'Als Hans er niet is gebeurt het niet' Texelse chalets veroveren 't Heitje Bremakker TEXELSE Dros buigt voor Van Lingen i het Maartenhuis vierde deze week dat hij twintig jaar bij Ecomare werkt. Galjaard zorgt er op de n onder meer voor dat alle vuilnisbakken worden verschoond. (Foto Jeroen van Hattum) 7 COURANT Eschweiler in Hoorn Sverre Eschweiler zwom zaterdag in Hoorn voor de Waterhoorn bokaal van zijn eigen vereniging. Hoorn- Aurik. Hij zwom klassementswed- strijden vrije slag. over afstanden van 50. 100 en 200 meter. Hij eindigde in respectievelijk 0.29.18, 1.03.48 en 2.22.56 minuten. Zondag deed hij voor zijn vereniging mee aan een driekamp in Den Helder. Hier waren ook Noordkop-Zeemacht uit Den Helder en SG Zaanstad aanwezig. Eschweiler zwom hier de 100 meter schoolslag in 1.31.15 minuten en de 200 meter wisselslag in 2.46.07. Op de 4x50 meter wisselslag esta fette nam hij de vlinderslag voor zijn rekening. Veegers op dreef Gerda en Freek Veeger hebben de smaak te pakken. Misschien dat het behalen van het Texels kam pioenschap een extra stimulans heeft gegeven, maar zij wisten woensdag ook de negentiende speelronde van de competitie van Klaverjasclub Den Burg op hun naam te brengen. Fenny en Rob Caspers zagen daardoor hun voorsprong iets slinken, maar lei den nog steeds met grote voor sprong. VRIJDAG 3 MAART 2006 Jaap Dros heeft in de titelstrijd om het interne kampioenschap van schaakclub En Passant een nederlaag moeten incasseren tegen Taeke van Lingen. Van Lin gen was sterk op dreef en bleef tot het eind van de partij scherp. Hoewel beiden sinds jaar en dag lid zijn van En Passant, was het de eerste keer dat hij zijn clubge noot op de knieën kreeg. Jaap Dros is voor elke schaker moei lijk te verslaan. Hij speelt scherp en laat ook in het eindspel weinig kan sen onbenut. Wanneer het wat min der gaat, slaagt hij er aan het eind van een partij vaak toch nog in voor deel te krijgen. Tegen Van Lingen nam hij het nodige risico, maar zijn tegenstander pareerde de aanval en kreeg een sterke stelling, die hij tot in het eindspel knap vasthield, om ten slotte de overwinning binnen te halen. Geïnteresseerden kunnen de partij naspelen op de website van En Passant: www.esstexel.nl/ep. Thomas Richter en Gerard van Es maakten dankbaar gebruik van de misstap van hun concurrent in de titelstrijd en versloegen respectie velijk Dick van Barneveld en Piet Bakelaar. De strijd om de vierde plek is nog lang niet beslist. Jaap de Wijk, Rinus Vittali, Dick van Bar neveld en Piet Bakelaar dingen alle maal nog mee naar deze positie, die achter de bijna onaantastbare Richter, Van Es en Dros eigenlijk de hoogst haalbare is. Frans Eijgen- raam staat achtste en lijkt een te grote achterstaand te hebben om nog te kunnen aansluiten bij deze groep subtoppers. Stand: I.Thomas Richter: 2.Gerard van Es; 3.Jaap Dros, 4.Jaap de Wijk: 5.Rinus Vittali; 6.Dick van Barneveld; 7.Piet Bakelaar; S.Frans Eijgenraam; 9.Abe Zijm; 10 Willem Otten, II.Paul Eelman; 12.Taeke van Lingen; 13 Dirk Rijneker; l4.Nanning Kikkert; 15.Piet Come- lisse: 16.Ferry van Tatenhove; 17.Martin van Tatenhove; 18.Kees Domhof. Hij is al twintig jaar op de woens dagochtenden de vaste kracht van Ecomare. Medewerkers van het centrum voor wadden en j Noordzee vonden dat die mijlpaal I niet ongezien