Johan Tromp naar NK boogschieten „v£flSjfflftS. uit het Cabaret-café Bingo in Bethel Populariteit van Zweedse sport groeit TEXELSE COURANT Valentijn Judoka's naar Nieuwegein I'nï. Rabobank Weer superscore Weijdt en Koomen Voor de tweede keer dit seizoen zijn klaverjassers Bart Weijdt en Willem Koomen er in gelaagd een score van meer dan 8000 pun ten te behalen. Zij deden dit op de achttiende speelavond van Klaverjasclub Den Burg en door braken hiermee hun eigen sei zoensrecord. Ondanks dit geweld blijven Fenny en Rob Caspers ruimschoots aan de leiding. Bart Weijdt en Willem Koomen ken nen dit seizoen hoge toppen en diepe dalen. Zij moesten al een keer genoegen nemen met een score van net even boven de 5200, maar ook de 8000-grens werd al een keer eerder genomen. Deze week liepen hun z^ken meer dan uitstekend. Na een opening met drie marsen (2200 punten) volgden nog twee ronden van ruim boven de 2000. Als er in de laatste speelronde meer punten in het spel hadden gezeten, zou er een nog hogere score uit de bus gekomen zijn, maar in het laatste spel werden slechts' 1700 punten behaald. Dit leverde de bijna onge kend hoge score van 8514 punten op. Zij hebben de tweede plaats weer stevig in handen en leiden de net begonnen derde periode. Fenny en Rob Caspers wisten hun achterstand te beperken tot een kleine 1000 punten. Een score van 7562 punten, vooral dankzij de drie laatste spellen, is normaal gespro ken ruim voldoende voor de ron dewinst, maar deze week dus niet. Zij behouden met een riante voor sprong nog steeds de leiding in het klassement. Gerda en Freek Veeger pakten met 7007 punten de derde plaats. Omdat de verschillen in de top zes klein zijn, leverde dit meteen drie plaatsen winst op. Zij stijgen naar de derde plaats. Jean Zeeman en George Eelman namen dankzij een vierde plaats (7004) afstand van de laatste plaats in het klassement. De score kwam vooral tot stand door een uitstekende slotronde. Gerard en Theo Witte hebben zich voor genomen de in de tweede peri ode opgelopen schade in de laatste periode te repareren. Met 6984 pun ten behaalden zij hun hoogste score van dit seizoen tot nu toe. Winst in het klassement leverde het nog niet op, zij blijven vijftiende. Het gemiddelde was met 6478 pun ten erg hoog. Er werden 33 marsen gespeeld. In het algemeen klassement hebben Fenny en Rob Caspers een voor sprong van meer dan 2700 punten op Bart Weijdt en Willem Koomen. Gerda en Freek Veeger bezetten met ruim 4700 punten achterstand de derde plaats. Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 28 februari: Veld A: 18.30 NIOZ 3-Ecotiem Tatenhove 1 19.15 Randstad-Tatenhove 1 NIOZ 3 20.00 Kobeko-TESO CVI 20.45 CVI-Prinsen van Texel OSG 21.30 OSG-Rab Interieurbouw 22.15 Interieurbouw-Pilaar Rab Veld B: 19.15 De Waal-Natuurwinkel Smash PK 20.00 Bremakker 1-Smash PK De Waal 20.45 De Wit-NIOZ 2 Bremakker 1 21.30 Wessels-Beverdam NIOZ 2 22.15 Albert Heijn-Rabobank Wes- sels Veld C: 18.30 Beverdam 2-Krim lepe de Boer i 19.15 Durper Drup-lepe de Boer Krim 20.00 Salon M.-B&B Durper Drup 20.45 Bar Sportief-NBC Salon M. 21.30 Sportshop-Jozefschool Smash 22.15 Klif 23-Smash Jozefschool Wedstrijdleiding Evelien (tel. 310096). Uitslagen 14 februari: Het Koetshuis-De Prinsen van Texel 1-2; Kobeko-Randstad 2-1; CVI-TESO 3-0; Tevo- ko-Paal 28/De Krim 2-1Bremakker 2-Texel- se Autocentrale 3-0; Café De Kuip-Cocky's Kapsalon 0-3; Maarco Bouw-NIOZ 1 3-0; Smash'68 Piet Kooger-Zeilmakenj Texel 0-3; Remco Oostra Schilder-Bremakker 1 2-1; De Wit Installatietechmek-Albert Heijn 1-2; Langeveld de Rooij-Wessels Ontwerpt! 