zr Cjrocn ^wartsjexeh in het harL, \^Tj Eenden weg uit vijver Elemert In verband met maatregelen vogelgriep niet voeren Open huis gemeente Jtxdsc Media Zorgen over varen met volgboten College wil zekerheid over Ronde om Texel Schelpeneiland voor broedende vogels Wagejot Texel scooirt goed in onderzoek woonlasten OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12054 VRIJDAG 24 FEBRUARI 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Wie zijn wij en wat doen wij voor u? Dat willen we graag laten zien op vrijdag 3 maart 2006 van 16.00-20.00 uur gemeente informeert in en voor het gemeentehuis. U bent van harte welkom! De gemeente groeit, speelt, bestraat, informeert, overlegt, vernieuwt, bouwt, renoveert, ruimt op. organiseert, werkt denkt, doet, helpt, steunt, verlicht, beveiligt, bewaakt, reguleert, subsidieert, onderhoudt, reinigt, bestudeert, geeft, neemt, leent, bevordert, vraagt, antwoordt ...en nog veel meer! vy texelse'^courant Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant folders van: Texel Woonkrant Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. Afscheid van GO Klaas Veenbaas (54) en Martha Wit te (54) stappen uit het bestuur van de Stichting Gemeenschap Oude- schild. Na respectievelijk 24 en 28 jaar deel te hebben uitgemaakt van het stichtingsbestuur vindt het tweetal het tijd worden voor de vol gende generatie. Pagina 3 NK boogschieten Zijn vrouw vond dat hij een hobby nodig had en schreef hem drie jaar geleden in voor een introductiecursus handboogschieten. Dat bleek een schot in de roos, want op zaterdag 4 maart neemt Johan Tromp deel aan het Nederlands kampioenschap recurveboogschieten. Pagina 6 Ondernemersprijs Op initiatief van Stichting Duurzaam Texel wordt op 8 maart de Texelse Ondernemersprijs uitgereikt. De Texelse Courant verzorgt een nade re kennismaking met de dne geno mineerden. Deze keer aandacht voor Waddenhaven Texel. Pagina 7 Bisschop leidt Texelse dienst Bisschop Punt van het bisdom Haarlem leidt zondag samen met pastor Eduard Moltzer een dienst in de katholieke kerk in Den Burg. De bisschop is op uitnodiging van Moltzer een dagje op bezoek. Na afloop van de kerkdienst gaat hij mee naar ontmoetingscentrum de Witte Burcht. De dienst begint om 10.45 uur in de kerk aan de Molen straat. De bisschop was mei vorig jaar voor het laatst op Texel tijdens het bezoek van de Georgische pre sident Mikhail Saakashvili en de Georgische patriarch llja II. Dros en Ice Blast terug bij rechter Er komt geen derde bemidde lingspoging in het conflict tussen Kees Dros en Universal Ice Blast Holding (UIBH). Dat betekent dat de rechter zal moeten bepalen of het bedrijf z'n directeur op terech te gronden heeft ontslagen. De zaak is onderdeel van een inge wikkelde kwestie, met conflicten tus sen meerdere bedrijven en personen. In één ervan claimt Kees Dros dat hij ten onrechte is ontslagen als direc teur van UIBH. Volgens hem is dat ontslag strijdig met de statutaire voor- schnften en staat het op gespannen voet met de redelijkheid en billijkheid. Voor de rechtbank in Alkmaar eiste hij vrijdag 3 februari dat hij op straffe van een dwangsom zijn positie zou terugkrijgen. De rechter verklaarde aan het eind van een lange zitting dat ze bereid was vonnis te wijzen, maar zich af te vragen wat het zou oplossen. Ze bood daarom mediaton aan, een bemiddelingspoging onder leiding van een functionans van de rechtbank. Beide partijen moesten vóór woensdag 22 februari aangeven of ze daarvoor openstonden. Hoewel twee eerdere pogingen waren mis lukt, zag Dros volgens eigen zeggen een derde keer wel zitten, maar gold dat kennelijk niet voor de andere partij. Het lukte de redactie gisteren niet meer om de reden daarvan te achterhalen. (Advertentie) Fietspad afgesloten Het fietspad langs de Eierlandse duinen wordt deels opgehoogd en opnieuw betegeld. In verband daar mee is het pad van 27 februari tot en met 10 maart tussen de Steng- weg en de Krimweg afgesloten. Dit zelfde geldt voor het fietspad door het Krimbos dat op d'rt punt uitkomt. Het ophogen is nodig omdat door de aanleg van duinrellen water langer in