Willem Moor na 40 jaar weg bij Texelse brandweer 'Branden blussen en mensen helpen' Ezelvereniging maakt zich op voor cultuurjaar Bodyfashion Djöki van start Om te onthouden TEXELSE COURANT Elles van der Park treft de laatste voorbereidingen voor de opening van haar ondermodezaak Bodyfa shion Djoki, aan de Nikadei in De Koog. Ze speelt in op de vraag naar exclusieve merken en let er daarbij op dat het ondergoed lek ker zit. Haar assortiment is gericht op een brede doelgroep, van de 'opgroeiende tiener tot de wat oudere moderne vrouw'. Met name ook voor mannen. 'Want ook die J^edrijvig/ïezV vinden hel belangrijk om mooi en goed zittend ondergoed te heb ben. Maar ik zeg niet de wijsheid in pacht te hebben en hoop ook van mijn klanten het nodige te leren.' Vanmiddag is de officiële opening voor genodigden, vanaf morgen is de zaak dagelijks geopend. Kampioenschap zwemmen Zwemclub ZPC TX'71 houdt vrijdag 3 maart de Texelse kampioenschap pen. Er worden verschillende afstan den gezwommen, in verschillende leeftijdscategorieën. Net als vorig jaar worden voor de liefhebbers wedstrijden gehouden over 400 en 1000 meter vrije slag. Deelname kost €2,50. Leden van de zwemclub kunnen gratis deelnemen. Opgeven kan tot uiterlijk 25 februari bij Ria Keijser, Vloedlijn 41, tel. 313873 en bij Anita van Egmond, Molenstraat 76, tel. 315091Bij de opgave graag ook vermelden op welke afstanden wordt deelgenomen. Dames Tevoko Het sterke Eagles Eye Abcoude 2 is zaterdag in sporthal Ons Genoegen in Den Burg de tegenstander van het eerste damesteam van Tevo ko. De Texelse volleybalsters krij gen het zwaar, want de tegenstan der staat niet alleen vierde op de ranglijst, maar heeft bovendien een geroutineerde ploeg en een brede selectie, met meerdere speelsters die in de eerste divisie actief zijn geweest. Tevoko won in de uitwed strijd in Abcoude met gemotiveerd spel maar net één set en zal ook zaterdag keihard moeten werken voor de punten. De ploeg rekent op veel ondersteuning van het Texelse publiek. Anti-discriminatie dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- Werkgroep Anti-discriminatie Texel. 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en voor melding van alle soorten discri- feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- minatie. Telefoon 317896, 315321 17.00 u. Buiten die tijden alleen of 312435. voor spoedeisende gevallen. Apotheek Artsen Apotheek: Weverstraat 95, Den Den Burg: W. Vos en A. den Bree- Burg; tel. 312112. Maandag t/m vrij- jen, Haffelderweg 2, tel. 312023. VRIJDAG 3 FEBRUARI 2006 Vijf jaar geleden zou hij al stop pen, maar kreeg hij na een keu ring een half jaar dispensatie om zijn 35-jarig dienstverband vol te maken. Sindsdien werd hij ieder jaar opnieuw gekeurd en gezond bevonden, zodat hij 'gewoon' maar bleef. Deze maand werd hij echter zestig en was het einde echt gekomen. Gevolg is dat Wil lem Moor nét niet toekomt aan zijn 40-jarig dienstverband bij de Texelse brandweer. Lang erom treuren, zal hij niet doen. 'Je wordt ouder en je moet een keer stoppen', constateert de onder brandmeester nuchter. 'En ik ga trouwens niet écht weg. Want ik blijf de jeugdbrandweer begeleiden en ik wil ook doorgaan met het bij houden van het foto-archief voor de jaarverslagen van het korps.' Vooral zijn rol bij de jeugdbrandweer ligt hem na aan het hart. 