'Zorgen dat taken niet dubbel worden gedaan' Platform Politiek Café vraagt hulp Texelaars 'Je kunt geen appels met peren vergelijken' Hoornders lanceren ideeën Loodsproject ,V;Vmr bloed OSG over onderzoek Elsevier: Hotel Greenside gaat voor vierde ster TEXELSE j COURANT Marie-José Koevoets kandidaat voor VVD Het comité dat in de aanloop naar de verkiezingen viermaal Politiek Café en één lijsttrekkersdebat wil houden, roept de Texelse bevol king op mee te denken. 'Stuur uw vragen en opmerkingen over de politiek die kunnen bijdragen aan de discussie per e-mail naar ons op.' Het adres is politiek- cafe@texel.com. 'Zo'n veertig mannen en vrouwen, verdeeld over zeven politieke par tijen, vragen uw stem om de komen de vier jaar ons eiland te mogen besturen. Slechts vijf procent van de Texelaars is lid van een politieke Partij of kiesvereniging. Zij hebben hun keuze al gemaakt. Maar die andere 95 procent, weten die al waar ze hun stem aan geven?', vragen Joop Groen, Frits Langeveld, Ruud Kalusche, Dries Veltkamp en Hannie van Zoelen. Door het houden van politieke cafés, waarin lokale poli tici de discussie aangaan, willen ze "Teer duidelijkheid geven. Ze willen dat doen aan de hand van vragen. Zoals: Bestuurt de gemeenteraad, of worden zij gestuurd? Wat doen we aan het begrotingstekort? Hoe moet het verder met de Wet Maatschap pelijke Ondersteuning? Wat doen we met de Groeneplaats en het oude gemeentehuis? Het belangrijk is het dat Texel in 2030 in de eigen ener giebehoefte voorziet? Andere onder werpen zijn de verdeling van de €800 miljoen van het Waddenfonds, de bovengrens van de toeristische bedden, het Texelse landschap en huisvesting voor jongeren.- Tijdens politieke avonden, waarvan de eerste op woensdag 8 februan wordt gehouden in Question Plaza, mogen aanwezigen zich mengen in de discussie en vragen stellen. Tevens kan een praatje met de poli tici worden gemaakt. Verder worden er stemkaarten uitgedeeld, zodat de mening over bepaalde onderwerpen kan worden gepeild. Volgens het vijf tal is een bezoek aan het politiek café in verhouding tot de inspanning die de politici zich moeten getroosten geen al te grote moeite. 'Slechts één VERVOLG VAN PAGINA 1 Wietplantage Binnen is de waterschade, veroor zaakt door de wietplantage, door de financiële problemen van Elfers nog niet verholpen. De suggestie van rech ter J. Vrakking om 't Hoogeland de bungalow te laten overnemen wees zowel het recreatiepark als Elfers van de hand. 't Hoogeland zegt dat op de 300 vierkante meter waarop de bun galow nu staat alleen plek is voor een stacaravan en dat is verboden op het park. Als de bungalow weg is, kan er hoogstens een speelterremtje voor in de plaats komen, aldus Van der Werf. Elfers ziet, als hij de grond kan blijven pachten, na een ingrijpende renovatie voldoende kans de bungalow te ver huren of misschien zelfs te verkopen. De rechter doet donderdag 9 februan uitspraak. avond voor een heel bestuurlijk jaar.' De Texelse Courant zal in de week voorafgaand aan het politiek café op de website een stelling publiceren, waarbij men kan aangeven of men het er al dan niet mee eens is. De avonden duren van 20.00 tot 22.30 van de Groeneplaats bezighoudt. Die leveren zo ook een bedrage aan de samenleving.' WMO De invoering van de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning is één van de punten waar Koevoets zich als raadslid op wil richten. De ontwikkelingen rond Pharos zijn nauwlettend gevolgd en tijdens het gesprek liggen op de keukentafel artikelen over de wijze waarop de