TEXELSE j COURANT 9 stemmen tussen vreugde en verdriet Vervanger Van Dienst TEXELS E^COl! RANX VRIJDAG 10 MAART 2006 Een stukje cabaret, geanimeerd heid aan de bar, oplopende span ning en een uitslag die verras te omdat er niets verandert en die toch tot nadenken stemt. In notendop het verloop van de ver- kiezingsavond in Question Plaza. Het was nog stil in de zaal toen Janien de Bruijn en Pip Barnard de bezem over bühne haalden en hun eregast verwelkomden. Dat was niet de burgemeester, noch Frits ilLangeveld, die zijn laptop had mee- igenomen om de uitslagen zo snel [hogelijk op zijn website te zetten. Alle eer ging naar de vleugel van Ed. die prominent op het podium stond. De Bruijn en Barnard lieten ter vermaak van het binnen drup pelende publiek nieuwe partijen de revue passeren, zoals TESO (Tegen Elk Sociaal Onrecht), de Dierenpartij en de Waterpartij. Meer serieuze 'politiek kwam ter sprake toen inter- iviewer Willem van der Werf met iyertrekkend raadslid Maria van der Spek (WD) in gesprek ging, die de inbreng van haar fractie de afge lopen vier jaar fijntjes de revue liet Casseren. Dat gebeurde vóór de [sluiting van de stembussen, wat I met name bij Texels Belang tot irri- tatie leidde. Want mensen die nog :met hadden gestemd, zouden nog wel eens op een idee kunnen wor- iden gebracht. Een onrustig heen en /eer benende verkiezingscoördina tor Marit de Porto maakte duidelijk dat de uitslag niet lang meer op zich zou laten wachten. Toen kort na negen uur burgemeester Joke Gel dorp het podium beklom voor het bekendmaken van de uitslag, was de zaal bomvol. Om de spanning op te voeren werden de uitslagen kort achter elkaar geprojecteerd. 'Want we willen allemaal een beetje sex en drugs en rock'n'roll', grapte Gel dorp. Al snel rolden de eerste uitsla gen over het scherm. Als eerste van het stembureau op het gemeente huis, met 818 stemmen, in grootte de derde. Ironisch genoeg trok juist in het gemeentehuis de WD die zich in de campagne onverzoenlijk tegen de nieuwbouw had uitgelaten met 174 de meeste stemmen van allemaal. Al snel volgden d'Ouwe Ulo. De Gollards en Oudeschild, ooit een socialistisch bolwerk, waar de PvdA nu haar meerdere moest erkennen in Texels Belang. Groot waren de verschillen niet en ook het CDA trok er behoorlijk stemmen, wat wellicht komt doordat drie kan didaten van deze partij. Marijke en Martijn Eelman en Gerard Weijers, er wonen. Een optelsom van de vier stembureau's leverde voor de partij van dorpsgenoot Alfred Schaatsen- berg een hoopgevende uitslag op: drie zetels voor de PvdA, net zoveel als voor TB, CDA en WD. De bur gemeester: 'U kunt de coalitieon derhandelingen dus alvast begin nen. Maar vier keer drie lijkt mij wat lastig worden. Dat betekent dat het aantal kiezers gaat meebepalen welke partij uiteindelijk de wethou der levert.' Een voorbarige conclu sie. Snel volgden de uitslagen van Eierland en Den Hoorn, Oosterend en De Koog, volgens Geldorp de hometown van BEZEM. De partij van Hans de Breij scoorde er 44 van de 716 stemmen, ook daar te weinig om voor een zetel in aan merking te komen. Een optelsom van acht stembureaus leerde dat de PvdA de extra zetel weer kwijt was en dat TB weer klom naar vier. Ook de uitslagen uit de drie resterende stembureau's kon daar niets meer aan veranderen. Klokslag 9.40 uur kon de burgemeester bekendma ken dat de zetelverdeling bij het oude bleef. Even leek het er op de Piet Standaart met 919 de grootste stemmentrekker was, maar hij kon niet op tegen de 947 kiezers die de voorkeur aan Gerbrand Poster had den gegeven. Vreugde bij de WD, Texels Belang en het CDA en teleur stelling bij de progressieve partijen, zeker als blijkt dat de PvdA slechts negen stemmen tekort komt voor een extra zetel. Frans Visman loopt fier overeind. Hij is niet meegezogen in de misère van zijn Haagse partij genoten, is trots op de bescheiden stemmenwinst en verkondigt opge togen