Verliezer in Abdelde winnaar op Texel 0fjt De Koog Winterkeuring toont aan: over smaak jury's valt niet te twisten w Foutje GS dupeert Duurzaam Texel ■■hAl fruii GOEDKOPER!* TEXELSE 7 COURANT Beknibbelen op de kosten Jip?! voor «fe faa oSfelB Alleen in het filiaal Nikadel 19 GROENTE DINSDAG 17 JANUARI 2006 Met meer dan honderd dieren, 18 schapenfokkers en opvallend veel toeschouwers, zelfs van de overkant, mocht de zaterdag gehouden Winterkeuring zich in een grote belangstelling verheu gen. Opvallend was dat bij de oudere dieren rastypische eigen schappen de boventoon voerden, terwijl bij de jonge rammen vooral is gelet op ontwikkeling en functi onaliteit van de dieren. Veel overeenkomsten, maar ook veel verschillen op de inmiddels pische eigenschappen wat naar de achtergrond raken. Het klopt dat oudere rammen daardoor gemid deld wat meer uitstraling hebben.' Zwagerman: 'Ook bij de jonge ram men zitten topdieren, maar er staan dit keer meer dieren als anders en daarom heb je ook meer ondereind (dieren die door de jury achteraan zijn gezet, red.). Het is zeker niet zo dat het over de hele linie tegen valt.' Rodenburg: 'We komen ook op andere keuringen en dan blijf je aan de kwaliteit van de rammen en ooien zien dat Texel de bakermat traditie geworden Winterkeuring in manege Akenburg. Voor belangstel lenden en fokkers een moment om de actuele stand van zaken in de fokkerij te bekijken, maar nadruk kelijk ook een gezellig samenzijn, waarin de boog niet zo gespannen staat en dat vooral bedoeld is om de saamhorigheid binnen deze typisch Texelse beroepsgroep te verhogen. Teambuilding op z'n Texels dus, met als grote afwezigen Piet Verberne (gezondheidsredenen) en Kees Kik kert, die zijn dieren door de regelge ving niet kon inzenden. De vergelij king met de afwezigheid van Lance Armstrong in de Tour de France werd getrokken, maar of die terecht i$, moet worden betwijfeld. 'Over de hele linie een goeie kwaliteit, waarbij er binnen de rubrieken wel wat wis seling zit', concludeerden juryleden Wim Rodenburg en Jan Zwager man. 'Je kunt duidelijk zien dat sommige fokkers prioriteit geven aan ontwikkeling en vruchtbaarheid van de schapen, waarbij de rasty- 7 werd J. Kolk van het Texelse schapenras is. Qua niveau is dit echt een van de betere keuringen.' Maar zoals er door de fokkers en belangstellenden kritisch naar de dieren werd gekeken, stond ook de jury ter discussie. Want hoe kon het gebeuren dat dezelfde ram die op een keuring onlangs in Abdelde door de jury onderaan werd gezet, hier bovenaan eindigde. Criticaster Kars Fielmich en een meegereisde overkantse fokker trokken hieruit zelfs de conclusie dat een ram die elders een slechte beoordeelding kreeg op Texel bovenaan wordt gezet, het wel bijzonder matig moet zijn gesteld met de kwaliteit van de overige dieren. 'Onzin', vond Zwagerman: 'Een keuring is een momentopname. Koos is een mees ter in het voorbrengen en toiletteren van de dieren. Als je dezelfde dieren over veertien dagen weer zou zien, zou je ze misschien andersom zet ten.' Rodenburg: 'Natuurlijk kijken we door de cosmetische aspecten heen. De eerste uitstraling moet goed zijn, evenals de functionele onderdelen, zoals het beenwerk, de ontwikkeling en de halsaanslui ting aan de romp, want het dier moet wel goed kunnen grazen. Die onderdelen zijn het belangrijkste.' Net zo makkelijk als je kritiek op de jury's kunt leveren, kun je zeggen dat Tjepkema, die het dier voor het bescheiden bedrag van €200,- op de kop tikte, een goede slag heeft geslagen. Wat volgens beide juryleden ook meespeelt, is dat er in Abdelde anders wordt gekeurd. Zwagerman: 'Daar geeft de jury meer voorkeur aan de rastypische eigenschappen, terwijl wij meer waarde hechten aan de ontwikkeling en functionaliteit van het dier. Natuurlijk