nieuwe wet vorig week in de Twee de Kamer is behandeld. Eveneens bezocht Koevoets vorige week een bijeenkomst van de SIGT waar de nieuwe wet werd besproken. De WMO is een samenvoeging van het grootste deel van de AWBZ met de Wet Voorziening Gehandicapten en de Welzijnswet. Het rijk wil de oplopende kosten van de AWBZ (nu nog een verantwoordelijkheid van het rijk) beteugelen door de verant woordelijkheid naar gemeenten te verplaatsen. Die krijgen, zoals het er nu naar uitziet, vanaf 2007 een bud get van het rijk om de uitvoering van de gehele WMO te bekostigen. Volgens Koevoets is het belang rijk dat de werkzaamheden die uit de wet voortvloeien op gemeente lijk niveau efficiënt worden aange pakt. 'We moeten voorkomen dat er zaken dubbel worden gedaan. Dus niet een intake hier en dan ook nog een intake daar. Dat kost alleen maar geld.' Ze kan zich goed vinden in de voorstellen van Jan van Andel om Pharos een werkmaatschappij te laten worden van de Stichting Wonen Texel en Corbis Plus. Die werkwijze moet ervoor zorgen dat de overheadkosten worden vermin derd. Jeugd is een ander onderwerp waar Koevoets zich op wil richten. 'Afge lopen zomer ben ik in Nieuw-Zee- land geweest en daar zag je dat Ze beginnen langs de zijlijn zachtjesaan warm te lopen om na de verkiezingen van dins dag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeenteraad. De Texelse Courant portret teert de komende weken nieuwe kandidaat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. op scholen veel aan sport wordt gedaan. Het is daar heel belangrijk. Als je bij een school kwam, zag je als eerste vaak een sportveld en de scholen waren heel sterk naar bui ten gericht. Het lijkt me wel wat om het sporten op de scholen hier meer te stimuleren en de binding tussen jongeren op school en sportvereni gingen te verbeteren.' Ze voegt er meteen aan toe dat er op het eiland al veel aan sport wordt gedaan. Minder regels is eveneens een the ma. Tijdens haar verblijf in Nieuw- Zeeland zag ze dat het anders kan. 'Als ik daar vertelde dat we hier zelfs regels moeten bedenken om aan minder regels te komen, vroe gen-ze me waar het bij ons was misgegaan. De vriendin bij wie ik op bezoek was, heeft daar een eigen apotheek. Ze hebben het wel moeilijk gehad, maar het was niet zo dat de lust bij voorbaat al door een hoeveelheid aan regels was ontnomen.' Brief Koevoets is een geboren en geto gen Nijmeegse. Een cursus sol liciteren die ze in 1984 aan het eind van haar opleiding kreeg, bracht haar min of meer bij toeval op het eiland. 'Ik volgde toen de lerarenop leiding gezondheidskunde en huis- OSG De Hogeberg is een schooi die in cijfers uitgedrukt tot de categorie iets boven de mid denmoot kan wórden gerekend. Aldus valt te concluderen uit een vergelijkend onderzoek dat is gepubliceerd in het januarinum mer van weekblad Elsevier. Maar volgens rector Henk de Vries zegt zo'n onderzoek niet alles. 'Je kunt geen appels en peren met elkaar vergelijken.' In het onderzoek zijn per afde ling cijfermatig een aantal presta ties met elkaar vergeleken en tegen het landelijke gemiddelde afgezet Zo is het gemiddelde percentage Havo-leerlingen van de eerste naar de derde klas zonder zittenblijvers landelijk 95,7. (Texel 97). Het per centage bovenbouwleerlingen dat onvertraagd het diploma haalt is landelijk 63 (Texel 64). Het gemid delde examencijfer over 2002, 2003 en 2004 is 6,3 (Texel idem). Bij VWO is het eerste percentage op Texel niet bekend, het percentage bovenbouwleerlingen dat onver traagd het diploma haalt 67,3 (Texel 