Steun van Texelfonds voor natuurprojecten GL: 'Gemeente is er voor Texel en niet andersom' Eerste donaties uitgekeerd TEXELSE j COURANT Nieuwe slogan: gemeente denkt met je mee Een Hin-derlijke vraag SM Boon wil mosselzaad winnen bij De Cocksdorp MEVROUW DE WEraoUDER, EEfl IEDER HEEFT Züft MEflING GEGEVEN l( IWQTIU) rnemtiG?) UU^flRflM WELKE FIDOiSéuR, 1 PlflG IK DQT VRflêEN jl VRIJDAG 27 JANUARI 2006 Voor GroenLinks is het ondenk baar dat de gemeente Texel onderdeel wordt van een groter Noord-Hollands geheel, zoals bij de Rabobank is gebeurd. Maar intensievere samenwerking in regionaal verband, met als tref woorden kostenbeheersing, dienstverlening, beschikbaarheid en deskundigheid, is onvermijde lijk. Daarnaast zijn goede banden met de andere waddeneilanden en -regio, belangrijk. Aldus een zinsnede uit het verkiezingspro gramma van GroenLinks. Het gemeentebestuur en de gemeentelijke organisaties zijn er voor Texel en niet andersom, vindt GL. 'De gemeente denkt met je mee. moet de nieuwe lijfspreuk zijn. Dat vereist bestuurders met een visie op Texel. Bestuurders die goed kunnen communiceren (praten en luisteren!) en een sterke ruggengraat hebben. Als er besluiten zijn genomen, niet meer gaan schuiven en als er regels zijn afgesproken die ook handha ven. Regels die verouderd zijn, pas je aan volgens de afgesproken procedures.' De partij trekt lering uit projecten als StayOkay en de Schoonoordsingel, waar bezwaren van buurtbewoners voor langdurige vertraging heeft gezorgd. GL wil bij nieuw beleid, bij grote gemeentelijke projecten of bij een initiatief van een projectontwikkelaar de bewoners er al in de voorbereidende fase bij betrekken. Alle raads- en commis sievergaderingen moeten openbaar, tenzij dat personen of onderhande lingsprocessen kan schaden. Om de effectiviteit van de besluitvor ming te controleren, moet de raad vaker gebruik maken van de lokale rekenkamer. De dorpscommissies moeten blijven worden ondersteund en voor Den Burg wordt gepleit voor de oprichting van wijkcommissies, op voorwaarde dat bewoners zelf het initiatief nemen. Welzijn Bij de invoenng van de Wet Maat schappelijke Ondersteuning (WMO) wl GL dat belanghebbenden vanaf het begin kunnen meepraten over Ast beleid. 'Zoveel mogelijk keu zevrijheid, een persoonsgebonden budget en zo lang mogelijk zelf standig (kunnen) wonen. De zorg vrager staat centraal en bepaalt de gewenste kwaliteit. Een rechtvaar dig verdeelde zorg vraagt om een inkomenstoets. Goede onder steuning van vrijwilligers is nood zakelijk, de informatievoorziening moet goed geregeld zijn (loket of dorpssteunpunten) en voorzienin gen en activiteiten moeten voor elke inkomensgroep toegankelijk zijn.' De OSG en de openbare basisscho len moeten onder een onafhankelijk schoolbestuur worden gebracht, waar het college geen deel van uit maakt. Speciaal onderwijs moet worden gehandhaafd en kansrijke initiatieven voor opleidingen moeten worden ondersteund. Sport Op het gebied van sport en recreatie wil GL een breed aanbod handha ven, voor jong en oud, gehandicap ten en topsporters. De geluidsbe lasting door het vliegveld mag niet groeien, er mag niet worden bezui nigd op bewegingsonderwijs en er moet onderzoek worden gedaan naar de haalbaarheid van een over kapping van zwembad Molenkoog. Uitbreiding van gemotoriseerde sporten past onvoldoende bij de gewenste uitstraling van het eiland. De partij pleit voor een actief en voortvarend kunst- en cultuurbe leid, waarin de Muziek- en Dans school een belangrijke