De Koog -.69 goedkoper1.* 'Komst nieuwe huizen was grote doorbraak' 'Armoede moet beter bespreekbaar worden' ZDH na rust op dreef Runder- gehakt 0. 1.90- -m groente FRUIT TEXELSE J coURANT Opruiming Ed Witte en André van Strien indoorkampioen modelracers i/soior éf<e HMIKEN Alleen in het filiaal Nikadel 19 na 01 DINSDAG 21 FEBRUARI 2006 Waarom wilt u wethouder worden? Ik denk dat ik op die positie bestuur lijk goed kan functioneren. Tijdens de afgelopen raadsperiode heb ik vaak niet alleen als raadslid naar een onderwerp gekeken, maar ook beke ken hoe de wethouders daarmee omgingen. Wat zou u als wethouder willen berei ken? Een vermindering van het aantal regels. En als eerste moeten er min der regels in de bestemmingsplan nen komen. Die zijn nu zo gedetail leerd dat ze administratieve last en irritatie veroorzaken. De regels zijn soms ook met elkaar in tegenspraak. Minder regels kunnen er voor zorgen dat bouwvergunningen sneller wor den afgegeven. Door de gecompli ceerdheid duurt het voor ambtena ren nu vaak lang om uit te zoeken of een aanvraag aan alle regels voldoet. Voor de ambtelijke organisatie is het dus ook praktischer. Ambtenaren moeten er overigens bij een aanvraag wel altijd vanuit gaan wat er mogelijk is, dat gebeurt nu niet altijd. Loop je bij minder regels niet het risico dat slimmeriken de mazen in het net opzoeken? Je hoort vaak de vrees dat het een zootje wordt. Dan denk ik, de men sen die die vrees uitten maken er in ieder geval geen zootje van en ver der moet je vertrouwen in de mens hebben. We moeten er vanuit gaan dat iedereen het beste met Texel voor heeft. Wat heeft uw voorkeur, het college olraad? Daar kan ik nu nog geen keuze in maken. Het zijn twee belangrijke posities die allebei leuk zijn. Als ik wethouder zou worden, moet ik wel thuis iets regelen voor mijn werk. Marian Merkelbach uit Oos terend is bij de gemeente raadsverkiezingen lijsttrekker en kandidaat-wethouder voor het CDA. Ze kwam vier jaar geleden voor het eerst in de gemeenteraad. In het dage lijks leven doet ze de finan ciële en fiscale administratie van Texel Sun. Dat er nieuwe woningen mogen komen is een grote doorbraak geweest. De protesten tegen het ont wikkelingsbeeld die onder aanvoe ring van wethouder Nel Eelman bij de provincie zijn ingediend, hebben ervoor gezorgd dat er de komende tien jaar 600 nieuwe huizen mogen worden gebouwd. En er mogen mis schien nog eens 500 woningen in de dorpen bijkomen. Het is ook goed geweest dat we aan het begin van de raadsperiode extra geld beschik baar hebben gesteld om verouderde bestemmingsplannen te actualiseren, zodat het weer mogelijk is bouwver gunningen af te geven. Wat zijn de belangrijkste resul- Hadden bij die actualisatie niet met- taten van de afgelopen vier jaar een wat regels geschrapt kunnen geweest? worden? Vanwege de snelheid waarmee de plannen moesten worden her zien, is ervoor gekozen ze alleen constaterend te bestemmen, dus opnieuw vastleggen wat er al was. Het moest snel, omdat gemeenten vanaf volgend jaar geen bouwver gunningen meer mogen afgeven als een bestemmingsplan ouder dan tien jaar is. Wat is er niet bereikt? Het op tijd beantwoorden van brie ven. Het komt nog te vaak voor dat iemand pas na een jaar antwoord krijgt. Ook hier kan het helpen als er minder regels zijn, dan hoeft een ambtenaar bij ingewikkelde vragen minder uitzoekwerk te verrichten. Hoe ziet u uw rol als wethouder bin nen het duale stelsel? Ik heb het advies gehad niet het contact met de fractie te verliezen en dat was ik zelf, als ik wethouder word, ook niet van plan. Verder zou ik als wethouder met een politieke kleur in het college willen zitten. Als ik zou moeten kiezen