Cjroen "Zwarlsjexeh in het harL, Raad uw raad ■HiÉtotata. Nieuws van de provincie Donatus in onderhandeling over overname zuivelbedrijf Ook op Texel ophokplicht Politie vindt weinig schokkends op OSG Hogeberggebied actief blijft. Onder Vuilcontainers eerder aan de weg TNO onderzoekt gebitten kinderen OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12052 VRIJDAG 17 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Stolp op Hogeberg Wat acht jaar onmogelijk was, kan nu wel. Marian Ran en echtge noot Sjef Brügemann krijgen van de gemeente alsnog alle medewerking bij het realiseren van een Texelse stolpboerderij aan het Skillepaadje op het hoogste punt van de Hoge berg. Wie denkt dat de familie nu in feestvreugde uitbarst, komt bedro gen uit. 'We zijn acht jaar onnodig getreiterd en aan het lijntje gehou den.' Pagina 6 Kerk woedend De protestantse gemeente Waal Koog Den Hoorn is woedend op het dagblad Trouw, dat in een dinsdag verschenen artikel onder de kop 'Geld voor armen gaat naar arme kerk' schrijft dat de Texelse kerk een financiële regeling heeft getroffen die tot voor kort taboe was en werd beschouwd als 'een greep uit de pot'. 'We zijn in een landelijke krant te kijk gezet als zakkenvullers.' Pagina 7 Al direct na het verschijnen in de krant van dinsdag, komen bij de redactie de deelnameformulieren voor de Raad-uw-raadprijsvraag binnen. Ook via e-mail komen schat tingen binnen. Met name de men sen die per e-mail reageren, wordt verzocht niet alleen hun naam, maar ook hun adres en vooral hun tele foonnummer bij de inzending te vermelden. De winnaars krijgen direct na het bekend worden van de uitslag bericht, zodat de prijs kan worden uitgereikt tijdens de verkiezings avond die op 7 maart in Question Plaza wordt gehouden. Deelname formulieren kunnen nog tot maan dag 6 maart worden ingeleverd. Texelaar vast na Rotterdamse cocaïnevondst De gecombineerde actie vorige week dinsdag in de Noordwester in Den Burg, waarbij de FIOD- ECD, de douane en de politie betrokken waren, blijkt verband te houden met een vondst van 1780 kilogram cocaïne in de haven van Rotterdam. Op Texel is volgens het Openbaar Ministerie in Rot terdam één aanhouding verricht. De cocaïne, met een straatwaarde van €72 miljoen, zat verstopt in een industriële boiler van vier bij acht meter, die vrijdag 3 februan in de haven van Rotterdam opdook. De lading was verscheept vanuit Curasao naar Rotterdam en kwam aan het licht bij een controle door de afdeling pre-arrivals van de dou ane. Een drugshond leidde naar de cocaïne, die in een geheim compar timent in de container verstopt zat en inmiddels is vernietigd. In en bij een loods in het stedelijk havengebied in Amsterdam zijn in verband met deze zaak zes man nen aangehouden, uit Amsterdam, Breda en Zaanstad. De aanhou dingen werden verricht door het zogeheten HARC-team. een samen werkingsverband van douane, zee- havenpolitie, FIOD-ECD en het OM Rotterdam. Inmiddels is dat aantal opgelopen tot negen aanhouding, onder wie één Texelaar. Volgens een woordvoerder van het OM in Rot terdam loopt het onderzoek nog. Nadere gegevens over de aanhou ding op Texel zijn niet bekend. (Advertentie) TEXELSE^COURANT Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Lees alles over de provinciale begroting en win een lunch in \otot^pto*wc*c het provinciehuis! va" uotta"0 Kijk in deze krant! De Stichting Sint Donatus is in onderhandeling met een grote overkantse organisatie over over name van de biologisch dyna- j mische zuivelboerderij bij Den Hoorn. Reden is volgens woord voerder Marc van Rijsselberghe dat het management dat al enige jaren het bedrijf bestuurt de ver- nieuwende en innovatieve eigen- j schappen 'in onvoldoende mate heeft gekoesterd'. Die doelstellingen zijn al zo'n dertig jaan biologisch-dynamische land bouw, voorlichting, productvernieu wing en sociale opvang. Het maakte Donatus volgens Van Rijsselberghe tot een toonaangevend bedrijf op het gebied van product- en markt ontwikkeling. 