DuiN Hoogste punt hostel Stayokay bereikt 'Knap dat ze dit heeft gerealiseerd' [Wal: 'k m Nieuwe telekraan voor Boon TEXELSE g COURANT VRIJDAG 24 FEBRUARI 2006 zeggen wou.. Energie De bouw van het nieuwe hostel van Stayokay aan de Haffelder- weg in Den Burg heeft zijn hoog ste punt bereikt. Werknemers van aannemer Van Wijnen uit Heerhu- gowaard dronken dinsdagmiddag het traditionele pannenbier, nadat met een kraan een dwarsbalk op de dakspanten was aangebracht. r Anne van der Velde van Stayokay schonk de bouwers Texels bier en deelde kroketten met Texels lamsvlees uit. Het hoogste punt, 10.5 meter hoog, werd bereikt op één van de slaapvleugels. Dat gebeurde iets meer dan drie maanden nadat alge meen directeur Karina Schilte van Stayokay officieel de eerste steen had gelegd. Van der Velde verwacht dat het nieuwe hostel eind juli kan worden opgeleverd. De werkzaam heden verlopen tot nu toe voorspoe dig. Bedoeling is dat in de tweede week van augustus de eerste gasten in het nieuwe groepsverblijf worden ondergebracht. 'Maar eerst willen we gaan proefdraaien om alles in het nieuwe gebouw te testen. Dat doen we met collega's van andere vestigingen.' Stayokay heeft haar Texelse ves tiging uitgekozen als proefproject voor een algehele nieuwe inrichting van de dertig hostels van de her- bergorganisatie. 'Een binnenhuisar chitect is bezig een nieuw concept voor interieur en sfeer te ontwik kelen. Er komt een concept kust er> zee, een concept groen en een con cept city. Bij ons wordt het concept kust en zee toegepast. Bedoeling is dat bij andere hostels langs de kust later dezelfde inrichting en sfeer wordt gecreëerd.' Volgens Van der Velde wordt de nieuwbouw in delen wordt opgeleverd, zodat het nieuwe groepsverblijf daarna deel voor deel kan worden ingericht. Het nieuwe hostel, dat ontworpen is door het architectenbureau van Ronno Honingh uit De Koog, komt te bestaan uit drie vleugels van elk twee lagen. De bedden worden verdeeld over twee vleugels in twee-, vier- en zespersoonskamers. Volgens Stayo kay huren gasten straks echter geen kamer, maar een bed waardoor het mogelijk is dat ze bij onbekenden op de kamer komen te liggen. In de derde vleugel, die het dichtst bij Den Burg ligt, komen onder meer het restaurant, personeelsverblijven en zalen voor recreatie en educatie. Het was een interessante lezing die Kees van der Klein van het ECN maandag 13 februari in de bioscoop hield. Zijn advies was dat Texel (in het kader van het Energieplan 2030) naast andere projecten negen mega- windmolens van 1,5 MW en 100 meter hoog zou moeten plaatsen. Onshore, dus op het land. Interessanter was de reactie van de politieke partijen. Van 'zeer terug houdend' (Texels Belang) tot 'zeer enthousiast' (GroenLinks). Deze laat ste partij lanceerde bij monde van Peter Bakker het idee van een Texel se Energie Maatschappij (TEM). 'Daar gaan we weer', dacht ik. Luchtkastelen, windmolens en het zoveelste onbetaalbare kanjerpro ject. De TEM wordt dan een soort Texels eigen Betuwelijn. Windenergie scoort op twee punten zeer hoog: de hoeveelheid gemeenschapsgeld die er in verdwijnt en de landschapsver vuiling die het veroorzaakt. En wat leveren al die duizenden windmolens in ons land op? Anderhalf procent van de elektriciteitsproductie (Jan Terlouw in Netwerk van 15 februari). Trekken we dit door naar de totale energieproductie (verwarming, ver voer, transport enz.) dan komt het zelfs in de buurt van een half pro cent. Niets dus. Gebakken lucht. Nog een voorbeeld dichter bij huis. Er is een tendens naar efficiënter gebruik van de Texelse kottervloot. Zo is het aantal kotters sinds 1993 met zo'n twaalf schepen vermin derd. Daardoor heeft Texel een groot C02-quotum ingeleverd. Om die zelfde hoeveelheid C02 te besparen zouden anders twintig megawind- molens nodig zijn geweest. Eén kot ter