rol speelt. De nieuwe raad moet binnen een jaar na aantreden een 'bruisende gemeentelijke Kunst- en Cultuur nota publiceren, die samen met de bewoners tot stand is gebracht'. Texelse kunstenaars moeten gratis in Tusse de Banke kunnen expose ren. Voor betrokkenheid van jonge ren bij politiek, moet de Jeugdraad in stand blijven. Wonen GL wil vooral betaalbare sociale woningbouw, met extra aandacht voor jongeren en starters. Kleine woningen op kleine kavels en een beperkt aantal duurdere huizen op grote kavels toestaan. Duurzaam bouwen, wat niet alleen betekent dat zuinig met energie en materialen wordt omgesprongen, maar dat ook flexibel wordt gebouwd, rekening wordt gehouden met mensen met een handicap of die zorg nodig hebben. GL wil dat er een integraal veilig heidsbeleid komt, dat niet alleen gaat over ongevallen en calamitei ten, maar bijvoorbeeld ook over het veilig halen en brengen van kinde ren naar school, huiselijk geweld, etc. Een intensieve samenwerking tussen brandweer, ambulance en andere veiligheidsdiensten is nodig. Landschap Behoud en waar mogelijk verster king en herstel van het Texelse landschap beschouwt GL als een speerpunt. 'Wij willen geen open luchtmuseum zijn, maar wel het kleinschalig en toch open land schap met het kenmerkende schaap behouden. Agrariërs zijn onmis baar voor het onderhoud. De Hoge- berg moet het karakter van cul tuurhistorisch agrarisch landschap behouden, waarin landschapson- derhoud wordt beloond. De bijdrage hiervoor kan uit de toeristenbelas ting komen. Deze heffing moet ver der worden gebruikt voor zaken als cultuur, musea, aanpak zwerfvuil, verkeersmaatregelen, ecologisch bermbeheer. Een eventuele verho ging moet wel in verhouding staan tot het doel waarvoor het geld nodig is. De hondenbelasting kan worden afgeschaft. GL wil met startsubsi dies de positie van nieuwe streek producten versterken, experimen teren met nieuwe zilte gewassen, de teelt en productie van biobrand stoffen en biovergisting bevorderen. Het Masterplan Water moet worden gebruikt om Texel voor te bereiden op de Europese Kaderrichtlijn Water die extra eisen stelt aan kwaliteit van oppervlaktewater. En er moet een saneringsfonds komen voor overbodige schuren, eventueel in combinatie met een eenmalige ver gunning voor een tweede woning op het bouwblok. Initiatieven voor zorgboerderijen verdienen steun, boeren die schade lijden door wild, moeten hiervoor een reële vergoe ding krijgen. Economie GL vindt dat het huidige college zich weinig heeft ingezet om tot een duurzamer Texel te komen, terwijl daar volgens de partij veel kansen liggen. Voor de toeristische kwali teit en, direct of indirect, de eigen inkomsten. Het Masterplan Ener gie, met als doel dat het eiland in 2030 in de eigen energievoorziening voorziet, moet daarom weer wor den opgepakt. De stichting Duur zaam Texel moet worden voortge zet en nieuwe initiatieven moeten worden getoetst op duurzaamheid. Ook vakantieparken moeten wor den gestimuleerd tot duurzaam heid. In plaats van nieuwe parken te openen vindt GL dat bestaande parken vitaler moeten worden en efficiënter benut. Kerncentrales op of in de omgeving van Texel zijn niet bespreekbaar. De bovengrens van 45.000 toeristische bedden moet gehandhaafd, de mogelijkheden voor seizoensspreiding zijn nog lang niet volledig benut. Verplaatsing van slaapplaatsen alleen binnen een postcodegebied en alleen als dit in brede zin een vooruitgang teweeg brengt. De ondergrens voor kam- peerslaapplaats moet gehandhaaft