Kraaminrichting wijkt in 1948 voor 'gebrekkigen' Hervormde Gemeente www.texQlwereldwijd.nl 1 digitaal bereikbaar Texels Belang Lijst 1 TEXELSE J COURANT Archiefstuk Grace Boekei kampioen GOS Familieberichten Wadden haven .Texel Makelaardij Texel Vastgoed b.v. RVT ,#'»o DINSDAG 31 JANUARI 2006 Onder voorzitterschap van bur gemeester Rehorst besloot de gemeenteraad op vrijdag 30 juli 1948 tot sluiting van de gemeen telijke kraaminrichting, die geves tigd was in het Gesticht van Wel dadigheid in Den Burg. Reden was dat de kraaminrichting, die op 1 juli 1946 werd geopend, slechts matig werd bezocht. Dokter Bos wijk vraagt zich naar aanleiding van dit besluit in de Texelsche Courant van 7 augustus 1948 af of 'de gemeenteraadsleden zich wel voldoende van een en ander op de hoogte hebben gesteld'. 'Voor zover mij bekend', vervolgt hij, 'heeft geen dezer (raadsleden, red.) zich met één der artsen in verbinding gesteld, waardoor zij beter in de gelegenheid zouden zijn geweest het belang in te zien van de instandhouding van deze inrichting.' De gemeenteraad denkt daar anders over. In het raadsverslag in de krant van 4 augustus worden cijfers genoemd. 'Bij de oprichting, per 1 juli 1946, werd het aantal verpleegdagen geraamd op 1200 per jaar, bij welk aantal dan nog een tekort zou worden verkregen; over 1947 bedroeg het aantal ver pleegdagen slechts 811. Over het eerste halfjaar van 1948 was het aantal patiënten 29, met een aantal verpleegdagen van 298, 't nadelig saldo bedroeg ƒ743,66. Over dit halfjaar werden in deze gemeen te in totaal 128 kinderen geboren. Hieruit kan men concluderen dat zelfs bij de grote woningnood van de kraaminrichting slechts een zeer matig gebruik wordt gemaakt.' In zijn ingezonden stuk weerspreekt Boswijk deze cijfers. 'Dit jaar zullen er minstens 65 bevallingen plaats vinden op een totaal aantal geboor ten van plm. 266.' Volgens Boswijk had de opheffing van de kraaminrichting een andere reden. 'M.i. moet dan ook de reden van de opheffing niet gezocht wor den in de geringe belangstelling, maar in het feit dat het Armenbestuur de beschikking wil hebben over meerdere ruimte.' Het raadsverslag weerspreekt deze mening niet. Daarbij komt nog de omstandig heid, dat men in het gebouw de ten behoeve van de kraamverpleging gebezigde ruimte voor de huisves ting van gebrekkigen en ouden van dagen, slechts node kan missen.' Boswijk: 'Ik begrijp volkomen de moeilijkheden in verband met de aanvragen voor plaatsing van ouden van dagen in het gebouw. Maar had daarin niet op een andere wijze voorzien kunnen worden?' Toch weegt dit argument de gemeente zwaar. 'B en W doen het voorstel tot opheffing niet graag, maar er wordt plaats onthouden aan mensen, die in de inrichting thuis horen. In dit verband noemde spreker (burge- UIT 118 JAAR TEXELSE COURANT meester Rehorst, red.) het geval van iemand in Oudeschild, die door deze omstandigheid elders moest worden ondergebracht.' Boswijk meent dat 'het gemis van de kraaminrichting zeker door velen gevoeld [zal] worden en de toe komst [zal] het bewijs leveren, dat ik gelijk heb'. Hij meent ook dat de financiën geen reden tot opheffing mogen zijn. 