I U'CHTttie Schone financiële lei stevige klus voor raad Duurzaam kantoormateriaal op zicht 'Oude geneeswijzen hebben veel te bieden' TEXELSE J coURANT m Prijs voor NlOZ-onderzoeker J3eclrijvig heid Stijging gestrande bruinvissen DINSDAG 21 MAART 2006 speciale etalage bi/ de kantoorvakhandel -» De Stichting Duurzaam Texel vestigt sinds donderdag op duurzame kantoormaterialen. I chine of een gewone paperclip. Het kunnen ongemerkt zomaar duurzame kantoormaterialen zijn. t Om het bewustzijn en de kennis I over dergelijke goederen te vergro ten, richtte de Stichting Duurzaam Texel donderdag bij L&R Kantoor vakhandel in Den Burg een spe- nir ciale etalage in met alleen maar duurzame kantoormaterialen. Veel nieuwe spullen hoefden de medewerkers van Duurzaam Texel niet bij elkaar te zoeken. Het meren deel van de tentoongestelde duurza me kantoormaterialen lag al verspreid door de winkel uitgestald. Door de kingen van Zegeren over duurzame kantoormaterialen leidden bij Duur zaam Texel tot het opzetten van het project Duurzaam Inkopen. Het duurzame kan al in kleine din getjes zitten. Zo mogen de markeer stiften die in de etalage liggen duur zaam worden genoemd vanwege het soort oplosmiddel dat erin zit. 'Dat is minder belastend voor het milieu dan een gewoon soort oplosmid del. Je ziet hier bijvoorbeeld ook geen gewone viltstiften liggen', aldus Zegeren. De rekenmachine heeft het predikaat te danken aan de zonnecel in plaats van een batterijtje en de paperclip is van recyclebaar materi aal gemaakt. Pronkstuk is een duur- goederen bij elkaar te leggen, wil de zame kopieermachine. 'Daar komt stichting ze echter meer in de schijn werpers zetten. Volgens Ben Zege ren van de kantoorvakhandel kan op die manier duidelijk worden gemaakt dat Texelse bedrijven voor dergelijk geen fijnstof meer bij vrij en hij is zo gemaakt dat er geen onderdelen hoeven te worden vervangen voordat hij is afgeschreven.' De afschrijvings termijn is vastgesteld op ongeveer I kantoormateriaal niet meteen naar de tweehonderdduizend kopieën. overkant hoeven te gaan. Er is vraag naar duurzaam kantoormateriaal, aldus Zegeren. 'Bijvoorbeeld bedrij ven die een milieubarometer hebben, zoeken er geregeld naar.' Opmer- De duurzame etalage blijft onge veer een maand in stand. Duurzaam Texel plaatst op haar website (www. duurzaamtexel.nl) een lijst met ver antwoorde kantoormaterialen en bij Zegeren is in een catalogus te zien wat wel en niet duurzaam is. De stichting hoopt met het project andere Tekelse winkeliers te stimuleren eveneens meer duurzame spullen in het assor timent op te nemen. Zegeren hoopt dat het aanslaat. 'Acht jaar geleden hebben we ook al zoiets gedaan, maar toen liepen we nog voor de trom uit Toen was er landelijk bij voorbeeld een pen van maïszetmeel ontworpen. Die pen zou na een paar jaar vanzelf verdwijnen. Hij kwam echter op het bureau van de redac trice van een damesblad terecht die zich vervolgens in een artikel afvroeg hoe het mogelijk was dat er een pen van zetmeel werd gemaakt, terwijl er nog zoveel honger in de wereld was. Het was meteen afgelopen met het project. De tijd was er toen kennelijk nog niet rijp voor.' Duurzaam Texel wil het project Duur zaam Inkopen in de toekomst uitbrei den door ook aandacht te schenken aan duurzame vloerbedekking, cos metica, kleding of voeding. Onder nemers die daaraan mee willen wer ken, kunnen met de stichting contact opnemen. Een schone financiële lei voor de gemeente. Dat moet de naderende kerntakendiscussie opleveren. Het wordt een stevige klus voor de nieuwe raad. Een paar cijfers op een rij leert dat het nodige moet gebeuren. Een overzicht De meerjarenbegroting van oktober 