TEXELSE COURANT Vergelijkende selectie van punten uit de partijprogramma's voor de raadsverkiezingen Stem pas uit hel C abaret-café_4_ 12V2 jaar Winnubst Optiek VRIJDAG 3 MAART 2006 TB CDA WD PvdA GL D66 BEZEM toerisme en economie verplaatsen van slaapplaatsen, vergroten vloeroppervlak recreatieve opstallen, boulevard in De Koog. stimuleren agrotoerisme arm en rijk moeten op Texel op vakantie kunnen, minder regels in toenstische sector balans vinden tussen natuurbe houd en economische belangen, ondersteunen agrarische sector, aanleg fiets- en ruiterpaden instellen Fonds Investeringen Toerisme, stimuleren nieuwe vormen van landbouw, profileren als kenniseiland, ruiterpaden en wandelpaden Texel ontwikkelen als kenniseiland, seizoensspreiding, divers aanbod handhaven algehele sluitingstijd om 4.00 uur, promotie als fietseiland, aanleg fietspaden aandacht voor jonge toerist, vrije sluitingstijd, horecastop, jeugdcamping, wethouder voor toerisme j werk en inkomen meer activiteiten op haven, 15 kampeerplaatsen bij de boer, handhaven agrarische activiteit, kleinschalige bedrijvigheid in buitendorpen schapenfokkerij ondersteunen, meer bewegingsvrijheid agrarische bedrijven, ondersteunen visserijsector, ondersteunen dienstensector aantal kampeerplaatsen bij de boer in hoogseizoen naar 15, persoonsgebonden vergunningen voorkomen dat mensen zonder werk geïsoleerd raken, creëren van kansen op werk, stimuleren brede economie, aandacht voor telewerken boeren in oude land compenseren, startsubsidies voor streek producten begeleiding van mensen met een uitkering, schuldsanering, 12 kampeerplaatsen bij de boer 15 kampeerplaatsen bij de boe wonen aandacht voor huisvesting ouderen en starters, splitsen van nieuwbouw in meer woningen, inbreidlocaties, nieuw dorp op 't Horntje woningbouw in buitendorpen, bouwen voor jong en oud meer en ruimere bouwkavels, betere doorstroming aandacht voor jongeren huisvesting, onderzoek naar nieuwe woonvormen kleine woningen op kleine kavels, investeren in sociale wijkstructuur. duurzaam bouwen leegstand tegengaan, sloop vrijkomende agrarische gebouwen ruilen tegen (één) woning mogelijkheid voor het bewonen van zomerwoningen milieu, natuur en land schap geen windmolens in landelijk gebied, picknickplaatsen, speelterreinen, behoud 4000 ha grasland, kleinschalig medegebruik aantal bestemmingsplannen terugdringen, meer variatie in bouwstijl energie opwekken met zonne collectoren, getijdenenergie en biomassa- vergisting, saneren oude pompstation Pontweg streven naar energie-onafhankelijk te zijn in 2030, schoonhouden openbare ruimte, behouden gevarieerd landschap streven naar energie-onafhankelijk te zijn in 2030, beheersovereenkomsten, aantal auto's terugdringen, autoluwe dorpskernen, saneringsfonds schuren aparte regenwateropvang, geen baatbelasting voor riolenng buitengebied, biovergisting, windmolens alleen in Oudeschild, ondersteuning van natuurbeheer jeugd en jongeren terugdringen van verslavingen criminaliteitspreventie, aandacht voor opvoedings ondersteuning, aanpakken overmatig alcohol gebruik, jeugdraad, eigen plekken voor de jeugd aanstellen jeugdwerker, jeugdwerk voor alle jongeren (met alleen probleemgevallen), jongerenhuisvesting in vrij komende grote gebouwen aandacht voor verslavingszorg, aandacht voor eigen plekken voor de jeugd, instellen jeugdraad, aandacht voor huisvesting jeugdraad jeugdwerk op locatie, aandacht voor verslavingszorg aandacht voor vermaak van schooljeugd onderwijs opleiden in samenwerking met bedrijfsleven, volwassenenonderwijs terugdringen schoolverzuim terugdringen schoolverzuim, school in Den Burg Oost onafhankelijk bestuur onderwijs onafhankelijk bestuur