'Over 1947 bedroeg dit [tekort] ƒ1617. Wat betekent dit bedrag op de gemeentebegroting? Ik noem deze kosten zéér laag; men vergete met dat de instandhouding van een dergelijke inrichting steeds met kosten gepaard gaat, kosten die absoluut verantwoord zijn.' De redactie van de Texelsche Cou rant was het met Boswijk eens. Zij schrijft in een naschrift bij zijn inge zonden stuk: 'We zijn het dan ook volkomen eens met de raadsleden die tegen het voorstel stemden, daar het terecht is, zoals een der raadsleden opmerkte, dat de uit: breiding van het gesticht niet het motief mag zijn om de Gemeentelijk Kraaminrichting op te heffen.' De raad was verdeeld. De heer Bakker was niet overtuigd van het nut van opheffing, de heer Vlaming wilde de beslissing liever een jaar aanhouden. 'Wethouder Hin ver klaarde, dat het financiële belang niet de doorslag gaf. Wethouder De Waard oordeelde, dat de men taliteit van de Texelse vrouw zo is, dat ze liever thuis verpleegd wordt.' Desondanks pleitte dokter Boswijk juist voor uitbreiding van de kraam inrichting; 'Er zijn vijf bedden met één verpleegster.' 'In stemming werd het voorstel van B en W tot opheffing aangenomen met 7 stemmen voor en 4 stemmen tegen, nl. van de heren M. Bakker, P van Heerwaarden, Vlaming en H. Zijm. De Texelsche Courant komt in sep tember nogmaals op het voorval terug, als gemeld wordt dat 'de gemeentelijke kraaminrichting méér dan bezet [was], zodat één patiënt niet kon worden opgenomen Dit voorval pleit onzes inziens wel voor een instandhouding van deze nuttige en sociale inrichting. Sinds bekend is geworden dat de kraam inrichting gaat verdwijnen zijn enke le opgaven binnengekomen van aanstaande moeders, die eerst niet van plan waren er heen te gaan, ter wijl anderen een toezegging deden voor 1949.' Door de meeste punten te verza melen bij de onderlinge wedstrijden van gymvereniging GOS wist Grace Boekei beslag te leggen op het kam pioenschap. De wedstrijden werden dinsdag en donderdag gehouden in de gymzaal van 't Skiltje. Ook de peuters en kleuters tot vijf jaar konden hun kunsten vertonen aan het aanwezige publiek. DOLFIJNEN IN DE NOORDZEE?! Uitslagen: Groep 3 en 4 - Jongens: 1.Thomas Kuip, 2.Teun Dekker, 3.Mark Konijn. Meisjes: 1 .Amaya Vorsteveld, 2.Chinook Rijk, 3.Cindy Betsema. Groep 5 en 6 - Meisjes: 1 .Amanda Barhorst, 2.Miranda de Vries, 3.Tanisha Wet steen. Groep 7 en 8 - Jongens: 1 .Rick Konijn, 2.Ramon Koopman, 3.Wouter Kuip. Meisjes 1.Grace Boekei, 2.Jolein Witte, 3.Sherilyn de Jong. Ja. deze dolfijnen komen voor in onze Noordzeel Schoon water en een voedselrijke omgeving helpen mee om straks vaker dolfijnen te zien Stichting De Noordzee staat voor een schone en gezonde zee. Voor u, de dolfijnen en voor alle andere zeedieren Steun het werk van Stichting De Noordzee Word donateur via de website of stort een gift op giro nummer 3666563 En kijk op www noordzee.nl O O Hervormde Cemee 1M C I ©hnp://>wme.kpnpUnei.nl/-ttX>ldtCfcpnplanet,nl/hoiTiep CD WnJcXS - Home LcnR Rome - Home L&R Loremlpium .scne.alor Apple me Waal, Koog. Den Hoorn age.himl 'to.