'Zijn kampeerders nog wel welkom op Texel?' (jroen 'wartsjexeh in het harL, Strender senioren blij met dorpssteunpunt Toekomst speelzalen peuters weer ongewis Nieuw op twee Marijke Eelman Marian Merkelbach lijsttrekker bij CDA én wethouderskandidaat Irritatie over discussie kamperen bij de boer eerseren Texelse U Media OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12048 VRIJDAG 20 JANUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Nog geen jaar na het vertrek van Catalpa verkeren de peuterspeel zalen op het eiland opnieuw in onzekerheid. Door de tekorten bij Pharos, sinds april de uitvoerder van het peuterspeelzaalwerk, is de toekomst wederom ongewis. Een eventueel faillissement en einde van Pharos zou betekenen dat de 'gemeente een nieuwe uitvoerder van het peuterspeelzaalwerk moet jzoeken. De peuterleidsters zit ten daar allerminst op te wachten. •Peuterleidster Gretha Blom pleitte woensdagavond tijdens de raads commissie Welzijn namens de peu terleidsters voor het behoud van de brede welzijnsstichting als uit voerder. 'De samenwerking tussen Pharos en de peuterspeelzalen is goed. Het loopt goed en we willen dat graag zo houden.' Herman Rid- derinkhof van de dorpscommissie ;van Den Hoorn liet eveneens weten 'dat het momenteel goed loopt bij de peuterspeelzalen. 'Het is ze zelfs gelukt de tarieven te verlagen.' Ook bij de politieke partijen klonk over de uitvoering van het peuter- speelzaal werk geen kritiek. Niette min hangen er donkere wolken aan de lucht. Zo werd afgelopen jaar het beschikbare budget van €95.000 met €30.000,- overschreden. Dat Ikwam onder meer door aanpassin- De kandidaten van het CDA: vlnr. vooraan Marijke Eelman, Marian Merkelbach en Gerard Weijers, daarachter Ben Zegeren en Marlijn Eelman. {Foto g«ram vmmeman) Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg gen die volgens de wet Hygiëne en Veiligheid Peuterspeelzalen moes ten worden doorgevoerd. Voor 2006 verwacht Pharos opnieuw meer kosten te maken dan het bedrag waarvoor de gemeente het peuter speelzaalwerk inkoopt. De gemeen te wil €96.000,- uittrekken, Pharos heeft beraamd €118.000,- nodig te hebben. De stichting verwacht het extra bedrag van €22.000,- groten deels te kunnen dekken met een beraamd overschot op het budget voor het jeugd- en jongerenwerk. Het college kan niet uitsluiten dat er eind 2006 opnieuw tekorten bij de peuterspeelzalen zijn. Dat ant woordde wethouder Annie Hin (Wel zijn) op vragen van Eric Hercules (PvdA). Hin: 'Ik kan dat niet garan deren, want je moet voor de peuter speelzalen ook een minimum aantal kinderen hebben.' De wethouder sloot niet uit dat er in de toekomst mogelijk toch één of twee zalen moeten worden gesloten. De raad bepaalde een jaar geleden, toen de problemen met Catalpa speel den, nog heel nadrukkelijk dat alle peuterspeelzalen open moeten blij ven. Eric Hercules (PvdA) en Henny Festen (GroenLinks) zeiden dat het peuterspeelzaalwerk moet worden voorgezet. Dinsdagavond 24 janu ari praat de raadscommissie verder over de problemen rond Pharos. Wolonderneming Volop drukte bij de Texelse Wolon derneming. Sinds Dick Graaf zijn bedrijf eind 2000 overdeed aan RAB, is er veel gebeurd. .Saneringen en reorganisaties volgden, er moesten mensen vertrekken, de sfeer stond onder druk. Maar de productie ging door, het assortiment is beter op de vraag afgestemd en er is volop vertrouwen in de toekomst. Pagina 8 Rita Verdonk De volgens een onlangs gehouden enquête populairste politicus van Nederland, Rita Verdonk. komt naar Texel De minister voor Vreemdelingenzaken en Integratie woont op 10 februari de aftrap bij van de campagne van de Texelse WD voor de gemeenteraads verkiezingen. Tijdens een openbare bijeenkomst in Question Plaza gaat de minister de discussie aan met het publiek. Pagina 9 Vleugel het dorpssteunpunt is gevestigd. Rechts v n Fia Joustra, die de n Voor sympathisanten