CDA: regelgeving met 20 procent terugbrengen 'Regels niet ingewikkelder maken dan ze al zijn' 'Eiland mag geen reservaat worden' Vorst in de kamer TEXELSE J COLJRANT 'Links voorsorteren naar de toekomst' Geknipt DINSDAG 24 JANUARI 2006 Alleen die regels overeind hou den die er echt toe doen en die bovendien zijn te handhaven. Aldus een belangrijk punt uit het verkiezingsprogramma dat het CDA dit weekend presenteerde. De christen democraten willen de gemeentelijke regelgeving met twintig procent terugbrengen. Regels en afspraken om de Texelse gemeenschap leefbaar en veilig te houden zijn nodig, maar het kan vaak eenvoudiger, vindt het CDA. 'Daar heeft iedereen baat bij het en ontlast het ambtelijk apparaat.' De partij heeft de aanzet gegeven tot de gemeentelijke werkgroep die kijkt of er minder regels mogelijk zijn. 'Elke regel leidt immers tot een heel circus aan verantwoording en gemeente lijke administratie.' Het CDA wil de regels niet ingewikkelder maken dan ze zijn. 'Mensen moeten naar eer en geweten kunnen handelen.' De partij vindt dat ook de ambtenaren nadrukkelijk een bijdrage moeten leveren aan het verminderen van de regels, net zoals werknemers in het bedrijfsleven worden aangemoedigd om met voorstellen tot verbetering te komen. Als voorbeeld van overma tige regelgeving wordt de brandvei ligheid genoemd. 'Honderd procent brandveiligheid bestaat niet. Het is niet nodig om te voldoen aan boven wettelijke eisen van brandveiligheid. Die investering leidt alleen maar tot hogere kosten.' Ook de toeristische sector moet met minder regels te maken krijgen. Voor vakantieparken moet bijvoorbeeld de oppervlakte- grens en de erfgrensbepaling worden losgelaten en er moet lintbebouwing mogelijk zijn.' Maar ook mensen met sen kleine beurs moeten op Texel vakantie kunnen blijven vieren. Aan dacht dus voor kamperen bij de boer. De noodcamping heeft wat betreft het CDA z'n langste tijd gehad. De bovengrens van 47.000 beden mag met worden overschreden. Bouw De partij neemt het op voor de dienstensector. In het bestem mingsplan moet nadrukkelijk reke ning worden gehouden met deze bedrijfstak en ook hier moet geen al te zware regelgeving op worden losgelaten. Bij het aanbesteden van grote projecten moet de gemeente kijken of grote bouwbedrijven wel met Texelse onderaannemers wer ken. Dit moet blijken uit het bestek. Bedrijfswoningen op bedrijventer reinen krijgen nu soms een nor dienstensector. Het CDA vindt dat de gemeente moet proberen haar eigen werkwijze beter te stroomlijnen. 'Het is beter om diensten uit te besteden als blijkt dat contractanten dit efficiënt kunnen doen. Daarnaast moet de gemeente kritisch zijn bij het inhu ren van externe bureaus en daarop besparen als het mogelijk is. Bij de werkverdeling gaan de eigen amb tenaren dus voor. Met het binnen- 'het huussie bij het skuurtje houden' door de kerntaken eenvoudig en duidelijk te houden en waar moge lijk af te slanken. Verder moet er elk jaar een kerntakendiscussie worden gehouden: ijken en herijken is het motto. Woningbouw De partij toont haar sociale gezicht. Bouwen naar behoefte, ook in de buitendorpen, waarbij het CDA Lijsttrekker Marian Merkelbach: 'Elke regel leidt tot een heel circus aan verantwoording en gemeentelijke administratie.' male woonbestemming, wat voor de omliggende bedrijven beperkend kan werken. Het CDA vindt dat het hiermee afgelopen moet zijn. Vrijko mende agrarische bebouwing moet ook beschikbaar komen voor de halen van subsidie voor onderzoek is de gemeente vaak duurder af, omdat Texel ook zelf een bijdrage moet leveren. Het CDA zet vraagte kens bij de combinatie dualisme en wethouderschap. 'Als blijkt dat het dualisme ertoe leidt dat wethouders een soort veredelde ambtenaren worden, dan moet het wethouders schap worden afgeschaft en de wet houders moeten worden vervangen door een managementteam.' Het CDA zet geen streep door het nieuwe gemeentehuis. 'Maar het totale bouwplaatje moet binnen het afgesproken budget blijven. 