'Texel wordt paradijs als we zeven zetels halen' (wÉÊT^e HEr ZEKER EO cinoR Hflw Nieuw deel Durperhonk geopend itAtLSb j COURANT Redders KNRM gehuldigd Hans de Breij kandidaat voor BEZEM Jieuw bloed friHffg ioQtiGiLQCfVJQRRP^i «^nTüoii 6ot>* VERVOLG VAN PAGINA 1 VERVOLG VAN PAGINA 1 Diverse Texelaars die betrokkenen waren bij de realisatie van het nieuwe gedeelte van Durperhonk keken gisteren rond in het nieuwe ijlde lokaal van de school. Directeur Kor Posthumus (rechts) geeft tekst en uitleg. iFoio Jeroen van Hatium> Ook voor elke school op het eiland werd een vastgesteld budget op tafel gelegd. Het was echter nog niet de oplossing. Zo was het extra geld dat voor Durperhonk beschik baar werd gesteld ontoereikend voor de bouw van een nieuw gedeelte. Daarentegen kregen andere scholen meer dan ze nodig hadden. Twee vergaderrondes tussen school bestuur (college van burgemeester en wethouders) en de schooldirec ties leverden uiteindelijk toch resul taat op. De schooldirecties gingen onderling bekijken wie welk deel van het toegezegde geld werkelijk nodig had. Eind van het liedje was dat enkele scholen een deel van het hun toegezegde geld onbenut liet, waar na voor Durperhonk een toereikend bedrag ontstond om het gewenste permanente vijfde lokaal te kunnen bouwen. Na de bouwvak begon Vis- ser's Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschiid met de realisatie van het ongeveer honderdvijftig vierkante meter grote nieuwe deel. Eind vorig jaar leek de bijbouw klaar te zijn, totdat een niet droog wordende vloer voor vier weken vertraging zorgde. Na de kerstvakantie konden de kin deren van groep 2/3 van Heieen Schiphorst begin dit jaar toch hun intrek in het nieuwe lokaal nemen. Tot die tijd hadden ze een half schooljaar tijdelijk in het speellokaal van de kleuters gezeten. De kleuters moes ten daardoor tijdelijk buiten spelen en er konden geen afsluitende week- vieringen in het spellokaal plaats vinden. Tegelijk met de bijbouw zijn diverse onderwijskundige aanpas singen in het gebouw aangebracht. De voormalige lerarenkamer bij de VRIJDAG 3 FEBRUARI 2006 Openbare basisschool Durper honk in De Cocksdorp heeft gis teren officieel het nieuwe gedeelte bij de school in gebruik genomen. Visser's Bouw- en Timmerbedrijf heeft de afgelopen maanden een nieuw deel bijgebouwd waarin een vijfde lokaal en een nieuwe lerarenkamer zijn gevestigd. Directeur Kor Posthumus blikte terug "1 op het moeizame verloop dat aan iet vijfde lokaal vooraf was gegaan. Hij bracht het als een verhaal dat volgens hem net als een goed kin derverhaal een 'pakkend begin had, egenslagen kende, maar uiteinde lijk toch goed afliep'. De knelpun ten van het vijfde lokaal zaten hem n het aantal leerlingen, het soort Bijbouw en het beschikbare geld. Toen Durperhonk in 2001 het nieuwe ichoolgebouw naast het Eierland- iche Huis in gebruik nam, waren er een kleine 85 leerlingen die over vier troepen verspreid zaten. Prognoses m rekenwerk leerde directeur Kor 'osthumus dat het aantal kinderen el snel boven de honderd zou komen en dat zou de komst van een nieuw vfde lokaal betekenen. Hel betekende in eerste instantie .echter vooral strijd met de gemeente over de noodzaak, de financiën en Vooral het soort vijfde lokaal dat er zou moeten komen. Containerbouw en semi-permanente bouw passeer den de revue, maar vonden weinig weerklank in De Cocksdorp. Een Joorbraak diende zich aan toen het ministerie van Onderwijs, Weten schappen en Cultuur landelijk met extra geld voor onderwijskundige aanpassingen over de brug kwam. Expeditie naar Mount Everest op TV De expeditie De-lce naar de Nordcol van de Mount Everest, waaraan werd deelgenomen door Els de Jager uit Den Hoorn, is onderwerp van een vierdelige documentaire, waarvan het eerste deel vandaag (vrijdag) door de KRO wordt uitgezonden. In de eerste drie delen wordt steeds een deelnemer gevolgd, waarbij ook beelden van de expeditie te zien zijn. In de laatste uitzending wordt een documentaire van de tocht zelf getoond. Het programma, De Wandeling, wordt uitgezonden op vrijdag 3, 10, 17 en 24 februari en begint steeds om 17.00 uur. In verband met een Davis Cup-ten- niswedstrijd is de uitzending van vrijdag 10 februari alleen via internet te bekijken. ingang is het nieuwe kantoor van Posthumus geworden, zijn voorma lige kantoor is een ruimte voor indi viduele begeleiding van leerlingen geworden, er is een nieuwe keuken geïnstalleerd en een nieuwe door gang tussen het kleuterlokaal en het speellokaal gemaakt. Bij de onderwijzers is vooral de realisatie van de nieuwe docen tenkamer in goede aarde gevallen. 