V TVO herinnert rijk aan motie Kamer <P OOSTEREND dat nooit <n TEXELSE J COURANT Toekomst Waddenfonds in cruciale fase beland Waar gebeurd 'Houdt veerhaven buiten PKB' OOSTEREND I Zwaaiende walvis voor Texel? VRIJDAG 20 JANUARI 2006 VERVOLG VAN PAGINA 1 Lijsttrekker CDA Zuinig omgaan met tijd en geld van de Texelaars, is één van de speerpunten uit het programma van het CDA. Enkele andere: drastische vermindering van de gemeentelijke regelgeving, kritisch kijken of de gemeente geen overbodige din gen doet, het gemeentelijke huis houdboekje op orde brengen, geen lastenverhoging, meer Texelaars betrekken bij de politiek en con structief meedenken en -beslissen over het reilen en zeilen van Texel. Daarnaast pleit het CDA voor een gunstig ondernemersklimaat voor alle sectoren (landbouw, de vis serij, toerisme en dienstverlening), investeren in leefbaarheid, met ruimte voor woningen en bedrij vigheid in de dorpen. De kwaliteit van de Thuiszorg behouden, jeugd betrekken en gemotiveerd houden, inwoners vroegtijdig betrekken bij het bestemmingsplan buitengebied en het aantal bestemmingsplan nen drastisch terugbrengen. Ander streven is het in stand houden van de diversiteit van het Texelse land schap. VERVOLG VAN PAGINA 1 Kampeerplaatsen ■Zou je bijvoorbeeld langs de Grens- weg, waar vroeger volop werd gekampeerd, als losse kampeerder nog terechtkunnen met je tent of toercaravan? Ik denk het niet. Ook De Krim is volop bezig om kam peerplaatsen in te ruilen voor sta caravans of chalets. Je ziet het nu ook op de Bremakker. Ik begrijp de ondernemers best, want het levert jaarrond inkomsten op. Maar als kampeerder vis je achter het net. Daarnaast is er de ontwikkeling dat boeren appartementen in hun stol pen mogen bouwen, maar waarvoor ze wel kampeerplaatsen in moeten leveren. Ook begrijpelijk, maar niet erg kampeervriendelijk. Iemand die zijn tent of caravan op het platte land willen opzetten, vangt steeds vaker bot. Ik vind dat een nega tieve ontwikkeling. Daar komt bij dat mensen van de naoorlogse geboor tegolf nu tot de groeiende groep vijftigplussers behoren, van wie velen regelmatig gaan kamperen. Die zoeken niet de drukke terreinen op, maar geven de voorkeur aan de rust van het platteland. Kampeer ders zijn ook consumenten, waar je als toeristische gemeente niet aan voorbij mag gaan. Uit onderzoek door de ANWB is gebleken dat kampeerders gemiddeld genomen meer geld besteden dan mensen die een huisje of een chalet huren.' Besluit terugnemen Van Lubek wijst op een nieuwe ontwikkeling: het winterkamperen. 'Dat zie je in den lande steeds meer toenemen. De caravans zijn steeds beter geïsoleerd en van allerlei luxe voorzien. Ik vind dat je dat niet moet toestaan op de boerenerven, omdat dan de boomsingels kaal zijn en het geen mooi gezicht is. Maar op bepaalde reguliere campings moet het kunnen. De gemeente moet met beleid inspelen op zo'n ontwikkeling.' Hij vindt verder dat de gemeente het aantal kampeer plaatsen op boerenerven moet opschroeven naar vijftien. 'Want als je de voorzieningen echt goed voor elkaar wilt hebben, en de huidige kampeerders stellen dat als eis, dan heb je die wel nodig. Het is ook een landelijke tendens, Texel loopt daarin achter. Als compromis zou je kunnen zeggen dat je die 25 bedrij ven die nu eigenlijk zouden moeten verdwijnen, op tien kampeerplaat sen houdt en de rest op vijftien.' Ronduit betuttelend vind Van Lubek de discussie over de bijzettentjes. 