Jacqueline de Porto heeft eigen praktijk als logopediste 'Luisteren is in dit vak een belangrijk aspect' [exelaars 'Nieuwe plan buitengebied moet minder gedetailleerd' TEXELSE J COURANT Werkgroep Minder Regels adviseert: Raad uw raad... DINSDAG 21 FEBRUARI 2006 Het beeld dat de gemiddelde Texelaar heeft van een logo pedist voldoet aardig aan het stereotype: een spraakjuffrouw die kleuters leert hoe zij goed moeten articuleren en van het slissen kunnen afkomen. Maar de logopedie omvat een veel groter terrein. Een deel van de patiënten wordt gevormd door mensen met afasie, een taalstoornis als gevolg van hersenlet sel, bijvoorbeeld na een beroerte. Dan komt er veel meer om de hoek kijken dan het oefenen van woorden. 'Deze mensen moeten op een andere manier, soms opnieuw, leren com municeren, want praten lukt vaak niet meer.' Jacqueline de Porto (41) werkt sinds 1988 als logopedist. Zij heeft een eigen praktijk en werkt twee dagen per week in verpleeghuis Den Koogh in Den Helder. Al op de middelbare school wist De Porto dat ze 'iets' in de zorg wilde doen. Wat, dat werd pas duidelijk toen haar moeder met een beroe pengids thuiskwam. 'Al bladerend kwam ik bij logopedie en dat leek me best leuk.' Het aantal cursisten dat destijds op de logopedieoplei- ding in Amsterdam werd toegelaten, was zeer gering en De Porto werd uitgeloot. De opleiding tot verpleeg kundige in het Helderse Gemini Zie kenhuis was het alternatief. Na een jaar kwam de Texelse studente voor een dilemma te staan. 'Ik werd toen alsnog toegelaten tot de logopedie- studie, maar ik had het in Den Helder heel erg naar mijn zin. Uiteindelijk heb ik de knoop doorgehakt en ben ik toch naar Amsterdam gegaan, omdat ik wist dat ik deze kans niet meer zou krijgen.' In haar achter hoofd speelde toen al de gedachte om op Texel een eigen praktijk te starten, omdat op het eiland slechts één logopedist werkzaam was. De jonge studente raakte vooral geboeid door de neurologische en psychologische aspecten van de studie. Minst interessant vond zij de vakken die met het gehoor te maken hebben. Noodzakelijk zijn die wel, want de logopedisten in spe wor den tevens opgeleid tot akoepedist, gediplomeerd om gehooronderzoek te doen en gehoorapparaten bij te stellen. 'Ik heb me er echt doorheen moeten worstelen. Vreselijk. Heel veel wiskunde en dat vond ik op de middelbare school al een drama.' Na haar opleiding was er in eerste instantie geen werk voor afgestu deerde logopedisten. En dus ging De Porto aan de slag als postbode. Daarnaast begon ze thuis voorzich tig haar eigen praktijk. 'Toen mocht dat nog gewoon in de huiskamer. Ik had een contract met een ziekte kostenverzekering en via verwijzing door huisartsen kreeg ik langzamer hand wat klanten. Toen deed ik het naast mijn werk bij de PTT en ik vond het eigenlijk wel goed zo.' Afasie Een telefoontje van het Logope- distenoverleg Kop van Noord-Hol land, waar De Porto lid van was, zorgde voor een grote verandering. 'Ik kreeg een baan aangeboden in verpleeghuis Den Koogh in Den Helder, waar veelal ouderen komen om te revalideren. Dat was een heel andere patiëntengroep dan ik gewend was, maar heel interessant omdat je veel met neurologie te maken hebt en dat is echt mijn ding. Hersenen zijn bereninteressant. Dat werd me tijdens mijn studie al dui delijk. In die tijd was er weinig aan dacht voor dat aspect van ons vak. Ik heb veel bijscholingscursussen gedaan. Toen mocht dat, nu moet het om in het kwaliteitsregister van logópedisten te mogen staan.' In Den Koogh werd het belang van communicatie De Porto meer dan ooit duidelijk. 'Je krijgt soms heel zware gevallen, waarbij het moeilijk is om wat te bereiken. Die men sen hebben een hersenbeschadi ging en dat is onherroepelijk. Ik zou een wonderdokter zijn als ik die patiënten aan het praten kreeg. Dat lukt dus niet. Dus kijk je of andere manieren van communicatie moge lijk zijn, want het is eenzaam als je niet kunt communiceren.' Geduld is volgens De Porto een onmisbare eigenschap voor een logopedist. 