2005 leerde dat de gemeente in 2007 vooralsnog rekening moet houden met een tekort van €586.000,-, in 2008 met een tekort van €407.000,- in 2008 en een tekort van €317.000,- in 2009. Die bedragen kunnen nog veranderen als de uitkeringen die de gemeente uit het landelijk Gemeen tefonds krijgt, worden bijgesteld. Dat gebeurt twee keer per jaar (aan de hand van de uitgaven van het rijk), waarna er kan worden gesteld of er financiële meevallers of tegenvallers zijn. Volgens de huidige verwachtingen kan Texel in mei een financiële meevaller van ongeveer €220.000,- verwach ten, maar dat is vooralsnog koffiedik kijken. Om de gemeente financieel weer gezond te maken, hebben raad en college besloten voor één miljoen euro te besparen uit de uitgaven. De eventuele meevaller kan de raad aanwenden om het structurele tekort weg te werken of om in te zetten voor nieuw beleid. Daarnaast ligt er nog een besluit van de oude raad om dit jaar alvast een ton minder uit te geven, waarvoor de meevaller even eens zou kunnen worden gebruikt. De tekorten van de gemeente zijn, in tegenstelling tot wat vaak wordt verondersteld, met het gevolg van de in het oog springende kanjerprojec ten. Tegenvallende parkeeropbrengs- ten, de landelijke invoering van een nieuw BTW-compensatiefonds voor gemeenten en een tekort dat van 2005 naar 2006 was doorgescho ven zijn de grootste veroorzakers. De aanstelling van een nieuwe prepara tie-medewerker voor de brandweer, gemaakte kosten voor d'Ouwe Ulo en de afgeschoten Strandnota en een extra bijdrage aan De Waerden om de schuldhulpverlening in de benen te houden, droegen eveneens bij aan het tekort. Voor de kanjerprojecten heeft het college in 2002 een dek kingsplan opgesteld waarmee jaar lijks ongeveer 1,6 miljoen euro wordt gereserveerd. Met dat geld kunnen de jaarlasten die uit de projecten voortkomen worden betaald. Doordat in de vorm van een kernta kendiscussie aan de bezuinigingen wordt gewerkt, lopen er momenteel wat begrippen door elkaar. Een kern takendiscussie is formeel geen bezui nigingsronde, maar hij heeft op Texel wel die gedaante gekregen. In de zuiverste zin des woords is het een discussie waarbij bekeken wordt of de gemeente haar taken naar beho ren uitvoert en waar het eventueel anders, beter, meer of minder kan. De discussie kan ook leiden tot het privateriseren van taken.Het is een discussie die veel gemeenten eens in de zoveel tijd voeren. De Texelse kemtakendiscussie kwam vorig jaar in beeld toen duidelijk werd welke tekorten er waren ontstaan. Het college kwam ermee op de prop pen om te voldoen aan een eis van de provincie dat er stevig op de uitgaven zou worden bespaard. Door een goed bezuinigingsplan toe te zeggen, wist het college te voorkomen dat Texel onder preventief toezicht zou worden Het instellen daarvan had ertoe kunnen leiden dat de gemeente op last van de provincie de lokale las ten had moeten verhogen, een punt dat bij Texels Belang, CDA en WD altijd zeer gevoelig heeft gelegen. De oude raad heeft vorig jaar al een paar voorzetten op de bezuinigin gen gegeven. Met behulp van twee moties werd bepaald dat het nieuwe raadhuis minimaal 10 procent goed koper moet worden dan de begrote €13.200.000,- en dat er pas verder over het gebouw wordt gesproken als de kerntakendiscussie is afgerond. Daarnaast bepaalde de raad dat de totale loonsom van de gemeente (salariskosten) op maximaal 8,5 mil joen wordt bevroren (met uitzondering van de kosten voor pensioenfondsen en zogeheten autonome kostenstij gingen die voortkomen uit taken die door het rijk worden opgelegd, bij voorbeeld de uitvoering van de Wet Maatschappelijke Ondersteuning). Landelijk zijn afgelopen jaar veel gemeente met financiële tegenvallers geconfronteerd door nieuw rijksbe leid of taken die van het rijk naar de gemeente werden overgeheveld. VERVOLG VAN PAGINA 1 Besparingen Ook kunnen er niet zomaar taken worden geprivatiseerd. 