'Verenigingsleven moet worden gestimuleerd' 'Lager tarief Texelaars nóg moeilijker uit te leggen' COURANT 'Nieuw bloed Wortel over brief Van der Slikke: Henk Jan Klok kandidaat Texels Belang F amilieberichten 85 jaar Ilse TEXELSE VRIJDAG 10 FEBRUARI 2006 Ze beginnen langs de zijlijn zachtjesaan warm te lopen om na de verkiezingen van dinsdag 7 maart plaats te nemen in de nieuwe gemeen teraad. De Texelse Courant portretteert deze weken nieuwe kandidaat-raadsleden die op een verkiesbare plaats staan. Henk Jan Klok: 'We moeten met elkaar de broek heel zien In het dagelijks leven staat hij als horeca-ondernemer achter de bar van eetcafé Sjans. Mogelijk tapt hij binnenkort als Texels raadslid uit een politiek vaatje. Met een vierde plaats op de lijst van Texels Belang maakt Henk Jan Klok uit De Koog kans dinsdag 7 maart in de gemeenteraad te worden gekozen. Hij legt graag de nodige belangstel ling aan de dag. Liefst voor onder werpen en bezigheden die zich buiten zijn vakgebied afspelen. Een menta liteit die Mari Brons hem bijbracht toen hij via het leerlingenwezen als leerling-kok in Juliana werkte. Klok: 'Mari was toen chef-kok bij Juliana en hij stimuleerde me destijds om naast de horeca te blijven sporten. Hij plande mijn werktijden zo dat ik n het weekend kon voetballen. Hij rond het belangrijk om buiten de horeca om ook met andere zaken bezig te zijn. En hij nam het leerlin genwezen serieus. Die man is toen een soort tweede vader voor me geweest.' De belangstelling voor activiteiten 'buiten de horeca bleef tijdens zijn verdere loopbaan in de Texelse horeca. De in De Koog geboren en getogen Klok voetbalde bij De Koog, speelde in het eerste van Texel en was volleyballer in het eerste team van Tevoko. 'Ik heb het volleyballen en voetballen zelfs één jaar gecom bineerd, maar dat werd te gek. Dan was je in het weekend de ene dag voor het volleyballen aan de over kant en de volgende dag voor het voetbal.' Samen met horeca-onder- nemers Ger Bongers en Cor Kuip was hij ruim twintig jaar geleden één van de initiatiefnemers van het Tropi cal Sea and Street Festival waar de Stichting Horecabelangen De Koog uit voort kwam. Klok is nog steeds vice-voorzitter van de stichting. Bij. SV Texel was hij lid van de kantine commissie en jeugdtrainer. Proble men met zijn knie maakten tien jaar geleden een voortijdig eind aan zijn sportieve loopbaan. 'Ik ben er door mijn knieën zelfs een jaar tussenuit geweest. Nu zwem ik, maar ik mis het sporten wel want ik was altijd een teamspeler.' Meest bekend is Klok van de Multifunctionele Ezelver eniging waarvoor hij tien jaar gele den het initiatief nam en sindsdien vice-voorzitter is. In 1998 leek hij vanuit de ezelvereniging al eens een gooi te doen naar een raadszetel, maar de plannen voor een ezelpartij gingen toen voortijdig van tafel. Spontaan Klok is ook een man van spon tane ideeën. Met enkele broeders van de ezelvereniging bouwde hij in de nacht van de stranding van de Hunte bij paal 21 (december 2001) ogenblikkelijk de tijdelijke strandtent Huntezicht. Hij was eveneens de drijvende kracht achter de Luilak vieringen voor de jeugd in De Koog, nadat hij in de krant een ingezonden brief had gelezen van een oudere bewoonster van de Epelaan wier tuin was vernield. 'Dat moest niet meer gebeuren. Met Jan en Veronica van Beek van de dorpscommissie heb ben we toen ideeën opgezet voor een Luilakviering om problemen te voorkomen. Dat is het voordeel als je dicht bij elkaar zit, dan kun je dat realiseren.' Als horecaman werkte Klok onder meer bij Weetjewei (nu de Wijsneus), In den Grooten Slock en de Karseboom. Sinds een jaar of zes runt hij samen met Arnold 'Kets' Kaercher eetcafé Sjans (voorheen de Pollepel van Janny Wiegman) aan de Dorpsstraat in De Koog. 