'Het is een leuke groep, waarvoor ik chauffeur ben en die ik bijvoorbeeld met de pomp leer omgaan. Bedoeling is de jeugd, van twaalf tot achttien jaar, op te leiden voor het korps. Dat lukt aardig, want er zijn al een stuk of vijf, zes jongens doorgestroomd. Door die jeugd blijf ik er nog bij betrokken.' Willem Moor was twintig jaar oud toen hij samen met een paar jonge collega's van gemeentewerken door brandweerman Daan van Wilsum werd gevraagd of hij lid wilde wor den van het korps. Daar hoefde hij niet al te lang over na te denken, want dat was al een wens toen hij nog maar een kleine jongen was. 'Branden blussen en mensen hei beek bestempelde Eelman zichzelf ten overstaan van het publiek ook als een ezel. 'Ik ben de afgelopen 12 jaar als wethouder ook mijn eigen weg gegaan.' Naast het schilde rij van Moerbeek werden er dertig zeefdrukken van Caroline Serton gepresenteerd. Daarop is de plan tensoort ezelsoor afgebeeld. De verzorging van vijf ezels van De Winter vormden tien jaar gele den aanleiding tot de daadwerke lijke oprichting van de vereniging. De Winter moest voor een operatie naar het ziekenhuis en hij wist niet goed wat hij met zijn ezels aan moest. Henk Jan Klok besloot toen dat de vereniging, waar al over was gesproken, er moest komen om voor de ezels te zorgen. Al snel ont stond de idee om via de vereniging de nobele en schrandere eigen schappen van het dier te propage ren. De Winter: 'We hebben eerst pen, dat heeft me altijd aangespro ken.' Je zou kunnen zeggen dat hij zijn intrede deed op de grens van de 'oude' en 'nieuwe' tijd. 'Ik kwam er in de zomer van 1966 bij. Tot vlak daarvoor had elk dorp nog een eigen brandweerkorps. Die waren op 1 januari opgeheven. Alleen De Cocksdorp hield z'n eigen ploeg. Dat is nog steeds zo, trouwens.' Bij de reorganisatie kreeg de brand weer nieuw materieel. De oude In zijn begintijd werd Moor gealar meerd door de sirenes die op het dak van het gemeentehuis en bij het gebouw van de Texelse Elektriciteits Maatschappij aan de Reijer Keijser- straat stonden. 'Ik meen dat er ook één in de Beatrixlaan was. Die sire nes waren, afhankelijk van de wind, zelfs buiten Den Burg te horen. In die tijd moest je als brandweerman in Den Burg wonen, anders duurde het te lang voordat je in de kazerne Geholpen door Jan Oudman was het bergen van een olievat woensdag de laatste klus van Willem Moor (rechts). (Foto Joop Rommets) Bedford werd afgedankt en ver vangen door drie nieuwe Commers. 'Ik heb nog één keer geblust met de Bedford. Daarna is-ie naar De Cocksdorp gegaan. De laatste jaren verzorgen we er demonstraties mee. Ik heb in de loop der jaren heel wat nieuw materieel gezien.' was. Als de sirene ging, sprong je op de fiets en reed je erheen. Er waren ook een paar opstapplaatsen voor als de kazerne te ver was, zoals op de Stenenplaats.' Dat heel Den Burg bij het afgaan van de sirene wist dat er iets aan de hand was, was een groot nadeel. 'Auto's reden vaak in een lange file voor ons uit om te kijken wat er aan de hand was. Dat was natuurlijk erg lastig. Als we rechtsaf moesten, deden we de linkerrichtingaanwijzer aan om die mensen kwijt te raken.' Naderhand werd de sirene vervan gen door wat onder de brandweer lieden bekend stond als de knor, een apparaatje dat iedereen thuis op het elektriciteitsnet aansloot en dat bij alarm een knorrend geluid maakte. 'Dat was de voorloper van de pieper. Voordeel was dat je het mee kon nemen als je naar bijvoor beeld een verjaardag moest. Eén keer hadden ze eraan zitten prutsen en begon het ding te knorren. Ik heb een hele tijd buiten in de regen staan wachten.' Ook de aard van het werk onderging in de loop der jaren de nodige ver anderingen. 