en kamperen bij de boer moet het privilege blijven van praktiserende boeren. Plaatsen van opgeheven agrarische bedrijven moeten wor den herverdeeld. De ontheffing kan worden gekoppeld aan afspraken over weidevogel, akker- en ander vormen van agrarisch natuurbe heer. Prijzen loterij Kerstbokaal Na de loterij van de Kerstbokaal in manege Akenburg hebben niet alle winnaars hun prijzen meegenomen. Het betreft de prijzen die zijn geval len op de lootjes roze 411 en blauw 54, 126, 19, 135 en 342. Ze kunnen op dinsdag- en donderdagavond vanaf 19.00 uur worden opgehaald in de manege. Vertegenwoordigers van de vier VW- participanten hebben maandag het contract voor de periode 2006-2010 ondertekend. Voor het eerst is in het contract vastgelegd dat het bedrag dat de deelnemers per jaar bijdragen voor de promotie van Texel jaarlijks zal worden geïndexeerd. VW-voor- zitter Hans van Heerwaarden toonde zich in een korte toespraak zeer ver heugd dat de Texelpromotie voor de komende vijf jaar opnieuw is gewaar borgd. In de Stichting VW Texel Pro motie hebben de Texelse Vereniging van Logiesverstrekkers (TVL). het Texels Verbond van Ondernemers (TVO), de gemeente Texel en TESO sinds 1986 hun krachten gebun deld. Elke vijfjaar worden contracten afgesloten waarin wordt vastgelegd welk bedrag de participanten per jaar bijdragen voor de promotie van Texel. Dit jaar bedraagt het bedrag €107.318,- per deelnemer. In hoe verre TVO het volledige bedrag al bij elkaar heeft is niet precies bekend. Op de foto slaan vertegenwoordi gers van de participanten de handen ineen. (Foto VW Texel, Sil Boon uit De Cocksdorp heeft plannen voor het vissen van mos selzaad. Hij heeft daarvoor het oog laten vallen op het stukje Waddenzee tussen de steiger van zijn boot De Vriendschap en het ankergebied ter hoogte van de Vlielandboulevard. In dit sterk stromende water van ongeveer acht meter diep hoopt hij flinke hoeveelheden zaad te kunnen vangen met vrij hangende netten van ongeveer twee meter hoog. Gedurende de hele zomer kunnen de vrij in het water zwevende jon ge mosseltjes zich op de netten vastzetten, zodat ze in het najaar geoogst kunnen worden door ze eruit te schudden. Boon wil ze ver volgens uitzaaien ter hoogte van De Cocksdorp waar ze kunnen uit groeien tot consumptiemosselen. De bodem van het voor de zaadwin ning beoogde stukje zee is bedekt met zinkstukken. Daardoor is gar nalenvisserij er niet mogelijk, zodat deze nieuwe activiteit met bedrei gend is voor deze sector. Sil Boon: 'Het is allemaal heel kleinschalig. Ik zie het meer als hobby dan als beroep. Zelf ben ik erg gek op mos selen en het is makkelijk en leuk als je die straks vlak bij het dorp kunt rapen. Of het lukken gaat. staat nog helemaal niet vast Ik heb een proef gedaan met mosselzaad dat bij Oudeschild is uitgezaaid. Daar is niets van terecht gekomen'. Twijfel Er wachten Boon nog meer hin dernissen. Weliswaar juicht het gemeentebestuur zijn plan van harte toe, omdat het een goed voorbeeld is van plaatsgebonden kleinscha lig menselijk medegebruik waarvan geen schade voor de natuur wordt verwacht. Maar Boon heeft ook nog vergunning nodig van de Stuurgroep Waddenzeeprovincies (in verband met de Natuurbeschermingswet) en het Ministerie van LNV (in verband met het mosselpercelenbeleid). En misschien heeft ook Rijkswaterstaat er wat over te zeggen. Wethouder Nel Eelman is niet optimistisch. 