van Ed Stie- kema die maandag aanwezig willen zijn bij de rechtszaak over de vleu gel in Alkmaar is er nog plaats in de bus. Die vertrekt maandag om 7,35 uur vanaf de Elemert. Aanmelden kan via hielkebruining@texel.com of 0622 50 83 60 Bijstaande foto werd ons gestuurd, met daarbij de opmerking dat de vleugel in goede staat verkeert 'Sinds ik in het dorpssteunpunt kom, word ik op straat door veel meer mensen gegroet dan een paar maanden geleden. Ik heb er veel dorpsgenoten leren kennen', vertelt één van de oudere Ooste- renders die elke donderdagmor gen aanschuift voor een kopje koffie in De Bijenkorf. Het ergert veel aanwezigen dat er in al die maanden nog nooit een politicus in het dorpssteunpunt is geweest. 'Maar in de discussie over Pharos vertellen ze wel allerlei onwaar heden.' Als een wesp gestoken reageren ze bijvoorbeeld op de opmerking van politici tijdens de raadscommissie over Pharos dat elke bijeenkomst in het dorpssteunpunt €518,- euro zou kosten. 'Wat is dat nou voor onzin. De zaalhuur is maar fractie van dat bedrag en de koffie betalen we zelf. Zeventig eurocent per kopje. Ze vergeten dat Fia (Joustra, de coör dinator van het steunpunt, red.) de hele week in touw is voor dit dorps steunpunt en voorbereidingen treft voor die andere. We kunnen haar de hele dag bellen met allerlei vragen. Ze is een heel goede hulp.' Het gezelschap, een stuk of tien oudere Oosterenders, zou het dood zonde vinden als de raad weigert om Pharos van extra middelen te voorzien. 'Je merkt dat nu dit kof- fieuurtje een paar maanden draait, men het steeds beter weet te vin den. En er wordt van alles voor ons georganiseerd. Koersbal, bingo en zelfs de boogschutters hebben voor ons een demonstratie gehouden. Op 16 februari is hier een geza menlijke maaltijd. Binnen de kortste keren hadden zich 30 Oosterenders ingeschreven. Dat doet de SWOT ook wel in Den Burg, maar wat heb ben wij daar te zoeken. Wij kennen daar de meeste mensen niet.' Zeer te spreken zijn ze ook over het net werk van vrijwilligers dat Fia Joustra in Oosterend heeft, in totaal 33 mensen.' Mevrouw Mantje: 'Thuis ging er laatst bij mij van alles kapot. Allerlei elektrische apparaten waar ik geen verstand van heb. Ik raakte er helemaal van in paniek. Mijn buurman bleek vrijwilliger van Pha ros te zijn en heeft er voor gezorgd dat alles weer is gerepareerd. Ik was er zó blij mee.' Joustra: 'De maatschappij vindt tegenwoor dig dat ouderen zo lang mogelijk thuis blijven wonen. Maar dat valt voor iedereen lang niet mee en het ontbreekt aan veel voorzieningen. Laatst kwam ik in contact met een oudere Oosterender die was geval len. Zijn vrouw ziet slecht. Ze kun nen alleen thuis blijven wonen als ze een traplift hebben. Maar ze hebben geen idee hoe ze dat moeten aan vragen en hoe ze die papierwinkel moeten invullen. Dat soort dingen doe ik voor ze. Laatst hoorde ik over een mevrouw die graag naar het koffie-uurtje wil, maar met zelfstan dig kan komen. Dan vraag ik een vrijwilliger om haar op te halen en te brengen. En dat er boodschap pen worden gehaald. Een ander stel kwam aanzetten met een reke ning van Univé waar ze niets van begrepen. Bleek dat ook de Sociale Verzekeringsbank dat bedrag al in rekening had gebracht. Zouden ze bijna twee keer hebben betaald. Het is aan mij als coördinator om te sig naleren waar in zo'n dorp behoefte aan is. Dat kan per dorp verschillen. Veel ouderen hebben bijvoorbeeld moeite met de papierwinkel. Het is mijn taak om te zorgen dat vrijwil ligers een administratieve cursus kunnen volgen, zodat zij de belas ting- en andere formulieren kunnen invullen. We zijn nu een paar maan den bezig. Het heeft wat aanlooptijd nodig gehad, maar ik merk dat men het dorpssteunpunt steeds beter weet te vinden.' Aanhouding na huiselijk geweld De politie heeft woensdagavond een 31-jarige bewoner van Den Burg in zijn woning aangehouden. De man wordt