'Kets en ik zijn al vijftien jaar compagnons, dus ik kan ook nog goed samenwerken.' De politiek werd aan het rijtje activi teiten toegevoegd nadat Erna Tromp op een dag Sjans was binnengewan deld. Of Klok misschien interesse had actief te worden voor Texels Belang. Het antwoord was ja. 'Bin nen de natte horeca hadden we het er al vaker over gehad dat iemand zich misschien bij een politieke partij zou moeten aansluiten en ik had er zelf wel eens aan gedacht. Ik heb de politiek ook altijd al gevolgd.' Klok nam plaats in de steunfractie. Tot zijn verrassing werd hij bij het opstellen van de kieslijst op de vierde plaats gezet, tussen de huidige raadsleden. 'Ik voelde me daardoor wel vereerd, want Texels Belang heeft nu vier goede raadsleden. En ik was ook verrast door de steunfractie. Daar zitten zo'n twaalf, dertien mensen in en iedereen heeft wel ergens ver stand van. Op die manier is politiek niet saai en hoor je nog eens wat.' Verenigingen Als raadslid wil Klok zich niet alleen met de horeca bezighouden. Het verenigingsleven heeft eveneens zijn interesse. 'Dat moeten we stimu leren. Of het nou trompet spelen, de vrijwillige brandweer, voetballen of postzegels verzamelen is. Het is goed voor je ontwikkeling naast je werk.' De brandweer geniet zijn speciale belangstelling, onder meer omdat hij diverse brandweermensen persoonlijk kent. 'Of neem bijvoor beeld het Rondje Texel. Dat moeten we ook stimuleren. Dat zijn allemaal vrijwilligers die zich daar voor inzet ten en betere reclame voor het eiland kun je niet hebben.' Behoud van een goede mix aan ver- blijfsaccommodatie is voor hem een ander belangrijk thema. 'We moeten ervoor zorgen dat er voldoende sta caravans en kampeerplaatsen op het eiland blijven. Er zijri al teveel van die plaatsen ingeleverd voor dure huisjes waar een paar mensen hun zakken mee vullen. Het is belangrijk dat we die mix houden. We hebben de stacaravans en kampeerplaatsen nodig. Het is pas echt druk in De Koog als de camping goed gevuld is. En ze passen ook bij het beeld dat Texel Nederland in het klein is.' Voor de horeca noemt hij het een pluspunt dat de onderlinge verhoudingen de laatste jaren zijn verbeterd. 'We heb ben regelmatig overleg met elkaar en dat gaat goed nu. Het is belangrijk dat we allemaal de broek heel weten te houden. Het is toch zonde dat Het Binnenhof en De Zwaluw failliet zijn gegaan.' Klok is geen voorstander van het loslaten van de sluitingstijden in de horeca. 'Dan loop je het risico dat je alcoholtoerisme naar het eiland haalt en daar zit je niet op te wach ten. Maar het zou wel goed zijn als jaarrond op vrijdag en zaterdag de sluitingstijden naar vier uur 's nachts zouden gaan. En dan om half vier stoppen en het licht aan.' Ook in het hoogseizoen zouden de sluitings tijden van Klok eventueel naar vier uur mogen verschuiven.' Hij voegt er meteen aan toe rekening te willen houden met de hotels. 'Vroeger had den zij het liefst gezien dat de cafés al om één uur waren dichtgegaan en nu is drie uur voor hen ook goed. De zaken zijn nu goed bespreekbaar géworden.' Ondanks zijn werk in de horeca verwacht Klok tijd vrij te kun nen maken voor de raad. 'Dinsdag is het café gesloten. Ik heb geen vrouw en kinderen, dus ik kan er tijd voor vrijmaken. Maar ik moet me wel realiseren dat het veel werk is.' Kanjerprojecten De plannen voor het nieuwe raad huis mogen van Klok nog een tijd in de ijskast blijven liggen. 'We moeten er eerst maar eens voor zorgen dat het huishoudboekje op orde is. Bin nen de steunfractie is aangekaart dat we ook rekening moeten houden met investeringen die de gemeen te over tien jaar moet doen.' Het gezamenlijke hulpverleningsgebouw (PHH-gebouw) had Klok liever op de plaats van de oude LTS aan de Emmalaan dan aan de Pontweg zien komen. 'Maar dat is niet meer terug te draaien.' Een meerderheid van de raad (Texels Belang en WD uitge zonderd) heeft twee keer bepaald dat het nieuwe gebouw aan de Pontweg moet worden gebouwd. De nieuw bouw van de OSG heeft bij Klok de hoogste prioriteit. 