Eiland nieuwe thuiskapper rijker Bouwrijp maken terrein in aantocht Amerikaans bedrijf met Texelse aanpak Jïp?! 'Opletten als vrouwtjes beginnen op te vliegen' The Real Estate Let jjedrijvig/ze/J j Kloosterhuis begint makelaardij Uitslag gemeenteraadsverkiezingen gemeente Texel 2006 TEXELSE COURANT Vogelwerkgroep zoekt vrijwilligers Gemeentewerken is momenteel het voormalige Eijercoogh-terrein aan de Pontweg aan het klaarmaken voor de komst van het PHH- gebouw. Een aannemer uit Schagen begint binnenkort met het bouwrijp maken van het terrein. Foto Jemen van Hattum) De gemeente heeft aannemer Kennemer Wegen- en Waterbouw Mij. BV uit Schagen in de arm genomen om het PHH-terrein aan de Pontweg bouwrijp te maken. Kennemer kwam met een bedrag van €48.500,- als goedkoopste uit de bus bij een openbare aanbe steding die begin maart plaats had. Vijf aannemers hadden zich voor het werk ingeschreven. De Vries en Van de Wiel uit Schagen was het duurst met €90.000,-, gevolgd door aannemer Ooms uit Schoorl- dam (€70.000,-), KWS uit Heerhu- gowaard (€65.800,-) en Tatenhove uit Oudeschild (€59.900,-). Wanneer Kennemer begint met het bouwrijp maken, is volgens een woordvoer der van de gemeente nog niet te zeggen. 'Dat is afhankelijk van plan ningen.' Medewerkers van Gemeentewerken zijn momenteel op het voormalige terrein van de Eijercoogh aan het werk om het gebied in orde te maken voor Kennemer. Er zijn onder meer bomen weggehaald. Tijdens het bouwrijp maken wordt het ter rein op de juiste hoogte afgewerkt, riolering en watergangen aangelegd en de ondergrond voor wegen (een zogeheten cunet) wordt klaarge maakt. De gemeente verwacht dat na de zomer de bouw van de gezamen lijk hulpverleningspost voor brand weer, politie, ambulance, huisart sen en enkele andere diensten kan beginnen. Bedoeling is dat het werk tegen de zomer wordt aanbesteed. De gemeente hoopt in juli de ver gunningprocedures te hebben afge rond. Tot eind deze maand liggen die volgens de woordvoerder nog ter inzage. Gemeente, politie en de Stichting Wonen Texel, die gezamenlijk eige naarvan het gebouw worden, zetten vorige maand na jaren van onder handelingen hun handtekeningen onder het samenwerkingscontract voor het PHH-gebouw. Ze hopen dit jaar meer dan 1200 hectare land te kunnen aflopen om nesten van weidevogels te markeren. Het is voor de Vogel werkgroep Texel echter nog even de vraag met hoeveel vrijwilli gers ze op pad gaan. De groep kan volgens voorzitter Giel Witte versterking gebruiken. Maandag avond houdt de vogelwerkgroep in dorpshuis De Wielewaal in De Waal een starttavond voor vrij willige weidevogelbescherming waar mensen die interesse heb ben tekst en uitleg krijgen. Vrijwilligers van de vogelwerkgroep trekken al sinds het begin van de jaren tachtig jaarlijks met markeer- stokken en notitieboekjes langs de agrarische velden om nesten van weidevogels te markeren. Sinds 1998 gebeurt dat in samenwerking met agrarische natuurvereniging De Lieuw. De werkgroep beschikt over gemiddeld zo'n vijfentwintig vrijwil ligers, maar dat aantal wisselt vol gens Witte jaarlijks waardoor nieu we aanwas nodig is. De Lieuw ziet volgens medewerker Marcel Drenth tegelijkertijd vanuit de landbouw een toenemende vraag naar mensen die de nesten op het land markeren. Boeren die bij De Lieuw zijn aan gesloten en een weidevogelbeheer- pakket hebben afgesloten, kunnen een vergoeding krijgen als zij nesten ongemoeid laten. 