'Ook als er nieuwe wensen op tafel komen. Afspraak is afspraak.' Het dichten van het gat in de begroting mag er volgens de partij in geen geval toe leiden dat de gemeentelijke lasten die de Texelaars betalen meer dan trendmatig stijgen. Het CDA stelt het takenpakket van de gemeente ter discussie. Als voorbeelden van taken die bij de gemeente horen worden ruimtelijke ordening en zorg en welzijn genoemd, evenals de zorg voor het landschap. 'Want we moeten zuinig zijn op het eiland. Maar: hoe meer kerntaken, hoe hoger de uitgaven.' Het CDA wil stelt dat een onderzoek naar de woonbehoefte op zijn plaats is. Het bouwberaad nieuwe stijl, waarbij verschillende ambtelijke disciplines om de tafel zitten zodat de aanvra gen sneller worden afgehandeld, heeft de steun van de partij. Er moet worden gebouwd voor jong en oud .en voor kleine en grote huishou dens. Niet te klein, want zowel jon geren als ouderen hebben behoefte aan een extra (logeerkamer. Dorps steunpunten zijn een goed initiatief. 'Armoede kan leiden tot sociale uit sluiting en afzondering. Ook men sen met minder inkomen moeten de gelegenheid krijgen om deel te nemen aan de samenleving. Jongeren 'Een ontspannen sfeer en een bloei end uitgaansleven gaan niet zonder meer samen We moeten de grenzen bewaken, zodat iedereen zich daaraan houdt. Dat is niet alleen belangrijk voor het uitgaanspubliek, maar voor de eigen jeugd in het bijzonder.' Inzet van de dorpswach ten en publiekscampagnes blij ven belangrijk, evenals lik-op-stuk beleid. Het CDA geeft de politie een pluim: 'Tijdens huisbezoeken ondersteunt zij ouders van jongeren die in de fout zijn gegaan. Daar naast toont de politie goede inzet bij groepsconflicten op school.' Maar de ouders blijven verantwoordelijk voor de opvoeding. Wel is er spe ciale aandacht nodig voor ouders die ondersteuning nodig hebben bij de opvoeding. Publieksacties tegen overmatig alcoholgebruik door de jeugd blijven nodig. De jeugdraad blijkt een goed middel om de jeugd bij de politiek te betrekken en moet blijven. Verder vindt het CDA dat ontmoetingsplekken voor jongeren, zoals Time Out, het skatepark en de oefenkelders moeten blijven. Het beheer, ook dat van de jeugdca- ravans, hoort thuis bij het jonge renwerk, dat ondersteunt, toezicht houdt en ouderen er bij betrekt. Ook moet de terreineigenaar een oogje in het zeil houden. Welzijn De Thuiszorg, zowel de huishoude lijke als de gespecialiseerde en de wijkverpleging, is in goede handen bij Corbis Plus. 'Als de gemeente straks verantwoordelijk is voor de thuiszorg, kan het college beter met Corbis Plus in zee gaan, dan te expe rimenteren met andere zorgaanbie ders.' Aan zorg moeten niet teveel formulieren te pas komen, wel moet er op Texel, waar volgens het CDA sommige mensen in armoede leven, een inkomensafhankelijke bijdrage zijn, omdat de sterkste schouders de zwaarste lasten kunnen dragen. Bij de uitvoering van de WMO moet Texel geen voorloper willen zijn. De belangenstichting voor gehandicap ten moet worden betrokken bij het maken van beleid. Een kunstgrasveld voor Texel'94 is wat betreft het CDA geen luxe investering en verder wil de partij onderzoeken of zwembad Molenk- oog 's morgens wat vroeger op kan, zodat mensen al vóór hun werk een baantje kunnen zwemmen. Goed onderwijs ziet het CDA als onmisbaar voor de toekomst van Texel. Echosounder voor NIOZ Het NIOZ en Kongsberg Marine AS hebben afgelopen week een contract getekend voor de levering van een diepzee multibeam echo sounder voor het wetenschappelijk onderzoeksschip Pelagia. Aan de hand van een akoestisch signaal kan deze apparatuur zeer nauw keurige driedimensionale beelden van de zeebodem tekenen. In één passage kan een strook zeebo den van vier kilometer breed en 5.000 meter diep in kaart worden gebracht. Naast de vorm van de bodem, kan ook de samenstelling ervan worden bepaald. Hierdoor hebben de onderzoekers een beter inzicht in het te onderzoeken gebied en kunnen de ruimtelijke effecten en processen onder water beter wor den gevolgd. De nieuwe installatie wordt tijdens een dokbeurt in april geïnstalleerd. De aanschaf, waar mee zo'n €900.000,- is gemoeid, is mogelijk dankzij een bijdrage uit het middelgroot investeringsprogram ma van NWO. 