De Koog 'Je hebt meer spreiding bij loslaten sluitingstijd' GOEDKOPER!' Groene plant if Nieuwe praktijkruimte De Cocksdorp geopend Chocolate chip cookies n/oor ac Mini lever Alleen in het filiaal Nilcadel 19 GROENTE FRUIT y^PNieuw bloed TEXELSE COURANT Einde aan 93 jaar historie Ries de Winter kandidaat voor BEZEM artsen Frank Haasdij artsenpraktijk aan de Boer aar gisteren c moderne eilar| rerouderde )evw 1913 in het R.O Ri|kelijk gevuld met chocoladestuRjes of Schefflera aat: 0 17 cm Vanaf do. 9 februari DIEPVRIES Ficus Potmaat cm Hoogte cm Fijn, grof of met uitjes 5 x 25 Gram Ad«galig*ondo 9 februari lm vn. 15 februari Moeiden zij cndonb zorgruüge pfenning Ie snel zijn uèverbocfe, dc *t.o.v. andere Lidl-filialen De algeUwfee artikelen kunnen ofenjkon Zei- en druUoulen zj|n voorbebcuden Ze beginnen langs de zijlijn zachtjesaan warm te lopen om na de verkiezingen van dins dag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeenteraad. De Texelse Courant portret teert deze weken nieuwe kan didaat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. huisartsen van Robbert van den Bent Frank Haasdijk in De Cocks- is verhuisd naar de voorma- ilagerij van Siep en Regien de aan de Kikkertstraat. Sinds houden de huisartsen d he-spreekuur in het nieuwe, ruime en 'er ^moderne onderkomen, j wa eme'Dedeur bij de ingang klemt nog ter "een beetje, maar dat is één van de 'eu9 Wlnige kinderziektes van de nieu- Die vervangt de praktijkruimte die sinds 3evwjl913 in het woonhuis van Van den Bent was gevestigd. De huisartsen zijn jaren bezig geweest om een nieuw onderkomen te realiseren. De bouwwerkzaamheden konden een paar maanden geleden van start gaan, nadat Van den Bent het pand Kikkertstraat 34 had gekocht. Binnen herinnert mets meer aan de voormalige slagerij die er tot 1989 was gevestigd. Bezoekers staan bij binnenkomst direct bij de ruimte van de doktersassistentes. Ook de apo theek van de praktijk bevindt zich er. De nieuwe ruimte is een stuk groter dan het gedeelte dat de assistentes in de voormalige praktijk tot hun beschikking hadden. Links in het voormalig winkelgedeelte, dat uit 1931 dateert, is de nieuwe spreek kamer van Frank Haasdijk ingericht. 'Ik ga binnenkort maar in driedelig kostuum naar mijn werk, dan pas ik weer bij mijn nieuwe bureau', zegt hij gekscherend terwijl hij de nieuwe spreekkamer laat zien. Verderop in de gang bevindt zich de nieuwe spreekkamer van Van den Bent. Beide kamers zijn niet te vergelijken met de voormalige spreekkamers. Daarnaast zijn beiden nu op de begane grond. In de voormalige praktijk was er één spreekkamer op de begane grond. De toeristen spreekkamer was alleen via een trap bereikbaar. 'Mensen in een rol stoel konden we daar met helpen en die kamer was ook lastig als je bij voorbeeld met een gebroken enkel kwam', zegt Van den Bent. De nieuwe praktijkruimte is op diver se plekken geschikt gemaakt voor mensen in een rolstoel en mensen die slecht ter been zijn. Gangen en deuren zijn breed en er is een inva lidentoilet ingericht. Ook de wacht ruimte is vergroot. Van den Bent: 'In de vorige ruimte konden nog wel mensen in een rolstoel komen, maar ze konden er niet naar de wc.' Beide spreekkamers zijn voorzien van een brede deur die direct naar buiten leidt. 'Daar kunnen mensen op een brancard door naar binnen en buiten worden gereden. In de oude praktijkruimte moest dat nog door de gang van het woonhuis gebeuren.' Achter de spreekkamers is er een douche gerealiseerd waar mensen met brandwonden of men sen die door bijvoorbeeld een val vies zijn geworden terecht kunnen. De spreekkamers kunnen tegelijk gebruikt worden. Volgens Haasdijk en Van den Bent is dat regelmatig het geval in de zomer als toeris ten uit de noordkop gebruik maken van de praktijk. In de oude praktijk ontfermden de twee zich al over toeristen die boven de Rugediek verblijven en in de nieuwe ruimte blijft die zorg gehandhaafd. Van den Bent en Haasdijk heb ben de