'Bij vergaderingen ben je soms met twaalf mensen aanwezig en dat paste amper in de oude kamer.' De school kent zeven leerkrachten en daarnaast nog diverse klassenas- sistenten. Ook voor gesprekken met ouders is volgens de school nu betere ruimte beschikbaar De gemeente betaalde in totaal zo'n twee ton voor de werkzaamheden. Volgens Posthumus is de school er voor de komende jaren weer helemaal klaar voor. Durperhonk heeft op het moment 120 leerlin gen. Het nieuwe gedeelte en het nieuwe lokaal zijn in dezelfde stijl als de rest van de school gebouwd. De aannemers schonken de school een nieuwe kapstok. Een klucht in 3 bedrijven? Vleugel Hij moet daarom de schade van €4.500, - vergoeden of de vleugel teruggegeven. De rechter is nau welijks ingegaan op het argument dat de schenking van de vleugel aan de Welzijnsstichting feitelijk niet heeft plaatsgevonden omdat aan de schenkingsvoorwaarden niet is vol daan. Dat was ook niet te verwach ten want dat zou onderzoek vergen dat binnen een kort geding praktisch onmogelijk is. Volgens Stiekema's raadsman is juridische actie om dat eigendomsrecht alsnog op te eisen, niet kansloos. Door enkele betrok kenen zal daar de komende dagen nog naar worden gekeken, maar het uitzicht op een nieuwe, langdurige procedure met ongewis resultaat is voor hen niet erg aantrekkelijk De Graaf is niet van plan lang eige naar te blijven. Hij wil het instrument zo snel mogelijk onderbrengen in een nieuwe stichting die alleen het bezit van de vleugel als doel heeft. Deze stichting zal de vleugel vervol gens in langdurige bruikleen gevên aan een exploiterende instantie. De vleugel hoort dan dus niet tot de boedel van die instantie en blijft bij een eventueel faillissement buiten schot. 'Als u te weinig kennis in huis heeft voor het onderzoek, lijkt het ons dat u geen inzicht kunt hebben in de gevolgen van uitstel van dit onder zoek.' De PvdA concludeert daaruit dat de rekenkamer 'kennelijk beperkt inzetbaar is en het niet voorspelbaar is wanneer de kennis toereikend is'. Hoogervorst: 'We hebben juist veel deskundigheid in de commissie. Maar je moet ook weten waar je grenzen liggen. Als je merkt dat het je eigen deskundigheid te boven gaat, dan moet je niet schromen een ander in te huren. Dat is bij veel Rekenkamer commissies het geval. In feite is het meegenomen dat we de onderzoe ken die we tot nu toe hebben gedaan, zelf hebben kunnen uitvoeren.' Commissie Dennis Eelman en Cees Bakker van de KNRM in De Koog zijn beiden onderscheiden met de zogeheten Vnjwilligersmedaille Openbare Orde en Veiligheid van de reddingmaat schappij. Burgemeester Joke Gel dorp, voorzitter van de plaatselijke commissie van de KNRM, reikte de onderscheidingen uit. Bakker en Eelman kregen de medailles omdat ze zich beiden tien jaar lang vrijwil lig als redder hebben ingespannen op het gebied van openbare orde en veiligheid. Eelman en Bakker zijn beiden opstapper van de Francine Kroesen en de Zalm. Daarnaast rijdt Bakker soms ook op de wip pertruck. Ze beginnen langs de zijlijn zachtjesaan warm te lopen om na de verkiezingen van dinsdag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeen teraad. De Texelse Courant portretteert deze weken nieuwe kandidaat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. Hans de Breij: 'BEZEM is geen must, BEZEM is gewoon leuk Als hofmeester op de koopvaar dij koerste hij vroeger over de wereldzeeën. Als raadslid koerst hij mogelijk binnenkort door de Texelse politiek. Met een eerste plaats op de lijst van BEZEM maakt Hans de Breij uit De Koog kans dinsdag 7 maart in de gemeenteraad te worden geko zen. Als tiener volgde hij eind jaren vijftig dagelijks de bouw van het KNSM- schip Medon bij de Amsterdamsche Droogdokmaatschappij in Amster dam. Staand op het pontje over het U droomde hij ervan ooit op dat schip als koksmaatje mee te kunnen varen. 