tussen wat er in het collegeprogramma is vastgelegd of wat de fractie op een gegeven moment wil, dan zal ik toch moeten kiezen voor het collegeprogramma, want dat heb- ben de partijen na de verkiezingen afgesproken. Verder vind ik dat je als wethouder in het bestuur van andere organisaties moet kunnen zitten. We hebben momenteel die 'pettendiscussie' over het college, maar als je als wethouder nergens anders meer in zou mogen zitten, vervreemdt je van de samenleving. Hoe ziet de ideale coalitie of het ideale college eruit? Dat moet een brede afspiegeling van de maatschappij worden. En meestal wordt er op Texel voor eenderde op rechts gestemd, voor eenderde op links en voor eenderde op het midden. Wat wordt het opkomstpercenta ge? Dat wordt 73 procent. Waarom bent u in de politiek gegaan? Het had altijd al mijn interesse en vanuit de dorpscommissie in Oude- schild had ik regelmatig met de politiek te maken. Op een gegeven moment werd ik benaderd met de vraag of ik me beschikbaar wilde stellen. Daar heb ik toen eerst over na moeten denken, want het raads lidmaatschap is niet iets dat je er zomaar even bijdoet. Maar tot nu toe heb ik er geen dag spijt van gehad. Wat zijn voor u de afgelopen vier jaar de belangrijkste resultaten geweest? Belangrijk is dat het PHH-gebouw er komt. En misschien moeten we daar nog meer mee doen, zoals bijvoor beeld de komst van een stabilisa tiekamer waar mensen die naar het ziekenhuis moeten 's nachts kunnen worden opgenomen. Je maakt het nu regelmatig mee dat er mensen 's nachts met een extra boot naar het ziekenhuis worden gebracht, waarvan je je kunt afvragen of dat niet tot de volgende ochtend had kunnen wachten. Een vermindering van het aantal extra overtochten zou ook in het belang van het per soneel van TESO zijn. Een ander belangrijk resultaat is het nieuwe gemeentehuis, al moet het wel in beperktere vorm met functionele werkplekken voor de ambtenaren worden gebouwd. En we willen dat de kosten met tien procent worden verminderd. Belangrijk is ook dat we de eerste stappen voor de invoe ring van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning hebben gezet. Er zijn veel mensen bij betrokken en dat is goed, want dan hoor je wat er onder de bevolking leeft. Het zou niet goed zijn als alleen een ambtenaar ach ter een bureau de plannen aan het maken zou zijn. Wat is er niet bereikt? De communicatie met de burgers is nog niet zoals die zou moeten zijn. Alfred Schaatsenberg uit Oudeschild is bij de gemeen teraadsverkiezingen lijsttrek ker voor de PvdA. Hij kwam vier jaar geleden voor het eerst in de gemeenteraad. In het dagelijks leven is hij kapi tein bij TESO. Dat is een punt waar we de komen de vier jaar aan moeten werken. Het zou goed zijn als de stukken die we krijgen voorgelegd minder dik en eenvoudiger zouden worden. Twee A4-tjes zou voldoende moeten zijn. Dan zouden we meer tijd krijgen om ook gewoon buiten te zijn. Ik merk het nu met de verkiezingen. We zijn veel buiten en krijgen daardoor diverse zaken te horen waar we zelf nog niet over hadden nagedacht. Wat zijn andere belangrijke thema's voor de komende vier jaar? Dat zijn de verdere invoering van de Wet Maatschappelijke Onder steuning, de bezuinigingen en de armoede op Texel. Ik denk dat we de formulieren die mensen nu moe ten invullen bij de gemeente om voor tegemoetkomingen in aanmer king te komen eenvoudiger moeten maken. Ook moeten we mensen die het niet breed hebben duidelijker maken waarop zij een beroep bij de gemeente kunnen doen, want er is geld voor de bestrijding van armoe de. En armoede moet een beter bespreekbaar onderwerp worden. Hoe wil de PvdA, binnen de duale verhoudingen, omgaan met