- n ^e»oroopTexelr j i U beVlndI even HP 1 ff "f1 de Hervorme Waa|. Koog, DenHo^eente JSfA yj#0 C> ,-iTvJp .V"' De Hervormde Gemeente Waal, Koog en Den Hoorn gaat met de tijd mee. Sinds kort beschikt de gemeente over een eigen website, waarop hoofdzakelijk foto's en een overzicht van de kerkdiensten zijn opgenomen. De gedachte achter de homepage is leuk: een pano ramafoto van het interieur van het Hoornder kerkje. De uitvoering is beduidend minder. De staande foto bevat bovenin een paar regel tjes tekst, maar de bezoeker moet eerst een flink stuk naar beneden scrollen om bij de relevante infor matie terecht te komen. Ook bij de presentatie hadden de makers best wat grafisch advies mogen inwinnen. Pas als de muis over de woorden Waal, Koog en Den Hoorn gaat, wordt duidelijk dat hierop geklikt kan worden en dat dan een overzicht van de kerkdienst in het betreffende dorp zichtbaar wordt. De panoramafoto's, die bestaan uit gewone foto's die op een slordige manier aan elkaar zijn geplakt, voegen niets toe en heb ben in een aantal gevallen niets met de kerkelijke gemeente te maken. Ook is niet duidelijk wat de panoramafoto's van Praag op de site doen. Kortom, de website is niet bepaald een visitekaartje. En dan nog de (on)vindbaarheid. De URL is dusdanig ingewikkeld dat geïnteresseerden het adres, als ze dat zonder fouten heb ben ingetypt, direct moeten book- marken, omdat het anders een volgende keer weer een zware opgave wordt om de website te vinden. Het adres: http://home. kpnplanet.nI/-texelds@kpnplanet. nl/homepage.html. IN MEMORIAM Eke Vrieswijk-Hiemstra Als tranen een trap konden bouwen En herinneringen een brug Dan klom ik naar de hemel En nam ik je mee terug Wij missen jou. Kees; Greta en Marieke; Francien, Oscar en Isabella De mooiste erfenis is: Het kind zijn van een Lieve moeder. Mam, we missen jou. Greta en Francien Many tears I have seen and cried They have all poured out like rain I know that you are happy now And no longer in any pain I still miss you I will always love you Langs deze weg willen wij iedereen bedanken voor de warme belangstelling getoond na het overlijden van onze lieve moeder en oma AGATHA MARIA HIN - BAKKER Texel, januari 2006 Voor Ruben de eerste keer j Vuorjoshu.i de tweede keer Voor pipa en mama de derde keer een wonder is het telkens wee Maurice Adrianu5 is geboren op 26junuari 2006 i om 20.38 uur en weegt 4600 gram. Peter, Wendy Joshua en Ruben van der Voort Thijsselaan 15 1791 VD Den Burg Tel 0222-310135 Wij rusten van 1230 tot '5.00 uur, 's avonds geen bezoek. Ergens onaantastbaar ver schittert dierbaar onze kleine ster. Dankbaar en blij zijn wij met de geboorte van onze zoon en mijn broertje Kasper 29 januari 2006 Ste[>han, Sandra en Cindy Boogaard Zeebries 23 1791 HL Den Burg Beeldbank Texel Jexelaartjes INLEVEREN: maandag vóór 10.00 uur en woensdag vóór 17.00 uur. KOSTEN: €5,10 tot en met 3 regels. Per regel meer: €1,70 (incl. btw). FOTO-TEXELAARTJE: plaatsing foto €12,50,- excl. tekst, alleen voor particulieren die iets te koop aanbieden. T.V. stuk, bel 322398. Voordeelland Oude schild. Reparatie van al uw ap paratuur met 3 maanden garantie - Service Cen ter Texel - 311 777 - De Waal. Iedere vrijdag 2 RB crois sants €0,80. Dros Bak kerij, Kogerstraat 44. Te dik, te dun, te moe? U bent aan Herbalife toe. G. Bergsma, tel. 314875. TCA, de inkt en tonerleve- rancier op Texel. Meer dan 1000 stuks op voorraad. O.a. Epson/HP/Canon/ Brother. Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek X-socks, de testwinnaar voor elke sport en elke voet. Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Verkoop van gebruikte bromfietsen. Bruining, De Koog. (0222) 317333. Schoonheid, rust en rei niging in De Dennen aan de Monnikenweg 4. Salon Het Duindoorntje, Maike. Spec, prijs: 1 uur voor €20.