Waddenhaven winnaar eerste ondernemersprijs Leerlingen OSG 'pimpen' auto voor Kunstweek Jury doet beroep op ondernemers en gemeente Kerkdiensten Medische zorg Hu'pver'en'ng oud Papier Radio Texel 106.1 J.TEXELSE g COURANT VRIJDAG 10 MAART 2006 Zondag 12 maart 2006 PROTESTANTSE KERK IN NEDERLAND: Hervormde gemeente Den Burg: 9.30 u. ds. P.A. den Braanker. Gereformeerde kerk Den Burg: 10.00 u. dhr G. Bouwhuis uit Haaks bergen, Hervormde gemeente Waal, Koog, Den Hoorn: De Waal: 10.00 u. ds. C.F. Klaassen. De Koog: dienst in De Waal. Den Hoorn: dienst in De Waal. PROTESTANTSE WADDENGEMEENTE TEXEL: Oosterend: 9.30 u. ds. P.C. Barnard; 19.00 u drs. R.C.G. Schultheiss uit Sassenheim. De Cocksdorp: 11.00 u. drs. R.C.G. Schultheiss uit Sassenheim Oudeschild: 11.00 u. dhr. M.D. Kuiper, mmv The Singers of the Lord. GEREFORMEERDE GEMEENTE: in kerkgebouw Schoolstraat, Ooste rend: 10.00 u. en 16.00 u. leesdienst; woe. 15/03: Biddag voor gewas en arbeid, 15.00 en 19.00 uur ds. G. Hoogerland. DOOPSGEZINDE GEMEENTE: Kogerstraat, Den Burg: 10.00 u. ds. C. Duinkerken-Visser. BAPTISTENGEMEENTE: Julianastraat, Den Burg: 10.00 u. ds. A. Wesseling. ROOMS-KATHOLIEKE KERK: Den Burg: 10.45 u. herenkoor, woord communieviering parochianen. JEHOVAH'S GETUIGEN: Noordwester 3, Den Burg: Openbare lezing, 10.30 u.: Het werkelijke Arma geddon, waarom en wanneer; Wacht torenstudie, 11.20 u. 'Tot een getui genis voor alle natiën'. Hoe groot was jouw stembereik Artsen: Voor spoedeisende medische hulp in het weekend, op zon- en feestdagen en van maandag tot en met vrijdag van 17.00 tot 08.00 uur: Centrale Huisartsen Post, tel. 321143. Tandartsen: Voor spoedeisende tand heelkundige hulp is via één van de volgende telefoonnummers informa tie te krijgen over het pijnspreekuur op zaterdagen, zon- en feestdagen Tevens wordt het ongevallennummer vermeld. 313086; 314727; 314669; 312270 Of 322008. Verloskundigenpraktijk: Waalderstraat 33A, Den Burg. Dag en nacht bereik baar via tel. 313090 of 06-51404872. GEZONDHEIDSZORG: Thuiszorg: Thuiszorg Kop van Noord-Holland. Voor alle hulp, zorg en informatie, ook voor het berekenen van de eigen bijdrage: op werkdagen, 's avonds en tijdens het weekeinde: Centraal Meldpunt 0223-650222. - Voor alle zorg, huishoudelijke en verzorgende hulp: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 321461 - Jeugdgezondheidszorg: Schoonoordsingel 44, Den Burg. tel 0900-4636549. Spreekuur elke werk dag van 9.00 tot 17 00 u. Voor vragen over ontwikkeling, voeding, opvoe ding en verzorging - Uitleenmagazijn/servicepunt: Schoonoordsingel 44, Den Burg, tel. 314887. Geopend elke werkdag tus sen 13.00-14.00 u. - Diëtiste: voor afspraken elke werk dag van 8.30-17.00 uur, tel. 0223- 650222. Indicatie: Indicatie voor thuiszorg en voor opname in verpleeg- en verzor gingshuis: Centrum Indicatiestelling Zorg Opvragen via tel. 0223-650270 Opname op advies van huisarts of specialist. Mondhygiëniste: Natasja Bottema, tel. 320104. Apotheek: Weverstraat 95, Den Burg; tel. 312112. Maandag t/m vnj- dag 8 00-17.30 u.; zaterdag 10.00- 13.00 en 15.00-17.00 u.; zon- en feestdagen 11.00-12.00 en 16.00- 17.00 u. Buiten die tijden alleen voor spoedeisende gevallen. Brand/Ambulance: Bij brand en voor spoedeisend ambulancevervoer bellen. 