H EM, A Kees Dros verweert zich tegen 'valse beschuldigingen' Cjrocn c2wartrjexels in het hart Kinderen Buitelboet klaar voor de brandweer PvdA wil fonds voor bijdragen in toerisme Ruzie over Ice Blast blijkt opeenstapeling conflicten Kerken luiden noodklok over armoede op Texel IJmuiden 11 Drijver mogelijk naar Libië ÏjL 'Toeristenbelasting naar één euro' oordeelland OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12049 DINSDAG 7 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Voor de rechtbank in Alkmaar werd vrijdag een conflict uitge vochten dat verband houdt met Universal Ice Blast Holding BV (UIBH) en aanverwante bedrijven, waarbij onder meer Kees Dros (Weverstraat) is betrokken. Dros blijkt op 1 oktober 2004 te zijn ontslagen als directeur van UIBH. Hij claimt dat dit ontslag strijdig is met de statutaire voorschrif ten en tevens op gespannen voet staat met redelijkheid en billijk heid. Voor de rechtbank eiste hij dat dit besluit ongedaan wordt gemaakt en dat hij op straffe van een dwangsom zijn bestuurs functie weer terugkrijgt. Het betreft een geschil waarbij vele conflicten spelen, met meerdere vertakkingen en waarbij meerdere bedrijven en personen zijn betrok ken. Het geschil strekt verder dan Dros alleen, ook (aangetrouwde) familieleden zijn er (zakelijk) bij betrokken. Tevens een conflict dat zich uitstrekt tot in Seatle (USA), de vestigingsplaats van Universal Ice Blast Inc. Naast de zakelijke geschillen zijn er twee aangiftes gedaan tegen Dros, wegens ver meende poging tot oplichting, beschuldigingen die door Dros met kracht worden bestreden. Jan Heijne, Pieter Daalder en Kees Dros van Universal Ice Blast Euro- pa, de handelsnaam van Heijdaal BV (afkorting van Heijne en Daal der), haalden in 2003 de publiciteit door met een krachtige straal scher- fijs pokken, mossels en algen van strandhoofden te verwijderen. Een Amerikaanse vinding waarover ook in Europa de verwachtingen hoog gespannen waren en waarbij het eerder genoemde drietal met elkaar en met het Amerikaanse Ice Blast afspraken had gemaakt om met deze reinigingsmethode de markt te veroveren. Dat de zakelijke beslommeringen op een conflict waren uitgelopen kwam begin november 2004 in de publiciteit, toen bleek dat UIBH en zakenpartners Heijne en Daalder aangifte tegen Dros hadden gedaan van poging tot oplichting. Dros wordt verweten als directeur van UIBH facturen voor het bedrijf Mou- rik Services BV te hebben vervalst, waardoor UIBH verstoken raakte van inkomsten uit de verhuur van machines. De aangifte waarover de media op Texel anoniem waren getipt en waarover nog steeds niet bekend is of Justitie al dan met tot vervolging zal overgaan, blijken slechts het topje van de ijsberg te zijn. Achter de schermen hebben de zakelijke conflicten tussen Dros en de Ice Blast-gerelateerde bedrijven zich vanaf begin 2004 ontwikkeld en zijn partijen inmiddels meerdere keren voor de rechter verschenen, nadat twee mislukte bemiddelings (mediation) pogingen waren onder nomen en kwam vrijdag ook naar buiten dat zakenpartners Heijne en Daalder met elkaar in de clinch liggen. Een eenvoudige zaak had mevrouw mr. M.E. Allegro, rechter in deze kwestie, vrijdag dus aller minst onder handen. Allereerst is er Universal Ice Blast Inc. (UIBI) het bedrijf uit Seatle (USA) waarvan de tijdens de rechtszitting aanwezige Rory Clarke president is. Volgens hem heeft de hele kwestie hem en zijn zakenpartners handen vol geld gekost en heeft het vertrouwen dat klanten in het bedrijf hadden een deuk opgelopen, waarbij hij Dros als schuldige aanwijst. Dros zelf wenst (nog) geen openlijk oordeel uit te spreken over Clarke. Lees verder op pagina 6 Het aantal Texelaars dat in armoe de leeft, is schrikbarend groot. De groep mensen die van een bijstandsuitkering moet rondko men, is ten opzichte van veel andere gemeenten in Noord-Hol land omvangrijk. En dat is nog maar het topje van de ijsberg. De meeste armoede laat