3e<Jnjvig/ie/ci oPIENie TEXELSE 2 COURANT Steun Innovatiefonds Visspecialist Viswinkel Oudeschild hypermodern aangepast 'Haai hangt lekker met vin in branding' Zwarte zeehond in container Agenda teso oud Papier Hij stond voor een keuze. Zijn zaak gewoon een doorsnee opknap beurt geven of grondig op de toe komst aanpassen. Eigenaar Peter Bongaards van de Texelse Visspe cialist in Oudeschild koos voor het laatste. Het resultaat is een hypermoderne viswinkel gewor den. 'We wilden er iets bijzonders van maken, waar de beleving van de klant voorop staat.' Een nieuw groot zeeaquarium met zo'n 22.000 liter water is dé blik vanger in de verbouwde zaak. Maar in de ogen van Bongaards en zijn vrouw Diana Kiewiet is het een onderdeel van het geheel. De menu's en prijzen die voortaan digitaal op zes grote plasmaschermen boven de toonbank worden vertoond, de weegschalen en kassa's die draad loos met elkaar in verbinding staan en de nieuwe moderne en energie zuinige visbakovens zijn voor hen minstens zo belangrijk. 'We hopen met alle aanpassingen voor zeker de komende vijftien jaar weer goed te zijn ingericht.' De nieuwe draadloze kassa's zijn het meest innovatief te noemen. Zozeer zelfs dat Bongaards nog even moet wachten op de laatste ontwikkelingen in Japan, voordat hij ze kan gebruiken zoals hij wil. 'Het moeten kassa's worden waarbij automatisch een onderscheid wordt gemaakt tussen bestelde produkten die wel en niet gebakken moeten worden. Bedoeling is dat producten die gebakken moeten worden auto matisch aan mensen bij de bakoven worden doorgegeven. Maar daar moeten we nog even op wachten.' Bijzonder zijn eveneens de plas maschermen boven de toonbank. Diverse foto's van de verschillen de soorten vis en gerechten in het assortiment komen om de zoveel tijd automatisch voorbij. Bongaards: 'Boven elk scherm zit een computer in het plafond en die computers staan weer in verbinding met een computer op mijn kantoor. Voor het aanpassen van prijzen hoef ik alleen maar op mijn computer een wijziging in te voeren en het systeem opnieuw te starten. Tijdens bezoeken die we vóór de verbouwing aan diverse vis winkels in het land brachten, viel het me op dat de prijzen nog vrij vaak met een krijtje op een bord waren gezet. Dat kan prima, maar wij wil den het toch graag anders doen.' De nieuwe visbakovens zijn voorzien van leidingen waarmee olie automa tisch kan worden afgevoerd en aan gevoerd. Dat laatste is eveneens een noviteit. 'In de opslagruimte hebben we een tank met verse bakolie staan die via de leidingen wordt aange voerd. Dan hoef ik nooit meer met dorpsgenoten. Fia Joustra van Pha ros en de vrijwilligers oogstten veel lof voor hun initiatief. blikken olie door de zaak te lopen.' De toonbank is met een paar meters uitgebreid tot achttien meter lengte. Langs vrijwel de gehele lengte liggen verse viswaren in vitnnes uitgesteld. Op het uiteinde nabij het zeeaqua rium is een bak gemaakt waarin kreeften zwemmen en oesters lig gen. 'Die kunnen we wel wegstop pen, maar we vinden het beter ze gewoon in het zicht te leggen, zodat je zoveel mogelijk kunt zien.' De plek waar de haring wordt schoonge maakt is voorzien van een koeling waar de haringresten automatisch invallen. 