Gemeentewerken aan de Reijer Keijserstraat. Dat was toen één van de meest in het oog springende kanjerprojecten. Ook bij het opknappen van de haven ging het even mis. Bureau Striking, inge huurd door het college om ideeën voor de haven te bedenken, werd niet gepruimd door Oudeschild. Het leidde ertoe dat het college een andere koers moest varen en brak i met Striking. Peter Bakker vertrok in 2002 als wethouder. GroenLinks heeft hem voor de gemeente raadsverkiezingen opnieuw naar voren geschoven als kandidaat-wethouder. Niettemin had Bakker de reputatie een doener te zijn en wethouder te zijn die initiatief nam. Onder zijn bewind wist de gemeente voor de grote projecten ook diverse financi ële bijdragen van provincie en rijk te verkrijgen. Groot was de teleurstel ling toen GroenLinks ondanks het geleverde werk in 2002 door de kie zer werd afgestraft. De partij kreeg bijna driehonderd stemmen minder dan in 1998 en moest één van de drie zetels inleveren. Bakker besloot niet terug te keren in de raad, wat hem destijds kritiek opleverde. Hij keerde niet terug als postbe- steller bij de PTT, maar werd coör dinator van het Provinciaal Duur zaam Energieteam van de provincie Noord-Holland. Dat team was ver antwoordelijk voor het opzetten van energiebesparende projecten. Het was de afgelopen jaren onder meer betrokken bij het project 'Stad van de Zon' bij Heerhugowaard, het opzetten van een koolstofdi oxide-servicepunt voor gemeen ten in Noord-Holland en duurzame projecten op scholen. Bakker: 'De Stad van de Zon is een project van zo'n vijftienhonderd woningen waar zonnepanelen in de daken van de huizen zijn geïntegreerd. Bij het ser vicepunt heeft zo'n tachtig procent van de gemeenten in Noord-Hol land inmiddels een klimaatovereen komst met de provincie afgesloten.' Texel was één van de eerste. Het leverde destijds subsidie op voor de duurzame energievoorzieningen die in het nieuwbouw van de buiten dienst van Gemeentewerken wer den toegepast. Een doelstelling van het Duurzaam Energieteam om voor 2010 minstens 205 MegaWatt aan energie uit windturbines te halen, is inmiddels bereikt. 'De lat is nu op 300 MegaWatt gelegd.' Hij is vanuit de provincie eveneens betrokken bij de ontwikkeling van een wind molenpark voor de kust bij Egmond aan Zee. Bakker is zich ervan bewust dat hij zich onder het duale systeem als wethouder in een andere rol zal moeten voegen dan hij tussen 1998 en 2002 gewend was. 'Het is nu de raad die de agenda bepaalt en het college dat uitvoert. Maar doordat ik de afgelopen jaren in de commissie Middelen heb gezeten, ben ik wel gewend aan het dualisme. Groen Links zal ook zijn best doen om tijdens de coalitieonderhandelingen haar ideeën naar voren te brengen en opgenomen te krijgen.' Bakker was bij zijn vertrek uit de raad in 2002 op dat moment het langst zittende raadslid. In 1982 kwam hij er voor het eerst in namens de toenmalige PSP. Begin jaren negen tig ging die pacifistische partij op in GroenLinks. Bakker is geboren en getogen Texelaar, getrouwd met Ineke Zijm en heeft twee zonen. Verzamelaar Maarten Stoepker wil graag weten wie de personen zijn die op bijgaande foto staan afge beeld. Ook is niet duidelijk waar en bij welke gelegenheid de foto werd gemaakt. Wie de mensen of de situatie meent te herkennen, kan contact met hem opnemen via tel. 312940. Stoepker is ook aanwezig op de ruilbeurs van de afdeling ver zamelaars van de Historische Ver eniging, die donderdag vanaf 20.00 uur wordt gehouden in Tusse de Banke op de Groeneplaats. Van de personen op de foto's van de vorige keer (van mensen in de Park straat in Den Burg) is alleen Sijbrand Keyser Hendrik Jaczn. Herkend. Hij woonde op 't Hooge bij Bargen. De identiteit van de fietsende man is vooralsnog niet bekend ZDH en Liverpool succesvol in zaal ZDH E1 en Liverpool hebben zater dag in Ons Genoegen de zaal- voetbaltoernooitjes