voorbij mocht gaan en zetten woensdagochtend hun collega Hans Galjaard uitgebreid in het zonnetje. Galjaard, bewoner van het Maarten huis, leegt en verschoont trouw elke week alle vuilnisbakken op Eco mare, haalt buiten de peukenballen leeg en maakt de filmzaal schoon. De medewerkers verrasten hem in het restaurant met een presentatie van diverse foto's die ze in de loop der jaren van hem hebben gemaakt. Ook wezen ze Galjaard met een vrolijke noot op enkele bijzonder gebruiken die hij zich in de loop der jaren eigen heeft gemaakt. Zo kwam Henk Brugge op een gegeven moment op de fiets van Galjaard het restaurant binnen. Als Galjaard een nieuwe fiets heeft, mag hij altijd een rondje door het gebouw maken om iedereen de nieuwe aanwinst te tonen. Er werd ook stilgestaan bij een gelegenheid dat Galjaard zon der slag of stoot salarisverhoging had gekregen. Hij had een beetje dralend lopen vertellen dat hij in geldnood was gekomen en eigen lijk wat meer salaris nodig had. Bij directeur Jan Kuiper kwam het hoge woord eruit; Galjaard bleek zijn par kieten niet meer genoeg te eten te kunnen geven. Het leverde hem destijds een salarisverhoging van honderd procent op. Tot grote hila riteit van de aanwezigen, meldde Galjaard spontaan op het moment met pony's in de weer te zijn. De jubilaris kreeg diverse cadeau's als waardering voor zijn inzet. Hij kreeg onder meer een speciaal T-shirt waarop vermeld stond dat hij al 'twintig jaar de kanjer van Ecomare is'. Wil Homan, begeleider van Gal jaard, loofde zijn inzet. 'Het is heel raar, maar als Hans er op woens dagochtend een keer niet is, wor den de vuilnisbakken niet geleegd. Dan gebeurt het niet.' Stemadvies Waar stem jij op? Een vraag die deze dagen veel gesteld wordt. En bovendien een vraag die niet altijd (eerlijk) beant woord wordt. Neem mijzelf: In kleine kring, tussen familie en vrienden, neem ik over politieke onderwerpen zelden een blad voor mijn mond. Bij kennissen en collega's word ik al wat selec tiever. Maar als gemeentesecretaris -en in die hoedanigheid schrijf ik deze column- laat ik zelden het achterste van mijn politieke tong zien, Zelfs niet aan de vooravond van de gemeenteraadsverkiezingen. Mijn rol is het politieke proces te /oor^ 'ondersteunen en daar wil ik abso luut neutraal in zijn. College en raad moeten er op kunnen vertrou wen dat ambtelijke adviezen vrij zijn van politieke voorkeuren. Voor een goede secretaris gaan een zuiver coif proces en objectieve inhoud hand ;ideri- in hand. Bovendien kun je met mij vele poli tieke kanten op. Mijn hart klopt ef zit- warm liberaal: ik hou van een pres- ijn r? tatiemaatschappij, maar de noden ïgenï van de mens, die de rat-race nooit zal winnen, verlies ik niet uit het oog. Mocht ik dat laatste vergeten, Ie fra dan word ik daar wel aan herin- Bel? nerd door mijn partner, een sociaal- tandaf democraat in hart en nieren. Een katholieke opvoeding verschafte mij een dosis normen en waarden, die ik tot cp de dag van vandaag (selec- zald 'tief) koester. En het milieu: ik onder- elijk ken de waarde van de natuur en ik houd onderken de beperkingen die wij taken, onszelf moeten opleggen om die in nde r stand te houden. Anders was ik wel jenkï '"Amsterdam gebleven. Kortom, op <omei ^ke democratische stroming drijf ik sta zonder probleem een stukje