1 12, Of bel de Meldkamer Noordhol land-noord: 072- 5644444. Politie: Keesomlaan 4a, Den Burg. Het bureau is op maandag en vnjdag geopend van 9.00 tot 13.00 uur en op woensdag van 13.00 tot 17.00 uur. Telefoon: 0900-8844. In spoedeisende gevallen: 112. Gevonden munitie: Bel de politie, tel 0900-8844. Vermiste en gevonden huisdieren: Dierenpension Texel, Slufterweg 216, De Cocksdorp, tel. 311477, www.die- renpensiontexel.nl Dierenartsenpraktijk: Keesomlaan 11, Den Burg. tel. 312527. Verslavingsproblemen: Voor hulp bij problemen met alcohol, drugs of andere verslavingen: bel tijdens kan tooruren 319413 (De Nieuwe Skuul) Anonieme Alcoholisten: dinsdag van 19.00 tot 21.00 uur in Den Helder, tel. 0223-642189 (vragen naar Ron). Verslavingszorg: Brijder Verslavings zorg Texel, De Zes 12, Den Burg. Voor inlichtingen, advies, consultatie en pre ventie. tel. 315602 of 06-30215211; www.bnjder.nl. Psycholoog: J. van den Berg, tel. 310386. Stichting Welzijn Ouderen Texel: Warme maaitijdvoorziening, alarmering, klusjesdienst, huishoudelijke dienst, versteldienst. Spreekuur van 9.00 tot 10.00 u. en van 14.00 tot 16.00 u De Buureton, Beatrixlaan 43, Den Burg. Tel. 312696. Kustwacht: Voor meldingen van schepen en zwemmers in nood tel. 316270. Chemicaliën op het strand: Bel de brandweer. 072- 5644444. Huiselijk geweld: Safehouse Texel, crisisopvang huiselijk geweld, tel 0222- 321001, dag en nacht bereikbaar. Iedere zaterdag haalt Scouting Texel oud papier op in Den Burg. Men wordt verzocht dit vóór 10.00 uur aan de straat te zetten, in niet te grote bundels of een kartonnen doos (geen plastic zak). Gelieve er op toe te zien dat het papier niet gedurende lange tijd in de regen staat De papierwagen komt in de volgende straten: 2. Weststraat, Hollewal, Lijnbaan, Pater Witteplein, Molenstraat, Molendwarsstraat. TEXELSE^COU RANT Uitgave van Uitgeverij v/h Langeveld de Rooy bv Verschijnt op dinsdag en vrijdag Warmoesstraat 45 1791 CN Den Burg Postbus 11 1790 AA Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 20 Telefax 0222 - 32 30 00 E-mail redactie@texelsecourant.nl Gerard Timmerman (hoofdredacteur) Joop Rommets Jeroen van Hattum Harry de Graaf Louise van der Sluis Buiten werktijd: Louise van der Sluis Telefoon 06 - 30 71 54 84 Advertenties en abonnementen: Spinbaan 6 1791 MC Den Burg Telefoon 0222 - 36 26 00 Telefax 0222 - 31 41 11 E-mail info@lenr.nl Op 1 om MvolentlwontracUn en aanbiedingen daartoe van de Stcntng ROTA. gevestqd !e Amsterdam, roais gedeponeerd bs de Kamer van Kccpnancei en Fabretcen kosteloos loege.'onden Abonnementsprijzen 2006: Per half jaar 35,05 33,45 (automatisch Per jaar 68,30 66,15 (automatisch Bij verzending naar het buitenland zijn por tokosten verschuldigd. Beëindiging abonnement: Uitsluitend schnftelijk en 4 weken voor afloop van de abonnementspenode. Nabestelling foto's: www.beeldbanktexel.nl Vrijdag: 18.00 u Radio Texel actueel (nieuws) 19 00 u. Wildé vaart (herhaling van zondag) 20.00 u Radio Noordholland Zaterdag: 16.00 u. Wegdromen met een boek 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) 18.00 u. Muziek met Marco 20.00 u. Radio Noordholland Zondag: 9.00 u Klassiek op zondag 9.30 u Kerkdienst vanuit Maartenskerk Oosterend 11.00 u, Vlaswiek (muziek en poëzie) 12.00 u. Natuurwijzer 13.00 u. Noud draait deur (Nederlandstalig) 14 00 u Wilde vaart (shanty's) 15.00 u. Country time (herhaling van donderdag) 16.00 u Sportlokaal (uitslagen en interviews) 18.00 u. Verkiezingen. Herhaling van de verkiezingsavond die dinsdag m Question Plaza werd gehouden. Met de bekendmaking van de uit slag, achtergronden en interviews. Aansluitend: Radio Noordholland. Kerkdiensten De Lichtboei: 9.30 u. Hervormde kerk Den Burg 10.45 u. Rooms-katholieke kerk Den Burg Maandag: 18 00 u Symphonlca (klassiek) 19.00 u Wegdromen met een boek (herhaling van zaterdag) 20.00 u. Natuurwijzer (herhaling van zondag) 21.00 u. Reggae on the move (muziek) 23.00 u. Radio Noordholland Dinsdag: 18.00 u. Radio