'Als het afval koud blijft, ruik je het niet.' De schoonmaakplek is zowel voor links- als rechtshandigen geschikt. Innovatiefonds Bongaards en Kiewiet begonnen eind oktober met aanpassen van hun zaak. Het Innovatiefonds Kop van Noord-Holland voor het Mid den- en Kleinbedrijf was bereid als stimulering voor de innovatie een zogeheten achtergestelde lening van vijftigduizend euro te verstrekken. Bongaards: 'Dat is geen subsidie, ik moet het gewoon terugbetalen, maar door de achtergestelde lening kon de bank de investeringen in de verbouw als minder risicovol beschouwen, want de verbouwing is een forse investering geweest. Het was ook een pluspunt dat ik voor een lening in aanmerking kwam, want je moet aan veel criteria voldoen.' Het fonds, waarin 700.000 euro zit, is in het leven geroepen door de pro vincie, Rabobank Kop van Noord- Holland en het Europees regionaal economisch stimuleringsprogramma Kop&Munt om innovatieve onder nemers een steuntje in de rug te geven. De Visspecialist is het negen de bedrijf in Noord-Holland dat door het fonds is geholpen. De vernieuwingen zorgen naar ver wachting voor uitbreiding van de werkgelegenheid. Bij de Visspecialist werken in totaal 17 mensen. 'De uit breiding zal niet meteen in het aantal zitten, maar we verwachten in eerste instantie dat de mensen die hier wer ken meer uren kunnen gaan draaien.' De verbouwingen werden uitgevoerd door Zegel Bouw (hoofdaannemer) en enkele Texelse onderaannemers. De software voor de plasmascher men werd door een vriend van Bon gaards ontwikkeld. Een mooi com pliment voor hem en Kiewiet was het bezoek dat een directeur van visfabrikant Ouwehand uit Katwijk tijdens de verbouw bracht. Volgens hem kreeg Bongaards één van de mooiste viswinkels in het land. Bon gaards: 'Ik zal het zelf niet zeggen, maar het was een mooi compliment. Waar het mij om gaat is dat de klant het een mooie winkel vindt.' De win kel is sinds gisteren weer geopend. Bouwval De situatie op de Hogeberg is een niet te filmen en beschamende toestand geworden. Een overdui delijk voorbeeld van hoe het niet moet. Papieren macht die uitstijgt boven het redelijk denken. Het is voor de gewone burger moeilijk te begrijpen dat er zo vaak op aller lei gebied regels kunnen worden ingevoerd die het functioneren veelal niet vlotter maken. Terwijl het aan de andere kant zo moeilijk is deze na gebleken onwerkbaar heid ook weer afgevoerd te krij gen. Waarom kan het ene wel en het andere niet? In het geval van Pan en Brügemann lijkt alle logica zoek. De verzameling schuren op de Hogeberg is altijd al een aan fluiting geweest en had er nooit mogen komen. Wat een geluk dat er dan mensen zijn die het geld en de visie hebben deze ellende ongedaan te willen maken. Die een mooi Texel willen, waar we allemaal van kunnen meegenieten. Ja, zelf gaan de initiatiefnemers er ook op vooruit en zitten ze er na realisatie vorstelijk bij. Fijn voor ze toch? Of hadden we er zelf willen zitten en misgunnen we het ze? Ja, in dat geval... Handhaven (laten) en afvoeren die plannen om rechtsongelijkheid te voorko men. Bestuurders, wees niet zo bang om soms rechtsongelijkheid toe te passen, wanneer je in rede lijke gevallen daarmee iets moois creëert. Verstop je niet achter het excuus van gevreesd gedrens. Het moet af en toe mogelijk zijn iemand een voordeel te gunnen, zonder daarna aan Jan en alleman ook van alles toe te moeten staan. Mensen die elkaar het licht in de ogen niet gunnen zullen er altijd zijn, maar mogen niet het beleid sturen. Het blijkt dat sommige regels zo gekmakend zijn, dat ook een onaf hankelijk verslaggever daarvan soms de kluts kwijt raakt. Getuige de onderschriften bij de foto's in de krant van vrijdag. Tenminste, ik hoop dat het zijn kluts was en dat de onderschriften verwisseld zijn. Want wat geldt in de vrijdagkrant nu als monumentaal gebouw en wat als een bouwvallige ellende? Door alle gedoe is dit blijkbaar met meer