'Als dat niet mag, dan krijg je de kin deren niet mee. Dat hoort er gewoon bij. Wat betreft die terugkerende controles moet de gemeente met muggenziften. Ga op een zomerse dag één keer met een vliegtuigje omhoog en maak foto's. Elke keer maar weer handhavers bij die boe ren langs sturen, dat kost veel meer dan het opbrengt.' Extra kampeerplaatsen voor boeren erven, betekent dat er meer'slaap plaatsen moeten worden vrijgege ven. Dat ligt gevoelig. Van Lubek: 'Dat weet ik, maar onze bestuurders moeten zich wel realiseren dat er de laatste decennia alleen maar kam peerplaatsen af zijn gegaan, terwijl de behoefte juist groter is gewor den. Nu maken de grote jongens de dienst uit, wat ten koste gaat van een vorm van plattelandskamperen die snel aan populariteit wint. Die discussie van maandag over die criteria waaraan een boer moet vol doen, vind ik te gek voor woorden. Waarom niet eerst kijken wat de kampeerder nu eigenlijk wil? Het voorstel van het college rammelt en b en w doen er verstandig aan dit terug te nemen en in de volgende raadsperiode een brede discussie over het kamperen te starten.' De voortgang van het Wadden fonds is in een belangrijke fase terecht gekomen. De NAM heeft deze week bij het ministerie van Economische Zaken de vergun ningen aangevraagd om vanaf 2007 onder de Waddenzee gas te mogen winnen. De vergunningverlening is van belang voor het Waddenfonds, omdat het kabinet het fonds heeft gekoppeld aan het wel of niet doorgaan van de gaswinning. Vrij vertaald: als er bezwaren tegen de gaswinning wor den ingediend, heeft dat gevolgen voor het Waddenfonds. Pas als de NAM over onherroepelijke vergun ningen beschikt, vervalt de politieke koppeling en komt er via het fonds definitief achthonderd miljoen euro beschikbaar. Het rijk wil met dat geld investeringen doen op de eilanden en in het Waddengebied. Dan gaat het om investeringen in nieuwe pro jecten op het gebied van onder meer economie en natuurbescherming. Als er beroep tegen de vergunning wordt ingesteld, wordt er volgens het ministerie gedurende de beroeps procedures slechts tot bepaalde hoogte geld in het fonds gestoken. 'Er kunnen dan ook slechts beperk te financiële toezeggingen worden gedaan.' Het geld moet komen uit de opbrengsten van de gasbaten. Als bezwaren de plannen voor gas winning 'ingrijpend beïnvloeden' wil het kabinet het totale pakket van maatregelen voor het waddenge bied in heroverweging nemen. Met andere woorden: in zo'n situatie kan zelfs het doorgaan van het Wadden fonds onzeker worden. Zover is het echter nog lang niet. De aanvragen van de NAM zijn net pas de deur uit en op het moment klinken veelal positieve geluiden. De commissie-Meijer, die onderzoek deed naar het Waddenzeebeleid, toonde zich positief en hetzelfde geldt voor de nieuwe PKB Wadden zee. Daarin meldt het kabinet dat 'de onzekerheden en twijfels over de gevolgen van de winning in vol doende mate zijn weggenomen.' De onzekerheden over de effecten van mogelijke bodemdalingen worden als gering omschreven. Volgens de PKB is het wel mogelijk dat de gas winning significante gevolgen voor de omgeving heeft als er vanuit beschermde duintypen zou worden gewerkt. De NAM is van plan de winning vanaf bestaande boorloca- ties op de vastewal te verrichten. De aardoliemaatschappij wil met een vanaf de start