PvdA-voorzitter proeft lokaal beleid op Texel Schoutenzaal is even Nieuwspoort Raadhuis is trein die 'Je steentje bijdragen we kunnen stoppen' aan de gemeenschap' 'Op haven moet markt voor verse vis komen' nop ge hokt t Sommigen zien ze vliegen PvdA-partijvoorzitter Michiel naast hem oud-Texelaar Eric Huiten sprak vrijdag met leerlingen van de OSG over onderwerpen die hen bezighouden. Rechts Bruggen. (Foto Jeroen van Helium) HOE HEEFT U DE KIPPEN NOU GEWOOH iri DE 1 VRIEZER lr~ RMl-OON GOM Q Lokaal beleid en de menselijke maat in het landelijk gebied moe ten volgend jaar belangrijke the ma's van de PvdA worden bij de verkiezingen voor de Tweede Kamer. Om zich in lokaal spe lende onderwerpen te verdiepen, bracht de nieuwe PvdA-partij voorzitter Michiel van Huiten vrij dag een bezoek aan Texel. De PvdA-voorzitter gaf alvast een klein startschot voor de Tweede- Kamerverkiezingen die volgend jaar worden gehouden. Tijdens een lezing in de Schoutenzaal maakte hij officieel bekend welke PvdA-ers het ontwerpverkiezingsprogramma gaan schrijven. De wethouders Hans Depla (Nijmegen), Hans Spek man (Utrecht) en Ahmed Aboutaleb (Amsterdam) nemen plaats in de verkiezingsprogrammacommissie. 'De Belgische oud-minister Steve Stevaert en Ronald Plasterk gaan zich er ook mee bezighouden.' Van Huiten liet weten bewust voor een plaats buiten Den Haag te heb ben gekozen om de verkiezings programmacommissie bekend te maken.'We hadden ook naar Nieuw spoort kunnen gaan, maar het leek ons toepasselijker om het op Texel Ie doen. Verschillende Haagse jour nalisten hebben me gebeld om te zeggen dat ze dat veel te ver weg vonden, maar ik heb gezegd dat het Texel zou blijven.' Vlak voor dat de partijvoorzitter de namen bekendmaakte, stuurde de PvdA een persbericht naar het ANP zodat de namen toch ook landelijk hun weg naar de krantenkolommen zou- Op de haven in Oudeschild zou een markt moeten komen waar verse vis wordt verkocht. Daar pleitte Arthur Oosterbaan van GroenLinks voor tijdens het derde Politiek Café in Question Plaza. Zo'n markt zou volgens hem een bijdrage aan het toerisme kunnen leveren en vissers de mogelijk heid bieden vis te verkopen. Volgens Oosterbaan zou de verse- vismarkt gelijk moeten worden aan een markt die wekelijks al in Den Oever wordt gehouden. 'Dat lijkt me leuken ook lekker.' Het voorstel riep wisselende reacties op bij de verte genwoordigers van de andere partij en. Gerard Weijers (CDA) wees Oos terbaan erop dat de vissers geen vis mogen aanlanden in de haven, dat er geen standplaatsen op de haven zi|n waar vis mag worden verkocht en dat er vanaf de schepen evenmin vis mag worden verkocht. Hij bracht hem in herinnering dat soortgelijke initiatieven in het verleden meema ten zijn afgekapt. PvdA-lijsttrekker Alfred Schaaf den vinden. De PvdA koos voor wethouders in de commissie om het belang van lokaal beleid te bena drukken. Dat de PvdA-partijvoorzitter naar Texel kwam, bleek niet zomaar te zijn gebeurd. Erik van Bruggen, oud-Texelaar en ooit zelf in de race voor het partijvoorzitterschap, is één van de naaste adviseurs van Van Huiten. Ook oud-Texelaar Martin Mevius is adviseur van Van Huiten. Beiden vergezelden de partijvoor zitter tijdens zijn bezoek. PvdA- raadslid Eric Hercules nodigde de verkiezingsprogrammacommissie uit een keer een weekend op Texel te komen uitwaaien. Van Huiten leek dat een goed idee te vinden. Hercules gaf hem het advies het echte startschot voor de landelijke verkiezingscampagne ook op Texel te geven. De rondtocht over het eiland bracht Van Huiten bij de