71), het gemiddelde examencijfers 6,4 (Texel 6,5). Bij VMBO GT zijn de landelijke cijfers respectievelijk 95,6 (Texel 97), 86 (Texel 94) en 6,4 (Texel 6,6). Bij VMBO K 97 (Texel 96), 86 (Texel 85) en 6,4 (Texel 6,6) en bij VMBO B 97 (Texel 94), 89 (Texel 93) en 6,9 (Texel 6,7). De Vries: 'We kunnen wel goed pro beren te presteren en dat zou met een bepaalde vorm van onderwijs, bijvoorbeeld met meer computers, andere klas- en leersystemen, coun selors en begeleiders, misschien wel kunnen. Sommige ouders geven de voorkeur aan Dalton- of Montes- sorionderwijs. Maar niet alle ouders willen dat soort onderwijs. Als je toastGrandHotelOpduinbeschikt Texel straks over een tweede vier- sterrenhotel. Hotel Greenside in De Koog is momenteel het toneel van een grootscheepse renovatie. Alle 49 kamers worden volledig onder handen genomen. Het is de laatste fase van een kwaliteits verbetering die het elf jaar gele- den gebouwde hotel de vierde ster moet opleveren. Met één ster meer sluit de kwaliteit van het hotel meer aan bij de ver- wachting van de gasten, verklaart manager Bouke Weber van Hotel Groep Texel, de overkoepelende I organisatie die ook Hotel De Linde- i boom onder zijn hoede heeft. 'Drie sterren is eigenlijk een soort ver gaarbak, waarin je per hotel grote verschillen aantreft. De klant weet dat en stelt zich daar op in. Onze ervaring is dat als ze hier zijn. het méér is dan ze vooraf hadden ver wacht. Voor die vierde ster hoefden we eigenlijk maar weinig te doen, we waren al drie plus. Greenside is een modem hotel met alle gewenste voorzieningen, de kwaliteit en ser vice zijn van het vereiste niveau en de kamers zijn al voldoende groot. Alleen de uitstraling en inrichting van de kamers was niet helemaal wat je van een viersterrenhotel ver wacht. Met deze renovatie zijn ook de kamers van viersterrenkwaliteit. Een goede voorbereiding is het halve werk. Dat geldt zeker voor de opera tie die in Greenside aan de gang is. Een groot deel van afgelopen jaar is er op papier van alles gebeurd, met als resultaat dat de eigenlijke reno vatie maar tweeëneenhalve week in beslag neemt. Het hotel hoeft er niet eens voor te worden gesloten, al zijn natuurlijk lang niet alle kamers beschikbaar, want in deze tijd van het jaar geen probleem is. Het hotel beschikt straks over 49 luxe kamers van 35 vierkanté meter, 6 zogeheten junior suites van 45 vierkante meter en een royal suite van meer dan 60 vierkante meter. Ze beschikken straks over alle denkbare luxe en de modernste snufjes. Eerder werden het grand café en het terras opge waardeerd, 'de eetzaal volgt nog. Niet alleen een materiële kwaliteits impuls, ook in menskracht. Weber: 'Karin Berger en Gerjan Hebers, sinds een maand of vijftien bedrijfs leiders, hebben in vijfsterrenhotels gewerkt en weten als geen ander wat kwaliteit en service is.' Dat en de actieve wijze waarop het hotel aan de weg timmert, heeft er volgens Weber voor gezorgd dat het aantal boekingen in de afgelopen twee jaar met vijftig procent is gegroeid. Aan plannen geen gebrek. Jongste wens is om op de vleugel aan de zijde van de grote parkeerplaats een extra verdieping te bouwen, waarin plaats is voor twaalf kamers. Mist impressions van de nieuwe kamers in hotel Greenside in De Koog. DINSDAG 31 JANUARI 2006 Druk jaar voor KNRM De Koog De vrijwilligers van de KNRM in De Koog hebben een druk jaar achter de rug. Het station voerde in 2005 32 reddingsacties uit, 7 meer dan in 2004. De KNRM in De Cocksdorp kende een rustig jaar. Van de 32 Koger reddingsacties waren er vijf met de wippertruck op het strand. Daarnaast maakten de Koger redders liefst 68 oefentochten met de boot. Dat aantal is het gevolg van de komst van de nieuwe redding boot Francine Kroesen die in mei offi cieel in dienst werd gesteld. 