werken met 'de hand aan de kraan'. Dat meldt de NAM in een milieu-effectrapport dat zij deze week aan het ministerie van Economische Zaken heeft aange boden. In dat rapport wordt gesteld dat de gevolgen van gaswinning op de Waddenzee nauwelijks zijn te meten.' Door de snelheid te tem peren verwacht de maatschappij ruim binnen de gestelde natuur- voorwaarden te blijven. Het 'hand- aan-de-kraan-principe' wordt in de PKB beschreven als een goede methode om de risico's van de gas winning beheersbaar te houden. De Waddenvereniging heeft vooralsnog haar twijfels. De provincie Groningen heeft gesteld met 'frisse tegenzin' aan de procedures mee te werken. Ze zegt geen vertragingstactieken toe te passen. De NAM wil begin 2007 beginnen met aardgaswinning vanaf de locatie Moddergat, begin 2008 vanaf locatie Vierhuizen en eind 2008 wil ze ook de locatie Lauwersoog in gebruik nemen. Het milieu-effectrapport van de NAM is te vinden op www.nam.nl. Voorstellingen in Kroonprins In eetcafé De Kroonprins in Oos terend worden zondag vanaf 16.00 uur twee voorstellingen opgevoerd. De eerste is van Betty Boks met een stuk van Els Whyte. Boks kruipt voor het stuk, een monoloog, in de huid van een ene Corrie. De voorstelling heet Sociaal en flexibel, maar onze Corrie heeft 'dr eige skrepperasie. Vanaf 17.00 uur spelen Karin Nauta en Hans Oosterhaven de eenakter De Boekenkast. Ze speelden dat stuk al eens eerder tijdens het Een akterfestival in Klif 12. Het andere stuk wordt voor het eerst opge voerd. De regie van beide voorstel lingen is in handen van Els Whyte. De toegang is gratis. Na afloop is er een collecte ter bestrijding van de kosten. SIGT houdt lezing WMO De Stichting Integratie Gehandi capten Texel houdt woensdag 25 januari een jaarvergadering in hotel Den Burg aan de Emmalaan. Marij ke Koelewijn van het Provinciaal Gehandicaptenplatform Utrecht houdt een inleiding over de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteu ning. Ze vertelt wat er door de invoe ring verandert en welke gevolgen de wet voor gehandicapten en chro nisch zieken heeft. De huidige Wet Voorziening Gehandicapten wordt onderdeel van de WMO. Bezoekers kunnen vragen stellen en er is de mogelijkheid om te discussiëren. De jaarvergadering begint om 20.00 uur. Belangstellenden kunnen zich aanmelden via dicktexel@hetnet.nl of sigt@wanadoo.nl. Zij zijn dan verzekerd van een plaats. Pieter Vorige week liep ik door het gemeen tehuis en zag daar links en rechts mensen die bezig waren met hun werk. En dan waren er ook nog heel wat niet in het zicht aan het werk. En zo dacht ik terug aan een voorval uit vroeger jaren. In mijn geboortedorp woonden toen tussen de vijf- en zesduizend mensen. Op het gemeentehuis zag je de burgemeester, de gemeen tesecretaris, de gemeentebode en enkele ambtenaren. Je kon ze op twee handen tellen. Eén van hen Friesland of niet? De kwestie over de vermeende aansluiting van Texel bij Friesland, inspireerde Oosterenders tot het plaatsen van dit bord. Foto HiolkB Bruining) QEM. DEN HELDER gEM. FRIESLAND h in 77P.t. F was Pieter Zonneveld. Pieter was de man van de burgerlijke stand. Hij zag er altijd piekfijn uit en was steeds in het zwart gekleed. Inclu sief lange zwarte jas en hoed. Hij had nogal vrouwelijke manieren en waarschijnlijk een in die jaren nog niet zo bekende afwijkende seksu ele geaardheid. Als erom gevraagd werd, wist hij uit zijn blote hoofd van iedere dorpsgenoot de geboorteda tum te noemen. Daar maakten wij als schooljongens dankbaar gebruik van. Als we hem tegenkwamen en vroegen: 'Pieter, wanneer ben ik jarig?' kregen we trouw het juiste antwoord. Eens kwam dorpsgenoot Jaap Sap aan het loket om zijn zoveelste nakomeling aan te geven, wat bij hem een bijna jaarlijks voorkomend gebeuren was. Het was een dochter en ze heette Truus. Nadat ze in het register was bijgeschreven vroeg Pieter om het trouwboekje. 