'En er zijn ook boeren die wel aan nestbescher ming doen, maar daar verder geen vergoeding voor hoeven te hebben', aldus Drenth. Ongeveer 160 Texelse boeren hebben een weidevogelbe- heerpakket bij De Lieuw afgenomen op ongeveer 4000 hectare land. Volgens Witte kan de vogelwerk groep minimaal acht nieuwe vrijwil ligers gebruiken. Mensen die zich nieuw aanmelden, gaan het eerste jaar met andere vrijwilligers het veld in om de fijne kneepjes van het vin den van nesten te leren. Ze worden volgens Witte niet meteen in het diepe gegooid. 'Je kunt niet achter elke opvliegende kievit aan rennen. Je moet bijvoorbeeld weten dat vrouwtjes altijd in de buurt van het nest blijven en mannetjes niet. Je moet dus opletten als er vrouwtjes beginnen op te vliegen.' Volgens Witte is de vogelwerkgroep met name in Eieriand op zoek naar nieu we vrijwilligers. Tijdens de informa tieavond in De Wielewaal wordt die per ingegaan op de opleidingen en de samenwerking met De Lieuw. De avond is eveneens bestemd voor de vrijwilligers die al nesten markeren voor de werkgroep. Het afgelopen jaar was volgens de vogelwerkgroep een goed jaar voor weidevogels. De vrijwilligers telden in totaal 723 nesten op 1240 hec tare land. De meeste nesten wer den op het bouwland gevonden. Daar werden per honderd hectare gemiddeld 97 nesten gevonden, op het grasland lag het gemiddelde op De vogelwerkgroep plaatste afgelopen jaar op proef enkele nesten in bollenpotbf zodat boeren de nesten op het land makkelijker konden verleggen. Volgens Giel Wia was de proef een succes en wordt hij dit jaar verder uitgebreid. foto gm nn' Onderzoek Lieuw naar weidevogels 17,3 nesten per 100 hectare. Vol gens Witte zorgde het natte voorjaar voor goede omstandigheden voor de weidevogels. 'Daardoor kunnen ze makkelijker aan voedsel in de grond komen. Als de grond droog is, zitten de wormen dieper en kun- ze afgelopen jaar weer zingen L plekken waar we ze al een paar ja r met meer hadden gehoord. Mas I het is nog niet met aantallen a te geven.' De werkgroep heeft <d veldleeuwerik voor 2006 tot van het jaar uitgeroepen. De hof! nen ze er minder goed bij.' Volgens veelheid grutto's en kieviten v Jeanette van der Spek uit De Koog is >r zichzelf begonnen als thuiskapster. Beursplein trekt gestrande kotter van de Vliehors Voor het eerst sinds lange tijd kwam dinsdagmorgen in alle vroegte de Beursplein 5 in actie. De Texelse redders van station De Cocksdorp werden kort na 3.00 uur gealar meerd voor de Wieringen 115, die door een navigatiefout op de zuidwestpunt van de Vliehors was vastgelopen. Bij noordwestenwind kracht vijf stond er een flinke bran ding, met golven van tweeëneenhal- ve meter, waardoor het vaartuig met vier man aan boord het behoorlijk te verduren had. Toen de Beursplein bij het gestrande schip arriveerde, kon de kotter bij afgaand tij niet meer kon worden vlotgetrokken. Wel werd een sleeptros overgezet, zodat voorkomen kon worden dat de kotter verder de Vliehors op raakte. Toen het water voldoende was gestegen, slaagde de Beurs plein er om 10.00 uur in om de kot ter vlot te trekken. Agrarische Natuurvereniging De Lieuw start dit jaar een grootscha lig onderzoek naar weidevogels op Texel. Vier Texelaars obser veren