Voorjaar Verschuivingen raad blijven uit Cjrocn ^warts jexels in het harL, Geen geld gemeente voor orgel bij Janko texelseScourant %J vakannekr* lekrant .v Zetelverdeling blijft gelijk Werkzaamheden aan haven TESO 'Bij coalitievorming rekening houden met kiezer' Pikantje Jacco Kager winnend broodje OPGERICHT 15 SEPTEMBER 1887 - NR. 12058 VRIJDAG 10 MAART 2006 Verschijnt dinsdag en vrijdag Uitgave van v/h Langeveld de Rooy bv, Postbus 11,1790 AA Den Burg Onze bezorgers verspreiden vandaag met de Texelse Courant een folder van: Folder niet gehad?! Alsnog verkrijgbaar op Spinbaan 6. W 0 &.t»D4,ta9. TEXELSE? EXELSEvtoUUNT Advertenties voor de Voorjaar-vakantiekrant van 14 april kunnen worden ingeleverd t/m vrijdag 24 maart 16.30 uur (dit in tegenstelling tot wat er onze mailing staat) bij de advertentiebalie van Langeveld de Rooy, Spinbaan 6, tel. 362600, fax 314111. De gemeenteraadsverkiezingen op Texel hebben niet tot verschui vingen in de zetelverdeling geleid. Geheel tegen de landelijke ten dens in is de WD de grote win naar geworden. Ook de PvdA zat flink in de lift. Zetelwinst lever de dat echter niet op, want de samenstelling van de raad blijft ongewijzigd: Texels Belang vier zetels, CDA en WD ieder drie, GroenLinks en PvdA twee en D66 behoudt één zetel. Nieuwkomer BEZEM haaide de kiesdrempel niet. De partij van Hans de Breij en Ries de Winter bleef steken op 176 stemmen, waar er 511 nodig waren voor een zetel. ^Landelijk moesten lokale partijen fors inleveren en leden ook CDA en WD verlies. Texel leverde een afwijkend beeld op. Texels Belang kwam na het bekendmaken van de uitslagen weer als grootste partij uit de bus. Van de 7665 geldige stemmen gingen er 1801 (23,5 naar lijst 1. Ruim de helft kwam bij fractievoorzitter Piet Standaart terecht. Ten opzichte van 2002 verloor TB 55 stemmen. Het CDA, dat vooraf rekende op drie zetels, kreeg die ook, maar met de hakken over de sloot. De partij leed een fors verlies (-269) en het verschil met de Partij van de Arbeid was slechts negen stemmen, tot grote frustratie van de socialisten, die de gehoopte derde zetel aan hun neus voorbij zagen gaan. De WD boekte tot veler verrassing een forse winst. De komst van oud-Texels Belang raadslid en wethouder Gerbrand Poster en het standpunt dat er geen nieuw gemeentehuis mag komen, wierpen blijkbaar hun vruchten af. Lees verder op pagina 7 Koevoets stapt op Marie-José Koevoets zal niet voor de WD in de nieuwe gemeenteraad plaatsnemen. Gisteren werd bekend dat het raadslid in spe vanwege gezondheidsredenen afziet van het raadslidmaatschap. Wel blijft ze actief voor haar partij en zal zij door de WD-fractie worden voorgedra gen als lid van de raadscommissie Welzijn. Pagina 7 u Ondernemersprijs Waddenhaven Texel is woensdag in Cinema Texel aan het einde van een lange avond uitgeroepen tot onderneming van het jaar 2005. Stichtingsvoorzitter Jook Nauta was de eerste die de bijhorende wissel trofee, een beeldje van kunstena res Antoinette Leroy, in ontvangst mocht nemen. Pagina 9 Meer verdachten vast na belagen politieagenten De politie heeft naar aanleiding van de ongeregeldheden die in de nacht van 25 op 26 februari in de Koger Dorpsstraat plaatsvonden een diepgaand onderzoek inge steld en nog drie aanhoudingen verricht. (Advertentie) akker Jacco Kager van Timmers Bakkerij In verband met werkzaamheden aan de veerbrug van TESO is tussen 20 maart en 15 april maar één rijstrook beschikbaar naar het benedendek. Hierdoor is de doorrijhoogte en -breedte voor gemotoriseerd verkeer beperkt tot 3,20 meter breedte en 4,20 meter hoogte. De kant van de veerbrug die in de steigers staat, is ook afgesloten voor voetgan gers en fietsers. Zij kunnen de veerboot bereiken via de andere zijde. Rijkswaterstaat begint maandag 20 maart met het conserveren van de stalen veerbrug. Ook worden leu ningen en hekken en de op- en afritten geschilderd en vinden repa raties aan de betonconstructies en de heftorens plaats. Vanaf 13 maart worden voorbereidende werkzaam heden getroffen, zoals het schoon spuiten van de beweegbare brug. De veerhavens van zowel Texel als Den Helder veranderen door het schilderwerk van kleur. Het wordt een mix van blauw, groen, wit en antraciet: de kleuren van Rijkswa terstaat en TESO. In oktober 2006 moet het totale werk zijn afgerond. In overleg met de