zich niet in cijfers vangen. Naar schatting honderden gezinnen, veelal klei ne zelfstandigen, leven net op of onder het bestaansminimum. Tot die schokkende conclusie komen de gezamenlijke kerken, die het jaar 2006 hebben uitgeroepen tot het Jaar van de Armoede. Volgens Petra Barnard, predikant van Waddengemeente Texel, bestond i binnen de kerken op het eiland al lan ger het vermoeden dat de armoede op Texel toeneemt. Steeds meer sig- I nalen vanuit de gemeenschap wezen I in die richting. Dat vermoeden werd eind vorig jaar bevestigd, toen bleek uit de Armoedemonitor 2005 dat Texel tot de kleine tachtig gemeen ten in het land behoort waar zo'n tien procent of meer van de huishou dens een laag inkomen heeft. Ook de Stichting Kerken en Minima kan de groeiende armoede met cijfers staven. Deze organisatie, waarin alle grote Texelse kerkgemeenschap pen zijn vertegenwoordigd en die tot doel heeft iedere Texelaar die in financiële nood verkeert te helpen, werd in 1998 opgericht. In 2004 kreeg de stichting 20 hulpaanvragen en in 2005 was dat aantal geste gen tot 30. Afgelopen jaar werd €20.000,- besteed aan renteloze leningen en giften aan gezinnen en alleenstaanden die het financieel niet meer konden bolwerken en in grote problemen waren geraakt. Volgens Barnard komt de stichting, die wordt voorgezeten door Harry Ran, vooral in beeld als andere instanties niet meer kunnen helpen. 'Wij vinden dat in eerste instantie de gemeente hulp moet bieden, maar we hebben te maken met een terugtrekkende overheid en dus is er meer nodig.' Steeds vaker gebeurt het dat men sen hun rekeningen niet meer kunnen betalen door hoge schulden of dat afsluiting van energie dreigt. Daarbij gaat het om personen die inschat tingsfouten hebben gemaakt over de eigen bestedingsruimte, eenouder gezinnen (meestal vrouwen) die door laagbetaalde (parttime) banen niet uitkomen of kleine zelfstandigen die structureel onvoldoende inkomen hebben. De kerken willen meerdere trajecten uitzetten om enerzijds te armoede te verhelpen en anderzijds de mensen op te sporen die zich in die situatie bevinden. Eenvoudig is dat niet, want op armoede heerst een groot taboe. Zo weet ook Dick Koster, hij is medeoprichter van de Arme Kant van Noord-Holland, een t&el v/om EEN f/UOTijs AIS 8£Z£M Zeven zemsmvcJ onderafdeling van de Arme Kant van Nederland, een werkgroep van de Raad van Kerken, die zich inzet voor armoedebestrijding. Tevens maakt hij deel uit van de Basisgroep Soci ale Zekerheid, een adviescommissie van de Tweede Kamer. Koster werd door de Waddengemeente bena derd en gevraagd om advies. 'Ik ben me kapot geschrokken over wat hier gaande is', vertelt hij. 'De stormbal moet gehesen worden. Ik begreep dat er op Texel 140 mensen moeten ieven van een bijstandsuitkering en dat is heel veel op een bevolking van nog geen 14.000 mensen. En dan praten we alleen nog maar over de geregistreerde armoede. De klei ne zelfstandigen en de mensen die moeten rondkomen van een inko men dat net boven het minimum zit, zijn daar nog niet bij. Ik schat dat op Texel zo'n 500 gezinnen en alleenstaanden op de armoedegrens zitten.' Om Texelaars bewust te maken van de ernst van de situatie, liet Koster tijdens groothuisbezoe ken van de Waddengemeente de aanwezigen het budgetspel spelen. Daarbij konden de spelers zelf erva ren hoe het is om met te weinig geld rond te moeten komen. Daarover elders in deze krant meer. De kerken overwegen een anonieme enquête, waarbij wordt geïnformeerd naar het inkomen, de leeftijd en het aantal gezinsleden dat van het inkomen moet rondkomen. Daarnaast worden de gemeenteleden opgeroepen om vermoede situaties van armoede te melden bij een vertrouwenspersoon binnen de kerk. Onder invloed Bij een in de nacht van zaterdag op zondag gehouden controle op de Nikadel in De Koog heeft de politie één automobiliste bekeurd wegens rijden onder invloed van alcohol. De Texelse blies 410 ug/l, bijna het dubbele van