riemen we het type ook mee, want we zetten niet alleen de grootste dieren voor aan, want het oog wil ook wat. Je kunt dus niet zeggen dat ze daar goed zijn en hier slecht of anders om, zo werkt het niet. De smaak van de jury kan anders zijn en ook de organisatie drukt een belangrijk stempel op de keuring.' Conclusie van de verslaggever is dat het dus in de jurywereld ontbreekt aan een uniforme beoordeling. De vraag is waar de fokker zich op moet rich ten. Zwagerman: 'Als je in de fokke rij vooruit wilt, moet je altijd je eigen inzichten volgen, niet die van de jury. Want die geeft slechts richting aan. En binnen de fokkerswereld zijn de verschillen groot. Een Belg koopt een schaap om op de eerste de beste tentoonstelling vooraan te lopen. Maar van een Nederlander hoeft dat niet.' Nico van Heerwaarden is zo'n fok ker die zijn eigen inzichten volgt en daarmee steeds beter scoort, ook tijdens deze keuring. 'Ik hou van goed ontwikkelde rammen met veel uitstraling. De kopers die ik op het erf krijg, zijn geïnteresseerd in het type dat ik fok. Maar bij Jan-Willem Bakker en Henk Zoetelief (die vooral bekend staan om hun ruim ontwik kelde dieren, red.) komen weer heel andere fokkers.' Nieuw op de keuring was dat alle dieren door Gert Winter in één han deling werden gewogen en dat met behulp van een ultrasonische scan- Kampioen bij de ramlammeren werd een exemplaar van Dick Kikkert, dat nog geen jaar oud was en nu al 72,6 kilogram woog. Reservekampioen in deze categorie werd een ram van Nico van Heerwaarden. De keus van de jury maakte duidelijk dat er nadrukkelijk op ontwikkeling en functionaliteit werd gelet. ner de hoeveelheid vet (ongewenst) en vlees (gewenst) werd gemeten. Tot dusver moest de fokker deze eigenschappen op gevoel en op het oog bepalen, sinds kort is het mogelijk dit te meten. Daarbij moet worden aangetekend dat het een momentopname betreft en dat aan de vergelijking tussen de dieren uit de verschillende stallen niet teveel waarde moet worden gehecht. Want een ram van fokker Cees Commandeur had bijvoorbeeld de hele winter buiten gelopen en was schraal, terwijl dieren die binnen hadden gestaan aanzienlijk ruimer in het vlees zaten. Maar bij dieren die uit dezelfde stal komen en onder dezelfde omstandigheden waren gehouden, kunnen de verschillen de fokker wel degelijk aanwijzingen geven over met welke rammen hij verder wil. Een meer wetenschap pelijke benadering dus. De gewichten liepen behoorlijk uit een. Waar ram nummer 34, geboren op 10 maart vorig jaar 51,8 kilogram aanwees, woog een vrijwel even oude ram (4031 -3170) van Dick Kik kert 72,6 kilogram. Een ram die niet alleen qua omvang met kop en schouders boven de concurrentie uitstak, maar waarvan ook de rasty pische eigenschappen in de smaak vielen bij de jury. Zwagerman en Rodenburg zetten ram nummer 79 in rubriek 10 van de ramlammeren, waarna het dier ook bij de kam pioenskeuring als winnaar uit de bus kwam. Reservekampioen werd nummer 95 (5674-0383), gefokt door Nico van Heerwaarden, een nakomeling van de ram die op de schapenfokdag kampioen werd bij de anderhaifjarigen, wat aangeeft dat de kwaliteiten overerven. Die wetenschap was ook mooi meege nomen voor mede-eigenaars Reu- ser, Leeuw en Rijers, drie liefheb bers uit het Land van Maas en Waal die voor de winterkeuring speciaal naar Texel waren gekomen. Gerard Timmerman Nieuw op de keuring: alle rammen en ooien werden gewogen, waarbij met behulp van een ultrasonische scanner de hoeveelheid vet en vlees werden gemeten. De meting werd uitgevoerd door Gert Winter van Inter Schaap Genetics. Uitslagen: Ooilammeren: kampioen nummer 47 ((4380- 5558) Fokker-eigenaar Koos Tjepkema. Reservekampioen nr. 48 (5615-0902) fokker- eigenaar J. Kolk. Oudere rammen: kampi oen: nr. 9 (5609-0971), fokker