'Sommi ge taken van de gemeente zijn te klein om op zichzelf te staan.' De gemeente voert vanwege de eiland positie een groot aantal taken in eigen beheer uit. Met gemeente lijke taken worden allerlei praktische zaken als wegbeheer, vuilnisopha len, handhaving of de uitgifte van officiële papieren bedoeld. De toelichting aan de oude raad was de afsluiting van de voorbereidin gen waarmee raad, college en het managementteam van de gemeen te de afgelopen maanden bezig zijn geweest. Hij werd bijgewoond door bijna alle nieuwe leden van de nieuwe gemeenteraad. Deloitte, dat de voorbereidingen begeleidde, liet weten dat alleen taken die met de nieuwe Wet Maatschappelijke Ondersteuning samenhangen bij voorbaat buiten schot zijn geble ven. Voor de rest kan de nieuwe raad alles bij de kemtakendiscus sie' betrekken. Dat geldt ook voor de kanjerprojecten en het investe ringsplan. Hoe de verhouding komt te liggen tussen bezuinigingen op interne gemeentelijke uitgaven en externe uitgaven (bijvoorbeeld sub- Prof. dr. Gerhard Herndl van het Koninklijk NIOZ heeft de 2006 Eur-oceans Roland Wollastprijs voor wetenschappelijke verdien sten gewonnen. Herndl nam de prijs in ontvangst tijdens de alge mene vergadering van het Eur- oceans netwerk die vorige week in Barcelona werd gehouden. Het was de eerste keer dat de Roland Wollastprijs werd uitgereikt. Hoogleraar Gerhard Herndl is micro bioloog en hoofd van de afdeling biologische oceanografie van het NI0Z. Het Eur-oceanscomité roemt zijn grote verdiensten op het gebied van de integratie van fysica, chemie en biologie in het wetenschappe lijk zeeonderzoek. Herndl richt zich met name op de diversiteit en de ecologische rol van micro-organis men als algen, bacteriën, oerbac- teriën en dierlijk plankton in het voedselweb van de open oceanen. Hierbij slaagt hij er steeds weer in VI om nieuwe ecologische concepten, Wt onderzoeksmethoden en -benade el ringen met succes te introduceren. I Ook is het rapport lovend over de de ter plaatse heersende zeer hoge druk en lage temperatuur. Eur-oceans is het Europese netwerk voor onderzoek naar ecosysteem analyse van open oceanen. Dit net werk wordt medegefinancierd door het zesde kaderprogramma voor onderzoek en technologie-ontwik- keling van de Europese Unie. Het netwerk bestaat uit meer dan zestig oceanografische instituten en uni versiteiten uit 25 landen. Lezing voorzitter LTO Akkerbouw De afdeling Texel van landbouworga nisatie LTO Noord houdt woensdag 22 maart een bijeenkomst waarop het woord zai worden gevoerd door A. Maarsingh, voorzitter van LTO Akkerbouw. Hij spreekt in ieder geval over de regeling betreffende de een malige nateelt van pootgoed voor eigen gebruik van de consumptie aardappelteelt en de uitvoering van de suikerhervorming en suikercom pensatie met opname in de bedrijf- stoeslagregeling. Bezoekers krijgen daarnaast de gelegenheid om vra gen te stellen over de referentierege ling, toeslagrechten en de nieuwe mestwetgeving en kunnen uiteraard ook andere onderwerpen aan de orde brengen. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel De Pelikaan nabij De Koog en begint om 20.00 uur. leiderschapskwaliteiten van Herndl. Elerndl ontwierp in nauwe samen werking met de afdeling maritieme technologie van het NIOZ nieuwe meet- en bemonsteringsapparatuur voor de diepzee. Met dit apparaat kan de activiteit van diepzee micro organismen worden onderzocht bij Jaap en Nico Dros treden op in bieb De broers Jaap en Nico Dros ver zorgen woensdag in het kader van de boekenweek een literaire en muzikale avond in de openbare bibliotheek in Den Burg. Van schrij ver Nico, die een flinke handvol boeken schreef en wiens roman Noorderburen in 1992 werd geno mineerd voor de AKO-literatuurprijs, verschijnt volgende maand bij uit geverij Van Oorschot een literaire thriller, genaamd Dromen van de bok. Zijn oudere broer Jaap is al tientallen jaren een bekende zanger en gitarist op Texel, die zowel solo als in kleine en grote gezelschappen uit de voeten kan. In samenwerking met enkele bevriende muzikanten bracht hij drie jaar geleden een CD vol eigen liedjes uit. Bedoeling is dat binnen een paar maanden de opvolger van dit schijfje verschijnt. Het optreden van de broers begint om 20.00 uur. De toegang bedraagt €3,50. Kaarten zijn de deur ver krijgbaar en kunnen worden gere serveerd bij de bibliotheek, tel. 312743. 'Een praktijk gericht op mensen die op zoek zijn naar manieren en )tU& Rhodes om bewuster met hun i lichaam en geest om te gaan. De mens is van nature geneigd om 3 vooruit te gaan en verliest daarbij ...M weieens uit het oog dat ook de oude geneeswijzen veel te bieden hebben'. Aldus omschrijft Marion Grootjen haar nieuwe praktijk, 1 waarin ze aromatherapie, massage en pedicure aanbiedt. Marion Grootjen heeft zich naar eigen zeggen laten inspireren door haar oma Marie, die samen met haar echtge- ™°tArie Pieter Dalmeijer een boeren- bednjf had in Oudeschild. De boerde- hj werd lang geleden opgeofferd aan uitbreiding van de haven, maar de I hennneringen zijn nog levend. 'Oma was altijd in haar tuin bezig, he.t hele -3M ?ar door- Behalve als het sneeuwde, H dan breide ze truien voor haar klein- M deren- De tuin was meer dan twee voetbalvelden groot. Het gedeelte dat de boerderij grensde, stond van paar jaar geleden vond ik het tijd wor den voor iets anders.' Na de opleiding voor pedicure te hebben afgerond en de aantekeningen diabetische voet en reumatische voet te hebben gehaald, volgde ze de opleiding Holistisch Aro matherapie. bekwaamde ze zich in diverse massagetechnieken en is ze van plan zich nog verder te speci aliseren. De aromatherapie gaat uit van een holistische benadering, waar bij lichaam en geest als één geheel worden gezien en ziekte en kwa len in samenhang moeten worden bestreden. Grootjen dicht daarbij een belangrijke rol toe aan natuurlijke pro ducten en essentiële oliën. 'De the rapeutische eigenschappen van de oliën hebben invloed op het menselijk lichaam, zowel fysiologisch als psy chologisch.' Sommige oliën werken reinigend of pijnstillend, andere verhogen de weerstand of activeren het zelfge- nezend vermogen. Er zijn er zo'n Ik «'■vjöiij M'ci loue, ölui iu vai i I et voege voorjaar tot de late herfst ln b,oei- Met een variëteit bloemen. Planten, bomen en struiken waar Menigeen jaloers op zou zijn. Erachter 9 een even grote moestuin. Ik herin ner me alle geuren en kleuren nog zo 9°e<f Als eerbetoon aan haar oma "°emt ze haar bedrijf Aromarie, een samentrekking van aromatherapie en °ma Marie. Manon Grootjen werkte 25 jaar in het restaurant van haar 'Met veel plezier, maar een m w/a Mi Manon tPakh ouders. Marion Grootjen verzorgt diverse massagevormen, waaronder de stoelmassage. (Foto Joop Ra tweehonderd, gemaakt van kruiden, planten, harsen, wortels, bomen en bloemen. De door haarzelf vervaar digde producten zijn persoonsgericht en bestaan in diverse vormen, van medicinaal tot verzorgend. 