dat het werk in zijn tuintje nog even moet wachten. Beeld tijdens de verkiezingsavond in Question Plaza, met als inzet burgemeester Geldorp die de uitslag bekend maakt. (Foto Daan Koopman, inzet Gen Texelse SP'ers balen van zijlijn Al enkele jaren is er sprake van een Texelse afdeling van de Soci alistische Partij. Die komt echter maar niet van de grond. Zeker nu de partij van Jan Marijnissen elders irote winsten boekte, balen de exelse SP'ers ervan dan hun partij log niet op het eiland is vertegen woordigd. We waren helaas te laat. Het krie- idde wel, maar we zijn te laat begon- ien. Dan moet je het gewoon niet ten', aldus Albert Hoven. Samen net zoon Jesse en enkele andere SP- lanhangers is hij serieus bezig met Ie oprichting van een lokale afde ling 'We zijn nu weer begonnen en ijdens de verkiezingen van volgend (Tweede Kamer, red.) willen we ons wel laten zien.' Hoven is ervan ivertuigd dat de SP bij de Texelse pmeenteraadsverkiezingen in de aad was gekomen. 'Zonder arrogant fe 2ijn, kan ik zeggen dat we zeker één zetel behaald zouden hebben.' 'Het was een leuke ervaring' Hans de Breij (BEZEM): 'Teleurge steld? Welnee, het was een leuke •varing. Gekscherend hadden we l&egd dat we zeven zetels zouden •alen, maar als het was verlopen oals we hadden gedacht, dan had den we op twee zetels gehoopt. Helaas de bezemsteel is gebroken. «If stop ik ermee. Over vier jaar is de burgemeester toch weg en zelf ga ik haar niet aanpakken.' 'Voor nieuwkomer heel aardig Marijke Eelman: 'Ik ben heel erg blij met zetelbehoud. Want lande lijk heeft het CDA de wind niet zo mee. Zelf had ik 137 voorkeurs stemmen en men zegt dat het voor een nieuwkomer heel aardig is. Het gemeentehuiseffect heeft het voor de WD goed gedaan. Alleen vraag ik me wel af hoe de WD dit in z'n uppie gaat realiseren. De vorige fractie van de WD was wél voor het nieuwe raadhuis. Hoe willen ze dat nu gaan terugdraaien?' Hoop dat partijen beter luisteren' Ries de Winter (BEZEM): 'Ik hoop dat de partijen die nu aan het bewind komen, beter luisteren naar de mensen. Dat er meer aandacht komt voor Texelaars die problemen hebben in de samenwerking met de gemeente, want dat is echt erg. Verder is er natuurlijk een valstrik gezet. Het is niet toevallig dat er vier dagen voor de verkiezingen een pak papier over de veroorde lingen van Hans (de Breij, red.) naar buiten kwam. Zelf hebben wij ook laster-emails over andere partijen gekregen, maar die hebben we niet naar buiten gebracht. We hebben echter wel een idee uit welke hoek dit komt. Als ik de steun krijg van onze achterban wil ik doorgaan met BEZEM.' Donderdag meldde deze partij dat het programma op één punt gewijzigd zal gaan worden: het intomen van de burgemeester wordt geschrapt uit de speerpunten van BEZEM. (NOU HET ZflLfl'J BENIEUWEN Wie] i ER YftN QVOND 2/TTEN?[ RNTOCW GOM (d lo-Ol "looG Staatsbosbeheer zoekt natuurtalent jn samenwerking met Helicon Oplei den houdt Staatsbosbeheer een Wedstrijd waarbij drie opleidings kan zijn te winnen. De eerste ronde vindt plaats op de elfde Doe ®n Kijkdag, die op 17 april, tweede ®asda9. wordt gehouden. de aanmeldingen worden 100 n^uurtalenten' gekozen die mogen roeedoen aan de wedstrijd op stads- ^dgoed De Kemphaan in Alme- de boswachterij in Kuinre of de i Poswachterij in Uchele. Deelnemers hüt 8n bli|steelhangen, boomhoogte T®en en worden ondervraagd vra- J9en over hun kennis van de natuur. De beste negen stnjden op zaterdag 6 mei in de finale in Zeewolde. De winnaar knjgt een opleiding bos- en natuurbeheer via het leerlingstelsel bij Helicon opleidingen MBCS Apel- doorn-Velp Hierbij wordt twee jaar lang 32 uur per week als natuurbe heerder gewerkt en één dag per week schoolgegaan. De opleiding geeft geen baangarantie. Omdat het met de aanmeldingen nog geen storm loopt, heeft Staatsbosbe heer de leeftijdsgrens verhoogd tot 27 jaar. De wedstrijd staat nu open voor iedereen tussen 16 en 27 jaar. Inschrijven kan tot 1 april via www. staatsbosbeheer.nl. Op deze site is ook het wedstrijdreglement te vinden. Meer informatie over de opleiding is te vinden op www.helicon.nl. 