'We moeten er trots op zijn dat we zo'n school op het eiland hebben. En we mogen ook blij zijn met die rector. Die man is veel bezig met sport en gehandicap tenjudo. Ik ken hem niet persoonlijk, maar in mijn tijd op school heb ik het zo niet meegemaakt.' Het in 2002 ingevoerde dualisme geeft de raad volgens Klok meer macht. De strikte scheiding tussen raad (die de lijnen voor het te voe ren beleid uitzet) en college (die het beleid moet uitvoeren binnen de door de raad uitgezette lijnen) maakt het er volgens hem voor de wethou- 'De hele omgeving kijkt naar ons en een te hoge korting voor Texe laars kan ook als misbruik wor den gezien. Als we het tarief voor eilandbewoners verder verlagen, is het nóg moeilijker uit te leggen.' Aldus in bondige bewoordingen de reactie van TESO-directeur Rob Wortel op de brief waarin Jan-Aris van der Slikke vraagt om lagere tarieven voor Texe laars. Wortel: 'We moeten een verstandig en voorzichtig finan cieel beleid voeren en zorgen dat de irritatie van overkanters over het verschil in tarief met de Texe laars niet te groot wordt.' Volgens Wortel zijn de tarieven de afgelopen tien jaar al flink verlaagd. 'Als je de prijzen van een boot kaartje van 2005 en van 1995 met elkaar vergelijkt, en daarbij de inflatie meerekent, is een kaartje nu vijftig procent goedkoper. Lager kunnen we echt niet. In 1994 heeft een over- kants vrachtbedrijf in Den Haag de discussie aangezwengeld over har monisatie van de veertarieven. Met als argument concurrentievervalsing wilde dit bedrijf een Texels tarief óf dat Texelse bedrijven het overkantse tarief zouden betalen. Er is toen onder meer afgesproken dat vijftig procent korting voor Texelaars het maximale is. De situatie kan nu anders zijn, maar dat is mij niet bekend.' Het zelfde geldt volgens Wortel voor de Nederlandse Mededingingsautori teit (NMA). 'Dat speelde eind jaren negentig. Overkantse passagiers, die het niet eerlijk vinden dat zij zoveel ders niet makkelijker op. 'Het wet houderschap is zwaarder geworden. Dat moet door professionals worden uitgevoerd. Maar dan wel Texelse, die weten wat er op het eiland leeft.' Op de vraag hoe hij een gat van één miljoen zou oplossen, heeft Klok niet meteen een antwoord paraat. 'Daar moet ik eerst beter inzitten. Maar we moeten wel goed op de centen passen. En het lijkt me geen goed idee om meer geld van toeristen te vragen door de toeristenbelasting te verhogen.' Hij schat het opkomst percentage bij de verkiezingen des gevraagd op 75 procent. 'Ik heb het idee dat de verkiezingen meer leven dan vier jaar geleden. Maar dat kan komen omdat ik er nu zelf rechtstreeks bij betrokken ben.' Ver wachtingen over de zetelverdeling durft hij ook na lang nadenken nog niet uit te spreken. 'Ik heb werkelijk geen flauw idee.' méér moesten betalen, hadden de NMA benaderd. De NMA heeft toen gekeken of wij onze positie als monopolist misbruikten. Wij hebben dat toen weten te weerleggen, met alc argument dat het om bednjfseco- nomische redenen redelijk is dat we Texelaars een lager tarief in rekening brengen. We zijn ook benaderd door de Ombudsman, omdat passagiers zich ergeren aan de Texelse korting. Er is toen een grens aangegeven. Hoe verder wij het tarief verlagen, des te groter wordt de weerstand bij overkanters en des te moeilijker wordt het om onze argumenten in stand te houden.' 