OSG, het zorg centrum en de boerderij van Theo Hin. Ook sprak hij met burgemees ter Joke Geldorp en gemeentese cretaris Gert-Jan Jongkind. Tijdens dat gesprek ging het onder meer over gemeentelijke herindelingen naar aanleiding van uitspraken die commissaris van koningin Harry Borghouts om kleinere gemeenten in Noord-Holland in de toekomst samen te voegen. Van Huiten: 'Her indelingen moeten er alleen komen als lokale besturen het zelf willen. Ze moeten niet van bovenaf worden opgelegd. Het aantal van minimaal 30.000 inwoners dat Borghouts noemde, is wat mij betreft arbitrair.' Bij het bezoek aan het zorgcentrum senberg reageerde vanuit de zaal verbaasd op plaatsgenoot Weijers. 'U wilt toch minder regels? Dan is dit een mooi initiatief om daar mee te beginnen. Vroeger kon je op de haven voor een habbekrats vis kopen en het was er ook heel gezellig.' Hij schaarde zich achter het idee van Oosterbaan. Weijers wees Schaatsenberg erop dat niet de gemeente, maar de rijksover heid beperkingen op de visverkoop heeft opgelegd. 'Als we dit willen veranderen, zullen we in Den Haag moeten zijn.' Hij zei zich daar hard voor te willen maken als het in de toekomst nodig zou zijn. Jos de Wolf (WD) wees erop dat er al twee viszaken in Oudeschild zijn en dat een vismarkt op de haven voor hen nadelig zou kunnen uitpak ken. Volgens Oosterbaan zouden de bestaande viszaken echter een rol kunnen spelen in de markt. 'Mis schien doen ze het zelf wel. Maar de WD is toch voor het vrije onder nemerschap, wat zullen we nou krijgen', kaatste hij vervolgens de bal naar De Wolf. 'Dat klopt, maar zag de PvdA-voorzitter hoe verple ging en thuiszorg kunnen worden gecombineerd. 'Landelijk kunnen we nog wel wat van leren op de manier waarop dat bij het zorgcen trum is geregeld.' Het bezoek aan de boerderij van Hin leerde Van Huiten dat boeren de mogelijkhe den moeten hebben zich op onder meer recreatie en natuurbeheer te richten om hun bedrijf rendabel te houden. 'We moeten het stimule ren dat zij zich ook op die facetten kunnen richten en niet alleen van de traditionele landbouw afhankelijk hoeven te zijn.' Kampeerplaatsen bij de boer moeten volgens de PvdA- voorman alleen worden verstrekt aan echte boeren. 'En niet aan hob byboeren.' Op de OSG sprak hij met een groep leerlingen van verschillende onder wijsniveaus over onderwerpen die hen bezig houden. Met de directie sprak hij over een paar banen die de overheid een paar jaar geleden extra aan de formatie van de OSG toevoegde. 'Het is belangrijk dat die extra formatieplaatsen in de toe komst behouden kunnen blijven.' Van Huiten bleek zich te hebben verdiept in de Texelse politiek. Hij merkte op dat het college regelma tig steun moest hebben van onder meer oppositiepartij PvdA in plaats van de eigen coalitiepartijen. 'Ik hoop dat die consequente houding bij de gemeenteraadsverkiezingen tot een extra zetel leiden.' De voor zitter maakte van het dagje Texel meteen een weekend uit. Zaterdag werd hij 37 en dat vierde hij met zijn familie op het eiland. dat moeten we ook niet onmogelijk maken', aldus de nummer drie op de lijst van de liberalen. Marijke Eelman, nummer twee bij het CDA, liet vanuit de zaal weten dat er plannen voor een Texelse markt in ontwikkeling zijn. 'Met een plek waar het visserskoor zou kun nen optreden en waar ook een toe ristische afslag kan komen.' Een Texelse markt op de haven werd een paar jaar geleden gepresen teerd als één van de zes items voor de tweede fase van de herinrichting van de haven. Daarna werd het rond dat item in de openbaarheid echter stil. De partijen spraken zich unaniem uit voor het behoud van de haven als thuishaven voor de Texelse kottervisserij. 