duidelijk. Daarom houd ik mijn hart vast voor wat daaruit voortvloeiend mogelijk kan gaan er gebeuren met al de vergelijk bare 'bouwvallen' die de laatste jaren met zoveel zorg zijn ge- en verbouwd. Denk dat ik maar een schutting om mijn eigen huis zet om bepaal de mensen niet op vervelende ideeën te brengen. Maar wacht eens. heb ik daar niet een vergun ning voor nodig? Pien Verberg DINSDAG 21 FEBRUARI 2006 Maaltijd Pharos groot succes Het dorpssteunpunt Oosterend kon donderdag vijftig eters verwelkomen op de eerste gezamenlijke maal tijd in dorpshuis de Bijenkorf. De deelnemers (waaronder ook enkele jonge kinderen) konden kiezen uit boerenkool met worst en hutspot met een sudderlapje. Het eten was bereid door Rob en Meta Maas en de maaltijd viel zo in de smaak dat onmiddellijk werd besloten volgend jaar weer bij elkaar te komen. Er gingen zelfs stemmen op om twee keer per jaar gezamenlijk te eten. Hoewel ook mensen uit andere dor pen welkom waren, bestond het gezelschap voornamelijk uit inwo ners van Oosterend en Oost. Voor velen bleek het een moment om nader kennis te maken met hun Dierverzorger Mare Roeper geeft grijze zeehond Black een maaltje vis in de noodopvang die sinds vrijdag op het terrein van Ecomare staat. (Foto jetoen vm Hattum) Zorgcentrum zoekt naar vrijwilligers Zorgcentrum Texel is op zoek naar vrijwilligers die willen helpen bij de warme maaltijd het gezamenlijk kof fiedrinken. Ook vrijwilligers die willen helpen bewoners naar de Irenezaal en terug te brengen zijn welkom. Hulp tijdens de warme maaltijd is op doordeweekse dagen nodig van 11.30 tot 13.30 uur en in het week end van 11.00 tot 13.30 uur. Hulp voor het koffiedrinken is dagelijks nodig van 10.00 tot ongeveer 10.30 uur. Geïnteresseerden kunnen con tact opnemen met Yvonne van de Pijpekamp, tel. 363200. Peter Bongaards en Diana Kiewiet bekijken de kreeften die sinds de verbouwing rondzwemmen achtergrond het nieuwe aquarium met ongeveer 22.000 liter water waarin onder meer haaien bak op de toonbank. Op de rondzwemmen. (Foto Jeroen wi Hattum) Hij is zo'n 4,5 meter lang, 3,5 meter breed en 1 meter hoog. Er zit ongeveer 22.000 liter water in, een kleine 2000 kilo decoratiema teriaal en er zwemmen diverse soorten zeedieren in rond. Een nieuw groot zeeaquarium is één van de blikvangers in de ver bouwde Visspecialist in Oude schild geworden. Het mag één van de grotere aquaria in Noord- Holland worden genoemd. Het aquarium bevat vier zogehe ten blacktiphaaien uit de Indische Oceaan, drie murenen (zeepalingen), diverse horsmakrelen en een grote pijlstaartrog. Met lampen boven de bak wordt dagelijks automatisch een dag- en nachtsituatie voor de dieren gecreëerd. Het water is constant tussen de 24 en de 26 graden. 'Tij dens de voorbereidingen moesten de lampen goed op het water wor den afgesteld, zodat er niet teveel warmteafgifte zou zijn', aldus Peter Bongaards. Met behulp van pompen en een zogeheten eiwitafschuimer wordt elk uur via een gesloten circuit het water ververst en belucht. Met jets wordt stroming veroorzaakt. 'Daarmee wordt het ververste water verspreid en die haaien vinden het lekker om met de vinnen in de branding te hangen.' Het voeden van de die ren brengt enige regels met zich mee. 