'Wie toen tegen me gezegd zou hebben dat ik zeven jaar later als hofmeester op dat schip zou meeva ren, had ik voor gek verklaard, maar het gebeurde wel.' Schepen speelden een belangrijke rol in het begin van de horecacar- rière van de in Amsterdam geboren en getogen De Breij. Die loopbaan begon op 16-jarige leeftijd als leer- kng-kelner in het Victoria Hotel in Amsterdam. Na zijn diensttijd stapte De Breij aan boord van de ms Rijn dam van de Holland-Amerika-Lijn (HAL). 'Ik heb zowel voor de HAL als de KNSM (Koninklijke-Neder- landsche-Stoomboot-Maatschappij) gevaren. Voor de KNSM werkte ik aan boord van de Willemstad, de Hercules, de Medon, de Memnon, °e Archimedes en de Aegis. Ik werd al op 21-jarige leeftijd tot hofmeester tenoemd en dat betekende dat ik de leiding kreeg over de civiele dienst aan boord.' De Willemstad was een Passagierschip, de anderen waren vrachtschepen waar ook passagiers 'döe meevoeren. Ha tien jaar hield De Breij het varen voor gezien en zette enkele cafés op in Amsterdam-West en -Zuid. 'Daarnaast werkte ik parttime en full time voor de Stichting Vakopleiding Horecabedrijven. Ik heb lesgegeven en als rijksgecommitteerde examens afgenomen. Tijdens één van de les sen kwam ik in gesprek met Mies Plaatsman die me op Texel wees. Ik kende het eiland toen alleen van het voorbijvaren, maar ik ben daarna regelmatig in hotel Rebecca (des tijds van de familie Plaatsman, red.) geweest en ik vond het ook heerlijk om met een tentje op Kogerstrand te staan.' Tijdens één van de lessen voor de Stichting Vakopleiding Hore cabedrijven werd De Breij benaderd met de vraag of hij in het manage ment van het American Hotel aan het Leidseplein in Amsterdam wilde plaatsnemen. 'Dat heb ik gedaan en daarna heb ik ook nog een tijd in de directie van het vijf sterren Sone- sta Hotel in Amsterdam gewerkt als manager food en beverage, ofwel de koek en zopie. Daarna heb ik weer een paar eigen horecabednjven gehad, totdat ik met mijn gezondheid begon te kwakkelen.' De Breij kreeg fysieke problemen aan rug en been en moest het roer omgooien. 'Op Zandvoort, waar ik destijds woonde, was ik ook uitgekeken geraakt waar na ik besloot naar Texel te verhuizen, op zoek naar het vakantiegevoel dat ik daar altijd had gehad.' Inmiddels woont De Breij ongeveer tien jaar op het eiland in De Koog. Zoon Björn volgde hem en zes jaar geleden begonnen ze samen met café 't Praethuys in De Koog. Een jaar later stapte De Breij eruit en ging Björn zelfstandig met het bedrijf verder. Sinds enkele jaren vertoeft De Breij regelmatig in Polen 'Ik ga daar heen om lingerie, beenmode en badmode voor mijn dochter te importeren en ik importeer houten prefab zomerhuisjes.' Daarnaast is hij sinds een paar jaar opa van een paar kleinkinderen. Conflict Een conflict dat De Breij ooit met de gemeente had, vormde de aanleiding om BEZEM op te richten, vertelt hij. 'Ik had een ambtenaar aan de lijn die tegen mij zei, en ik citeer exact, dat hij niet met burgers praatte omdat hij boven de wet stond. Een andere ambtenaar die ik later sprak vroeg me hoeveel ik gezopen had. Toen ik daarna mijn beklaq deed bij de bur gemeester, zei zij mij dat ze me de mond zou snoeren. Nou. dat is nog nooit iemand bij mij gelukt. Bij een biertje in de kroeg had ik het erover met André Verseput (zevende op de lijst) en Ries de Winter (tweede). Ries heeft toen de naam BEZEM (Beter Economisch Zakelijk En Maatschap pelijk) bedacht.' De gemeente wil geen commentaar geven op de uitla tingen die tegen De Breij zouden zijn gedaan. 'Die zijn voor zijn rekening', aldus een woordvoerder Het partijprogramma van BEZEM vermeldt diverse populistische standpunten. De Breij verhult dat niet. 'Het zijn popi-jopi-standpunten, maar de mensen willen dat soort din gen.' Gevraagd naar het realiteitsge halte zegt De Breij er vanuit te gaan dat de standpunten wel gerealiseerd moeten kunnen worden. Hij wijst erop dat BEZEM geen horecapartij is. 