tien weken lang vogels op zo'n vierduizend hectare land. Het onderzoek maakt deel uit van een landelijk lopend onderzoek naar weidevogels. De vier, Giel Witte, Laurens van Kooten, Siebold van Breukelen en Dirk Maas uit De Waal, gaan in totaal vijf keer de vierdui zend hectare land langs. Ze doen onderzoek naar 22 soorten broed- paren die op de velden leven. Er wordt geteld volgens een SOVON- methode. De SOVON is een lande lijke organisatie die vogeltellingen organiseert en coördineert. De resultaten van de tellingen zijn van belang voor de gelden die boe ren jaarlijks van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit krijgen aan weidevogelbeheer te doen. Ongeveer 160 Texelse boeren die lid zijn van De Lieuw hebben een weidevogelpakket. Medewer ker Marcel Drenth van de agrari sche natuurvereniging hoopt dat er minimaal 25 nesten per 100 hec tare worden geteld. De bijdrage van het ministerie is momenteel op dat aantal afgesteld. Dat gemiddelde de vogelwerkgroep deed met name de scholekster het goed in 2005. In totaal werden 308 nesten gevon den. De resultaten op Texel staan volgens de vogelwerkgroep in con trast met de resultaten aan de over kant waar het slecht gaat met het scholeksterbestand. De werkgroep heeft het vermoeden dat het met de veldleeuweriken minder slecht gaat dan gedacht. 'We hoorden gelijk aan voorgaande jaren. Witts 'De ervaring leert dat door het m keren van nesten ongeveer 75 p cent van de nesten uitkomt. Zondi markeringen zou dat 50 proca zijn. Met die 25 procent extra k nen we het verlies opvangen a jonge vogels die door andere voc worden opgegeten.' De inform avond in De Wielewaal begint a 20.00 uur. is het minimum dat boeren nodig hebben om collectief aan weidevo gelbeheer te kunnen doen. Drenth verwacht overigens dat dat gemid delde wel wordt gehaald. Afgelopen en grasland. Op bouwland liggi jaar telden boeren en leden van de gemiddeld vier keer zoveel nester Vogelwerkgroep op een gebied ve 4000 hectare ongeveer 38 nes per 100 hectare. Daarbij zit ove gens een fors verschil tussen bou Het eiland is sinds kort een nieu we thuiskapper rijker. De 29-jarige Jeanette van der Spek uit De Koog is onder de naam Jeanette Hairsty- ling een eigen onderneming begon nen. Van der Spek. getrouwd met Ansgar van der Spek van Hotel Tatenhove, komt oorspronkelijk uit Hardinxveld-Giessendam waar ze 12,5 jaar voor een kapsalon werkte. 'Ik wil het vak hier ook graag blij ven uitoefenen. Mijn tweelingzus is eerder voor zichzelf als thuiskap- ster begonnen en dat bevalt haar goed, dus dat wil ik nu ook gaan proberen.' Van der Spek knipt zowel overdag als 's avonds. Ze beschikt over een uitgebreide werkkoffer waarin ze haar scharen en toebehoren mee neemt. Bedoeling is dat op langere termijn bij Tatenhove een kapsalon wordt gerealiseerd. Nieuwe raad De leden van de oude gemeente raad nemen dinsdag 14 maart in een speciale vergadering afscheid. Donderdag 16 maart wordt de eer ste raadsvergadering met de nieuwe gemeenteraad gehouden. Beide ver gaderingen zijn openbaar en begin nen om 19.30 uur. De vergaderingen worden rechtstreeks uitgezonden via Radio Texel (106.1 FM) Texel heeft er een nieuwe make laar bij. Het is Jolande Kloos terhuis uit Oudeschild, die door RE/MAX Resultaat Makelaars is. gevraagd de aanpak van deze franchise-organisatie op het eiland