'Vroeger was het meest hooibroei waarvoor we uitrukten. Dan liep de temperatuur in het hooi te snel op en werd de brandweer gebeld. Ik heb nog wel met een paar man in een rij gestaan om het hooi uit het vak te spitten en naar buiten te brengen. Het gebeurde wel dat je het vuur onder je zag branden.' Moor maakte in bijna vier decennia heel wat branden mee. Het meest bijgebleven is de vlammenzee die boerderij Ons Genoegen aan de Haffelderweg in de as legde. 'Daar zat een rieten dak op en dat brand de zo enorm, dat het net een grote kachel met een pijp erop was.' Ongerust Echtgenote Greet heeft wel eens in ongerustheid gezeten, vertelt ze. 'Soms kwam hij gewoon niet thuis. Willem Moor. 'Als je het moeilijk vindt om steeds bij te leren, kun je e, ir beter niet aan beginnen. Dan dacht ik: goh, er zal wel brand zijn. Dat was niet altijd even leuk. Ik herinner me een noodweer met blik sem, dat hij naar Den Hoorn moest. Toen ben ik wel bang geweest.' Moor zelf: 'Het was inderdaad niet altijd even leuk. Bij De Bunders (aan de Ruigendijk, red.) was de bliksem eens ingeslagen in een hooiklamp. Toen ik daar liep, met mijn ijzeren helm op, was er plotseling wéér een bliksem. Die kan wel in Eierland zijn ingeslagen, dat weet je nooit, maar het leek erg dichtbij en ik verschoot ervan.' Ook bij verkeersongelukken deden zich meer dan eens akelige situa ties voor, bijvoorbeeld wanneer de brandweer te hulp werd geroepen om een slachtoffer uit een autowrak te bevrijden. Psychische problemen heeft hij er nooit van ondervonden. 'Je bent aan het werk en hebt geen tijd om na te denken over wat je aan het doen bent. Maar ook thuis kon ik het meestal goed van me afzetten. Tegenwoordig blijven we na zo'n geval soms wel even nazitten om nog wat te praten. Vroeger gebeurde dat niet. Dan ging je meteen naar huis.' Overigens krijgen brandweer lieden bij verkeersongelukken vaak nogal wat commentaar van buiten staanders. 'Is-ie er nou nog niet uit, vragen ze dan wanneer iemand beklemd zit. Dat heeft te maken met veranderde inzichten. Vroeger moest de patiënt er meteen uit, nu gaat het ons vooral om de verzorging van zo iemand. Al duurt het een uur, we moeten voorkomen dat er nog meer letsel ontstaat. Hoe voorzich tiger, hoe beter.' Zijn bijna veertig jarig dienstverband kan gerust een unicum worden genoemd. Hoewel Moor in de loop der jaren heel wat cursussen heeft moeten volgen om zich de nieuwste inzichten eigen te maken en te leren omgaan met het modernste materiaal, heeft hij nooit overwogen met het werk te stop pen. 'Zo werkt het nu eenmaal bij de brandweer. Je kennis veroudert snS Als je het moeilijk vindt om steeds b te leren, kun je er beter maar niet aa beginnen.' Olieva! Vanavond krijgt Moor van zijn lega's een afscheidsreceptie aanc boden, nadat hij woensdag funcb neeI leeftijdsontslag had gekregf Op die dag deed hij zijn laatste kli toen er op het wad bij de Prins Herj drikpolder een olievat was geve den dat moest worden gebore Grijnzend: 'Ze vonden dat ik maar moest doen, samen met Ja Oudman. Ik heb mijn waadbrc aangedaan en ben zo te wate gestapt. Het was evengoed be koud. Jan dacht nog een geintje te halen en begon meteen te sj ten. Ik was eigenlijk van plan hel onder water te duwen, maar daa was het net even te koud voor.' I Joop Rommel Spreekuur op afspraak. K. Eissen, Maricoweg 5a, tel. 320005. J.F. Hoekstra en J. Dros, Molenstraat 87, tel. 321123. A.C.P.J. Waverijn en Th. van Hattem, Kogerstraat 87, tel. 312016. De Cocksdorp: R.A. van den Bent en F.M. Haasdijk, Kikkertstraat 12, tel. 316234. Telefonisch spreekuur op werkdagen van 14.45-15.15 uur. Visites aanvragen vóór 9.00 uur. Op werkdagen ook spreekuur in Den Burg, Schilderend 38, alleen op afspraak! Voor spoedeisende medi sche hulp in het weekend, op zon en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsenpost, tel. 321143. Vakantiegangers kunnen het hele jaar bellen naar 327270. Bibliobus Elke dinsdag op Texel. Den Hoorn. Drijverschooi 9.10-10.55; Oude- schild, Bruinvisschool 11.15-12.15 uur; Midden-Eierland, Strijbos- in de lokale media gestaan, we zijn op TV Noord-Holland geweest en er volgde een paginagroot verhaal in Het Parool. Daarna ging het echt als een olievlek.' Kort na de oprichting had de vereniging al zo'n honderd leden. Momenteel schommelt het ledenaantal tussen de 500 en de 600, met daarnaast nog een stel sympathisanten. 