'Alleen het communiceren vergt al eindeloos geduld. Ik ben soms een kwartier bezig om te begrijpen wat iemand bedoelt. Dat is niet erg, want het is mijn werk maar de maatschappij heeft die tijd niet, en dat geeft problemen.' De patiënten die naar haar worden doorverwe zen, worden eerst aan een nader onderzoek onderworpen. 'Ik neem eerst een algemene anamnese af. In het gesprek met de patiënt probeer ik dingetjes uit en let op de manier waarop mensen pogen te commu niceren. Dat is belangrijk, tussen de regels door horen wat er nog meer aan de hand is. Dan wordt er een test afgenomen om te bekijken of de persoon in kwestie nog dingen kan benoemen, zinnen kan maken, lezen en schrijven en begrijpen wat er gezegd wordt.' Naar aanleiding van de uitkomst wordt, vaak in overleg met de familie, een behan delplan opgesteld. Tegenwoordig worden afasiepatiënten al na enkele weken naar een logopedist verwe zen, zodat het beste resultaat kan worden bereikt. 'Dat is natuurlijk ook afhankelijk van de toestand van de patiënt en of iemand zich nog wel wil inzetten om te kunnen praten of communiceren. Je kunt iemand niet dwingen om mee te werken.' Vertrouwenspersoon De rol van de logopedist, vooral in de verpleeghuizen, is volgens De Porto de laatste jaren behoorlijk ver anderd. 'De zorg is dynamisch. Je moet tegenwoordig heel flexibel zijn en mee gaan met de veranderingen. Er heeft enigszins een verschuiving plaatsgevonden. Wij moeten ons steeds meer bezighouden met de begeleiding van patiënt en familie. Iemand die nooit meer kan praten of niet meer goed kan praten, moet je leren om dat te accepteren. Boven dien is het vaak moeilijk om te begrijpen wat de gevolgen zijn van een beroerte. Verlamming zie je en afasie zie je niet, maar het verandert veel. De patiënt heeft problemen om zijn aandacht erbij te houden en de concentratie is weg. Vaak ont staan ook persoonsveranderingen. Voor de omgeving is dat lastig. Er is veel onbegrip. Hij kan wel schel den, maar niet mijn naam zeggen, hoor ik wel eens. Dat is hard. Je probeert ook de familie te helpen bij de acceptatie.' Daarnaast wordt de logopedist steeds vaker gezien als vertrouwenspersoon. 'Mensen leggen een hoop bij mij neer. Ze hebben het gevoel dat er eindelijk iemand naar ze luistert en vertellen mij van alles over de verpleging of de partner. Dan moet ik bepalen of er met die informatie iets moet gebeuren.' De gemiddelde behan- delperiode is ongeveer een half jaar. 'Zolang er herstel is, is er reden om door te gaan.' Doorgaans duurt een behandeling een half uur per keer. In de meeste gevallen is de logope dist niet discipline die zich over de patiënt ontfermd. 'Meestal is er een behandelend team met soms wel tien mensen, waaronder bijvoor beeld een fysiotherapeut, diëtist en neuroloog. Onderling is er nauw contact zodat de behandelingen zo goed mogelijk op elkaar kunnen worden afgestemd.' Kinderen De patiënten die De Porto in haar praktijk aan de Molenstraat ont vangt, zijn van een heel ander kali ber. Veel kinderen maar ook volwas senen, die stemklachten hebben of stemgerelateerde klachten. 'Zoals het gevoel dat je altijd een kikker in je keel hebt. Meestal komt dat door verkeer stemgebruik en is dat goed te verhelpen.' In groep 2 van de basisschool worden alle kleuters gescreend door een logopedist van de onderwijsbegeleidingsdienst. Bij problemen of twijfel worden kinde ren doorgestuurd naar De Porto of Mariët Roeper met wie zij samen de Texelse praktijk runt. 'Dan testen we de taal en verstaanbaarheid. Com municeren is heel belangrijk. Ook voor een kind. Als een kind zich niet goed kan uiten, kunnen gedrags problemen ontstaan, die gepaard gaan met negatief gedrag. Boven dien voelen kinderen zich onzeker als ze niet goed kunnen praten en kan dat ten koste gaan van de soci ale contacten.' Niet met alle kinde ren die (nog) niet praten, is wat aan de hand. 