de duinen wordt vastgehouden, waardoor de kans op wateroverlast op het fietspad groter wordt. Het college is bezorgd dat de nieuwe PKB Waddenzee proble men kan opleveren voor de Ronde om Texel. In een inspraakreactie vragen burgemeester en wethou ders het Rijk de verzekering af te geven dat het voortbestaan van de catamaranrace niet in het geding is. Het college maakt zich zorgen over de mogelijkheden voor volgboten om tijdens de Ronde met de catamarans te kunnen meevaren. De volgboten blijven tijdens de wedstrijd continu in de buurt van de catamarans om direct te kunnen ingrijpen als de veiligheid in het geding komt. Vol gens de PKB mogen motorschepen echter niet sneller dan 20 kilometer per uur varen, terwijl de catamarans soms het dubbele halen. De nieuwe PKB voorziet ook in de mogelijkheden dat er verdere vaar- beperkingen worden ingesteld. De organisatie van de Ronde maakt nu jaarlijks afspraken met het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedsel kwaliteit over het varen met volgbo ten. Kwetsbare plekken op de Wad denzee worden ontzien. Het college wijst het Rijk erop dat de Ronde om Texel, de grootste catamaranrace ter wereld, van evident belang is voor de Texelse gemeenschap. Diverse Texelse bedrijven zijn er bij betrokken en er werken jaarlijks ook honderden Texelse vrijwilligers aan mee. Volgens burgemeester en wethou ders wordt de Ronde al jaarlijks getoetst als de gemeente er een ver gunning voor afgeeft. Dan wordt aan de hand van de Europese Vogel- en Habitatrichtlijnen getoetst of de Ron de voldoet aan de natuurwaarden die beschermd moeten worden. Het college breekt ook lansen voor het snelvaargebied bij Oudeschild, de Texelse visserij, de verplaatsings mogelijkheden voor de veerhaven in Den Helder en de scheepswrakken die nabij het eiland in de Wadden zee liggen. Het college waarschuwt dat zich bij de visserij geen verdere beperking door 'bodemberoerende activiteiten' mogen voordoen. In de nieuwe PKB is het onzeker hoe lang de garnalenvisserij op de Wadden zee nog mag blijven bestaan. Het college wijst erop dat het voor de garnalenvissers momenteel onze kere tijden zijn. Burgemeester en wethouders beplei ten dat het Rijk met spoed overgaat tot het uitbreiden van het aantal ver gunningen voor handkokkelarij (nu maximaal twintig) als alternatief voor de mechanische kokkelvisserij die een jaar geleden op de Waddenzee werd verboden. Door uitbreiding van het aantal handkokkelvergunningen, kunnen volgens het college de Texel se kokkelaars een deel van hun werk voortzetten. Het college vindt dat de nieuwe PKB het mogelijk moet maken dat wrak ken voor de kust worden geborgen als ze teveel door de natuurlijke dynamiek worden aangetast. B en W hebben twijfels bij de bescherming met de doeken die het NISA (Neder lands Instituut voor Scheeps- en Onderwater Archeologie) een 'paar jaar geleden bij enkele schepen aan bracht. Burgemeester en wethouders komen, net als in 2001 toen de PKB al eerder ter inzage lag, wederom in actie voor De Robbenjager in De Cocksdorp. Delen van de camping blijken net als toen toch opnieuw onder het PKB-gebied te vallen. Het college vraagt het rijk de PKB-grens daar aan te passen, zodat het voort bestaan van De Robbenjager niet in het geding komt. De inspraak van burgemeester en wethouders is onderdeel van een gezamenlijke reactie die namens het samenwer kingsverband De Waddeneilanden naar Den Haag is gestuurd. Natuurmonumenten heeft gisteren en vandaag in natuurgebied het Wagejol een eilandje laten opspui ten, dat wordt gevormd door hon derd kuub schelpen. Het eilandje is volgens woordvoerder Eckard Boot een ideale broedplaats voor vogels als visdief, kluut en bontbekplevier. De kans is ook groot dat de grote stern, die sinds twee jaar in De Petten nabij de Mokbaai broedt, er neerstrijkt. Het creëren van eiland jes met schelpen is al vele jaren een beproefde manier om vogels te lokken, maar de manier waarop dat ditmaal gebeurde is nieuw. Normaal worden de schelpen uitgereden door grote tractors, maar omdat de slappe bodem in het Wagejot dat niet toelaat, moest een ande re oplossing