ervan verdacht kort daar voor zijn echtgenote te hebben mis handeld en vernielingen te hebben gepleegd. De vrouw wist met haar kinderen de woning te verlaten en de politie te waarschuwer"!. De man is na zijn aanhouding overgebracht naar het politiebureau. Marian Merkelbach is bij de komende verkiezingen zowel lijsttrekker als kandidaat-wet houder voor het CDA. Dat was dinsdagavond de uitkomst van een drukbezochte en levendige ledenvergadering van de Texelse Christen Democraten. Tweede op de kieslijst is Marijke Eelman, derde Gerard Weijers, op de vier de plaats staat Martijn Eelman en vijfde is Ben Zegeren. Merkelbach kwam vier jaar gele den in de gemeenteraad, zetelt in de raadscommissie Welzijn en is voorzitter van de commissie Grond gebied. Ze maakte ze deel uit van de inmiddels opgeheven denktank dualisme en is actief in de werk groep deregulering, die onderzoekt in hoeverre overbodige regels die j de voortgang van allerlei processen en activiteiten in de weg staan kun nen worden geschrapt. 'Ik denk dat het simpeler kan Als wethouder is ze voornemens die visie in praktijk te brengen. Verder vindt ze dat het verstandig zou zijn om elke vier jaar een kerntakendiscussie te houden. Mocht ze wethouder worden, dan is ze beschikbaar voor alle drie por tefeuilles, te weten Grondgebied, Welzijn en Middelen. Marijke Eelman, die werkzaam is geweest in de reisbranche, maakt al enige jaren deel uit van de gemeen telijke Rekenkamercommissie. In die hoedanigheid onderzocht ze hoe efficiënt en effectief bepaalde gemeentelijke besluiten zijn en deed ze voorstellen voor verbeteringen. 'Dat was altijd achteraf, als raadslid hen ik vanaf het begin betrokken bij de besluitvorming. Het raadlid- maatschap is niet verenigbaar met de Rekenkamercommissie, dus dat betekent dat ik daarmee stop.' Gerard Weijers draait al twaalf jaar mee in de gemeentepolitiek, waar van de laatste vier jaar voor het CDA. 'Een integer politicus met jarenlange ervaring in de Texelse politiek, die nieuwe leden kan ondersteunen', schrijft het bestuur. Weijers staat bekend öm zijn kritische kijk op de gemeentelijke uitgaven. Jan Kool hof hoeft zich dus geen zorgen te maken over de vraag wie er na zijn vertrek over de 'oortjes' zal waken. Voorstellen voor belastingverhoging maken bij hem weinig kans. Mar tijn Eelman, zoon van Nel, is een jonge ondernemer die recentelijk een adviesbedrijf op het gebied van brandveiligheid is gestart, lid is van de vrijwillige brandweer en die onder meer als lid van de ondernemings raad van de gemeente bestuurlijke ervaring heeft opgedaan. Binnen het CDA beschouwt hij zich ook als vertegenwoordiger van de jongere generatie. Iets minder jong is Ben Zegeren, ondernemer met een kan toorvakhandel. Na de politiek een tijdje op afstand te hebben gevolgd, vindt hij het nu tijd zich er in te mengen. 'Ik maak me bijvoorbeeld zorgen over de middenstand en wil mijn stem als ondernemer laten doorklinken in de politiek en op die manier de micro-economie op Texel stimuleren.' Zegeren heeft bestuur lijke ervaring opgedaan binnen de plaatselijke winkeliers- en onderne mersverenigingen. Lees verder op pagina 3 Zijn tent- en caravankampeerders nog welkom op Texel? Die vraag stelt Luc van Lubek naar aanlei ding van de discussie maandag avond over het kamperen bij de boer. Het stoort hem dat de raad, zonder resultaat overigens, uitge breid debatteerde over de criteria waaraan de boer moet voldoen, maar dat er met geen woord is gerept over de behoefte van de kampeerders. Van Lubek is zelf al jaren enthou siast kampeerder en trekt er meer dere keren per jaar op uit met de caravan en spreekt daardoor veel medekampeerders. 