'Het is de basis waar op de boerderij heeft gedraaid. Dat is de laatste jaren in onvoldoende mate opgepakt. Het is niet zo dat het bedrijf in de problemen verkeert, alles kan gezond draaien. Maar er zijn wel interne veranderingen op komst, al zal daar naar buiten toe niet zoveel van zijn te merken.' Van Rijsselberghe spreekt over een 'superdeal' met een grote orga nisatie die naar verwachting aan het eind maart rond zal komen. Er komt naar verwachting een nieuw management dat het bedrijf met de bestaande medewerkers gaat runnen. Leesverder op pagina 5 l Omdat het een waterrijk gebied is waar vee trekvogels verblijven I en foerageren, is Texel door de minister van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit aangemerkt als hoogrisicogebied met betrek king tot de vogelgriep. In een degelijk gebied gelden zwaarde- re maatregelen om het contact tussen pluimvee en wilde vogels te voorkomen. Per 20 februari I (maandag) geldt voor heel Neder land een afschermplicht, waar- I bij geen onderscheid meer wordt i gemaakt tussen hoogrisico- en laagrisicogebieden. I Pluimveehouders moeten de bui- tenuitloop van de hokken voor- I zien van netten of gaas. Daarnaast moeten zij de bovenzijde volledig afdichten tegen uitwerpselen van wilde trekvogels. Ook hobbydieren moeten binnen worden gehouden, ook hobbypluimvee dat binnen de bebouwde kom wordt gehouden. Er zijn nog geen infecties bekend die zijn overgebracht van wilde water vogels op de mens. Het contact Strandnota vraagt breed draagvlak De komende maanden werkt de gemeente aan een nieuwe strand nota. Belangstellenden krijgen op 30 maart de gelegenheid hierover hun mening te geven. Diverse (direct belanghebbende) partijen zijn inmiddels door het bureau Noordtij uit Leeuwarden benaderd voor een gesprek. De uit komsten van deze gesprekken wor den samen met de uitkomst van de openbare discussieavond verwerkt in de nieuwe nota, waarin beleid is vastgelegd voor de middellange termijn (tot 2020). Het streven is de nota nog voor het zomerseizoen I van 2006 gereed te hebben. Lees verder op pagina 5 verloopt tot dusver via pluimvee. Wie ergens op het eiland onder verdachte omstandigheden dode vogels aantreft, wordt gewaar schuwd deze ongemoeid te laten en de servicebalie van de gemeente te bellen (tel 362111). Meer informatie over de ophokplicht is te verkrijgen bij het loket van het ministerie, tel. 0800-2233322 en via de website www.minlnv.nl. Rechtbank stelt mediation voor in schutterskwestie De voorzieningenrechter van het kantongerecht in Den Hel der ziet graag dat de Texelse Scherpschutters en de Stichting Sportschutters Texel een media tor inschakelen om uit de huidige impasse te komen. De Scherp schutters spanden een kort geding aan omdat ze de huurprijs die de stichting voor de schiet baan vraagt veel te hoog vinden. Beide partijen kregen gistermiddag ruim de tijd om hun zegje te doen in deze gecompliceerde zaak. De Scherpschutters, vertegenwoor digd door mr. M.A. Jacobs, voerde aan dat de €188,- die de stichting vraagt voor een dagdeel huur van de baan ruim driemaal hoger is dan het gangbare tarief. De Sportschut ters verweerden zich bij monde van raadsman mr. R Gerritsen. Aan het eind van de zitting, die duurde van 15.15 tot 17.00 uur, bood de rechter aan vonnis te wijzen, maar gaf hij ook aan dat zijn voorkeur uitgaat naar mediation. De Sportschutters wijzen dat niet op voorhand af, maar vinden dat dit besluit meer is aan de Schietsportvereniging Texel. De Scherpschutters wilden gisteren geen commentaar geven. De rech ter wil met een week weten of beide partijen al dan niet via mediation tot een oplossing willen komen. Kees Dros weg als voorzitter Duurzaam Texel Kees Dros vertrekt als voorzit ter van de Stichting Duurzaam Texel. Dros is vier jaar voorzitter geweest. Hij wordt hoogstwaar schijnlijk opgevolgd door Sybren Jutte uit De Cocksdorp. Volgens Dros staat zijn vertrek los van de diverse rechtszaken waarin hij momenteel is verwikkeld. 