'Maar we hebben wel veel punten die aan de horeca, de recreatie of het toerisme verwant zijn. Tachtig pro cent van de inkomens op het eiland is daar toch afhankelijk van.' Maar BEZEM is volgens hem boven alles vooral leuk om aan te werken 'Het is geen must om te doen, het is leuk. Ook als we bij de verkiezingen geen enkele zetel halen, kunnen we met opgeheven hoofd over straat. Dan hebben de kiezers in ieder geval de kans gehad om van de oude politiek af te komen.' Het intomen van de burgemeester is voor De Breij persoonlijk het belang rijkste punt op zijn agenda. Minder ambtenaren en een andere houding op het raadhuis is in zijn ogen een ander thema 'Ambtenaren moeten met uitgaan van de gedachte hoe ze iemand iets kunnen weigeren, maar hoe ze iemand service kunnen verlenen. En pas als iets echt niet kan, moeten ze nee verkopen. En als ze dat niet kunnen, moeten ze maar gebruik maken van de diensten van de heer Wortel. Er zijn ondernemers op het eiland die gewoon bang zijn voor de gemeente. Dat kan niet.' De Breij voegt eraan toe dat het wat hem betreft niet alleen maar slecht js op het raadhuis. 'Er zitten ook goede mensen tussen. Het is net als met een kistje sinaasappelen. Als je dat openmaakt, zitten er er altijd wel twee of drie groene tussen. Die moet je eruit halen voordat ze de rest aantasten.' De Breij wil zich als raadslid ook inzetten voor andere sluitingstijden en veranderingen op het gebied van wonen. 'Het is toch belachelijk dat de cafés in de winter, als er geen hond is, tot vier uur 's nachts mogen openblijven en in de zomer niet Een groot deel van de toeristen komt hier om vakantie te vieren. Te vie ren, dus die willen dat het bruist. Als ik in Polen ben, zie ik allemaal bruisende kustplaatsen. En je ziet er ook veel uniformen op straat. Dat zou de politie hier ook meer moeten doen in plaats van op het bureau te zitten. Dan hoeven ze niet alles te laten opknappen door de dorpswachten.' Vakantiehuisjes bij woningen zouden volgens De Breij permanent bewoond moeten kun nen worden door kinderen of ouders die eerst in de hoofdwoning hebben gewoond. 'Het is toch gestoord dat dat nou niet mag.' Kanjerprojecten Wat De Breij betreft, hoeft er geen nieuw raadhuis te komen. 'Het hui dige is groot zat, daar kunnen zelfs winkels op de begane grond komen. Het is niet het mooiste gebouw dat er staat, maar je kunt het aan de buitenkant verfraaien met wat archi tectonische ingrepen.' Dat de voor bereidingen op het nieuwe raadhuis tijdelijk zijn stilgelegd, is volgens De Breij mogelijk te danken aan BEZEM. 'Hopelijk hebben wij ze net dat zetje gegeven.' Voor het PHH- gebouw had BEZEM aanvankelijk bedacht dat de brandweer in de huidige kazerne aan de Bernhard- laan zou kunnen blijven. 'Maar dat kan niet meer, omdat de garage al is verkocht aan de Stichting Wonen Texel.' Overigens was al vanaf de verhuizing naar de Bernhardlaan dui delijk dat de brandweer tijdelijk in garage Reij zou worden gevestigd. Het onderkomen voldoet met aan de arbo-eisen, maar voor tijdelijke vesti ging kon ontheffing worden verleend. Daarnaast heeft de raad zowel de bouw van het PHH-gebouw en het nieuwe raadhuis in raadsbesluiten bekrachtigd. De voorbereidingen op de laatste werden in november voor vier maanden stilgelegd, zodat er eerst gesproken zou kunnen worden over het oplossen van het structurele tekort van één miljoen euro dat in de begroting staat. Wat De Breij betreft, is dat tekort al opgelost. 'Minder pergola-recher cheurs bij de gemeente, geen exter ne adviesbureaus meer inhuren en de gemeente zou ook minder rechts zaken moeten voeren die ze verliest.' Het duale stelsel spreekt hem wel aan. 'Dat lijkt me leuk en spannend. De raad krijgt daardoor meer de ruimte.' Hij schat het opkomstper centage bij de verkiezingen desge vraagd op 60 procent. Hij verwacht dat BEZEM vier zetels moet kunnen halen. 'En als we er zeven halen, wordt Texel een paradijs. Ik hoop ook dat Texels Belang wint. Wij voe len ons aan hen het meest verwant. En ik hoop dat de partij die de burge meester bij haar herbenoeming een bloemetje aanbood niet terugkeert in de raad.'

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5