-. Tel. 06 10131963. Aris van Zeylen speelt "De Bevruchting". Zaterdag 4 feb 20u30, 319633, www. klif12.nl. Iedere donderdag Indo- nesich buffet in rest. het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild., tel. 320014. €16.50 p.p. excl. cons., kinderen tot 12 jr. eten tot 19.00 uur gratis mee. Het Texelse toneelstuk "De Bevruchting" zater dag 4 feb 20u30, 319633, v.klif12.nl. De Tegelmeester voor al uw badkamers, plavuizen vloeren, keukens, afwerk- vloeren en levering tegels. Tel. 321815/321266. Nieuwe kans voor twee dehands. Kringloop Effe Kieke Schilderweg 253, Oudeschild. Tel. 321113 of 06-53898264. Hulp nodig bij uw satel liet- of kabelsysteem? Bel 322398. Voordeelland Oudeschild. INKT CARTRIDGES De laagste prijs en altijd de beste kwaliteit A leen-bii LercR Rits stuk? Wij zetten er een nieuwe in. Schoenmake rij sleutelservice Van Osch. Open van 08.00 -12.30 uur. Zaterdags ge sloten. Tel. 313901. In maart en april op Texel inspirerende workshop kleur interieur. Info: www.zieso.nl Tel. 322158. Uw computer weer snel gerepareerd? Kom eens langs bij TCA, Maricoweg 37a en ervaar de uitste kende service. De Koopman Koerier. voor bedrijf en parti culier. Tel. 315001/06- 20073394. Iedere donderdag Indo- nesich buffet in rest. het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild., tel. 320014. €16.50 p.p. excl. cons., kinderen tot 12 jr. eten tot 19.00 uur gratis mee. Even een pak snert halen in Parkstraat 22. Auto Service Centrum. banden, uitlaten, accu's. Tel. 315588. Van links tot liberaal, Texels Belang is er voor ons allemaal! Auto Service Centrum. Maricoweg 3, tel. 315588. Hielke Bruining "Texels Belang kraakt harde noten in uw belang" www.texelsbelang.nl Foto: Pieter de Vries De Stichting Waddenhaven Texel beheert en exploiteert de jacht haven Oudeschild met 250 ligplaatsen met jaarlijks rond 20.000 scheepsovemachtingen. Na 5 aar opbouw en reorganisatie conso lideert de bedrijvigheid en heeft ome huidige havenmeester een nieuwe uitdaging gevonden. Wij zoeken de bekwame opvolger. Havenmeester m/v De havenmeester wordt aangesteld als bedrijfsleider en is zelfstandig verantwoordelijk voor de goede gang van zaken en het bedrijfsresultaat. Hij onderhoudt een goede com municatie en samenwerking met het bestuur. Van hem wordt verwacht dat hij: het havenbedrijf in al z'n facetten zelfstandig runt de kwaliteit van haven, dienstver lening en bedrijfsvoering voortdurend bewaakt en waar mogelijk verbetert; gastvrijheid en klantvriendelijkheid hoog in het vaandel heeft initiatieven neemt tot stimulering van het havenbezoek leiding geeft aan de assistent/havenmeester en hulpkrachten een flexibele opstelling heeft t.a.v. werktijden en inzet. Hij heeft daartoe de volgende kwaliteiten: persoonlijkheid met gezag, goed ontwikkelde sociale vaardigheden, opleidingsniveau minimaal MBO technisch bekwaam om onderhoud zelf uit te voeren in staat om een (klein) bedrijf te leiden, bekend met marketing, computer en internet, ervaring met financieel en administratief beheer affiniteit met watersport, Texel, waddengebied en milieu. Wat wij bieden: een aantrekkelijke, zelfstandige functie in een dynamisch toeristisch bedrijf, zie ook www.waddenhaventexel .nl een