'We testen ook het taal begrip. Een kind dat weinig praat, maar genoeg begrijpt, is prima in orde. De één praat nu eenmaal snel ler dan de ander. Als er wel sprake is van een begripsachterstand, dan wordt ouders geadviseerd om bij voorbeeld vaker of anders voor te lezen of het spreektempo aan te passen. Bij twijfel over gehoorpro blemen volgt doorverwijzing naar het audiologisch centrum. Landelijk heeft zo'n 5 tot 10 procent van de schoolgaande kinderen last van taal- of spraakproblemen. De Porto schat dat dat percentage ook voor Texel van toepassing is. Dat er op haar vakgebied inmid dels veel is veranderd, blijkt ook uit de wachtlijst waarmee de Texelse praktijk te kampen heeft. Momen teel bedraagt die zo'n acht tot tien weken. 'We hebben echt keuzes moeten maken. Kinderen die slis sen of open mondgedrag vertonen, hebben op dit moment geen priori teit.' Hoewel zij haar werk nog graag doet, denkt de Texelse wel na over een mogelijke carrièreswitch. 'Ik ben nu nog op een leeftijd dat je nog wat anders kunt gaan doen. Een andere studie oppakken bijvoorbeeld. Ik zie me dit werk niet tot m'n pensioen doen. Af en toe krijg ik zo'n visioen: dan zie ik een grijze dame voor me, permanentje en brilletje op. Een echte spraakmadam. Daar moet ik niet aan denken.' Tekst en foto Louise van der Sluis Jacqueline de Porto: 'Luisteren is een heel belangrijk aspect in mijn vak. Paarse krokodil mascotte 'Minder Regels' Voor veel Texelaars is het vaak niet duidelijk wat de regels zijn en hoe de procedure verloopt als zij bij- dering van de commissie Minder Regels overhandigd door de afde lingsvoorzitter van het CDA, Carla Schrama, aan de voorzitter van de commissie, Marian Merkelbach. Dit met de belofte dat het boekje bij de volgende commissievergadering gereed zal zijn en voorzien van con- voorbeeld een vergunning aanvra gen, ook niet als zij al mjdden in die procedure zitten. Dit is de eerste conclusie die CDA Texel trekt uit een serie interviews met inwoners. Ook blijkt onduidelijkheid te bestaan clusies en aanbevelingen, over de verkoop van openbaar groen, lichte bouwvergunningen, detailhandel in het buitengebied, vergunningen voor kleinschalige evenementen, bepaling van de weg- breedte, identificatieplicht, gemeen telijke makelaardij en beperkingen in bestemmingsplannen. De inter views worden gebundeld in een zwartboekje. De kladversie werd afgelopen dinsdag op de verga- Gelijk met de overhandiging van het boekje werd een paarse krokodil als mascotte aan de commissie aangeboden. De paarse krokodil is bekend van de STER en staat natio naal symbool voor de bureaucratie. Het CDA gebruikt de krokodil in de verkiezingscampagne als illustratie bij het speerpunt Minder regels. If oio Harry de Graal) Het nieuwe bestemmingsplan Buitengebied moet minder gede tailleerd, duidelijker, uniformer, eenvoudiger en flexibeler. De nieuwe aanpak moet er toe lei den dat burgers niet met verras singen worden geconfronteerd, procedures soepeler verlopen, de hoeveelheden bezwaarschriften en artikel 19-procedures afnemen en dat de voorschriften goed kun nen worden gehandhaafd. Aldus de uitkomst van een bijeenkomst dinsdag van de werkgroep Min der Regels. 'Durf te schrappen', was de bood schap van Mimi Eelman, het nieuwe afdelingshoofd Ruimte. Dinsdag richtte Eelman zich niet tot haar collega's op het raadhuis, maar tot de leden van de werkgroep onder voorzitterschap van Marian Merkel bach. 