onderwijs, speciaal onderwijs en muziek school in stand houden, kansrijke initiatieven ondersteu nen OSG moet brede school zijn meer geld voor onderwijs en kleuteropvang ouderen en zorg stimuleren mantelzorg, vrijwilligersbank handhaven kwaliteit thuiszorg, inkomenstoets bij verdeling van de zorg, zorg voor gehandicapten handhaven ouderenzorg op minimaal huidige niveau, eerlijk verdelen WMO-gelden stimuleren sport voor ouderen, langer zelfstandig wonen, onderzoek naar nieuwe woonvormen, kwaliteit van zorg zeker stellen belanghebbenden WMO laten meepraten over beleid, ondersteuning van vrijwilligers, zorgboerderijen seniorenwoningen op locatie Ouwe Ulo, oprichten steunpunten, goed beleid voor gehandicapten kunst en cultuur centraal coördineren culturele agenda, uitleen uit gemeentelijke collectie huur Tusse de Banke niet afschaffen, nieuwe huisvesting Radio Texel, gemeentearchief behouden onderzoek naar afbouwen subsidie voor musea met veel bezoekers, verruimen openingstijden musea, stimuleren cultuurhistorisch toerisme stimuleren cultuurtoensme, eilandhuis op Groeneplaats opstellen cultuurnota, gratis expositieruimte muziek- en danscentrum in vrijko mend gebouw OSG (Emmalaan), exposeren gemeentelijke kunst, kermis terug naar Den Burg sport en recreatie voldoende accommodatie tegen aanvaardbare tarieven, picknickplaatsen, speelterreinen kunstgrasveld Texel'94 aanleg ruiterpaden, opstellen strandnota stimuleren sport voor ouderen, verenigingen ook toegankelijk voor mensen met een laag inkomen, overkapping Molenkoog, ondersteuning lokale topsporters, breed sportaanbod, geen uitbreiding gemotonseerde sporten stimuleren van sport en spel, onderhoud aan speeltoestellen burgers en bestuur bezuinigen op gemeentelijke uitgaven, kanjerprojecten in de wacht zetten, minder bestemmingsplannen, afschaffen hondenbelasting burgerinitiatief, drempel raadsvergaderingen lager, minder regels, efficiënter werken, geen lastenverhoging geen nieuw raadhuis regels soepel toepassen en verjaringstermijn instellen, meer en beter communiceren met burgers, schrappen overbodige uitgaven zorgen voor goed financieel beleid, goed communiceren met de burger afschaffen hondenbelasting, vaker gebruik maken van Rekenkamer, alle vergaderingen openbaar, vergaderen op locatie communicatie met burgers, referendum, burgerinitiatief, geen lastenverhoging lagere lasten, minder ambtenaren, referendum bij belangrijke punten wethouderskandidaat Nico Kikkert Marian Merkelbach Ries Swanink Dirk Terpstra Peter Bakker Frans Visman website www.texelsbelang.nl www.cdatexel.nl www.wdtexel.nl texel.pvda.nl www.groenlinks.nl/lokaal/ texel www.d66texel.nl www.bezem.info VERVOLG VAN PAGINA 1 Veerman De christendemocraten willen met Veerman ook praten over de nieuwe Texel Sun in polder Het Noorden PKB Waddenzee, fosfaten en nitra- waarin sinds 1 januari acht Texelse ten in de Waddenzee en de pro- agrariërs zijn verenigd, 's Avonds blemen in de visserij. Bedoeling is houdt Veerman een lezing over de dat de minister een bezoek brengt werelderfgoedstatus. aan de CIV-loods in Oudeschild en Hij lag zomaar ineens in de bus. En je zag het meteen: hij was anders dan anders. Sjieker. Luxer ook. Met een hologram erop en een optische beveiliging zodat hij nog moeilijker te kopiëren schijnt te zijn. Je volledige naam erop - dat is altijd even schrikken - en je geboortedatum (dat is ook altijd even schrikken). Verder zag hij er tamelijk normaal uit. Eigenlijk net een briefkaart, maar dan een heel luxe. Wit papier en zo. En trou wens, wie verstuurt er tegenwoor dig nou nog een briefkaart? Alles gaat per e-mail. Maar ik heb hem voorzichtig van de mat opgeraapt en een mooi