te introduceren. RE/MAX is met meer dan 6000 kantoren en 113.000 aangesloten make laars actief in 63 landen en daar mee wereldwijd marktleider in de makelaardij. Vorig jaar opende het bedrijf een vestiging in Den Helder, die onder leiding staat van oud-Texelaar Wim Drijver. RE/MAX is een Amerikaans bedrijf, dat in Europa per land ten hoogste één licentie verkoopt, waarvan de eigenaar het recht verwerft regionaal licenties te verhandelen. De licentie van de regio Den Holder en omstre ken is sinds vorig jaar in handen van de in Den Hoorn opgegroeide Wim Drijver. Hij opende in april een kantoor in het stationsgebouw van Den Helder en ging op zoek naar makelaars die zich bij hem wilden aansluiten. Zij weten zich gebonden aan de huisregels van RE/MAX, die vooral te maken hebben met de manier waarop ze zich presenteren. Ze zijn verder echter volledig zelf standige ondernemers, die in ruil voor scholing en de kennis, con tacten en andere voordelen die het moederbedrijf hen biedt twintig pro eent van hun verdiensten afstaan aan de eigenaar van de regiolicen tie, die op zijn beurt een percentage O V) ■o m V 03 c O O t O ra ra 5 52 '5 3 3 O '■o .52 O 52 '5 V) O) c .52 '5 X O V) 3 3 O O) W O) _c 2 1 X -O T3 .52 .52 c m "O S ff) .52 2 "O .52 O 5 5 Partij Totaal O E O tn CL O Q 'Bi O N c _ro iü 'B 'E V) tf> Q. Q. O O Q Q V) Ou O O V) Q. O O O. O O re C O. u o TB 1801 152 210 226 129 88 189 250 129 147 70 211 CDA 1286 110 149 219 59 33 85 57 "214 135 42 183 VVD 1501 174 156 228 118 67 91 196 96 133 43 199 PvdA 1277 130 172 220 57 10 86 89 91 142" 26 254 GL 916 134 97 148 50 25 82 39 90 68 38 145 D66 708 101 88 91 21 14 49 41 86 63 19 135 BEZEM 176 17 4 21 18 10 5 44 22 10 2 23 Geldige stemmen 7665 818 876 1153 452 247 587 716 728 698 240 1150 Blanco/ongeldig 39 4 8 2 3 1 12 9 Opgeroepen 10532 987 1332 1520 643 312 753 1013 1017 1035 310 1610 Niet verschenen 2828 165 448 365 188 64 166 297 277 337 70 451 Opkomstpercentage 73,2% 83,3% 66,4% 76,0% 70,8% 79,5% 78,0% 70,7% 72,8% 67,4% 77,4% 72,0% afdraagt aan de eigenaar van de landenlicentie. Drijver is hard bezig voet aan de grond te krijgen in de regio Den Helder, want inclusief Kloosterhuis hebben zich inmiddels vijf makelaars bij hem aangesloten en in mei volgt een zesde. 'Daarmee ben ik met afstand de grootste in de regio. Dat geldt nog niet voor mijn verdiensten, maar ik heb er alle ver trouwen in dat dat binnenkort ook gaat lukken. We hebben nu vijftig huizen in de verkoop.' Drijver kwam tijdens een familiebe zoek op Texel vorig jaar bij toeval in contact met Kloosterhuis, die een eigen bedrijfje (Sacra Promotions) heeft en onder meer promotiewerk doet en relatiegeschenken verhan delt. Ze had wel zin in iets nieuws en besloot zich na overleg met Drijver i vijfde makelaarskantoor op Texel aan te melden voor het opleidings instituut van RE/MAX. waaraan ze onlangs slaagde. Hoewel Texel al vier makelaarskantoren telt, denken beiden dat ook een vijfde bestaans recht heeft. Drijver: 'Ik besef dat het een wat on-Texelse formule is. Maar hoewel er een grote, professi onele organisatie achter zit, krijgen de mensen gewoon te maken met Jolande, van vlees en bloed. Dat maakt het een stuk persoonlijker.' Hun aanpak kenmerkt zich door een combinatie van groot- en kleinscha ligheid. 