'Hoopte op twee, maar blij met één' Frans Visman (D66): 'Het is goed gegaan. Natuurlijk hoop je altijd op meer, maar reëel gezien is één zetel een hartstikke goed resultaat. Lan delijk gaat het met goed met D66 en dan heb je het goed gedaan als je zelf wel scoort. Ik ben erg blij met de waardering van de kiezers.' 'TB zal als eerste met ons gaan praten' Ries Swanink: 'We kunnen alleen maar heel erg blij met de uitslag zijn, dat we als WD heel sterk op de tweede plaats staan. Met die kanttekening dat ik de opkomst, gezien alles dat speelt op Texel, mij tegenvalt. Ik had minimaal 80 procent verwacht. Wat me verder opvalt is dat BEZEM niets binnen haalt. Ik had wel gerekend op één zetel. Gezien het feit de WD op de tweede plaats staat, verwacht ik dat Texels Belang het eerst met ons gaat praten. Gezien de afgelopen vier jaar zou die samenwerking geen onmogelijkheid moeten zijn.' 'Er is heel zwaar op het gemeentehuis ingezet, maar nu ga je gesprekken krijgen tussen de besturen. En we leven natuurlijk in een democratie, daarin moet je ook kunnen zeg gen: Ik ga hiervoor, maar waar kom ik uit? Natuurlijk hebben we door het gemeentehuis veel stemmen getrokken en daar kun je ook voor blijven gaan. Ik heb de afgelopen weken veel mensen gesproken, ook van andere partijen, die zeggen dat ze het jammer vinden dat hun partij het nieuwe raadhuis niet wil tegen houden. Ook bij andere partijen zijn veel mensen om. Er is twee jaar geleden een keus gemaakt, maar de situatie en de financiën zijn ver anderd, dat vereist dat je met z'n allen verstandig moet zijn. Wat doen we wel en wat niet? En wat doen we voorlopig niet. Daar moeten demo cratie en politiek voor openstaan.' Belastinghulp CNV Leden van de CNV kunnen hulp krijgen bij het invullen van hun belastingformulieren. Ze hoeven daarvoor niet de deur uit, want de vakbond verleent service aan huis. Wie een afspraak wil maken, kan contact opnemen met Nico Drenth (tel. 313178) of Biem Lap (tel. 313601). Meeste stemmen Gerbrand Poster Gerbrand Poster heeft bij de gemeenteraadsverkiezingen van dinsdag de meeste stemmen behaald. 947 kiezers gaven hun steun aan de WD-lijstaanvoerder. Piet Standaart van Texels Belang kreeg 919 stemmen, PvdA'er Alfred Schaatsenberg wist 724 kiezers voor zich te winnen en CDA-politica Marian Merkelbach 711. In hoeverre deze stemmen puur voor de desbe treffende personen zijn, is moeilijk te bepalen. Veel kiezers die geen voorkeur voor een bepaalde kandi daat hebben, kiezen voor de nummer één op de lijst. Opmerkelijk is het geringe aantal stemmen dat de num mer drie van Texels Belang, Willem Vlas, behaalde. Slechts dertig kiezers vulden zijn naam in. Van alle kandi daat-raadsleden op een verkiesbare plaats bleek Vlas met afstand degene met de minste stemmen. 'Samengaan beter' Arthur Oosterbaan: 'Teleurstel lend. Ik had verwacht dat er een zetel naar links zou gaan, maar we hebben zelfs ietsje minder stemmen gehaald. Achteraf hadden de PvdA en GroenLinks beter samen kunnen gaan. Binnen beide partijen waren er ook mensen die duidelijk één progressieve partij wilden, maar er waren er ook die het niet wilden. En toen we uiteindelijk ook twee wet houderskandidaten hadden, ging het definitief niet door. Maar ik denk dat we de komende tijd toch weer over een combinatie moeten gaan nadenken.' 'We zullen zien hoe het uitpakt' Jos de Wolf (WD): 'Ik was vooraf gematigd positief. Natuurlijk hoop je op een superuitslag, maar dat moet eerst nog gebeuren. We hebben nu ruim tweehonderd stemmen winst ten opzichte van de vorige keer en dat is voor een deel het Poster effect. Zelf ben ik als nieuwkomer ook erg blij met mijn 151 stem men. Wat betreft het gemeentehuis: natuurlijk moet er een praktische oplossing komen waar goed mee te werken is, maar we houden vast aan ons standpunt dat er geen nieuw raadhuis komt. De kiezer heeft gesproken en blijkbaar is hier voor draagvlak onder de bevolking. Wat de gevolgen zijn voor de coali tie, zullen we wel zien.' 