Texel actueel (nieuws) 19.00 u. Op uw verzoek (verzoekplaten) 19.30 u Raadsvergadenng (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis). Afscheid van de oude gemeenteraad, aansluitend: Radio Noordholland Woensdag: 17.00 u. Pietelepote (kinderprogramma) iherhaling van zaterdag) 18.00 u. Onder de toren (geesteli)k programma, met vanaf 19.00 uur verzoekplaten) 19.45 u. Gelezen (Texelse) verhalen 20,00 u. Raadsvergadering (heihaling van dinsdag) aansluitend: Radio Noordholland Donderdag: 18 00 u. Country time (muziek) 19.00 u. Even bijpraten met... Brandweer commandant Dick Jong en eel 19.30 u Raadsvergadering (rechtstreeks vanuit het gemeentehuis). Eerste raadsvergadering in de nieuwe samenstelling, installatie van de nieuwe gemeenteraad, aansluitend: Radio Noordholland Voor meer informatie over medische zorg, hulpverlening, kerk en andere eilandzaken zie www.texelsecourant.nl, rubriek Om te Onthouden Waddenhaven Texel is woensdag in Cinema Texel aan het einde van een lange avond uitgeroepen tot onderneming van het jaar 2005. Stichtingsvoorzitter Jook Nauta was de eerste die de bijhoren de wisseltrofee, een beeldje van kunstenares Antoinette Leroy, in ontvangst mocht nemen. De jury had veel tijd nodig om tot een verantwoorde keuze te komen en noemde alledrie de kandida ten 'echte kanshebbers', 'voort durend bezig met het creatieve en innovatieve vermogen van de onderneming' en 'mensen waar van Texel het moet hebben'. Het instellen van de Texelse Onder nemersprijs, een initiatief van de I ondernemersverenigingen en dé Stichting Duurzaam Texel, ver- I liep aanvankelijk moeizaam. De meeste bedrijven voelden kennelijk 1 schroom zichzelf voor te dragen, I terwijl de interesse bij particulie ren niet overhield. Eind december besloot de organisatie zelfs om de termijn om ondernemers voor te dragen te verlengen. Hoeveel sug gesties uiteindelijk binnenkwamen, is nooit bekend gemaakt, maar de drie genomineerden waren kandida ten om rekening mee te houden. Elk op hun eigen gebied zijn Wadden haven Texel, de Witte Engel en de Texelse Bierbrouwerij succesvolle ondernemingen, die tot ver buiten Texel bekendheid hebben verwor ven en die bovendien nog lang niet zijn uitgegroeid. Juryvoorzit ter Verburg, oud-gedeputeerde van Noord-Holland en voorzitter van de netwerkregio NoordWest 8, noemde de ondernemersprijs daarom 'van grote waarde' en sprak de hoop uit dat de Texelaars in het vervolg 'zelf bewust en met wat minder beschei denheid' ondernemers aanmoedi gen zich te (laten) kandideren. Zakenvrouw De prijsuitreiking was het klapstuk van een druk bezocht seminar over 'goed ondernemerschap'. Voor de pauze stonden lezingen over duur zaam ondernemen op het program ma van Anne-Marie Rakhotst en Ruud Koornstra. Rakhorst werd in 2000 uitgeroepen tot Zakenvrouw van het Jaar. Zij richtte het bedrijf Search op, staat als directeur/eige naar aan het hoofd van vier werk maatschappijen en hecht als onder nemer niet alleen waarde aan het maken van zoveel mogelijk winst, maar besteedt ook veel aandacht aan milieu, veiligheid, arbeidsom standigheden en kwaliteit. Koorn stra is medeoprichter van Tendris, een zogenoemde initiëringsmaat- schappij, die ondernemingen en projecten met een duurzaam karak ter begint en uitbouwt, waaronder energiemaatschappij Oxxio en de 'groene creditcard' Greencard Visa. Daarnaast initieert Tendris projec ten op het gebied van duurzame technologie. Koornstra zat in de jury van de Texelse ondernemers prijs, samen met Verburg. secretaris Jan Glaubitz van de Kamer van Koophandel Noordwest Holland en Texelaars Bob Bakker en Harry de Graaf. Verdiensten