y s Helft van de kiezers heeft nog geen idee Vleugel gaat terug naar de curator Hiddink te gast bij jubileumfeest ezels Cjrocn "Zwartsjexeh in het harL, Stiekema verliest kort geding mmmm Commissie boos over kritiek op functioneren Wet onduidelijk over benoeming wethouders texelseSIcourant GroenLinks OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12048 VRIJDAG 03 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Ed Stiekema moet de veelbespro ken concertvleugel uit de boedel van de failliete Welzijnsstichting binnen drie weken teruggeven aan curator Arthur Sweens. Als hij dat niet doet moet hij €4.500, betalen. Aldus het gistermiddag door de Alkmaarse voorzienin- genrechter J. Vrakking uitgespro ken vonnis in het kort geding dat Sweens tegen Stiekema had aan gespannen om hem te dwingen de vleugel te laten opduiken. De primaire eis van Sweens (dat Stiekema een dwangsom van €500, moet betalen voor elke dag dat de vleugel wegblijft) is afgewezen omdat Vrakking ervan uitging dat Stiekema niet weet waar de vleugel is en dus niet in staat is aan de eis voldoen. Omdat Stiekema als •tij grotendeels in het ongelijk is gesteld, moet hij de kosten van het ig betalen: minstens €1.145,-. Ómdat de verblijfplaats van de vleu gel inmiddels bekend is kan het vonnis direct worden uitgevoerd. I,, De komende dagen zal Gerard Zoe- telief ervoor zorgen dat het instru- r^ment vanuit zijn stolp aan de Pont- jweg naar de oude plek in hotel ij Den Burg wordt teruggebracht, pffl De curator gaat daarmee akkoord omdat de kans groot is dat hij daar ook kan blijven en als vanouds zal functioneren. Spoedig zal blijken wie eigenaar van het instrument wordt. Stiekema had zich als zoda nig opgeworpen en was bereid om nog voor de uitspraak €4.500, - te betalen, maar met hem wil Sweens geen zaken doen. Hij hoopte als nog in zee te kunnen gaan met het Texelfonds waarmee in een eer der stadium overeenstemming was bereikt. Maar na de tweede ontvoe ring wilde het bestuur van het fonds niets meer met de vleugelkwestie te maken hebben en was daarvan niet terug te brengen. Toen de oorspron kelijke eigenaar Harry de Graaf zich woensdag als gegadigde meldde wilde hij daar wel mee praten. Als dat goed afloopt zal Stiekema voor de benodigde €4.500, - zorgen. Zijn totale 'schade' loopt dus tegen de EUR5.700, -. De Graaf rekent erop dat de mensen die bij de tweede ontvoering betrokken waren, hem daarin tegemoet zullen komen. 'Dan is ook het slot leuk: eind goed al goed'. Ongeloof Tijdens het geding was door Stie kema aangevoerd dat hij niets te maken had met de ontvoenngen, dus ook niet van de eerste. In zijn vonnis zegt Vrakking dat niet te geloven, wijzend op de artikelen in de media waarin Stiekema verklaart dat hij wel degelijk het initiatief voor de eerste verdwijning heeft geno men. Hij is er dus aansprakelijk voor, evenals voor de tweede ver dwijning, want dat risico was aan de eerste actie verbonden. Het argu ment van Stiekema dat de stichting niet als eigenaar van de vleugel kan worden aangemerkt heeft hem ook niet gebaat want Vrakking zegt dat de eigendomskwestie een geschil is tussen de curator en De Graaf, waar Stiekema buiten staat. De voorzie- ningenrechter stelt dat vooralsnog niet is gebleken dat de stichting niet als eigenaar moet worden aange merkt. Het doen verdwijnen van de vleugel is daarom inbreuk op het eigendomsrecht van de stichting. In elk geval heeft hij onrechtmatig gehandeld jegens de curator. Lees verder op pagina 5 dag ter gelegenheid van het 10-jarig jubileumfeest v. Het 10-jarig jubileumfeest van de Multifunctionele Ezelvereniging Texel (in amore) is