'Bij de discussie over de Planologische Kernbeslissing voor de Waddenzee is opnieuw gebleken dat de regel geving aanzienlijk strenger dreigt te worden'. Het is volgens haar dan ook zeer belangrijk dat vooral de visserij tegengas geeft. 'Het heeft me verbaasd dat de Texelse vissers zich bij de inspraak niet hebben laten horen, maar ik neem aan dat het alsnog schriftelijk gebeurt'. De pas opgerichte Stichting Gemeenschapsfonds Texel heeft voor het eerst geld uitgekeerd aan Texelse goede doelen. En bedrag van totaal bijna €15.000, - werd ver deeld over de Ringersgroep Korverskooi, Agrarische Natuurvereniging De Lieuw, het Nationaal Park Duinen van Texel en de Vleermuisgroep Texel. Maar zonder beheersvergoeding geen boeren op de Hogeberg.' Probleem is dat de schapenhouderij niet past binnen de criteria die gel den voor huidige vergoedingen voor agrarisch natuurbeheer. 'We moeten bij natuurbeheer dus zoeken naar nieuwe doelen, zonder dat daarbij overigens de bestaande beheers vergoeding waar andere Hogeberg- boeren gebruik van maken wegvalt. In deze nieuwe beheersvergoeding moet prioriteit worden toegekend aan landschap, schapen, tuinwallen en boeten.' De nieuwe aanpak voor vergoedingen voor landschapsbe heer, waarbij het Rijk de regie ver schuift naar de provincie, biedt vol gens Eelman die mogelijkheid. Een woordvoerder van Moens bevestigt dat de provincie met de andere betrokkenen heeft afgesproken om te zoeken naar een passende beheersvorm. Ander gebied dat de aandacht heeft van Moens is Waalenburg, waar natuur- en landbouwgronden momenteel versnipperd zijn, waar bij met name de waterhuishouding tegenstrijdige belangen oplevert. Natuurmonumenten gaf vorig jaar al aan dit liever als één natuurgebied te beheren. Achter de schermen wordt al enige tijd overleg gevoerd om tot een voor alle partijen bevre digende oplossing te komen. Uit gangspunt van de gemeente en de landbouworganisatie daarbij is dat Texel baas blijft over de inrichting, met name over de aanwijzing van gebieden die voor natuurontwik keling in aanmerking komen. 'We beschikken over een eigen gebieds- plan, gebiedsvisie en het Master plan Water, dus we hebben onze zaakjes goed voor elkaar', aldus wethouder Eelman. Voorzitter Jacques Dijt overhan digde de symbolische cheques woensdagavond aan vertegen woordigers van genoemde orga nisaties, voorafgaand aan een vergadering van bestuur en raad van advies van het Texelfonds. Het fonds had het geld gekregen van een overkantse stichting die anoniem wil blijven en als voor waarde had gesteld dat het ten goede moest komen van pro jecten die op natuurbehoud zijn gericht. Namens Ringersgroep Korverskooi nam Andri Binsbergen uit Oosterend €3100, - in ontvangst. De groep, voortgekomen uit het vogeltreksta tion dat in de jaren dertig van de vorige eeuw op Texel werd gesticht, gebruikt het voor het vernieuwen van netten en andere materialen die bij het vangen en ringen van vogels nodig zijn. Daar zit ook een instal latie bij waarmee geluiden worden gemaakt waarmee vogels worden gelokt. Agrarische Natuurvereniging De Lieuw kreeg €4998, - als bijdrage voor het herstel van oude cultuur landschappen op Texel, in dit geval de reconstructie van de havensluis en een weel nabij Alexanderhoeve. Ineke Hin vertelde dat hiermee ook een natuurbelang is gediend, want de glooiende oevers van de weel (een gat achter een dijk dat is ont staan door een doorbraak) bieden mogelijkheden voor een gevarieerde flora en fauna. Grondwater Coördinator Enit Scholtens van het Nationaal Park Duinen van Texel zal de €5000, - die zij in ontvangst nam, besteden aan een