Het gedeelte na de pauze stond in het teken van de prijs. Maurice Diks (Texelse Bierbrouwerij), Jook Nauta (Waddenhaven Texel) en Jeannet van Abs (de Witte Engel) verzorg den elk een presentatie. Ze gingen daarbij niet alleen in op de activi teiten van hun bedrijf, maar ook op hun verdiensten voor werkgelegen heid. duurzaamheid en economie peopleplanet en profit). De jury toonde zich kritisch cn stelde elke genomineerde nog een aanvullende vraag. Zo moest Nauta uitleggen dat de stichting die Waddenhaven Texel exploiteert wel degelijk een echt bedrijf is, er op gericht winst te maken. Het enige verschil met een besloten vennootschap is dat Waddenhaven Texel de verdiensten niet hoeft uit te keren aan aandeel houders, maar direct kan investe ren in de toekomst van het bedrijf. Daardoor is de stichting volgens Nauta uitstekend in staat de eigen doelstellingen^ waar te maken en een goede service te verlenen aan de klanten van de jachthaven. Nadat de jury zich nog een paar minuten had teruggetrokken, las Verburg het juryrapport voor. Daarin stond hij ook even stil bij 'de eco nomische barometer', die 'gelukkig iets van het voorjaar' laat zien. 'Voor Texel met zijn beperkte economi sche kurk ligt de uitdaging onder scheidend te zijn, aantrekkelijk te blijven voor ondernemers, koop kracht naar het eiland te krijgen en nieuwe afzetgebieden te ontwik kelen', waarschuwde hij. Onderne mers moeten zich volgens Verburg concentreren op nieuwe markten en nieuwe producten ontwikkelen die kansrijk zijn. 'Dit betekent het aangaan van risico's. Deze aanpak is echter noodzakelijk om de con tinuïteit van het bedrijf en de daar mee verbonden werkgelegenheid te kunnen waarborgen.' Overheid Verburg deed een oproep aan de gemeente bij te dragen aan een goed economisch klimaat. 'In zijn vernieuwingsdrang weet een onder nemer zich soms beperkt. Niet alleen door zijn bank, maar zeker ook door de overheid. Juist hier kan een formalistische en bureaucratische benadering fnuikend zijn voor het realiseren van ondernemersidealen en het bevorderen van onderne- mersdynamiek. Ongetwijfeld dient een overheid regels te stellen en te handhaven. Dit laat onverlet dat creatief meedenken en faciliteren juist één van de onderscheiden de vestigingsvoorwaarden kan zijn voor Texel.' Hij zwaaide alle genomineerden lof toe. Zo roemde hij het 'creatief ondernemerschap' van de Texelse Bierbrouwerij, die hij 'een voorbeeld voor anderen' noemde. De Witte Engel, één van de grotere onderne mingen op het eiland, zet Texel vol gens Verburg 'op de wereldkaart'. En de Waddenhaven is door het nemen van duurzame maatregelen gericht op het innemen van vuil water, gebruik van zonne-energie en de strijd tegen het landschaps- bederf en lawaai van windturbines 'een voorbeeld in zijn sector'. Terwijl de genomineerden naast hem op het podium al zenuwach tiger werden, voerde Verburg de spanning verder op door nog geen uitsluitsel te geven maar allerlei ken merken aan de winnaar toe te schrij ven die op elk van de genomineerde zou kunnen slaan. Zo was sprake van 'een echt Texel bedrijf', dat het 'eilandgevoel' illustreert, voortdu rend aan kwaliteit en duurzaamheid denkt, financieel gezond is, van een belangrijke economische betekenis voor het eiland, een 'versneller' voor andere economische activiteiten op het eiland, zijn klanten buiten Texel heeft en erin geslaagd is de aan dacht te trekken van nieuwe klan ten. 