'Ver dorie Pieter, dat ben ik vergeten', zei Jaap. 'O Jaap, niets aan de hand', antwoordde Pieter, 'volgend jaar kom je toch weer en dan schrijf ik haar er wel bij.' En inderdaad, een jaar later stond vader Jaap weer voor het loket. Nadat ook die was ingeschreven, zei Jaap: 'O ja, Pieter, die van verleden jaar moet er ook nog in.' Dat was geen bezwaar voor Pieter.Hij zocht een plekje waar nog ruimte was en daar zette hij Truus neer. Toen die echter tot de jaren van verstand was gekomen en het trouwboekje eens in handen kreeg, dacht ze dat ze geadopteerd was of een tussengeschoven kind. Jan van Tunen Kees Camphuysen van het NIOZ is op zoek naar mensen die rond 20 juli vorig jaar een zwaaiende wal visstaart menen te hebben gezien voor de Texelse kust. Omdat het idee van een 'zwaaiende' walvis bij Texel dermate onwaarschijn lijk leek, nam Camphuysen het bericht indertijd niet serieus. Deze week ontving hij echter een foto uit Zeeland, waarop duidelijk een zwaaiende staart is te zien. Dit bracht hem aan het twijfelen over de Texelse waarneming. De foto die Camphuysen kortge leden werd toegezonden (en die hierbij staat afgedrukt), werd door een groepje hengelaars gemaakt op 31 juli 2005, vanuit een speedbootje voor de kust van Schouwen. Het lijkt hier te gaan om een Noord kaper, een walvissoort die erom bekend staat dat hij op de kop in ondiep water drijft, waarbij de staartvin boven water is te zien is ('zwaaiend'). Opmerkelijk is dat de Noordkaper ongeveer 850 jaar gele den in onze omgeving werd uitge roeid. Uit de afgelopen honderd jaar is maar een handvol betrouwbare meldingen bekend uit het oostelijke Atlantische gebied. Een Noordka per voor de Nederlandse kust lijkt dus erg onwaarschijnlijk. De foto heeft op het internet inmiddels de aandacht van vrijwel alle deskun digen getrokken en hun oordeel lijkt dat het hier inderdaad om een Noordkaper gaat (zowel de foto als de mening van de deskundigen zijn te vinden op http://home.planet. nl/~camphuys/flukes.html). De laatste jaren zijn in Nederland verschillende onwaarschijnlijke waarnemingen gedaan (zoals de aangespoelde buitrug die in Eco- mare is te zien), reden voor Camp huysen om een dringende oproep te doen aan iedereen die zich iets over het Texelse geval herinnert, of die namen weet van personen die erbij zijn geweest, om contact met hem op te nemen. Dat kan via het NIOZ, tel. 369488. Alle informatie is welkom. Een eventuele verplaatsing van de veerhaven in Den Helder mag in de toekomst niet worden gehinderd door de nieuwe Pla nologische Kernbeslissing Wad denzee. Dat bepleitten het Texels Verbond van Ondernemers en het CDA tijdens de hoorzitting over de conceptplannen van het rijk met de Waddenzee. Michel Gregoire, bestuurslid van de sectie toerisme van TVO, riep een motie in herinnering die in 2002 door een meerderheid van de Tweede Kamer werd aangenomen. Volgens die motie