'Sommige huizen zet ik ook uit in het nationale en misschien wel internationale netwerk van RE/MAX. Een vakantiehuis bij collega's in het Ruhrgebied te koop zetten, kan heel goed werken. En een aantrekkelijke woning ook in de Randstad in de markt zetten, verhoogt de kans? succes. Tegelijkertijd betrek ik de buurt bij het proces. Doort* voorbeeld een briefje bij de buir in de bus te doen voordat je ee bord in de tuin zet. Die zeggen teraf vaak dat vrienden of famiha den ook wel belangstelling hadós gehad, maar dat ze het met es der wisten. De kunst is om zova mogelijk mensen kenbaar te mak! dat iets te koop staat', vertelt Kloffi terhuis, die zich ook wil inzette voor de huisvesting van TexeS studenten in de grote steden. '0: hierbij kunnen de plaatselijke R MAX-makelaars mij helpen.' Oc Texelaars die overwegen als beleo ging een huisje in Turkije, de Antille of een ander populair vakantielan te kopen, denkt ze van dienst kunnen zijn. Kloosterhuis is de eerste vrouw- lijke makelaar op Texel. 'Daar I ik best trots op. En ik denk ik in dat opzicht best nuttig Ie zijn. Vrouwen kijken toch op ee andere manier en zien missclw andere kwaliteiten in een huis da een mannelijke makelaar.' Ze ben drukt geen agressieve verkoper zijn, ondanks het enorme concf waarvan ze deel uit maakt. 'Ik bl gewoon Jolande, die met haareio? enthousiasme gaat proberen ee plekje te krijgen in de makelaaro Ik ben daarbij open en eerlijk. Ee lijk gezegd vond ik makelaars alt? een beetje geheimzinnige mense' die een rondje door je huis make'' en dan zomaar met een bedrag rj de proppen komen waarvoor je f* te koop moet zetten. Zo wil ikl< absoluut niet aanpakken. Ik 13 cijfers zien van de verkopen in If afgelopen jaar, van de bedrag? waarvoor andere huizen in de bul zijn verkocht, en leg dan uit hoef aan mijn waardebepaling kom! wat voor mogelijkheden ze ben. Want uiteindelijk is het aani verkopers zelf om te bepalen ze doen.' Tibetaanse vlag voor raadhuis Voor het gemeentehuis in Den Burg wapperde vandaag een bijzondere vlag. Het was de Tibetaanse, als solidariteitsbetuiging aan de bevol king in Tibet, dat sinds 1950 wordt bezet door China. Een meerderheid van de gemeen teraad ging maandag akkoord met het verzoek van de Tibet Support Group Nederland, die alle Neder landse gemeenten had aangeschre ven. Vooral de Texelse PvdA toonde zich een warm voorstander van dit initiatief. Voor vandaag, 10 maart, is gekozen omdat het Tibetaanse volk op 10 maart 1959 massaal in opstand kwam tegen de Chinese onderdrukking. Het Chinese Volks bevrijdingsleger sloeg hard terug. Daarbij verloren duizenden Tibeta nen het leven. Het uitsteken van de Tibetaanse vlag op 10 maart is geen nieuw initiatief. De afgelopen jaren deden meer dan 1800 gemeenten in Frank rijk, Duitsland, Zwitserland, Italië, Spanje, België en andere Europese landen mee aan deze solidariteits betuiging aan het Tibetaanse volk en hun geweldloze strijd voor men senrechten en democratische vrij heden in Tibet. Jongeren Informatie Punl Vrouwen van Nu De eerder aangekondigde g® menlijke avond van de afdel Texel en de afdeling De Cocksduj Eieriand van de NBvP Vrouwen fj Nu op donderdag 16 maart b< niet om 20.00 uur, maar om 2 uur. De leden bezoeken gezamf de voorstelling van het dames® Maatje 44 in Klif 12 in Den Hoorn VRIJDAG 10 MAART 2006

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 8