Dit zijn de nieuwe raadsleden van i l i i Texel Koevoets (VVD) trekt zich terug lift! TEXELSE 7 COURANT 1 -"W. itisch Appèl A A V,v (Gerard) ger Helde-Wltte. A. Tv' a11 de Arbeid (Bouwe) Democraten 66 3 Kei|ser, E.R. (Elmar) 4 Jongeneel, C. (Tineke) 5 Weslbroek, 2 De Winter, fd J H es' 4 ipuzi r.'i (Mou-adi 7 Verseout. A.A.P (Andre) Gerard Weijers (CDA) Verslaggeving verkiezingen De verslaggeving en fotografie over de gemeenteraadsverkie zingen werden verzorgd door Louise van der Sluis, Jeroen van Hattum en Gerard Timmerman, met dank aan de gemeente voor de aangeleverde gegevens en Daan Koopman voor de por tretten van de raadsleden Gerbrand Poster (WD) Joop Groeskamp (Texels Belang) Jos de Wolf (WD) Aantal stemmen per kandidaat per stembureau Frank Kingma (WD) Frans Visman (D66) VERVOLG VAN PAGINA 1 Coalitievorming De WD zal water hij de wijn moeten doen. Een permanente oplossing op de huidige locatie is ook niet zo eenvoudig. Je kunt dat niet los zien van de invulling van het cen trum. Den Burg moet aantrekkelijk worden voor de toeristen, dus je moet alles meenemen. En oni maar len geen kiezersbedrog. We staan ergens voor, dus dat kan betekenen dat het gemeentehuis een splijtstam kan zijn voor de coalitievorming', aldus de numme'r drie van de WD. Jos de Wolf. Partijvoorzitter Marcel Uriot was op de verkiezingsavond beduidend terughoudender. 'In ons verkiezingsprogramma staat dat wij een heroverweging willen maken aangaande de bouw van een nieuw gemeentehuis.' Ook beoogd WD- VERVOLG VAN PAGINA 1 VRIJDAG 10 MAART 2006 Marie-José Koevoets zal niet voor teit5 de WD in de nieuwe gemeente l/raad plaatsnemen. Gisteren werd fd bekend dat het raadslid in spe L" vanwege gezondheidsredenen vanjafziet van het raadslidmaatschap, b Wel blijft ze actief voor haar par ool tij en zal zij door de WD-fractie aari worden voorgedragen als lid van de raadscommissie Welzijn. Haar terugtreden komt voor velen niet als een verrassing. Kort voor de verkiezingen gonsde het van de geruchten dat Koevoets na de verkiezingen vroegtijdig haar afscheid bekend zou maken, van wege onenigheid binnen de fractie. Dat werd echter door alle betrok- !e|^ kenen ten stelligste ontkend. Vol den 9ens partijvoorzitter Marcel Uriot en ina|camPagneleider Fred Winkel was er niets aan de hand. Na de bekend- JJ^king van de uitslagen verklaarde ;r is Koevoets dinsdagavond tegenover deze krant dat zij niet zou afhaken ®n als nummer twee op de lijst in de "ïeenteraad zou plaatsnemen. ene Donderdag volgde plotseling het yr bericht dat zij om medische redenen w0j jnoet afhaken. 'Ik voelde me daar jgro dinsdagavond inderdaad ontzettend rottig over. Toen wist ik al dat ik zou moeten terugtreden, maar ik had de overige fractieleden nog niet kunnen op» inlichten, zodat ik het natuurlijk niet eerder aan de pers zou meedelen. Maandag heb ik de uitslag ontvan- 9en van een medisch onderzoek, waaruit blijkt dat het niet verstandig nu in de raad plaats te nemen, "at kan mijn gezondheid niet aan', ™dus Koevoets in haar.toelichting. S 09maals ontkent zij dat frictie bin- de fractie aan haar vertrek ten grondslag ligt. 'Dat is beslist niet het geval. Anders zou ik me ook niet beschikbaar stellen voor de raadscommissie Welzijn.' Volgens Koevoets is haar gezondheidstoe stand pas de laatste weken erg verslechterd en spelen daarnaast familieomstandigheden een rol. De vraag waarom zij zich niet vóór de verkiezingen heeft teruggetrok ken, omdat dat naar de kiezers toe wellicht eerlijker zou zijn geweest, beantwoordt zij alsvolgt: 'Het is de afgelopen tijd zo druk geweest, dat ik dat niet heb overwogen. Ik heb er niet eens bij stilgestaan om eerder te stoppen, maar neem van mij aan dat je zo'n beslissing niet zomaar neemt. Een raadszetel opgeven doe je niet zomaar en bovendien blijf ik wél in de politiek actief als commis sielid.' De WD schuift de nummer vijf van de lijst, Frank Kingma, naar voren om de vrijgekomen plek in te vul len en niet de nummer vier. Geert Bosscha. 