permanent onder zoek naar de grondwaterstand in het duingebied. Op tal van plaatsen zullen meetputten worden gesla gen die periodiek worden gecontro leerd. De gegevens zijn belang voor het grondwaterbeheer en dus voor het planten- en dierenleven in het nationaal park. Een van de putten komt in het bezoekerscentrum bij Ecomare en dient daar tevens een educatief doel. Voor de promotie van het Texelfonds is het ook goed, want uit een opschrift zal de finan ciële betrokkenheid van het fonds blijken. Pierre Bonnet van de Vleermuis- groep kreeg €1900, -. Het geld wordt gebruikt voor diverse activi teiten, gericht op onderzoek naar de aanwezigheid van de diverse soor ten vleermuizen op Texel en het bie den van verblijfsmogelijkheden voor deze 'obscure' dieren, zoals het plaatsen van nestkasten. Ook zal een nieuwe, geavanceerde detector worden aangeschaft, waarmee de - met het menselijke oor niet hoorbare - geluiden van vleermuizen worden opgevangen, waarna met hulp van de computer kan worden vestge- steld om welke soorten het gaat. Het apparaat zal in Ecomare wor den gestationeerd, zodat het ook aan andere (amateurs)onderzoekers kan worden uitgeleend. Aanloop Het Texelfonds zal de eerste tijd geen nieuwe donaties kunnen doen, want afgezien van een deels uit een lening bestaand startkapitaaltje zit er niets in de kas. Wel kan al direct worden begonnen met het opzoeken en verwijzen naar andere subsidiebronnen. Ervaringen met soortgelijke gemeenschapsfondsen in binnen- en buitenland hebben uitgewezen dat het zaak is om tac tisch aan de weg te timmeren en vertrouwen op te bouwen, zodat mensen of bedrijven die iets willen doneren of legateren aan goede doelen daarvoor het Texelfonds als bemiddelende instantie weten te vinden. De ideale situatie is dat het fonds op den duur over een stevig kapitaal beschikt dat door beleggen ook nog groeit. Bedrijven die door 'maatschappelijk ondernemen een deel van hun zakelijk succes aan de plaatselijke gemeenschap ten goede willen laten komen, kunnen ook bij het Texelfonds terecht. Advi seur Jan Beijert vertelde woensdag dat het aankomt op professionaliteit en betrouwbaarheid van de organi satie. 'Dan komt het geld wel'. Hij vertelde over hoopgevende voor beelden waarop hij onder andere was gestuit bij een bezoek aan Duitsland. 'Ondernemers moeten vertrouwd raken met filantropie'. Overigens houdt het Texelfonds zich niet alleen in financiële zin met de samenleving bezig. Ook het inventanseren van problemen, het samenbrengen van belanghebben den en het adviseren inzake oplos singen, hoort tot de doelstellingen. Vleugel De noodzaak een vlekkeloze repu tatie te hebben, dus niet geassoci eerd willen worden met omstreden of kwalijke praktijken, is voor het Texelfonds ook bepalend geweest in de kwestie van de verdwenen concertvleugel. Het Texelfonds was aanvankelijk bereid om door het doneren van €4500,- de vleugel uit het faillissement van de Welzijns- stichting te halen en het daardoor veilig te stellen voor Texel. Maar toen mensen met onduidelijke drijf veren en belangen het instrument voor de tweede keer weghaalden en daarmee de overdracht blokkeer den, wilde men er mets meer mee te maken hebben. Voorzitter Dijt liet woensdag weten dat de kous definitief af is. A W£THOuP£R Texelfonds-voorzitter Jacques Dijt met (vlnr.) Enit Scholtens (Nationaal Park), Pierre Bonnet (Vleermuizengroep), Ineke Hin (De Lieuw) en Andri Binsbergen (Ringersgroep). (Foto n*ry at ov

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5