'We moeten eerst de haaien te eten geven en dan de rest van de vissen. Als we dat niet doen, lopen we het risico dat de haaien de kleinere vissen opeten.' Het geheel, dat zo'n dertig ton weegt, staat op een betonnen vloer die los van de vloer van de winkel is gestort. Er zit rondom een soort piepschuim tus sen beide vloeren. Op die manier moet voorkomen wor den dat het aquarium verzakkingen in de winkel zou kunnen veroorza ken. Ook moet de bak zo bestand zijn tegen trillingen. Het water is kraanwater waaraan zout is toege voegd. De viswinkel beschikt niet over de mogelijkheid om zeewater in te laten. Volgens Bongaards is er bewust voor gekozen vissen te laten zwemmen die niet in de Waddenzee voorkomen. 'Die kun je al zien bij Ecomare en wij waren niet van plan met hen te concurreren. Vis verko pen blijft ons hoofddoel, maar hopen op deze manier wel de beleving bij de klant te verhogen.' Het aquarium werd gebouwd door het bedrijf Sea- life uit Nieuwe Niedorp. Texelse Reede viert jubileum Dat het deze maand tien jaar gele den is dat de Texelse Reede aan de Haffelderweg de deuren opende, wordt vrijdag 24 februari gevierd door bewoners en familie. Het feest wordt gehouden in dorps huis De Wielewaal in De Waal, met als hoogtepunt een playbackshow door de bewoners. Het feest kon tot stand komen dankzij een gift van TESO. Door de samenwerking met Noorderhaven en De Waerden biedt de Texelse Reede momenteel onderdak aan 22 mensen met een verstandelijke beperking. Hersenstichting De collecte voor de Hersenstichting en het Fonds Psychische Gezond heid die onlangs werd gehouden, heeft op Texel €2.380,11 opge bracht. Dit geld komt ten goede aan wetenschappelijk onderzoek en voorlichting. Het was de tiende keer dat deze collecte werd gehouden. Forumdiscussie over bijgeloof Onder de titel Bijgeloof moet je koesteren wordt maandag in de openbare bibliotheek aan de Drij verstraat in Den Burg een forum discussie gehouden 'over ver trouwen en wantrouwen in geloof en wetenschap'. De avond begint om 20.00 uur en staat onder lei ding van Subhan Koning, psy choloog en docent humanistische vorming, en Maaike Vonk, biblio theekmanager. In de discussie wordt aan de hand van stellingen gesproken over weten schap, alternatieve geneeswijzen en godsdienst. Het is niet de bedoe ling mensen van hun (on)geloof af te brengen of te bekeren. Er wordt gesproken door Kees Veth, astro noom, werkzaam als fysisch oce- anograaf bij het NIOZ; Piet van de Werken, dierenarts, lid van de Ver eniging tegen de Kwakzalverij en lid van Scepsis, studiekring voor de kri tische evaluatie van pseudo-weten- schappen en het paranormale: Arien van Erkelens, regressietherapeut en yoga-meditatieleraar; Krista Mirjam Dijkerman, theologe en verpleeg kundige; Joyce Pool, lerares maat schappijleer aan OSG, en Manto Courtar, die als secretaris van het bisdom in Suriname betrokken was bij interreligieuze samenwerking. Black is de naam. De grijze zee- de eerste die is opgevangen in de hond, die op 31 januari bij Petten container die Ecomare afgelopen op het strand werd gevonden, is vrijdag liet plaatsen. Het centrum voor wadden en Noordzee heeft momenteel zoveel zeehonden in de opvang dat het extra opvangruimte heeft moeten creëren. Die extra ruimte bestaat uit een container van het NIOZ waarin twee grote bakken staan. Een met water en eentje zonder. Ecomare heeft momenteel liefst 21 grijze en 2 gewone zeehonden in de opvang en dat was iets teveel van het goede. Van de 21 grijze zeehonden zwem men er momenteel 10 in het zoge heten kraambassin. De rest is nog in quarantaine. Ecomare sluit niet dat er de komende tien nog meer zeehonden in de opvang bijkomen. De meeste dieren zijn afkomstig uit Engeland en Schotland waar honderdduizenden grijze zeehon den leven. 