'Het is weer wat aan het toenemen', aldus Bekema. Ongeveer de helft van de leden is Texelaar, de rest komt van de over kant. Onder de leden bevinden zich diverse bekende Nederlanders. Ezels De Nacht van de Ezelgedachte is de afgelopen tien jaar één van de blikvangers geweest. Tijdens die bijeenkomsten werden Doortje van Sambeek - Schrama, Peter Kaan, Nico Drenth, Jan en Paula Brouwer, Bertus Heerschap en Dries en Mary Veltkamp tot Ezels van het Jaar uit geroepen wegens hun verdiensten voor de maatschappij. Jan Sieme Dros was de eerste die tot Ezel van het Jaar werd benoemd, maar toen had de onderscheiding nog een andere lading. De strandtenthouder van paal 12 kreeg hem omdat zijn auto op het strand twee keer door de zee was gegrepen. Fen ands zeer opvallende actie van de Eze vereniging was het plan om in 199 aan de gemeenteraadsverkiezing mee te doen. De politieke partij? en de gemeente stonden op scher want de ezelvereniging leek seriet kans te maken meerdere zetels J de raad-te veroveren. Uiteinde^ werd het hele plan afgeblazen. 'Di was echt een proefballon en e ludieke actie', zegt De Winter. 'Bij gemeente hielden ze hun hart vas maar we hadden een krankzinn programma. We hadden bedad dat er een meubelboulevard Den Burg moest komen, zodat onderweg op een bank zouden kui nen uitrusten. We hadden ook ee plan bedacht om windmolens plaatsen, maar dan met populiere er omheen vanwege het landschaj Iemand zei toen dat de windmoler niet meer zouden kunnen draair maar daar hadden we ook een pla voor bedacht. Hans Boks had va: nog wel ergens een aggregaat staa om ze draaiende te houden.' Ad teraf is De Winter blij dat de eze vereniging niet daadwerkelijk in raad terecht is gekomen. 'Dat zo werkelijk niets voor mij zijn gewee? Ik rpoet er niet aan denken.' Het jubileumjaar van de Multi functionele Ezelvereniging Texel (in amore) wordt een kunst- en cultuurjaar. De vereniging wil dit jaar diverse kleinere activiteiten organiseren om -zichzelf te mani festeren. Een vertederingsconcert is volgens voorzitter Theun de Winter het eer ste dat op de agenda staan. Het concert wordt gegeven door Julius Vischjager, lid van de vereniging en medewerker aan De Ezelgedach te, het blad van de ezelvereniging. Daarnaast is Vischjager bekend van The Daily Invisible, het kleinste dag blad van Nederland. Bij de weke lijkse persconferentie van de minis ter-president in Nieuwspoort stelt hij altijd de laatste vraag. Bedoeling is dat Vischjager het concert op dé vleugel geeft. 'Maar als dat nog niet kan. moeten we er een huren', aldus De Winter. Directe aanleiding voor het vertederingsconcert is overi gens het afmaken van enkele ezels in Diergaarde Blijdorp in Rotterdam. De dierentuin liet in augustus vorig jaar enkele ezels inslapen, omdat zij in contact waren geweest met een wilde ezel die open tbc had. De vereniging is ook van plan een literaire middag met schrijver Tim Krabbé te houden. Zijn laatste boek heet Een Goede Dag voor de ezel. De Winter en Krabbé kennen elkaar nog uit de tijd dat ze beiden voor het Amsterdamsche studen tenweekblad Propria Cures schre ven. Een schaaktoernooi en een Fries damtoernooi zijn twee ande re activiteiten in de planning. Het schaaktoernooi wil de vereniging in samenwerking met schaakclub En Passant en schaakgrootmeester Rob Hartoch (lid van de vereniging) houden. 