'Rijwielstroken worden glad' Geverfde rijwielstroken in de Heemskerckstraat in Oudeschild worden bij nat weer gevaarlijk glad. Om ongelukken te voorko men, moet daar hoognodig iets aan worden gedaan. Dat zei raadslid Gerard Weijers (CDA) in de don derdag gehouden vergadering van de commissie Middelen. Volgens hem hebben de laatste tijd zeker drie mensen op hardhandige wijze kennisgemaakt met het wegdek. Wethouder Corry Heijne beloofde op zoek te gaan naar een oplossing. Weijers wees ook op de stenen rond de perkjes met bomen in de Thijs- selaan in Den Burg, die volgens hem te ver boven het niveau van de straat uitsteken, wat eveneens gevaarlijke situaties oplevert. Heijne vertelde dat de Thijsselaan in zijn geheel opnieuw wordt ingericht. Brandkranen in kaart gebracht Brandweercommandant Dick Jon- geneel gaat onderzoeken hoeveel brandkranen en eventuele andere voorzieningen moeten worden aangelegd om de brandveiligheid op het eiland te kunnen garande ren en welke kosten daarmee zijn gemoeid. Hij kreeg daar donder dag bij monde van de leden van de commissie Middelen toestemming van de gemeenteraad voor. Jongeneel schotelde de commissie Middelen een uitgebreide inleiding over de bluswatervoorziening op Texel voor. Aanleiding was de motie die de raad eerder deze maand aannam en waarin werd vastgesteld dat de kosten voor de aanleg van een brand- kraan niet in rekening mogen worden gebracht bij de individuele burger. De in 1992 vastgestelde Bouwverorde ning bepaalt dat wie iets bouwt of verbouwt moet zorgen voor 'doeltref fende niet-openbare bluswatervoor- ziening'. Het CDA had deze bepaling eigenlijk willen schrappen, maar dat was op aandnngen van burgemeester Geldorp met gebeurd. Volgens Jongeneel zijn er in het ver leden te weinig brandkranen gerea liseerd, waardoor de huidige situatie verre van ideaal is. Vooral in het bui tengebied zijn er veel plaatsen waar het bij een brand langer dan gewenst duurt voordat de brandweer adequaat kan ingrijpen. Gesteund door het col lege stelde hij daarom voor in kaart te brengen welke maatregelen moeten worden genomen. De commissieleden gingen zonder tegenstribbelen akkoord, al waar schuwde Gerard Weijers (CDA) dat het niet te duur mocht worden. Jongeneel moest volgens hem uitgaan van 'vol doende brandveiligheid' in plaats van 'de ideale situatie'. De andere com missieleden maakten dat onderscheid niet. Peter Bakker (GroenLinks) stelde voor gebruik te maken van geboorde putten. Het is verboden op die manier water te winnen voor de landbouw, maar Bakker zag met in waarom dit in incidentele gevallen ten behoeve van de brandbestnjding niet zou kunnen. CDA-verkiezingsprogramma: Inwoners van Texel mogen niet worden gedegradeerd tot toe schouwers en het eiland mag niet verworden tot reservaat. Aldus pleit het CDA er in het verkiezings programma voor dat de beperkin gen door de Werelderfgoedstatus van het waddengebied niet verder mogen toenemen. De partij vindt een goede bereik baarheid van natuurgebieden van belang en vindt daarom dat het weggennet in de Dennen in stand moet blijven. 'Het is belangrijk hier over overeenstemming te bereiken met Staatsbosbeheer. Agrarische natuur- en landschapsvereniging De Lieuw verdient blijvende steun van de gemeente en wegbermen, slootkanten en tuinwallen moeten in fasen worden gemaaid. 'Een gevari eerde en kleurrijke berm is een lust voor het oog van Texelaar en toerist. Maar voor een goede verkeersvei ligheid moet wel rekening worden gehouden met het zicht van de weggebruikers. Versnippering van natuurgebied, door aankopen van natuurorganisaties buiten het zoge heten zoekgebied zijn niet gewenst. 'Landbouw en natuur kunnen naast elkaar bestaan, maar moeten elkaar niet hinderen.' Het binnenlaten van zout water is voor het CDA niet toe laatbaar. 