'Best wel trots' Henk-Jan Klok: 'Ik had op 80 tot 90 stemmen gerekend en was tevo ren best zenuwachtig. Maar 221, dat geeft vertrouwen. Ik ben er best trots op. Veel stemmen uit De Koog, dat is mooi. Ik heb A gezegd en moet nu ook B zeggen. Politiek is nieuw voor mij, dus ik ga de eerste tijd eerst maar eens goed luisteren. We hebben een goeie fractie en steunfractie, waarin ik al een tijdje meedraai, ledereen heeft wel ergens verstand van, dus samen weten we heel veel. En ik hoop natuurlijk voor de horeca mijn steentje bij te dragen, wellicht een rol als nachtburgemeester... Of mij wat is opgevallen? Volgens mij is er mets veranderd. Poster heeft veel stem men gehaald, dus heeft hij het op zijn manier kennelijk goed gedaan." 'Stukje waardering' Hielke Bruining: 'Willem Vlas, num mer drie op de lijst, heeft 30 stem men gehaald en als laatste op de lijst heb ik er 71Ik ga die zetel echt niet opeisen, maar het zou wel leuk zijn dat ze me waarderen. Want door die stemmen kunnen ze Vlas wel in de raad houden. Wellicht dat ik op de achtergrond wat voor TB kan doen.' 'Houd mijn belofte aan de kiezers' Gerbrand Poster (WD): 'Ja, ik had dit verwacht. Ik rekende een beetje op vier zetels en dat zat er dicht tegenaan, maar met drie zijn wij erg tevreden. Ons standpunt over het gemeentehuis heeft een belangrijke rol gespeeld, maar het is natuurlijk niet dat item alleen. Maar we zullen onze belofte aan de kiezers nako men.' 'Dit is wat we hoopten' Piet Standaart (Texels Belang): 'Weinig verschuivingen dus! Het zijn spannende weken geweest en we hebben heel hard gewerkt, maar gelukkig is het de inspanning waard geweest. Dit is waar we vooraf op hoopten. De WD heeft hoog inge zet met het item raadhuis en het effect daarvan was vooraf moeilijk in te schatten. Ik ben tevreden.' 'Gezien landelijke trend goed gedaan' Marian Merkelbach: 'Als je kijkt naar de landelijke trend, dan denk ik dat we het heel goed hebben hebben. Daarover ben ik heel tevre den. De uitslag is een bestendiging van wat we hadden. Ik beschouw dat als een compliment voor wat we de afgelopen vier jaar hebben gedaan, al hadden we natuurlijk wel op een zetel meer gehoopt. Aan de andere kant was het ook spannend of proteststemmen een politieke verschuiving zouden veroorzaken. Maar BEZEM is niet de grote stem mentrekker geworden die ze zelf gehoopt hadden te zijn. En dan al die stemmen voor Gerbrand Poster. Wat mij betreft is de WD een one issue-partij: geen nieuw gemeen tehuis. De WD heeft nog met uit gesproken in hoeverre ze de coali tiebesprekingen van dit punt laten afhangen. Daar is geen duidelijk antwoord op gekomen.' 'Eerlijk gezegd dacht ik dat we al besloten hadden dat we dat gemeen tehuis wél zouden bouwen. Als je het heel formeel bekijkt, is het voor het college zelfs een uitvoenngskwestie. Goede huisvesting van het perso neel. Ik concludeer uit deze uitslag niet dat we nu moeten stoppen met de bouw van het gemeentehuis. Het is wel erg makkelijk om te zeggen: flikker er maar een zootje ambtena ren uit. ledereen wil wél dat de balie de hele week open is en men wil met wachten bij een loket. Dan moet je toch mensen in dat gemeentehuis hebben, die er ook nog eens graag willen werken. Wat ik wel constateer is dat we het verkeerd hebben uitge legd. We spraken over Arbo-regels, etc. Wat we hadden moeten doen is midden in de zomer dat gemeente huis open zetten en de mensen laten zien hoe de ambtenaren boven zitten te stikken.' 'Blij en ook teleurgesteld' Hennie Festen: 'We hadden graag meer gehad. We zijn blij dat we die twee zetels hebben gehaald, maar eigenlijk is het ook een teleurstel ling, want we hadden graag een zetel meer gehad. Helaas. We had den gehoopt door de lijstverbindmg met reststemmen een extra zetel te bemachtigen.' 