zijn wet houder als de PvdA in het college komt? Anders dan Texels Belang en de WD de afgelopen periode met hun wethouders hebben gedaan. We zul len een wethouder, als het nodig is, erop aanspreken dat die zich aan het collegeprogramma moet houden. En als het met goed gaat, moeten we de wethouder daar op afrekenen. Ik neem mijn pet af voor Corry Heijne hoe zij zich vier jaar lang staande heeft weten te houden tussen het college en Texels Belang. Als we een wethouder krijgen, willen we als fractie ook regelmatig contact onderhouden. Hoe ziet de ideale coalitie eruit? Liefst met de PvdA erin, maar het is eerst afhankelijk van wat de kiezer op 7 maart bepaalt. Maar als Groen- Links en de PvdA er een zetel bij krijgen, zou het misschien toch die kant uit moeten gaan. Wat wordt het opkomstpercentage? Ik denk 80 procent. Je merkt dat de verkiezingen leven. Nu de feestdagen ruimschoots ach ter de rug zijn en de dagen weer langer vonden, vindt ook de winke liersvereniging uit de Waalderstraat dat het met de feestverlichting wel weer mooi is geweest. Het is de eer te na van deze ondernemers club om daarvoor een bedrijf in te schakelen, dat klusje kunnen ze ook zelf wel klaren. Op geheel eigen wijze dan. Met Arie Eelman van de Weikoop op de heftruck en opticien Wïm Leijdekkers hoog in de bak. Een niet alledaags plaatje dat de fotograaf niet aan de lens voorbij liet gaaniFon Gmm Mig sleutelende deelnemers in ifepits, zwetende coureurs op het podium, racewagens die over het circuit scheuren en af en toe een buiteling maken, speaker Jeroen Huizinga die de blaren op zijn tong praat en gespannen gezich ten die de finishlijn in de gaten houden. Het was zaterdagavond allemaal te zien en te horen in de tot racecircuit omgebouwde Bur gemeester De Koninghal, waar voor de vijfde keer het indoor kampioenschap model racen werd gehouden. De titelverdedi gers konden hun titel niet prolon geren, winnaars werden Ed Witte en André van Strien. Elke deelnemer moest vier kwali ficatiemanches rijden, waarvan de dne beste telden. De beste zes deelnemers per klasse mochten in de finale starten. Precies om half acht startte Jeroen Huizinga, die samen met Sybe van der Zee de wedstrijdleiding voor deze avond op zich hadden genomen, de eèr- ste race. Aan de start versche nen 1:10-coureurs Raymond Witte, Jan Jacob de Jong, Adri van Ros som, Joost Vennik en titelverde diger Jelle Schouwstra. De Jong had de beste start, gevolgd door Van Rossum, met Schouwstra op de derde positie. Halven/vege de vijf minuten durende race sloeg het noodlot toe en moest Schouwstra met een gebroken onderdeel in de wielophanging naar de pits. Witte kwam daarmee op de derde positie en zette alles op alles om door te stoten naar de eerste plaats. In de laatste fase van de wedstrijd pas seerde hij De Jong en won de race. In de tweede manche werd De Jong weer tweede. Van Rossum werd eerste, Schouwstra derde. De derde manche werd gewonnen door De Jong, vóór Witte en Van Rossum. Schouwstra had wederom pech, maar maakte dat in de vierde man che goed met de snelste rondetijd. Hij won deze manche met maar liefst twee ronden voorsprong. Van Rossum eindigde als tweede, net voor De Jong. De eerste manche van de tweede groep was overduidelijk een prooi voor Ed Witte. Hij eindigde ruim voor Daan Grisnigt en Edo Pool. In de tweede manche ging Witte weder om goed van start, maar kreeg vrij wel direct te maken met concurrent Jan Schouwstra. Het werd stuivertje wisselen, maar toen het licht weer op rood sprong, registreerde de computer van de wedstrijdleiding een voorsprong van 0,506 seconde voor Schouwstra. De derde plaats was voor Edo Pool. In de derde manche viel Witte na