'Voor elk nieuwe beleidsmaat regel, twee regels eraf', adviseerde Eelman, die zelf de eerste was om aan te geven dat hier voor haar afdeling 'een flinke uitdaging' ligt. De meeste irritatie wordt volgens haar veroorzaakt door regels die van hogerhand zijn vastgesteld, slechts vier procent komt voort uit voor schriften op gemeentelijk niveau. En daar ligt het grote probleem: een gemeente die voor de voet weg regels schrapt, loopt al snel vast op hogere wetgeving, die bepaalt dat procedures moeten worden gevolgd. Voorbeeld is de sloopvergunning, die velen graag zien verdwijnen maar die is vastgelegd in de Woning wet. Een soortgelijk verhaal gaat op voor een schoon grondverklaring. En enkele jaren geleden deed de raad haar best om de kapvergun- ning om zeep te helpen, maar ook dat is nog met gelukt, al lijkt hier wel schot in te zitten. Advies van Eelman aan de werkgroep, waarin naaste enkele 'ervaringsdeskundigen' voor al politici van CDA, Texels Belang en GroenLinks zitten, was om als gemeente niet vooruit te willen lopen op het landelijk beleid, maar samen met de Nederlandse Vereniging van Gemeenten druk uit te oefenen op de overheid om regels van hoger hand die als overbodig en hinderlijk worden ervaren, te schrappen. Boekei Een gemeente die ai wat verder is met het afschaffen van regels is Boekei, die bijvoorbeeld lichte bouwvergunningen niet meer toetst, maar een convenant met de archi tecten heeft afgesloten. De bur gemeester van deze plaats komt binnenkort naar Texel om over de ervaringen te vertellen. Vraag is hoever je als gemeente kunt gaan bij het afschaffen van regelgeving en het toezicht daarop. Een paar jaar geleden tikte de inspectie van VROM de gemeente op de vingers, omdat deze vond dat Texel het niet zo nauw nam met de regels. Een gemeente die te ver doorschiet, zoals Zuid-Beveiand, riskeert dat hij onder toezicht van VROM komt te staan. De inspectie van VROM is uitgenodigd om toe te lichten wat wel en wat echt niet kan. Texel heeft volgens Eelman al een aantal stappen in de goede richting heeft gemaakt. De instelling van de werkgroep Minder Regels is er één van. Hoopgevend is ook dat er een aanspreekpunt komt voor actualisa tie van het bestemmingsplan Buiten gebied, waarbij de recreatieparken speciale aandacht krijgen. Er komt een inventarisatie, waarbij eigena ren, omwonenden en gebruikers naar hun mening wordt gevraagd. De problematiek rond erfgrenzen, dakhellingen en hossies wordt tegen het licht gehouden, proce dures moeten simpeler. Overigens lijkt het Texelse publiek nog niet erg betrokken bij de de-regulering. Op de website minderregels@texel. nl kwamen tot dusver maar enkele reacties binnen. Meer is te verwach ten van het zogeheten Deskundigen Overleg, waarbij architecten, aan nemers en ambtenaren om de tafel gaan om te praten om het 'woud van regels' in de bestemmingsplan nen te beperken, de doorlooptijd van bouwvergunningen te verkorten en de Bouwverordening controleren op onbillijkheden. Parapluregeling De instelling van het Bouwberaad, waarbij verschillende ambtelijke disciplines zich gelijktijdig over een bouwaanvraag buigen, heeft er voor gezorgd dat aanvragen sneller kun nen worden afgehandeld. Mimi Eel man meldde dat op het raadhuis nu telefoontjes binnenkomen van Texe laars die aangenaam verrast zijn door de snelheid. Overigens is het nog niet gelukt iedereen tevreden te stellen. Ook die mensen bellen. Een soortgelijke groep gaat zich over de principeverzoeken buigen. Ook worden voorbereidingen getrof fen voor een zogeheten paraplure geling, die geldt voor alle bestem mingsplannen en ervoor moet zorgen dat de regelgeving daarin vermindert. Regels moeten worden verruimd, beperkingen die zijn opge legd moeten worden afgeschaft. Maria van der Spek (WD) noemt het voorbeeld van een bijkeuken die na sloop niet mag herbouwd of een te slopen huis dat bij herbouw op te korte afstand van de erfgrens blijkt te staan, zodat het niet meer past. 