TESO worden de werkzaamheden in rustige periodes en 's nachts gepland. De veerdienst wordt niet gehinderd en de overlast voor passagiers blijft beperkt. Bij de ongeregeldheden werden twee politieagenten belaagd die wil den ingrijpen bij een vechtpartij. Op het moment dat ze bezig waren met de aanhouding van een 36- jarige man uit Den Burg werden de agenten aangevallen door een groep jeugdige stappers. Ze werden ontzet door voorbijgangers, maar die konden niet voorkomen dat één van de agenten tijdens dit incident licht gewond raakte aan zijn gezicht. Nog dezelfde nacht werden twee verdachten aangehouden. De politie liet het daar echter niet bij en hoorde in totaal negentien getuigen. Naar aanleiding daarvan werden op bevel van justitie nog drie verdachten aangehouden. De hoofd verdachte, een 19-jarige inwoner van Oudeschild, is gedurende het onder zoek vastgehouden. In totaal wordt tegen zes Texelaars in de leeftijd van 19 tot 36 jaar proces-verbaal opgemaakt. De officier van justitie zal moeten beslissen of tegen hen verdere gerechtelijke stappen wor den ondernomen. (Advertentie) Verslaggever Ingrid Spelt (Helderse Courant) tekent het verhaal op van verkiezingswinnaar Gerbrand Poster. Een verhaal dat gezien de uitslag bij velen in de smaak viel. (Foto Gerard Timmerman Onderhandelaars van Texels Belang, WD en CDA gaan woens dag om tafel om te bekijken of de huidige coalitie kan worden voortgezet. Dat was de uitkomst van een eerste oriënterende bij eenkomst die gisteravond werd gehouden op initiatief van Texels Belang. Texels Belang hecht grote waarde aan de uitkomst van de verkiezingen bij de vorming van de coalitie, zo liet fractievoorzitter Piet Standaart dinsdag, direct na de presentatie van de uitslagen, aan de pers weten. Het is een goed gebruik dat de groot ste partij het voortouw neemt bij de coalitievorming. Volgens Standaart ligt het voor de hand dat zijn partij de WD en het CDA zal benaderen om de collegeonderhandelingen aan te gaan. 'Natuurlijk is het netjes om raadsbreed te beginnen, maar ander zijds heeft de kiezer gesproken.' Zowel WD als CDA behaalde drie zetels. Of er overeenstemming kan worden bereikt met de WD, is echter nog maar de vraag. De partij liet voor de verkiezingen al ondubbelzinnig blijken dat aan het standpunt met betrekking tot het gemeentehuis niet te tornen valt. De liberalen zijn tegen de komst van een nieuw raadhuis. Standaart: 'ledereen heeft recht op een goede werkplek. Je kunt je ogen niet sluiten voor de economische en financiële verantwoordelijkheid, maar er moet wel wat gebeuren. Lees verder op pagina 7 BEZEM doet aangifte laster BEZEM heeft bij de politie aangif te gedaan van laster. Aanleiding is het pakket met e-mails en de vonnissen die betrekking hadden op lijsttrekker Hans de Breij dat vorige week bij alle Texelse media is afgeleverd. Naar aanleiding hiervan bericht ten de Helderse Courant en de Kabelkrant hier uitgebreid over. De Breij: 'Als partij is BEZEM hierdoor in het nadeel gebracht, het heeft ons gewoon stemmen gekost. Zelf heb ik een dikke huid, maar met name Ries de Winter en Mourad Touzi zijn heel teleurgesteld.' De Breij zegt voor 95 procent zeker te zijn wie verantwoordelijk is voor de actie: 'Maar weinig mensen heb ben toegang tot zulke informatie. De burgemeester heeft dinsdag na de verkiezingen zelfs gezegd dat de democratie heeft gewonnen. Als dat zo is, dan is de politie verplicht te onderzoeken waar deze laster vandaan komt.' De vraag is of er werkelijk sprake is van laster, omdat de e-mails en vonnissen die aan de redacties werden doorgespeeld, authentiek zijn. De Breij: 'Het is wel degelijk laster. Deze zaak speelde al maanden geleden en stond toen ook al in de krant. Er was geen enkele reden om er nu nog eens mee aan te komen.' De Breij geeft aan van tenminste één kandidaat van een andere partij te weten dat diens verleden niet brandschoon is. 'Daar heb ik niets over gelezen.' De Stichting Orgelfront die vorig jaar het kerkorgel van de voorma lige gereformeerde kerk in Ooste rend kocht, hoeft niet te rekenen op subsidie van de gemeente. Volgens het college is het atelier van kunstenaar Charles Janko in Den Hoorn, waar het orgel komt te staan, geen geschikte plek en valt de kwaliteit van het instru ment tegen. Burgemeester en wethouders ver wachten evenmin dat de orgel het toerisme in Den Hoorn versterkt zoals de stichting verwacht. 