plaatsje gegeven op de schoor steenmantel. Dan kan ik er af en toe even naar kijken en ben ik hem straks niet kwijt. Want o, o, o, dat is me toch vaak overkomen. Dat ik hem ineens kwijt was en met mijn mond vol tanden en onvemcht- terzake huiswaarts moest keren. Maar nee, deze keer houd ik hem zorgvuldig in het zicht. Want voor je het weet, zijn de verkiezingen geweest en heb ik hem moeten inleveren. De nieuwe stempas. Op het eerste gezicht bijna hetzelfde als de oude, maar toch een wereld van verschil. Want ik mag nu niet alleen mijn mening geven over de verrich tingen van de raadsleden van de afgelopen vier jaar en een mening uitspreken over de raadsleden van de komende vier jaar, maar ik mag dat ook nog eens overal doen. Vrijheid van meningsuiting. Maar dan overal. Ik kan natuurlijk net als anders naar de Bijenkorf gaan en daar met Cor Ellen of een andere dorpsgenoot een praatje houden over socialisme of par tijpolitiek, maar ik kan ook in De Waal ter stembus. Of - als ik dat Pip Barnard en Janien de Bruijn bespreken het lokale nieuws' zou willen - in Den Hoorn. Of zelfs in De Cocksdorp. Er zijn maar liefst elf stembureaus waar ik mijn stem kan uitbrengen. Zonder extra moeite, zonder handtekeningen of stempels of legeskosten. Ik pak gewoon de kaart van de schoor steenmantel en ga naar het stem bureau van mijn keus om daar een stem uit te brengen op de partij en de kandidaat van mijn keuze. Vervolgens hoef ik me dan vier jaar lang niet met de politiek te bemoeien, want ik heb mijn keus gemaakt en laat mij vertegenwoor digen door iemand die in mijn plaats al die moeilijke stukken wil lezen en al die lastige beslissingen wil nemen en al die keren op zijn falie wil krijgen als hij het niet goed heeft gedaan. En ik blijf mooi bui ten schot. Zo'n nieuwe stempas laat je die per nadenken over de reikwijdte van je keuze. Want omdat mijn keus ook bepalend is voor de toekomst van Oudeschild en de sluitingstijden in De Koog, kan het geen kwaad als ik daar eens ga kijken hoe het stembureau eruit ziet. Is het dorpshuis in De Waal wel een beetje netjes aangeharkt? Schenken ze er in Den Hoorn wel een smakelijk kopje koffie bij? Wat voor oude socialisten zitten er achter de stemtafel in Eierland? Ik denk dat ik er maar een dagje voor vrij neem. Dan ga ik eerst alle stembureaus eens bekijken en dan langzaam en afgewogen tot een keus komen. Daar waar het gezellig is, waar ze een lekker kopje koffie schenken en waar je ook nog iemand treft die de tekst van Morgenrood helemaal mee kan zingen, daar zit de stemming er goed in en moet het goed stem men zijn. Maar het heeft nog een voordeel. En het verbaast me dat ik daar nog niemand over gehoord heb. Omdat we nu overal kunnen stem men, wordt het ook makkelijker om samen te gaan. Zo werken wij in een kantoor met mensen uit verschillende stemdistricten. Dat overkomt iedereen wel eens. Er zijn bij ons mensen die in Den Burg staan ingeschreven en zelfs mensen uit Den Hoorn. En je kunt het zomaar treffen dat er een sta giaire van de overkant rondloopt. En omdat ons kantoor in Den Burg staat, gaan alleen de mensen uit Den Burg stemmen. Want ik ga natuurlijk niet voor twee minuten stemmen helemaal naar Oosterend als mijn bureau nog vol werk ligt. Maar dat is nu anders. We hebben afgesproken dat we straks op 7 maart in de koffiepauze gezellig met z'n allen naar het dichtstbij zijnde stembureau gaan. Dat kan, want we kunnen allemaal overal stemmen. We gooien gewoon de deur een half uurtje dicht en we maken er een uitje van. Dan halen we gelijk een frisse neus en de baas is toch verplicht er vrij voor te geven. De telefoon op het antwoordapparaat en even onze stem laten horen. Luid