'Het wordt geleid door mensen met visie, mensen met lef en vol hardendheid, mensen die kunnen omgaan met mensen.' Verlossend Uiteindelijk sprak de juryvoorzitter het verlossende woord en mocht Jook Nauta namens de havenmees ter, personeel en bestuur van Wad denhaven Texel de prijs in ontvangst nemen In zijn slotwoord motiveerde Verburg de beslissing van de jury door nogmaals op de kwaliteiten van de stichting in te gaan. Hij sprak van 'een voorbeeldfunctie' voor alle bedrijven die zich richten op mari tieme en toeristische activiteiten. 'Zij laat zien dat het wel degelijk mogelijk is om economische acti viteiten, gerelateerd aan de Wad denzee, verantwoord te ontplooien. Zij laat zien dat het wad een kans biedt voor werkgelegenheid op het eiland, voor verantwoord plezier van toeristen op het wad In de discus sie over de PKB Waddenzee maakt zij duidelijk dat wat zij doet geen bedreiging voor het wad is.' i Nauta, voorzitter van de Stichting Waddenhaven Texel, neemt de felicitaties in ontvangst van mede-genomineerde bierbrouwer soOUl* Diks' Unks juryvoorzitter Bob Verburg. Rechts krijgt de derde genomineerde, Jeannet van Abs, een bloemetje van "Preekstalmeester Anne van der Velde. EEN BETER MILIEU... ...BEGINT BIJ JEZELF Wat ze op MTV kunnen, kunnen ze ook bij OSG. Leerlingen van de scholengemeenschap pimpten deze week een oude crossauto om tot een rijdend kunstwerk. De auto was één van de blikvangers van de Kunstweek die op de OSG werd gehouden. Pimp my ride heet het TV-program- ma op muziekzender MTV waarin de meest onmogelijk autowrakken tot schitterende bolides worden omgetoverd (gepimpt). De Texelse variant stond deze week in een schuur van loonbedrijf Grisnigt aan de Hallerweg. Negen leerlingen versierden daar de crossauto van Leander Blom met een variëteit aan kunstuitingen uit onder meer het surrealisme, het expressionisme, de pop-art en een vleugje Mondriaan. 'De wagen wordt volledig beschil derd', vertellen Linsey Blom en Emmeke Ran uit vijf HAVO die door het MTV-programma op het idee kwamen. De leerlingen haalden de voorbeel den uit kunstboeken die de afge lopen dagen op en rond de auto verspreid lagen. Leander, de broer van Linsey, moest er even over nadenken toen zijn zus hem bena derde, maar besloot uiteindelijk zijn auto uit te lenen. 'Tijdens de auto cross gaat hij met de beschilderde wagen rondrijden', vertelt Linsey. 'Maar vrijdag wordt de auto eerst bij de ingang van school neergezet. De gehele scholengemeenschap stond deze week in het teken van de Kunstweek die eerder als de Theaterweek door het leven ging. De leerlingen hadden geen les, maar volgden onder begeleiding van lera ren en kunststudenten workshops waarin een scala aan kunstuitingen naar voren kwam. Dat gebeurde zowel in beide schoolgebouwen als op verschillende locaties verspreid over het eiland. Het begrip ont moeting was het centrale thema. De Kunstweek is vandaag met een Uitmarkt afgesloten. Maaike Speckmann en Ellen Blom oefenen een dans op de hit Love Generation van Bob Sinclar. De leerlingen beelden koks, bouwvakkers en schoonmakers uit die elkaar in een keuken ontmoeten. In eerste instantie lopen ze elkaar in de weg, maar daarna weet ieder zijn plekje te vinden. Bij Jeroen Stapersma, Youri Kiewiet en Martijn Vink ontmoetten een deel van een fiets en een stoel elkaar. Het leidde tot een fietsstoel met stuur waarop in principe echt zou moeten kunnen worden gefietst. De drie leerlingen zetten hun kunstwerk met behulp van lasapparatuur in elkaar. Met behulp van Jasper Boomsma van de circusschool in Leeuwarden oefent Lotte Jansen op een circusnummer. Op de achtergrond trainen Inge van der Bent en Joram Tromp op een ander acrobatieknummer. In totaal deden liefst veertig leerlingen aan de workshop circus mee.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 9