dinsdag niet onopgemerkt voorbij gegaan. Voor café In den Grooten Slock aan de Parkstraat in Den Burg stonden diverse ezels met feestmutsen op en het café was voor de gelegen heid omgedoopt in het Ezelcafé dat 'wegens omstandigheden geopend was' Ónder de bifha honderd gas ten bevond zich onder anderen Guus Hiddink, trainer van PSV en de hui dige bondscoach van WK-deelne- mer Australië, die ook lid is van de Ezelvereniging. Het ezelbestand dat voor de deur stond, bestond uit vier ezels van voorzitter Theun de Winter en drie ezels van Liliane van Langel- aan. Toen zij de ezels van De Winter zag staan, besloot ze spontaan de eigen have eveneens aan het feest te laten deelnemen. De vereniging werd op woensdag 31 januari 1-996 Bijna 60 procent van de Texe laars weet nog niet op welke partij zij gaan stemmen bij de gemeenteraadsverkiezingen op 7 maart. Dat blijkt uit een represen tatieve steekproef die de Texel se Courant afgelopen maandag heeft gehouden. Wel lijkt er een hoog opkomstpercentage aan te komen. Bijna 80 procent van de ondervraagden is van plan naar de stembus te gaan. I'1 «i a o o, Marit de Porto, raadsgriffier en namens de gemeente coördina tor van de verkiezingen, worden er ruim tienduizend kiesgerechtigden opgeroepen. Dat is meer dan bij bij voorbeeld de Tweede Kamerverkie zingen, omdat daarvoor strengere criteria gelden. Wel is dat aantal ongeveer gelijk aan dat van vier jaar geleden bij de lokale verkiezingen. De Texelse Courant heeft maandag S verspreid over de dag met 206, vol strekt willekeurige Texelaars gespro ken, waarbij er wel voor is gezorgd dat alle dorpen vertegenwoordigd waren. Dat aantal is voldoende om te kunnen spreken van een represen tatieve steekproef. De (telefonisch) geënquêteerden kregen vier vra- Uitgaande van de maandag gehouden opieniepeiling z< heel anders uitzien dan de huidige. e gemeenteraad gen voorgelegd: Gaat u stemmen? om te stemmen. De vraag of zij vier Op welke partij brengt u uw stem jaar geleden ook hun stem hebben uit? Heeft u vier jaar geleden ook uitgebracht, wordt door 79,8 pro- gestemd voor de gemeenteraad? cent bevestigend beantwoord. Het Zo ja, op welke partij heeft u toen werkelijke opkomstpercentage lag gestemd? Van de ondervraagden overigens lager: 71,1 procent ging geeft 78 procent aan van plan te zijn daadwerkelijk naar de stembus. Bijna 13 procent van de benaderde tij hij gaat stemmen op 7 maart. Een Texelaars weet nog niet of hij zijn deel van de respondenten zegt te stemrecht benut en 9 procent zal dat twijfelen tussen twee partijen, maar zeker niet doen. Gevraagd naar het het merendeel van deze groep heeft stemgedrag valt het op dat meer dan zich nog niet of nauwelijks verdiept in de helft van de ondervraagden (58,3 de programma's en de kandidaten, procent) nog niet weet op welke par- 'Ik ga de komende weken de krant PvdA: Rekenkamer bedrijft politiek De Rekenkamercommissie is boos over een brief van de PvdA waarin de onafhankelijkheid en u c be deskundigheid van de com missie in twijfel worden getrok ken en waarin de rekenkamer wordt verweten politiek te bedrij ven. De Texelse sociaal-democra ten reageren op het besluit van de rekenkamer om een onderzoek uit te stellen naar de bestuurs- vorm van het openbaar onder- Swijs, waartoe de gemeenteraad opdracht had gegeven. De dubbelrol van het college in *j| onderwijs (bestuurder van de 11 gemeente en van de openbare scholen) zorgde in het recente ver leden voor onduidelijkheden. De raad gaf de Rekenkamercommis sie daarom opdracht de doelma tigheid, de doeltreffendheid en de rechtmatigheid van het door het college gevoerde bestuur te onder zoeken. Sindsdien zijn er afspraken gemaakt tussen schoolbestuur (b en w) en directies om hier verbe tering in aan te brengen. Reden voor de Rekenkamercommissie dit proces van verandering eerst af te wachten en aan het eind van dit schooljaar te evalueren. De PvdA vindt dat bemoedigend. 