'Natuurlijk is het zo dat die grotere schepen nodig zijn voor de toeristen, maar daarom betalen ze ook meer, zeker op de dagen dat het vervoers aanbod het grootst is (weekendtarief, red.). Dan betalen ze dne keer zoveel als de Texelaars. Als we de tarieven voor Texelaars verlagen, moeten we - voor een verantwoorde bedrijfsvoe ring - het kaartje voor de toeristen duurder maken. Natuurlijk maken we winst, maar dat is nodig om conti nuïteit te garanderen.' Wel is het zo dat de winst door de afschrijving van de Dokter Wagemaker de komende jaren omlaag gaat en TESO naar verwachting zelfs even in de rode cijfers duikt. Reserve Door de opgebouwde reserve heeft TESO de Dokter Wagemaker met eigen geld kunnen financieren. Maar volgens Van der Slikke hoeft de boot- dienst voor het nieuwe schip niet zoveel te sparen, omdat het beno digde kapitaal ook van de bank kan worden geleend. Vanuit dat oogpunt kan TESO de tarieven verder verla gen en/of de aandeelhouders meer dividend uitkeren. Wortel: 'De kracht van TESO is juist dat de aandeel houders geen winst uit het bedrijf onttrekken. De reserve maakt het benodigde kapitaal goedkoop, want als je het moet lenen bij de bank, betaal je er rente over. Dat moeten we doorberekenen in de tarieven. We voeren in financieel opzicht een voor zichtig beleid, waarbij we de tarieven zo min mogelijk willen laten schom melen en rekening houden met bij voorbeeld een tegenvaller van tien procent. Want dat zie je elders ook gebeuren. Omdat we voor 85 pro cent afhankelijk zijn van het toerisme, zijn we in dat opzicht kwetsbaar. Het is aan mij om te bepalen hoe we met dat risico omgaan. Het klopt dat een deel van het geld dat de Texelaars voor een bootkaartje betalen naar de belastingdienst toevloeit. Maar dat geldt ook voor de kaartjes die toeris ten kopen.' Chipkaart Over de garantstelling voor het hulpverleningsgebouw: 'Zoals ik op de vergadering in september heb gezegd: die is niet meer aan de orde. Het is kort daarop in de commis sievergadering besproken en toen heeft de burgemeester bevestigd dat de garantie was verlopen.' Dat reizi gers voor meerritt en kaarten €5.- voor een chipkaart moeten betalen, heeft volgens Wortel meerdere redenen. 'Bij de invoering vonden we het ver standig er een soort statiegeld voor te vragen, om klanten te stimuleren er mee terug te komen. Als de kaart versleten is krijgen ze van TESO een nieuwe, maar als hij beschadigd is of zoekgeraakt, moet de klant betalen voor een nieuwe.' Over het fietsta- rief: 'Fietsers die een forensenkaart hebben, hoeven geen twee kaartjes te kopen. De andere wel. Maar we zijn van plan om de fietskaarten te combineren met een personenknip. Een goede suggestie dus.' Voorrang Minder enthousiast is Wortel over uitbreiding van het aantal voorrangs plaatsen. 'Een voorrangskaart geeft niet alleen recht op een plaats op de voorrangsstrook (mits je op tijd bent), maar ook het recht om bij grote drukte langs de wachtnj naar voren te rijden. Dat kan toch een paar uur schelen. Dat we het tot twintig auto's beperken, komt door de beperkte ruimte. Bij twee stroken kan het gebeuren dat de tweede strook maar door een paar auto's wordt bezet, waardoor we voor de overige auto's tekort ruimte hebben. Als we ruimte in overvloed hadden, zou er niets op tegen zijn, maar dat is met het geval. Met de komst van de Dokter Wagemaker zal het overigens het minder voorkomen dat auto's niet mee kunnen.' 'De prijs van een voorrangskaart, waarvoor Texelaars ook de helft betalen, is voor ons een afweging. Gratis voorrang is leuk, maar dat werkt niet. Met de prijs van de voor rangskaart proberen we evenwicht te houden tussen het aantal plaatsen dat we kunnen bieden en de vraag naar voorrang.' Dat door de inzet van de grotere Wagemaker de tussen boot minder zal varen, klopt. Wortel: 'We komen ongeveer uit op het vaarschema van 1995, 1996. Met name in de periode buiten het hoogseizoen en de geijkte piekdagen, zal er minder met twee boten worden gevaren.' Waarom al dat vechten Waarom al die pijn Je wilde hier met weg Je wilde bij ons zijn De strijd was oneerlijk en zeker niet terecht Je wilde graag nog verder Maar verloor dit gevecht. Veel te vroeg hebben wij afscheid moeten nemen van mijn lieve vrouw, onze moeder