'Het was belangrijk dat de redders snel ver trouwd raakten met de nieuwe boot', aldus secretaris Willem Grisnigt. Naast de Francine Kroesen beschikt De Koog vooralsnog ook nog over reddingboot De Zalm. De laatste wordt over het algemeen gebruikt bij reddingsacties op de Noordzee, de Francine Kroesen wordt ingezet bij reddingen op de Waddenzee. De KNRM is tot die werkwijze gekomen, omdat het huidige boothuis aan de Badweg over onvoldoende ruimte beschikt om de Francine Kroesen op een strandtrailer te laten staan. Bedoeling is dat dat wel het geval is als het boothuis wordt vergroot, maar de KNRM heeft daar tot nu toe geen geld voor kunnen vrijmaken. De redders in De Cocksdorp beleef den een rustiger jaar dan de Koger collega's. De Beursplein 5 voer in 2005 12 keer uit, 13 keer minder dan in 2004. Bij elkaar brachten de Texelse redders enkele tientallen mensen in veiligheid. Landelijk voer den de 39 stations van de KNRM in 2005 in totaal 1589 reddingsacties uit, 22 minder dan in 2004. Volgens de reddingsmaatschappij is het aan tal opmerkelijk omdat het weer in 2005 niet als onstuimig kan worden omschreven. Een nadere bestudering van de cijfers leerde dat zich vooral op zondagmiddagen tussen 12.00 en 17.00 uur een piek in de hulpvra gen voordeed. De KNRM vervoerde in 2005 ook 211 keer patiënten van de Waddeneilanden naar de vaste- wal. Hoeveel mensen er van Texel naar de overkant werden vervoerd is niet bekend. De reddingboot uit Den Helder vemchtte in ieder geval vijf keer patiëntenvervoer toen TESO in verband met groot onderhoud aan de haven 's nachts tijdelijk met kon uitvaren. ergens midden in het land woont, dan kun je kiezen op welke school je je kind plaatst. Maar hier op Texel zijn wij de enige school en moeten we met iedereen rekening houden Dat is de reden dat we altijd in de middenmoot zitten. Ik ken het onderzoek van Elsevier niet, maar ik zet altijd wat kanttekeningen bij degelijke vergelijkingen, omdat je bijvoorbeeld met kunt meten wat de school buiten de examenvakken om meegeeft aan leerlingen. Of een school veel doet aan sociale vaar digheden, leerlingen voorbereidt op wonen aan de overkant, op kamers en dat soort dingen. Dat proberen wij goed te doen, maar dat wordt niet gemeten.' Als leraar gaf ze les in huishoud kunde en gezondheidkunde aan Texelse jongeren. Binnenkort buigt ze zich als raadslid mogelijk over de gezondheid van de Texel se politieke huishouding. Met een tweede plaats op de kieslijst van de WD maakt Marie-José Koevoets uit Oudeschild kans op dinsdag 7 maart in de gemeente raad te worden gekozen. Ze liep ooit samen met Gebrand Poster het Rondje Texel. De wan deltocht rond het eiland was zwaar, maar door elkaar op te peppen en te stimuleren, wisten beide wande laars de finish te halen. Het schiep een band die tot de dag van van daag doorwerkt. Toen Poster, die vorig jaar de nieuwe lijstaanvoerder van de WD werd, hoorde dat Koe voets zich weer actief met de poli tiek wilde bezig houden, wist hij bij wie hij moest zijn en vroeg haar of zij op de lijst wilde staan. De twee kenden elkaar ook nog vanuit de politiek. Toen Poster wet houder voor Texels Belang was, was Koevoets een tijdje actief in de steunfractie van D66. 'Ik vond het tijd worden dat ik me nu weer actief voor de politiek ging inzetten', ver- lelt ze. 