mee. Het is dan ook niet vreemd dat de meeste Texelse verkiezingspro- mjtn gramma's mij wel aanspreken. De IVIn Texelse partijen profileren zich daar- lollai in duidelijk op plaatselijke thema's d voo Belangrijke lokale zaken waarover n iï* in de komende bestuursperiode in Den Burg beslist zal gaan worden. Terecht, zult u zeggen, want het zijn tenslotte gemeenteraadsverkiezin gen en geen Tweede Kamerverkie zingen. Maar vergis u niet... De toekomst van dit eiland wordt in steeds grotere mate bepaald in Haarlem, Den Haag en Brus sel. De grote beleidslijnen worden daar vastgesteld, het lokale bestuur mag deze dan nog uitwerken en uitvoeren. Landbouw, veeteelt en visserij zijn als sectoren bepalend voor de geschiedenis van dit eiland en bepalend voor de toekomst van dit eiland. Is het niet vanwege hun economisch belang, dan is het wel vanwege hun toeristische aantrek kelijkheid. Onderwijs, werkgelegenheid en zorg zijn bepalende factoren voor de leefbaarheid van het eiland. Beslissingen daarover vinden vrij wel zonder uitzondering plaats op landelijk of Europees niveau. Maar ook die belangen kunnen plaat selijke politici voor u behartigen. Voorwaarde daarvoor is wel dat zij over de juiste bestuurlijke contacten beschikken, de juiste toegang vin den en het klappen van de zweep kennen, om de Texelse zaak in Haarlem, Den Haag of Brussel te bepleiten. Partijlijnen kunnen handig zijn, maar minstens zo belangrijk is het persoonlijk lobbyvermogen. Voor een goed bestuurder gaan beinvloedingsproces en politieke inhoud immers hand in hand. Vandaar mijn vraag aan u als kiezer: Waar stemt u op? U hoeft niet (eer lijk) te antwoorden. Maar is de toekomst van dit eiland u lief? Steun dan de kandidaat die zowel in Den Burg de juiste beslis singen zal nemen, als in staat is ver daar buiten zijn of haar invloed aan te wenden. Gertjan Jongkind, gemeentesecretaris@texel.nl gebol Energie opd Wipmolens zijn geen luchtkastelen, maar redelijk goedkope apparaten ig as ?.m de C02-uitstoot te reduceren, lentfi 0 9aat zijn Belgische vracht- wagenfabriek ermee C02-uitstoot- V"! rnaken. Als Henk van de Blaak floed had opgelet bij de lezing van (Duurzaam Texel, dan had hij gezien dat windenergie de goedkoopste duurzame bron is. Hoewel er een bepaalde speelruimte is; je kunt Izölf Wlndener9'a ook duur maken. Net |Kc' zoals je dure en goedkope kotters hebt. I vefi 4°3Ö ^6t de hu'di9® regelingen is een ,mrTf. jJVlndenergieproject gewoon een ee ki' endabele investering, nog afgezien fbee* n de duurzaan"iheidsaspecten. ime iaUS 'Duurzaam) Texel, wacht niet 1349: n^er' maar nsem een serieus duur- Wat ik zeggen wou... Na bouwberaad nu principeberaad In navolging van het vorig jaar ingestelde bouwberaad, waarbij verschillende ambtelijke discipli nes gelijktijdig een bouwvergun ning beoordelen, behandelt de gemeente vanaf 1 maart princi peverzoeken op dezelfde wijze. Tijdens dit Principeberaad wordt globaal gekeken of de ingediende plannen mogelijk zijn en op basis van welke regelgeving er naar gekeken moet worden. Van het Bouwberaad is bekend dat dit gemiddeld genomen tot een aanzienlijk snellere afhandeling van de bouwaanvragen heeft geleid. Het principeberaad dat de gemeente als pilot start, heeft als doel om te komen tot een beter werkproces, betere kwaliteit en integrale