voor E-pupillen gewonnen. Vooral het toernooi dat 's ochtends wérd gespeeld, tussen de sterkste teams uit de competitie, was erg spannend. Op één na alle wedstrijden eindigden in een gelijk spel of met een verschil van slechts één doelpunt. Opvallend was dat Manchester, dat in de competitie samen met SVC de dienst uitmaakt, er niet aan te pas kwam. Een cruci ale rol speelde de scheidsrechter in de slotwedstrijd tussen Manchester en ZDH E1, op papier de zwakste ploeg. Een overwinning was voor de Hoornders genoeg om het toer nooi te winnen, maar tot hun schrik kregen ze tien seconden voor tijd bij een voorsprong van slechts één doelpunt een penalty tegen. Zou deze worden benut, dan was niet ZDH maar SVC E1 winnaar. De scheidsrechter herriep echter zijn beslissing, waardoor ZDH met acht punten toch aan het langste eind trok. Arsenal behaalde net als SVC zeven punten, maar dolf op doel saldo het onderspit. 's Middags waren de verschillen groter en maakten eigenlijk alleen Liverpool en Blackburn aanspraak op de overwinning. Beide ploegen wonnen drie keer, speelden gelijk tegen elkaar en hadden veel moeite met De Koog E1dat daardoor een cruciale rol speelde. Liverpool hield De Koog op een gelijkspel (0-0), terwijl Blackburn verloor (0-1), waar door Liverpool het toernooi won. De eerste indrukken zijn mis schien wel het meest kenmer kend. Ik kom nauwelijks in café De Rog in De Cocksdorp, maar voel me toch allerminst een bui tenstaander als ik op een zon dagavond aan de bar zit om voor deze rubriek een hapje te eten. Gastvrijheid blijkt welhaast een vanzelfsprekendheid en de keu ken mag er ook zijn. Wil ik aan tafel, aan de bar of des noods op het terras eten. 'Ik kom het gerust buiten bij je bezorgen', grapt Céline de Graaf. Het laat ste zou me niets verbazen, maar iets zegt me dat het binnen toch beduidend aangenamer is dan in de vrieskou buiten. Het wordt de bar. Hij is breed om aan te eten, het is er gebruikelijk en je zit tussen de andere gasten. Zou het opvallen als je bijna nooit komt en dan opeens komt eten, vraag ik me nog af. De vraag kan meteen naar de reservebank. Nee, daar wordt niet van opgekeken. En als dat wel zo zou zijn, is het in ieder geval niet achter de bar. Piet Zijm loopt langs om nog even de beste wensen voor het nieuwe jaar te geven, vraagt en passant hoe het ermee is en hetzelfde geldt ook voor De Graaf en medewerkster Els Ooy- evaar. Het effect is dat ik meteen op mijn gemak door de kaart aan het bladeren ben. Er is een ruime keuze uit voor-, hoofd- en nagerechten. Na enig dubben wordt het een voor gerecht van champignons die met Texelse kaas zijn gegratineerd en een hoofdgerecht met vier soorten lamsvlees. De kaart doet niet vermoeden dat De Rog pas sinds de zomer van 2002 gerechten serveert. Zijm en De Graaf begonnen daarmee, nadat ze De Rog in september 2001 van Kees Swarthoff overnamen. Sinds e Rog in De Cocksdorp eetgedeelte tussen de bar en de voordeur. Céline de Graaf een verbouwing van de keuken begin 2004 presenteren ze De Rog als eetcafé. Sinds die tijd is er ook een eetgedeelte tussen de bar en de voordeur. Momenteel wordt de keuken opnieuw vergroot. 'Dan kunnen we straks ook gemakkelijk met vier man in de keuken staan en Carst Komdeur is in vaste dienst als hebben we ook meer ruimte voor barkeeper opslag', vertelt De Graaf. Drie koks, Het wachten op het eten duurt niet Menno Rusman, Pieter Dijkema en lang. Met name Piet Zijm staat erom Bas Timmer, zijn er in vaste dienst, bekend nadrukkelijk aanwezig te In de zomer wordt de keukenploeg zijn en dat geldt ook voor vanavond, aangevuld met tijdelijke krachten. Zijm is overal. Dan weer zit hij bij gasten te praten, dan weer staat hij achter de bar glazen in te schenken. De omgang met bijna lege flessen is royaal. Als in een fles wijn nog een klein beetje overblijft, vult hij de wijnglazen voor zich gewoon een beetje