'Ik heb mijn plek niet afgestaan, maar ik ben op vier blij ven staan. Dat hebben we vooraf zo afgesproken. Gezien mijn drukke werkzaamheden als ondernemer valt dat niet te combineren. Als de WD vier zetels had behaald, was dat prima geweest en dan had ik natuurlijk in de raad plaatsgeno men, maar dan was het werk over meer mensen verdeeld. Er zijn drie raadscommissies en we hadden afgesproken dat ik als vierde man op de achtergrond als vliegende keep zou fungeren. Als ik nu in de raad zou plaatsnemen, dan komt er veel meer werk op mijn schouders en dat is met te combineren met mijn bedrijf.' een lijstverbinding met GroenLinks aangegaan. 'Dat betekent dat als wij in het college zouden komen, dat we met GroenLinks zullen bekij ken welke wethouderskandidaat het meest geschikt is op dat moment', licht Eric Hercules toe. De PvdA schuift Dirk Terpstra naar voren en de wethouderskandidaat voor GroenLinks is Peter Bakker. Beiden hebben in voorgaande periodes de portefeuille financiën beheerd. Don derdagavond werden alle fracties en de partijbesturen door Texels Belang uitgenodigd voor een eer ste, oriënterend gesprek. Oriënterend gesprek Tijdens de oriënterende bijeen komst op donderdagavond wilde Standaart van Poster weten waar aan de meeste waarde moet wor den gehecht: aan het verkiezings programma van de WD, waarin over een heroverweging van het nieuwe raadhuis wordt gesproken, of de campagne, waarin de nieuw bouw resoluut wordt afgewezen. Poster hielp hem uit de droom. 'Op de laatste ledenvergadering van de WD is de zinsnede over heroverwe ging veranderd in 'tegen het nieuwe raadhuis'. Dat hebben wij als fractie niet verzonnen, daar is de vergade ring mee akkoord gegaan.' De ook aanwezige Uriot, die dinsdagavond tegenover onze verslaggever ken nelijk uit een oude versie citeerde, reageerde niet. Daaruit kan worden geconcludeerd dat Poster het partij standpunt verkondigde. De toon voor de komende vier jaar leek gezet toen Poster de twijfel van Standaart als 'flauwekul' bestem pelde. 'ledereen weet toch dat wij tegen zijn.' Marian Merkelbach toonde zich niet gelukkig met dit speerpunt van de WD, maar gaf aan dat het voor de hand lag eerst een coalitie met de drie grootste fracties te onderzoeken. Maar ook de PvdA hengelde naar een plaats in de coalitie. Alfred Schaatsen berg: 'We zijn de afgelopen vier jaar standvastig geweest, hebben het Uitslagen Vier jaar geleden konden de libera len maar net een restzetel claimen, nu werd het aantal benodigde stem men voor drie zetels ruim gehaald. De WD kreeg 1501 stemmen en is daarmee na Texels Belang de groot ste partij op Texel, ten koste van het CDA dat nu 1286 stemmen kreeg, tegenover 1555 in 2002. Winst was er ook voor D66. Fractievoorzit ter en enig raadslid voor die partij Frans Visman zag zijn inspanningen beloond. De democraten kreeg 708 stemmen, ruim 30 meer dan vier college herhaaldelijk gesteund en zijn dus een betrouwbare partner. Daar komt bij dat onze programma punten niet zoveel verschillen met die van het CDA en TB.' De socialis ten zouden samen met GroenLinks als progressief blok een wethouder willen leveren. Uit een discussie over een eventuele verhoging van de toeristenbelasting bleek dat dit geen keiharde voorwaarde is voor de twee partijen. 'Maar alleen in overleg met de sector en het moet ten goede komen aan het toerisme.' Uit de reactie van Standaart bleek dat zijn partij uit de voeten kan met dit standpunt. Ook D66 stelde zich beschikbaar als coalitiepartner. 