'Bedoeling is dan dat het paard wordt vervangen door een ezel en dat je daarmee de ezelzet kunt doen', aldus De Winter. Bij de ezelzet wordt het stuk twee stap pen naar voren geschoven en twee opzij. Een paard gaat twee stappen naar voren en één opzij. Het Fries dammen kent eveneens andere zetten en slagmogelijkheden dan het normale dammen. 'Het is ontstaan in Egypte en in Nederland wordt het in Friesland en Schagen gespeeld', vertelt penningmeester Jan Bekema. Er wordt ook gewerkt aan een nieuwe Nacht van de Ezel gedachte, maar op dat vlak ligt nog niets concreets vast. De Winter: 'We hebben ook een nieuw bord voor het winterwortelwerpen gemaakt. Daarmee willen we bijvoorbeeld op de Koninginnemarkt gaan staan.' Viering Het jubileum van de vereniging werd dinsdag intensief gevierd. Zo'n hon derd gasten hadden de weg naar In den Grooten Slock gevonden, dat voor de gelegenheid in het Ezelcafé was omgedoopt. De Winter blikte tijdens het officiële gedeelte terug op de historie van de vereniging en hij overhandigde de wethouders Nel Eelman, Corry Heijne en Annie Hin een schilderij dat Ingmar Moerbeek had gemaakt. Op het schilderij het gedicht De ezel in mij leeft haar eigen leven en wijs mij de weg althans, dat is ons streven dat De Winter speciaal voor het schilderij had geschreven. Met een kwinkslag merkte hij op dat het een gratis schilderij was, omdat de gemeente weinig geld voor kunst en cultuur beschikbaar stelt. Eelman liet met een blijken dat dat wel meevalt. 'En bovendien is elk nieuw kunstbezit ook een verrijking voor het raad huis.' Ze was onder de indruk van zowel het gedicht van De Winter als het schilderij. In de wetenschap dat ze als loco-burgemeester op het podium stond en nog een ruime maand in functie is, liet ze met een kwinkslag weten dat het werk maar het beste op haar kamer kan komen te hangen. Ze was vol lof over de plaats die de Ezelvereni ging de afgelopen tien jaar in de samenleving heeft verworven. Ze verhulde niet dat het college in 1996 zijn twijfels had toen de vereniging werd opgericht. 'Maar jullie hebben jezelf absoluut waargemaakt.' Het blad De Ezelgedachte is volgens haar ook een blad waar de vereni ging trots op mag zijn. Geïnspi reerd door de ezelgedachte en het gedicht op het schilderij van Moer- n Theun de Winter een schilderij dat Ingmar Moerbeek hef (Folo Joroen van Hf pin due school 13.00-13.45; De Cocksdorp, Eierlandsche Huis 14.00-14.45; De Koog, Nikadei 15.00-15.45; Ooste rend, dorpshuis 16.00-17.45 uur. Bibliotheek Openbare bibliotheek, Drijverstraat 7, Den Burg. Open: maandag 10.30- 12.30 uur; dinsdag 14.30-20.30 uur; woensdag 14.30-17.00 uur; donder dag 14.30-17.00 uur; vrijdag 14.30- 20.30 uur; zaterdag 10.30-12.30 uur. De Schuilhut, achter de NH-kerk in De Koog, leent in juli en aug. boeken uit in de Nederlandse en Duitse taai- Openingstijden: zie Vakantiekrant. Bloedafnamepost Stichting Artsenlaboratorium en Trombosedienst Kop van Noord- Holland, Emmalaan 65. Den Burg. Maandag en donderdag van 8.30 tot 11.15 uur. Borstprothesen BodyCare Texel, Burgwal 15, l Burg, Nora Bekking, tel. 3151 Voor ziekenfonds- en particulier vB zekerden. Brand/ambulance Bij brand en voor spoedeiser ambulancevervoer, tel. 1-1-2. W niet-spoedeisende zaken kan Me--"' kamer Noord-Holland Noord W den gebeld via 072 - 564 44 44.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8