'Dat konden de dier- verzorgers zien aan de leeftijden. In Engeland en Schotland zijn de geboorten eerder begonnen dan in Nederland.' De zeehond Black is overigens nagenoeg net zo zwart als soortgenoot Zwarte Lola die een paar weken geleden op Vlieland werd gevonden en met enige tam tam als zeldzame zwarte zeehond in de landelijke media werd gepresen teerd. 'Er zijn dus wel meer zwarte zeehonden, maar veel kom je ze niet tegen.' Dinsdag 21 februari: In Ecomare begint om 19.00 uur een familieprogramma over sterren. Ook bij bewolkt weer gaat het programma door. Deelname kost €4,50. De FNV Vrouwenbond komt voor de jaarvergadering bijeen in De Buureton aan de Beatrixlaan, aanvang 20.00 Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 13.45 uur), de Nederlands gesproken versie van Dreamer, mijn droompaard (14.00 en 16.15 uur) en De Kronieken van Namia (16.00 uur), Munich (18.45 uur), Two for the Money (21.45 uur) en Crash (22.00 uur). In de serie De Volkskrant-filmavonden voor het laatst Guernsey (19.30 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draaien Plop en het Vioolavontuur (aanvang 14.00 uur), March of the Penguins (15.30 uur) en Rumor has it (20.30 uur). Woensdag 22 februari: Zandbank Sport and Adventures houdt workshops powerkiten en blok- arten. Aanmelden en inlichtingen: tel. 316699, 06-22561045 en www.actief- optexel.nl. Texelse agrariërs bezoeken drie col lega's uit de melkveehouderij. Het eerste is om 9.30 uur het bedrijf van Ron en Jeroen Hin, Spangerweg 32, De Waal. De boerderijentocht is een initiatief van de Vereniging voor Bedrijfsvoorlichting. In Ecomare vinden tussen 10.00 en 15.00 uur verschillende educatieve activiteiten plaats. In Ecomare begint om 10.00 uur het familieprogramma 'Zeehond binnen stebuiten', met een kijkje achter de schermen van de zeehondenopvang. Deelname kost €4,50. In Ecomare begint om 12.00 en om 14.00 uur de poppenkastvoorstelling 'Prinses Moeka en de lepelfamilie'. Gratis voor bezoekers van Ecomare. beperkt aantal plaatsen. In dienstencentrum De Buureton aan de Beatrixlaan in Den Burg wordt om 18.00 uur de maandelijkse maal tijd van de Stichting Welzijn Ouderen geserveerd. 15.00 uur verschillende educatieve activiteiten plaats. In Ecomare begint om 12.00 uur de poppenkastvoorstelling 'Prinses Moe- ka en de lepelfamilie'. Gratis voor bezoekers van Ecomare, beperkt aan tal plaatsen. Om 20.00 uur begint in het Eierland- sche Huis de jaarvergadering van de afdeling De Cocksdorp-Eierland van de NBvP Vrouwen van Nu. Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 13.45 uur), de Nederlands gesproken versie van De Kronieken van Narnia (14.00), Plop en het Viool- avontuur (16.00 uur), de Nederlandse versie van Nanny McPhee, de magi sche kinderjuf (19.00 uur). Rumor has It (19.30 uur), Munich (21.00 uur) en Crash (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draaien March of the Penguins (aanvang 15.00 uur) en Two for the money (20.30 uur). Vrijdag 24 februari: In het gebouw van Kotex aan het Paelwerck in Den Burg wordt de laat ste ronde om het Texels kampioen schap klaverjassen gespeeld. Aan vang 20.00 uur. In theater Klif 12 in Den Hoorn begint om 20.30 uur een voorstelling van Ronald Goedemondt. Toegang €14,-. Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 13.45 uur), de Nederlands gesproken versie van Nanny McPhee, de magische kinderjuf (14.00 en 16.15 uur), Plop en het Vioolavontuur (16.00 uur), March of the Penguins (18.45 uur). Rumor has it (19.30 uur), Munich (21.00 uur) en Crash (21.45 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draaien de Neder lands gesproken versie van De Kro nieken van Narnia (aanvang 15.00 uur) en Two for the money (20.30 uur). TESO zet vrijdag en maandag van 9.30 tot 16.30 uur twee boten in en verzorgt dan ieder half uur een afvaart, zowel vanuit Den Helder als vanaf Texel. Toch moeten automobilisten er rekening mee houden dat ze een half uur moeten wachten. Dan kan vrijdag In Question Plaza in Den Burg begint om 20.00 uur het derde politieke café. Cinema Texel vertoont Knetter (aan vang 13.45 uur), 'de Nederlands gesproken versie van Dreamer, mijn droompaard (14.00 en 16.15 uur) en De Kronieken van Narnia (16.00 uur). Munich (18.45 uur). Rumor has it (19.30 uur), Two for the Money (21.45 uur) en Crash (22.00 uur). In bioscoop De Kiekendief op vakan tiepark De Krim draaien Plop en het Vioolavontuur (aanvang 14.00 uur), March of the Penguins (15.30 uur) en Jarhead (20.30 uur). Donderdag 23 februari: Zandbank Sport and Adventures houdt workshops powerkiten, nordic walking en blokarten. Aanmelden en inlichtingen: tel. 316699,06-22561045 en www.actiefoptexel.nl. In Ecomare vinden tussen 10.00 en In verband met de vakantie haalt Scou ting Texel deze week geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Hoogwater te Oudeschild Di. 21 11.37 en - u. Wo. 22 00.37 en 12.37 u. Do. 23 01.44 en 14.04 u. Vr. 24 03.17 en 15.57 u. Za. 25 05.30 en 17.54 u. Zo. 26 06.50 en 19.04 u. Ma. 27 08.05 en 20.15 u. Di. 28 09.16 en 21.16 u. Aan het strand is het ongeveer een uur eerder hoogwater. De zon komt zondag 26 februari op om 07.39 uur en gaat onder om 18.09 uur; dinsdag 28 februari nieuwe maan; donder dag 23 februari doodtij. in Den Helder gebeuren tussen 13.00 en 16.00 uur en maandag op Texel tussen 9.00 en 12.00 uur en in Den Helder tussen 11.00 en 13.00 uur. Vrijdag zijn de afvaarten van 10.00 uur vanuit Den Helder en 13.30 uur vanaf Texel uitsluitend bestemd voor het vervoer van gevaarlijke stoffen. Er worden geen wachttijden verwacht. Meer informatie over de veerdienst is te verkrijgen via tel. 369600 of website www.teso.nl. TEXELSE^COURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rómmets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 -31 41 11 E-mail info®lenr.nl Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automatisch) Per jaar €68,30 66.15 (automatisch) i Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement Uitsluitend schriftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementsperiode. Muziek in De Aanleg Hoewel de oorspronkelijk gepro grammeerde bluesmiddag-wegens ziekte is komen te vervallen, staat de laatste zondagmiddag van februari in Herberg De Aanleg in De Cocksdorp weer in het teken van de muziek. Het podium staat ook nu weer open voor iedereen. Sin ger/songwriter Adam Ricketts heeft toegezegd enkele sets te spelen en bovendien zal Ed van Bommel voor de eerste keer wat laten horen van zijn soloproject Van stof, duisternis en de dood. Ook treedt hij samen met Marcel Jansen op, als Sloppy Tom. Aan het eind van de middag worden enkele nummers samen gespeeld, ledereen die mee wil spe len, is welkom. Tevoren aanmelden kan via De Aanleg, tel. 316207. De optredens beginnen om 14.00 uur. Vergadering OVD Ondernemersvereniging Den Burg (OVD) houdt donderdag 23 februari algemene ledenvergadering in hotel Den Burg aan de Emmalaan. De vergadering begint om 19.45 uur, op de agenda staan onder meer de intocht van Sinterklaas en de herinrichting van de Groeneplaats. Aftredend is penningmeester Jan de Wit, het bestuur draagt Erik Ven-1 neker voor als nieuw bestuurslid. I Na het officiële gedeelte volgt een voordracht door Ricardo de Graaf. v.beeldbanktexel.nl

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 2