zingend over straat, een borreltje erbij, een sigaartje op de terugweg en met een tevreden gevoel weer aan het werk. Wij hebben onze stem laten horen, onze plicht gedaan. Nu zijn de raadsleden aan de beurt. Met die nieuwe stempas kan de democratie echt weer een feest worden. En dan moet het toch luk ken het opkomstpercentage boven de negentig procent te krijgen. Tentoonstelling trouwjurken en kinderwagens De Stichting Welzijn Ouderen Texel (SWOT) wil graag in contact komen met mensen die (oude) trouwjurken, doopjurken en kinderwagens heb ben bewaard. Bij voldoende deel name wil de SWOT een tentoonstel ling met deze spullen inrichten, die op zaterdag 25 maart van 13.30 tot 17.00 uur te zien is in De Buureton. Zo'n tentoonstelling geeft ook een tijdsbeeld: economisch (wat had men te besteden), maar ook van de mode. Belangstellenden kunnen zich melden bij de SWOT, Beatrix- laan 43, 1791 GA Den Burg, tel. 312696. E-mail: swot@texel.com. Uitmarkt OSG In de aula van OSG De Hogeberg wordt vrijdag 10 maart ter afslui ting van de kunstweek een uit markt gehouden, waar leerlingen de producten presenteren die zij onder leiding van studenten van een kunstacademie hebben gemaakt. De ruim negenhonderd leerlingen mochten daarbij kiezen uit verschil lende disciplines, variërend van dans tot koken. Om alle leerlingen voldoende ruimte te bieden aan hun product te werken, werd uitgewe ken naar buitenlocaties als de kan tine van Texel'94, Ons Huis in Den Hoorn en dorpshuis De Bijenkorf in Oosterend. Enkele workshops wer den verzorgd door eigen leerlingen van de OSG, uit de bovenbouw van HAVO en VWO, die zich op deze manier konden voorbereiden op hun vervolgstudie aan een kunst academie. Alle workshops staan in het teken van de ontmoeting, het thema van de kunstweek. Het programma van de uitmarkt is vanaf donderdag te lezen op de website van de school, www.deho- geberg.nl. Om de rust tijdens de voorstellingen niet te storen, worden de deuren na aanvang gesloten. De organisatie verzoekt iedereen dan ook goed op de aanvangstijden te letten. Bezuinigingen ^atik Open brief aan het college van b en w. Geacht College, Texels Belang heeft vanuit de stuur groep kennis kunnen nemen van uw bezuinigingstraject met voorstel len, zoals verwoord in het concept 'Adviesnotitie Kerntakendiscus sie'. In de laatste vergadering van de Stuurgroep (besloten, maar niet geheim) ontstond discussie over wie deze adviesnotitie Kerntakendiscus sie moest aanbieden aan wie en wanneer. Wij zijn van mening dat de notitie een product is van de project groep, opgesteld door de organisatie en het college. Als zodanig is de presentatie een verantwoordelijkheid van het college aan de raad en niet van de raad of van de voorzit ter van de raad. De inbreng van de stuurgroep is alleen op hoofdlijnen geweest, waarbij betreffende infor matie in een aantal gevallen pas bij de behandeling aan de stuurgroep is verstrekt. Daarnaast hebben er voor de projectgroep een veelvoud aan bijeenkomsten plaatsgevonden ten opzichte van die van de Stuurgroep. (Advertentie) Winnubst Optiek zit dit jaar alweer 12»/z jaar in Den Burg aan de Groeneplaats. Dit willen wij vieren door middel van een half jaar lang spetterende acties. Elke maand staat er een actie in de krant. U kunt gebruik maken van de actie door de bon uit te knippen en deze mee te nemen naar de winkel. Hiermee maakt u tevens kans op een maandprijs die elke maand wordt verloot onder de deelnemers, zoals een verrekijker, zonnebril of een complete bril naar eigen keuze. Kijk voor de actie van deze maand naar de advertentie in deze krant! In zijn algemeenheid moeten wij con stateren dat er maar beperkt sprake is van