'Daar naast staat in het Hoornder kerkje al het mooiste orgel van Texel', aldus het college. De stichting had bur gemeester en wethouders om een bijdrage uit het gemeentelijk Fonds Kunst en Cultuur gevraagd. De weigering heeft vooralsnog geen gevolgen voor de plannen van de stichting. Volgens penningmees ter Herman Bakker is de aanschaf betaald en heeft de stichting ook het geld om een betonnen vloer in het atelier van Janko te storten zodat het orgel daar kan staan. Dat geld werd onder meer bijeenge bracht door Texelse bedrijven en Texelaars. Ook kreeg de stichting subsidie van het Prins Bernhard Cultuurfonds. Het kerkorgel kostte zevenduizend euro. Het geschikt maken van het atelier kost even eens een paar duizend euro. Het ontberen van de gemeéntelijke subsidie doet zich volgens Bakker mogelijk wel voelen als het orgel na plaatsing opnieuw moet wor den geïntoneerd. Daarbij wordt de klankkleur aangepast aan de ruimte. 'In het slechtste geval moeten alle 56 pijpen die er per register zijn wor den opnieuw worden geïntoneerd.' Het orgel beschikt over 13 registers. Het intoneren kan enkele duizenden euro's gaan kosten. Bakker houdt er rekening mee dat er via andere kanalen ook nog subsidie kan wor den verkregen. Lees verder op pagina 3 Beroep aangenomen Kandidaat Jan Glazema uit Amster dam heeft het beroep aangenomen dat de gereformeerde kerk van Den Burg op hem had uitgebracht. De intrede- en bevestigingsdienst van de predikant vindt plaats op zondag 23 april. 1989 het bakkersvak beoefent, ruim een maand geleden aan de slag. 'Ik wilde iets met shoarma doen. Daar hoort geen standaard broodje bij, maar iets bijzonders, met gekruid deeg. Ik heb er onder meer maïs en gedroogde tomaten in verwerkt. Ik heb drie verschillende soorten deeg gemaakt, waarvan er uiteindelijk eentje overbleef. Ook de vorm van het broodje moet bijzonder zijn, het moet eruit springen. Ik heb gekozen voor een vierkant broodje, daar kun je ook wat op kwijt. Het shoarma vlees is bereid door Hans Bever- dam. We zijn samen aan het proe ven geweest en kwamen er goed uit met elkaar. Fijngesneden en heerlijk gekruid, onder meer met stukjes paprika. We hebben meerdere sau zen uitgeprobeerd, die van knoflook bleef over. Over de shoarma doen we vervolgens wat gesmolten kaas.' Alvorens het pikante broodje aan de wedstrijdjury werd voorgelegd, hield het bedrijf zelf een proefses- sie, waarna het in de winkels in Den Burg werd aangeboden. De ver koopsters luisterden goed naar de reacties van de klanten en gaven die door aan de bakkerij. Met als resul taat een nieuw broodje dat door het gekruide deeg, de shoarma, kaas en andere producten een pikante smaak heeft. Het viel ook in de smaak van de professionele jury van de Echte Bakkerswedstrijd, die voor de smaak een negen gaf, met als toelichting 'verrassend en ook koud lekker'. De jury was van oordeel dat het ook aan de overige criteria voldoet. Komend najaar wordt het Pikantje opgestuurd naar de lan delijke bakkerskampioenschappen. Als het Texelse product ook daar succesvol is, zal het landelijk wor den gepromoot. Maar nu al kan het succes voor Kees Timmer niet meer stuk. 'Ik ben met een hele tafel vol bekers naar huis gekomen en heb de bakkers vanmorgen (donderdag, red.) een bloemetje geven. Het is toch prachtig als je zulke gemoti veerde mensen in het bedrijf hebt.' Brood en banketwaren van Bakker Timmer zijn deze week opnieuw in de prijzen gevallen. Het Pikant je, een nieuw pikant broodje naar een recept van Jacco Kager, won in de categorie innovatieproduc ten van het provinciale kampioen schap de eerste prijs. Ook het tijgerbrood van Timmer kreeg een eerste prijs. Het Gildecake en de paasbroden werden beloond met een derde prijs. In het algemeen klassement eindigde de Texelse bakkerij als tweede. 25 bedrijven uit de hele provincie die het predikaat Echte Bakker voeren hadden hun beste producten inge zonden naar Heiloo, om in aanmer king te komen voor de titel 'Beste atieve product'. Dit moet niet alleen lekker zijn, maar moet er ook jzonder en aantrekkelijk uitzien, moet makkelijk en snel te berei- zijn en er moet een vriendelijk rijskaartje aan hangen. Met die opdracht ging Kager (33), die sinds

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 1