worden bedacht. Die werd gevonden in het verspreiden van de schelpen met behulp van luchtdruk, op een manier die in de bouw wordt gebruikt om vloeren te isoleren. De schelpen zijn afkomstig uit de kustgebieden van de Noord zee en werden betrokken via Fulps Duinker. Het werk werd uitgevoerd door aannemer De Vnes en van de Wiel. Foto E&ara Boot) De gemeentelijke woonlasten zijn op Texel dit jaar het laagst van de regio Kop van Noord-Holland. In de gehele provincie hanteert alleen de gemeente Wester-Kog- genland lagere tarieven voor een meerpersoonshuishouden. Deze gemeente heeft overigens de laagste woonlasten van heel Nederland. De duurste gemeente is Blaricum. Daar betalen gezin nen €1097,-. Dat blijkt uit onder zoek van het COELO, het Centrum voor Onderzoek van de Economie van de Lagere Overheden. Dit onafhankelijke onderzoeksinsti tuut is verbonden aan de Faculteit der Economische Wetenschappen van de Rijksuniversiteit Groningen. Sinds 1997 brengt het COELO jaar lijks het niveau en de ontwikkeling van de lokale lasten in kaart. Dat gebeurt in de COELO Atlas, die door veel gemeenten én hogere over heden wordt gezien als een nuttig naslagwerk. De gemeentelijke woon lasten voor een meerpersoonshuis houden bedragen op Texel €471,-. Eenpersoonshuishuishoudens zijn €378,- kwijt. Onder de betreffende woonlasten wordt het gemiddelde bedrag verstaan dat een huishouden in een bepaalde gemeente betaalt aan OZB, rioolrecht en reinigings heffing, minus een eventuele hef fingskorting. De Texelse tarieven lig gen aanzienlijk lager dan die van bijvoorbeeld buurman Den Hel der. Daar is een gezin gemiddeld €624,- aan lokale woonlasten kwijt en krijgen alleenstaanden een reke ning van €523,- gepresenteerd. Het grootste verschil maakt de onroe rend zaakbelasting. In de cijfers die het COELO presenteert, wordt voor Texel uitgegaan van een tanef van 0,93 eurocent per €2268,- (eigena ren woningen). Den Helder brengt woningeigenaren €2,90 in rekening en de gemeente Zijpe hanteert een tarief van €2,20. Overigens is het OZB-tarief op Texel voor 2006 aan gepast tot €1,08 per €2500,-, maar er is volgens de gemeente nauwe lijks sprake van een verhoging. Het landelijk gemiddelde OZB-tanef is €2,56, de goedkoopste gemeente brengt 86 eurocent in rekening, de duurste €5,33. De OZB voor gebruikers van wonin gen is dit jaar afgeschaft. Verder heeft de rijksoverheid de onroerend zaakbelasting gemaximeerd. Daar door is het met ingang van dit jaar in principe niet meer mogelijk om de OZB-tarieven te verhogen om extra uitgaven te bekostigen. Die verandering is doorgevoerd, omdat verscheidene gemeente deze heffing nogal eens verhoogden om extra inkomsten te genereren. De door Texel berekende reinigings heffing is eveneens niet buitensporig. Het tarief voor meerpersoonhuishou- dens bedraagt 244,-, terwijl Den Helder €325,- berekent. Het lande lijke gemiddelde bedraagt €257.-. de tarieven fluctueren van 91,- tot 377,- euro. Ook de gehanteerde noolrech- ten zijn in verhouding tot veel andere gemeenten in de Kop laag. Wethou der van financiën Corry Heijne was uitermate tevreden over de goede 'klassering' van Texel in de COELO Atlas. 'Hieruit blijkt wederom dat Texel zeker niet makkelijk omspnngt mét het verhogen van lokale lasten. We gebruiken de burger niet als melkkoe.' De dreiging van het vogelgriepvirus begint zichtbaar te worden. Bij de eendenvijver in Den Burg werden gisteren borden geplaatst "iet het verzoek geen dieren meer te voederen. Ook begon de gemeente met het weghalen van eenden. Foto Jemen van Hatturn Medewerkers van de gemeen te zijn gisteren begonnen met het weghalen van de eenden uit de eendenvijver aan de Elemert in Den Burg. De dieren worden opgehokt vanwege de naderende vogelgriep. Ook zijn bij de vijver borden geplaatst met het verzoek geen eenden meer te voeren. De eenden worden ondergebracht in een container bij de oude water zuivering. 'Daar ligt stro in, ze heb ben er water en ze krijgen er frisse lucht', aldus een woordvoerder van de gemeente. 