'Daar moeten we een vuist voor maken', aldus Annemieke van Atteveldt (PvdA) en Weijers. De laatste pleitte, met het oog op de beperkingen die uit de nieuwe PKB Waddenzee voortko men, voor het behoud van de vor men van visserij die nu mogelijk zijn. Het verkiezingsdebat verliep dezé keer op ordelijke wijze. Wel moes ten de presentatoren een groepje bezoekers terecht wijzen dat op te luidde wijze een eigen discussie aan het voeren was. VERVOLG VAN PAGINA 1 Eendenvijver Texelaars die op het eiland onder verdachte omstandigheden dode vogels aantreffen, wordt verzocht de vogels niet aan te raken. Er is volgens de gemeente sprake van verdachte omstandigheden bij 'één dode zwaan of reiger', vijf of meer dode eenden of ganzen' of 'twin tig of meer andere dode vogels'. Voor het doorgeven van meldingen kan contact worden opgenomen met de AID, tel. 045-5466230. Voor meer informatie over de vogelgriep kan op werkdagen tussen 8.30 en 16.30 uur contact worden gezocht met het gratis telefoonnummer 0800-2233322. Informatie kan ook worden gevonden op de websites www.minlnv.nl of www.rivm.nl De Waarom bent u de politiek in gegaan? Politiek heeft me altijd geïnteresseerd Toen ik op het chnstelijk lyceum in Haarlem zat, zat ik al in het school bestuur en in de "jaren zeventig heb ik in Overijssel meegeholpen bij de oprichting van een WD-afdeling. Wat zijn de afgelopen vier jaar de belangrijkste resultaten geweest? Daar kan ik met goed over oordelen, omdat ik de afgelopen vier jaar niet in de raad heb gezeten. Maar het is goed dat er bouwplannen voor nieu we huizen zijn gekomen. Verder is het me vanuit Drenthe, toen ik daar nog woonde, wel opgevallen hoe door het huidige gemeentebestuur met de locatie van het PHH-gebouw en het nieuwe raadhuis is omgegaan. Wat is er niet bereikt? De haven in Oudeschild is nog steeds niet overgedragen, maar dat speelde in mijn tijd in de jaren tachtig ook al. Het is het jammer dat Texel nog steeds bij het Gewest Kop van Noord-Holland zit. De WD wil zo snel mogelijk van die samenwerking af. Het kost Texel meer geld dan het oplevert. We zien meer in samenwer king met de andere eilanden. Wat zijn voor de WD belangrijkste thema's voor de komende vier jaar? We hopen te bereiken dat de plan nen voor het nieuwe raadhuis via een voorstel van ons direct worden afgeblazen. Eerst moeten we bezien of we de hoeveelheid ambtenaren op een natuurlijke manier kunnen laten krimpen en dan is het hui dige gemeentehuis misschien groot genoeg. Tegen die tijd kunnen we bezien of het nodig is dat het huidige raadhuis alsnog wordt verbouwd. De units die nu achter het gemeentehuis in het park staan, mogen tot 2007 blijven staan, maar die termijn kun nen we verlengen. En we kunnen het ook permanent laten worden. Het Texelveld, waar het nieuwe raadhuis zou moeten komen, kunnen we in de meeste brede zins des woord invullen met woningen, appartemen ten, kantoren of handhaving van het oefenterrein. Bij de WD zijn we ook ongelukkig over de locatie van het PHH-gebouw, maar dat schijnt een rijdende trein te zijn die we niet meer kunnen stoppen. Het nieuwe raad huis is een trein die we nog wel kun nen stoppen. Waf zijn andere belangrijke thema's bij de WD? We willen dat de gemeente financieel weer op orde komt. Als we het nieu we raadhuis kunnen terugdraaien, valt er een enorme last van ons af. AID voert overigens controles uit om te kijken of pluimvee is opge- hokt. Vanaf volgende week deelt