bespre king. De ambtenaar die het princi peverzoek behandelt, zorgt voor de ontvangstbevestiging en kijkt of er voor behandeling nog aanvullende gegevens nodig zijn. De termijn van behandeling gaat in op het moment dat alle benodigde informatie binnen is. De nieuwe werkwijze is nadruk kelijk bedoeld om de klantvnende- lijkheid te verhogen, reden waarom het college een speciale brochure over principeverzoeken heeft ont wikkeld, waarin de burger wegwijs wordt gemaakt. Ander besluit is dat een princi peverzoek voortaan nog één jaar geldig is. Dit omdat burgers zich bij een langere geldigheid kunnen beroepen op medewerking die in het verleden is verleend. Dan kan problemen geven als bestemmings plannen, wetten, beleid of andere regelgeving is veranderd. Hierdoor kan een principeverzoek dat in het verleden als positief is beoordeeld, inmiddels zijn achterhaald, waar door geen medewerking meer kan worden gegeven. De termijn van één jaar geldt ook voor bouwvergunnin gen. De kosten voor de behandeling van een principeverzoek betaalt de burger. Gemiddeld genomen is dit bijna €125,- per verzoek, exclusief eventuele kosten voor advies door derden. Meer informatie over principever zoeken en de folder is verkrijgbaar op de open dag van de gemeente, vanmiddag van 16.00 tot 20.00 uur. Het duo Veeger scoorde er flink op los. Vooral hun opening, ruim 2400 punten, was ijzersterk. Zij scoorden voor de tweede achtereenvolgende avond boven de 7000 en behaalden 7360 punten. Met deze rondewinst verstevigen zij hun derde positie en stijgen naar de tweede plaats in de derde periode. Ernst Ellen en Jitze de Vries spelen een vrij constant seizoen en zijn steeds in de top tien terug te vinden. In deze ronde behaalden zij 7057 punten, goed voor een plaats winst in het klas sement. Zij staan nu achtste. Carlo Bos en Cees Vinke tekenden voor een derde plaats. Hun score (6867) was vooral te danken aan een uit schieter van ruim 2600 punten in de laatste speelronde. Als Cees Vinke het laatste spelletje niet nat was gegaan (de speler moet minimaal de helft 1 punt behalen, anders gaan alle punten naar de tegenstan der en ben je natgespeeld) hadden Bos en Vinke dicht bij de 3000 pun ten kunnen komen. Nu werd slechts een stukje van het verloren terrein teruggewonnen en stijgen zij naar de vierde plaats in het klassement. Ook Corry en Debbie van der Slikke waren met een score van 6814 punten goed op dreef Winst in het klassement leverde dit niet op, zij blijven zestiende. Bart Weijdt en Willem Koomen wisten hun tweede plaats moeiteloos te handhaven door vijfde te worden met een score van 6643 punten. Zij behouden de leiding in de derde periode. Het gemiddelde was met 6282 pun ten vrij laag. Er werden ook veel marsen gespeeld (26). Fenny en Rob Caspers behouden de leiding in het klassement. Bart Weijdt en Willem Koomen bezet ten met 2500 punten achterstand de tweede plaats. Gerda en Freek Veeger staan derde. Volleybaltoernooi voor recreanten Met de Olympische gedachte - 'mee doen is belangrijker dan winnen' - hoog in het vaandel, wordt zaterdag 18 maart in sporthal Ons Genoegen in Den Burg een recreatievolleybal toernooi gehouden. Teams bestaan uit minimaal zes spelers, vrienden, buren of collega's. Er zijn twee cate gorieën: heren en mix (met minimaal drie dames). Teams