'Het kamperen zit in de lift. Maar veel mensen, vooral kampeerders die wat op leef tijd komen, willen niet naar die grote parken. Te druk en te veel toeters en bellen. Zij zoeken liever de rust van het platteland, beleven de natuur het liefst van dichtbij en houden ervan het cultuurland te ontdek ken. En ze houden van de sfeer op de boerderij. Hoe kneuteriger, hoe mooier. Wat kippen, een geit, schapen of koeien. Voor kinderen is dat toch fantastisch. Of die boer nu een reëel agrarische bedrijf heeft en of het werk biedt aan tenmin ste aan halve arbeidskracht, dat zal die kampeerders worst zijn, het gaat erom dat ze lekker buiten zijn, op een rustige camping. In plaats van kamperen bij de boer spreek ik daarom liever kamperen op het platteland. Maar in de discussie die maandagavond werd gevoerd, werd dat aspect volledig uit het oog verloren. Er wordt volledig gedacht vanuit het ondernemersschap. Ik begrijp best dat die een boterham willen verdienen en dat, zeker begin nende agrarische ondernemers, dat extraatje best kunnen gebruiken. Ik weet hoe moeilijk ze het hebben en misgun ze dat ook niet. Maar als ik hoor dat zo'n 25 van de bestaande vergunninghouders als gevolg van de nieuwe criteria over enkele jaren hun ontheffing kwijtraken, dan vind ik dat een heel zorgelijke ontwik keling. Want ook iemand die geen volwaardig agrarisch bedrijf heeft, kan best een heel aantrekkelijke camping hebben. Zeker in een tijd waarin het plattelandskamperen in opkomst is, is het doodzonde om die campings de nek om te draai en.' Besteding 'Een totaal verkeerd beleid, ook omdat de mogelijkheden voor tent en caravankampeerders op het eiland de laatste jaren drastisch zijn gedaald. Lees verder op pagina 3 op het platteland 4-O 'VerV4 In de discussie over kamperen bij de boer wordt volgens Luc van Lubek teveel vanuit het ondernemersschap geredeneerd en wordt met geen woord gerept over de behoefte van de kampeerders. Klein Woolthuis voorlopig thuis Bonne Klein Woolthuis is voorlo pig weer thuis. De 26-jarige Texe laar, die tijdens Ouwe Sunder- klaas ernstig gewond raakte aan zijn voet, mag in afwachting van verder herstel thuis verblijven. Dat betekent echter niet dat het goed gaat met zijn voet. Amputa tie dreigt nog steeds. Klein Woolthuis zat op de aanhanger van een trekker die na het speulen in Den Burg kantelde. De onfortuin lijke Texelaar kreeg het aggregaat dat op de kar stond op zijn voet. De verwondingen waren dusdanig ernstig dat de jongeman met spoed naar het academisch ziekenhuis in Utrecht werd gebracht Inmiddels is hij drie keer geopereerd en kwa lificeren de behandelend specialis ten hem als een 'medisch wonder'. Maar in hoeverre Klein Woolthuis zijn voet ooit nog kan gebruiken, is nog zeer onduidelijk. 'De toe komst van mijn voet is nog dubi eus. Voorlopig moet de wond eerst helen, daarom mocht ik naar huis. Drie keer per dag komt er iemand om het verband te verwisselen en ik moet wekelijks terugkomen in Utrecht voor controle', vertelt Klem Woolthuis. Bij het ongeval ging 98 procent van zijn voetzool verloren. 'De bovenkant van mijn voet lijkt weer enigszins op een voet, door dat er huid vanaf mijn bovenbeen is getransplanteerd, maar de onder kant lijkt op een maanlandschap. Maar de artsen houden hoop, omdat er ondanks drie operaties geen infecties zijn opgetreden en er dus nog steeds een kans is dat ik mijn voet kan behouden.' Bij de laatste operatie zijn alle midden voetsbeentjes op hun plek gezet en de artsen overwegen volgens Klein Woolthuis nu om een stuk uit zijn kuit te gebruiken om een nieuwe voetzool te creëren. 'Het is afwach ten. Straks moet er bekeken worden wat ik nog met die voet kan en of dat genoeg is. Do kans bestaat nog steeds dat ik toch mijn voet kwijtraak', meldt de aangeslagen Texelaar. Hij ondervindt veel steun van vrienden en bekenden die hem in Utrecht trouw bleven bezoeken en hem ook nu met laten vallen. 'Dat is echt fantastisch. Zij slepen me erdoorheen.' TEXELSE-^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Woonkrant zorgverzekeringtexel.nl Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1