extra bij totdat de fles leeg is. Het verbaast me hóe druk het is voor een doorsnee zondagavond. De meeste tafeltjes zijn bezet, aan de bar zitten diverse mensen en achterin de zaak heeft een groot gezelschap aan één van de twee langwerpige tafels plaatsgenomen. De drukte blijkt gebruikelijk te zijn voor het weekend, vertelt De Graaf. Champignons Terwijl ik met een buurvrouw in gesprek ben over honden, daalt een dampende schaal champignons voor me neer. Het pannetje heeft geruime tijd in de oven gestaan. De kaas is mooi gesmolten en smaakt goed in combinatie met de cham pignons en de uienringen. Door het warme pannetje, liggend op een houten schaal, blijft het voorgerecht tot en met de laatste champignon warm. Een minpuntje, ik brand mijn tong aan de eerste hap, maar dat is mijn eigen schuld. De schade blijft gelukkig beperkt, zodat ik me ook het hoofdgerecht wel kan laten smaken. Het lams vlees wordt op een vierkant bord gepresenteerd dat gegarneerd is met een paar dunne streepjes don kere saus. In twee aparte bakjes worden knoflooksaus en honing- mosterdsaus geserveerd. In een paar kommen worden een salade van rode kool met studentenha ver, een groensalade, vier gestoof de peertjes en frietjes bijgeleverd. Automatisch kijk ik even om naar de toeristen die aan een tafel achter me zitten. Die zijn eveneens rijkelijk voorzien van dezelfde garnituur. Het vlees is mals en lekker. Ik betwij fel of het passend is lamsvlees met knoflooksaus te eten, maar ik laat de saus er niet voor staan. De eerste hap leert meteen dat die zelfgemaakt is en dat er niet op de hoeveelheid teentjes knoflook is bezuinigd. De combinatie van de rode kool met de studentenhaver doet het ook goed. Zowel Zijm, De Graaf als Ooyevaar roepen in het voorbijgaan een welgemeend 'eet smakelijk'. Komdeur meldt ten over vloede dat ik het moet zeggen als het niet voldoende is. Ik knik ja en vraag me ondertussen af of het gaat lukken de zojuist geleverde maaltijd op te krijgen. Het antwoord is bijna. Bij de laatste twee stoofpeertjes en de groensalade haak ik af. Het lam blijkt afkomstig te zijn uit Nieuw- Zeeland. 'Daar doen we niet moei lijk over', vertelt De Graaf. 'Als we Texels lam zouden serveren, zou het meteen een stuk duurder worden en we willen de pnjzen wel schappelijk houden. We hebben het soms wel, maar dan als specialiteit.' De kosten van het hoofdgerecht bedragen nu €14,80. Voor het voorgerecht betaal ik €6,25. In totaal ben ik inclusief een paar cola's en een cappuccino €25,85 kwijt. Gasten De Rog moet het hebben van men sen uit het dorp en gasten van onder meer De Krim en Landal. 'Maar ook Texelaars weten ons steeds vaker te vinden. En het speelt ook een rol dat Piet vroeger bij paal 28 heeft Uitslagen: Bovenste helft ranglijst: SVC E1-Man chester 3-2; Arsenal-Chelsea 3-2; ZDH E1-SVC E1 2-1; Manchester-Arsenal 1-3; Chelsea-ZDH E1 0-0; Arsenal-SVC E1 1-2; Chelsea-Manchester 1-0: Arsenal-ZDH E1 1-1; SVC E1-Chelsea 1-1; Manchester- ZDH E1 0-1. Eindstand: 1.ZDH, 8 punten; 2.SVC, 7; 3.Arsenal 7, 4.Chelsea. 5; Manchester, 0. Onderste helft ranglijst: Liverpool-De Koog E1 0-0; SVO E1-Blackburn 0-1; SVO E2-Texel'94 G-mim 4-0; SVO E1-Liverpool 0-2; De Koog E1-SVO E2 0-1; Blackburn- Texel'94 G-mini 1-0: De Koog E1-SVO E1 1-1. Texel'94 G-mini-Liverpool 0-3; SVO E2-Blackburn 0-1; SVO E1-Texel'94 G-mini 2-1; Blackbum-De Koog E1 0-1; Liverpool-SVO E2 2-0; Texel'94 G-mini-De Koog E1 0-6: SVO E2-SVO E1 0-1; Black burn-Liverpool 0-0. Eindstand: I.Liverpool. 11 punten; 2.Blackburn. 10; 3.SVO E1. 7; 4.De Koog E1, 6; 5.SVO E2, 6; 6.Texel'94 G-mini, 0. Daar red je levens mee! gewerkt. Mensen die toen daar bij hem kwamen, komen nu hier bij hem.' Opvallend is dat Zijm en De Graaf veel gasten met de voornaam aanspreken. Dat is bewust, ze blij ken veel gasten bij naam te kennen. 