die volledig uit dames bestaan, doen mee als mix team. Het toernooi begint om 17.00 uur en wordt gespeeld op drie vel den. Opgeven kan 12 maart bij Bar Sportief via e-mail info@barsportief. nl of tel. 06-50528703. Bandstoten Arie de Vey, Jan Bakker en Henk Roeper maken alledrie kans op het kampioenschap bandstoten van bil jartvereniging DVO uit Den Burg. Ook Cor Huisman en Dick Raate land hebben nog een kleine kans als eerste te eindigen. Er zijn nog enkele inhaalpartijen te spelen, dus veranderingen in de stand zijn nog mogelijk. De gemiddelden varië ren van 0,76 tot 0,97, alleen Cor Huisman en Jaap Schoen spelen een gemiddelde van meer dan 1. De hoogste serie (tien caramboles) staat nog steeds op naam van Arie de Vey. Er zijn nog twee avonden te gaan, dan hebben alle deelnemers zestien partijen gespeeld. Gyvo De Koog Melissa Praamstra is met 39,1 pun ten clubkampioen geworden van gymvereniging Gyvo uit De Koog. Zij behaalde van alle deelnemers aan de onderlinge westrijden het hoogste aantal punten. Uitslagen: Groep 3 en 4 - Jongens: 1Jelle Burgman 35,8; 2.Milan de Jonge 35.3; 3.Mohammed Atroshy 34.1. Meisjes: l.Viergeline den Teu- ling 35,8: 2.Helga Bouwmeester 34.2; 3 Alicia Zoer 33.8. Groep 5,6 en 7 - Jongens: 1 .Nik de Bloois 35,8; 2.Mike Middelbos 34.6; 3.Sander Schaafsma 34.3 Meisjes- 1 Iris Agter 37.1; 2.Marleen Roeper 36.9; 3.Chantal Huysman en Emma van Veen 35.6. Groep 8 en voort gezet onderwijs - Jongens: 1 .Thijs van Veen 37.4; 2.Thomas Wassenaar 36,0 Meisjes: 1 .Melissa Praamstra 39.12.Jay Erwich 38,6; 3.Femke Heijenk 37,4. Zwemdiploma's In zwemparadijs Calluna werd deze week voor de derde keer dit seizoen afgezwommen voor de verschillen de zwemdiploma's. Examinatoren waren Paul Inpijn en Henk Keyser. De volgende kinderen slaagden: A-diploma: Bruno Kikkert, Chris- tiaan Groot, Daniëlle Polderman, Ellek van Heerwaarden, Ilse Sleg- tenhorst, Imme Kooppman, Isa van Heerwaarden, Jesper Filius, Joël van Nieuwenhuizen, Joeri Beum- kes, Lisa Buijs, Louw Tromp, Martijn Riteco, Mels Buijsman, Mike van der Wal, Mike Wassenborg, Myrthe Kalf, Nicky Arnout, René van der Heide, Rosan van Helden, Sanne Kalf, Sophie Graaf, Tiny Anne Boog aard, Roel Witte (MRT), Dana Bac ker (MRT). B-diploma: Aimee Sardijo, Britt Pol- Randstad Eilandcompetitie Programma dinsdag 7 maart, eer ste avond afvaltoernooi: Veld A: 18.30 G1 NIOZ 3-Albert Heijn OSG 18.47 G2 De Pilaar-OSG NIOZ 3 19 04 G3 De Wit-Rab De Pilaar 19.21 H1 Tevoko-Autocentrale Rab 19.38 H2 Tatenh. 1-Bremakk. 2 Tevoko 19.55 H3 Prinsen-Kobeko Tatenhove 1 20.12 H4 TESO-NIOZ1 Kobeko 20.29 H5 Randstad-CVI TESO 20.46 H6 Koetshuis-Cocky CVI 21.03 H7 verl. H6-verl. H5 Cocky 21.20 H8 verl. H3-verl.H2 winn. H7 '21.37 H9 De Kuip-winn. H1 winn.H8 21.54 H10 winn.H2-winn.H3 winn. H9 22.11 H11 Maarco-winn. H4 winn. H10 22.28 H12 winn. H5-winn.H6 winn.H11 22.45 H13 winn.H7-verl.H9 winn.H12 Veld B: 18.47 G4 NIOZ 2-Beverdam Wessels 19.04 G5 Wessels-lnterieurb. Beverdam 19.21 G6 verl. G3-verl.G2 Interieurb. 19.38 G7 L&R-winn. G1 winn.G6 19 55 G8 winn.G2-winn.G3 winn.G7 20.12 G9 Rabobank-winn.G4 winn.G8 20.29 G10 Ecotiem-winn. G5 winn.G9 20.46 G11 verl.G5-ver1.G7 winn. G10 21.03 D11 Schouwst.-Beverd. 