nieuwe praktijkruimte laten bouwen om het behoud van een huisartsenpraktijk in De Cocksdorp in de toekomst zeker te stellen. Van den Bent: 'We gaan allebei nog wel een tijdje mee, maar er komt een Met de ingebruikname van de nieuwe huisartsenpraktijk aan de Kikkertstraat 34 is na bijna 93 jaar een eind gekomen aan het gebruik van Kikkertstraat 12 als praktijkruimte voor een dokter. De dokterswoning werd begin jaren tien van de vorige eeuw op kosten van enkele Eierlanders gebouwd, nadat raadslid D. Dros van Hoe ve Bland en Berg zich hard had gemaakt voor een betere huisart senvoorziening in De Cocksdorp. Het jonge dorp had toen al wel huisartsen gehad (onder wie E. de Könnigh, wiens vrouw familie was van Nicolaas de Cock), maar de kwaliteit van de gezondheidszorg liet te wensen over. Hij stoorde zich eraan dat de zorg 'voor zie ken op afgelegen delen van het eiland' tekort werd gedaan. Om de gezondheidszorg te verbete ren pleitte hij onder meer voor de bouw van het doktershuis en de verharding van de Kikkertstraat. Na diverse discussies in de raad en met de toenmalige wethouders kreeg Dros het voor elkaar dat de gemeente voldoende geld voor een huisarts beschikbaar stelde. Op 19 februari 1913 werd volgens 't Lant van Texsel van J.A. van der Vlis Frans Keidei tot huisarts van De Cocksdorp benoemd. De dokterswoning onderging in de loop der jaren geregeld klei ne verbouwingen. Huisarts Roelf Siebinga, de voorganger van Van den Bent. haalde de praktijkruimte uit de woning. Hij liet naast het huis een vleugel bouwen waar hij zijn patiënten zag. Van den Bent bouwde later een verdieping op de vleugel, zodat daar een tweede kleine spreekkamer voor toeristen kon komen. Veranderende eisen en de tand des tijds maakte het echter steeds noodzakelijker dat er een alternatief voor de verouderde praktijkruimte kwam. Plannen van Van den Bent om te verhuizen naar de voormalige kleedruimtes van SVC werden een paar jaar geleden echter door burgemeester en wethouders echter afgekeurd. De aankoop van de voormalige Frans Keidel slagerij een eindje verderop in de straat bood wel soelaas. Afgelo pen vrijdag werd de bijna 93 jaar oude praktijkruimte ontmanteld en naar Kikkertstraat 34 verhuisd. De dokterswoning, waar in de jaren zeventig onder aanvoering van Siebinga de basis voor vakantie centrum De Krim werd gelegd, blijft woonhuis van de familie Van den Bent. moment dat je de praktijk wil over dragen. Die kun je beter overdragen als hij goed in orde is.' Bedoeling is dat de andere praktijkruimte van beide huisartsen aan het Schilde rend in Den Burg, die eveneens verouderd is, op termijn verhuist naar het medisch gedeelte van het toekomstige hulpverleningsgebouw aan de Pontweg. 'Dan is de zaak weer helemaal op orde.' Beide praktijken zijn onlosmakelijk met elkaar verbonden. 'We hebben die praktijk omdat we op het zuidelijk deel van het eiland meer patiën ten hebben dan op het noordelijk deel. Maar doordat we de praktijk in Den Burg hebben, kunnen we ook een praktijk in De Cocksdorp heb ben.' De spreekuren blijven onver anderd. 's Morgens worden die in Den Burg gehouden en 's middags in De Cocksdorp. De investeringen in de nieuwe praktijkruimte en de aankoop van de voormalige slage rij zijn voor rekening van Van den Bent gekomen. Haasdijk looft hem daarvoor. 'Ik had er in het begin een hard hoofd in, maar hij heeft het aangedurfd om dit aan te pakken.' Het woonhuis dat vroeger bij de slagerij hoorde, is tegelijkertijd met de inrichting van de praktijk onder handen genomen en uitgebreid. Van den Bent verhuurt het aan een echt paar. De werkzaamheden werden uitgevoerd door Visser's Bouw- en Timmerbedrijf uit Oudeschild. Archi tect Louis Uriot ontwierp de prak tijkruimte. Vrijdag houden Haasdijk en Van den Bent er van 16.00 tot 19.30 uur open huis. ven. 