'Dat kost wel extra tijd en energie, maar heeft hierbij geen rol gespeeld.' Dros maakte vier maanden geleden bin nen Duurzaam Texel bekend dat hij met het voorzitterschap wilde stop pen. Dat wordt vanuit het bestuur bevestigd. De verwikkelingen rond Dros en Ice Blast waren voor het bestuur ook geen reden om te twij felen aan het functioneren van de voorzitter. Dros legt zijn taken neer, omdat hij naar eigen zeggen druk heeft met zijn werkzaamheden voor het reserveringssysteem RENT-is dat hij samen met enkele Texelaars heeft opgezet. 'Ik heb met veel plezier voor Duurzaam Texel gewerkt, er zijn aardig wat vorderingen gemaakt, maar het is nu tijd dat er een andere kracht komt.' Jutte, die nog niet zo lang op het eiland woont, is ingeni eur en heeft zich bij een ingenieurs bureau bezighouden met thema's op het gebied van milieu en water. Volgens Dros is hij zich momenteel aan het onënteren en gesprekken aan het voeren met betrokkenen bij Duurzaam Texel. Hij verwacht dat eind deze maand de overdracht van werkzaamheden kan beginnen. Dros werd eind 2002, begin 2003 voorzitter van de stichting. Hij nam toen het stokje over van Rob Wortel die sindsdien bestuurslid van de stichting is. Dros blijft in de toekomst bij Duur zaam Texel betrokken. Bedoeling is genten onderzochten vorige week op de OSG de inhoud van de kluisjes van leerlingen. (Foto Wesier van Boomar, zaam lexei ueiruKKen. Deuoeimy is m - -- i a dat hij onder meer voor het project e politie heeft bij een onderzoek erg blij' met het resultaat. 'Dit beves- De rector zit een beetje met h De politie heeft bij een onderzoek op de OSG naar de inhoud van de kluisjes van leerlingen geen schokkende vondsten gedaan. Volgens rector Henk de Vries wer den tussen alle spullen drie kleine mesjes aangetroffen - 'voor 99 cent verkrijgbaar bij de Blokker en bedoeld om een appel te schil len' -, evenals een half opgerookte stickie. De politie heeft de spullen aan de rec tor gegeven, die ze via de mentoren en vergezeld van een waarschuwing dat ze niet op school thuishoren bij de leerlingen zal terugbezorgen. Het onderzoek werd vorige week don derdag gehouden op initiatief van de politie en met goedkeuring van de schoolleiding. 'Dit gebeurt ook op andere scholen in Noord-Holland. We vonden het een goed idee, gelet op de geruchten over rotzooi die cir culeren', aldus De Vries. Hij is 'heel erg blij' met het resultaat. 'Dit beves tigt dat we keurige kinderen op onze school hebben.' Sommige leerlingen waren minder blij met het onderzoek. Wesley van Bommel, redacteur van de schoolkrant, schreef de Texelse Courant een brief waarin hij zich beklaagt over de rommel die de agenten zouden hebben achterge laten. 'Voordat die kwamen, was mijn kluisje gewoon netjes, maar toen ik mijn kluisje daarna open maakte, flikkerde de helft eruit. Ik vind het gewoon schandalig!', citeert hij een medeleerling. Ook zouden werkstukken zijn 'gedemonteerd'. 'Maar dan wel op een manier dat ze niet opnieuw te monteren meer zijn.' Volgens De Vries valt het allemaal wel mee, hebben de agenten hun werk 'zorgvuldig' gedaan en ver dienen de agenten 'complimenten'. Een boze vader beklaagde zich dat de medicijnen van zijn aan astma lijdende kind in beslag zijn genomen. De rector zit een beetje met het geval in zijn maag. 'Die medicijnen zijn niet teruggevonden. Maar we kunnen ons niet voorstellen dat de politie ze heeft weggemaakt. Onze conciërge heeft erbij gestaan en is er voor negenennegentig procent zeker van dat alles is teruggestopt. Ik wil niemand beschuldigen, maar het zou ook kunnen dat die leerling z'n medicijnen niet in het kluisje maar in zijn tas heeft gestopt.' aanvoering van Duurzaam Texel pro beren diverse partijen en gebruikers van het Hogeberggebied in dat pro ject gezamenlijk oplossingen te vin den voor de diverse vraagstukken die al jaren op het bijzondere stukje Texel liggen. 