'De oliën kunnen worden toegepast naast de reguliere medicatie. In samenspraak met de cliënt wordt een behande ling samengesteld. Die is voor ieder een verschillend. Je kunt bijvoorbeeld denken aan een massage, eens in de maand, in combinatie met het inwrijven van een lichaamsolie en het verdampen van etherische oliën.' Naast aromatherapie biedt Marion Grootjen pedicure en uiteenlopende massagebehandelingen, met zowel traditionele als veel onbekendere technieken, zoals stoelmassage en bedoeïnenmassage. 'De bedoeïnen- massage is een eeuwenoude mas sagetechniek, die snel en effectief is bij pijnklachten. De stoelmassage is meer preventief en uiterst geschikt om in te zetten als bedrijfsbehandeling. Door regelmatige massage worden kleine stress gerelateerde klachten opgelost en is de kans op bum-out, RSI en andere klachten veel kleiner. Dat is ook prettig voor de werkgever, die graag ziekteverzuim tegengaat.' Wie kennis wil maken met de stoel massage of bedoeïnenmassage kan na telefonische afspraak (tel. 06- 29180050) op zaterdag 25 maart bij Marion Grootjen terecht, wanneer ze van 11.00 tot 16.00 uur open dag houdt. Geen subsidie boek over Texel Kunstenares Carola Rombouts krijgt geen gemeentelijke subsidie voor het boek Eiland op zicht dat zij over Texel wil maken. Volgens burgemeester en wethouders is de uitgave slechts geschikt voor een beperkte elitaire groep en zou subsidiëring haar doel voorbij schieten. De Grafiekdrukkerij uit Amsterdam, de werkplaats van Rombouts. had een bijdrage van €3400,- uit het gemeentelijk Fonds Kunst en Cul tuur gevraagd. De kosten van het boek, waarin Rombouts mondeling overgeleverde verhalen" van Texe laars wil vastleggen, zijn beraamd op circa €8000,-. Bedoeling is dat het luxueus uitgevoerde boek €250,- per exemplaar gaat kosten. Volgens het college is het volgens de verordening van het fonds niet eens mogelijk de gevraagde subsidie volledig te ver strekken. Burgemeester en wethou ders tonen zich wel bereid €250,- uit te trekken om één exemplaar van Eiland op zicht te kopen. De Grafiek drukkerij moet dan wel opnieuw een aanvraag indienen. De gemeentelijke adviescommissie voor kunst- en cul tuurbeleid was evenmin enthousiast over de subsidieaanvraag. De com missie. die de verkoopprijs vrij hoog noemt, vraagt zich af wat het boek toevoegt aan 'het reeds aanwezige aanbod aan uitgaven en verhalen over Texel en zijn bewoners.' Ecomare zet zeehonden uit bij Oudeschild Ecomare heeft woensdag vijf grij ze zeehonden uitgezet op een zandplaat bij Oudeschild. Ook vorige week zijn vijf zeehonden teruggebracht naar de Wadden zee. De dieren zijn deze winter binnengebracht in de opvang en nu voldoende aangesterkt om voor zichzelf te kunnen zorgen. Ecomare had deze winter twee gewone en tweeëntwintig jonge grijze zeehonden in de opvang. Dit aan tal grenst aan de maximale capaci teit van de opvang. Dieren die goed zelfstandig eten en geen medicijnen meer hoeven, kunnen bij elkaar wor den gehuisvest. Maar dieren die net binnenkomen, moeten eerst enige tijd apart worden gehouden. Om meer zeehonden in quarantaine te kunnen houden, plaatste Ecomare onlangs een zeecontainer, eigendom van het NIOZ. De zeehonden werden deze week voor het eerst uitgezet bij een zandplaat bij Oudeschild, op onge veer anderhalve kilometer van de dijk. Op deze plaat lagen meer grijze en gewone zeehonden dan ooit: aan de ene kant van de plaat 307 en aan de andere kant 80. De afgelopen jaren is de zeehondenpopulatie gestaag gegroeid. De Nederlandse populatie omvatte in 2005 naar schatting 5000 gewone zeehonden en 1500 gnjze zeehonden en lijkt goed hersteld van de uitbraak van het zeehondenvirus in 1988 en 2000. Ovengens leven aan de Engelse en Schotse kusten hon derdduizenden grijze zeehonden. sidies en financiële bijdragen aan derden) is nog onduidelijk. Texels