1-2; NIOZ 2-Slagerij Beverdam 1-2; Smash'68- j NBC Eelman Partners 0-3; Slagerij lepe de Boer-Jozefschool 3-0; Timmers Bakkerij-Dur- i per Drup 3-0; Klif 23-Slagenj Beverdam 2 1-2, Sportshop Texel-Bar Sportief 2-1, Smash'68 Nokanto-B&B van der Vis en Den Boer 0-3. Laatste crossloop Bij Bos en Duin aan de Bakkenweg gaat zondag de laatste van in totaal zeven boscrossen van Atletiekver eniging Texel van start. Lopers die willen meedingen naar een plaats in het klassement moeten aan min stens vijf wedstnjden hebben mee gedaan. Bij de meisjes is de klas sementswinnaar al bekend, maar bij de jongens kan er tijdens de laatste cross nog van alles veranderen. De jeugd tot en met 12 jaar loopt een parcours van 1.300 meter. I lier voor valt het startschot om 11.00 uur. De oudere jeugd en senioren kunnen kiezen uit 2.950, 5.900 en 8.850 m. Het grootste gedeelte van het rondje gaat over onverhard pad en men moet een enkele heuvel nemen. Inschrijven kan vanaf 10.15 uur bij appartementenhotel Bos en Duin. Eschweiler in Kampen 'Zwemmer Sverre Eschweiler heeft zaterdag op een toernooi in Kam pen de eerste plaats behaald op de 100 meter vrije slag. Hij legde deze afstand af in 1.05.39 minuten. Een tweede plaats behaalde hij op de 50 m rugslag (35.48 seconden), een vierde plaats bij de 50 m schoolslag (43.70). Als tweede zwemmer deed hij bovendien voor de vereniging Hoorn-Aurik mee aan de 8x100 m estafette vrije slag. De wedstrijden werden gehouden in een vijftig- meterbad. Eerste plaatsen voor De Wit Simone de Wit heeft afgelo pen weekend vier eerste en een tweede prijs behaald in het toer nooi om de Van Pijkerenbokaal in Kampen. Dit toernooi werd gezwommen in een 50-meterbad, waarin de zwemster een aantal punten miste om weer op snel heid te komen. De Wit verscheen maar liefst vijf maal aan de start. Zij begon als startzwemster bij de 4x100 meter wisselslag, waar zij de 100 meter rugcrawl voor haar rekening nam (1.15.78 minuten). Met haar team behaalde zij een eerste plaats. Op de 50 m schoolslag kwam De Wit dicht in de buurt van haar persoonlijk record en behaalde zij de tweede plaats in 0.42.70. Zij vervolgde de wedstrijd met een eerste plaats op de 100 m vrije slag (1.04.36), met maar liefst ruim negen seconden voorsprong op haar directe concur rent. Met twee seconden voorsprong pakte zij nadien nog goud op de 20 m rugcrawl (0.34.89). Tot slot kwam De Wit uit in de estafette 8x100 m vrije slag dames/heren Ook deze estafette wist haar team - van zwem vereniging Hoorn - te winnen. De vereniging behaalde ook in het ploe- genklassement de overwinning. Van der Gracht wint menwedstrijd Frits van der Gracht heeft zondag in manege Akenburg de eerste prijs behaald in de vijfde wedstrijd om de Jaap de Graafbokaal. In totaal verschenen 24 menners aan start, die elk tweemaal de vaardigheids- proef reden. Elf aanspanningen ble ven foutloos en plaatste zich voor de barrage. Frits van der Gracht zette de snelste tijd neer (44.93 seconden), gevolgd door Piet Beers (50.62) en Gerard de Ridder (50.88). Jan Schaap werd vierde met 51.76 seconden. De volgende wedstrijd (alleen dressuur) wordt gereden op 12 maart. In buurthuis Bethel in Zuid-Eierland wordt vrijdag 3 maart vanaf 19.30 uur bingo gespeeld. De organisatie is in handen van vrouwenvereniging De Duinroos. Tevens wordt een ver loting gehouden. VRIJDAG 24 FEBRUARI 2006 Johan Tromp demonstreert zijn veertig ponds recurveboog. 'De pijlen bereiken snelheden van ruim 200 kilometer. Zijn vrouw vond dat hij een hobby nodig had en schreef hem drie jaar geleden in voor een intro ductiecursus handboogschieten. Dat bleek een schot in de roos, want op zaterdag 4 maart neemt Johan Tromp deel aan het Neder lands kampioenschap recurve- boogschieten vierde klasse. Drie weken geleden kwalificeerde de Texelaar zich voor het NK door als vierde te eindigen in de voor ronde van de noordelijke helft van Nederland. Direct toen hij een boog in handen kreeg, was Tromp verkocht. 