'En als we het met weten, stellen we ons even voor of we komen er in gesprek wel achter.' De keuken is dagelijks tot 01.00 uur geopend. Volgens De Graaf worden over het algemeen na half elf 's avonds geen complete maaltijden meer besteld, maar het trekt wel bezoekers. 'We zien geregeld men sen uit de horeca die tegen het eind van de avond klaar zijn met werken en dan hier nog even komen eten.' De Rog beschikt over zo'n twin tig krukken aan de bar en veertig stoelen aan de tafels. Buiten op het terras is plaats voor veertien tafels. De tafels met bordspelen die onder Swarthoff nog in De Rog stonden, zijn sinds de verbouwing in 2004 definitief verdwenen. 'Maar er liggen nog wel bordspelen achter de bar', vertelt Zijm. 'Er wordt bijna elke dag wel gescrabbeld en er wordt ook veel Risk en kolonisten van Catan gespeeld. Het is wel jammer dat er nauwelijks meer Halma of Mens- erger-je-niet wordt gespeeld. Maar als mensen het willen, kunnen ze de gebruiksaanwijzing erbij krijgen.' Jeroen van Hattum TON AMBRIOLA A 17-5-1932 t 19-11-2005 Hij was een geweldig mens. Voor alle lieve en goede uitingen van steun en de lovende woorden over Ton zeg ik U. mede namens de familie, hartelijk dank. C. Ambriola-Korte Den Burg, januari 2006. Blij en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Merel Iris Marieke Merel is geboren op 14 januari 2006 om 08.35 uur, weegt 3660 gram en is 51 cm lang. De trotse ouders, broers en zus zijn: Jaap-Kees, Marieke, Maarten, Jasper en Emma Snoeij Alikruik 17, 1723 HS Noord Scharwoude Telefoon: 0226-318199 Wij rusten van 13.00 tot 15.00 uur en na 22.00 uur. j 'Jexelaarljes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. 4 kilo roodkokende stoofperen €3,-: hand en moesappeis. o.a. Sterappel. L. Huisman, fruitkwekerij De Veen, tel. 06-22030389.3 Iedere donderdag 4 RB gevulde koeken halen. 3 betalen. Dros Bakkerij, Kogerstraat 44. Nog één week alles halve prijs voor wij 14 dagen sluiten wegens vakantie. Studio jonge mode voor een maatje meer. Waal- derstraat 4, Den Burg. Wonderlijke oproep! Graag zou ik op Texel een lees- studiegroep starten met reisgenoten op het pad van Een cur sus in wonderen. Reis je ook graag samen? ECIWopTexel@dovadi.nl of 311304. In de roos? Qmpp Kapsa lon natuurlijk! Daar helpen ze je er ook weer af! Waal- derstr. 15. tel. 312227, ook zonder afspraak. Baby geboren? Huur een ooievaar voor in de tuin voor €1,25 per dag (€12,50 borg) bij Langeveld de Rooy, Spmbaan 6, tel. 362600. INKT 09 GO CARTRIDGES ALU MIKKEN De laagste prijs en altijd de beste kwaliteit Alcetvbi) LerCRi Parkstraat 10 Oen Burg Tel: 322 422 Fax: 322 411 Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek. Een pienter kacheltje voor boot en caravan. €59,95 (ook voor een koud kan toor). Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Van links tot liberaal, Texels Belang is er voor ons allemaal! Zin in een lekkere pita giros? Ga dan naar Kon- stantinos De Griek in de Weverstraat 44, tel. 322220. Geopend van 12.00 tot 24.00 uur. Nog één week alles halve prijs voor wij 14 dagen sluiten wegens vakantie Studio jonge mode voor een maatje meer. Waal- derstraat 4, Den Burg. Nieuw in de collectie: spij kerbroeken van Pépé jeans voor dames en he ren bij Mantje LifeStyle Stores. Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij sleutelservice Van Osch Open van 08.00 -12.30 uur. Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek. Thermo-ondergoed van Craft en Helly Hansen. Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Dekbedovertreksets nu tot 50% korting! Wees snel! Bosma Woningin richting, Waaldertsr. 6. Iedere donderdag 4 RB gevulde koeken halen. 3 betalen. Dros Bakkerij, Kogerstraat 44. Reparatie van al uw ap paraten Voordeelland Oudeschild, 322398. Voor isolatiematerialen Telefoon 312356 Dé beeldbank voor Texel ymet zowel historisch als recent materiaal^ DINSDAG 17 JANUARI 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3