'Het V-teken dat portiers op hun jas dragen, komt daar nog uit voort. Dat hebben we een jaar of zes, zeven geleden ingevoerd om duidelijk te maken dat portiers die dat dragen gediplomeerd zijn.' Hij komt vriendelijk en aangenaam over, maar tegelijkertijd is duidelijk dat er met De Winter geen loopje valt te nemen. Een houding die hij als cafébaas altijd al gehad heeft. Wie rottigheid trapte, kreeg De Win ter op zijn dak. 'Op mijn dertigste ben ik Nederlands kampioen wor stelen in het zwaargewicht geweest. Je weet daardoor welke houding je kunt uitstralen en dat is meestal al voldoende. Als er in het café mensen aan het vechten waren, keek ik altijd eerst even wie boven en onder lagen en daarna haalde ik ze uit elkaar. De een ging dan door de voordeur naar buiten en ander door de achterdeur. Ik had er geen behoefte aan dat ze buiten op straat weer verder zouden vechten.' Regels De hoeveelheid regels waar hore- ca-ondernemers aan moeten vol doen, was voor hem aanleiding zich kandidaat te stellen voor de Texelse politiek. Dat gebeurde tij dens gesprekken die hij met Hans de Breij (lijsttrekker BEZEM) in 't Praethuys in De Koog voerde. Vin cent Oldenborg, de fractievoorzitter van Leefbaar Utrecht, was daar ook regelmatig bij aanwezig. Een nieuw komer in de politiek is De Winter niet. In Utrecht was hij betrokken bij de WD. 'Als ze vergadering op het gemeentehuis hadden gehad, kwamen ze vaak bij mij wat drin ken. Dan raak je zo aan de praat en op een gegeven moment werd gevraagd of ik ook op de vergade ringen wilde komen.' Hij was voor de liberalen ooit lijstduwer bij de verkiezingen, maar verkoos een plaats op de achtergrond boven het raadslidmaatschap. 'Ikwas meerde man van de ideeën. Ik kon er ook nooit goed tegen als een onderwerp 'En we hadden iemand in De Koog bij wie een nieuw hek volgens de gemeente vijf centimeter te hoog was, terwijl andere hekken bij hem in de buurt hoger waren.' Proble men met de burgemeester zegt hij niet te hebben. De Breij noemde het 'intomen van de burgemeester' het belangrijkste punt op zijn agenda. Kanjerprojecten Bouw van een nieuw raadhuis is volgens De Winter niet nodig. 'Het is groot zat. En als er ruimtegebrek is, kun je er misschien het dak van een stolp bovenop zetten, waarin je het archief kunt opslaan. Dan wordt het misschien nog leuk. En op de Groeneplaats moet tijdens de winter weer een ijsbaan komen. Dat kun je betalen door de gemeente minder dure rechtzaken in Alkmaar te laten voeren.' Rechtzaken wor den overigens vrijwel nooit door de gemeente, maar door gedupeerden gestart. De Winter is tevreden over de komst van het PHH-gebouw aan de Pontweg ('lijkt me een goede plek en veiligheid is van belang') en de nieuwbouw van de OSG. 'Een goede school moet er zijn.' Met het dualisme is hij onbekend. Het structurele tekort van één miljoen euro op de gemeentelijke begroting zou hij oplossen door ambtenaren te laten afvloeien. 'En door minder rechtzaken te voeren.' Hij schat het opkomstpercentage bij de verkiezingen desgevraagd tus sen de 55 en de 60 procent. 'En als er veel proteststemmen komen, komt er misschien nog 10 procent bij.' Hij schat dat BEZEM twee tot drie zetels kan behalen. 'Ik denk dat D66 haar zetel kwijtraakt en ook de WD en het CDA moeten er één inleveren. Die komen dan bij ons.' De Winter zegt ervaring met schat ten te hebben. 'Ik had de prijs die John de Mol voor de voetbalrechten betaalde goed ingeschat en ik was ook altijd goed in het schatten van de fooienpot. Meestal zat ik er maar een paar gulden naast.' Utrecht was hij de man die op or'°°|de achtergrond de plaatselijke ■ft ee|WD van tal van ideeën voorzag, hogelijk werkt hij zijn ideeën bin- a'nenkort uit als raadslid op Texel. n9_eMet een tweede plaats op de lijst BEZEM maakt Ries de Winter Koog kans dinsdag 7 maart de gemeenteraad te worden iegri heeft een vooraanstaande repu- als horecaman in Utrecht, letterlijk op in café Dikke dat zijn opa Dries de Winter kma in de jaren dertig in de Utrechtse bnnenstad had opgezet. 