J. Ros. eige naar Koos Tjepkema. reservekampioen nr 13 (4031-2865), fokkereigenaar Dick Kikkert Jarige rammen: kampioen nr 28 (5674-0350) fokker Nico van Heerwaarden, eigenaars Van Heerwaarden. Loek van Vtiet en B. Jenneboer (tevens publieksprijs). Reservekampioen nr. 21 (3964-3672) Fokker-eigenaar J. Eelman. Jarige rammen: kampioen nummer. Ramlam meren: kampioen nr. 79 (4031-3170) Fokker eigenaar Dick Kikkert, reservekampioen nr. 95 (5674-0383) fokker Nico van Heerwaarden, eigenaar Van Heerwaarden, Reuser, Leeuw en Rijers.. Uit de rammen met een vrucht baarheidsindex hoger dan 111 werd n 65 (5615-0900) van J. Kolk als kampioen gekozen In de jeugdrubriek bleek Jens Bar- horst. die een ram van zijn vader Herman door de ring begeleidde, dit naar het oordeel van de jury het beste te kunnen. De metingen leverden de volgende resultaten op: Zwaa'st ram nr 10 IBH203052), combinatie Bak- ker/Zoeteleif 113,5 kg, tevens ram met dikste spieren (45 mm) Rammen 2004: zwaarste nr. 27 (5700 4524 J.W. Bakker 99,5 kg. dikste spieren nr. 19 (5674-0330 R Kooiman (43 mm). Ooien: zwaarste nr. 30 (5700-5062) J.W. Bakker (63 kg), dikste spieren nr. 42 (5700- 5028) J.W. Bakker (40 mm). Ramlammeren: zwaarste nr. 72 5700-5063) J.W. Bakker 78,1 kg, dikste spieren nr. 62 (5700-1664) J.W. Bakker (40 mm). Duurzaam Texel moet dit jaar beknibbelen op de kosten. Dit komt doordat de provincie van de subsidie die voor 2005 was toegezegd maar de helft heeft uitgekeerd. In totaal liep de stich ting €58.000,- mis. Doordat dit geld wel is uitgegeven, kan een aantal kleinere projecten dat voor dit jaar op het programma stond niet of onvolledig worden uitge voerd. Positief is dat de provincie voor de jaren 2006, 2007 en 2008 €348.000,- aan subsidie heeft toe gezegd, mits ook de gemeente een bijdrage levert. In mei 2005 besloten Provinciale Staten 3.5 ton aan subsidie beschik baar te stellen aan Duurzaam Texel. Dat besluit had toen betrekking op de jaren 2005, 2006 en 2007. In de kleine lettertjes stond echter dat het besluit in september moest worden herbevestigd. 'Toen we daarover niets hoorden, hebben we bij de provincie gevraagd of er nu wel of niet was herbevestigd. We kregen te horen dat het wel goed zat', vertelt Nienke Bloksma. Dat bleek niet helemaal het geval. In oktober werd bekend dat Duurzaam Texel inderdaad die 3,5 ton zou krijgen, maar dat het was bedoeld voor 2006, 2007 en 2008. Bloksma: 'Over 2005 werd in dat nieuwe besluit niet gesproken.' Oorzaak van het vooruitschuiven was dat het geld uit het provinciale fonds van tien miljoen euro voor duurzame ener gie, duurzaam bouwen en educatie over duurzaamheid niet vóór 2006 beschikbaar bleek te komen. Van de eerder toegezegde €116.000,- voor 2005 bleek de helft te zijn overge maakt, naar de andere €58.000,- kon de Texelse stichting fluiten. Met als gevolg dat Duurzaam Texel het jaar afsloot met een groot tekort, omdat wel op de inkomsten was gerekend. Voor het voortbestaan van de stichting heeft dit geen gevolgen, op langere termijn zijn de vooruitzichten er door het opschui ven zelfs beter op geworden. Maar voor de korte termijn zijn er wel een paar problemen. Door het tekort van vorig jaar, moet de begroting van dit jaar worden aangepast. Gisteren is dit door het dagelijks bestuur van de stichting besproken, met waarschijnlijk als gevolg dat er op projecten die verband houden met duurzaam ondernemen wordt beknibbeld. Gedacht wordt aan de begeleiding van bedrijven die mee doen aan de Milieubarometer en hulp aan bedrijven die op ener gie- en grondstoffengebruik willen besparen. Ook een project over mobiliteit en educatie is stil komen te staan. Maar er zijn volgens Bloks ma ook veel projecten die wél door gaan. Zoals een serie lezingen over duurzame energie en er wordt nage dacht over het