'Het proces van verzilting moet actief worden tegengegaan.' Het CDA wil de schapenfokkerij, die met hoge kosten te maken heeft, financieel ondersteunen met geld uit het budget voor het Landschapsbe leidsplan. Vanuit dit budget worden ook de restauratie van schapen boeten en de aanleg van tuinwallen gesubsidieerd. Kunst en cultuur Tusse de Banke moet blijven. Radio Texel moet kunnen blijven rekenen op subsidie. Het gemeentearchief moet op Texel blijven. Onderwa- terarcheologie en de unieke positie Veteraan vertelt in Dourleinkazerne over ervaringen van Texel rond dit onderwerp, biedt volgens de partij economische ont wikkelingskansen. Overdadige bebording langs de weg is een doorn in het oog van het CDA, de bereikbaarheid van de haven verdient de aandacht, evenals de bereikbaarheid van het bedrijventerrein en de werkhaven in Oudeschild. Keurmerk voor Taxi 312000 Taxi 312000 uit Den Burg is don derdag onderscheiden met het TX- keurmerk. Daarvoor werd het bedrijf beoordeeld door een auditor van het KIWA, de certificerende instel ling. Er werd onder meer geke ken naar in hoeverre het bedrijf voldoet aan de geldende wet- en regelgeving, naar het registreren van bedrijfsprocessen en naar de kennisoverdracht naar chauffeurs. Taxi 312000 behaalde een voldoen de op alle 55 controlepunten. Het TX(taxi)-keurmerk is voor de taxi ondernemer een middel om zich te onderscheiden. Daarnaast biedt het een handvat aan consumenten en opdrachtgevers om een bewuste keuze te kunnen maken. Het eisen pakket van het keurmerk richt zich op veiligheidsaspecten, betrouw baarheid en kundigheid. Nog maar vier procent van de Nederlandse bedrijven is gecertificeerd met het TX-keurmerk. Lijstverbinding GL en PvdA Onvrede over herinrichting Witte Kruislaan Wethouder Corry Heijne gaat nog maals met de bewoners van de Witte Kruislaan in Den Burg om tafel om de herinrichting van hun straat te bespreken. Dat gebeurt op aandringen van D66-raadslid Frans Visman, die donderdag in de vergadering van de raadscom missie Middelen opmerkte dat er nog steeds veel onvrede heerst. Visman deed zijn verzoek naar aan leiding van het voorstel van het col lege van burgemeester en wethou ders een bedrag van €15.000,- uit te trekken voor de herinrichting van de Witte Kruislaan. In deze straat zijn in opdracht van de Stichting Wonen Texel in de afgelopen maan den negen woningen gebouwd. Het college wil aan de kopse kant van het complex, tegen de Schoon oordsingel aan, drie parkeervakken aanleggen. Vóór het gebouw moet één vak komen. Al eerder zijn de verkeersdrempels uit de naburige Wagemakerstraat gehaald, waar door daar acht extra vakken zijn ontstaan. Om de verkeersveiligheid te verbeteren moest bovendien de kruising van de Witte Kruislaan en de Schoonoordsingel worden ver hoogd. Bewoners en ondernemers moe ten tijdig bij plannen worden betrokken en besluiten moeten goed worden gemotiveerd. Dat is één van de ambities uit het Tien Punten Plan van Partij van de Arbeid en GroenLinks, die de lijstverbinding vrijdag bezegelden met een boerenkoolmaaltijd. Politici moeten de doppen uit de oren halen, stellen beide partijen. 'Communicatie moet niet ach teraf komen, maar basis zijn voor de gemeente.' Beide vinden dat er minder regels en papierwinkel moeten komen. Toerisme, speer punt nummer twee. is volgens de PvdA en GL voor iedere Texelaar en toerist belangrijk. 'Daarom moeten we dat overkoepelend en met visie aanpakken. Niet steeds meer bed den en duurdere huisjes. Kwaliteit betekent soms ook een goedkope, mooie camping. Toeristenbelasting moet direct naar toeristisch aanbod gaan: cultuur, musea, verkeers- en landschapsmaatregelen, etc.' De jeugd staat hoog in het vaandel. Dit wordt onder punt drie onder schreven met tal van aandachtspun ten, betreffende verkeersveiligheid en buitenschoolse activiteiten, zoals sport, muziek en dans. jeugdwerk, Time Out, etc. Over het gemeen tebestuur zeggen de twee partijen onder punt vier dat het college ver der moet kijken dan de dagelijkse problemen, dat de rug recht moet houden als besluiten zijn geno men en dat bij fouten moet worden afgetreden. Zorg moet rechtvaardig worden verdeeld, de inkomenstoets moet blijven. Het cultuuraanbod moet worden gestimuleerd, om de leefbaarheid en het cultuurtoerisme te verhogen. De Groeneplaats moet het hart van het eiland worden, met liefst een cultureel centrum. De par tijen pleiten voor een brede econo mie, waar naast toerisme ook kennis en technologische vernieuwingen moeten worden gestimuleerd. Dat geldt ook voor streekproducten, zilte gewassen, biobrandstoffen en -vergisting en landschapsonder- houd. Op nummer acht duurzame energie, met als inzet in 2030 zelf voorzienend te zijn. Het gemeente beleid moet op duurzaamheid wor den getoetst. Volgende punt betreft de knellende verkeerssituatie in Den Helder, die moet worden verbeterd, evenals de aansluiting op de trein. Laatste speerpunt betreft de finan ciën van de gemeente. 