'Ik vond het meteen leuk en je bent er eens een avondje uit. Het is lekker om als ondernemer de zinnen te verzetten en eens wat anders te doen', vertelt hij. Trouw bezoekt hij de clubavond op dinsdag, waar gemiddeld zo'n 25 van de in totaal 65 Texelse handboog schutters bijeenkomen. Na eerst te hebben deelgenomen aan de interne competitie van Handboogschietver eniging De Eilandschutters, volgde al snel inschrijving voor wedstrijden aan de overkant. Tot zijn grote vreugde won hij onlangs het regiokampioen schap, waardoor uitzending naar de NK-voorronde in Alkmaar volgde. De te schieten afstand tijdens indoor- wedstrijden met de recurveboog, die bestaat uit aluminium en/of carbon en is uitgerust met vizier en stabi lisatoren, bedraagt 25 meter. Een wedstrijd bestaat uit twee schiet- rondes, waarbij iedere keer dertig pijlen weggeschoten. Vervolgens wordt de winnaar bepaald in een afvalrace, waarbij twaalf pijlen op het blazoen worden gericht. Tromp is uitermate serieus bezig met zijn voorbereiding op het NK, dat dit jaar plaatsvindt in het Brabantse Mid- delbeers. 'Ik schiet nu alle dagen honderd pijlen en sinds een jaar ben ik bezig met krachttraining.' Naast de training op dinsdagavond oefent (Foto Loooo van dor Sluis) hij dagelijks thuis, in de werkplaats van zijn meubelmakerij aan de Schil- derweg. 'Ik heb een afstand van 25 meter afgemeten, zodat ik goed kan oefenen.' De machines en appara tuur in de loods, staan hem niet in de weg. 'Daar schiet ik overheen. De eerste paar keer schoot ik wel de gaten in de deur, maar inmiddels gaan er geen pijlen meer naast het bord.' Hoewel hij zich eigenlijk niet wil wagen aan een voorspelling over zijn prestaties hoopt Tromp toch stie kem op een podiumplaats. 'Daar ben ik wel voor bezig, maar de vorm van de dag is erg belangrijk. Het hoofd moet rustig zijn.' 'Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws' Hebben jullie het ook geroken vori ge week? Nee, niet het voorjaar, de liefde. Er zit liefde in de lucht. Terwijl onze jongens en meisjes zich in Turijn in het zweet werken om gou den en zilveren medailles te halen, waart hier die ouwe Italiaanse hei lige weer rond. Overal strooit hij zijn bloemen, overal zegent hij jonge verliefde stelletjes (of oude verliefde stelletjes, dat kan natuurlijk ook) en overal ziet hij tot zijn genoegen vogels en dieren nestjes bouwen, holletjes graven en op zoek gaan naar de enige ware. San Valen tino. De oude priester kan met een gerust hart het nieuwe jaar in, hij is nog niet vergeten. Zelf doe ik natuurlijk niet aan Valen tijnsdag. Niemand toch zeker? Ik heb tenminste al in geen eeuwig heid een kaartje gehad. En ook de Texelse Courant stond niet bol van de korte, anonieme en o zo lezens waardige Texelaartjes. 'Meermin, waar ben je?' 'Ik zie je elke dag op de boot, zullen we samen eens een kop soep eten?' 'Koop mij. Winkel dochter.' En meer. Wat dat betreft, hebben wij nog een boel in te halen. Niks geen vrolijke kaartjes, fleurige bossen bloemen of geparfumeerde anonieme brieven. Ja, we sturen wel anonieme brieven, maar dat zijn dan geen liefdesverklaringen. Verre van. Wij blijven liever op een afstandje onze ogen uit staan kijken. We blij ven ons liever vergapen aan iemand die een eindje verderop staat en die we wel zien zitten, dan dat we de stoute schoenen aantrekken en er gewoon op afstappen. 