2 winn.Gll 21.20 D12 verl.DI -veri. D11 winn. D11 21.37 D14 veri. D3-verl. D5 winn. D12 21.54 D16 verl. D9-veri. D8 winn. D14 22.11 D18 winn. D14-verl. D4 winn. D16 22.28 D20 winn. D6-winn. D7 winn. D18 22.45 D22 winn. D10-winn. D11 winn. D20 Veld C: 18.30 D1 De Waal-Jozefschool Sportsh. 1 18.47 D2 Smash PK-Sportsh. 1 Jozefsch. 19.04 D3 Smash N-Durper Dr. Smash PK 19.21 D4 B&B-winn. D1 Durper Drup 19.38 D5 Zeilmakerij-Timmer B&B 19.55 D6 Paracentrum-Smash Timmer 20.12 D7 NBC-lepe de Boer Paracentrum 20.29 D8 Bar Sportief-winn. D2 lepe 20.46 D9 Oostra-Klif 23 Bar Sportief 21 03 D10 Natuurwinkel-winn. D3 Klif 23 21.20 D13 verl. D2-verl. D7 winn. D10 21 37 D15 winn. D12-verl. D10 winn. D13 21.54 D17 winn. D13-ver1. D6 winn. D15 22.11 D19 winn. D4-winn. D5 winn. D17 22.28 D21 winn. D8-winn. D9 winn. D19 22 45 D23 winn. D15-verl. D19 winn. D21 Wedstrijdleiding: Willem en Walter (tel. 312487). Uitslagen 28 februari: NIOZ 3-Ecotiem 1-2, Randstad-Tatenhove 1 2-1; Kobeko-TESO 2-1; CVI-Prinsen van Texel 2-1; OSG-Bouwcenter Rab 0-3; Inten- eurbouw Texel-De Pilaar 3-0; Foto De Waal- Natuurwinkel 3-0; Bremakker 1-Smash'68 Plet Kooger 2-1; De Wit Installatietechmek- NIOZ 2 1-2; Wessels Ontwerptl-Slagerij Beverdam 3-0; Albert Heijn-Rabobank 3-0; Slagerij Beverdam 2-De Krim 3-0; Durper Drup-Slagerij lepe de Boer 2-1; Salon Marti- ne/De Oorzaak-B&B van der Vis en Den Boer 0-3, Bar Sportief-NBC Eelman Partners 2-1, Sportshop Texel-Jozefschool 2-1; Klif 23-Smash'68 3-0. derman, Cijs van der Wal, Denise Schuijl, Gosro Poorheydar, Igor Paiva. Ilse Brand, Jesse Wonder, Martje Sel', Marit Stark, Marten Prins, Muriel Matenboer, Roel van der Vis, Skeg van der Vis, Wessel Eelman. C-diploma: Chinouk Rijk, Jeffrey Zijm, Kia Rijk, Rafey Kaboré, Sjors Bouwmeester, Yannick Witte. Iff Keukencentrum Texel Het zijn drukke tijden op cam ping De Bremakker in de Dennen. Natuurkampeerterrein 't Heitje is deels op de schop gegaan en biedt straks plaats aan twintig splinternieuwe chalets, waarbij de familie Koning er alles aan doet de natuurwaarden zoveel moge lijk in stand te houden. Elders op het terrein verrijst momenteel een nieuw recreatiegebouw. De aanpassingen maken deel uit van een vernieuwingstraject dat in 2000 is ingezet en dat doorloopt tot 2008, waarbij kwaliteitsverbetering en sei zoensverbreding voorop staan. Er is in de achterliggende jaren al veel werk verzet door de familie Koning, maar er staat ook nog veel te gebeu ren. Stappen waarover lang is nage dacht en gewikt en gewogen. Zeker over het plaatsen van de chalets op 't Heitje, tot dusver het domein van liefhebbers van primitief kamperen. Ralph Koning: 'Er moest iets gebeu ren. We hebben de plaatsing van een nieuw toiletgebouw overwogen, maar voor 32 kampeerplaatsen is dat met rendabel. Nadeel is ook dat je dat meerdere keren per dag moet schoonmaken, terwijl het onze doelstelling is om de camping met zo min mogelijk mensen te kunnen draaien. Het besluit om chalets op 't Heitje te plaatsen hebben we op economische gronden moeten nemen. Ze zijn zó goed geïsoleerd dat je er zelfs in de winter in kunt verblijven, waardoor het seizoen een stuk langer wordt en we ook buiten de zomer mensen op het terrein hebben, zodat we kunnen voldoen aan de vraag van de gast.' ''t Heitje is een hectare groot en daar mag je dertig chalets op plaat sen. Maar dat willen we niet, omdat we vinden dat ze niet te dicht op elkaar mogen