wat is toegestaan. In totaal werd twintig bestuurders de blaastest afgenomen. De brandweer hoeft zich in de toe komst geen zorgen te maken over gebrek aan vrijwilligers. Peuters van kinderdagverblijf De Buitelboet in Den Burg hanteerden gisteren met groot enthousiasme de brandspuit. Ze maakten gretig gebruik van het buitenkansje dat vrijwilliger Piet Knol hen bood, net zoals van de mogelijkheid om de brandweerauto van binnen te bekijken en achter het stuur plaats te nemen. De komst van de vrijwillige brandweerman hield verband met de Voorleesweek, waarbij filmsterren of bekenden uit de gemeenschap het thema zijn. De eerste categorie is op Texel niet dik gezaaid, maar bekende Texe laars zijn er in overvloed. Na afloop van de demonstratie nam Knol de kleintjes mee naar binnen, om zijn gehoor te vermaken met een ver haaltje. Het gaat goed met kinderdagverblijf De Buitelboet. De opvang maakt sinds 1 april 2005 deei uit van de Stichting Kinderopvang Helder en heeft sindsdien het aantal kinderen flink zien toenemen. Van half acht tot zes uur worden verdeeld over meerdere groepen per week zo'n vijftig kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar opgevangen, op de naschoolse opvang (vanaf drie uur 's middags) komen verdeeld over de week zo'n twintig kinderen. De IJ11 werd de afgelopen dagen vaarklaar gemaakt voor de reis naar Noord-Afrika. De IJ(muiden) 11die sinds een half jaar in de haven van Oudeschild ligt en voor de helft eigendom is van de familie Drijver, gaat mogelijk naar Libië. Bij Texdok hebben Rus sische en Poolse monteurs al dagen druk werk om het schip vaarklaar te maken voor de reis naar Noord- Afrika. Dat gebeurt in opdracht en op kosten van de beoogde nieuwe eigenaar, die zelf voor de monteurs zorgde en een paar weken gele den zijn handtekening onder een voorlopig koopcontract zette, maar (Foto Bot1 Koning) tot gisteren nog geen aanbetaling had verricht. 'Het geld zou dinsdag (vandaag, red.) binnen moeten zijn, maar van de notaris hoorde ik dat het er nog niet was. Het schijnt dat er op de ambassade problemen worden gemaakt, maar hoe dat pre cies zit, weet ik niet', vertelt Maar ten Drijver. 'Zolang het geld er niet is, is er nog niets definitief en kan ik zelfs nog onder het contract uit. Maar ik verwacht dat het nog wel goed komt.' Drijver werd anderhalf jaar geleden voor vijftig procent eigenaar van de in 1980 gebouwde kotter. De trans actie was onderdeel van een groter geheel, waarbij de Texelse vissers familie ook de vangstrechten over nam. Het IJmuidense vissersbedrijf waarmee Drijver de overeenkomst sloot, is nog mede-eigenaar van het schip, maar inmiddels gestopt met de visserij. Sindsdien ligt de kotter te koop, het afgelopen half jaar in de haven van Oudeschild. De beoogde nieuwe eigenaar is een Libiër, die al jaren in Nederland woont en het schip wil kopen voor zijn familie, om ermee op de Mid dellandse Zee te vissen. De prijs die hij ervoor betaalt, is volgens Drijver erg laag. 'Het is een zakcent je, meer met. Naar zulke schepen is weinig vraag meer.' Bij Texdok kreeg de IJ11 de afgelopen dagen onder meer een nieuwe verflaag. Bovendien werd de nettenrol van de onlangs gesaneerde TX33, even eens eigendom van Drijver, erop gemonteerd. Over de toekomst van de TX33 is Drijver overigens uitgesproken somber. 'Afgelopen wpek heb ik opnieuw kijkers gehad. Maar ze willen er allemaal niks voor geven. Dan kan ik zo'n schip nog beter zelf houden en de bruikbare spullen er af slopen.' De PvdA wil een toeristisch fonds in het leven roepen om de kwaliteit van het toerisme op het eiland te stimuleren. Het fonds moet gevoed worden uit de toeristenbelasting die de sociaaldemocraten willen verhogen van de huidige €0,78 naar €1,- per persoon per nacht. Dat staat in het verkiezingspro gramma van de PvdA. Het beoogde Fonds Investeringen Toerisme moet ervoor zorgen dat er geld is om het Hogeberggebied in stand te hou den, dat het centrum van De Koog wordt verfraaid en dat cultuurtoe risme wordt bevorderd Het fonds zou er ook voor moeten zorgen dat er in De Koog weer een medi sche post komt. 