moet een zee- waartse uitbreiding van de haven van Den Helder mogelijk zijn, zolang het Balgzand niet wordt aangetast. Gregoire wees het ministerie erop dat het rijk vergeten is die motie op te nemen in de aangepaste PKB die momenteel ter inzage ligt. In de conceptplannen die moment ter inzage liggen, is zeewaartse uit breiding in principe verboden. Zee waartse aanleg of aanpassing van haven- en veerdammen is alleen mogelijk als veiligheid of bereik baarheid in het geding komen. Er mogen langs Waddenzee ook geen nieuwe, havens worden aangelegd. Dat betekent vrij vertaald dat het in de toekomst knap lastig kan wor den om de veerhaven of de aanleg steiger van TESO te verplaatsen. De betreffende Kamermotie dateert van 28 maart 2002 en werd destijds met 71 tegen 69 stemmen aangenomen. Verplaatsing van de veerhaven in Den Helder is op het moment niet aan de orde, maar er wordt al wel .geruime tijd over het onderwerp gesproken. Jan Koolhof, fractievoorzitter van het CDA, pleitte ervoor de veerha vens en de aanlegsteigers buiten de PKB te laten. 'Dat is nodig om de veerverbinding op lange termijn zekerheid te geven.' Het CDA sloot daarmee min of meer aan bij een voorstel van Texel en Den Helder om de grens tussen de Wadden zee en de Noordzee een stukje te verleggen, zodat de haven van Den Helder niet meer aan de Wadden zee grenst en dus ook niet meer onder het regime van de PKB valt. De gemeenten hebben laten weten opnieuw bezwaar tegen de plannen aan te tekenen. Hans Eelman uit Oudeschild wees erop dat de voorwaarden voor havens ook nog lastig kan uitpakken als in de toekomst bij de haven van Oudeschild ooit een dijkcorrectie of een dijkverhoging nodig is. 'De dijk langs de haven heeft aan de Wad denzeekant enkele rare kronkels. Bij een verhoging of een correctie zullen dan minuscule stukjes Wad denzee moeten worden ingenomen en zal de haven iets groter worden. Er zal dus een zekere soepelheid moeten worden ingebouwd.' Frits Langeveld vond dat de haven van Oudeschild ook maar buiten het PKB-gebied moest blijven, omdat de gemeente als mogelijke toe komstige eigenaar anders nog in de problemen kan komen. Afvallen De Gezondheidswijzer van Corbis Plus houdt samen met Hans Boeree de cursus Creëer je eigen figuur, door de kracht van positief denken, bestemd voor mensen die graag willen afvallen. De cursus bestaat uit tien bijeenkomsten van drie uur. De eerste bijeenkomst wordt gehouden op vrijdag 17 februari om 13.30 uur in verzorgingshuis De Gollards. De cursus is gebaseerd op de denk wijze dat het volgen van een streng dieet geen blijvende verandering teweegbrengt, maar dat iemand zelf kan veranderen door positief over zichzelf te denken. Met informatie, tips, visualisaties en lichaamsoe feningen wordt de cursist in staat gesteld om niet alleen zijn figuur, maar ook zijn leven te veranderen. Abonnees van het Servicepakket van Corbis Plus krijgen korting op de cursuskosten. Aanmelden kan via, tel. 0223-650135 of e-mailadres gezondheidswijzer@corbisplus.nl. Stamppot SWOT Op het eerste diner dat de Stichting Welzijn Ouderen Texel dit jaar geeft, wordt een echt wintergerecht geser veerd. Op het menu staat stamp pot van boerenkool. Deelname kost €7,50, inclusief nagerecht en koffie. Het diner wordt gehouden in De Buur- eton aan de Beatrixlaan in Den Burg, op woensdag 25 januari, aanvang 18.00 uur. Opgeven, tel. 312696. Je