jaarbetrekking met compensatie in rustiger tijden van de extra uren in drukke perioden een prima werk- en woonomgeving op het mooie eiland Texel goed salaris en secundaire arbeidsvoorwaarden, mede afhankelijk van opleiding en ervaring, volgens HISWA-CAO. Uw sollicitatiebrief met cv is binnen 10 dagen welkom bij het bestuur van de Stichting Waddenhaven Texel, Postbus 181, 1790 AD Den Burg. Voor mondelinge informatie kunt u terecht bij de huidige havenmeester Nik Smit, telefoon 0222-321227. Van links tot liberaal. Texels Belang is er voor ons allemaal! Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek. Een pienter kacheltje voor boot en caravan. €59,95 (ook voor een koud kan toor). Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Voor een betaalbare rij opleiding. Rijschool Lan- gereis. Tel. 06-53690708. Reparatie van al uw ap paraten. Voordeelland Oudeschild, 322398. Iedere donderdag Indo- nesich buffet in rest. het Stoombootkoffiehuis te Oudeschild., tel. 320014. €16.50 p.p. excl. cons., kinderen tot 12 jr. eten tot 19.00 uur gratis mee. Hairstyling Talou werkt op afspraak, di. t/m zat. Tel. 320473. Bel 318885 en Sieme Wuis brengt de nieuwe aard appels bij u thuis. Bezorgd na 16.00 uur. Barbecuebuffet met al les erop en eraan bin nenshuis! Min. 12 pers. Restaurant Bos en Duin, tel. 315541. Voor permanent make up: wenkbrauwen, eye liner, full lips, 315 206. www. bodycaretexelnl Zeilmakerij Texel. Sterk in warmte en techniek. Thermo-ondergoed van Craft en Helly Hansen. Heemskerckstraat 20, tel. 313272. Nieuwe tv of dvd-recorder? Voordelige aanbiedingen bij Service Center Texel - Laagwaalderweg 39. Ons actuele woningaanbod: www.texelvastgoed.nl Inlichtingen en verkoop bij: Makelaardij TEXEL VASTGOED B.V. Kogerstraat 57 Postbus 87 I790 AB Den Burg Tel: 0222 31 30 25 Fax: 0222 31 39 00 info@texelvastgoed.nl www.texelvastgoed.nl Privé: dhr P. Kuip Czn. TeL 31 20 31 dhr j.P. (ouiinho Tel. 31 46 65 dhr M.R. Trap TeL 31 92 42 ROi KHNDH GOHthRFN' TAXATIES - HYPOTHEKEN ASSfRAXTIl N TE KOOP in OOSTEREND Peperstraat 3 Een vrijstaand karakteristiek woonhuis met hobby- ruimte. garage en ruime tuin, in het ban van het centrum gelegen op 37S m2 eigen grond. INDELING" entree in mime hal, trapopgang, woon kamer, keuken, via overdekt terras naar toilet en bijkeuken met doorloop naar hobbyruimte en garage. Verdieping: 4 slaapkamers, badkamer (met 2e toilet en ligbad), vlizotrap naar bergzolder Voorzien van HR cv-installaoe en laminaatvloer wordt deze recent opgeknapte en neqes onderhouden woning u aangeboden. Oplevering in overleg. TE KOOP m DEN BURG Bemhardlaan 5 Aan de rand van het dorp aan de ringweg gelegen hoekwoning met voor- en achtertuin. Perceelsgrootte: 241 m2 eigen grond. INDELING: haL'entree met toilet en trapopgang, woonkamer met openslaande deuren naar tuin, half-open keuken, portaal en buitenberging. Op de Ie verdieping: overloop. 3 slaapkamers, luxe badkamer met bad. douche, wastafeL 2e toilet, vaste trap naar nnme zolder waar mogelijkheid voor 4e slaapkamer. Deze net onderhouden woning is in 2003 opgeknapt is leuk gelegen en heeft een nette aangelegde voor tuin en beschutte achtertuin met terras en voldoende privacy, tevens een achteruitgang. Oplevering in overleg. Aaihjeslotcn bij

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3