'We hebben natuurlijk maar één zetel, maar we hebben wél Frans Visman', zei Astrid van de Wetering. Maar deze optie lijkt nog ver weg, omdat (in)formateur Jos Timmer uit de ver kennende ronde opmaakte dat een eerste gesprek met WD en CDA het meest voor de hand ligt. Discussie was er ook over het raad- sprogramma, waartoe de coalitie met een voorstel zal komen. Wat Poster betreft moet de coalitie z'n stempel op het programma druk ken en hoeft niet de hele raad er akkoord mee te gaan: 'Politiek moet een spel blijven. We gaan hier niet vier jaar zitten gapen.' Arthur Oosterbaan (GroenUnks) jaar geleden. Groot was de teleur stelling bij de PvdA. De partij kreeg aanzienlijk meer stemmen dan de vorige keer, 1277 tegenover 1065 in 2002, maar dat was te weinig voor een derde zetel. GroenLinks moest wederom stemmen inleveren. In 2002 duikelde het aantal op deze partij uitgebrachte stemmen van 1325 naar 1006 en deze keer kreeg de partij van lijstaanvoerder Henny Festen het vertrouwen van 916 kie zers. De partij behoudt haar twee zetels. Onder de kandidaten die nu de nieuwe gemeenteraad gaan vormen, zijn geen verrassingen te bespeuren. Geen van de kandidaat raadsleden die op een onverkiesba re plaats stonden, is het gelukt om met voorkeursstemmen in de raad te komen. Daarvoor moesten deze keer 256 stemmen worden behaald (de helft van de kiesdeler). Alleen de lijstaanvoerders kwamen boven dat aantal uit, zodat de overige kandidaten conform hun plek op de partijlijst zijn gekozen. De grootste verrassing kwam woensdag, toen bleek dat de nummer twee van de WD, Marie-José Koevoets, zich heeft teruggetrokken. De opkomst was hoog. Van de 10.532 opgeroepen kiezers bracht 73,2 procent zijn stem uit. Dat is ruim twee procent meer dan in 2002 en zo'n vijftien procent hoger dan het landelijk gemiddelde. Voor het eerst konden Texelaars dit jaar stemmen bij een stembureau naar keuze. De oproepkaart was vervan gen door een stempas waarmee op vertoon van legitimatie bij een wil lekeurig Texels stemloket gestemd kon worden. Van die mogelijkheid hebben 557 kiezers (7,3 procent) gebruik gemaakt. Daarvan kozen er opvallend veel voor de stembus in het gemeentehuis. Daar werd gestemd door 233 'andere' kiezers. Volgens raadsgriffier Mant de Porto, die de verkiezingen heeft gecoördi neerd, waren de reacties op deze keuzevrijheid zeer positief. Bewoners van Eierland hoefden dinsdag niet meer op in het vliegveldrestaurant te stemmen, maar konden in de Bethel in Zuid-Eierland terecht. Op verzoek van de dorpscommissie was de stemmachine naar het verenigingsgebouw verplaatst. Achter de tafel hielden Roelie Bakker, Mies Plaatsman en Anja van der Heide toezicht op het verloop. In totaal 246 Texelaars brachten hun stem in de Bethel uit. -cno Jemer «.i- /«;t - simpel te zeggen dat er ambtenaren uit moeten, zodat er weer ruimte genoeg is, is populair gezwets.' Gerbrand Poster was ook dinsdag avond na de verkiezingsuitslag dui delijk. 'Ik heb het de kiezers per soonlijk beloofd en het is voor ons een keihard standpunt. We gaan praten met Texels Belang en ik ga ervan uit dat ze met ons meegaan. Hoe reëel dat is? Dat weet ik met. Dat zien we wel. Mijn persoon lijke standpunt is dat we anders voor de oppositie moeten gaan.' Dat standpunt heeft binnen de WD- fractie onvoorwaardelijke steun. 'Als Gerbrand daaraan vasthoudt, zul len wij hem zeker volgen. We wil- wethouder Ries Swanink liet zich aanzienlijk gematigder uit en zette met zijn uitlatingen de deur op een kier voor een coalitie met Texels Belang en CDA. 'Er is heel zwaar op het gemeentehuis ingezet, maar nu ga je gesprekken krijgen tussen de besturen. We leven in een demo cratie en daarin moet je ook kunnen zeggen ik ga hiervoor, maar waar kom ik uit?' Als Texels Belang er met de WD niet uitkomt, ligt het voor de hand dat de grootste partij de PvdA zal benaderen. De socialisten wonnen enkele honderden stemmen ten opzichte van 2002, maar bleven staan op twee zetels. Wel is de partij

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 7