van 2000 PK (1000 PK continu) komt overeen met twee megawind- molens. Een voorbeeld van wat met effi ciency kan worden bereikt. Texel zou er dan ook verstandig aan doen te proberen aan het verdrag van Kyoto te voldoen. Dit lijkt me haalbaarder dan het utopische Energieplan 2030 met zijn grote negatieve gevolgen voor ons landschap. Tot slot een goede raad aan de nieu we voorzitter: Duurzaam Texel zou zich niet alleen moeten richten op het besparen van energie (dat loont), maar zich ook bewust moeten wor den van de andere betekenissen van de naam. Een duurzaam behoud van de economische basis, ons erfgoed, de rust, de ruimte en een uniek land schap. Dan kunnen onze kinderen later ook nog de kost verdienen. Henk van de Blaak, Oudeschild. KIJK OP DE KUST Jook Nauta, oud-wethouder CDA en voorzitter Stichting Jachthavens Waddeneilanden. BëHQUD Word donateur. Bel 071 5160490 of surf naar www.duinbehoud.nl Natuurwijzer Kerkuilen Een van de vogels die al op de rode lijst van bedreigde en kwetsbare vogelsoorten staan sinds deze in 1984 voor het eerst werd_ vast gesteld, is de kerkuil. Twintig jaar geleden werd de kerkuil als ern stig bedreigd beschouwd omdat het aantal broedparen was afgeno men van enige duizenden tot enkele honderden. Vorig jaar broedden er weer 2873 paren in Nederland en is de kerkuil, zo lijkt het althans, rijp om van de rode lijst te worden afgevoerd Die enorme groei is voor een groot deel te danken aan de actie die de Werkgroep Kerkuilen overal in Nederland heeft ontketend, daarbij jarenlang financieel gesteund door het ministerie van Landbouw, dat in 1996 een 'soortbeschermings- plan' uitbracht. Tegenwoordig zijn het vooral de provincies die het beschermingswerk steunen. Enige honderden vogelbeschermers zijn actief met het plaatsen en contro leren van nestkisten in boerderijen en andere gebouwen en op aller lei andere manieren wordt gepro beerd de kerkuilen ter wille te zijn. Ook in Noord-Holland is een groep beschermers actief. En met goed resultaat, want in 15 jaar nam de stand toe van 1 paar (in 1990) tot 99 paar (in 2005). Op Texel is echter nog steeds geen broedgeval gecon stateerd, ondanks het feit dat een twaalftal kasten voor kerkuilen is opgehangen in schuren en andere gebouwen. Toch worden er, vooral in de winter, regelmatig kerkuilen op het eiland gezien. Op het ogenblik verblijven er naar schatting zelfs een stuk of acht op Texel, verspreid over het eiland. Hoe het komt dat we nog geen broedparen hebben, is niet helemaal duidelijk. Waar schijnlijk heeft dat te maken met de leeftijd van de vogels: het zijn vooral jonge kerkuilen die nieuwe gebie den opzoeken en de sterfte onder deze onervaren vogels is groot. Ook bij ons worden regelmatig dode kerkuilen gevonden, meestal langs de wegen, want het verkeer is een belangrijke doodsoorzaak. Daar naast wordt de stand sterk bepaald door de beschikbaarheid van voed sel (vooral muizen) en door de weersomstandigheden in de winter. De afwezigheid van strenge winters is dan ook in feite de belangrijkste oorzaak van het grote aantal kerk uilen in ons land. Anders dan de meeste andere standvogels, heeft een kerkuil geen vetreserves en legt hij al gauw het loodje als hij cjeen voedsel kan bemachtigen. Nu er zoveel kerkuilen op Texel verblijven, groeit de hoop dat er toch broedparen gevormd worden. Er zijn de laatste paar maanden op verschillende plaatsen waar kerk uilen zitten nestkisten geplaatst en met spanning wordt gewacht op het begin van het broedseizoen. De Vogelwerkgroep heeft echter het idee dat nog niet alle plaatsen waar kerkuilen zitten, bekend zijn. Om die reden worden lezers opgeroepen dergelijke plaatsen te melden. Om de vogels tot broeden aan te zet ten, op voorwaarde dat de plaats geschikt is, kunnen dan broedkis- ten worden opgehangen. Daarvoor zijn bouwpakketten in voorraad. Meldingen kunnen bij mij worden gedaan: tel. 318470. Andri Binsbergen b Kerkdiensten Zondag 26 februari 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. dhr. M.D. Kuiper. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. ds. G.W. de Jong uit A'dam. Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds C.F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGE MEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. F. van Helden; 19.00 u. ds. PC. Barnard. De Cocksdorp: 11 00 u. ds. P.O. Bar nard. Oudeschild: 11.00 u. ds. F. van Helden. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ev. J. Jansen uit Den Helder. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: zon. 10.45 u. herenkoor, hoofdcelebrant bisschop Punt. Na afloop samenzijn in De Witte Burcht. Oosterend: 9.30 u. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Open bare lezing, 10.30 u.: Behoud een goed geweten in een zondige wereld. Wachttorenstudie, 11.20 u.: Weersta Satan en hij zal wegvluchten! De mens is geschapen naar Gods beeld, maar gedraagt zich vaak alsof hi'i van de apen afstamt. Medische zorg Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen. Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 of 322008. Verloskundigenpraklijk: Waalderstraat 33A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp. zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg. huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44. Den Burg, tel. 321461. - Jeugdgezondheidszorg: Schoon oordsingel 44. Den Burg, tel. 0900- 4636549. Spreekuur elke werkdag van 9.00 tot 17.00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoeding en verzorging. - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg. Opvragen via tel. 0223-650270. Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg: tel. 312112. Maandag t/m vnj- dag 8.00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. HulPverlening Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen: 1-1-2. Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel. 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477. www.die- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11. Den Burg, tel. 312527. Verslavingszorg: Bnjder Verslavings zorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en pre ventie, tel. 315602 of 06-30215211: www.brijder.nl. Psycholoog: J. van den Berg. tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Wanne maaltijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u.. De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood: tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer, 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, ensisopvang huiselijk geweld, tel. 0222- 321001, dag en nacht bereikbaar. Bureau Jeugdzorg: voor hulp aan jongeren bij problemen en voor opvoe dingsondersteuning aan ouders. Voor aanmelding, informatie en advies: 0900 2223330, elke dag tussen 10.30 tot 12.30 uur. Kerken en minima: voor Texelaars in financiële nood. Spangerweg 10, 1793 EH De Waal. JL. We,'kaan de weg jiU oud Papier Van 27 februari tot en met 5 maart zijn de volgende straten en wegen in ver band met werkzaamheden afgesloten: Den Burg: Mancoweg geen doorgaand verkeer. Nabij Den Burg: Kadijksweg, tussen Laagwaalderweg en Marsweg. geen doorgaand verkeer. De Koog: Ruyslaan tussen Bnnk en Badweg geen doorgaand verkeer Zeekraal afgeslo ten. Nabij De Cocksdorp: het fietspad van De Krim naar de vuurtoren, tussen Krimweg en Stengweg afgesloten. In verband met de voorjaarsvakan tie haalt Scouting Texel geen oud papier op. Oud papier kan wel worden gestort in de containers naast het clubgebouw aan de Bernhardlaan. Radio Texel JOÜ TLX ELS INCOURANT Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 - 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harrv de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Jeroen van Hattum Telefoon 31 60 89 of 06 - 13 67 66 50 Advertenties en abonnementen: Splnbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Opaion Vrijdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Wilde vaart (herhaling van zondag) 20.00 u. Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u Pietelepote (kinderprogramma). Vandaag: liedjes. 18.00 u Muziek met Marco 19 00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u. Klassiek op zondag 10.45 u. Kerkdienst vanuit rooms-katho- lieke kerk 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14 00 u. Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u. Sportlokaal (uitslagen en inter views) 18.00 u. Radio Noordholland Kerkdiensten De Lichtboei: 9-30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18.00 u. Symphonica (klassiek) 19.00 u. Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21 00 u Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar €35,05 33.45 (automauich) Per jaar 68.30 66,15 (auiomat,»chj Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnfteiijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspen ode 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 19.00 u. Raad en daad (over de Texelse politiek) 19.30 u. Raadsvergadenng (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis) aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u, Pietelepote (kinderprogramma) (herhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geestelijk pro gramma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20.00 u. Politiek café Rechtstreekse uit zending vanuit Question Plaza 22.30 u. Radio Noordholland Donderdag: 18.00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met Vandaag: Rutgert Oosterhuis 20.00 u. Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl. rubriek Om te Onthouden De balk die het hoogste punt van het vlag en vlaggen van Stayokay en aam hostel markeert, is versierd met de Texelse Van Wijnen. Manager Anne van der Velde deelt in de toekomstige lobby van het Texelse kroketten uit aan de bouwers. /Foto's René Boon uit De Cocksdorp beschikt sinds deze week over een nieuwe telekraan. De nieuwe kraan, een zestigtonner die vijf jaar oud is, kan tot een hoogte van 56 meter tillen. 'De basismast is 40,2 meter lang en er kan nog een stuk tus sen worden gezet', aldus Boon. Zijn vorige kraan had een 31 meter lange basismast en kon tot 45 ton tillen. Volgens Boon is de" nieuwe kraan zuiniger in het brandstofver bruik dan de oude. 'Deze kraan heeft twee motoren, waarvan één bovenin de mast, waardoor ik nu L] Bech'ijv'gheid drie liter in plaats van twaalf liter per uur verbruik. Hij maakt ook minder lawaai.' Doordat de kraan over assen beschikt, mag Boon er ook de ballast mee vervoeren die nodig is om de kraan stabiel te laten staan. Boon zette de kraan afgelo pen week voor het eerst in bij een klus bij de Schulpengat. Boon kocht de nieuwe kraan om beter toegerust te zijn op zwaardere klussen. 'De markt vraagt erom. Vroeger waren Burgemeester Joke Geldorp, actrice Nelly Frijda, dochter Esmée Oosterbaan en Annemane Oosterbaan bekijken één van de kap- en 9nmetafels die afgelopen weekend voor het verwenweekend van Woman Wizard in Hotel Texel stonden. (Foto Jeroen van Hattum) Lovende woorden vrijdagmiddag voor Annemarie Oosterbaan uit Den Burg bij de officiële start van het project Woman Wizard in Hotel Texel (voorheen Nieuw- Breda). Actrice Nelly Frijda, die naar het eiland was gekomen om bet project te openen, prees Oos terbaan dat ze haar ideeën had verwezenlijkt. 