'We zijn daar inmiddels zover dat iedereen bereid is geza menlijk aan oplossingen te werken.' Dros legt ook zijn voorzitterschap van de Stichting Texel Academie neer. Bij die stichting blijft hij echter eveneens zijdelings betrokken. De gemeente doet een dringend beroep op de inwoners om de vuil containers niet later dan om half acht aan de weg te zetten. Daardoor kan de reinigingsdienst de routes beter plannen aan de hand van het aanbod en niet aan de hand van het verwachte tijdstip. Het gebeurt nu dat de mede werkers van gemeentewerken al om half elf klaar zijn met de ochtendwijk, maar niet verder kunnen omdat de inwoners gewend zijn de container pas 's middags langs de weg te zet ten. Hierdoor kunnen mensen maar gedeeltelijk worden ingezet. Mensen die hun container na half acht aan de weg zetten, lopen het risico dat de vuilniswagen al is geweest. TNO heeft deze week de gebit ten van zo'n 225 Texelse kin deren onder de loep genomen. Onderzoekster en tandarts Anne- marie Schuller van het weten schappelijk onderzoeksinstituut bekeek onder meer de stand van de gebitten, de vullingen en de laklagen. Het onderzoek op Texel is onderdeel van een groot onderzoek dat TNO in opdracht van de Samenwerkende Regionale Instellingen voor Jeugd- tandverzorging (SRI) verricht. De Stichting Jeugdtandverzorging Texel is aangesloten bij dat samenwer kingsverband. Het onderzoek moet uitwijzen of.de gebitten van kinderen die bij de jeugdtandverzorging in behandeling zijn verschillen vertonen ten opzichte van de gebitten van kinderen die naar de reguliere tand arts gaan. Op Texel gaan kinderen vanaf hun twaalfde naar de regu liere tandarts. Tot die tijd worden ze twee keer per jaar tijdens schooltijd gecontroleerd en behandeld in de jeugdtandartswagen. Schuller: 'We zijn afgelopen week bij Thijsseschool, de Lubertischool, de Jozefschool, de Bruinvis en de Akker geweest om de gebitten te screenen.' Kinderen van 5. 8 en 11 jaar oud mochten in de stoel van de nieuwe dental car plaatsnemen. Ze konden met een gerust hart gaan liggen; het enige dat Schuller deed was kijken met behulp van een spie geltje. De boor bleef onaangeroerd. De ouders kregen een vragenlijst voorgelegd met vragen over wat de kinderen zoal eten en drinken. Schul ler kon nog geen uitspraken doen over de staat van de gebitten die ze de afgelopen dagen heeft gezien. 'Dat kan pas over een half jaar als alle gegevens met elkaar zijn verge leken.' Schuller vergelijkt de Texelse gebitten met de gebitsgegevens van andere kinderen van 5, 8 en 11 jaar oud. Behalve op Texel doet ze onderzoek in Nijmegen, Rotterdam, Zoetermeer en Noordoost-Brabant waar kinderen eveneens onder de hoede van de jeugdtandverzorging zijn. Die gegevens worden in het onderzoek meegenomen. TNO stuurt de resultaten en moge lijke aanbevelingen naar de SRI. 'Het is dan aan hen om te bekijken wat er verder mee moet gebeuren.' In 1998 en 1992 hield TNO op het eiland al soortgelijke onderzoeken. Het onderzoek van 1998 leerde dat de verzorgingsgraad van de meikge- bitteo bij 8-jange kinderen was toe genomen ten opzichte van 1992. De verzorgingsgraad van de blijvende gebitten bij 11 -jarigen bleek in 1998 echter te zijn afgenomen ten opzichte van 1992. Texel kent een bijzondere historie op het gebied van jeugd tandverzorging. Het is één van de weinige gemeenten in het land waar sinds de jaren zestig onafgebroken een eigen instelling voor jeugdtand verzorging is geweest. Momenteel worden met de dental car jaarlijks zo'n 1500 kinderen bereikt. Tandarts Annemarie Schuller van TNO bekijkt het get "am afgelopen week in totaal zo'n 225 Texelse kinde

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1