'Oude rechten moeten worden gehandhaafd.' Raad uw raad... en win een vakantie Question Plaza wordt gehouden, direct na het bekend worden van de uitslag. De inzendingen moeten uiterlijk maandag 6 maart in ons bezit zijn. U vult dus het aantal zetels in dat de deelnemende partijen volgens u zullen behalen. Ter vergelijking hebben wij de zetelverdeling van de vorige verkiezingen (in maart 2002) erbij afgedrukt. Let op dat het totaal aantal zetels vijftien moet zijn. In de laatste kolom vult u in hoeveel procent van de tiendui zend kiesgerechtigden gaat stem men. Zorg ervoor dat u dit getal met twee cijfers achter de komma invult. Bij gelijkluidende voorspel lingen is degene die het uiteinde lijke opkomstpercentage het dichtst benadert, winnaar. Raad hoe de gemeenteraad na de verkiezingen van 7 maart is samen gesteld en win een vakantie in een luxe stacaravan op vakantiepark Het Kuierpad in Wezuperbrug. Mee doen is simpel: raad hoeveel zetels de verschillende partijen bij de aan staande verkiezingen behalen en geef deze aantallen door aan de redactie van de Texelse Courant, Warmoesstraat 45, 1791 CN Den Burg. Dat kan met gebruikmaking van bijgaand formulier, maar ook gewoon op een bnefkaart of per e-mail (redactie@texelsecourant.nl). Winnaar is degene die het dichtst bij de werkelijke uitslag zit. leder een van achttien jaar en ouder kan meedoen, de prijswinnaar wordt bekend gemaakt tijdens de verkie zingsavond die dinsdag 7 maart in Winteranimal Eilandschutters Bijna honderd schutters van ver enigingen uit het hele land deden zaterdag in de Dennen mee aan de 'winteranimal' van handboogschiet vereniging De Eilandschutters. Zij schoten op verschillende doelen die - met dank aan Staatsbosbe heer - langs een vastgestelde route stonden opgesteld. Meer dan eén schutter had zich in authentieke kledij gestoken, wat een kleurrijk gezicht opleverde. Mede door het fraaie weer werd het een gezellige Wedstrijd met veel competitie. Tus sen het startsein (om 10.50 uur) en het laatste schot (om 15.00 uur) lag meer dan zes uur. Na afloop toon den de deelnemers zich tevreden over de locatie en de route. Uitslagen: BB/J: I.Martljn Visser (Coenschutters), 395: 2.Rob Slagter (Coenschutters), 385, 3.Eric van Wieren (Coenschutters), 382; 4 Lars Veld huis, 351; 5,Judith Feskens (Zeemacht), 344. BB/D:1.Emmy van Wieren (Coenschutters), 399; 2 Adnenne Folgerts (Coenschutters), 387; 3.Helma Huisman (Coenschutters), 353; 4 Jennie de Wit (Coenschutters), 326, 5.Syl- via Loonstra (Zeemacht), 263. B8/H:1.Pie- ter Koomen (Coenschutters), 474; 2.J.J. de Bruin (Coenschutters). 463; 3.Michael Rlson (Zeemacht), 415; 4 Ed Markus (Zeemacht), 400, ö.Andries Zonderland (Zeemacht), 397. C/H: 1 ,WI|nand van Rozenstraten (Concordia Amsterdam), 623, 2.Hans Witteveen (Con cordia Amsterdam). 599; 3.Jelger Fokkin- ga (Coenschutters), 475 C/J: Johan van Wieren (Coenschutters) 374. LB/D: LLinda Doornbos (NWTH), 454. 2.Tiny Laperre (Zee macht). 371; 3Astrid Feskens (Zeemacht), 326; 4.Evaline van Weerlee, 320, 5 Tryntsje van Duuren (Lemmer). 273; Carla Vermeend (NWTH), 177. LB/H: 1.Michel Zwart NWTH 490; 2.lzzat Darwish NWTH 471; 3. Jan Prins, 469; 4.Kees Borsboom NWTH 453, 5.Simon Verhoef Saense Handboog Skutters 443. LB/ J: I.Lex Feskens (Zeemacht), 400, 2.Nils Veldhuis, 315; 3.Sterre Veldhuis, 253, 4 Linda Verhoef (Saense Handboog Skutters), 170. R/ D 1.Nellie Kint (Saense Handboog Skutters). 541, 2 Henrike Andresen. 263. R/H. 1.Wil lem Beuken (HSV), 618, 2.Kees Zi|m, 557, 3.Randy Mieremet (Brederode), 550; 4.Edo Rutten. 541; 5.Jan van Rijn (Zeemacht), 541 R/J: I.Mark Wiering, 570, 2.Maikel Smit, 464, 3.Ester van Gils, 403; 4,Patrick Smit, 376; 5. Berry van der Geijn (Zeemacht), 353 Metsel een dorp De supermarkten van Super de Boer in Den Burg en De Koog doen mee aan de actie Metsel een dorp. Tot en met 30 april verkopen beide supermarkten bouwdozen met ech te steentjes en cement, waarvan de opbrengst ten goede komt aan het bouwen van een echt dorp in het door burgeroorlog getroffen Guinee Bissau. De bouwdozen zijn er in twee maten, een kleine van €4,99 en een grote van €7,99. De actie wordt mede mogelijk gemaakt door samenwerking met Postkantoren Nederland, DA, BelCompany en de ANWB Texels Belang CDA WD PvdA Groen Links D66 Bezem Opkomst Uitslag 2002 4 3 3 2 2 1 0 71,10 Prognose 2006 Naam Adres Postcode/Plaats Telefoon Leeftijd:

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5