'Maar uw taak ligt op een andere plek, bij de verantwoordelijkheid van de raad. U valt in de valkuil van de dubbele petten. En laat dat nu juist de kuil zijn die u moest onderzoeken. Het mandaat vraagt u niet reke ning te houden met maatschap pelijke ontwikkelingen. U dient juist een onafhankelijke, beschouwende positie in te nemen.' Maar volgens Kees Hoogervorst, voorzitter van de Rekenkamercom missie, slaat de PvdA de plank mis. 'Juist door onze onafhankelijke kijk op de zaken vinden wij dat het op dit moment beter is dit proces in het onderwijs tot daadkracht te laten worden en daarna te evalueren. Als op grond van die evaluatie blijkt dat er aanvullend onderzoek nodig is, zullen wij dat uiteraard doen. Maar we bedrijven absoluut geen politiek. Vanuit onze deskundigheid vinden we dat het nu beter is de zaak eerst tot rust te laten komen.' De PvdA stoort zich ook aan de het feit dat de Rekenkamercommissie bij een eventueel vervolgonderzoek externe deskundigheid te willen inschakelen. Lees verder op pagina 5 Wie de wethouders voor het nieu we college van B&W zullen leve ren, wordt niet direct op 7 maart duidelijk. Volgens raadsgriffier Marit de Porto zijn daar geen wettelijke richtlijnen voor. 'Het is een goed gebruik dat de grootste partij de coalitieonderhandelin gen start, maar noodzakelijk of verplicht is dat niet.' In de praktijk komen de fractievoorzitters op verzoek van de grootste partij bij een en worden programma's met elkaar vergeleken en starten de onderhandelingen. In de meeste gevallen rolt er een coalitie uit de bus die kan rekenen op een raadsmeerderheid. In theo rie is het echter mogelijk dat (een deel van) de overige partijen de handen ineenslaan en een coalitie vormen zonder de grootste partij. Op Texel is dat volgens De Porto nog niet gebeurd en wordt er net jes volgens de ongeschreven regels Geen wettelijke richtlijnen gehandeld. 'Het is in elk geval noodzakelijk dat de voorgestelde wethouders een raadsmeerderheid krijgen.' Hoeveel wethouders Texel in de nieuwe raadsperiode krijgt, ligt ook nog niet vast. 'Voor onze gemeente geldt 2,25 fte (volledige baan). Tot nu toe werd dat ingevuld met drie parttime wethouders die ieder zo'n dnekwart baan voor hun rekening namen, maar in de nieuwe Jaap van der Slikke Jaren geleden speelde het Noord hollands Philharmomsch Orkest een keer in de kerk in Den Burg. Jaap van der Slikke was daarbij als 11- jarig jongetje. Hij was meteen ver kocht en een passie voor muziek was geboren. Pagina 2 m Dorpssteunpunt Hoornders moeten er nog even aan wennen, maar na Oosterend beschikt ook hun dorp over een eigen steunpunt. Elke dinsdagmor gen is er van 10.00 tot 12.00 uur een inloopochtend in De Waldhoorn, waar een kopje koffie wordt gedron ken en inwoners terecht kunnen met allerlei vragen. Het betreft een proef van een jaar, die bij succes een vervolg krijgt. Pagina 3 a Willem Moor Vijf jaar geleden zou hij al stop pen, maar hij kreeg bij elke keu ring opnieuw dispensatie zodat hij 'gewoon' bleef. Deze maand werd hij echter zestig en was het einde echt gekomen. Gevolg is dat Willem Moor nét niet toekomt aan zijn 40- jarig dienstverband bij de Texelse brandweer. Pagina 8 opgericht bij notaris Jan Dogger door Theun de Winter, Henk Jan Klok, Werner van der Meer, Jaap de Wijk, Sierd Sikma en Gert Coevert. Meer over de Ezelvereniging elders in deze krant. goed volgen en wacht af waar ze mee komen', verwoordt een Texelse haar mening. Uit de reacties blijkt dat veel kiezers hun politieke voor keur, in elk geval als het om lokale verkiezingen gaat, pas in de laatste weken bepalen. Ook de presentatie van de kandidaten speelt volgens diverse Texelaars een belangrijke rol. 