'Per jaar besteedt de gemeente €50 miljoen. Daar kan op worden bezuindigd. bijvoorbeeld door meer efficiëntie. En welke taken moet de gemeente minimaal uitvoeren? Bij zo'n kern takendiscussie willen we niet dat sport, cultuur, onderwijs en zorg het eerst inleveren.' Heijne vertelde dat de voorgestelde maatregelen zijn genomen na over leg met de bewoners. Verkeers- organisatie 3VO is er enthousiast over, maar volgens Visman geldt dat allerminst voor de bewoners. Hij drong er daarom op aan nog eens met hen te gaan praten. De wethouder sputterde aanvankelijk wat tegen, met als argument dat de onvrede vooral betrekking heeft op de nieuwe woningen, die op nog al wat weerstand stuitten. Visman hield echter vast. 'Probeer nu de onvrede weg te nemen', bepleitte hij. Hij kreeg de steun van de rest van de commissie, zodat Heijne geen andere keuze had dan te belo ven opnieuw met de bewoners om tafel te gaan. Kolkende vorstkegels boven het bureau, de computer inder- haast gewikkeld in een ooit op Texel aangeschafte wollen deken. Het bestaan als verslaggever in Moskou heeft, fraaiere dagen ge kend. „Gaat u gewoon maar in bed liggen tot alles over is'', rea geert een dame van het hoofdstedelijke energiebedrijf Mosenergo. Denkt u liever aan de zwer vers op straat. Die stakkers j hebben zelfs geen dak boven hun hoofd. U bent bevoor- - j recht!" MOSKOU •>'- verwarming in huis valt coor Pieter van der Slootll^ warm te houden, wikkelt journalist Pieter van der Sloot van De Tele graaf zijn computer in een 'ooit op Om hem in de Moskovische winter Texel aangeschafte wollen deken 'W*" b d- Spier hoorde tot de vriendenkring van Prins Bemhard. Hij was een van de eregasten bij het laatste défilé in Wageningen door de Pdns werd afgenomen. Op de foto (genomen door de Texelse oud-marinier Aad Blom) staat hij in burger, tweede van ■■'echts. Een prominente oorlogsveteraan houdt woensdag in de Joost Dour leinkazerne een lezing over zijn ervaringen in voormalig Neder- lands-lndië, Korea en het Midden- Oosten. De hoogbejaarde, maar nog zeer vitale majoor buiten dienst T.E. Spier (89) komt naar Texel op uitnodiging van de afdeling Texel van het Contact Oud-Mariniers (COM). Naast de leden van deze organisatie zijn ook Texelse Indië- en Koreaveteranen (gratis) wel kom. Zij moeten zich wel tevoren opgeven bij COM-secretaris Klaas van der Veen, telefoon 313633. De militaire carrière van Spier begon in 1938 toen hij als dienstplichtige toetrad tot de luchtvaartafdeling van het leger. In de oorlog zat hij bij de Binnenlandse Strijdkrachten en van 1946 tot en met 1949 was hij betrokken bij de politionele acties in voormalig Nederlands Indië. Daar was hij commandant van een eigen eenheid die voornamelijk uit Indo nesiërs bestond en talloze keren in actie kwam tegen de onafhankelijk heidsstrijders. In 1952 ging hij met het Nederlandse VN-detachement naar Korea om strijd te leveren tegen Noord-Koreanen en Chine zen. Zijn militaire verdiensten waren zodanig dat hij in 1955 werd onder scheiden met de Militaire Willems orde voor moed, beleid en trouw. In 1961-'62 was hij waarnemer in Israël en aldus betrokken bij de VN- pogingen om de vrede te bewaren tussen de joodse staat en de Ara bische buurlanden. Na nog diverse staffuncties te hebben bekleed bij de landmacht, verliet hij de dienst in 1974. De avond in de Dourleinka zerne begint om 19.30 uur. De kandidaten van de PvdA (links van het midden) en GroenLinks (rechts van het midden) toosten op de lijstverbinding.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5