'Mijn wieg wbox stonden er op het biljart en a/s kind fietste ik er op een klein fietsje tussen de tafels door.' Op zijn J25ste nam De Winter het café over fdoij V2n zyn vader Joop en bouwde het tot één van dé cafés in Utrecht, kaar zowel gewone Utrechters als 9"2' studenten komen. Het is onder !t ^jmeer het stamcafé van het Utrechts Studenten Corps dat jaarlijks de t nQ badmeesters levert voor de strand- ig va bewaking. Het café staat jaarlijks in 3 de Café Top 100. 9 00 In 2000 verhuisde De Winter naar 5)- F Texel nadat hij een moeizame schei ding achter de rug had. 'Ik had het toen helemaal gehad in Utrecht en wilde er gewoon weg.' Na twee jaar achter De Kolonist in De Koog te hebben gewoond, kocht hij in 2002 ïtpun pension Erika aan de Boodtlaan waar hij sindsdien gastheer is. 'Het stond te koop en ik wilde toch weer wat te doen hebben.' Het café is nog steeds in de familie, zoon Jos leidt het. 'Toen hij erin kwam, hebben we ook een splitsing gemaakt en zijn er twee kroegen gekomen. De Oude Dikke Dries en de Nieuwe Dikke Dries.' Daarnaast runde De Winter "iet zijn broer aan het Utrechtse Domplein Joop's Eet- en Drinkcafé, vernoemd naar hun vader. Ook was hij betrokken bij het opzet ten van opleidingen sociale hygiëne en portiersopleidingen bij de Stich ting Vakopleidingen Horecabedrij- dicht gaat, ga je wel naar huis. Men sen zijn net sponzen, op een gege ven moment zitten ze gewoon vol en hebben ze het wel gehad.' Een betere spreiding moet volgens hem problemen bij de taxistandplaats voorkomen en ook het vandalisme terugdringen. 'Afgelopen jaar zag je groepen hier voor de deur al op de taxi wachten. Bij de overbuurman is nog een hek gesloopt, terwijl ze hier aan het wachten waren.' De Winter wil ook een soepeler omgang met terrasjes in de nachte lijke uren. 'Als je vakantie hebt en het is warm, is het veel aangenamer om nog lekker op een terrasje te zitten dan in een klamme tent te liggen.' Hij noemt het een verantwoordelijkheid van horeca-ondernemers ervoor te zorgen dat een terras geen overlast geeft. 'Als een horeca-ondernemer dat niet lukt, moet hij zich wel aan een vaste sluitingstijd houden.' De Winter pleit ervoor dat de politie zich tijdens het uitgaan meer laat zien. 'Nu moeten de dorpswachten in De Koog vaak sussen, terwijl agenten meer gezag hebben. Je kunt beter al vroeg beginnen met rondlopen en praatjes maken als er nog niets aan de hand is. Dan heb je het later beter in de hand als er wel wat is.' Als raadslid wil De Win ter zich ook verdiepen in de wijze waarop de gemeente vergunningen verstrekt. Aanleiding daarvoor is de bouw van een nieuw huis pal naast Erika, waar hij het niet mee eens is. Ries de Winter 'Ais een onderwerp genomen. voor de zesde of zevende keer werd besproken. Dan wist ik het wel, ik vond dat er dan maar eens een beslissing moest worden geno men.' Hij bedacht op een gegeven moment plannen voor een eigen partij, omdat de WD in zijn ogen 'te zoet' was. De naam van die partij: BEZEM (Beter Economisch, Zakelijk en Maatschappelijk). Als raadslid op Texel wil De Winter tot zeven keer besproken was, wist ik het wel zich onder meer inzetten als tussen persoon tussen horeca, gemeente en mensen die last van de horeca ondervinden. 'Daar wil ik ook verte genwoordiger van zijn.' Hij wil zich hard maken voor het instellen van een vrij sluitingsuur, zodat zich 's nachts onder het uitgaanspubliek bij sluitingstijd geen pieken meer voordoen. 'In Utrecht hadden we ook een vrij sluitingsuur. Dan gin- Dan moest 'er maar een beslissing worden (Foto Jeroen van Hattum) gen we op doordeweekse avonden vaak om één uur dicht en als er leuk publiek was, gingen we soms door tot twee of drie uur. Als je de vaste sluitingstijden loslaat, gaan mensen niet massaal de straat op, maar krijg je meer spreiding. Als je er om half drie genoeg van hebt, maar weet dat het café nog een half uur open is, blijf je zitten. Als je op dat moment weet dat het café pas om vijf uur

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9