'Voor mij is het heel bepalend wie er bij een partij op de lijst staan', aldus een van de ondervraagden. Uitgaande van de 57 geldige 'stem men' die de geënquêteerden met elkaar uitbrachten, zouden de hui dige coalitiepartijen Texels Belang en WD een zetel verliezen. D66 zou zelfs van het politieke stnjdtoneel verdwijnen. Winst is er voor CDA, PvdA en GroenLinks, die er ieder een zetel zouden bij krijgen. Zelfs met de lijstverbinding die PvdA en GroenLinks zijn aangegaan, hebben ze volgens de peiling geen recht op een restzetel. De restzetels worden verdeeld tussen CDA, WD en Texels Belang. Opmerkelijk is dat geen van de ondervraagden heeft aangegeven op de nieuwe partij BEZEM te zullen stemmen. Over twee weken houdt de Texelse Courant opnieuw een steekproef. Partijen digitaal D66 en WD hebben beiden met het oog op de gemeente raadsverkiezingen eigen web sites in het leven geroepen. Te lezen is onder meer wie de kandidaten zijn en welke ideeën de partijen hebben. De nieuwe website van de WD is te vinden op www.vvdtexel. nl. De website van D66 is te bereiken via www.d66texel.nl. Op het CDA na zijn de andere partijen die op dinsdag 7 maart aan de verkiezingen meedoen eveneens op internet te vinden. De standpunten van GroenLinks zijn te bereiken via www.groen- links.nl/lokaal/texel, het adres van de PvdA is www.texcl.pvda. nl en Texels Belang is terug te vinden onder www.texelsbe- lang.nl. De kiesvereniging heeft in verband met de verkiezingen haar website recent vernieuwd. Het adres van nieuwkomer BEZEM is te bereiken via www. bezem.info. Bij het CDA is een website in de maak, maar die is nog niet klaar. Alle verkiezingsprogramma's van de Texelse partijen en een overzicht van de kandidaten zijn ook gebundeld terug te vinden op de website www.pohtiekcafe. texel.com die Frits Langeveld heeft opgezet. De program ma's staan daar overigens niet in volgorde van grootte van de partijen op. Het programma van de WD ontbreekt nog. Die van de PvdA is met helemaal zoals de partij hem zelf heeft vastge steld. periode kan best worden besloten om twee fulltime wethouders aan te stellen of vier parttimers. Dat is allemaal mogelijk.' Extra ingewikkeld wordt het voor de kiezer door het feit dat sommige partijen hun lijsttrekker naar voren schuiven als wethouderskandidaat. Dat kan inhouden dat de num mer één van een lijst niet in de gemeenteraad komt, maar direct als wethouder aan de slag gaat. De Porto: 'Daar wordt verschillend op gereageerd. De één vindt dat kie zersbedrog, omdat die betreffende politicus wel veel stemmen krijgt, maar eigenlijk niet het plan heeft om in de raad zitting te nemen, terwijl de ander juist de visie ondersteunt dat je kunt zien hoeveel steun zo'n lijsttrekker vanuit de bevolking krijgt en dus daarom in een college zou moeten zitten.' Voor de komende gemeenteraadsverkiezingen heb ben het CDA en D66 ervoor geko zen hun lijsttrekker als wethouders kandidaat naar voren te schuiven. gnu TjnrL-JmhkUktn. Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. GEMEENTE TEXEL Openingstijden gemeentehuis Bij onze publieksbalies kunt u terecht op: maandag en woensdag van 09.00-16.00 uur; dinsdag, donderdag en vrijdag 09.00-13.00 uur. Tof ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1