'Op die manier investeren we in de toekomst en de kwaliteit van het toerisme op Texel.' De post was afgelopen jaar gesloten, omdat de betrokkenen het niet eens konden worden over de financiën. Het Hogeberggebied staat al jaren onder druk en bevor dering van cultuurtoerisme is een Oud-Leerlingen Misverstanden alom op het podium van dorpshuis De Wielewaal. Een paar uur lang lieten de spelers van de Vereniging van Oud-Leerlingen het ene na het andere schoolvoor beeld van miscommunicatie voorbij komen tijdens de uitvoering van de klucht Een gekkenhuis in het zieken huis. Pagina 2 m Afscheid koster Kees en Riet Slaman hebben zon dag afscheid genomen als koster van de rooms-katholieke kerk van Oudeschild. Maar liefst 31 jaar lang hadden ze de zorg over kerk en inboedel, hielden de verwarming in de gaten, luidden de klok. zorgden voor bloemen en kaarsen en maak ten telkens alles gereed wat nodig is bij de eucharistievieringen en rouw en trouwplechtigheden. Pagina 5 mDe Koog- ZDH Op een kille en mistige zondag deden de spelers van De Koog en ZDH er alles aan de toeschouwers toch een leuke middag te bezorgen. De thuisploeg won. Pagina 7 m Huisartsen De apotheekhoudende huisartsen praktijk van Robbert van den Bent en Frank Haasdijk in De Cocksdorp is verhuisd naar de voormalige sla gerij van Siep en Regien de Boer aan de Kikkertstraat. Sinds gisteren hou den de huisartsen spreekuur in het nieuwe, ruime en moderne onderko men. Pagina 9 Opvarende vermist Rond drie uur vanmorgen ontving het Kustwachtcentrum te Den Hel der een melding van een Russisch schip dat een opvarende werd ver mist. Het schip bevond zich op dat moment boven de Waddeneilanden en was onderweg van Gent naar St. Petersburg. Het Kustwachtcentrum heeft hierop de KNRM-reddingboten van Vlieland, Terschelling, Ameland en Schiermonnikoog gealarmeerd en tevens een helikopter van de Koninklijke Marine van marine vlieg kamp De Kooy. De Snellius, een schip van de Koninklijke Marine dat zich op dat moment in het gebied bevond, is samen met de gealar meerde eenheden aan het zoeken. De zoekactie, die geen resultaat opleverde, is vanmorgen gestaakt. (Advertentie) Overdag zijn er vier vaste kinder begeleiders, na schooltijd eentje. Ouders tonen zich volgens bege leidster Anja Plaatsman tevreden over de opvang en doordat het Rijk een deel van de opvang betaalt en ook werkgevers meebetalen, vallen de kosten mee. Wie interesse heeft is welkom een kijkje te nemen in het kinderdagverblijf aan de Burdet- straat of te bellen (tel. 310770). (Foto Gerard Timmorman) streven dat de PvdA ook al uitte in haar gezamenlijke cultuurnotitie met GroenLinks. Door meer te inves teren in het kunst- en cultuurleven op het eiland kan volgens de soci aaldemocraten het cultuurtoerisme worden vergroot. Gedachte is dat het beoogde fonds wordt gevoed uit de verhoging van de toeristenbelasting. Dat betekent dat van elke euro een bedrag van €0,22 in het fonds wordt gestopt. Voor het kamperen op campings en kamperen bij de boer wil de PvdA het huidige tarief van €0,78 hand haven. Uitgaande van gemiddeld vier miljoen overnachtingen per jaar (minus de kampeerders) zouden op die manier jaarlijks zo'n vier vijf ton in het fonds kunnen stromen. Bedoeling is onder meer dat toeris tische ondernemers er een beroep op kunnen doen als zij een toeristi sche investering aangaan. Het kan ook worden aangewend voor pro jecten in het algemeen die toerisme en de economie stimuleren. Lees verder op pagina 5 II XI LM (H KAM Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. gp GEMEENTE TEXEL Openingstijden gemeentehuis Bij onze publieksbalies kunt u terecht op: maandag en woensdag van 09.00-16.00 uur; dinsdag, donderdag en vrijdag 09.00-13.00 uur. Tot ziens!

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1