moeder blijft /e moeder, zo eigen en vertrouwd. Je wilt haar niet graag missen, omdat je van haar houdt. Maar eens dan komt de dag, dat je haar moet laten gaan. Je verstand zegt dat het goed is, maar in je ogen blinkt een traan. Geschokt omdat het zo snel ging en intens ver drietig door dit grote verlies, hebben wij afscheid moeten nemen van onze moeder en oma Dirkje Charlotte van Oosterum-van der Slikke - Dia - weduwe van Johannes Gerardus van Oosterum Den Burg, 23 maart 1916 Den Helder, 15 januari 2006 Ton en Alie Marcel Christiaan Diana Correspondentie: A.D.G. van Oosterum, Jan Vermeerstraat 39, 6717 SL Ede. Onze moeder en oma is overgebracht naar Uit vaartcentrum Den Helder, IJsselmeerstraat 63a. Hier heeft u dagelijks gelegenheid van 9.00 tot 20.00 uur om afscheid van haar te nemen. De crematieplechtigheid vindt plaats op vrijdag 20 januari om 15.15 uur in Crematorium Scha- gerkogge, Haringhuizerweg 3 te Schagen. Na afloop is er gelegenheid tot condoleren. Vertrek vanaf het uitvaartcentrum om 14.05 uur. Degene die geen rouwbrief heeft ontvangen, gelieve deze advertentie als zodanig te beschouwen. "Wat de toekomst brenge moge mij geleidt des Heren hand". Met veel verdriet omdat hij niet meer bij ons is, maar ook terugkijkend op zoveel fijne herinne ringen is, vertrouwend op Gods liefde, van ons heengegaan onze vader, schoonvader en opa Willem Jan van Sijp Sinds 2001 weduwnaar van Elisabeth Johanna Verhage Op de leeftijd van 79 jaar. Anneke en Thomas Daan en Janneke Bert Jan, Enk Sander Liesbeth en Jan Wim en Patricia Marjo, Pieter, Elsbeth Hanna en Willem Willeke, Janwillem Texel, 17 januari 2006 Buytengors 87 1791 WN Den Burg. Vader is overgebracht naar „Uitvaartcentrum Texel", Bernhardlaan 147 te Den Burg. Gelegenheid tot condoleren vrijdag 20 januari van 19.00 tot 20.00 uur en na de begrafenis in het uitvaartcentrum. De uitvaartdienst zal worden gehouden op za terdag 21 januari om 14.00 uur in de NH kerk te Den Burg, waarna de begrafenis op de Alge mene begraafplaats zal plaatsvinden. Correspondentie-adres: D. van Sijp, Vloedlijn 17, 1791 HJ Den Burg. Wij moesten afscheid nemen van onze lieve broer, zwager en oom Willem Jan van Sijp in de leeftijd van 79 jaar. Blijvend in onze herinnering. R. van Sijp-Barhorst J.C. de Jaeger-van Sijp E. de Jaeger A. Visser-van Sijp L. Visser H. van Sijp E. van Sijp-de Jong Neven en nichten Ik ben oud genoeg geworden, voor mij is het tijd. Jullie willen me houden maar hier beslist de voorzienigheid. Dankbaar dat wij haar zolang bij ons mochten hebben en voor alle liefde die zij ons heeft gegeven, nemen wij afscheid van onze moeder en onvergetelijke oma Jannie Breen Koegras, 9-9-1917 Texel, 17-1-2006 Marijke en Leo Yvonne Danielle en Aad Chris en Ellis Anouk, Karlijn, Tatum Rob Dennis en Rositha Joeri, Ralph, Ciska Marijn Er is gelegenheid tot condoleren en afscheid nemen op vrijdag 20 januari van 19.00 tot 20.30 uur in „de Vlinder". Hollewal 42 te Den Burg. De plechtigheid voorafgaande aan de begrafenis zal plaatsvinden op zaterdag 21 januan om 11.30 uur in „de Vlinder", waarna we mama begeleiden naar haar laatste rustplaats op de begraafplaats van Oudeschild aan de Zuidhaffel. Correspondentie-adres: R.RJ. Beumkes, Buytengors 96, 1791 WS Den Burg. Dag lieve Omi Jannie j J0*n Anouk, Joeri, Karlijn, Ralph C/ska, Tatum

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3