efficiency verbeteringen en er geen sprake is van een kernta kendiscussie. En de voorgestelde bezuinigingen voornamelijk gericht zijn op externe gemeentelijke taken. Bezuinigingen die de inwoners van Texel direct zullen treffen. De bezuinigingen zijn nauwelijks intern gericht en hebben nagenoeg geen consequenties voor de orga nisatie. Zelfs voor de jaarlijkse bij drage aan de personeelsvereniging van €26.565,- heeft de projectgroep een lagere prioriteit voorgesteld. De voorgestelde bezuinigingen op weg- en waterbouwkundige werken betreft ons inziens geen bezuinigin gen, maar een uitstel van executie. Met de nu voorgestelde bezuinigin gen zullen naast de minima, voor namelijk scholen, verenigingen en instellingen gedupeerd worden. De bezuinigingen geven niet aan dat het gemeentelijke ambitieniveau wordt- bijgesteld. Op de projecten vinden bijna geen bezuinigingen plaats. Ter wijl Texels Belang altijd bij de pro jecten aangegeven heeft sober maar functioneel, zien we nu luxe ontwer pen voor PHH en gemeentehuis, waarbij het gemeentehuis op een klein paleisje begint te lijken. Met betrekking tot de (kanjer) projec ten is in het collegeprogramma aan gegeven, mits financieel economisch verantwoord. Maar nu probeert u als college door bezuinigingen op externe gemeentelijke taken, welke direct de belangen van haar inwo ners schaadt, middelen te genereren om te zorgen dat de projecten finan cieel economisch verantwoord zijn. Wij zijn van mening dat de bezuini gingen, naast een efficiencyslag en een kerntakendiscussie niet primair extern, maar ook intern gericht moe ten zijn. Wij kunnen ons voorstel len dat het voor een organisatie en een college moeilijk is om in eigen vlees te snijden Om deze reden zijn wij van mening dat het misschien verstandig is om een externe partij hiernaar te laten kijken. In dit kader zou hier misschien een taak voor de provincie zijn weggelegd, om middels een preventief toezicht de gemeentelijke organisatie door lichten en met bezuinigingsvoofi fi len te komen, om onze finarcf L weer op orde te krijgen. Net als Texels Belang is de prof' cie van mening dat er voor 2t l1 geen sluitende begroting is c senteerd, daar er door het coll- p: gebruik is gemaakt van incidert iin middelen om een structureel te af te dekken. Juist met betre* tii tot .het meerjaren perspectief zü vv interne bezuinigingen tot zijn ra t komen, daar deze bezuinigingen: op termijn tot resultaat zullen Ie Namens de fra d; van Texels Bei? ni P. Standi 1 Naschrift redactie: De inhouc de bezuinigingsvoorstellen is nog openbaar en de huidige raad zalfl voorstellen, zoals aanvankelijk de bedoeling was, niet inhoud behandelen. Ook de kerntaken cussie wordt naar de volgende verschoven. De laatste bijeentó van de gemeenteraad, korre maandag aanvang 20.00 uur sts het teken van het afscheid. Inentingen BMF De GGD Kop van Noord-Hollan vrijdag 31 maart op het eiland voo jaarlijkse inentingen tegen DTP terie, tetanus en polio) en BMR mazelen en rode hond). De oa van kinderen die in 1997 zijn gefc" ontvangen binnenkort een op' m Aan de leerkrachten van de kmo* wordt verzocht medewerking aa' inenting te verlenen. De inentr vinden plaats in het kruisgebouw de Schoonoordsingel, tussen en 15.30 uur. Voor vragen ka' het ontvangen van de oproept d_ contact worden opgenomen rri GGD, tel. 0224-720599. be Stempels makel Ihe De Muziek- en Dansschool vet» woensdag 8 maart een work-5?^ stempels maken. Van 14.3C W| 16.00 uur worden van gurn^frer stempels gemaakt, waarmee Va ren hun eigen favoriete afbtfiDi, kunnen drukken. Deelnamejar €9,-. Informatie via tel. 313491 e-mail info@mdt-texel.nl.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 6