'Ik merkte dat ik een mop perende burger begon te worden en dat wilde ik niet. Je kunt op ver jaardagsfeestjes wel afgeven op de politiek, maar daar schiet je weinig mee op. Door nu actief met de ver kiezingsprogramma's van de partij bezig te zijn, kan ik een positieve bijdrage leveren. Met natuurlijk het risico dat je als politicus later wordt afgeschoten.' Koevoets neemt het maar voor lief. 'Het hoort in een samenleving en een democratie dat je je ergens voor inzet. Kijk bijvoor beeld naar de Stichting Integratie Gehandicapten Texel (SIGT, red) of TVO die zich nu met de herinrichting Herbouw van de kerktoren van De Westen, een overdekte skibaan op de voormalige vuilstortplaats bij de Mokbaai en een vooruit strevend multifunctioneel pro ject met de nostalgische naam lepie van Daan, naar de molen die tot in de tweede helft van de negentiende eeuw op Diek heeft gestaan. Inwoners van Den Hoorn en omgeving dienden in de kerstvakantie zo'n honderdvijftig ideeën in om de aantrekkelijk heid van hun dorp te vergroten en waar mogelijk de economie te versterken. Dat gebeurde in het kader van het Loodsproject, waarvoor als één van de eerste stappen onder alle inwo ners van Den Hoorn, 't Horntje en wijk H een enquête werd verspreid. Niet alle ingebrachte ideeën waren overigens even vooruitstrevend. De meeste deelnemers gaven te ken nen erg tevreden te zijn met hun dorp. Rust, ruimte en geborgen heid waren veelgehoorde termen en menigeen gaf aan dat graag zo te houden. De respons was uitste kend, vonden de initiatiefnemers. Van de 430 enquêtes die huis-aan- huis werden rondgebracht, kwa men er 95 ingevuld terug. Daarbij moet worden aangetekend dat de inwoners van 't Horntje zich kenne lijk minder betrokken voelen bij het dorp. Van de ongeveer 100 in het buurtschap verspreide enquêtes, kwamen er slechts 3 terug. Afgelopen weekend waren twee landschapsarchitecten en twee andere medewerkers van het bege leidende bureau Parklaan uit Den Bosch op Texel om verder te pra ten met Hoornders die te kennen hadden gegeven daaraan behoefte te hebben. Vrijdag werd gesproken met diverse belangengroeperingen, waaronder de agrariërs, onderne mers en logiesverstrekkers, land schapsbeheerders en een nieuw gezelschap met onder anderen Her man Bakker en Henk Noorlander dat zich de Cultuurgroep noemt. Zater dagochtend en -middag kwamen in totaal veertig 'gewone' Hoornders naar dorpshuis De Waldhoorn om met Parklaan en elkaar te praten en 's avonds was er een informele borrel in Paal 9. Het weekend werd zondag afgesloten met een fiets tocht. waarbij de medewerkers van Parklaan zich na alle schriftelijke en mondelinge informatie ook visueel een beeld konden vormen van Den Hoorn en omgeving. Daarbij werd onder meer de oude stolp van Arie Lap op het Klif en de schapenboet van zijn broers Jan en Piet aan het Lagewegje bekeken en bleek al snel dat de meningen over de finan ciering van het onderhoud nogal uiteen liepen. Sommige deelnemers stelden voor dergelijke gebouwen geschikt te maken voor logies, bij voorbeeld als trekkershut. Maar anderen vonden dat uit den boze, omdat recreatief gebruik afbreuk doet aan de authenticiteit ervan en het landschap waarin ze staan. Ook werd een kijkje genomen bij het natuurproject van Staatsbosbeheer aan de Rommelpot, de bunker op het Loodsmansduin en het project van agrarische natuurvereniging De Lieuw bij de Ouwe Hoorn. De komende maand trekken de medewerkers van Parklaan zich terug om hun eerste conclusies op te stellen en een zogenoemde gebiedsanalyse