en oma Addy Betsema-Stendert op de leeftijd van 58 jaar. Jack Guido en Melanie Martin, Sharon, Lyan Linda en Mare Ricky, Mandy, Sacha Elles en Jan-Simon Marit, Myrthe, Bente Dana, Ylva Texel, 9 februari 2006 Schilderweg 262 1792 CK Oudeschild Maandag 13 februari kunt u van 19.00 tot 21.00 uur thuis afscheid van Addy nemen. De afscheidsdienst wordt gehouden op dinsdag 14 februari om 14.00 uur in de Zeemanskerk, Trompstraat 60 te Oudeschild. Aansluitend begeleiden we Addy naar haar laat ste rustplaats op de Oudeschilder begraafplaats bij „De Hogeberg". Voorafgaande aan de dienst is er van 13.30 tot 14.00 uur gelegenheid tot condoleren. U was een oma o zo fijn, we zullen je vreselijk missen van groot tot klein. Al die fijne jaren zullen wij, al je kleinkinderen, in onze harten bewaren. Dag lieve oma Ricky, Marit, Mandy, Sacha, Marlin, Myrthe, Sharon, Lyan, Bente, Dana, Ylva Rust nu maar uit Je hebt het met veel moed gedaan Wie kan begrijpen wat je hebt geleden en wie kan begrijpen wat je hebt doorstaan. Er zijn geen tranen genoeg nu we afscheid heb ben moeten nemen van mijn dochter, zuster, schoonzuster en tante Addy Betsema-Stendert Th. de Porto Cees en Margriet Werner en Alma Youri en Eros Texel, 9 februari 2006 Lieve tante Addy Je was een rots in de branding En koerste recht door zee Je trotseerde storm en golven Alleenje had de wind niet mee. John, Monique Kevin, Mitchel, Dylan, Rodney Anita en Jacco Mascha, Dave Martin en Carla Erik, Ruud, Jos Peter en Helga Jeffrey, Cindy, Kirsten Caroline en Arnold Natasja, Isabel, Charlotte Dennis en Daniëlle Zoë, Skye Barry en Marije Tamara en Mathijs Sam Jitse en Silvia Mariska en Erwin Gemma Tessa en Maarten Marijn Wij wensen ome Jack, Guido, Melanie, Linda, Marc, Elles, Jan-Simon en de kids heel veel sterkte toe. Addy Je hebt nu rust gevonden Maar dat was niet waar je naar zocht Je wilde nog zo graag leven Dat was waar je voor vocht Nu heb je de strijd verloren Wij moeten je laten gaan Het is genoeg geweest Nu mag je slapen gaan Joop t en Rommy Dirk en Corrie Piet t en Wil Ina t en Martin Kees en Nel Trees en Kees Sietse en Ria Gerrit-Jan en Tiny Addy Nu telt en omhels ik alle intense momenten die we samen deelden. Heel veel liefs, Fenny Tante Addy Ik heb mijn tante niet verloren Daarvoor gaf zij mij te veel Wat zij mij zei, dat blijf ik horen Van wat ik ben, is zij een deel. Dag lieve tweede mam. Tamara, Mathijs en Sam In je hart zal de zon eeuwig schijnen. Al je leed is voorbij. Jij bent vrij, jij bent vrij. Addie, wat zullen we je missen. Je blijft in onze gedachten. We wensen Jack, kinderen en kleinkinderen veel sterkte. Namens het koor „De Waddenvogels" Echt afscheid nemen van iemand die je dierbaar is, is erg moeilijk. De vele kaarten, telefoontjes, bloemen en uw aan wezigheid hebben ons zeer gesteund en doen be seffen dat zij niet alleen voor ons, maar ook voor an deren, veel heeft betekend. Het geeft ons de moed en kracht om verder te gaan nu NAANTJE DE RIDDER er niet meer is. Vanwege de overweldigende belangstelling is het voor ons onmogelijk u allen persoonlijk onze op rechte dank te betuigen. Kinderen, klein- en achterkleinkinderen Texel, februari 2006. Het echt waar, morgen wordt Oma Van Santen Hartelijk Gefeliciteerd' Petra en Arjan Lars Miranda en Andreas Een lief, klein meisje bracht ons ai geluk, maar wij verlangden naar nog een uk. Nu zijn wij trots met jou in onze armen, mooi kindje, Je doet ons hart verwarmen. Ook haar zusje is heel blij, haar baby, dat ben jij. Dankbaar en gelukkig zijn wij met de geboorte van onze dochter en zusje Elisabeth Maria We noemen haar Zij is geboren op februari 2006 om 4.26 uur en weegt 3190 gram Miranda Comelissen, René de Lange en Sylvia Markgrave 6 1791 SN Den Burg Graag even bellen voor bezoek, tel. 0222 - 319265.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 3