'We zullen ze ook te eten geven.' Niet alle eenden lieten zich gisteren meteen vangen. Voor de onwilligen bouwden medewer kers van Gemeentewerken aan het eind van de middag een eendenkooi iangs de stoep van de Elemert. Aan het eind van de kooi werd brood gestrooid, om de halstarrige een den alsnog te lokken. 'Dan kunnen die ook worden opgehokt.' Minis ter Veerman van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit heeft ongeveer een week geleden bepaald dat kip pen, eenden, duiven, kalkoenen en ander pluimvee sinds maandag opgehokt moeten zijn. Dat geldt voor zowel professionele als hobby- matige pluimveehouders. Pluimvee in Nederland mag sinds woensdag van de Europese Unie ook worden gevaccineerd, maar volgens het ministerie duurt het nog ongeveer twee weken voordat een vaccin op de markt kan worden gebracht. Bij een vijver in de Mars waar wil de zwanen zwemmen, zijn gisteren eveneens verbodsborden voor het voederen van de dieren geplaatst. De gemeente verwacht dat de zwa nen, die niet zomaar weg te halen zijn, zich vooralsnog kunnen voe den met het gras langs de kant van de vijver. 'En misschien gaan ze ook ergens anders naar toe. Dat moeten we bezien.' Met het verbod pro beert de gemeente contact tussen mens en gevogelte te voorkomen. Het H5N1 -virus dat de vogelgriep veroorzaakt, kan van dier op mens worden overgedragen. Volgens de website van het RIVM wordt het virus met name via ontlasting ver spreid. De vogelgriep is, voor zover bekend, nog niet in Nederland maar er wordt rekening mee gehouden. Texel is vanwege het hoge aantal trekvogels door het ministerie tot hoogrisicogebied aangemerkt. De gemeente, Staatsbosbeheer en Natuurmonumenten hebben inmid dels met elkaar contact gehad over maatregelen die zij kunnen nemen. Medewerkers van de organisaties zijn deze dagen extra alert op dode vogels. 'Als we ergens meer dan vijf vogels zijn liggen op plaatsen waar dat niet normaal is, nemen we contact op met de AID (Algemene Inspectiedienst)', vertelt woordvoer der Erik van der Spek van Staats bosbeheer. Medewerkers van de natuurorganisaties blijven zelf van de dode vogels af. De mariniers van de Joost Dourleinkazerne zijn tij dens oefeningen extra alert op dode vogels, aldus commandant Aad van Gils van het facilitair steunpunt. Het Korps Mariniers had eveneens con tact met de andere betrokken orga nisaties. Lees verder naar pagina 5 Politieke avond over onderwijs Het OTO (Overlegorgaan Texels Onderwijs) heeft vertegenwoordigers van de politieke partijen gevraagd deel te nemen aan een forumdis cussie, die op 2 maart gehouden wordt in OSG De Hogeberg. De afgevaardigden worden aan de hand van stellingen, vragen en reac ties van het publiek gevraagd naar hun mening over het onderwijs. De organisatie heeft de desbetreffende paragrafen uit de verschillende ver kiezingsprogramma's ter voorberei ding aan de scholen toegezonden. De politieke avond is voor iedereen toegankelijk. Het OTO hoopt dat naast de direct betrokkenen ook veel (stemgerechtigde) leerlingen en ouders van leerlingen te mogen begroeten. De discussie begint om 20.00 uur. Granaten in hoop grond De Explosieven Opruimingsdienst (EOD) heeft woensdagochtend twee granaten onschadelijk gemaakt die in een hoop grond aan de Stolpweg bij Den Hoorn waren gevonden. De grond was afkomstig van graaf werkzaamheden voor een duiker bij de Mokweg. Volgens een woord voerder van de politie ging het om een brisantgranaat en een 30 mm granaat. De granaten werden tegen elf uur onschadelijk gemaakt. De politie zette het terrein af. De grond van de Mokweg was volgens een woordvoerder van de gemeente naar de Stolpweg vervoerd om daar een ander stuk grond op te hogen. Volgens de gemeente hoeven er geen verdere ruimingsacties te wor den gehouden. Eerste lepelaars Een week eerder dan gemiddeld werden afgelopen weekend de eer ste lepelaars waargenomen in De Geul. Vogelwachter Jan Witte zag er twee op het plankier tegenover het uitkijkpunt van De Geul. Het waren volwassen dieren en niet de jonge beesten die op het eiland hebben overwinterd. Woensdag werd door Irma van der Berg de eerste lepelaar waargenomen in De Slufter.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1