te maken, waarna begin maart een openbare ontwerp en discussiebijeenkomst wordt gehouden. Daarna wordt 'de koers bepaald', wat half april resulteert in een al wat meer 'samenhangende schets'. Na nog een paar bijeen komsten moet ten slotte in juni een eindmanifestatie worden gehouden. Dan moet ook vast staan hoe de meest kansnjke projecten kunnen worden gefinancierd. Inwoners van Den Hoorn leidden zondag de landschapsarchitecten van bureau Parklaan rond om de omgeving te bekijken. Marie-José Koevoets: 'Door actief met het verkiezingsprogramma bezig te zijn, kan ik een houdkunde en we moesten voor die opleiding een sollicitatiebrief schrij ven. In de Volkskrant kwam ik een vacature op Texel tegen en besloot daarop te reageren. Een brief ging naar de opleiding en de andere stuurde ik meteen maar naar Texel. Van de opleiding heb ik daarna op de brief nooit meer iets gehoord, maar van Texel kwam wel een reac tie.' Koevoets ging op gesprek en werd aangenomen door Nico van der Weide die destijds de scepter zwaaide over de toenmalige Stich ting LBO Texel waar de LTS, de huishoudschool en de landbouw school onder vielen. Koevoets werd samen met Dirk Breedveld aangenomen om de nieu we afdeling Consumptief op te zet ten. 'En ik heb ook nog kooklessen op de huishoudschool gegeven.' Later werkte ze een paar jaar als leidinggevende bij de Thuiszorg. De Nijmeegse afkomst bezorgde Koe voets al op jonge leeftijd de nodi ge ervaring met politiek en vooral discussie. Nijmegen was een links bolwerk en Koevoets en haar twee oudere broers gingen daar destijds ook volop in mee. 'Mijn oudste broer had bijvoorbeeld lang haar, een paarse auto, zijn kamer was paars ingericht en hij bewoog zich in het linkse segment. Maar onze pa was politie-agent, dus dat heeft nogal wat discussies opgeleverd. Je had destijds bijvoorbeeld politie commissaris Blauw in Amsterdam en een broer van hem was de maat schappijleraar van mijn broer.' Kanjerprojecten Over de kanjerprojecten wil Koe voets zich nog niet uitlaten. Bin nen de WD is afgesproken dat Poster daarover het woord voert. Poster voert ook het woord over de vraag hoe het structurele tekort van één miljoen van de gemeente, een ander vast item dat in deze rubriek aan kandidaat-raadsleden wordt voorgelegd, zou moeten wor den opgelost. Het duale stelsel, het derde vaste item in deze rubriek, wordt volgens Koevoets nog even wennen. 'Ik ben het oude stelsel nog gewend en eerlijk gezegd heb positieve bijdrage leveren. (Foto Jeroen van Hattum) ik mezelf wel eens afgevraagd wat nou eigenlijk de verschillen zijn. Als je er als leek naar kijkt, zie je dat met echt. Maar als raad heb je door het dualisme toch meer macht gekre gen doordat je het college kaders kunt stellen. En je kunt nu ook onderzoek laten verrichten door een rekenkamercommissie. Het zal wel even wennen worden, maar ik heb er wel zin in.' Koevoets hoopt dat het opkomst percentage bij de verkiezingen boven de zeventig procent uitkomt. Een concrete verwachting over de zetelverdeling uitspreken, doet ze niet. 'Ik hoop dat wij het goed gaan doen. Ik verwacht verder wel wat veranderingen, maar dat zal hooguit één of twee zetels zijn.' De ver kiezingen leven in huize Koevoets inmiddels volop. Dochter Nikki heeft aangekondigd om net als de kinde ren van Jos de Wolf (derde op de lijst van de WD) campagne voor haar moeder te voeren. 'De kinde ren van Jos willen met petten Stem mijn Vader gaan rondlopen en Nikki met een pet Stem mijn Moeder.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5