staan. Wij hebben groene vingers, er moet ruimte zijn voor natuur. Die overige twaalf kam- peereenheden houden we in reserve en hopen die in de toekomst in de vorm van gewone kampeerplaat- Ralph Koning bij één van de luxe chalets op t Heitje. zame stap en begin een gezamenlijk windpark. En betrek daar de welwil lende Texelaars bij. Bijvoorbeeld in de Dennen. Windmolens kunnen natuurlijk overal op het eiland, maar om te wennen zou je ze heel goed in het bos kunnen verstoppen. Ze zijn dan alleen van ver zichtbaar. En ook volgens Texels Belang landschap pelijk onzichtbaar. En moderne windmolens maken evenveel geluid als de wind in de bomen. Daarbij zijn vogels slim genoeg gebleken om er omheen te vliegen. Dus alleen halsstarrigheid kan het onvermijdelijke nog even tegenhou den. Maar Texelaars die liever de steeds hoger wordende olieprijzen willen betalen, moeten duurzame energie niet voor andere weldenken de Texelaars blokkeren. Over twintig jaar, als nu gebouwde molens ver sleten zijn, kun je altijd nog beslui ten dat je liever terug gaat naar de olieverslaving en de windmolens verwijderen. En probeer dat maar eens met kernafval. Hopelijk weet de nieuwe raad de stap te maken, van praten over naar het echte realiseren van Duurzaam Texel. Henk Daalder, Gerwen. (www.guldenlijn.nl) Een door Jan Keijser gebouwd chalet wordt op camping De Bremakker naar z'n plaats gereden. sen te kunnen benutten, maar dan met privé sanitair. Net zoals de 32 gewone kampeerplekken waarover we nu beschikken. Want de liefheb bers van kamperen blijven hier welkom.' Het zijn niet de minste chalets die op de Bremakker zijn neergezet en die door Jan Keijser zijn gebouwd. 'Prijstechnisch hadden we mis schien een overkants bedrijf in de arm moeten nemen, maar wij wil len het per se Texels houden. Het is goed voor de lokale economie en we hoeven maar naar Oude- schild te rijden om een kijkje bij het werk te nemen Bovendien heb ben we goede ervaringen met Keij ser en vertrouwen in zijn bednjf.' Uitgangspunten waren duurzaam heid, comfort, goede isolatie en betaalbaar, omdat de prijs bij de doelgroep moet passen. Met die eisen ging Koning met Keijser om de tafel, wat resulteerde in chalets van minimaal 45 vierkante meter die in de standaarduitvoering €45.000.- kostten. Maar menig koper wilde meer ruimte en luxe, waardoor het merendeel van de chalets 50 vier kante meter is. 'Inclusief de berging, want we willen geen blokhutten op dit terrein.' De wanden van de cha lets zijn geïsoleerd met een dikke laag schapenwol, de goten zijn van koper, de kozijnen van onderhouds arm merantihout. "Zo n chalet moet makkelijk 25 tot 30 jaar mee kun nen.' De optrekjes beschikken over de meest denkbare luxe, van bad kamer tot luxe keuken met inbou- wapparatuur, cv en andere voorzie ningen, hebben veel ruimte om de deur en vaak nog vrij uitzicht ook. Vier chalets hield de familie Koning zelf in eigendom, de overige zestien zijn gekocht door oud-Texelaars, vaste gasten en gasten van onze wachtlijst. Het terrein is voorzien van een nieu we infrastructuur voor gas. water, riool en elektnciteit en de chalets zijn over het plaveisel met de auto te bereiken. Geen straat, maar een groene weg. Koning: Want we hou den natuur hier hoog in het vaan del.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7