'Hoi, ik vind jou wel leuk. Zullen we koffie drin ken?' Daar steekt toch niks kwaads in, dacht ik. Maar nee hoor, dat doen we niet. Bang nul op rekest te krijgen of een klap in het gezicht, bewaren we liever veilige afstand. En - zonder dat we er iets voor doen - wordt die afstand steeds groter. Onze buurman kan al maandenlang omhoog zitten omdat hij de eind- 'jes financieel niet meer aan elkaar kan knopen, de buurvrouw aan de andere kant moet eigenlijk naar het ziekenhuis, maar weet niet hoe ze er moet komen en twee huizen verderop nemen ze alleen nog maar een koude douche, omdat de geiser is uitgewaaid. En ze weten niet hoe ze die weer moeten aansteken. Allemaal eenvoudig op te lossen problemen. We kunnen makkelijk de buurman helpen met het betalen van zijn zorgpremie, we willen best de buurvrouw even op de boot zet ten en het aansteken van een geiser is een fluitje van een cent - als je maar weet hoe. Maar we doen het niet. We vinden dat al die mensen maar op zichzelf moeten passen. Dat doe wij ten slotte ook. Laat iedereen zijn eigen boontjes maar doppen en zijn eigen pluimvee binnen houden. Als we last hebben van de buren, willen we de politie nog wel eens bellen om te vragen of ze stil willen zijn, maar gemak heb je er met van. Nee, burenhulp moet bij ons geor ganiseerd worden. Via een dorps steunpunt dat pasjes uitgeeft, zodat je weet wie wel en wie niet een echte vrijwilliger is. Er komt een moment dat je daar 's avonds in het café goede sier mee kunt maken. Was het vroeger voldoende om een sleutelhanger van een BMW op de bar te gooien, over enige tijd bereik je hetzelfde effect met een vrijwil- ligerspasje van het dopssteunpunt. Inmiddels zijn we er achter dat het ons economisch helemaal niet zo voor de wind is gegaan de laatste jaren. De armoede heeft een onge kende hoogte bereikt en het aantal armoedigen stijgt nog steeds. De kosten van levensonderhoud wor den hoger en hoger en de inkomens houden daarmee geen gelijke tred. Een kleine groep bevoorrechten profiteert van de nog steeds toene mende drukte in het zomerseizoen, maar steeds meer mensen onder vinden alleen maar overlast van het toerisme. Zij schieten er financieel met of nauwelijks mee op. Dat zijn grote problemen, die niet eenvoudig zijn op te lossen. Vooral ook omdat gesprekken over geld nog altijd taboe zijn. En als iemand zich niet in de portemonnee laat kijken, valt het met mee de armoede te bestnjden. Het enige wat we kun nen doen, is alert blijven. We kun nen natuurlijk stemmen op politici die beloven iets aan de armoede te doen, maar uiteindelijk zijn ook hun middelen beperkt. En we kunnen af en toe een kaartje sturen, een brief. Of een boeketje bloemen brengen naar iemand waarvan we denken dat hij het nodig heeft dat er iemand aan hem denkt. Want ware armoede heeft niet met geld te maken. Dat wat we het meeste nodig hebben, kost mets. De Texelse judoka's Marieke Zijm, Mark van der Vliet, Robbin van der Ster, Cor Drijver en Sander Zijm behaalden goede resultaten op een toernooi in Nieuwegein. De Texelse judoka's Robbin van der Ster, Mark van der Vliet, Marie ke Zijm, Cor Drijver en Sander Zijm, van de zaterdaggroep van Shima, hebben goede resultaten behaald op een toernooi in Nieu wegein. Aan het toernooi deden 120 judoka's mee uit Nederland, België en Duitsland. Van der Ster en Van der Vliet werden kampioen in hun klasse. Robbin van der Ster had er echt zin in, maar moest lang wachten voor hij mocht beginnen. Omdat de buitenlandse gasten verlaat waren, begon zijn poule pas 's middags. Dit betekende dat hij in korte tijd veel wedstrijden moest judoën. Van der Ster beschikt over een paar fraaie kanteltechnieken, waarmee hij zijn tegenstanders één voor één op de rug draaide. In sommige partijen was deze techniek al goed voor een directe ippon. Hij werd in zijn klasse kampioen van het Open Midden Nederlandse Judotoernooi. De ervaren Mark van der Vliet kreeg zijn overwinning niet cadeau. Hij kwam terecht in een poule met 