Belang uitte in een open brief de vrees dat de nadruk op de externe uitgaven komt te liggen. De advi seur van Deloitte liet weten dat alle opties nog open staan en dat het aan de nieuwe gemeenteraad is om keuzes te maken. Tijdens de raads vergadering bleek dat de PvdA als enige politieke partij niet aan de voorbereidingen had meegedaan. Volgens raadslid Eric Hercules had er in de openbaarheid over moeten worden gesproken. Volgens hem was het ook beter geweest als het college met bezuinigingsvoorstellen was gekomen waarop de fracties vervolgens hadden kunnen reage ren. Burgemeester Geldorp was het daar niet mee eens. Zij benadrukte dat tot nu toe alleen voorbereidend werk is gedaan en dat de kerntaken discussie zelf in de openbaarheid wordt gevoerd. 'De nieuwe raad mag discussiëren over de getallen.' Wethouders Corry Heijne en Nel Eelman hadden vorig jaar oktober al laten weten dat de voorbereidingen binnen de gemeente zouden worden voorbereid en dat het 'maatschap pelijk middenveld' bij de operatie zou worden betrokken als er een goed bezuinigingsplan op tafel lag. De eerste gelegenheid dat de nieu we raad over de adviesnotitie kan praten, is volgens een woordvoer der de raadscommissie Middelen in de week van 10 april. Het is aan de raad om aan te geven of zij dan ook al de adviesnotitie wil bespreken. De bezuinigingsvoorstellen komen, als het goed is, tegen die tijd in de openbaarheid. Het aantal bruinvissen dat langs de kust aanspoelt, stijgt dit jaar mogelijk boven de vijfhonderd. Dat verwacht bioloog Kees Camphuijsen van het Koninklijk NIOZ. Sinds januari zijn er inmid dels 81 bruinvissen aangespoeld, waarvan negen op Texel. Een jaar geleden strandden er in totaal 350 exemplaren. Het NIOZ en Wageningen Marien (voorheen Alterra) bereiden in opdracht van het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwali teit nieuw onderzoek naar bruinvis sen voor. De onderzoeksinstituten willen onder meer bekijken waarom bruinvissen, de kleinsten onder de tandwalvissen, de afgelopen jaren in groten getale van het noordelijk deel van de Noordzee naar het zuiden zijn afgezakt. Het aantal strandin gen is mede door de verplaatsing van de populatie gestegen. De onderzoeksinstituten willen eveneens achterhalen welk percen tage van de aangespoelde bruinvis sen in visnetten is verdronken. Uit eerder onderzoek dat van 1996 tot 2000 werd verricht, bleek dat de helft van de gestrande bruinvissen was verdronken. 'Als dat percen tage nog steeds zo hoog is, is er sprake van een groot probleem'. aldus Camphuijsen. Bruinvissen verdrinken over het algemeen als zij tijdens het zoeken naar voedsel op de bodem verstrikt raken in netten van warnetvissers of staandwant- vissers. Ze komen zelden in de net ten van boomkorvissers terecht. Het onderzoek moet uitsluitsel geven over de vraag waarom veel bruinvissen verminkt worden aan getroffen. Dat is met name langs de Noord-Hollandse kust het geval. Bij Wageningen Marien en het NIOZ leeft vooralsnog het vermoeden dat de dode dieren met messen wor den bewerkt als staandwantvissers of warnetvissers ze uit hun net ten snijden. Camphuijsen: 'Mogelijk gebeurt dat om ze te laten zinken en misschien wordt het spek nog voor andere doeleinden gebruikt.' Camp huijsen hoopt met warnetvissers en staandwantvissers in contact te komen om gezamenlijk aan oplos singen tegen het verdnnken van bruinvissen te werken. Volgens de onderzoeker vormt het ook voor de staandwant- en warnetvissers een probleem. Voor het nieuwe onder zoek willen het NIOZ en Wage ningen Marien jaarlijks vijftig aan gespoelde bruinvissen uiterlijk en inwendig onderzoeken.

Texelsche Courant | 2006 | | pagina 5