enkele ronden uit en kwam ook Schouwstra niet lekker in de race. Edo Pool was van plan de leiding op zich te nemen, maar moest Sander Vermeulen voor Frans Prins, André van Strien en Wouter var 1:12-klasse van het indoorkampioenschap v laten gaan. De vierde en laatste kwalificatiemanche voor deze groep leek een kopie te worden van de tweede, met een spannende strijd tussen Schouwstra en Witte. Dit maal trok Schouwstra aan het korte eind. Bij de 1:12-klasse lag de bolide van titelverdediger Wouter van Strien goed op de weg. Dit leverde Van Strien een duidelijke overwinning op in de eerste kwalificatieman che. Achter hem werd strijd gevoerd door Frans Prins, Ronald Kramer en Jacob Keijzer. Ook in de tweede manche nam Van Strien direct na de start de leiding. Prins liet dat Stn'en wonnen in de Bgm. De Koninghal de an Mode/racing Texel. (Foto André van stnoni niet op zich zitten en zette de ach tervolging in. De derde plaats was voor Gerrit van Strien. Ook in de derde manche eiste de titelverde diger de eerste plaats voor zich op, ditmaal ten koste van broer André van Strien en Ronald Kramer, die tweede en derde werden. In de laat ste manche deden Arie Koopman, Gerrit en André van Strien er alles aan om Wouter voor te blijven. Dit resulteerde in de top van het veld rondetijden van onder de 7,5 secon den. Wouter reed vrijwel foutloos, maar moest toch zijn vader en broer voor laten. De achterstand was met 2,253 seconde minimaal. In de finale van de 1:10-klasse nam Jan Schouwstra al direct de leiding en het zag er lange tijd naar uit dat hij er met de titel vandoor zou gaan. Met nog slecht anderhalve minuut te racen raakte echter de accu van zijn auto uitgeput en moest Schouwstra zichtbaar toegeven op concurrent Ed Witte. Na een paar ronden lag de Ed Witte aan kop. Hij wist deze positie vast te houden en daarmee de overwinning op zijn naam te schrijven. Van Rossum werd twee de. Jan Jacob de Jong en Raymond Witte streden om de derde plaats. Uiteindelijk kwam De Jong kwam slecht drie seconden te kort voor een plaats op het ereschavot. In de finale van de 1:12-klasse kwam André van Strien goed weg uit een opstopping in de eerste bocht. Maar hij zag al snel de bolide van Prins dichterbij komen. Favoriet Wouter van Strien had een zeer snelle auto met een goede weglig- ging, maar raakte in de opstopping in de eerste bocht veel tijd kwijt. Later liep hij zelfs een hele ronde achterstand op toen zijn wagen over de kop ging er een marshall aan te pas komen om zijn bolide weer op de baan te zetten. Zenuw slopende momenten voor de deel nemers en het publiek volgden toen alle deelnemers halverwege de race ronden van rond de zeven en halve seconde reden. Wouter van Strien liep elke ronde een paar honderd sten van een seconde in op de kop van het veld. Ondertussen manoeu vreerde André van Strien zijn bolide nog steeds foutloos over de baan. Veel voorsprong leverde hem dit Een helft lang had een moeizaam spelend ZDH het op eigen ter rein moeilijk tegen hekkensluiter Oudesluis. Maar na rust hadden de bezoekers weinig meer in te brengen en scoorde het team van trainer Leen van Elk er aan de lopende band op los. Dat resul teerde uiteindelijk in een grote overwinning (5-0), de eerste in het nieuwe (kalenderjaar. ZDH wachtte de moeilijke opgave voor het eerst sinds drie maanden weer eens drie punten bij elkaar te spelen. Weliswaar ging het de afge lopen weken na een flinke inzinking steeds beter, in Oudesluis kwamen de Hoornders een half jaar geleden niet verder dan een gelijkspel. Boven dien ontbraken dit keer niet alleen de geblesseerde Jan-Willem Bakker en Daan van der Slikke, maar hadden ook aanvoerder Bernard Ipenburg, Erik