'zware jongens' en moest hard wer ken voor een goed resultaat. Hij won al zijn partijen met de volle honderd procent score. Met mooie afwisselende technieken gooide hij zijn tegenstanders op de grond met been- en heupworpen, waar bij de partijen indien nodig werden afgemaakt met een houdgreep die zat als een bankschroef. Door zijn techniek en inzet werd ook hij kam pioen. Marieke Zijm was zo goed in vorm dat ze door de toernooileiding werd ingezet in een zwaardere klasse. Dit nadat ze alle tegenstanders in haar eigen klasse met grote overmacht had verslagen. Verrassend genoeg wist zij zich ook in de zwaardere poule staande te houden en beide partijen te winnen. In de laatste partij vocht ze tegen een jongen die een kop groter was, maar de frêle Zijm was de strijdlustigste van het stel. Aan het eind werd ze door de scheidsrechters op hantei (beslis sing) aangewezen als winnaar van de partij. Voor het volgende toer nooi (in Leeuwarden) gaan coa ches Albert Hoven en Henk de Vries kijken of deze kampioene in een hogere klasse kan uitkomen. De jonge Cor Drijver behaalde een gedeelde derde plaats. Zijn tech niek bestaat uit het omgooien van de tegenstander om hem vervol gens in een stevige houdgreep te nemen. De problemen ontstaan als de tegenstander dat ook probeert. Stevige grondgevechten zijn dan het gevolg. In het verleden bleef Drijver dan nog wel eens liggen, maar tegenwoordig probeert hij zich eruit te vechten en de rollen om te draaien. Sander Zijm moest zich door maar liefst zes partijen heen knokken. De eerste partij verloor hij op onge lukkige wijze. In de tweede partij was hij oppermachtig en schroefde hij zijn tegenstander vast in een houdgreep. De andere wedstrijden stoeide Zijm zich via de herkansin gen en een sterke slotwedstrijd naar een derde plaats. Verdeeld over twee sessies heb ben zo'n 75 leerlingen uit de hoog ste groepen van de basisschool en de laagste van OSG De Hogeberg woensdagmiddag in sporthal Ons Genoegen kennisgemaakt met uni- hockey. Deze kruising tussen ijs- en zaalhockey is technisch wat een voudiger dan het reguliere hockey. Zo zijn de sticks groter en mag met beide kanten worden geslagen en is het ook toegestaan de bal onder controle te brengen met de voet. Wellicht mede daardoor mag unihockey, dat in Zweden werd uit gevonden en daar na voetbal de populairste tak van sport is, zich in een groeiende populariteit ver heugen. In Nederland zijn er inmid dels 25 clubs van beoefenaren, die op uiteenlopend niveau competitie spelen. De Texelse schooljeugd had een goede leermeester, want de leiding van de door Sportservice Texel georganiseerde clinic was in handen van Remko Spelde, een vaste keuze in het nationaal unihockeyteam. De 23-jarige Spelde, in het dagelijks leven vakleerkracht gymnastiek op Texel, speelde zo'n dertig interlands en doet waarschijnlijk in mei ook mee aan de wereldkampioenschap pen in Zweden. Twee jaar geleden kwam hij al uit op de mondiale titel strijd in Zwitserland. Spelde speelt voor de competitie in een talentvol team uit Groningen, dat bovenaan staat in de één-na-hoogste lande lijke divisie. Om zijn conditie op peil te houden traint hij één keer per week mee bij een club in Sneek. Spelde trof een enthousiast gezel schap jonge Texelaars, die begon nen elkaar de bal toe te schuiven, daarna passeerbewegingen oefen den en ten slotte diverse kleine par tijtjes speelden. Bij de vraag wie een vervolgcursus zou willen volgen, gingen tientallen handen de lucht in, reden voor Connie Joling van Sport service Texel binnenkort de moge lijkheden te onderzoeken. Inlichtin gen zijn verkrijgbaar via tel. 322815 of e-mail sportservicetexel@texel. com. TT"

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6