de inspectiedienst boetes uit als dat niet het geval is. Staatsbosbeheer is inmiddels geconfronteerd met men sen die clandestien hun pluimvee hadden gedumpt Van der Spek: 'We hebben aan de Ploegelanden- weg twee eenden en een kip gevon den die daar waren losgelaten. Iemand heeft kennelijk zijn ellende bij ons op het bordje gegooid, zodat die zelf verantwoordelijkheid voor de eigen dieren hoefde te nemen.' Staatsbosbeheer heeft de aange troffen dieren laten afmaken. Gerbrand Poster uit Den Burg is lijsttrekker voor de WÖ. Poster was van 1994 tot 1998 wethouder van Texels Belang. In 1986 kwam hij voor die partij in de gemeenteraad. Vier jaar eerder werd hij al als raadslid voor de WD in de raad gekozen. Poster is gepensioneerd directeur van de ABN/Amro op het eiland. We moeten in ieder geval voorkomen dat de lasten voor de burger worden verhoogd. Op het eiland wonen veel mensen met een kleine beurs en daar moeten we aan denken. Dat is ons eerste uitgangspunt. Een ander punt waar we ons op willen rich ten is het verhogen van het aantal kampeerplaatsen bij de boer. In het hoogseizoen moeten dat er vijftien kunnen worden. Bij de uitgifte van die slaapplaatsen moet onder meer worden bekeken hoe lang iemand al boer is. Hoe wil de WD binnen het duale stelsel met haar wethouder omgaan, als ze in het college komt? Als we een wethouder zouden krij gen, willen we in ieder geval goed contact met hem houden. Het zou goed zijn als er wekelijks contact is tussen de wethouder en fractievoor zitter, zodat zij elkaar op de hoogte houden waar ze mee bezig zijn. Hoe ziet de ideale coalitie emit? We moeten eerst kijken wat de kie zer wil en daar moeten we ons aan houden. Maar ik zou zelf bij voorbaat geen enkele partij willen uitsluiten. We staan voor alles open. Het is wel belangrijk dat, wanneer we voor het college in aanmerking zouden komen, onze belangrijke punten in het collegeprogramma kunnen krij gen. Waf wordt het opkomstpercentage? Tussen de 80 en 85 procent. De verkiezingen leven. Je wilt niet weten hoe vaak ik momenteel op straat over het nieuwe gemeentehuis word aangesproken. Playbackshow in De Koog Dorpshuis De Hof in De Koog ver andert zaterdagavond in een con certzaal. wanneer daar de jaarlijkse playbackshow wordt gehouden. Het publiek krijgt er vanaf 19.00 uur maar liefst 26 optredens in diverse Waarom bent u zowel lijsttrekker als wethouderskandidaat? Ik wil graag wethouder worden, maar ik wil ook graag in de raad blijven. Als je alleen kandidaat-wet houder bent en niet op de kieslijst staat, kun je niet in raad komen. Waf heeft uw voorkeur, het college of de raad? Mijn eerste ambitie is het raads lidmaatschap. Het wordt vaak een hondenbaan genoemd, maar dat is het niet. Je krijgt er weliswaar een lage financiële beloning voor, maar daarvoor doe je dit werk niet. Het gaat erom dat je als volksvertegen woordiger zaken voor de gemeen schap kunt regelen en je steentje kunt bijdragen. Waf zou u graag willen bereiken? Een gemeente die financieel weer gezond is en waarin het mogelijk is dat er ook in de toekomst besteed bare investeringen kunnen worden gedaan. Daarvoor zou ik graag een basis leggen. Dat kun je als wethou der doen, maar ook als raadslid kun je daar je bijdrage aan leveren. Waf zijn de belangrijkste resul taten van de afgelopen vier jaar geweest? Dat de OSG in één gebouw komt, dat het PHH-gebouw er komt en dat er geld voor het landschapsbeleids plan beschikbaar is gesteld. Dat laatste is gebeurd doordat D66 bij de begrolingsvergaderingen twee keer een motie heeft ingediend. Aan