Wuis en Ronald Biesboer afge zegd. Gelukkig voor de thuisploeg miste de tegenstander eveneens een handvol basisspelers. In de eerste helft viel er voor de toe schouwers weinig te genieten. De verdedigers van Oudesluis speelden elkaar rustig de bal toe en omdat ZDH niet van plan was veel risico te nemen om hen dat te belemmeren, gebeurde er maar zelden iets van belang. Soms schoof Oudesluis een verdediger door en dan was het even opletten voor de thuisploeg, maar Jelmer Bomas, die als vrije ver dediger speelde, was steeds paraat om dreigend gevaar te bezweren. Zelf speelde ZDH aanvallend erg gehaast, maar wanneer wel even de rust werd genomen, ontstonden echter niet op. Met nog een halve minuut te racen passeerde Wouter van Strien Frans Pnns en Ronald Kramer. Vastberaden om ook zijn broer André in te halen, ging hij de laatste bocht in. Met een minimale voorsprong (0,770 seconde) ging de overwinning echter naar Andre van Strien. De derde plaats was voor Frans Prins. Direct na de finale volgde de pnjs- uitreiking. Over twee weken, op 11 maart, worden weer compe titiewedstrijden gehouden. Publiek is welkom. Meer informatie is te vinden op de website www.model- racingtexel.nl. direct kansen. Zo stond Michiel Dek ker na een steekpassje van Joop Rommets plotseling alleen voor de keeper. Hij schoot net over. Tien minuten voor rust werd het alsnog 1-0, toen Niels Dekker doorbrak en zijn broer Michiel aanspeelde, die dit keer wel het hoofd koel hield. Na de rust probeerde Oudesluis met enkele omzettingen de aanval te versterken, maar dat speelde eer der ZDH in de kaart, want Niels en Michiel Dekker kregen steeds meer ruimte voor hun snelle acties. Hal verwege de tweede helft werd het 2-0. Aan de basis stond de hard werkende Sjoerd Oosterhof, die vlak voor rust in de ploeg was gekomen voor Jacco Kager. Hij verzond een passje op Michiel Dekker, die op de keeper stuitte, maar in de rebound Maurits Lap alsnog zag scoren. De grensrechter van Oudesluis vlagde voor buitenspel, maar dat had hij in de eerste helft al zo vaak gedaan, dat de goed leidende scheidsrechter zich er ditmaal niets van aantrok. Oudesluis leek even later te scoren met een prachtig schot van afstand, maar de bal trof alleen de lat. Luttele minuten later besliste Michiel Dekker na voorbereidend werk van Mau rits Lap met een lange rush en een beheerste afwerking de wedstrijd (3-0). Daarna was alleen nog maar de vraag hoe hoog de score zou oplopen. Oudesluis bleef aanvallen, maar deed dat met steeds minder overtuiging en concentratie, waar door de ZDH-spitsen zich heerlijk konden uitleven. Sjoerd Oosterhof tikte de bal na goed doorzetten tus sen de benen van de keeper in de het doel (4-0), waarna Michiel Dek ker zijn broer Niels in scoringspositie bracht (5-0). Ietwat nonchalant geworden, ging het in de slotfase nog een paar keer bijna mis voor de Hoornders. Eenmaal kreeg één van de aanval lers van de gasten op een paar meter van het doel een schietkans, maar redde doelman Chris Stolk op prachtige wijze. In de slotfase kreeg Niels Dekker bij een hectische situatie rond een corner een harde klap op zijn hoofd, die veel pijn en een rood rechteroog veroorzaakte. Volgens het slachtoffer zelf was er opzet in het spel, maar de scheids rechter had niets gezien. ZDH is komende zondag vrij en gaat de week erop naar Vesdo. www.Hdl.nl Vanaf do. 23 februari i Sinaasappel limonade 10x200 Ml Tapenade Tomaat, groene oli jf of tonijn 150 Gram JTr Begonia mix 30 Rundergrfiohoctie geldig «en do 23 hfcnnri t/m Modiltn sj ondanb lorjnAtge plamcg It ine! ajn wfrirtod*. don vragm <w, 't.o.v. andere Lidl-filialen

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7