'Knap dat ze dit beeft gerealiseerd.' Via Woman Wizard verzorgt Oos terbaan verwenweekenden voor vrouwen met borstkanker. Afgelopen weekend had voor het eerst zo'n weekend plaats. Fnjda, een vnendin van crèmes en badzout, beschilderen van Oosterbaan. verrichtte de offici- opening door samen met burge meester Joke Geldorp buiten langs de Postweg een vlag van Woman Wizard in de vlaggenmast te hijsen. Geldorp was eveneens lovend over het initiatief. Oosterbaan en een groep van onge veer twintig vrijwilligers van het eiland zorgden er daarna voor dat 22 vrou wen uit het hele land een weekend lang in Hotel Texel in de watten wer den gelegd. De vrouwen hadden het hotel voor zich alleen en konden er onder meer diverse workshops volgen, schoonheidsbehandelingen ondergaan of massages nemen. De workshops variëerden van brui send dansen tot het vervaardigen van theeservies of het zelf maken van prothese-BH's. Na afloop kre gen ze allemaal een op de persoon toegespitst verwenpakket mee naar huis. 'Dan duurt het weekend thuis ook nog even voort.' Reacties op de website van het project leren dat het eerste weekend goed is verlopen. Oosterbaan wil de verwenweekenden om de zoveel tijd houden. De data zijn afhankelijk van de momenten dat het hotel voliedig voor zo'n weekend beschikbaar kan zijn. Volgens haar zou het ook mooi zijn als de week enden op andere plaatsen in het land van de grond zouden komen. Ze zet te het project op omdat ze uit eigen ervaring meemaakte dat vrouwen met borstkanker het nodig hebben om een beetje extra te worden ver wend, onder meer om nieuwe energie op te doen en opnieuw met het eigen lichaam in contact te komen. Wat ik zeggen wou... PKB Bij de huidige procedures rond de PKB Waddenzee is het van belang dat er zoveel mogelijk invloed wordt uitgeoefend en dat alle belangheb bende partijen elkaar daarin steunen en versterken. Sinds de oprichting van de Stichting Jachthavens Wad deneilanden in 2002 (de ontwikke ling van de PKB was de aanleiding) hebben wij dat als uitgangspunt genomen en met succes. Zowel de provincies, en dan vooral Noord- Holland, als de gemeentebesturen trekken inmiddels samen op om de diverse ontwikkelingen die de PKB in petto heeft in een meer gewenste richting om te buigen. Door de ken- nisopbouw èn de uitgebreide dos siervorming zijn we inmiddels goed thuis in de ingewikkelde materie en daar kunnen ook anderen hun voor deel mee doen. Zoals bijvoorbeeld TVO heeft gedaan wat onder meer bijvoorbeeld stacaravans gemid deld drie ton zwaar, terwijl nu acht ton al heel normaal is geworden. En je ziet ook dat bij de grotere bouw projecten dit soort kranen gevraagd worden.' De vorige kraan is ver kocht. (Fofo Jetoen van Hattum) resulteerde in het boven tafel bren gen van een Tweede-Kamermotie (zat in mijn dossier) uit 2002 over de mogelijkheid de veerhaven van TESO in Den Helder te verplaatsen. En TVO werkte weer samen met de Kamer van Koophandel aan een gezamenlijke inspraakreactie van het bedrijfsleven in de Kop van Noord Holland. De watersportver eniging en de waterskiclub konden er eveneens hun voordeel doen. Ook Piet Standaart van Texels Belang heeft informatie gevraagd en gekregen waar hij wat aan had. Het droeg bij aan een uitgebreide en goed gefundeerde inspraakre actie. En zo bundel je krachten en kennis om een gezamenlijk doel te bereiken. Dan is het toch wel treurig te moeten vernemen dat het Texelse CDA de PKB inspraak tot een lokaal partijpolitiek kinnesinne-onderwerp degradeert. Ook al (zou TB het een en ander hebben overgenomen, dat is dat toch alleen maar een com pliment. Zoals gezegd, het is zaak elkaar te versterken en de krach ten te bundelen. Hoe beter dat gebeurt des te meer kans op resul taat, sterker: naar mijn oordeel is dat zelfs een absolute voorwaarde voor resultaat. Het is te hopen dat het Texelse CDA deze misser snel herstelt. Dat komt ook beter over bij het CDA-Kamerlid Joop Atsma, die zich goed inzet voor de eilanden betreffende de veerverbinding, de recreatievaart en de daarvoor nood zakelijke havencapaciteit.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9