de OSG en het PHH-gebouw heb ben we meegewerkt met voorstel len over het gebruik van een lagere rente. We kijken kritisch naar de kanjerprojecten, maar wel met de instelling dat je het voor elkaar wilt krijgen. Belangrijk was ook dat de restauratie van de toren van Ooste rend naar voren werd gehaald voor Oosterend Present. En we hebben het voor elkaar gekregen dat appar tementen in stolpen 50 vierkante meter in plaats van minimaal 55 vierkante meter groot mogen wor den. Dan kunnen ook in kleine stol pen van 100 vierkante meter twee appartementen worden gebouwd. Waf is er niet bereikt? We hadden het aantal kampeer plaatsen bij de boer naar twaalf willen verhogen en we hadden het raadhuis op de Groeneplaats willen houden. Maar goed, daar was geen meerderheid voor, dus dan moet je je daar bij neerleggen. We hadden ook liever gezien dat bestaande hui zen die op de nieuwe riolering in het buitengebied worden aangesloten geen baatbelasting hadden hoeven betalen. Maar we moeten ook wat ambities voor een nieuwe periode houden. Waf zijn andere belangrijke punten voor de komende vier jaar? We willen de discussie over het leeftijdscategorieën voorgescho teld. De winnaar van elke categorie mag De Koog vertegenwoordigen in de Texelse finale die later dit jaar in Oosterend wordt gehouden. De toegang is gratis. In de pauze wordt een verloting gehouden. Frans Visman uit Den Burg is lijsttrekker en kandidaat-wet houder voor D66. Hij kwam in februari 2001 in de gemeen teraad als opvolger van Pieter de Groot. Visman is sinds de heroprichting van de partij in 1993 bij de Texelse afdeling van D66 betrokken. Tot vorig jaar was hij account-manager van de ING Bank op Texel. uitbreiden van het aantal slaap plaatsen van 45.000 naar maxi maal 47.000 aanhalen en we willen ervoor zorgen dat er structureel geld voor het landschapsbeleidsplan komt. Op die manier moet er geld beschikbaar komen voor het onder houd van schapenboeten, andere monumenten in het landschap en kolken. Door nu geld voor onder houd beschikbaar te stellen, kun je ervoor zorgen dat de boel met over twintig jaar in elkaar stort en dat je dan alles moet gaan restaureren. Verder is het ook belangrijk dat er woningbouw in de dorpen komt, zodat de leefbaarheid in orde blijft. Hoe ziet u een eventuele rol als wet houder binnen het duale stelsel? Als ik dat zou worden, wil ik luis teren naar de wensen van raad en ook veel met bevolking praten. Je kunt niet in je eentje boven in een toren gaan zitten. Daarnaast moet je je houden aan wat er in het col legeprogramma wordt afgesproken. Hoe ziet de ideale coalitie of het ideale college eruit? Dat kan ik zo met zeggen, maar ik kan wel met iedereen samenwer ken. De afgelopen periode werken we bijvoorbeeld een ene keer met GroenLinks samen, een andere keer met de WD en soms waren ze ook weer tegen mij. Belangrijk is wel dat ik als wethouder punten in het col legeprogramma kan krijgen die ik zou willen verwezenlijken, anders zit je er ook maar wat bij. Wat wordt het opkomstpercenta ge? Dat wordt 75 procent. Wereldgebedsdag In het kader van de wereldgebedsdag vindt vrijdag 3 maart in de r.k. kerk van Oosterend een optreden plaats van de gospelgroep Joy. De groep staat o.l.v. Jaap van der Slikke Het optreden begint om 19.30 uur. De orde van dienst is dit jaar vastgesteld door vrouwen uit Zuid-Afrika. foor eenden die zich niet lieten vangen, bouwden medewerkers van Gemeentewerken 9istermiddag een eendenkooi langs de Elemert. Jan Vennik kijkt of hij goed is.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5