'Wij hebben het voorwerk gedaan' Maria van der Spek (huidig raads lid WD): 'Natuurlijk ben ik blij met deze uitkomst. Wij hebben het voor werk gedaan en de partij van één zetel naar drie zetels gebracht. Ik zie deze uitslag als een beloning voor ons goede werk. De nieuwe fractie heeft een ander standpunt over het gemeentehuis dan wij had den en dat heeft zeker meegewerkt. Ik ben alleen bang dat het niets zal opleveren.' 'Wellicht verrassing uit de hoge hoed' Alfred Schaatsenberg: 'Ronduit een teleurstelling. We hebben het de laatste vier jaar met z'n tweeën best wel goed gedaan, ook met het hele team. Dan denk je, het zou best wel een zeteltje meer kun nen worden. En als het dan op negen stemmen afketst, dan is dat zwaar teleurstellend, ook al zijn we toch sterk geklommen. Ik denk dat het Postereffect ons de das heeft omgedaan. Fout van de raad is geweest dat niet goed is uitgelegd waarom er een nieuw gemeentehuis moet komen. Wij zien die werkplek ken, dat kan niet meer. Maar leg dat maar eens op een goede manier uit. Het is nu de vraag hoe de coalitie er mee omgaat. We gaan een paar spannende dagen tegemoet. Wel licht komt er nog een verrassing uit de hoge hoed 'Blijkbaar niet gezien door de kiezers' Eric Hercules: 'Of je nu 9 of 900 stemmen te kort komt, het blijft We zijn de afgelopen drie verkie zingen alleen maar gestegen, Dat is positief, maar het is jammer dat je blijkbaar slechte wethouders kunt leveren en daar niet door de kiezers op wordt afgerekend. Ik denk dat wij, samen met Texels Belang, de meest actieve fractie is geweest. Plannen en moties indienen: proberen een meerderheid te krijgen. En er is ont zettend veel rommel geweest binnen de collegepartijen en dat is blijkbaar allemaal niet gezien door de kiezers. Dat is triest, maar uiteindelijk hebben de kiezers het laatste woord. Het gezegde loon naar werken gaat in de politiek kennelijk niet op, in ieder geval niet voor mij. Dan heb ik het niet eens over politieke standpunten, maar de uren die ik heb gemaakt. Maar ja: in de laatste dertig jaar is de verhouding links-rechts op Texel met veranderd, het zou een wonder zijn als dat nu wél zou gebeuren.' 'Inzake het gemeentehuis heb ik begrepen dat Poster zijn keiharde eis dat er geen nieuwbouw mag komen overeind houdt. Dat zou consequent zijn, anders i? het echt kiezersbe drog. Maar het zou mij heel vreemd lijken als de TB en CDA de punten uit hun verkiezingsprogramma's laten vallen ten gunste van de WD. Als het kan zullen ook wij ons mengen in de onderhandelingen, omdat we vin den dat we het verdienen en omdat we een willig oor hebben. Alleen ligt de zetelverdeling anders.' 'Gelukkig met deze uitslag' Nico Kikkert (beoogd wethou derskandidaat Texels Belang): 'Ik had rekening gehouden met één zetel verschuiving, maar dat is dus niet gebeurd. Ik denk dat we heel gelukkig kunnen zijn met deze uit slag.' Peter van Nijen wint 'Raad uw Raad' Hoe verrassend de verkiezingsuitslag is, blijkt wellicht uit de 56 inzendingen voor Raad uw Raad. Slechts twee deelnemers vulden dezelfde zetelver deling in als die in vorige raadspen- ode. Eén van hen was Peter van Nijen uit Den Burg en omdat hij met een geschatte opkomst 71,10 procent het dichtst bij de realiteit zat, mag hij zich winnaar noemen. 'Dezelfde zetelver deling leek me wel makkelijk, zodat ik de uitslag 's avond makkelijk kon controleren. En bovendien verandert er op Texel nooit zoveel.' Van Nijen ontving uit handen van TC-journalist Jeroen van Hattum, die in de aan loop naar de verkiezingen veel tijd en energie in de verslaggeving stak, een waardebon voor een midweek of weekend in een Kuierhome op Recre atiepark 't Kuierpadtien in Wezuper- brUg. (FoloGerarti Tmvnetman) Vjtxtl, in for/ horL. wT

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5