uitwerken van sce nario's over de wijze waarop Texel naar honderd procent gebruik van duurzame energie kan toegroeien. De kwestie was voor Statenleden Manfred van der Heijde (PvdA) en Jan Bezemer (CU-SGP) aanleiding hiervoor schriftelijk vragen te stellen aan Gedeputeerde Staten. Duurzaam Texel heeft €461.000,- te besteden De totale begroting van Duurzaam Texel bedroeg in 2005 €387.448. Voor dit jaar komt de begroting uit op €461.000,-, waarbij aan de stichting voor projecten nog het nodige aan Leader+-geld is toegezegd In het begrote bedrag zit ook de subsidie van de gemeente Texel van €70.000.- Doordat de raad elk jaar een besluit moet nemen over deze subsidie, blijft de toekomst voor Duurzaam Texel onzeker en kunnen met andere partijen geen afspraken voor de lan ge termijn worden gemaakt. Mocht de raad namelijk besluiten ermee te stoppen, dan trekt ook de provincie de bijdrage in. In hoeverre de politiek duurzaamheid hoog in het vaandel heeft staan, zal blijken op maandag 13 februari, wanneer een forumdis cussie over duurzame energie wordt gehouden. Wisselingen bij Togoda Omdat verschillende spelers in de tweede periode bijzonder goed hebben gepresteerd, hebben bij bil jartclub Togoda uit Den Burg na 24 partijen grote verschuivingen in het klassement plaatsgevonden. Jan Meedendorp, die met 26 caram boles de hoogste serie van deze periode maakte, speelde maar liefst drie partijen in zeven beurten uit en steeg van de zesde naar de derde plaats. Peter Novak, die na de eerste periode op de eerste plaats stond, zakte naar de tweede plaats. Zijn hoogste serie was 18 caramboles. Klaas Dirk Koorn (14 caramboles), wisselt briljante partijen af met heel slechte, steeg desondanks naar de eerste plaats. Sieb Sikma (12) zak te van de tweede naar de vierde plaats. Piet (Smul) Huizinga (12), Hans de Beer (11) en Huug Snoek (15) staan vijfde, zesde en zevende. Erwin Roedema, die dit jaar voor het eerst met de club meespeelt, staat achtste. Hij maakte een hoogste serie van 13 caramboles. Het verschil tussen de nummers één tot en met vier bedraagt 10 punten, Burgemeester Geldorp Home Mededelincen b Oproepen Eur ft Afbeeldina veraroten gratis afhalenê€|l" Burgemeester Geldorp. Nu met gratis fles jutter bij afhalen. terwijl tussen de nummers vijf tot en met acht maar 6 punten verschil zit. Er kan dus nog van alles gebeuren voor de competitie is afgesloten. Vijf leden van Togoda doen mee aan de Texelse kampioenschappen die in februari in De Koog worden gehouden. Af te halen Op Marktplaats.nl werd laatst een kind te koop aangeboden, een waarschijnlijk Texelse grappenma ker ging nog een stapje verder en bood op Koopplein.nl onze burge meester aan. De adverteerder heeft waarschijnlijk een fictieve naam en woonplaats gebruikt, als telefoon wordt dat van de gemeente Texel vermeld. Exploitant Peter Dral heeft de advertentie inmiddels van de lokale koopjessite verwijderd. Balie raadhuis De openingstijden van de centrale publieksbalie op het raadhuis zijn aangepast. Op maandag en woens dag zijn de balies geopend van 9.00 tot 16.00 uur. Op dinsdag, donderdag en vrijdag zijn de balies geopend van 9.00 tot 13.00 uur. In de laatste Om te Onthouden in deze krant was abu sievelijk nog gemeld dat de balies elke middag open zouden zijn. Jongeren Informatie Punt Vanaf do. 19 lanuari Koolvisfilets Flinterdun gesneden ham Varken, kip of kalkoen 200 Gram Naturel, Mexican of lemon/pepper 800 Gram -mm I ZUIVEL BROOD DIEPVRIES KOEUNG GROENTE FRUIT VERS VLEES 30 't.o.v. andere Lidl-filialen Aei« gddig «m do. 19 januari l/m wo 25 januori Modilen zij ondanb zorgvuldig» planning la ml rijn uhwiodit, don wogen wij hiervoor begnp De ofgabMldt artiUen kunnen orwijfar ZaF en dtvHouton njn xxxMxufcn W3

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7